Zwijgende lippen een merkwaardige film De eerste Charlie Mc Carthy een mensch en toch geen mensch ïiLaita-tdeate^ Witte fëio-iccw-p Voor Jong en Oud 109 pet Een film van Erroll Flynn en Bette Davis Voorkomt verkoudheid en keelpijn. Gaspenning-automaat Den Helder in Ouderavond Ulo-school Natuurhistorisch museum Veranderlijke sterren i— Cabaret-Revue met Henriëtte Davids Casino's Bal Masqué KENT U Dr. E. Hoekstra's Bloedzuiverende Gezondheidspillen Wat geven de bioscopen? De hoofdfilm van het Rialto-theater is deze week ongetwijfeld „Zwijgende Lippen" Een naam, waarachter men wellicht een zeer zwaar op de hand drama zou zoeken, doch dat tenslotte blijkt te zijn een frisch en pittig verhaal, ergens op de Broadway- boulevard in New York. Het niet meer gloednieuwe thema van de vrouw of den man, meer in het bijzonder den gevierden artist, die verzwijgt dat hij of zij reeds een zoon of dochter op huwbaren leeftijd heeft, teneinde het publiek niet te desillusio- neeren is in „Letter of Introduction" pakkend uitgewerkt. Het is het verhaal van een beroemd filmacteur, wiens voorspraak en hulp worden ingeroepen door een jonge vrouw, die hem 'n introductiebrief overhangt, waaruit blijkt, dat zij de dochter is uit het eerste van zijn vele huwelijken. Dit stelt den gdelen en licht zinnig levenden man tot nadenken. Alles wat aan genegenheid en oprechte liefde nog in zijn hart is overgebleven wordt verzameld om daaruit de kracht te putten zijn dochter op het tooneel op een eerste plaats te brengen. En dat zal dan geschieden in een tooneelstuk, waarin het meisje zal debuteeren en waarin haar vader, voor het eerst weer na 12 jaren, op de planken verschijnt. Een film van levens- en liefdesdrama's, van jaloezie en eerzucht, en dat aMes spelend in een sensitief artisten-milieu. Er is, in deze film een climax die men zelden in deze en dergelijke rolprenten aantreft, doch die wij zen op het meesterschap van den regisseur John. M. Stahl (dezelfde, die zulk een frap pant succes boekte, o.a. met „Back Street") Er is in deze film een mensch, die toch eigenlijk ook weer geen mensch is. Dat is Charly, de „buiksprekende" pop, die zijn hor ribele en genadelooze opmerkingen de wereld inslingert, kostelijk en scherpzinnig. Edgar Charly nemen feitelijk alle figuren in deze film zoo onverbeterlijk in de maling, dat het sterk-aangezette filmdrama een noodzake lijke bijkomstigheid schijnt te worden, om hun succes zoo mogelijk nog te kunnen ver- grooten. Tenslotte is dus „artisten-drama" dus aan zienlijk amusanter dan de veelzeggende titel „Zwijgende lippen" doet vermoeden. Het is wel een film, waaraan men zich bijna twee uur kan amuseeren en die U iets laat zien van dat merkwaardige wereldje, dat Broad- way heet. De hoofdrollen zijn in handen van Adolphe Menjou, Andrea Leeds, Edgar Berger en Charly McCarthy. Het name Menjou ziet men hier in een zijner sterkste creaties. Een film, vol geest, vol spirit, op gezonde basis en met een schier oneindig aantal uiterst origineele basis en met een schier oneindig aantal uiterst origineele zetten. Men kan er van genieten! De Barones en de Butler" Als tweede hoofdnummer draait de film „De Barones en de Butler", en ook deze is van meer dan middelmatig kaliber. De hoofdrollen worden vertolkt door een tweetal artisten, die een wereldreputatie bezitten: Annabella, de jonge, vitale Fransche actrice, om wie Ame rika en Frankrijk beurtelings in het harnas treden met als tegenspeler WiVlam Powell. William Powell, een uitermate intelligente brenger van een genre humor, dat zich ken merkt door fijnheid en beschaving. De butler houdt een verkiezings-speech! Wil liam Powell in de bijzonder aardige 20th Century Fox-film „De Barones en de Butler!', welke deze week in hel Rialto-tlieater draait. Van links naar rechts: Charley McCarthy, Ed gar Bergen, Andrea Leeds en Adolphe Menjoe, in de film „Zwijgende Lip pen", die thans in het Rialto-theater rouleert. Zooals men ziet een programma, dat zeer spectaculair is, en dat ongetwijfeld een gang naar het Rialto-theater waard is. Zóu-o-ii-theaiei Wild West De film, die deze week in het Tivoli- program waarschijnlijk het meest in den smaak zal vallen, luistert naar den be loftevollen naam van „De Rebel van Texas („The Texans"), waarin men het genoegen smaakt het geheele scale der wild-west in anderhalf uur te mogen doorloopen. Deze film behandelt een episode ut de eer ste jaren np den bloedigen krijgt tusschen Noord- en Zuid-Amerika. Toen de mannen van Generaal Grant en die van Generaal Lee de zwaarden in de schede gestoken hadden en het Amerikaansche volk veronderstelde dat de oorlog, na vier bittere, heel bittere, jaren ten einde was. De oorlog wés teneinde; dat wil zeggen officieel. Maar in het volk woedde hij door. Daar heerschte knevelarij, onderdrukking, afpersing en de schandelijkste corruptie. Daar liepen de gemoederen warm, dag aan dag, uur op uur. In deze periode speelt de film en hij geeft een beeld van dit ongeregelde leven. Van menschen, die er weer op uit moeten. Met hun kudden en hun huifkarren. Op zoek naar land, waar ze veilig zijn voor een inquisitie, die hun have noch goed spaart. Een film van pioniers, van dappere kerels, die zich opofferen voor vrouwen en zwakke ren. Van cow boys, die weken en maanden hun leven inzetten voor een familie, die over de grens moet. In deze film beleeft men vrijwel alles wat men in 10 andere wildwest films meemaakt. Overvallen van Comanchen, overstrooming, prairiebranden, romantiek, ridderlijkheid, paardenrennen over eindelooze velden, kortom een wild west film, pur sang. Alles in deze Paramount-film is Ameri- kaansch opgezet. Daar is een indrukwekkende massa-regie, daar is de simpele romantiek van den Zuid-Amerikaan en daar is het sentiment, wat kenmerkend is voor dezen merkwaardigen tijd. De tweede rolprent behandelt een periode uit den Ierschen vrijheidsoorlog en heeft tot titel „Diplomatieke zending". Een film, waar in door enkele spelers uitmuntend spel gede monstreerd wordt en die enkele malen een groote spanning bereikt. De hoofdfilm van het „Witte"-programma vermeldt deze week een film, waarin de eerste rollen vertolkt worden door een tweetal Ame rikaansche stars met een wereldnaam: name lijk Erroll Flynn en Bette Davis. Erroll Flynn, die het vorige jaar zulk een bijzondere creatie wist te geven in de super- film „Robin Hood" ziet men ook hier weer in een sterke speelfilm. Ook hier blijkt weer dat deze acteur tot de meest prominente van Hollywood behoort. Wat Bette Davis betreft, het lijkt ons onnoodig hier de aandacht te vestigen op haar zeer speciaal talent. Zij is momenteel een der vrouwelijke stars, die zich in nog steeds stijgende lijn bevindt. Tezamen met Erroll Flynn ziet men haar in deze film op haar best. Als tweede film draait „Een stel om te stelen", een aardige Metro-productie. Als U rilt van de kou Kom in „De Toelast" gauw Een borrel van qualiteit En toppunt van gezelligheid Ivorol-gebruikers zijn zelden verkouden en hebben zelden keelpijn, omdat deze tandpasta den mond dagelijks grondig desinfecteert. Een nieuw bewijs van Gasfabriek-service Een dubbeltje ln de gleuf en 3 munten rollen er uit. Men zal ongeloovig opzien, als wij U ver tellen dat er in Den Helder nog steeds een aantal van niet minder dan 2500 gezinnen is, dat van een muntgasmeter gebruik maakt. Dat beteekent dus, dat 2500 personen steeds moeten zorgen dat zij hun munten-voorraad aanvullen, hetgeen moet gebeuren óf aan het kantoor van de Gasfabriek, óf in het een of andere winkeltje. Dat bracht altijd de noodige last mee. Soms moest men in een winkel iets meer betalen dan den normalen prijs, soms ook kwam men na sluitingstijd, terwijl men ook op Zon- en Feestdagen meerma en z'n neus stootte. Dat alles behoort thans naar alle waar schijnlijkheid voorgoed tot het verleden: door de Gasfabriek is namelijk een gas penning-automaat aangeschaft, die reeds vandaag de Heldersche cliëntèle zal be dienen. Het apparaat hangt op de Spoor- gracht, ongeveer recht tegenover de ele vator. Alweer een bewijs dat het de Gasfabriek ernst is in haar streven om zooveel moge lijk aan de belangen van de gebruikers tegemoet te komen. Gistermiddag werden wij door de heeren Teune en Pauwels, respectievelijk directeur en adjunct-directeur 'der Gasfabriek, tn de gele genheid gesteld kennis te nemen met de nieuwe aanwinst. Het bleek ons, dat het hier een proef be treft. Bij de Nederlandsche Automaten Fabriek te Krommenie heeft men een automaat iaten vervaardigen en het resultaat is een technisch meesterstukje geworden, dat, wat het principe betreft, veel overeenkomst vertoont met de postzegelautomaten. Van buiten is zij vrijwel geheel gelijk daar aan: een geel apparaat, met de gleuf om er het geld (een dubbeltje) in te werpen, met de slinger om die om te draaien, en met de knop om er op te drukken als U bijgeval een valsch of ondeugdelijk geldstuk in de gleuf deponeerde. Voor het dubbeltje ontvangt U 3 pen ningen. Het is mogèlijk maximum 2 dub beltjes ér ln te werpen achter elkaar. Dan ontvangt men dus 6 penningen. Meer dan 2 dubbeltje achter elkaar neemt de automaat niet op. Dus: steeds een dub beltje, dan draaien en de munten op rapen en dan weer een dubbeltje. Zooals reeds geschreven: de automaat is opgehangen op de Spoorgracht, tegenover de elevator van de fabriek. Blijkt, dat het publiek deze service op prijs stelt, waaraan o.i. niet getwijfeld hoeft te worden, en dat ook het apparaat naar behooren blijft functionneeren, dan is het de bedoeling op meerdere plaatsen in de stad een dergelijke automaat te bevesti gen. De automaat is, wat het mechaniek betreft een prachtig stukje techniek. Het is een uiterst gecompliceerd geheel van radertjes, stangetjes en buisjes, die het echter moge lijk maken dat noch oude dubbeltjes, noch valsch of vreemd geld aangenomen wor den. Het mechanisme toetst namelijk zoo wel op dikte en grootte ais op legeering. Een dubbele controle dus. De capaciteit is 1400 munten, terwijl er voorts rekening mede gehouden is. dat de prijs der munten in den loop der jaren kan verande ren. In dat. geval wordt geld terug gegeven, evenals dat geschiedt in postzegel- of cigaret- ten-automaten. Lezing over „opvoeding en muziek". Voor de in grooten getale opgekomen ouders van leerlingen der Openbare U o hier hield de heer Tj. Joh. Dito, muziek onder wijzer en stadsbeiaardier, een in a11e opz chten interessante lezing over „Opvoeding Na in 't algemeen over de groote vormende waarde van de beoefening der muziek g p ken te hebben, waarbij hij duidelijk z n vo - liefde voor de klassieke en z'n afkeering va de moderne muziek, in 't bijzonder de ho - jazz, gedemonstreerd te hebben, ging de "e Dito over tot de muzikale illustratie van wat hij betoogd had. Met gevoel droeg hg het Allegro uit de od Sonate van Beethoven voor en vervolgde met werken van Schumann, Haberbier en Mac- Dowell. Na deze vertegenwoordigers van klas sieke, romantische en neo-romantische school, behandeld te hebben, Desloot de heer Dito met een werk van Debussy en een allermodernst toonstuk van Billy Mayerl. Een krachtig applaus beloonde hem voor zijn langzame, in uiterst begrijpelijken toon, gehouden rede, die blijkbaar zoo goed begre pen was, dat er geen vragen gesteld werden, toen hiervoor de gelegenheid geboden werd. Tijdens de pauze maakten vele ouders ge bruik van de gelegenheid, bg het onderwijzend personeel der school te informeeren naar de vorderingen hunner kinderen. Het punt „Rondvraag" leverde nog eenige discussie. Hierna sloot de voorzitter de bijeen komst, waarvan gezegd kan worden, zooals dat van zoovele andere het geval is: „De thuisblijvers hadden ongelijk". Wij ontvingen het verslag over het jaar '38 van het Nat. Hist. Museum. In de inleiding zegt de samensteller: Evenals 1. et vorige jaar bleek de belang stelling, die men in onze stad voor het museum heeft, uit het groote aantal geschenken, dat \£ij ontvingen. Uit den aard der zaak was er dit jaar bij het geschonkene veel, dat reeds in het museum aanwezig was, zoodat het aan tal werkelijke aanwinsten aanmerkelijk kleiner is dan het vorig jaar. Wg hadden dezen gang van zaken voorzien en hebben dan ook het afgeloopen jaar besteed, door de opstelling van het materiaal doelmati ger te maken en te trachten van het museum meer te ma! en, dan een verzameling ge- etikeerde doode dieren. Dat we bij deze uitbrei ding in de diepte vooral aan de onderwijskun dige taak van het museum gedacht hebben spreekt vanzelf. En aan het slot wordt gezegd: Aan het einde van dit verslag meenen wij te mogen concludeeren, dat het museum een steeds grooter plaats in onze stad gaat inne men, in het bizonder bij hét onderwijs, maar ook, dat de belangstelling ervoor bjj officieele instanties, vereenigingen en particulieren steeds groeiende is. Gisterenavond heeft Dr. P.. Th. Oosterhoff uit Leiden, voor den Weer- en Sterrenkundi gen kring, in de benedenzaal van de Zee vaartschool, een lezing gehouden over het onderwerp: Veranderlijke sterren. Het was de voorzitter van den kring, de luit. ter zee der le kl. J. C. d'Engelbronner, die den spreker met een kort woord inleidde en de aanwezigen welkom heette. Het onderwerp, door Dr. Oosterhoff behan deld was te groot voor een enkele lezing, waardoor de inleider zich meer bepaalde tot de variabele sterren, dat zijn de sterren, die geen constant licht uitstralen. Er zijn verschillende groepen van deze sterren aan onzen hemel waar te nemen, allereerst de z.g. dubbel-sterren, die dicht bg elkaar staan en om elkaar wentelen, waar op dan momenten voorkomen, dat zij elkaar dekken en de eene ster dus het licht van de andere verduistert, waardoor een belangrijke lichtvermindering is waar te nemen. Men noemt deze groep de verduisteringsverander lijken. Er zijn ook sterren, waarvan het licht vrij wel constant verandert, zij zijn nooit rustig en onder die onderscheidt men dan weer de z.g. lang periodieke veranderlijken, die van 150 tot pl.m. 600 dagen een verandering on dergaan en de kort periodieken van een ver andering van twee tot vijftig dagen en een andere groep, die veranderen van tweetiende tot 1 dag. Deze laatste groepen werden door den spreker in het bizonder onder de loupe ge nomen. Men onderscheidt daarbij de z.g. Cepheiden, die in perioden van 2 tot 50 da gen veranderen en de R.R.Lyrae, zoo ge- OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal. 1—1 Raam; 1—6 Dop; 110 Nier; 2—1 Aardrijkskunde; 31 Dra; 4—9 Re; 4—12 Ren; 5—9 A.P.; 6—2 Dorus Rijkers; 8—1 En; 8—4 L. S.; 8—8 Je (me, ze); 8—12 Do; 9—1 B. O.; 9—4 E. E.; 10—1 Bovenmeesters; 11—1 Edam; 11—6 Lsar; 11— 10 Tapt. Verticaal. l—i Radio; 1—7 Gebbe; 2—1 Aar; 2—8 Nood; 3—1 Arak; 3—10 Va; 4—1 M. d.; 48 Leem; 52 Radiussen; 61 Dij 6—10 Mis; 7—1 Oker; 7—10 E.a.; 8—1 P.S.; 810 Er; 92 Karakters 101 Nu; 104 Epe; 10—IC T.T.; 11—1 In; 11—9 Lea; 12—1 Ed.; 12—4 Ras; 12—10 R.P.; 13—1 Regenen; 13—7 Vorst. De eerste prijs k 2.50 werd gewonnen door: den heer C. DE GRAAFF Goversstraat 35. De tweede prijs 1.— aan Mevr. I. BIERSTEKER—STURK, Oostsiootstraat 20. CORRESPONDENTIE. Mevr. B., Oudeschild. Wordt opgezonden. G. C. V. U noemt een tijdsduur van 8 maanden. Schrijver dezes zond 4 jaar achter een wekelijks 2 raadsels opgelost in aan ,,de Groene Amsterdammer", vóór hij het ge luk had een prijs te winnen. Aan het „Han delsblad" en „Het Volk" worden nu al bijna een geheel jaar oplossingen van de in die bladen voorkomende raadsels eveneens door hem ingezonden, tot nog toe zonder bekro ning. Waar bij alle bladen, ook bij ons, loting de winnaars aanwijst, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat er inzenders zullen zijn die zich nimmer een prijs zullen toegekend zien. Maar voor de ware puzzelaar is een prijs winnen bijzaak; de voldoening succes te heb ben met de oplossing, hoofdzaak. Ter afwisseling geven wg ditmaal weer eens een ander soort opgaaf. Uit onderstaande lettergrepen moeten 17 woorden gevormd worden, wier le en 4e let ters, de eerste van beneden naar boven de vierde van boven naar beneden gelezen een vers vormen van Hélène Swarth. aan, com, di, doorn, e, e, e, el, em fee ga, ge, i, in, krach, lan, le, les, Ion, loop'mar mer, mus, ne, ne, ras, ren, rl, ri ro sei' stinct, ta, tig, to, tof, urn, vooi, wa' we Te (ch is één letter). Omschrijving: 1. Sprong, 2. Start, 3. Deel van Engeland, 4. Verbetering, 5 Dom in Gelderland, 6. Opwelling, 7. Surrogaat ^Ur natuurlijk vet, 8. Deel van een effect, 9 HuX houdelgk voorwerp, 10. Metaal, 11. RomeiXh keizer, 12. Snoepgoed, 13. Humanist. 14 Wer voetig dier, 15. Plant, 16. Sterk, 17. Natuur- WmMSÊèm etschen Hoest en Verkoudheid od de borst dadelijk goede verzor. ging. Hoe licht kan een klein» verergering groote gevolgen heb- ben en oorzaak zijn dat men ge. ruimen tijd het bed moet houden Wacht dus niet. maar neem in zoo'n geval dadelijk de beproefde Abdij, siroop, welke de voortgang stuit. Abdijsiroop heeft een dubbele wer king, want zij bevat kruiden- extracten en de beste hoestbe- dwingende stof „codeïne". Daardoop slijmoplossend en hoeststjllend. AKKERS VeJistetJcte tegen hoest, griep, bronchitis, asthma Flacon 90 ct., f 1.50. f 2.40, f 4.20. Alom verkrijgbaar noemd naar de eerste ster die van deze soort ontdekt werd en die veranderen van twee tiende tot een dag. Er zijn zeer veel variaties en de wijze waarop een ster zgn licht verandert, hangt af van de z.g. lichtkromme, die ontstaat door het uitzetten en inkrimpen van de ster. Iedere ster beweegt als de slinger van een klok. Vanuit het centrum van het lichaam gaan trillingen uit, waardoor de ster uitzet of inkrimpt, al naar de mate van uitzetten en inkrimpen verandert nu de sterkte van het licht en lijkt het of de ster naar ons toe komt of zich van ons verwijdert. De Cepheiden, die heel kleine snelheden hebben, n.1. van 10 tot 20 km per seconde, bevinden zich uitsluitend in den Melkweg, terwijl de R.R. Lyrae, die snelheden van 100 tot 150 km per seconde ontwikkelen, zich over den geheelen hemel verspreid hebben. Dit komt omdat deze sterren, door hun groo- tere snelheid, zich buiten den Melkweg heb ben kunnen verplaatsen, terwijl de andere, met geringe snelheid steeds weer in den Melkweg worden teruggetrokken (de wet van de aantrekkingskracht). Een punt van zeer groote beteekenis voor de astronomie is, dat men door de veranderlijke sterren, voornamelijk dan door de D.Cepheiden, de afstand van de sterren heeft kunnen meten, doordat men wist dat sterren van een gelijke periode van helderheid, practisch dezelfde licht sterkte moesten hebben. Doordat men nu 'i.i» van een aantal heldere Cepheiden den afstand kon bepalen, kon men ook den afstand bepalen van de andere sterren, die wel een mindere lichtintensiteit had den, maar een zelfde duur van licht sterkte vertoonden. Voor de wetenschap was dit wel de be« langrijkste ontdekking van de laatste jaren. De heer d'Engelbronner dankte Dr. Ooster hoff voor zijn interessante lezing, waarbij hg de hoop uitsprak in het volgende seizoen nog eens op den spreker te mogen rekenen. Na afloop van de lezing werd voor de leden een huishoudelijke vergadering gehouden. Zooals reeds vermeld komt morgen Henr. Davids met haar Cabaret-Revue: „Dat heeft Heintje weer gedaan", in Casino. Van de vele gunstige persbeoordeelingen over deze veor- stelling laten we hier een enkele volgen: Op Zondag 15 Jan. vond hier een voorstel ling plaats, gegeven door het ensemble Hen riëtte Davids en afgaande op het hartelijk en veelvuldig applaus, kan wel aangenomen worden, dat de aanwezigen zich zeer goed hebben geamuseerd en mevrouw Davids ook in Haarlem vele bewonderaars kon tellen. „Heintje" was dien avond dan ook zeeg goed op dreef, hetgeen trouwens van het ge heele ensemble gezegd kan worden. Voor alles viel de muzikale medewerking van John Brookhouse Mac Carty, de bescheiden en sympathieke componist en klavierkunste naar, buitengewoan te loven. De Casino-directie organiseert op veler verzoek, dit seizoen weer eens een groot Bal- Masqué. Evenals bij de vorige gecostumeerde als, zal ook ditmaal geen moeite en kosten ontzien worden om het kleurige en vrooljjke feest zoo luisterrijk mogelgk te doen slagen, ïwee verschillende Bands zullen o.a voor de onmisbare stemming zorgen en een 'keur van waardevolle prijzen wordt beschikbaar ge steld voor gemaskerden. Reeds nu al gaven zich een aantal gemaskerden voor deelname op en zijn er origineele ideeën voor costumes ln bewerking. Gezien de groote animo voor voorgaande casino-bal-masqué's, belooft ook dit carna valsfeest dat plaats vindt op Zaterdag 4 maart weer de attractie van het seizoen te worden. onrofnh Pillen zuiveren het bloed van alle onreinheden, regelen de spijsvertering, wek- liikp X eXst op en bevorderen de natuur de verrichtingen de. lirhaams. 90 ct. of 1.» AnJhf? mct Sebruiksaanw. Verkrijgbaar in zendX h" 'u DroSister(jen. Vraagt gratis toe- renprarht .re 3an MIJ' HOEKSTRA, He»- engracht 33, Amsterdam.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6