z DOKWE EGBERTS Höt karakter van Nieuwediep Xzocttlch nieuwe tezoo, nu eerst D.E. in de pijp Het silhouet 2),e in Pleiten m f,antcviLe,ën gaterdag 25 Februari 1Q1Q Derde Blad Algm. Begrafenis-vereeniging Den Helder Nieuws van de Marine- Competitie Mond- en Klauwzeer Ingekomen personen Burgerlijke Stand van Texel Den Burg Oosterend MJËCCIOTf Ftf)T< Aanhankelijkheid aan den vrede Een silhouet laat ruimte voor de fantasie. Alles is niet tot in onderdeelen zichtbaar. Daardoor wordt vaak veel leelijks verborgen, alleen het massale vertoont zich aan het oog! De blauwe tot wazig blauwe kleur, die een stad, in de verte gezien, krijgt in onze atmosfeer, verhoogt de mogeüjkheid tot idea- liseeren. Sommige steden heben bepaald een fraai en suggestief aanzicht, als men ze ziet vanuit het polderland. Om slechts enkele te noemen: Alkmaar, Gouda, Leiden, Delft. Hun groote kathedraal beheerscht het ge heel. Mede met andere flinke torens en bouw werken komt men spoedig tot de slotsom, dat daar een cultuurcentrum moest (geweest) zijn. Dan getuigt zoo'n gezicht uit de verte van daadkracht, waarvan wij weten, dat die soms gedragen was door een uiting van godsdienst. Voor de bewoners van de omgeving moet zoo'n stad wel een belofte inhouden. Het moet den buitenman goed zijn ook eens iets te zien van menschelijke kunstwerken, waar hij dag in dag uit door de natuur omringd is. Iets, dat we altijd om ons heen hebben, heeft doorgaans niet meer onze intense belang stelling. Het schaduwbeeld van de oude provincie steden is over 't algemeer korter en wat hooger dan van Den Helder. Veelal kan men als afsluiting van het aanzicht de oude koren molens op de wallen nog ontdekken. Hier op de Noordpunt wordt het silhouet afgesloten eenerzijds door de marinedokken, havens en schepen, anderzijds door het tehuis voor be jaarden: „Parkzicht". Aan den éénen kant het volle wereldwijde leven, aan den anderen kant de rust der ouderdom in het deftige „West End". Verder onderscheidt men de hooge mastebok, de gas fabriek en zoo hier en daar net boven de hui zen uit de peuterig lieve kerktorentjes. We vergaten nog den watertoren te noemen, die overal bovenuit steekt en een paar hooge za- kengebouwen van den lateren tijd. De watertoren werd ontworpen door het ingenieursbureau Schotel te Rotter dam en uitgevoerd door den Helder- schen aannemer J. Spruit. De opzich ter voor de gemeen- te was de heer Bak- - Tkes. In 1907 begon men nogal ervaring te krijgen in het bouwen met ijzer en beton. Vóór dien tijd zou men zoo'n uitgebouwd reservoir niet zoo gemakkelijk hebben kun nen metselen. Het is dan ook een staaltje van ingenieurskunst. Jammer, dat deze vorm zoo speelsch staat, 't Is echt eens laten zien hoe je zoo iets nu wel bouwen kunt! De formu les kloppen absoluut. Maar de aestetica is naar den drommel! Er zijn er nog veel meer zoo gebouwd. Die van Alkmaar is nog veel leelijker met zijn let terlijk waterhoofd. Gelukkig is de bouwkunst weer be keerd van dit expe riment. Ziet U maar naar den vorm van den watertoren van het P. W. N. te Wieringerwaard, die voor eenige vijftal len jaren is gebouwd 't Komt mij voor, dat dit de beste vorm is. Ook de kleur is mooi: frissche bak steen, afgewisseld onder het reservoir door een band gele zandsteen, gesteund door zandsteenen blokken. Het bovendeel afgedekt door een donkerblauw leien dak van goeden vorm. De mooie details gaan op dit schetsje verloren. Voor de aardigheid is hierbij nog een plaatje van den ouden Helderschen water toren gevoegd. In 1856 kreeg Den Helder de eerste duin waterleiding van Nederland. De toren was cylindervormig. Een stevig donker steenen gevaarte. Daar bovenop be vind zich een ijzerconstructie, waarop het donkere reservoir rustte. Er naast stond een fabrieksgebouwtje met hoogen schoorsteen voor de stoommachine. De toren stond tus- schen den speeltuin „de Tuintjes" en de dui nen. Iedere seconde werd 4 keer stoomge- blaas gehoord. Dat was de afgewerkte stoom, die ergens boven in den toren een uitweg had. (Als er kleine onjuistheden op de schets staan bied ik mijn verontschuldiging aan). Een juiste afbeelding kon ik niet bemach tigen. Deze toren werd het laatst door mij gezien in mijn 10e jaar. Uit de her innering heb ik hem moeten teekenen. Toch meen ik, dat de vorm er niet zoo heel erg naast is.) Dit was een kleine toreninterruptie. Langzaam aan is het silhouet van orize stad wat forscher geworden. Machtig en be heerscht zal het wel nooit worden. Trouwens, daarin staan we niet alleen! Den Haag b.v. heeft ook geen mooi aanzicht op een afstand en toch is het" een dorêllo' vóbr'vêTe Öolfan- ders. Aan de bewoonbaarheid van een stad doet het niet toe of af. Wij schuilen nu een maal graag achter de dijken en batterijen en voelen ons dan tamelijk veilig tegen de ele menten, die ons soms zoo kunnen bestoken. 't Hoort nu eenmaal zoo bij het karakter van Nieuwediep! De Heldersche kunstschilder Lambert Simon, thans werkzaam te Parijs, heeft een schilderij gemaakt van het silhouet van Den Helder en exposeerde dit op een der laatste tentoonstellingen van den „Noorder Kunstkring". Hij gaf den indruk heel goed weer, gezien in den winter bij loodgrauwe lucht en een besneeuwd Koegras, n.1.: Een oord van beschutting in een sneeuwwoestijn! Een kerngezonde vereeniging gebaseerd op uitstekende grondvesten en geleid door een bestuur, dat het volle vertrou wen geniet van de leden. Dat was zoo eigenlijk onze eerste indruk, die ons na afloop dezer 6e jaarvergadering door ons hoofd schoot. Het vertrouwen van de leden in het be stuur was in zoovele dingen tot uiting ge komen; in de discussies over het finantieel verslag, dat zeer uitvoerig en op glasheldere wijze door den penningmeester, den heer Grendel werd toegelicht, in de manier waar op men op het jaarverslag van den secre taris, den heer C. v. Poelje, reageerde, kort om het was een vergadering, waarop het bestuur voeling had met de leden en dat is al een heel ding. Dat jaarverslag; we zouden er een enkel punt uit willen aanhalen, n.1. de beduidende toename van het aantal leden. Bedroeg dit op 1 Januari '38 1422, op 1 Januari van dit jaar was dit aantal opgeloopen tot 1668, ter wijl het aantal diensten het laatste jaar eveneens geducht was toegenomen. Niet min der dan 147 diensten werden dit jaar uitge voerd, alsmede een zestal crematies. Ook het financieel verslag getuigde van den gestagen groei dezer vereeniging. Bedroeg het kassaldo op 1 Januari f 411.25, per 1 Jan. '39 was dit opgeloopen tot 659.10, waarbij als bijzonderheid valt op te merken, dat er in het afgeloopen jaar zeer vele niet-leden de hulp van de Alg. Be grafenisver. hadden ingeroepen, hetgeen tot uiting kwam in de ontvangsten, waarbij het bedrag der niet-leden dat der leden over trof. Uitvoerig werd er voorts gedebatteerd over de verhouding tot de Eerste Heldersche Be grafenis-Onderneming, waartegen, aldus zitter v. d. Poll, wanneer deze door zou blij ven gaan met misbruiken van onzen naam, Wettige maatregelen genomen zouden worden. I Een voorstel van den heer Smit inzake volledige betaling van het bedrag, dat het personeel voor de Ziekte-wet moest storten, door de Vereeniging, bracht opnieuw leven in de brouwerij. Na langdurige discussie zou dit, indien het financieel mogelijk zou blijken, door het be stuur onder de oogen worden gezien, dit te vens in verband met de groote stortingen in de laatste jaren gedaan in het bouwfonds 500.dit jaar) en het kleedingfonds 50.—). Even bleef de voorzitter bij deze twee fondsen stilstaan, om dit nog weer eens hel der te belichten. Het kleedingfonds, dat ge sticht is, om de kleeding vdn de dragers straks hieruit te kunnen bekostigen (nu moe ten deze hier zelf nog voor zorgen) was op dit moment reeds 400.groot, terwijl in het bouwfonds een bedrag van 1025. aanwezig was. Via de bestuursverkiezing, waarbij alle aftredende leden na stemming herkozen wer den, kwam het tenslotte aan de rondvraag toe, waarvan een zestal heeren gebruik maakten. Hiervan gooide de heer Huber een balletje op naar een spoedige oprichting van een eigen gebouw (waarvoor het bouwfonds dient). Spr. wist zelfs wel menschen te vin den, die wel 100.en meer nog zouden willen schenken om tot oprichting daarvan te komen; waarop de heer v. d. Poll in zijn ant woord voor de zooveelste maal naar voren bracht, welk een zegen het voor een stad als Den Helder zou zijn om een dergelijk eigen gebouw te bezitten. Zie naar Amsterdam ,hoe het daar is en wat voor een gebruik daarvan gemaakt wordt. En zoo kwam dan tenslotte via een mede- deeling, dat in de toekomst de uniformen der dragers zonder versierselen zouden wor den aangeschaft, waardoor de mogelijkheid zou komen te bestaan, om eventueel in nood gevallen dragers van buiten te laten komen, het einde van deze langdurige, doch zeer ge animeerde vergadering, die de leden tot kwart over elf bijéén had gehouden. Uo-elhal Toen wij vorige week schreven, dat de Offi cieren een goed elftal hadden, vermoedden wij n et, dat het zelfs zoo sterk was om de leiders te kloppen. Ort was het kanon, waarvoor de Marinekazerne-keeper zwichten moest. De tweede verrassing bracht de ter elfder ure ingelaschte wedstrijd De. Kooy ISchor pioen 1, die door de viiegtuigmenschen gewon nen werd. Wij hebben dezen wedstrijd, die door scheidsrechter Groen uitmuntend geleid werd, gezien. De Kooij won zeer verdiend. Schorpioen speelde te peuterig, waardoor de achterhoede der Koov-menschen steeds op tijd was om schieten te voorkomen. Zoo als wij reeds voor spelden deelden Wachtschip en v. Speyk de punten en wist Hospitaal van de hekkenslui ters te winnen. Er zijn nu plotseling zes kam- pioenscandidaten gekomen. Daardoor zal 't in den a.s. strijd tusschen de Adelborsten en de Kooy II niet aan spanning ontbreken. En de tweede wedstrijd Schorpioen II tegen OZD kan met dezelfde maat gemeten worden. Deze wedstrijden zullen op het terrein Onder zeedienst gespeeld worden. Van 13.30—14.35: Schorpioen II—OZD, L. de Snayer. Van 14.40—15.45: Kooy II—Instituut I, A. C. Groen. Stand der Zeemacht-Competitie op 20 Febr. Marinekazerne 9 6 1 2 21—15 13 Schorpioen I 8 5 2 1 21— 6 12 De Kooy I 8 6 0 2 20—11 12 Schorpioen II 8 5 1 2 15—10 11 Hospitaal 8 4 2 2 14— 7 10 Adelborsten 7 4 1 2 13—12 9 De Kooy II 8 3 2 3 18—25 8 Van Speyk 8 3 1 4 20—18 7 Officieren 8 3 1 4 19—18 7 Wachtschip 9 1 4 4 18—24 6 de Mok 8 1 2 5 11—21 4 Stafmuziek 9 2 0 7 11—25 4 Onderzeedienst 8 1 1 6 10—19 3 Nieuwe gevallen werden geconstateerd op de boerderij van den heer S. C. Keyser te Den Burg. Ook thans heerscht nog op 2 boerderijen deze veeziekte, n.1. bij de heeren S. C. Keyser en Joh. Kikkert, Westergeest. Leonardus M. Smit, R.K., Parkstraat, Den Burg van Heemstede, Binnenweg 68. Klaas Waldus en echtgenoote en 4 kinderen, Cocksdorp 60 van Ooststellingerwerf, Makkin- ga 110. Margaretha H. Stelweg, Herv. G. Eierland 63 van 's Gravenhage, Weissenbruchstraat. Hendrika de Graaf, R.K., Cocksdorp 103, van Beverwijk, Voorstraat 10. EEN DORSCHMACHINE. Voor de Gebrs. Van Andel op hoeve Fortuin in den polder „De Eendracht" is gisteren een dorschmachine gearriveerd. POLITIE. GEVONDEN: lportemonnaie, 1 gummi-laars en 1 pr. wollen handschoenen. Dat is zoo Vaders vaste gezegde, als hij s avonds in „de zorg" gaat zitten. Voor hem is het toppunt van huiselijkheid, dat rustige uurtje met D.E. in de pijp! UA Tookge^ RIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK^ van 18 tot en met 24 Februari. GEBOREN: Nelly, d. v. Gerrit Arie Spigt en Cornelia Dijt; Johanna Theodora, dochter van Wilhelm Benen en Anna Maria ReijEngelena, d. v. Floris Visser en Gerritje Kuiter; Catha- rina Petronella, d. v. Cornelis Hopman en Cor nelia Wilhelmina Bakker; Maatje Marina, d. v. Dirk Kuiper en Wilhelmina Johanna van Leeuwen. OVERLEDEN: Jacob Huisman, 79 jaar, geh. m. Jannetje Gieles. ZAKENNIEUWS. De heer H. Maas opent heden zijn groente en fruitzaak in de Gravenstraat, hoek Zwaan straat, Den Burg. De zaak ziet er keurig uit, in het hooge gebouw van de familie Veeger, dat voor dit doel is aangekocht, is een modern winkelpui aangebracht. De zaak is zeer gunstig gelegen; vooral bij avond valt de nieuwe naak, in het bijzonder vanuit de Warmoesstraat of WEILAND SCHEUREN IN HET NOORDEN. Een gedeelte van De Br' (het voorste deel) toebehoorend aan de heeren Geb. Koning te Oosterend, wordt thans gescheurd voor bouw land. Het u-eAdo-Hu&ti tcwne.etU.ull Het abonnementspubliek is niet alleen een deftig publiek, maar het is ook een véél-eischend publiek. Het betaalt zijn geld voor het gebodene en stelt dus eischen. Hooge eischen. Zelfs t hooge. Wij hebben niet veel voorstel' lingen meegemaakt die nu waarlijk algemeenen bijval verwierven: de eene was te ouderwets en de andere te modern. Soms waren de spelers te leelijk, dan weer te veel opgemaakt. Nu eens werd er te hard gesouffleerd, een andere maal was het stuk te lang- dradig. Voorts waren de stukken te lang, te kort. te hoogdravend,te inge wikkeld. te simpel, te romantisch, te realistisch, enzoovoorts. Er was altijd wel iets wat niet in den haak was en als men altijd die klachten hoort, vraag je je als eenvoudig mensch wel eens af hoe het toch komt, dat deze voor stellingen altijd tot vrijwel de laatste plaats bezet zijn. Overigens had de heer Polak al lang den moed opgegeven, dat hij nog een maal in z'n carrière als tooneel- manager het genoegen zou mogen smaken, dat men nu eens waarlijk over de geheele linie enthousiast was over een stuk. Maar tenslotte is er voor betaald en indien men een tooneelstuk critiek-loos accepteert heeft men 'er geen verstand van Maar zie het onmogelijke werd deze week mogelijk. Mary Dresselhuys en Cees Laseur speelden „Soubrette", een pretentieloos blijspelleke en zie daar: men was als één man en één vrouw in de wolken. Zooiets aardigs en zooiets vlots had men nog niet mee gemaakt, eindelijk waar voor het geld. Slechts twee dagen bleef het tooneel- firmament onbewolkt, maar toen kwam een meneer vertellen, dat het stuk ge boycot moest worden, omdat het klaar blijkelijk ongebanderolleerd naar Nieu wediep gesmokkeld was en daar een gevaar vormde voor jongedochters tot en met 17. Meneer B. is heel boos. Hij heeft het alleen maar over een slaapkamer scène, maar er was nog veel meer. dat feitelijk terra incognita is voor de 17- jarige potjes met die reusachtige ooren. Helaas, helaashad meneer B. dan nooit gehoord dat ieder Fransch blijspel ondeugend is? Dat er in ieder Fransch blijspel met moraal of wat men zoo noemt, nogal eens wonderlijk rond gesprongen wordt en dat Fransche blijspelen zeker geen kost zijn voor jongedames van een leeftijd, dat zij zich beter kunnen houden by Cissy van Marxveld, Willy Petillon en de sprookjes van Moeder de Gans? Zoo niet, dan is dat een verzuim, waarvan thans de dochter het slacht- offer geworden is. Daardoor viel zij in handen van een bende tooneelmakers die zich niet schaamden zelfs een bed ten tooneele te voeren, terwijl zich in genoemd bed tot overmaat nog twee verdorvelingen bevonden. Nee, voor de jeugd was dit alles niets gedaan. Zelfs onder de ouderen waren er die knikke bolden van zooveel Franschheid in één tooneelstuk, laat staan de spruiten van 17 en daaromtrent. Derhalve: aan alle vaders van Den Helder. Waeckt en kyckt uyt, opdat Uw liefdepanden zich niet begeven op de glibberige wegen van tooneel- abonnementsvoorstellingen, die regel rechte bedreigingen vormen voor het geestelijk welzijns Uwer spruiten. Het is weer een woord van den Engeischen minister-president, dat we als kop boven dit overzicht plaatsen. Er wordt in den laatsten tijd vrij veel over den vrede gesproken en dat is goed omdat daardoor op ondubbel zinnige wijze blijkt, dat Engeland den vrede wil. Men begint zich in leidende kringen in Europa steeds meer ongerust te maken over de geweldige sommen, die de herbewapening opslokken, men voelt steeds sterker, dat men daarmee op den verkeerden weg is en dat er zoo spoedig mogelijk een halt most wor den toegeroepen aan deze waanzinnige race naar het financieele bankroet van Europa. Men kan de milliarden niet blijven leenen. Ze moeten terugbetaald worden, het materiaal moet onderhouden worden en dat vraagt op nieuw enorme bedragen. Als de totalitaire staten nu maar diep doordrongen worden van den vredeswil van de volkeren, die zich tot de tanden wapenen, dan is er een basis waarop over den vrede gesproken kan worden. De totalitaire staten zullen dan het offer van hun expansiezucht moeten brengen, en de democratische regeeringen zullen een koloniaal offer moeten brengen aan de totalitaire regeeringen. Want dat vraagstuk vraagt nog steeds om een op lossing. Engeland wil echter niet praten, voordat Duitschland een daadwerkelijk bewijs geeft van zijn vredeswil. En toch, we herhalen hier een woord van Engelands premier: Volgens mijn meening ie er in de laatste angstige en gespannen maanden een factor, die alle andere in beteekenis te boven gaat en dat is de aanhankelijkheid van alle vol keren ter wereld aan den vrede. Het is op dit feit, dat ik mijn vertrouwen baseer dat wij er in zullen slagen uit den egenwoordi- gen nevel van bewapeningen en vreezen te geraken in een helderder lucht en in een zuiverder atmospheer, die meer in overeen stemming zal zijn met de Christelijke ge voelens." Dat de wereld ervan doordrongen is, dat Engeland zich slechts wapent om daardoor den vrede meer te verzekeren, blijkt uit de ve,e perscommentaren op Chamberlains rede voering. Het Fransche blad „Petit Journal" zegt: „Het onmiddellijke doel van de Engel- sche regeering is slechts snel tot een reus achtige herbewapening over te gaan, om des te beter de ontwapening uit te lokken." De Engelsche Times zei het anders. Het blad schreef, dat er heel wat misverstanden zijn in de gedachten, welke op het oogenblik de Europeesche politiek beheerschen, maar dat zij bovendien bezeten is door duivelsche machten, duivelsche machten van verwrongen idealen. Daaruit volgt, dat een politiek welke met succes dit dubbele vraagstuk wil aanpakken, inderdaad twee talen moet spreken, de taal van den vrede ,en van eerlijke overweging van wederzijdsche belangen, omdat deze heel goed wordt begrepen door de volken der lan den, welk een land als Engeland tot her wapening gedwongen hebben, maar ook een andere taal. welke soms de eenige taal is, welke enkele hunner leiders en uiterste voor standers van hun ordelooze ideologieën kun nen begrijpen, d.w.z. de taal van gewapende kracht. Uit die fundamenteele dubbele waar heid vloeit de rechtvaardiging, of liever de noodzakelijkheid voort van de tweeling- politiek van wapening en verzoening. Gelijk te komen met de totalitaire staten in wapensterkte en hen te overtreffen in onzen wil en ons werk in de richting van den vrede is het eenige doel, de beschaving waardie welke wjj geërfd hebben. E'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9