„Geen kapitaalstrijd, maar een herstelstrijd" Bakkers bij den Burgemeester AU GASTRONOME ponderdag 16 Februari 1939 Tweede Blad ftaadiAejjiexen MtadirUeuuM Geen stadsverfraaiïng zonder financieele offers De jeugd van heden fatsoenlijker dan die uit den tijd van den heer Boogaard* Het Doolhof krijgt zijn plantsoen en de R.K hun school 't Was een vrij tamme raadsvergadering, die van Dinsdagavond, 't Was al te ver in het nieuwe jaar om elkaar nog „veel heil en zegen" te wenschen, al was daar alle aanlei ding toe geweest, met het oog op de span nende gebeurtenissen in het midden van dit jaar: de gemeenteraadsverkiezingen. Ook zon der dat de heeren het nu zoo openlijk willen be kennen, rikketikt het bij velen sneller als ze aan dezen fatalen datum denken. Dan zal het kiezerskorps uitspraak doen over het beleid. Hoe zal het uitvallen? Voor verschillenden zal het luiden: „Gewogen, gewogen en te licht ibevonden". Nee, „veel geluk" had de voorzit ter den heeren toch wel minstens mogen wen- gchcn. 75-jarig jubileum Stafmuziek der Kon* Marine Gemberkluiten 35 ct. Ontbijtkoek 18 ct. Fa. GEBR. PRONK Autobotsing De rijwielplaatjes-diefstal Bij Griep en Koorts. u Gemeentelijke overheid geen bevoegdheid tot ingrijpen Burgerlijke Stand van Den Helder De Bakkers-oorlog De heer Bruin Sr.: De ondergraving van „De Volharding" Tsjecho-Slowakije und kein Ende U BELT - WIJ BRENGEN Telef. 660 Agenda Het lofwaardig streven van het College om onze stad een nieuw, frisch groen kleedje aan te trekken, vindt over het geheel genomen veel waardeering. In de raadsvergadering van Dinsdag is echter critiek gekomen op de financiën, die hier mee gemoeid zullen zijn. Daar was allereerst het voorstel tot verbe tering en daardoor verfraaiing van de Dijk- straat. Het beroemde „Dijkje" zal geheel van aanzien veranderen. En dat was het grootste bezwaar voor Dr. Feenstra Kuiper (gem.- bel.), die het betreurde, dat het typische, oude cachet van 't Dijkje verloren zou gaan. Een meening, die door den Voorzitter, weth. Van der Vaart en den heer Meijer (v.d.) heelemaal niet gedeeld werd. Zij zagen in deze veran dering juist een zeer belangrijke verfraaiing. En inderdaad, wie het nieuwe gedeelte, bij het Helden der Zeeplein, vergelijkt met het oude verderop, zal zeker voorkeur geven aan het zonnige open terrein, dan aan het ge drukte en sombere van het oude Dijkje. Hetzelfde hebben we gehad met de veran deringen van de P. H. Laan, Weststraat, Zuidstraat, Binnenhaven en Hoofdgracht. Maar nu reeds zijn we volkomen verzoend met de moderniseering van de P. H. Laan en over een paar jaar zullen we ook de radicale veranderingen langs de bovengenoemde rijks wegen niet anders dan waardeeren. Nu vin den we het nog wat kaal. Het bedrag van 10.000 gulden vond men over het algemeen wat hoog. 't Is het, zei de burgemeester, doch het opknap pen van straten en wegen kost altijd veel geld, maar... je krijgt er waar voor. Het voorstel werd aangenomen met 17 tegen 3 stemmen. De bewoners zullen straks het gemeentebestuur dankbaar zijn voor deze radicale opknapbeurt, daar zijn we zeker van. Ook het in 't groen zetten van het Dool hof ontlokte nogal wat critiek uit en... oogst te waardeering. De heer Terra (r.k.), op de hielen gevolgd door de heeren Feenstra Kuiper en Uithol, meenden, dat het Doolhof allerminst de geschikte plaats was om plantsoentjes aan te leggen. Zij zagen de Doolhof jongens struiken uitrukkend, in hees ters klimmend, gras vertrappend, het gemeen te plantsoentje vernietigen. Verdriet en er gernis bij het gemeentebestuur, opstand in het Doolhof, gemeentegeld naar de maan. Comité uit de burgerij opgericht Zooals door ons bereids gemeld werd, zal het 1 April a.s. 75 jaar geleden zijn, dat het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine officieel opgericht werd. Gezien de wel zeer bijzondere plaats die dit korps in Den Helder inneemt, valt het niet te verwonderen dat er stemmen zijn opgegaan, voor een viering van dit jubileum, en dat een comité, voortgeko men uit de burgerij, gekozen werd. Dit comité vermeldt de navolgende namen: J. Delgorge, voorzitter. H. C. M. Nypels, secretaris. A. M. Engelmann, penningmeester. H. Beije. J. Bruin W. Everards S. Koning A. J. Leewens C. C. Mahieu Mr. Arn. Veldman W. A. Witmer Binnenkort hopen wij nadere bijzonderhe den dit jubileum betreffende te publiceeren. Nee, dan had de heer Van Loo (v.d.) meer waardeering voor het initiatief van het Col lege en ook meer vertrouwen in de jeugd. En Mi. Mulder (a.r.) had alleen maar verbazing over de critiek van de bovengenoemde heeren. Hij noemde Den Helder en dat was verre van vriendelijk, „een van de leelijkste steden", die hij ooit gezien had. De Raad riep den heer Mulder tot de orde en wethouder Van der Vaart kon later niet anders doen, dan de ver ontschuldiging aanvoeren, dat je onze stad moeilijk haar geboorte kon verwijten ('t eene kind is nu eenmaal knapper dan het andere), maar dat er dan toch in de laatste 10, 15 jaar gewerkt was om er een behoorlijke woonstad van te maken. En dat niet zonder succes! Mr. Mulder moest het toegeven, hij hoopte, dat het College op deze wijze voort zou gaan en dat alle instanties mee zouden werken, om de jeugd liefde tot de natuur bij te brengen. „De jeugd in onzen tijd was veel balda diger, dan die van tegenwoordig", merkte de heer Boogaard op, daarmee te kennen gevend, dat hij alle vertrouwen had in de bescherming van het „plantsoen in het Doolhof", dat hij de menschen daar zoo van harte gunde, omdat ze toch al van alle groen verstoken zijn. Zelfs achter de woningen is geen tuintje. Alle tegenstanders waren tenslotte tot voor standers bekeerd en met de stem van den heer Terra (r.k.) tegen werd het plan aan genomen. Nu we het toch over de verbetering en ver fraaiing van onze stad hebben, vermelden we meteen maar, dat de heer Bot in de rond vraag een balletje opgooide voor bestrating van den Bonselaarsweg. De toestand is daar meer dan treurig. Bij regen is het voor de be woners practisch niet mogelijk hun woningen te bereiken. Het College was het daarmee roerend eens, maar kon geen man en geen cent beschikbaar stellen voor verbetering van den weg, want het was een... rijksweg en Waterstaat vond den toestand blijkbaar nog goed. Meermalen was verbetering verzocht, maar tot op heden zonder eenig bevredigend resultaat. Toegezegd werd echter, dat nog eens geschreven zou worden. Misschien hebben we in...1950 een bestrate Bonselaarsweg. De ambtelijke molens malen langzaam, vooral wanneer het rijksmolens zijn. Tot den bouw van een R.-K. School aan de Stakmanbossestraat werd z.h.s. be sloten. Eindelijk heeft deze poging van Tel. 284 Keizerstraat 126 r.-k. kant dus toch succes. Het is een zeer geschikte plaats. Katholiek Den Hel der heeft dan op twee punten van de stad de beschikking over een school en de vele kinderen van Vogel- en Vischbuurt, van Binnenhaven en Zuidstraat, vinden de school dan dicht bij huis. De bijlage voor den bouw van een o.l. school aan de Javastraat werd aangehouden, omdat het College ter oore was gekomen, dat er mis schien een goedkoopere school gebouwd zou kunnen worden. In onzen tijd van bezuiniging is het noodig op de dubbeltjes te letten. Vermelden we nog, dat aan het adres van den reeds vertrokken heer Steenlage vrien delijke woorden door den raadsvoorzitter wer den gericht. Zijn betoogen waren „correct en aangenaam" geweest en dat kan lang niet van alle raadsbetoogen gezegd worden. Zijn opvolger, de heer K. van Buuren, zal in de volgende vergadering zijn entree maken. Zijn conduitestaat is reeds goedgekeurd. Verder waren er veel hamerstukken. De eerste zitting, die openbaar om kwart over negen begon, was om ruim half elf geëindigd. Dat was een goed begin in het nieuwe jaar. Gisterenmorgen om ongeveer 10 uur heeft op den hk. JonkerstraatJ. in 't Veltstraat, een autobotsing plaats gehad. Een luxe wa gen reed in de J. in 't Veltstraat in 'de rich ting van de Fabrieksgracht. Bij het passee- ren van de Jonkerstraat kwam juist de vrachtwagen van Kaan uit deze straat rijden. Waarschijnlijk hebben de chauffeurs elkaar niet gehoord. De vrachtwagen botste op den personenauto, met gevolg, dat deze zwaar be schadigd werd. De vrachtwagen kwam er vrij goed af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. Verdachte aangehouden. Met veel moeite is de politie er gisteren in geslaagd den vermoedelijken dader van den rijwielplaatjes diefstal bij het Ly ceum, in Amsterdam aan te houden. De man wordt heden naar Den Helder over- gebracht. Mijnhardtjes maken griep- en koortsvrij. Doos 30 en 50 ct. De Burgemeester heeft Woensdag, 15 Februari 1939, ten Raadhuize dezer gemeente een bespreking gehad met den heer J. M. Bruin Sr., directeur van de N.V. Broodfabriek „De Volharding" en met den heer J. Bos, voorzitter van de Heldersche Bakkerspatroons ver- eeniging, naar aanleiding van het con flict tengevolge van de door genoemde N.V. ingezette broodprijsverlaging. Deze bespreking heeft den Burge meester de overtuiging geschonken, dat de prijzen, zooals die laatstelijk zijn vastgesteld, in het algemeen voor een loonende exploitatie der bedrijven te laag moeten worden geacht, doch an derzijds, dat de broodprijzen, welke alhier vóór de prijsverlaging golden, aan den hoogen kant waren. Bij de bespreking met den heer Bruin gaf deze te kennen, dat de N.V. „De Volharding" vast besloten is de prijzen niet te verhoogen. De Burgemeester heeft den heer Bos hie. op in overwe ging gegeven, dat belanghebbende bak kers zich ten spoedigste wenden tot den Minister van Economische Zaken, met 't verzoek tot algemeen verbindend verkla ring van een ondernemers-overeenkomst te Den Helder. Zeer onlangs is zoodanige overeenkomst voor het bakkerijbedrijf te Amsterdam verbindend verklaard; hier bij heeft de Minister minimum-broodprij zen vastgesteld en is tegelijk een einde gemaakt aan het cadeaustelsel, dividend e.d., waardoor een minder juiste concur rentie die vóór alles op kwaliteit moet zijn gebaseerd wordt voorkomen. De gemeentelijke overheid mist de be voegdheid om rechtstreeks in de prijs regeling in te grjjpen. 15 Februari 1939. ONDERTROUWD: W. Keijzer en E. M. F. Dijkstra. L, G. Tom.eij en F. de Jonge. P. Kleijn en P. Westerbeek. G. Reudink enT. F. Dijkstra. G. F. J. Herlé en M. S. .Limburg. BEVALLEN: J. Kuilervan Voorst, z. L. H. KorrelboomBreeuwsma, d. OVERLEDEN: C. van Gerven, (m), 38 j. In de laatste nummers onzer krant is de „brood-oorlog" op verschillende wijze ten gunste van de plaatselijke bakkers, patroons belicht. Het was dan ook be grijpelijk dat ons gisteren van den heer Bruin Sr., den directeur der drie „Vol- harding"-bedrijven, het verzoek bereik te om ook de houding van dit bedrijf nog eens recht te zetten, daar hij meen de, dat de wijze waarop door zijn zoon, den heer Bruin Jr. een en ander weer gegeven was, niet geheel in overeen stemming was met de feiten. Gaarne hebben wij den heer Bruin deze gelegenheid geboden, doch meenen dat hiermede de zaak van alle zijden meer dan voldoende belicht, is, zoodat thans geen ruimte meer gegeven zal worden aan andere artikelen, tenzij het belang daarvan opname wenschelijk maakt. Een strijd van vele jaren Uitvoerig heeft de heer Bruin ons de ups en downs van zijn bedrijf, de „N.V. de Volharding in Den Helder medegedeeld. Het zou te ver voeren dit alles in den breede in dit bestek op te nemen, zoodat wij volstaan met een kort resumé, waarin wij de hoofdzaken vermelden. De broodstrijd in Den Helder is niet van vandaag of gisteren, aldus de heer Bruin. Reeds ongeveer 40 jaar geleden werd door tal van bakkers het z.g. „pof"- en „borg systeem toegepast, een systeem, waar tegen ik mij steeds gekant heb. Dat ook door mij het borgen en het geven van cre- diet toegestaan werd, was een kwestie van eigenbelang, van noodzaak, wilde ik mijn zaak instand houden, hoewel het mij zeer tegen den borst stuitte. Ik heb er tenslotte mee gebroken, hoewel het mij klanten en geld kostte, maar reeds te lang had ik gemerkt dat er geen funester wijze van zakendrijven is dan op deze manier. Opgang. Ons nieuwe systeem werd gekenmerkt door: contante betaling en 7 korting, meer bekend als „dividend". Het bleek dat ik goed gezien had; de zaak groeide, breidde zich uit en na niet al te langen tijd bezat ik een vierde deel van den geheelen brood omzet van Den Helder, en de grootste zaak. Daarnaast bevonden zich een 20-tal andere bakkerszaken, en van al deze bedrijvenkon gezegd worden, dat zij een be hoorlijke boterham verdienden. Werd men al niet rijk, toch viel er iets over te sparen en wat mag men meer eischen? Ontwrichting Toen kwam de mobilisatie en met haar de ontwrichting van het geheele economische leven. Tijdens en na die periode waren de broodprijzen de hoogte ingegaan; er werden prijzen van 30 en meer cent per brood betaald. Voorts moest van hoogerhand het „dividend" afgeschaft worden. Later kwam dit terug, maar het heette van toen af: „korting op con tante betaling". In den loop dier na-oorlogsche jaren werd mij mede accoord kon gaan den brood mede accoord kon gaan dat ook ik den brood prijs met 1 cent te verhoogen. Dat deed ik, en het bewijst dat ik in geen enkel opzicht mijn collega's tegenwerken wilde. Toen echter be gonnen de meelprijzen te dalen en hiermede tevens de prijzen van het brood. Terzelfder tijd kwam de klad in den broodhandel. Op allerlei wijzen werd gepoogd mijn debiet aan te tasten. Zoo suggererde men de menschen, dat zij de korting feitelijk zelf betaalden, een uitgespro ken unfaire concurrentie. Daarbij kwam nog iets: nu er toch van geen geregelden broodprijs sprake was, zagen verschillende personen, meest ge wezen boeren, hun kans schoon in Den Helder iets te verdienen. Zjj begonnen een bakkerijtje en poogden op allerlei wijzen de klanten van de bonafide bedrijven af te troggelen. Zij deden dit op handige wijze. Zij zelf gingen van huis tot huis, en probeerden met allerlei kleine ge schenken de gunst te winnen. Bijv. taar ten op verjaardagen, en Zaterdags joden- ltoeken, krentenbollen of andere toe giftjes cadeau. De „Volharding" heeft daarvan zeer veel schade ondervonden, hoewel ik, dat moet ik toegeven, reeds veel eerder had dienen in te grijpen. Door verschillende omstandigheden werd dit echter door mij nagelaten. Bij tal van andere gelegenheden hebben de Heldersche bakkers zich ten opzichte van „De Volharding" niet loyaal getoond: om een enkel voorbeeld te noemen: toe de „Vol harding" op verzoek van de palatselijke bakkers haar dividend eens afschafte, duurde het maar zeer kort of andere bakkers begon nen daarmede. Van sportiviteit gesproken... aldus de heer Bruin. Drie jaar geleden heb ik mij tot de bakkers gewend en hen mijn meening gezegd: ik wenschte gelijke prijzen, benevens de 7 pro cent voor contante betaling. Dat was het eenige middel tot herstel van het vroegere, en goede, systeem. Het werd een strijd tusschen de bakkers, maar ik heb volgehouden, al was het niet gemakkelijk. Eindelijk werd de prijs onderling geregeld, doch slechts kort heeft men zich er aan gehouden. Spoedig werd wederom met het knoeien begonnen. Thans wordt door de „Volharding" weer een poging gedaan een vastgestelden brood prijs in Den Helder te verkrijgen. Moderne machines werden aangeschaft, die met name het z.g. „panbrood" tegen lagen prijs vervaar digen kunnen. Zooals men echter in de des betreffende advertenties gelezen zal hebben, zijn de prijzen van die broodsoorten, waaraan méér bewerking vastzit, hooger. Prijzen absurd? Er is geschreven, aldus de heer Bruin, dat de prijzen, die thans in Den Helder voor het brood betaald worden, absurd zijn en geen enkele winstmogelijkheid inslui ten. Maar het is merkwaardig, dat men in Amsterdam nu toch maar bij de „Coöpe ratie Samenwerking" voor 12 cent een brood koopt, een prijs, nóg lager dan thans in Den Helder. Voorts stel ik het op prijs te verklaren, dat men dezen brood-oorlog niet moet voorstellen als een kapitaals-strijd. Dat is hij niet. Het is een herstel-strijd. Een strijd voor gelijke prij zen, die weer zullen moeten leiden tot een normalen toestand in deze branche. Tenslotte vestigde onze zegsman er nog de aandacht op, dat er bij de „Volharding" geen personeel ontslagen wordt en dat de loonen niet aangetast worden. Voorts dat men, uit den aard der zaak, gaarne ieder een bestaan gunt. Wie het tegendeel beweert doet dat in strijd met de waarheid, en verdraait de feiten. Maar het moet thans eens en voor al uit zijn met het stiekum en achterbaks geknoei in het Heldersche bakkers-wereldje. Ten voordeele van consument en producent. Duitschland heeft het in den laatsten tijd niet gemakkelijk. Niet alleen heeft de re geering in het binnenland de handen vol om de zaak op pooten te houden, maar de moei lijkheden van buiten af zijn ook niet gering. Groot is de ergernis van Duitschland over het aanpappen van Engeland en Frankrijk met Spanje. Duitschland voelt met Italië daardoor eigen invloed verzwakken. Maar er zijn meer zorgen en ergernissen voor Duitsch land en daarbij denken we aan de klacht van den leider van de Duitsche minderheid in Tsjecho Slowakije, over de onhoudbare positie van Duitschers in den kleinen staat, die nog over gebleven is, na alle plukpartijen van de Europeesche mogendheden. De Duitschers 2ien zich in den overge bleven staat steeds meer invloed ontgaan. D~ Tsjechen streven naar een eigen zelf standigen staat. Men wil vriendschap met de mogendheden, maar geen invloed. De Duitschers in Praag voelen zich dus inder daad als een minderheid. En dat is een wat bittere pil voor den Duitschen aard. Men is niet gewend zich op den achtergrond te laten dringen. Het wordt een interessante kwestie, zoo schreef de Msbd. terecht in een artikel, te zien, hoe de binnen- en buitenlandsche politiek van Praag deze nieuw-opdoemende moeilijk heid zullen overwinnen. We gelooven niet te ver buiten de ware situatie te grijpen, zoo schreef het blad, als we meenen, dat een zeer invloedrijk deel der Tsjechen inderdaad den nieuwen toestand tot in de uiterste conse- kwentie wil doorzetten, subsidiair zou wil len doorzetten. Ze redeneeren, niet onlogisch overigens: In October hebben we de Duit sche gebieden aan Duitschland moeten af staan en de verkavelaars zijn zeer vrijgevig geweest ten onzen nadeele; daarna hebben de Polen en Hongaren hun part genomen, oo': al royaal. Het eeuwenoude conflict in het Boheem- sche gebied tusschen Germanen en Slaven, dat zoo vaak een deel van Europa in den oorlog stortte, en in September j.1. ons ge heele werelddeel weer op den rand van den oorlog bracht, blijkt, na de aanvankelijke terughoudendheid „zijn rechten" weer te doen gelden. En misschien zijn de Tsjechen en Slowaken want hoe verdeeld in vele zaken ook, gaan zij in deze kwestie onvoor waardelijk samen zelfs, na de afstooting der vreemde gebieden, in een veel gunstiger positie gekomen om een eigen politiek te voeren. Ongetwijfeld zullen zij voorloopig den slag van October te boven moeten komen. Zijn zij daartoe in staat, en de Tsjechen en Slowaken zijn evenals alle Slaven zeer vitale volken, dan zullen zij na niet al te langen tijd al de voordeelen gaan genieten van een werkelijk nationalen staat, d.w.z. vooral over alle meeningsvérschillen heen een sterke na tionale eendracht. En als zij dit doel kunnen bereiken, zullen zij, bijna automatisch, een concentratiepunt van alle Slavische volken in Europa zijn. Ook in dit opzicht zal de geschie denis haar normalen gang gaan. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30— T7 u. Zaterdags van 912 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Het leven van Emile Zola". RialtoSpoorstraat half 8: „Robin Hood". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „De Bierbaron" en „De Koning op non- actief". Heden: Casino, 8.15 uur: Feestavond der HRCO. Witte Bioscoop: KFA-voorstelling: „Storm- duivels." „Centraal", Kanaalweg: Filmavond door de Heldersche School- en Werktuinvereeniging. Zaterdag 18 Februari Casino, 8.30 uur: Soirée-dansante Dansinsti tuut „Mouton". Musis Sacrum, 8.00 uur: Uitvoering Speel- tuinvereeniging. (Afd. Oude Helder). Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 765.5 Temperatuur lucht 5.7 Wind, richting W., kracht 4 Licht op 5.44 Onlangs slaagden voor het diploma maehinesehrijven aan het Instituut „Mercu- rius" Loodsgracht 72 de leerlingen: de hee ren J. Kobes,, C. Joffer, mej. 31. den Baas, en C. 31. London. Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's-Gravenhage vcor len stuurman groote handelsvaart de heeren K. Kwast en P. Zee man. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. motorschip „Drake". Aangek, van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Mavis"5

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5