Doodsverachting „Democratieën hebben te weinig recrufen" voo de camera De Duivelsmeisjes van „Miss Miller" Penningmeester saboteerde Dc brievendiefstal bij dc N.S.B. Prinselijk Gezin naar Zwitserland Arbeiders waren laag verzekerd Sovjet-Rusland spreekt weer een woordje mee De bestrijding der Coloradokever Terug uit Siberische gevangenschap Dc eerste garage voor de Duitsche volksauto Apen uit hun kooi losgebroken Vliegtuig stoot op zandbank Zecbcwoncr. bespot geleerden Op de markt te Münohen komt in deze dagen niet veel van zakendoenl Prins Carnaval regeert HET WEINIG BENIJDENSWAARDIGE BAANTJE VAN BOBBY ROSE. Het meest onvrouwelijke, gevaar lijke en zonderlinge filmberoep voor meisjes en jonge vrouwen is dat der „stuntgirls". Bij Miss Miller zijn deze meisjes georganiseerd. Een klein wit gebouwtje midden tusschen de filmstudio's in Hollywood draagt het opschrift: „Stunt Girls Association". Miss Frances Miller, de presidente van deze meest zonderlinge organisatie die er waar schijnlijk op de wereld te vinden is, bezit een kartotheek waarin de namen staan op- geteekend van 46 meisjes en vrouwen, die in de filmtaal als „Deviltry-girls" oftewel „Duivelsmeisjes" bekend zijn. Want alle 46 zijn bereid op elk oogenblik van den dag hun leven voor een of andere adembene mende filmsensatie op het spel te zetten. Deze vrouwelijke „stunts", gelijk deze „doodSverachtsters en sensatiebrengsters in Amerika genoemd Worden, kunnen niet huilen als Garbo en niet glimlachen als Dietrich; ze. ontberen het zoete geluid als een Jeanette Mac Donald en als evenzeer de soepele dansbeenen van Miss Powell; zij zijn niet mysterieus, melancholiek, beeldschoon of clownesk. Maar wanneer Hol lywood een meisje noodig heeft dat zich overeenkomstig het filmmanuscript uit de veertiende verdieping van een wolkenkrab ber omlaag moet storten; wanneer het draaiboek verlangt dat een vrouw vanaf een vuurtoren in zee springt of wel door een op hol geslagen paard door de straten wordt gesleept; wanneer de actrice in het oerwoud een worsteling met een tijger moet aangaan, of het met een wildgewor- den olifant aan den stok moet hebben, dan mendt men zich tot Miss Miller, de presi dente van de „Stunt Girls Association" ten einde een der vermaarde doodsverachtsters te engageeren voor de bewuste film. Het regent aanbiedingen! „Wij zouden omstreeks 100 leden kunnen hebben", vertelt Miss Miller die een twaalf tal jaren geleden deze zonderlinge meisjes- groep van durf-allen stichtte, „maar helaas is er in de filmwereld een en ander ver anderd met als gevolg dat men tegenwoor dig niet. meer zoo veel stunt-girls noodig heeft als vroeger. Vandaar dat wij het lid maatschap voorloopig niet meer beschik baar hebben gesteld; wij hebben moeten „afsluiten", zulks ondanks het feit dat het nog aanbiedingen regent, wat een bewijs mag heeten dat. hef getal stoutmoedige vrouwen en meisjes zeker niet voor dat der mannen onderdoet. De „stuntgirls" vormen een soort stiefkin deren van het leven. Zij zijn niet knap en wat hun spélkwaliteiten betreft niet be gaafd genoeg om in Hollywood carrière te kunnen maken. Het komt er dus op neer dat zij hun gebrek aan voor de film nood zakelijke talenten en andere eigenschappen goed maken door moed, schranderheid en een dosis ongelooflijke sportieve prestaties. Miss Miller levert „uit voorraad". De voorwaarden aan het werk van deze vrouwelijke stunttroep" verbonden, zijn zeer streng. Alle leden moeten proeven af leggen van hun moed en terzelfdertijd de bijzondere capaciteiten voor hun beroep, rij-, zwem- en springkunsten, omgang met wilde dieren, acrobatiek op daken van huizen en dergelijke dingen meer bewijzen. Zoo had men destijds voor een film „De cowboy en de dame" met Garv Cooper en Merle Obe- ron in de hoofdrollen, twee dozijn stout moedige „cow-girls" noodig, die op wilde mustangs rijdend, moesten lasso-werpen. Miss Miller kon de 24 voor deze film be- noodigde amazones die in een dollen rit hun adembeklemmende kunststukken in de prairie moesten uitvoeren, „uit voorraad" leveren. Gedesillusioneerd De „Stuntgirls" hebben hun eigen tarie ven. Het minimum-honorarium bedraagt 30 dollar per dag, een bedrag dat regelmatig verhoogd wordt door toevoeging van de z.g. gevaren-ttremie" waarvan de hoegrootheid natuurlijk van het risico afhangt. Merk waardig genoeg verschijnen de foto's van deze meisjes en jonge vrouwen nooit in de filmpagina's der dagbladen of in de beken de Amerikaansche magazines. Niemand kent zelfs hun naam. Velen van deze stuntgirls zijn gedesillusioneerde typen die door het leven niet gespaard zijn en die derhalve langs deze niet zeer gebrluikelijke weg een uitweg zoeken om hun leven toch een doel te geven. En men kan slechts zeg gen dat zij zich «dapper door dat leven heenslaan, al zal men zich moeilijk kunnen vereenigen met de gedachte dat dit soort werk nu „vrouwelijk" moet worden ge noemd. Meer zenuwen dan bankbiljetten. ...Intusschen is het vanzelfsprekend, dat dit „duivelachtige" filmwerk in de eerste plaats ook door mannen wordt bedreven en die hebben dan toch weer in zooverre een streepje voor dat ze niet immer geheel en al in anonimiteit onder gaan. Indien dat anders ware, zou de heer Bobby Rose bij voorbeeld niet zoo bekend zijn. Hij immers is wel een van de bekendste Hollywood- doubles en voorts een aardige, ietwat zwijg zame jongen van wien men zegt, dat zijn lichaam meer zenuwen bevat dan zijn por tefeuille dollarbiljetten. Hij begon zijn bestaan als jockey totdat hij te zwaar werd en kort daarop in de Amerikaansche filmstad zijn eerste baan tje kreeg als „doublé", de functie waarin men de angstaanjagende en gevaarlijke karweitjes voor den filmster moet opknap pen, die daaraan niet gewaagd wordt Hjj is een veelzijdig type en het laat hem vrij onverschillig op welke wijze hij zijn nek zal breken. Dientengevolge is hij voor elk gevaarlijk karweitje te krijgen en mogelijk behoedt zijn fatalisme hem wel voor onge vallen. Op zekeren dag werd er een avon tuurlijke Zuid-Zeefilm gedraaid, natuurlijk in het Californische landschap. De held moest de vlucht nemen voor een woedende horde inboorlingen en in een boom klim men. De wilden staken toen deze boom in brand en de vervolgde moest op het laat ste oogenblik, wanneer de boom al meer en meer naar den zeekant overboog, in de schuimende vloed springen. Voor alle ze kerheid had men aan het hoogste gedeelte van den boom een staaldraad bevestigd, onzichtbaar voor de camra, waardoor de doublé den tijd zou hebben om zijn sprong voor te bereiden en het juiste moment te kiezen. Zuur verdiend. Maar Bobby had pech. De draad brak en de vlammen hadden maar heel weinig tijd noodig om van den boom een laaiende fak kel te maken. Het scheelde maar weinig of de man was in de vlammen omgeko men; terwijl de operateurs als gekken stonden te draaien, drukte zijn gezicht vol maakte doodsangst uit. Door vertwijfeld heen en weer te zwaaien, bracht hij den boom tot vallen en storte in de diepte. Ge lukkig kwam hij net tusschen twee oever klippen terecht door een hooge golf die hem meenam. Daaraan dankte hij het ge luk dat hij niet op de rotsen verpletterd Werd. Men haalde hem bewusteloos uit het water. De 500 dollar die hij voor deze „stunt" kreeg waren wel zuur verdiend. Zidaar een enkel voorbeeld van het werk der onbekende mannen uit Hollywood die den bioscoopbezoekers uit heel de wereld een kwartiertje moeten kunnen laten grie zelen Hun huisjes afgebrand. Gistermiddag zijn door nog niet bekende oorzaak drie arbeiderswoningen te Borculo afgebrand. De brand is ontstaan in de woning van de familie Winkelman. Ofschoon de brandspuit spoedig ter plaatse was, kon men tegen het vuur, dat zich intusschen aan de twee naast gelegen woningen van de families Groot- haar en Timmerije had medegedeeld, niets uitrichten. De drie woningen, welke deel uit maakten van een blok van acht kleine huisjes, brandden geheel uit. De aangren zende woningen kregen waterschade. De bewoners waren slechts laag verze kerd. Bijna drie ton zoek van Talma Rustoord. het Vrijdag j.1. is op verzoek van een veertig tal leden van het Talma-Rustoord, Christelij ke Vereeniging tot Verzorging van Ouden van Dagen, welke vereeniging rusthuizen in Friesland en Gelderland exploiteert een buitengewone algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van dr. H. W, de Groo.t Scherpe critiek we.rd geoefend op het fi- nancieeie beheer der vereeniging en in het bijzonder op, het beleid van den penning meester, mr. F. van der B. te Apeldoorn. In zijn antwoord aan de vergadering deelde de voorzitter, dr. de Groot mede, dat zijn pogingen om voor de financieele moei lijkheden een oplossing te vinden, door den penningmeester waren gesaboteerd. Staande de vergadering, welke eveneens door den penningmeester werd bijgewoond, is Mr. van dér B. onder pressie van de ver gadering als besthurslid afgetreden. Besloten werd de administratie zoo spoe dig mogelijk van Apeldoorn naar Veenwou- den over te brengen. Toen echter de leden van 't bestuur Zaterdagochtend per auto aan de Talma-stichting te Apeldoorn arri veerden, bleek dat mr. v. d. B. het archief reeds in een taxi geladen had. De ex-penningmeester had hier toe de assistentie van de Apeldoorn- sche politie ingeroepen, die de be scheiden thans op het politiebureau te Apeldoorn voor een nader onder onderzoek heeft opgeborgen, Mr. v. d. B. heeft bij de Justitie een aan klacht ingediend teneinde een onderzoek te doen instellen, omdat naar zijn meendng de moeilijkheden dateeren van vóór zijn op treden als penningmeester, welke functie hij eerst sinds eenige jaren vervult. Naar wij vernemen, bedraagt het tekort 280.000 gulden, terwijl de activa (liquidi- teits-waarde) op 90.000 gulden getaxeerd wordt. *t Was niet pluis Agent snapt twee jeugdige reci divisten. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag een surveilleerend agent in de Lage Nieuw- straat te Den Haag twee jongens, die ieder een zwaren koffer torsten. Toen zij op hun beurt den agent ontdekten, probeerden zij hem te ontloopen. Daartoe zochten zij een schuilplaats op 't binnenplein van het zie kenhuis aan den Zuidwal. De agent slaagde er 'toch in hen aan te houden en bracht hen naar het bureau Prinsestraat, waar de in houd van de koffers werd onderzocht. Deze bevatten een groote hoeveelheid toiletartike len. Bij het onderzoek verklaarden de aan gehoudenen, dat zij de koffers op de Prin segracht hadden gevonden, doch zij hadden inbrekersinstrumenten bij zich. Tenslotte bekenden zij een inbraak te hebben gepleegd in een grossierderij in toi- letbenoodigdheden aan de Prinsegracht. Zij waren over een schutting van het Volksge bouw geklommen en forceerden daarna een deur van de grossierderij. Hier haalden zij alles overhoop en namen, dat, wat van hun gading was in de koffers mee. Beide jongelui zijn recidivisten. Kantoorbediende en ex-boekhou der veroordeeld. De Utrechtsche politierechter, mr. Plug- ge, deed gistermiddag uitspraak inzake den diefstal van brieven op het hoofdkwartier der N.S.B. te Utrecht. De 21-jarige kantoorbediende S. Uit Bun- nik, die de brieven stal, werd veroordeeld tot een geldboete van 20 gulden, subs. 10 dagen hechtenis (de eisch was tien gulden boete subs. 5 dagen hechtenis). De gewezen boekhouder, de 35-jarige II. ten H. uit Maartensdijk, die den diefstal had uitge lokt, werd veroordeeld tot een geldboete van 100 gulden, subs. 50 dagen hechtenis. De eisch was 50 gulden boete subs, 25 dagen hechtenis. De beide ingestelde vorderingen werden afgewezen. ENGELAND STREEFT NAAR VER BETERING DER HANDELSBE TREKKINGEN. De opvallende wijziging in de politiek van sommige landen ten opzichte van Sovjet- Rusland komt niet voor het geringste deel op rekening van Engeland. Groote belangstelling wekt thans een voorgenomen bezoek van Hud- son, den parlementairen secretaris van het ministerie van overzeesche aangelegenheden, aan Moskou. In bevoegde kringen bestaat er voor het oogenblik echter weinig geneigdheid het aspect van dit bezoek te onderstrepen. Het Engelsch-Russische handelsverdrag werkt niet geheel bevredigend, gezien het Britsche standpunt. Men hoopt, dat bij i.*S onderhandelingen een wijziging zal kunnen worden verkegen ten aanzien van een ver grooting van het Britsche aandeel in den uitvoer naar Sovjet Rusland. Het verluidt, dat Hudson waarschijnlijk de volgende maand eveneens een bezoek zal brengen aan Warschau en Hclsingfors, Met den nachttrein vertrokken. Men meldt ons van officieele zijde, dat Prinses Juliana en Prins Bomhard met Prinses Beatrix gister met den nachttrein naar Zwitserland vertrokken zijn vooi een verblijf van ruim drie weken. Geheel onopgemerkt heeft het Prinselij Paar plaats genomen in den internationalen trein op 't station Driebergen—Rtlsenburg. Verwacht werd, dat II.K.H. zich per auto van het paleis Soestdijk naar Utrecht zou den begeven, om daar in den internationa len trein naar Bazel plaats te nemen. Aan dezen trein werd in Utrecht een specia e slaapwagen gekoppeld, Om 2.44 vertrok de trein van het station Driebergen. Loodarsenaat niet meer gratis beschikbaar? Blijkens een bericht in de pers zou de re- geei'ing overwegen in 1939 niet meer, gelijk in 1938 het geval was, gratis loodarsenaat resp. calciumarsenaat beschikbaar te stel len ten behoeve van de bestrijding van den Coloradokever. In de dezer dagen gehouden vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité werd de vrees uitgesproken, dat de ze bestrijding veel minder algemeen zal zijn, als de landbouwers worden verplicht zelf de benoodige sproeimiddelen aan te koopen Daar het hier een voornaam landsbelang betreft, kon men zich moeilijk voorstellen, dat de regeering niet zou willen voortgaan op dcnzelfden voet als tot nu toe geschied de met de beschikbaarstelling van bestrij dingsmiddelen en werd besloten zich te de zer zake nader te bevoegder plaatse te in- formeeren. Na 28 jaren straf eindelijk ont vlucht. Na een gevangenschap van 28 jaren in Siberië is een 36 jarige Roemeen dezer dti- gen in zijn geboorteplaats in Noord Roeme nië teruggekeerd. De laatste tien jaren heeft hij niets meer van zijn familie vernomen. Den meesten tijd van zijn gevangenschap bracht hij door in de zilvermijnen en de hout kampen. In Maart van het vorige jaar maak te hij met acht vrienden plannen voor ont vluchting. Na langdurige zwerftochten bereikten de mannen Omsk, vanwaar zij per trein door reisden naar Bakoem. Door het omkoopen van een Turkschen kapitein konden zij als verstekeling op een schip naar Istaruboel komen. De Turksche autoriteiten stonden hun toe zich door het land naar Bulgarije te begeven, vanwaar zij te voet hun vader land bereikten. Stalling slechts mark per maand. Te IlannoverschMünden bij Hannover zal de eerste garage voor de Duitsche volks auto gebouwd worden. Zij zal uit drie ver diepingen bestaan en tweehonderd auto's kunnen herbergen. De stalling zal slechts 7K mark per maand bedragen. Dit is de eerste stap naar de oplossing van het vraagstuk om de volksauto te stallen voor een bedrag, dat evenredig is aan den lagen aankoopsprijs, t.w. 900 mark. Gratis circusvoorstelling in Am sterdam-Noord. De Zondagsrust aan den overkant van het IJ te Amsterdam is in het afgeloopen weekend verstoord door een tweetal apen, dat naar zijn vrijheid terugverlangde en er in was geslaagd uit een kooi in een die renwinkel aan den Hagedoornweg uit te breken en de straat op te wandelen. Apen achter tralies is al amusant, apen die van hun volle vrijheid op straat genieten en al lerzotste capriolen uithalen is een vertoo- ning, welke niet gemist mag worden. De belangstelling van de buurtbewoners was zeer groot voor dit gratis schouwspel en men deed niet te veel moeite er een einde aan te maken. Daar de electrische draden echter groot gevaar opleverden voor de klimlustige dieren, werd een ambtenaar van de electriciteitswerken te hulp geroe pen, die tezamen met een agent van poli tie de apen tenslotte wist te vangen. Boefjes zakten naar beneden Een ernstiger feit was echter het tijdver drijf van twee jeugdige boefjes, die toen het duister was ingevallen, op roof uit gin gen. Een agent van politie ontdekte het tweetal juist op het moment, dat de jongens zich van het dak van een bleekpoederfa- briek aan den Papaverweg lieten zakken. De agent nam de jongens, van wie één zeer vakkundig handschoenen en een zaklan taarn bij zich droeg, mee naar het bureau. Bij liet verhoor bleek, clat de jongens resp. 15 en 16 jaar dien avond een vier tal bezoeken hadden afgelegd: aan een kan toor van een brandstoffenhandelaar in dc van der Pekstraat, waar niet meer dan een niet-machine te veroveren viel, uit pon loods van een winkelier in huishoudelijke artikelen m dezelfde straat werd een aan tal nemen meegenomen en tenslotte dron gen zij binnen m twee fabrieken aan den Papaverweg, waar echter niets wordt vcr- Ofschoon de buit gering is, overweegt de commissaris van politic toch de jongens leiden]811 Van Justitie te doen gge* DUITSCHLAND OVER DEN WAPENWEDLOOP. „En zij missen ook de idealen die het volk tot de hoogstj krachtsinspanning zouden kun, nen inspireeren." Daily Telegraph" bevat interessante cij, fers over de wapening van een aantal groo te mogendheden, welke cijfeis het blad ont leent aan de „Deutsche Wehr", een gezag, hebbend militair orgaan. Duitschland wordt bij die cijfers niet genoemd. Volgens dit Duitsche orgaan beschikt En geland over 6000 vliegtuigen en een leger van 2.000.000 man, Frankrijk over 5000 toe- stellen en een leger van 5.100.000 man, R„s. land over 9000 vliegtuigen en een legep. sterkte van 11.000.000 man, de Vereenigde Staten over 3700 vliegtuigen en een leger van 2-500.000 man, Italië over 4000 vliegtiii- gen en een leger van 2.000.000 man en Ja, pan over 2700 vliegtuigen en een leger van 1.500.000 man. Als een bewijs, hoeveel beteekenis men in Duitsche militaire kringen aan de utt, breiding der wapening in verschillende lan den toekent, zij vermeld, dat het voor Enge land geschatte vliegluigoncijfer 2000 hooger is dan voor 1938, terwijl voor Italië slechts een toeneming met 200 toestellen geconsta teerd wordt. Het Fransrhe aantal vliegtui gen is 300 minder dan het cijfer van 1938, Tanks, artillerie en machinege weren. De „Deutsche Wehr" geeft o<M cijfers voor tanks, artillerie en machinegeweren, doch de schrijver verklaart, dat hier slechts van ruwe schattingen sprake kan zijn. De cijfers voor Engeland, Frankrijk en Italië zijn de volgende:, Enge- Frank- Italië land rijk Lichte machinegew. 10.000 16.000 14.000 Zware machinegeweren 4.200 18.500 5.900 Lichte artillerie 1.900 2.000 1.900 Zware artillerie 1.000 1.300 800 Tanks 600 4.500 1.100 Bij de cijfers betreffende Engeland zijn dominions en koloniën niet inbegrepen. I)a schrijver zegt: „het is nauwelijks mogelijk de gewapende kracht van het Britsche Rijk ta schatten." Intusschen schrijft de „Rerliner Boersen- zeitung", dat de democratieën één ding missen: genoeg menschen voor de hantee ring van haar reusachtige wapenvoorraden, Het blad schakelt bij zijn berekening Rus land en de Vereenigde Staten om verschil» lende redenen uit en kom't tot de conclusie, dat overblijven: „Een Engeland, dat tevreden moet zijn met een beroepsleger, om dat zijn kinderen den dienstplicht met afschuw beschouwen, en een Frankrijk, welks dalende bevolking leidt tot groeiende moeilijkheden bij de recruteering en het gebruik ma ken van gekleurde troepen in de garnizoenen." Het blad zegt tenslotte, dat een kleurling den blanke niet kan vervangen bij het be sturen van een vliegtuig of in de infanterie, Bovendien missen de democratieën de ide alen, die het volk tot de hoogste krachtsin spanning zouden kunnen inspireeren. Een verlies voor de Pan Ameri can Airways. De Pan American Airways berichten, dat een watervliegtuig van deze maatschappij van de lijn Buenos Aires—Miami in de ha ven van San Juan op Porto Rica is veron gelukt. De 23 passagiers en de zes leden der bemanning konden gered worden, alsmede de post. Het ongeluk geschiedde tegen het vallen van den avond in een heftigen storm. Men veronderstelt dat het vliegtuig bij het dalen op een zandbank is gestooten. Merkwaardige vangst bij Zuid* Afrika. Uit East London (Zuid Afrika) wordt ge meld, dat in zee op een diepte van veertig graden vadem een visch is gevangen van een soort, welke men meende reeds lang uitgestorven te zijn. Het dier is ongeveer anderhalve meter lang en weegt ongeveer vijftig kilo. Het heeft geen beenderen doch alleen kraakbeen, vinnen en schubben zii0- zeer primitief en gelijk aan de mezozoische fossielen. Het dier behoort tot de crossopte- rygi. Onze Oosj TIENTALLEN WINKELS DOOR BRANÖ VERWOEST. Een Japansch warenhuis op (len Passai" Baroe, de groote winkelstraat van Batavia, is Zondagmiddag afgebrand. Persoon!ijk" ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak is onbekend. Te Moeara Enim zijn 21 kleine winkels 't schade wordt getaxeerd op t 30.000. Niets was verzekerd. Persoonlijk® ongelukken kwamen, aldus de N. R- j niet, voor. Dc oorzaak is vermoedelijk het omvallen van een brandende olielamp- NEGEN KNEVELAARS GEARRESTEERD* T® Ban doen g zijn negen pandhuisbe ambten gearresteerd, wegens knevelarij, ge pleegd in functie. Het betreft hier, naar de N. R. Crt. meldt» beambten, die aan clientèle den voorrang gaven bij aanbieding van panden aan het oket, voor welken voorrang zijn giften kie* geru r

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8