dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Rome jaloersch Roosevelt ongerust Amerika bang voor zieke bloembollen Een Nederlandsche Scotland Yard? Geheimzinnigheden rondom Noord Afrika Duitsche voldoening over Britsch-Duitsche handelsbesprekingen Het Conclaaf begint 28 Februari Hitier maakt de massa bang België heeft nog steeds geen kabinet Zonlicht breekt in ijskristallen Officieel blijft Franco op zijn stuk staan met leede oogen ziet men in italië de toenadering van franco tot de democratiën. Dit nummer bevat 8 pagina's yj/EERBERICHT DE BILT SEINT: Belijdeniskerk versaagt niet HELDERSCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 20 FEBRUARI 1939 67e JAARG. No. 8547 Het diplomatieke optreden van Frankrijk en Engeland in de Spaansche kwestie houdt meer dan ooit de aandacht van politieke kringen te Rome gevangen, evenals de reis van Bérard naar Burgos. Beide worden weer gegeven op tendentieuze wijze, welke slechts de geërgerdheid verbergt, die men te Rome gevoelt over de ontwikkeling der betrekkin gen tusschen het rechtsche Spanje aan den eenen en Frankrijk en Engeland aan den an deren kant. Zoo is er in de pers sprake van z.g.n. be- leedigingen van het oordeelsvermogen en het eergevoel van het Spaansche volk door de kabinetten van Londen en Parijs. Voorts van z.g.n. inmenging van Frankrijk en Engeland in de binnenlandsche zaken van Spanje en van druk op Franco. Waarnemers van de politiek van Franco streven er uiteraard naar aan te toonen, dat de houding van Frankrijk en Engeland 'n zeer slech ten indruk heelt gemaakt in leiden de kringen te Burgos. Zij beweren, dat senator Berard een vrij koele ontvangst ten deel zou zijn gevallen en dat zijn missie zeker geen succes zal hebben. Franco zou de verlangens men schrijft hier over „eischen" welke geformuleerd worden door Frankrijk en Engeland van de hand wijzen, t.w. een in ruil voor de erken ning der Burgos-regeering gegeven belofte tot algemccne amnestie en do verplichting geen enkel bondgenoot-, schap, politiek noch militair te slui ten met de spilmogendheden. Sommige fascistische bladen beweren zelfs, dat Franco voor den eisch gesteld zou zijn de voorwaarden der beide groote democra tieën te aanvaarden, anders zouden deze de republikeinen steunen. Oficieel blijft Franco op zijn stuk staan. Officieel blijft Franco krachtig op zijn stuk staan tegenover de linksche regeering en neemt het standpunt in, dat hij alleen ge rechtigd is, voorwaarden te stellen. Deze zijn, zoo wordt verklaard, de verzekering van de republikeinsche leiders van onvoor waardelijke overgave, gepaard gaande met het overhandigen van alle artillerie en vlieg tuigen, als eerste waarborg voor goede trouw. Ten aanzien van de besprekingen met Bérard,d en Franschen zaakgelastigde,, wijst het Francoministerie er op dat men geen overdreven beteekenis aan de conferentie moet hechten. Het zijn geen onderhandelin gen, maar slechts gedachtenwisselingen van algemeenen aard, die opkomen in verband met de hervatting van de normale betrek kingen tusschen het rechtsche Spanje en de Fransche republiek. De kloof NegrinAzana verwijd. De klove tusschen minister president Ne grin en Del Vayo eenerzijds en president Aza na anderzijds schijnt niet meer te overbrug gen te zijn. In feite regeert Negrin, maar of ficieel is een breuk natuurlijk niet mogelijk omdat men den wettig gekozen president Azana niet zonder meer op zij kan zetten. De laatste woorden tusschen Azana en Alvarez Del Vayo gewisseld, hebben de klo ve, welke tusschen de leiders der republiek sinds eenige maanden bestond, verbreed. Erkenningen van Franco. Steeds meer landen erkennen de regeering van Franco. Na Polen is Egypte gekomen dat het rechtsche bewind de jure erkent. Estland heeft een diplomatiek agent gezon den. In Catalonië is men thans bezig de verkeersmiddelen te herstellen. De telefoondienst van Barcelona heeft bij na alle lijnen met het rechtsche Spanje her steld. De dienst is evenwel nog niet voor het publiek vrijgegeven, aangezien hij zwaar be last is door het militaire verkeer. De krijgsraad vonnist.... De krijgsraad van Barcelona heeft eergis teren wederom eenige doodvonnissen uitge sproken. De secretaris van de S.I.M., José Maria Estelles Almela, een oud vriend van den separatistischen raadsheer Ventura Gas- sol, is ter dood veroordeeld, beschuldigd van verantwoordelijk te zijn voor den dood van een aantal gevangenen, die in de gevangenis werden gemarteld. Ook Pablo Ugarte Sejuela, de gevangenisbewaarder van de S.I.M. en pro pagandist van de links-republikeinen werd ter dood veroordeeld. Verder zijn een aantal personen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 20 en 15 jaar. Madrid en Alicante zijn zwaar gebombar deerd. Te Madrid viel een bom in een school. Er werden vele kinderen gedood. De Brit- sche regeering heeft geprotesteerd tegen het opbrengen van de „Stangrove", welk schip op 5 Februari door de Francovloot is aan gehouden. Gisteren zijn ongeveer 55.000 militiesoldaten over de internationale brug te Hendaye ge repatrieerd. Golding op vrije voeten. Golding, de plaatsvervangende Britsche consul te San Sebastian, die op 2 Jan. j.1. gearresteerd was, in verband met de ontdek king van een verdacht pakje in een Britsche consulaire tasch, is naar officieel wordt me degedeeld, gisteren op eerewoord voorloopig op vrije voeten gesteld. Ook mevrouw Gol ding is vrijgelaten. Wordt onze export beperkt? Grootere zeef voor onze tulpen bollen naar Engeland. „Econ. Voorlichting" behelst het volgende bericht: „Blijkens een van den Rijkslandbouwcon- sulent te Washington ontvangen bericht, is bij het Congres der Vereenigde Staten van Amerika èen ontwerp van wet ingediend tot wijziging van de Plant Ocpiarium Act. Die wijziging houdt in, dat planten en deelen van planten, geschikt voor verme nigvuldiging, welke ten invoer worden aan geboden uit welk vreemd land dan ook, niet mogen worden ingevoerd, behalve voor ver menigvuldiging onder toezicht van den Se- cretarv of Agriculture gedurende den tijd en onder de voorwaarden, welke de genoem de Secretary kan voorschrijven ten einde bij onderzoek of anderszins te kunnen be palen, of dé planten of plantendeelen blijk baar vrij zijn van plantenziekten. Het wetsontwerp bevat voorts de bepa- üng, dat bollen van tulpen, hyacinten, en lelies en convallariakiemen, niet bestemd voor vermenigvuldiging, nog tot 1 Januari 1945 mogen worden ingevoerd, terwijl voor de bollen van narcissen en irissen verplich te warmwaterbehandeling wordt voorge schreven." De Nederlandsche uitvoer naar Engeland. Voor Engeland is een regeling voor kwa liteitsverbetering van tulpenbollen te ver dachten, door het toepassen van een groote- zeef, zoodat de bollen beneden een zekere maat, niet voor export uit Nederland naar Engeland in aanmerking zouden komen. De beperking van den invoer van Neder landsche bollen, welke hiervan, aldus de Tel., het gevolg zou zijn, zal, meent men, dorden gecompenseerd door een verbetering van de prijzen. Deze regeling is van groot belang, waar nu de Farmers Union besloten heeft er van af te zien verhooging van in voerrecht te vragen. Naar centralisatie van politie diensten. Naar de Tel. verneemt, zijn op het depar tement van Justitie plannen in voorberei ding betreffende de overbrenging van ver schillende politiediensten naar Den Haag. Het zou in de bedoeling liggen o.a. de „cen trale ter bestrijding van den handel in ver- doovende middelen" en de autocentrale, die thans beide te Rotterdam zijn gevestigd, naar Den Haag over te brengen Ook de Ne derlandsche centrale in zake internationale misdadigers, de Nederlandsche centrale in zake falsificatiën en het rijksbureau ter be strijding van den handel in vrouwen en kinderen zouden van Amsterdam naar Den Haag worden overgeplaatst. Voorts zou het in de bedoeling liggen de rijksrecherche uit te brei den tot een rijksrecherchecentrale. Al deze belangrijke takken van dienst zouden in één gebouw wor den ondergebracht en onder leiding komen van twee rijkscommissaris sen eerste klasse, terwijl aan deze diensten twee rijkscommissarissen tweede klasse en eenige rechercheurs zouden worden verbonden. Wanneer wij in deze plannen een eersten stap mogen zien op een weg naar orde ii» den chaotisehen toestand op politiegebied hier te lande, juichen wij dit, aldus het blad. zeer toe. Tientallen jaren is het een vrome wensch gebleken, om deze orde te scheppen; onze politie-organisatie dateert immers uit het midden der vorige eeuw. De minister en do huidige hoofdambtenaren van Justitie verdienen waardeering, dat zij een einde willen maken aan een situatie, die met alle moderniteit spot en met de hui dige verkeersmiddelen geen rekening houdt. Chef van het Italiaansclie leger met speciale missie naar Tripolis KRACHTIGE VERSTERKING DER ITALI- AANSCHE GARNIZOENEN. Maarschalk Badoglio, de chef van den staf van het Italiaansche leger, die met zulk een succes de operaties in Abessinië leidde, gaat een reis maken naar Tripolis. Allerlei geruchten hieromtrent doen de ronde. BADOGLIO. Niet-of fideel' wordt vernomen, dat Badoglio naar Tripolis is vertrokken met een specia le missie,. De voor de hand liggende con clusie is, dat de reis verband houdt met de Italiaansche verdedigingsmaatregelen in Noord-Afrika. Er wordt te Rome niet ont kend, dat de garnizoenen aldaar de laatste weken voortdurend krachtig versterkt zijn en thans ongeveer vier divisies sterk zijn. Ook wordt toegegeven, dat maatregelen zijn genomen oni het garnizoen binnen den kortst mogelijken tijd nog verder te verster ken. Welke mededeelingen ontving hij uit het buitenland? Officieel wordt, volgens een bericht van Associated Press uit Key West (Florida) medegedeeld, dat het mo gelijk is, dat president Roosevelt zijn afwezigheid uit Washington zal bekorten in verband met de laatste berichten welke hem bereikt heb ben over de ontwikkeling der ge beurtenissen in het buitenland. Ten aanzien van deze officieele verkla ring meldt Reuter, dat het in politieke kringen te Londen niet geheel duidelijk schijnt te zijn, wat voor bijzonder nieuws Amerika kan hebben bereikt en tot een dergelijk besluit aanleiding heeft gegeven. In de Duitsche bladen is over een en an der nog geen woord gepubliceerd. In wel ingelichte Berlijnsche kringen beschouwt men het als „een nieuw voorbeeld van hysterie en oorlogspsychose, die voortdurend in de democratische landen schijnt te heer- schen". In Romeinsche kringen wordt aan deze zaak eveneens weinig aandacht besteed, of schoon zij wel' gepubliceerd is, zij het dan ook op een niet in het oog loopende plaats. Een politieke waarnemer verklaarde te genover Reuter, dat hij aan de juistheid van het bericht twijfelde, waaraan hij toe voegde, dat als Roosevelt werkelijk had ge zegd, wat hem werd toegeschreven, deze co- medie speelde. Over de Britsch-Duitsche economische be sprekingen schrijft de National Zeitung van Essen o.m.: „Tot dusverre hebben talrijke misverstan den de volle ontplooiing van economische overeenstemming tusschen Duitschland en Groot-Brittannië verhinderd. De strijd der beide landen op de Balkanmarkten vormde een der voornaamste hinderpalen". Men wilde in Londen niet erkennen, dat, om na tuurlijke en traditioneele redenen. Duitsch land de eerste leverancier der Balkansta- ten moet zijn. Aan den anderen kant heb ben de verantwoordelijke Brifsche minis ters zich er wellicht rekenschap van gege- geven, dat het thans niet meer naar hun wenschen mogelijk is den toegang der Duitsche economie op zekere markten te be letten. welke vroeger door Londen werden gecontroleerd". Men neemt te Berlijn aan. dat de particu liere besprekingen, die thans gaan begin nen, den grondslag zullen kunnen vormen voor toekomstige officieele onderhandelin gen". In ieder geval, zoo besluit de National Zeitung, kan Engeland er van overtuigd worden, dat Duitschland met voldoening een verbetering zou begroeten in de Duitsch- Britsehe economische betrekkingen en een vergrooting van zijn uitvoer naar Enge land"» ,,De Pausen sterven, het Paus dom is onsterfelijk Een politieke Staatssecretaris ten Vfllicane? Het conclaaf tot het kiezen van een nieu wen Paus zal 28 Februari a.s. beginnen Naar wij vernemen, zullen niet alle kardi nalen bij de opening van het conclaaf aan wezig zijn. Om te voorkomen, dat gehei men zulien uitlekken worden ongeveer '250 personen ingesloten in een deel van het Vaticaan, waar het niet mogelijk is eenig contact met de buitenwereld te verkrijgen. Volgens het Italiaansche blad de „Relazi- oni Internationale" zullen de kardinalen zich tevens uilspreken over de keuze van een staats-secretaris. Hiermede zou een toe stand uit het verleden terugkeeren, waarin onderscheid gemaakt werd tusschen het geestelijk gezag van den Paus en de poli tieke verantwoordelijkheid van den staats secretaris. Herdenking in Duitschland Nederland. en Von Preysing, de bisschop van Berlijn, heeft gistermorgen in alle kerken van het Berlijnsche bisdom een herderlijk schrijven doen voorlezen, waarin de geloovigen opge roepen worden te bidden voor de ziel van Pius XI. In alle Roomsch-katholieke kerken van Nederland is gisterochtend eveneens een oproep van den aartsbisschop en do bis- sohoppen aldaar gedaan om voor den over leden kerkvorst te bidden. In dezen oproep wordt o.m. gezegd: „De Pausen sterven, het Pausdom is onsterfelijk." Bisschop van Würzburg bemoedigt de geloovigen. De .bisschop van Würzburg, mgr. dr. M. Ehrenfried, heeft gisteren in de kerken van zijn bisdom een herderlijk schrijven doen voorlezen, waarin hij zegt de leuze: „Weg met het Kruis van straat en huis" als een gruwel te beschouwen. Ik acht het, aldus de bisschop, de groot ste misdaad, wanneer verdwaasde en gede genereerde menschen eerbiedwaardige mo numenten, beeldengroepen en kruisbeelden onteeren en vernielen, zooals in den laatsten tijd in ons bisdom herhaaldelijk is voorge komen. Mgr. Ehrenfried waarschuwt de massa, zich niet te laten bangma- ken door het Hitlerregime, want daardoor zouden de tegenstanders tot het valsche inzicht gebracht worden, dat de katholieke kerk zich zelf al heeft prijsgegeven. De bisschop wekt de geloovigen tenslotte op, zich niet te laten weerhouden, hun kin deren voor het priesterlijk ambt te bestem men en zelf trouw te blijven aan de geeste lijkheid. Het herderlijk schrijven dat fel de tegen stelling tusschen de nationaal socialistische en de R K.-wereldbeschouwing belicht, be sluit, naar de Msb. meldt, met de woorden: „Wij willen kruisdragers zijn! Wij zullen ons kruis verder dragen." i Verwachting: Meest matige wind uit Noordelijke rich ting, half tot zwaar bewolkt of betrokken, kans op en kele regenbuien, weinig verandering in temperatuur. Alg. vooruitzichten: Gedeeltelijk bewolkt, vrij zacht met nu en dan kans op regenbuien. Liberalen weigeren hardnekkig tot de regeering toe te treden. Pierlot heeft gisteravond om half zeven aan de pers medegedeeld, dat de liberale partij volhard heeft in haar besluit, niet tot de regeering toe te treden. De' Koning had hem opgedragen de hem toevertrouwde laak voort te zetten en hij zou thans trach ten, een regeering te vormen, die bij gebreke van den steun der liberalen, op de andere elementen van de oude meerderheid steunt Indien, tegen alle verwachting in, volgens deze formule geen regeering zou kunnen worden gevormd, zou in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd een ministerie worden gevormd, dat zich begin der vol gende week aan de kamer zal voorstellen. Nadere mededeelingen van Pierlot. Pierlot heeft verder nog verklaard, dat zijn regeering tien ministers zou omvatten met ervaren figuren voor de ministeries met een technisch karakter. Voor de liberalen zullen geen portefeuil les worden gereserveerd.. Het program zal in de eerste plaats ge richt zijn op het verwezenlijken van finan cieel evenwicht, op een economische poli tiek en een nationale politiek, die de ge moederen kan kalmeeren. Pierlot zal trach ten een regeering met normaal karakter te vormen, die op een parlementaire meer derheid zal steunen en meerendeels uit parlementsleden zal bestaan. Eenheidsgeloof noodzakelijk. Gisteren in de belijdeniskerk te Dahlem heeft Ds. Gollwitzer tijdens zijn preek den nadruk gelegd op de volstrekte noodzake lijkheid van het belijden aan een eenheids- geloof zonder voorbehoud: „God, zoo zeide hij, kan niet zijn, wat de wil der menschen van hem zouden willen maken, gelijk bij voorbeeld de Joden of de Grieken hun God opvatten, gelijk de Duitschers een racisti- schen en antisemitieschen God willen heb ben." Het aantal predikanten, dat zich nog in de concentratiekampen bevindt, bedraagt 4, terwijl 6 predikanten in de gevangenis of in hechtenis zitten. Halo-verschijnselen hier te lan de waargenomen. Mededee- ling van het Kon. Ned. Instituut te de Bilt. In de radio-uitzendingen van het weeroverzicht der laatste dagen werd melding gemaakt van buitengewoon fraaie, en lichtsterke, ten deele ook zeer zeldzame Halo-verschijnselen hier te lande, in den namiddag van 17 Februari waargenomen. Ter toelichting zij hier eerst het volgende opgemerkt: Halo-verschijnselen zijn die lichtverschijn selen aan den hemel, welke ontstaan door de breking van zonlicht in ijskristallen, wel ke in de hoogere lagen van den dampkring zweven. Zij berusten op dezelfde werking als de kleuren, die men bij een glasprisma kan waarnemen en die men ziet in de ouderwet- sche kristallen kronen. Afhankelijk van de orienteering der kristallen kunnen verschil lende verschijnselen optreden, terwijl de lichtsterkte bepaald wordt door het aantal kristallen in een bepaalden stand. Bij ide ale wanorde, dus wanneer alle standen in dezelfde mate voorhanden zijn, treden krin gen van 22 graden en 46 graden straal om de zon op. Bijzonnen. Indien de brekende ribbe der kristallen zuiver verticaal staan, treden links en rechts van de zon op 22 graden (of meer, al naar de zonshoogte) heldere vlekken met regenboogkleuren op, de z.g. bijzonnen, ter wijl verticaal boven de zon op ongeveer 46 graden (of meer, eveneens afhankelijk van de zonshoogte) een zeer kleurrijke boog, de circumcenithaalboog, eveneens met regen boogkleuren, kan optreden. Bij al deze spec- traal-verschijnselen is het rood naar de zon gekeerd. Of hef eene dan wel het andere verschijn sel optreedt, hangt af van de grootte der brekende hoeken, resp. 60 en 90 graden. Een zuiver witte band op zonshoogte, parheli- sche ring genaamd, treedt op, wanneer het zonlicht tegen verticale zijvlakken terugge kaatst wordt, zonder breking te ondergaan, terwijl zijn reflectie tegen horizontaio vlak ken een lichtzuil door de zon doet ontstaan. Bovenaan den 22 graads-kring treedt vaak Ook een raakboog op. Nog zeldzamer. Doch zeer zeldzaam zijn twee vlekken, de z.g. bijtegenzonnen op den parhelischen ring, op 120 graden azimuthafstand van de zon gelegen, dat wil zeggen ongeveer in het oosten en in het noord-noordwesten, wan neer de zon, zooals Vrijdagmiddag in het Zuid-zuidwesten staat. De hier genoemde verschijnselen zijn alle op 17 Februari tusschen 14 en 16 uur voorgekomen. In den Hel der, waar de parhelische ring bijna volledig was, en beide bijtegenzon nen voorkwamen, ontbraken de krin gen van 22 en 46 graden, en de zuil door de zon. In de Bilt was de par helische ring voornamelijk naar het oosten ontwikkeld, doch de beide bij tegenzonnen aanwezig. Het viel hier trouwens op, dat de bijte genzonnen geen vlekken waren, doch meer geleken op een zuil verticaal op den parhe lischen ring. Het optreden van dergelijke uitgebreide Haloverschijnselen hangt sa men met het voorkomen resp. vorming van ijskristallen en duidt op een verandering in den weersfoestand in de hoogere lucht laag veelal bij het naderen van een depres sie. Vaak valt er vijf tot tien uur later re gen (gelijk ook in den nacht van Vrijdag op Zaterdag), doch op dezen regel komen vele uitzonderingen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1