JAN ONDEUGD Een stokpaardje De kleine schoenmaker De oude stalen pen i TARZAN j EiM DE i ¥I^®@©iWi iTAD B-eóJte <pong,eni en Vanmorgen vóór zeven uur hoorde ik op de slaapkamer van Ue jongens een verdacht geluid, gefluister en geloop, het waren geen dieven, die er rondslopen, het was m'n vier tal zelf, dat door het gordijn ontdekt had, dat er sneeuw lag en het nu natuurlek niet langer kon uithouden onder de wol. Wie zou dat nu kunnen als je daarbuiten een witte wereld ziet? 't Bleek later wel een beetje bedrog, want toen ik '.elf naar buiten stapte, zag ik wel, dat het maar een heel dun laagje was en dat het bovendien nog nat was en dus wel spoedig weg zou zijn. De teleurstelling hebben ze dus ook gekre gen, toen ze gekleed naar buiten stapten. Ja, dat zijn zo van die kleinigheden in het leven, die je slikken moet. Je denkt fijn sneeuwballen te kunnen gooien en dan blijkt het een soort „witte modder" te zijn. Die Donderdagmorgen heeft ons doen zien, dat de winter nog met voorbij is. Er kunnen nog verrassingen komen. Zelfs in Maart nog! Wie ik vanmorgen in de vroegte ook weer tegenkwam, dat was „zangvogeltje". Ik zal je volgende week eens iets van haar vertellen. B(jna iedere morgen kom ik haar tegen op de Polderweg of in de Koning straat. En nu de prijs. Die is gewonnen door: LOUISZA C. JANSSEN, Gladiolenstraat 16. Rinze en Minke Hij ma. Nee, Fries lezen kan ik niet, hoewel m'n vader een Fries is en het ook heel goed spreken kan. Ik heb dus ook, net als jullie, wel wat Fries bloed, maar 't is gemengd met Zeeuws en 't is gevoed op Hollandse bodem, je begrijpt dus wel, dat het een raar allegaartje is. Marietje Weeda. M'n complimenten, Marietje, dat je met een zwerende vinger nog zo netjes kan schrijven en dat je, niet tegenstaande je ziekte, toch nog een briefje ingezonden hebt. Ben je nu alle verdriet alweer vergeten en speel je buiten? Neeltje de Vroome. Nu begrijp ik, waarom jij die kruiswoordraadsels zo fijn vindt. Als je er niet uit kan komen, helpt moeder je een handje, want dat is een echte puzzelaarster, als ze iedere week het „grote mensenraadsel" oplost. Op zo'n moeder mag je wel trots wezen. Greta Blokker. Ik ben er dus ingevlo gen, Greta, die meneer was geen Duitser, maar een Pool, die Duits sprak. Ja, dat was ook moeilijk te raden. Ebbo lacht al, hoor, al een paar weken en wat graag en wat lief, zoals alle kleine kindertjes. Bep Wulffelé. Als er met Augustus een Prinsje geboren wordt, zouden we in derdaad een koning in de toekomst krijgen, Bep. Maar voordat die op de troon komt, ben jij al een heele dame en ben ik bijna een oude heer. 't Zou wel leuk zijn: een koning, al hebben we een fijne Koningin en zullen we ook blij zijn, als Prinses Juliana eens Koningin wordt. Tini v. Brederode. In de drukkerij loopt ook een padvinder en ik zag ook hem Woensdag, ter gelegenheid van de verjaar dag van Baden Powel, in uniform lopen. Hoe oud is jullie leider geworuen? Dat moet jij weten. George Veer. Dat w;s leuk van je, George, om Tjib een paar dropjes in z'n zak te stoppen. H(j kan zich anders aardig redden, hoor, met die eene hand en volgende week is het leed misschien helemaal gele den en mag het verband er weer af. Ik had gisteren wel naar jullie uitvoering wil len komen kijken, maar ik had een andere vergadering voor de krant. En twee dingen tegelijk gaat nog steeds niet Repelsteeltje. Ik hoop, dat het raad sel van vorige week en dat van vandaag wat meer inspanning van je gevraagd heeft, Repelsteeltje, want als je het raadsel zo zon der enige moeite oplost, is het toch ook niet leuk. Diena en Wjjtske Hilboesen* Leuk is z'n klein hondje, hè, ze lopen en spelen gau wer dan kleine mensjes, want als zo'n hondje een paar weken oud is, kan je al met hem stoeien gaan en begint hij overal in te bijten en aan te rukken en als het nog een paar weken verder is kan je met hem ravotten en holt hü echter je aan. Maar dat gaat b(j de kleine mensjes heel wat langzamer. Bali, Annie en Cor v. Bjjnen. Ja, als de zon nog een beetje vroeger opkomt en nog een half uurtje later ondergaat, dan wordt het al wat om na vier uur weer eens naar de duinen te gaan of 's morgens vóór school tijd eens op de fiets te stappen daar eens rond te neuzen. Want vergeet niet, de duinen zijn het mooist in het voorjaar, als het nieuwe leven overal ontwaakt. Natuurlijk hoop ik bij jullie vogeltjes te komen kijken, als er jongen zijn. Dat is afgesproken! Alie Teunissen. Wacht maar, Alie, als dat broertje van jou nog een half jaartje ouder is, wordt het vast zo'n drukteschopper als onze Frans, een handjegauw, een heer lijke knoeipot, een ondeugende rakker en toch zo'n verrukkelijk joch. Piet de Koster. Zo'n loopgraaf als jullie achter op het land hebben is maar niet even een fijn speelterrein, Piet en 't is te hopen, dat hij nooit voor andere doeleinden nodig is, dan voor schietwedstrijden met pijl en boog. Teuntje Kloosterman. Ik dacht, dat alleen jongens maar kwajongensstreken uit haalden, Teuntje, maar ik zie, dat 't meisje uit dat boek van Kuna ook ondeugende stre ken op haar compas had. Rika Koningstem. Kom, kom, Rika, ik heb zo'n idee, dat het met die vff jaar oudere broer van jou nog wel los zal lopen. Ben je zelf altijd wel vriendelijk voor hem. Ja, 't is wel moeilijk als ze tegen je moppe ren, om dan vriendelijk te blijven, maar je hebt er zeker succes mee en je zal zien, dat wanneer het je tienmaal gelukt om niet zelf boos te worden, dat je dan al ïeel veel ge wonnen hebt. Probeer het eens. Martha Brian. Als ik je naam voor de eerste keer verkeerd geschreven heb, Martha, dan is het buiten mijn schuld, want heus, ik kon niet lezen wat je schreef. Volgende week dus duidelijker en dan vertel je me iets van je zusjes. Gerardus Jellema. Van die raadsels, die ik jullie een paar weken geleden heb laten uitpuzzelen, heb ik r- nog wel een paar duizend, Gerard. Dus je ziet, geen gebrek. Maar ik houd eigenlijk zelf niet van die raadsels en gebruik ze dan ook alleen als ik niets beters heb. Voorloopig heb ik weer andere. Cornelis Boot. Die grootmoeder van jou heeft zeker zilveren haren, Cor, 75 jaar, 't is geen kleinigheid, maar je weet, je hebt altijd baas boven baas, ik heb een groot moeder gehad, die 92 jaar was. Hoe vind je dat? Die was helemaal wit en had een erg lief en vriendelijk gezicht en een zachte stem. Net zo'n lieve grootmoeder uit een verhaaltje. Jo Verschoor. Ik durf je niet meer te feliciteren, Jo, na twee weken. Maar toch wil ik je nog veel blije dagen wenens in dit nieuwe, twaalfde levensjaar, o nee, het wordt je dertiende levensjaar, dat is waar ook. Jacoba en Piet Visser. Hier is mijn antwoord, Coba en Piet: „Jullie mogen meedoen, hoor, heel graag." Tot volgende week dus. Henny Roeper, Den Burg (T.), Waar was je briefje van de week, Henny? Jij mocht wel schrijven. M'n vriendjes en vriendinnetjes van buiten mogen iedere week in hun pen klimmen. Jeanne Reynhout. Ik weet het me niet meer te herinneren, dat er inktvlekken op je briefje zaten, Jeanne, maar in ieder ge val, dit was keurig. Beppie v. Rijswijk. Ja, dat was een lelijke vergissing, Beppie, daar geef ik je de eerste de beste keer, dat je meedoet, een heel andere naam. Maar ik bleef toch in de familie. Voortaan zal ik me niet meer ver gissen, hoor. Vind je het moeilijk op de Kanaalwegschool. Ik geloof, dat het nooit meevalt van de ene school naar de andere, maar als je je best blijft doen, zal je wel gauw ingewerkt zijn. Jongens en meisjes, alle briefjes zijn be antwoord, tot volgende week dus, dan mo gen jullie weer schrijven. Oplossingen raadsels vorige week Sneek, nevel, enkel, erker, Uiver, water, woerd, ieder, troon, jager, einde. Sneeuwwitje. Goede oplossingen ontvangen van Frans Pether Wethmar Hiske Mts; Leny v d. Mart; Klaas en Gerarcius Jellema; Ida en Tiny Scheepvaart; Ida Augustin; Nellie de Langen; Neeltje, Leontine, Coen en Fritsje Coster; Dopey; Cor Wulffelé; Henk en Gerard van de Pol; Jeanne Reynhout; Riek en Tiny Hendrikse; Tiny v. Brederode; Nellie Visser; Cor de Jong; de Bengeltjes; Balie Annie en Cor v. Bijnen; Leon en Loeki van der Wal; Neeltje de Vroome; Jopie en Corrie Doorn; Ellie en Tilly Bisschop; Wytske en Diena Hilboesen; Louisa C. Janssen; Annie Janssen; Repelsteeltje; Piet de Koster; Truus v. Liere, Texel; Cornelia v. d. Vis, Texel; Guillaume van Gessel; Adriaan Rietveld; Jacoba Schendelaar; Jan Raker, Den Oever; Herbert Epruit; Annie Visser; Ida Izeband; Frans Groote, Vlissin- gen; Cornelis Boot; Gretha Garama, Vlaar- dinger.-Ambacht; Wijnand Kerstens; Bep Wulffelé; Jannie, Beppie en Sientje Korbee; Eduard en Johan v. d. Pol; Jan Koomen; Marijke Wessels; Jan en Piet Strous, Vlis- singen; Rika en Jacob Ras; Jan Bek; Hen ny Roeper, Den Burg; Betsie Brinksma; Marietje Kramer; Marry Dekker; Mhrie Groothuis; Beppie v. Rijswijk; Rinze en Hinke Hijma; Mary Jurg; George Weer; Gerard Molenaar; Jo Verschoor; Henkie Lokman. NIEUW INVUL-RAADSEL. X Werelddeel. X Aan Oranje verwante naam. X Weg tusschen twee rijen huizen. X Bekend spel. X Met de hand getrokken lijn. X Militair schouwspel. X Vlakte tussen zee en duinen. De laatste letters der woorden, van boven naar beneden gelezen, vormen de naam van een bekend stuk speelgoed, om op de weg te gebruiken. Jan had een grote zak gevonden En toen een nieuwe streek bedacht! Hij kroop ermee onder de tafel Wachtend tot Mien de koffie bracht. Toen hij hgar hoorde komen, blies hij Lucht in de zak, zoveel hij kon. Liet met een knal de lucht ontsnappen En alles viel op Mien's japon! Mien schrok erg, maar toen zij Jan zag Pakte zij hem bij zijn kraag Trok hem vlug mee naar de keuken En gaf hem een flink pak slaag! Ja, dat was ook wel erg jammer. Jan tje had op zijn derde verjaardag een stok paardje gekregen en nu, twee weken later, was het kapot. Het was heel goed te be grijpen, dat Jan daarom moest huilen. Zijn stokpaard was zijn liefste stuk speelgoed. Hij had vergeten het paard voor hij naar bed ging op te bergen en toen vader in de donkere gang kwam, had hij erop ge trapt. En daar kunnen stokpaarden nu eenmaal niet tegen! Toen Jantje het de volgende dag hoorde begon hij vreselijk te huilen. H.t was ook erg zielig voor hem, dat het nieuwe paard direct al kapot was, maar er was niets aan te doen en Jan moest nu maar met iets anders gaan spelen. Toen Paul die middag thuiskwam, ver telde Jantje direct wat er was gebeurd. Hij vroeg of Paul het paard kon maken, maar dat was onmogelijk, want het was he lemaal kapot. „Nee jong, dat gaat niet meer", zei Paul „Maar ik weet iets an ders. Ik zal een nieuw paard voor je ma ken, vind je dat goed?" Jan keek zijn gro ten broer zo ongelovig aan, dat deze erom moest lachen. „Vind je dat leuk, Jantje? Dan zal ik er morgenmiddag aan beginnen en ik z'al 'hët nog veel mooier' maken, dan het vorige." Zo begon Paul de volgende middag aan het nieuwe stokpaardje. Hij had een stevi ge houten plank opgezocht van ongeveer 3 cm, dik en 30 bij 30 c.m. groot. Hierop tekende hij de omtrek van een paardekop en zaagde de kop toen uit. Om de teugels hoefde hij zich nog niet te bekommeren, maar wel zaagde hij een smalle gleuf (d) waar later de stok in moest komen. Toen zocht hij een oude bezemsteel en paste die in de gleuf. De gleuf was nu iets te smal en daarom zaagde Paul er nog een stukje uit. Met hele goede lijm, maakte hij de stok toen aan de kop vast. Maar nu zat de kop nog niet vast genoeg en daarom maakte hij eerst de kanten van de steel gelijk met de zijkanten van de paardekop en spijkerde toen nog twee kleine plankjes (op de tekening zijn ze door stippellijn tjes aangegeven) tegen de kop, zodat de stok nu heel stevig vast kwam te zitten. Daarna boorde hij een gat door de neus van het paard en trok daar de teugels doorheen. Nu begon het werkelijk al een beetje te lijken, maar het echte kunst werk begon eigenlijk pas. Dat was het be schilderen van het paard. Want het moest natuurlijk op een echt paard lijken. Daar om tekende Paul eerst voorzichtig de ver schillende lijnen op de kop en schilderde ze daarna met verf over. Hij liet het nieuwe stokpaard niet aan Jantje zien, voor het helemaal klaar was, maar de volgende dag, toen het paard goed droog was, nam hij het mee naar beneden en gaf het aan Jan. Die kon niets zeggen van verbazing, zo mooi vond hij het. En dat Paul dat zelf gemaakt had, dat begreep hij helemaal niet. Hij vergat meteen, dat hij eerst een ander paard had, dat kapot was gegaan en reed even later vrolijk door de kamers op dit mooie, nieuwe stokpaard je! Hier zien jullie de kleine schoenmaker! Hij kent zijn vak heel goed en je kunt met een gerust hart je schoenen aan hem toe vertrouwen. Wat er ook aan moet gebeu ren, spijkers uitslaan, zooltjes inleggen, zo len plakken, breng ze maar bij hem, hij maakt het in orde. Alle broertjes en zus sen laten hun schoenen en pantoffels door hem maken en wie zou eraan durven twij felen, dat hij zijn schoenen goed gemaakt terug krijgt? Je hoeft hem maar aan te zien, om te begrijpen, dat deze schoenma ker weet hoe het moet! En weet je van wie hij dat heeft geleerd? Van zijn vader, want die is een echte schoenmaker. Jaapje heeft zo dikwijls gekeken, als zijn vader schoe nen maakte, dat hij nu zelf een zaakje is begonnen en daar toepast, wat hij bij zijn vader heeft geleerd. Wie van jullie heeft een eigen vulpen? Zeker nog niet allemaal, maar toch zullen er al veel zo'n kostbaar ding in hun be zit hebben. Vroeger waren de vulpennen heel duur, maar tegenwoordig worden ze steeds goedkoper en we vinden het nu allemaal heel gewoon om iemand met een vulpen te zien schrijven. Het valt ons nau welijks meer op. En zelfs de vulpen wordt al weer een beetje verdrongen sinds de schrijfmachines goedkoper worden en de mensen niet alleen op kantoor, maar ook thuis hun brieven op de schrijfmachine gaan tikken. Maar de oudste van allemaal, de gewone stalen pen heeft- zich toch door alle jaren heen ook nog weten te handhaven. De Duitser Aioijs Senefelder heeft 't eerst een stalen pen gemaakt. Daarvoor was de pen van messingkoper in gebruik en natuurlijk ook de nog oudere ganzepen. Het bewijs, dat deze gewone pen toch heel goed is, is wel dat hij nog steeds overal gebruikt wordt. WETENSWAARDIGHEDEN. Enige tijd geleden werden alle honden, in Londen geteld. Toen bleek, dat er 204000 honden in de stad waren en het stadsbe stuur verdient daar 76000 pond sterling aan. In een park in Sydney zullen de vogels dit voorjaar bijzonder zachte nesten kun nen bouwen. Een katoenplanter heeft op dracht gegeven om elke dag een zak met wol in het park te zetten, zodat de vogels met die wol hun nesten kunnen maken. j OOOR EDGAR RICE j BURRCU3HS 108. Terwijl Tarzan en Herkoef de tempel van Brulor bereikten, ontdekten de scherpe ogen van den aapman een bewegende schaduw, vlak bij zich. Ptomen! Herkoef snel bij de arm grijpend, verborg hij zich met zijn vriend achter de stam van een dikke boom, waar langs de zonderlinge soldaten van Brulor zo juist gepasseerd waren. De bodem van het meer scheen te leven van de ptomen. Tarzan wist niet, dat zij terugkeerder van hun vruchtelooze tocht op zoek naar hem en zijn metgezellen, doch wist wel, dat het hem on mogelijk zou zijn, nu de tempel binnen te ko men; hij zei moeten wachten, tot liet nacht was geworden. Twee uur later, toen de duis ternis haar netten over het water van het Horus Meer had uitgespreid en de lichten van de tempel een voor een verdwenen, behalve de kleinen nachtlichten, kropen Tarzan en Herkoef voorzichtig voorwaarts, om hun laatste wanhopige poging te beginnen. Mis schien zouden zij overwinnen, veel waarschijn lijker was het, dat zij deze poging om htm te redden, met den dood zouden moe- n bekopen. Zij kwamen door de luchtkamer, dp r ^en gang rn het slaapvertrek van van a £emei'kt bereikten zij de deur hPrnmf ^roonzaal- Bjjna hadden zij hun doel a een der Ptomen ontwaakte. Deze het oog' kreegrCCht°P Z'tten' waart,Ü bij hen in

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 14