uit Urk AUGASTRONOME Voedt Uw huid 's nachts met Purol Arrondissements rechtbank Alkmaar Ds. Voorthuyzen De visscherij Vóór wij naar huis gaan. even naar: Agenda J&x&tlcA nUuuM Uitslag Aanbesteding Vastenavondfeest Stemming voor candidaatstelling Provinciale Staten Landbouw-Huishoudschool Marktoverzicht Marktberichten Inschrijving Handelsregister Pe Koog Tooncclavond KoA^Aal H.K.C I-K.Z. 4 3-2 inef rvlik"5'vvero"D,e idre KeAJk m Zenditu} Onze lezers uit Urk zullen zeker met genoegen vernemen, dat we een corres pondent hebben aangesteld op het eiland, waarnaar hun hart nog trekt. Onze cor respondent zal ons 't voornaamste nieuws van het eiland berichten en zal we kei ij ks een overzicht schrijven over visscherij en het dagelijksch visscherübericht door geven. Ds. Voorthuijzen, pred. bij de Chr. Geref. Kerk te Urk, heeft bedankt voor het beroep naar Werkendam. Verleden week bedankte hij voor de beroepen naar Oosterbeek en Ede. Ds. Van Voorthuijzen staat sinds 7 Novem ber 1937 op Urk. De gemeente op Urk mag zich in een zeer goeden vooruitgang verheu gen. Ouderling F. Post sprak den Herder en Leeraar Zondagmorgen hartelijk toe en wenschte, dat op dit besluit des Heeren zegen zou mogen rusten. De gemeente zong haar leeraar Ps. 134 vers 3 toe. Het kerkgebouw, dat alreeds vergroot werd tot 450 plaatsen, was geheel bezet. Urk, 20 Februari. J.l. Zaterdag werd aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 310 pond Noordzeeschol, prijs 1015 ct.120 pond Poonen, 89 ct.; 40 pond Schar, 910 ct. per pond en 3 kg Tarbot, prijs 100110 ct. per kg. Nu de jaarijksche biddag (tweede Woens dag in Februari) weer achter den rug is, gaat onze groote vloot weer visschen op de voor malige Zuiderzee, de Waddenzee en de Noord zee Op het IJsselmeer is in dezen tijd van het jaar nog zeer weinig visgcherij. Voorheen vischte men op de voorjaarsharing, waarmede zeer goede verdiensten werden gemaakt. Thans zijn enkelen bezig met de zoetwatervisscherij. Toch zijn de vangsten zoo gering, dat maar zeer matige resultaten hiermede geboekt wor den. Velen van de IJsselmeervisschers maken zich dan ook weer gereed voor de aal- en pa- lingvisscherij. Een gedeelte van onze groote Noordzeevloot zal op de Waddenzee de haringvisscherij gaan uitoefenen. Dit is kuilvisscherij. Enkele stuks haring zijn er verleden week gevangen. Onze kamer- en komvisschers benoorden den afsluit dijk maakten matige weekbesommingen. Deze visscherij maakt zich dan ook gereed voor de haringvisscherij. Voor de Noordzeevisscherij was verleden week het weer zeer gunstig. Door onze visschers werd gevischt: groote motorvaartuigen voor Texel en Terschelling weekbesomming 200 tot 245) snurrevaad- vaartuigen, ver buiten de kust (weekresulta- ten 300 tot 450)kleine motorvaartuigen voor de kust van Katwijk en Scheveningen (deze besomden verleden week 95 tot 120) de garnalen visschers (deze kustvisscherij maakte de vorige week resultaten gemiddeld van 160210 per garnalenvisscher). Zoo wel de prijzen als vangsten van de Noordzee- visch waren maar matig. Verleden week werd er op de Noordzee door onze vloot 4 tot 5 etmaal gevischt. De vorige week (13 tot en met 18 Febr.) werd aan den Gemeentelijken Vischafslag al hier aangevoerd: 470 pond Schar, prijs 6y29 ct.; 510 pond Poonen 7% 10 ct.; 240 pond Schelvisch 8%—11 ct.; 230 pond Rog 1012 ct.; 310 pond Noordzeeschol 1015 ct. per pond; 3 kg Tarbot 100—110 ct. per kg; 75 stuks kleine Schelvisch 5 ct. en 37 stuks kleine Rog, 16 ct. per stuk. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Wat leven wij toch gelukkig" en „De stille verklikker van Scotland Yard". Rialto.. Spoorstraat half 8: „Alexander's Ragtime Band". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Die Fledermaus" en „Zuidzee-Idylle". Heden: Casino, 8.30 uur: „Soubrette" (4e Abonne mentsvoorstelling). Woensdag 22 Februari. Casino, 8.15 uur: Uitvoering „Kunst aan het Volk". Zaterdag 25 Februari. Casino, 8.30 uur: Dansavond. Zondag 26 Februari. Casino. 8.15 uur: „Dat heeft Heintje weer gedaan". Maandag 27 Februari. Casino: Bridgedrive Heldersche Courant. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 5.53 Temperatuur lucht 1.4 Wind: richting Z.W., kracht 1 Licht op: 5,53 want zij wordt er zoo zacht en mooi. zuiver en gezond door. Doe dit l of 2 x per week. Ook vet wormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag verdwijnen er door. Tube 45. Doos 60-30 ct. Gister werd in De Graaf's Lunchroom aan besteed het bouwen van drie landarbeiders plaatsjes, waarvoor eenigen tijd geleden door den Raad dezer gemeente goedkeuring is ver leend. Laagste inschrijvers waren: Voor de woning van den heer H. Kikkert de heeren J. Buis, timmerwerk; H. Bakker, metselwerk; A. Kerkhof, schilderwerk; Ren tenaar, loodgieterswerk en M. Bakker, electr. Voor de woning van den heer A. P. Zegers: J. Bruin, timmerwerk; H. Bakker, metsel werk; A. Kerkhof, schilderwerk; Rentenaar, loodgieterswerk en M. Bakker, electr. Voor de woning van den heer S. Donker: J. Bruin, timmerwerk; L. Bruin en Zn., met selwerk; J. C. Roeper, schilderwerk en M. Bakker, electr. Het Vastenavondfeest, dat ook dit jaar we der in Pen's Schouwburgzaal werd gehouden, viel gister een zeer druk bezoek ten deel. De bijeenkomst werd geopend met een geestige speech van den heer Y. Witte, waarin werd me degedeeld, dat de oude Vastenavondclub dit maal met het bestuur van de Tex. Boys was overeengekomen, dat de leden van de Boys met voordrachten eet .den avond zouden vullen. Daarna sprak de voorzitter van de Boys, de heer C. Graaf, nog een kort woord, die een Vastenavondlied op een bekende wijs aankon digde, waarbij het refrein door de aanwezigen werd meegezongen, waardoor reeds een pret tige stemming ontstond. Vervolgens wisselden voordrachten en zang elkander af. Mej. Cor Smit zong op zeer verdienstelijke wijze enkele liedjes. De heer C. Graaf zong in samenwer king met mej. Smit een Matrozenliedje. De heer Jac. Rijk droeg op uitstekende wijze „De wensch van Klein Jantje" voor, waarin de ongemakken van den wereldoorlog in Neder land nog eens in herinnering kwamen, waar van vele der aanwezigen niet de minste herin nering meer hebben. Mej. D. Schrama Gd. en de heer W. Ran gaven een aardige korte één- acter ten beste. Nog zong de heer Jac. Schra ma Hz. „Wijn a. d. Rijn". Daarna volgde op voering van een tooneelstukje „De vrouw regeert", dat zeer goed werd gespeeld en waar in optraden Jb. Witte Pz„ Jb. Schrama, W. Reij en de dames C. Zijm Md., Jo. Smit en A. Graaf. In de pauze werd een verloting gehouden ten voordeele van de kas van de Tex. Boys, die een schutting willen bouwen op het Boys- veld. Op het bal heerschte een zeer opge wekte stemming. EEN GOEDE TIP Ga naar „De Toelast" Een gezellig café Zondag heeft in het St. Janshuis te Den Burg de stemming plaats gehad voor de candidaatstelling voor de R.K. Staatspartij voor de verkiezing voor de Provinciale Sta ten. De uitslag was als volgt: Uitgebracht 183 stemmen. Op het politiek advies der R.K. Kiesvereen. (Groen, P. Luyckx en V. d. Ploeg) 154 stemmen. De totale uit slag der stemming was als volgt: Ongeldig 7 stemmen. Jac Groen, Alkmaar, 172 stemmen. P. Th. Luyckx, Den Helder, 161 stemmen. C. J. v. d. Ploeg, Haarlem, 164 stemmen. J. v. Kampen, Spierdijk, 15 stemmen. C. Kramer, Zuid-Scharwoude. L. Schrijver, N.-Scharwoude, 1 stem. Jac. Weel, Z.-Scharwoude, 6 stemmen. De plannen tot oprichting van een Land- bouwhuishoudschool op Texel nemen steeds vaster vorm aan. Naar wij vernemen, zal dezer dagen de acte tot oprichting der stich ting gepasseerd worden. Weer was de wolvee-aanvoer aan de markt onbeteekenend, er werd alleen een 14-tal rammen aangevoerd, prijzen ongeveer 22. per stuk. De rundvee-aanvoer bestond in 2 stieren 150.— tot 175.en 2 koeien, die 180. tot 210.deden. Nuchtere kalveren waren laag in prijs, 5.tot 9.Graskalveren werden slechts 2 verhandeld voor 25.tot 50.—. De vette varkens op de boerderij gelden 23 tot 24 cent per pond, een goede big kocht men op de markt voor 12.— 13. Schrammen hoogste prijs 20. Aan de eierenveiling bleven de prijzen ge heel gelijk aan vorige week. 2 stieren 150—175.—; 2 koeien 180— 210; 2 graskalveren 25—50; 12 nuchtere kalveren 59; 4 schrammen 1520; 7 biggen 1215; 14 rammen 2025. Eierenveiling, Aangevoerd: 55000 eieren. 58—62 kg 3.00 3.25, 62—64 kg 3.15—3.30, 66—70 kg 3.353.65, 5056 kg 2.803.00, alles per 100 stuks. van 14 tot 21 Februari 1939. Wijzigingen. Texel: Dorpskring „Steunt Elkaar", Oudeschild; be stuurswijziging. Wieringermeer: Coöp. Aankoopver. „De Wieringermeer" G.A.; bestuurswijziging. Zondagavond gaf Texelsch Klein Tooneel in Hotel „De Toekomst" een tooneelavond. Op gevoerd werd de klucht in drie bedrijven: „Frans knapt op". Hoewel dit gezelschap, dat op Texel een goede reputatie geniet, hier nog slechts één maal was opgetreden, was men zeer nieuws gierig naar hetgeen door deze nog jonge ver- eeniging ten tooneele gebracht zou worden. Wat Zondagavond gebracht werd, overtrof verre de verwachtingen. Als wij de spelers onder de loupe nemen, viel het goede spel van den heer P. Vermeulen op, terwijl mej. E. Dros en de heer H. Vermeulen weinig voor hem onderdeden. Zoo ook de heer S. Zijm. Kortom, allen gaven zich geheel, maar de clou van dit stuk was wel Jan Bol, de pianostemmer, welke rol op uitstekende en geestige wijze door den heer A. Geus vertolkt werd. Het was een zeer gezellige avond en we willen de woorden van den voorzitter, den heer T. Moojen, in zijn slotwoord onderstreepen, die de bezoekers opwekte om hun tevreden heid over hegteen hier gepresteerd is aan vrienden en kennissen mede te deelen, zoodat, wanneer Tex. Klein Tooneel weer aan De Koog komt, men zal spelen voor een geheel bezette zaal (de zaal was thans driekwart bezet). Een gezellig bal onder leiding van den heer A. Geus en met muzikale medewerking van het Harmonica-Trio, onder leiding van den heer R. Boom, sloot dezen avond. POLITIERECHTER. (Zitting van Maandag 20 Februari). Dan blijft geen duin meer op elkaar. Het begon al fraai; ofschoon het weer zéér aanlokkelijk was, een zeetochtje te maken van het eiland Texel naar het vasteland, was de eerste verdachte J. H. B., wonende op Texel, niettemin toch neit voor den Politierechter verschenen. Nu was het gepleegde feit niet zoo heel ernstig, zoodat een en ander best buiten ver dachte kon worden behandeld. De Officier had dezen verdachte namelijk ten laste gelegd, dat hij een wagen duinzand, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden, had weggehaald en wel op 10 Januari j.l. Voor de politie had B. het feit erkend, doch hij had erbij gevoegd, dat hij meende dat het mocht. Mr. v. d. Feen de Lille zeide in zijn requi sitoir, dat dat laatste natuurlijk nonsens was; de man is Texelaar van geboorte en wist het dus zeer goed. Als iedereen dat ging doen, dan blijft er geen duin meer over op het eiland. De Officier van Justitie eischte 10 boete, subs. 5 dagen hechtenis en conform dezen eisch werd verd. ook door den Politierechter, Mr. Krabbe, veroordeeld. Een brutaal heerschap. Daar hadden we hem waarachtig alweer, die P. C. S., wonende te Den Helder, die er ditmaal van beschuldigd werd den Rijksveld wachter P. J. St. eenige lieflijke woorden te hebben toegevoegd. O.a. zou verd. gezegd hebben: „Je bent een groote schurk; de politie zoekt men... en meer van dat fraais. Niets weet verdachte zich van het geval te herinneren, wel vertelt hij, dat de politieman immoreel is. Hierop raadt mr. Krabbe verd. hem aan niet zoo hoog van den toren te bla zen, gezien verdachte's verleden. „Ik had er het volste recht toe'" roept verd. verontwaardigd uit. „Niemand heeft het recht een ander te be- leedigen", meent mr. Krabbe. De Officier vindt het feit ernstig en gezien verdachte's verleden vraagt mr. v. d. Feen de Lille een gevangenisstraf van één maand. „Ik heb nooit geen mensch beleedigd", re pliceert verdachte. „Houdt u maar een beetje kalm", meent mr. Krabbe en veroordeelde verd. conform den eisch. Na een gedwongen rust van 8 weken, heeft H.K.C. eindelijk weer eens een wedstrijd ge speeld en wel tegen K.Z. 4, uit Koog-Zaandijk. Met een bezwaard hart is door de Helder- schen dezen wedstrijd tegemoet gezien, aan gezien zij uit dezen wedstrijd heeft verloren, met wel liefst 40. Het spelverloop was als volgt In den beginne liet het zich aanzien, dat ook thans weer K.Z. met de punten naar huis zou gaan. Maar door het nogal goede ver- verdedigen zag K.Z. hier geen kans toe. Na eenig spelen waren de partijen beter tegen elkaar opgewassen en zagen wjj eenige goed opgezette aanvallen vooral van den kant van K.-Z. en het was ook niet te verwonderen, dat zij de leiding nam. Dit scheen voor H. het parool te zijn, om nog beter aan te pakken, met het gevolg, dat zij na eenigen tijd de stand gelijk wist te maken. Met dezen stand kwam de rust. Ook na de rust ging het spel gelijk op, met K.-Z. iets meer in de meerderheid, maar toch mocht het H. gelukken juist in deze pe riode een punt in de wacht te slepen. De wedstrijd werd toen spannend omdat K.Z. probeerde dezen achterstand in te loo- pen, wat haar dan ook 5 minuten voor het einde gelukte. Na verwisseling der vakken werd er van weerszijde geprobeerd dezen gelijken stand te veranderen, die eerlijk gezegd de mooiste was geweest. Maar het mocht H. niet geluk ken op het laatste moment het winnende doelpunt te maken, doordat H. ook thans dezen wedstrijd heeft gewonnen, maakt zij ook een goede kans op het kampioenschap. Als scheidsrechter fungeerde H. Nieuw- land, die ook thans weer uitstekend leidde. De Kern Tijdschriftartikelen van blijvend belang uit binnen- en buitenland. f ebrua - nummer. Uitgave Van Holkema Warenc N.V., te Amsterdam. v Uit het bekende „Fortune (New York) vertaalde men het bijzonder interessante arti kel „Wat denkt Amerika?", terwijl uit de Ko loniale Rundschau (Berlijn) geciteerd wordt een artikel, „Katholieke Kolonisatie op Poeloe Laoet". Zeer actueel is wel de bijdrage „Lindbeigs werk voor de geneeskunde", verschenen in de „Revue des Deux Mondes", terwijl we uit de American Scolar opgenomen vinden „De af komst der Amerikaansche negers". Zooals gewoonlijk completeeren tal van an dere, doorgaans zeer lezenswaardige artikelen dit periodiek. Natuur en Techniek. Februari-num- mer. Uitgave N.V. Uitgevers Mij., AE. E. Kluwer, Deventer. Dr. K .Burger, schrijft het noodige over: „De Thermometer" terwijl de wel uiterst des kundige dr. J. J. Vruchtberg het heeft over iets, dat ons allen interesseert: „Verlos ons van de Pokken", een bijdrage, verlucht met een groot aantal prima illustraties. Voorts is wetenswaardig wat Cath. Meusinge schrijft over „Reizende Boomen in Californië", terwijl zeker niet onvermeld mag blijven het artikel van Dr. H. C. Redeke: „Het Dier in zijn We reld". Met name niet wat hij schreef over het plankton. De Wandelaar. Februari-nummer. Uit gave van A. G. Schoonderbeek te Laren. Dit nummer van „De Wandelaar" opent met een bijdrage van K. Hulsbos over „De Onverwachte Winter", en wordt gevolgd door „Een zwerftocht door het Zwitsersche Natio nale Park van S. van Sijn. Beide artikelen werden uitstekend geïllustreerd Voorts vestigen wij de aandacht op „De kleine plevier en zijn broedplaats" van de hand van Niek Marra en Henk Holtman, waaraan eveneens diverse bijzonder mooie foto's toegevoegd werden. Voorts ademt deze „Wandelaar" weer ge heel den geest, die dit up to date periodiek steeds heeft bezeten. Prima artikelen van deskundige medewerkers en een schat van illustratie-materiaal. Ons Nederland. Februari-nummer. Uit gave A. J. G. Strengholt N.V., te Amster dam. Het is Piet Bakker, de bekende „Volk"- journalist, die in dit „Ons Nederland"-nummer het noodige schrijft over Terschelling en dan speciaal over de kaerels van de reddingboot „De Brandaris". Het werd een vlotgeschreven artikel, dat kennis der materie ten duidelijk ste doet uitkomen. Karei Hartman schrijft over „Die ver- wenschte Motorfietsen", waarin hij, ondanks den titel, opkomt voor deze verhikels, die nog lang zoo kwaad niet zijn als de voetganger wel eens meent. In de rubriek „Steden stellen zich voor" is het 't industriecentrum Eindho ven, waarover men het noodige verneemt. Wij ontvingen de brochure: Moreele Herbewapening en het vraagstuk van den Grondeigendom. Een open brief aan H. M. de Koningin der Nederlanden. Uitgave van „Recht en Vrijheid", Secretariaat, Van Panhuysstraat 24, Groningen. Contact. Maandblad voor de Nederland- sche Jeugd. Februari-nummer. Uitgave Dal laan, Baarn. Joh. C. Mulders schrijft over „Ne derland van 5000 meter!" waarin hg ons ver telt van een vliegtocht met sergeant Hoekstra van vliegkamp De Kooy. Een aardige schets, die metinteresse gelezen zal worden. Rob. H. J. Kiek vertelt het noodige over „Aspecten van de film", prima geillustreerd, terwijl voorts de aandacht gevestigd moet worden op de bijdrage van Frank Onnen over Maurice Ravel. Amsterdam, Heden en Toekomst. Maandblad met medewerking van de ge meente Amsterdam. lste nummer. Uitgave van Holkema Warendorf N.V. te Amster dam. Abonn.pr. 2.25 p. halfj. Losse numm. 40 cent. Een nieuw periodiek en wel over onze hoofd stad. Dit eerste nummer maakt een uitsteken den indruk: de artikelen der medewerkers werden met zorg gekozen; zoowel het inlei dend woord van Prof. Dr. H. Brugmans, als „Het Bosch van Amsterdam" en het interview met een der kopstukken van het Nederlanl- sche bedrijfsleven: Daan Goedkoop Dzn. Mogen wij tenslotte de aandacht vragen voor de bijdrage over „De Munt", waarin vertelt wordt van de restauratie aan dit historisch stukje Amsterdam. Een periodiek, dat onge twijfeld levenskansen bezit. „The Nederland Mai 1". Huisorgaan van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Neder land te Amsterdam. Februari-nummer Het Februari-nummer van dit periodiek opent met een artikel van de hand van D. J. v. v. Ven, getiteld „Dutch Clog dances abroad" en waarin men naast een serie uiterst geslaagde illustraties ook het noodige kan lezen van Nederlandsche folklore, in den vreemde ge- ™d'iJ°hl! de ia Valette schrijft over „Genoa's e Wonder Road", aan welke schets even eens uniek illustratiemateriaal toegevoegd werd. Zij voorts nog vermeld het door Nock de Poul geschrevene over „The Flying Dutch- man". Een frisch nummer, dat niet ongelezen op de leestafels zal blijven liggen. E r 1 e| Orgaan van den Nederlandschen Bridge-bond. Secr. Van Merellaan 3 's-Gra- venhage. Wij ontvingen het Janauri- en Februari nummer van bovengenoemd maandblad Dit 32-pagina's groot tijdschrift 'wordt gratis aan alle leden van de clubs, die bij den Nederl. Bridge-bond zijn aangesloten toegezonden Het bevat zoowel artikelen voor geoefende als minder geoefende spelers Voor bridge-spelers dus hèt blad om'daar- verrijken.n 0mtrent dit edele spel te piT 2n-Weden bedraag:t de abonnements ver n i eu w i 1, g van Opvoeding Onderwgs, tevens Orgaan v. d. Werkje De namen van algem. redacteur en medewer kers zijn alle bekend in de onderwijswereld In dit 2e nummer schrijft P F van ri„„ beeke over den „Huldigen stand der vernleT Voortgezet Onderwijs, zoom^dn"™ Ihndlvidueel bak gegeven worgt' op T JAPAN S RELIGIEVRIJHKID. Bestaat 50 Den llden Februari is het 50 jaar geleden dat Japan in zijn grondwet van 1889 de relig\^ vrijheid invoerde. Het betreffende grondwets artikel luidt aldus: Japansche onderdanen suU len, voorzoover vrede en orde er niet door be. drcigd en hun plichten als onderdanen er n(cf door belemmerd worden, vrijheid van rcligieut geloof genieten". Sindsdien hielden de moeilijkheden die aan de verbreiding van het Christendom in Japan in den weg stonden, op. RADIO IN ALASKA. In Alaska met zijn uitgestrekte schaars be. woonde en in den winter zoo barre streken ie het kerkelijk leven niet gemakkelijk te organi. seeren. Van het feit, dat in geen enkelen staat van Amerika procentueel zooveel radiotoestel len zijn als juist in Alaska, heeft de kerk thans gebruik gemaakt om iederen Zondag radio, diensten te organiseeren. DE DUITSCHE KERKSTRIJD. De Duitsche kerkstrijd schijnt weer iet, scherper gevoerd te worden. Rijksminister Kerrl, die zijn pogingen tot oplossing nog regel, matig mislukken ziet, schijnt min of meer ver bitterd en slaat harder toe dan een tijdlang het geval was. Thans is na het Luthersche beljjde nisorgaan de Allgemeine Evangelisch-Lutheri. sche Kirchenzeitung, nu het Gereformeerde or. gaan de Reformierte Kirchenzeitung, die ook reeds eerder een tijdlang verboden is geweest, opnieuw verboden. Voorts is ds. Eberhari Miillcr te Berlijn-Bahlan wegens „misbruik van den kansel" ontslagen; ds. Miiller is een der eerste medestanders van ds. Martin Niemöller, zijn plaatsvervanger in de leiding van de be lijdenisbeweging-richting-Niemöller. In Oost- Pruisen zijn twee predikanten om dezelfde reden ontslagen. OPENLUCHTSAMENKOMST ALKMAAR. Op Hemelvaartsdag zal er weer een open luchtsamenkomst in den Muziektuin te Alk maar worden gehouden. Sprekers, koren en actief optreden der Jongeren vormen het pro gramma. Nadere inlichtingen verstrekt ds. Joh. P. van Mullcm te Akersloot, secretaris. NEGER-GODLOOZEN. De Amerikaansche neger Robson kwam als afgevaardigde der Amerikaansche godloozen te Moskou aan, teneinde tot de formeele op richting en erkenning eener zwarte godloozen' internationale te geraken, die volgens de ver' klaring van Robson 900.000 leden tellen zal. Een aantal Amerikaansche negers zullen tot propagandisten worden opgeleid; reeds kwamen er daartoe 200 te Moskou aan. ONTKERSTENING. Het aantal kerkelijke uittredingen is in Duitschland den laatsten tijd sterk toegeno men. In 1937 waren er in Saksen n.SSli uit tredingen tegen 7823 in 1936. En de cijfers over 1938 zullen zoowel in Saksen, dat steeds vooraanstond hierin, als elders, nog hooger z\jn. KERKEN IN AMERIKA. De statistieken over de religieuse beweging in de Vereenigde Staten van Amerika geduren de het jaar 1938 vermelden, dat er eind 1938 in totaal 35.879.311 Protestanten waren, een winst van 356.005 tegenover het vorige jaar, en 21.322.688 Roomsch-Katholieken, een winst van liOlf.71,2 tegenover 1937. Hierbij is er nog rekening mee te houden, dat bij eenige groote Protestantsche kerkgemeenschappen de kinde ren niet mee geteld zijn. AUBURN SEMINARIE. De Amerikaansche pers meldt, dat het Auburn-Theologisch Seminarie, een Presbyteri- aansch instituut, dat speciaal het vrijzinnig standpunt verdedigde, aan het eind van het loopend academie-jaar zijn zelfstandig bestaan opgeeft en een fusie aangaat met het groote Union Theologisch Seminarie te New York. Het Auburn-Theologisch Seminarie is bekend als de geboorteplaats der vermaarde Auburn Verklaring (Auburn-Affirmation DE GEHEELE BIJBEL UIT ZIJN HOOFD. Tc Glasgow overleed op 96-jarigcn leeftijd de predikant dr. W. L. Baxter, van wien de merk waardigheid bekend is, dat hij den gehcelen bijbel van buiten kende. Niettegenstaande zijn hoogen leeftijd liet tot het laatste toe zijn ge heugen hem hierin niet in den steek. MINIMUM SALARIS. De Presbyteriaansche synode van New York heeft besloten, dat elk predikant een minimum salaris van minstens 1500 dollar plus vrije pas torie zal ontvangen en dat de sterkere kerken hierin de kleinere en zwakkere zullen steunen. inrichting van Ir. C. Boeke te Bilthoven ca nog 2 scholen in die omgeving. T. EhrenfestAfanassjewa geeft antwoord de vraag: „Hoe kan de verfrissching van het schoolonderwijs worden bereikt?", terwijl Leo Roels een artikel wijdt aan het Belang van een gezonde klasse-atmosfeer. e.rdef; schrijft Ir. C. Boeke „Nieuws uit de actijk", we vinden nog een conferentieverslag over het Chr. onderwijs en last not least een heel interessant artikel over „De Zweedsche Volkshoogeschool", door N. H. Bosson. Z onneichjj n, tijdschrift voor de jeugd, uitgave drukkerij C. A. Spin en Zn., N.V-, Voorburgwal 271—273, Amsterdam. Een gezellig tijdschrift, dat is de indruk c ie dit nummer bjj het doorbladeren wekt. Een tijdschrift voor de peuters, die door moe der worden voorgelezen, voor de kleintjes, die pas kunnen spellen en voor de grooteren, die van een spannend verhaal houden. Het geeft "u.ur cn bezigheid. Raadsels en houtzaag- 01 eelden. Plaatjes en praatjes. Dit num- va" Februari opent met een lente- geven' We hieronder graag een plaatsje Kindje: SNEElJWKLOKJE „Sneeuwklokje, ben je er nu al' Wat kom je bij ons doen? Geen bloempje durft te bloeien, Sn eeuw klok! JÖ tU3Se" *r°en!" Ik breng een bigde boodschap. Ik brak de aarde door Om jullie te vertellen: Oe lente komt weer, hoor!"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6