DE WERELD DE LAMP De burgemeester van Ootmarsum ontslagen woorden Steun aan de binnenlandsche markt Twee jongens door trailer gegrepen Stroocartonfabriek afgebrand Aannemer Broersma kan eindelijk terechtstaan De Wieringermeer ontvangt buitenlandsch bezoek Gissingen over den nieuwen Paus De democratieën volgen een „gevaar'ijken weg" Postvlucbten op Indië in de Woestijn Op grond van anti-nationale uitlatingen Frankrijk zorgt voor reserve-boter in WCitlig door Ethel M. Dell f 3 millioen voor de schatkist van de verhoogde invoerrechten. Nederland «raat een beschermende handels politiek voeren! De invoerrechten op tal van producten zullen worden verhoogd indien althans t wetsontwerp tot wijziging der "lariefwet wordt aangenomen. Thans is het ontwerp verschenen en de regeering zegt in haar toelichting, dat het er haar otn te doen is, den afzet der producten van de Inheemsche nijverheid op de eigen markt te steunen. Daarbij acht zij een concurreerend kosten- peil voor ons bedrijfsleven van overwegend belang. Een rendabele productie is o.m. tengevol ge van sommige buitenlandsche exportprac- tijken, velen onzer ondernemers sinds lang onmogelijk gemaakt! Door de werking van het invoerrecht zal de verhouding tusschen kost- en opbrengst- prijzen der eigen industrie verbeteren, dodii de minister van Financiën, van Eco nomische en van Buitenlandsche Zaken, die het onderwerp onderteekenen, wijzen er met nadruk op, dat de verwachte prijsstijging der betreffende goederen nóch buitensporig, nóch schadelijk zal zijn. Verruiming werkgelegenheid. Aan het begin der toelichting wordt ge zegd dat de nieuwe maatregelen zullen zijn „in het belang der werkgelegenheid", doch aan het einde van het uitvoerige regeerings- stuk blijkt, dat men dit motief met een kor reltje zout, moet nemen, want, nadat daar is opgemerkt dat het aantal werkloozen, betrokken bij de takken van nijverheid, waarvoor de verhoogde invoerrechten zul len gelden, 30.000, d.i. 18 pet. van het to taal aantal werkloozen in de nijverheid be draagt. zegt men zeer voorzichtig: De regeering mag niet nalaten, er in dit verband op te wijzen, dat hieruit geenerlei gevolgtrekkingen mogen worden gemaakt met betrekking tot de beteekenis van de voorstellen betreffende de mogelijkheid van bestrijding der werkloosheid". De voorgestelde tariefverhoogingen neb ben betrekking op circa 13 pet van den to talen invoer en worden derhalve hiervoor niet van overheerschende beteekenis ge acht; zij betreffen de glas- en aardewerk-, de textiel- en kleeding-, de papier-, de hout- en houtbewerkings- en de leder- en lederwarenindustrie, benevens de metaal nijverheid, doch in de laatste branche slechts een beperkt aantal artikelen. De diamantbewerking, de grafische bedrijven, de bouwbedrijven, de kunstnijverheid, de gas- en eiectriciteitsmaatschappijen en de voedings- en genotmiddelenindustrie blij ven ongemoeid, evenals de chemische in dustrie, de laatste, omdat hierin voorname lijk grond- en hulpstoffen worden vervaar digd voor andere bedrijfstakken, welke van een verhoogd invoerrecht nadeel zouden lij den. Waar het huidig invoerrecht, naar de waarde berekend, 3, 6, 8, 10 of 12 pet. be draagt, zal dit worden verhoogd tot. resp. 6, 10, 12, 15 en 18 of 20 pet. In het alge meen zal men de 18 pet. niet overschrijden. In totaal verwacht de Schatkist daarvaij een meerdere opbrengst van, circa f 5 mil lioen. Het zwaartepunt der voorgestelde verhoogingen ligt bij de eindpro ducten. Overigens hecht de regeering groote. waarde aan stabiele verhoudingen op tariefgebied. Binnen afzienbaren tijd zijn dan ook geen nieuwe verhoogingen te ver wachten. Bij K.B, van 23 Februari 1939 is aan jhr, E. 1». M. Th. J. von Bön ninghausen met ingang van 1 Maart 1939 ontslag verleend als burge meester der gemeente Ootmarsum. Hij is van dit ontslag in kennis gesteld bij het volgende schrijven van den minis ter van binnenlandsche zaken: pik heb de eer U hierbij te doen toeko men een afschrift van het Kon. besluit van 23 Februari 1939, No. 5, waarbij U met ingang van 1 Maart 1939, ontslag verleend is als burgemeester der gemeente Ootmar sum. Dit ontslag is U verleend, omdat de anti nationale uitlatingen door U gedaan in de vergaderingen van burgemeester en wethou- -•ders, en "bij -gelegenheid wan een maaltijd na afloop van een jachtpartij op 22 October 1938 uitlatingen, welke door verschillen- de personen zijn bevestigd een Neder- landschen burgemeester onwaardig zijn en U ongeschikt maken het ambt van burge meester nog langer te bekleeden. Tevens is in aanmerking genomen, dat Uw beleid ook reeds vroeger tot opmerkin gen heeft aanleiding gegeven". De heer von Bönninghausen zou volgens de verklaringen van de beide wethouders, de heeren J. A. J. A. Joosten en J. B. Reu- wer, gezegd hebben, aldus de Tel., dat als, in geval van oorlog, de Duitsche troepen ons land zouden binnenvallen, hij met de Duit- schers zou opmarcheeren. De regeering kreeg kennis van deze uitlatingen en bovendien van de pro-Duitsche gevoelens, waarvan de heer von Bönninghausen blijk zou hebben gegeven op een jachtmaal (e Oldenzaal, Het gevolg hiervan was, dat, de minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Van Boeyen, vergezeld van den waarnemend commissa ris der Koningin in Overijsel, Mr. Dr. J. W. Schneider, op Dinsdagavond 17 Januari j.1. plotseling een bezoek bracht aan Ootmar sum en zich 's avonds te circa half negen vervoegde aan het gemeentehuis aldaar, waar hij het dagelijksch bestuur der ge meente bijeen trof. De burgemeester heeft toen ontkend en ontkent nog steeds de hem toegeschreven uitlatingen te hebben gedaan. Wel maakt hij er geen geheim van zeer pro-Duitsch ge zind fe zijn. Ook is door de Rijksrecherche gedurende verscheidene weken een nader onderzoek ingesteld, waarbij verscheidene fabrikanten uit Twente gehoord zijn, die met den heer van Bönninghausen aan het jachtmaal hebben aangezeten. Volgens hun verklaringen zou de burgemeester uiting hebben gegeven aan zoodanige gevoelens, dat zijn integriteit ten opzichte van het Ne derlandsen gezag in twijfel kwam te verkee- ren. Men mag dus aannemen dat de moti veering van het ontslag van den burgemees ter op goede gronden berust. Een gedood, de ander ernstig ge wond. Zaterdagmiddag is op de Vrijenburgsche- laan te Delft een ernstig ongeluk gebeurd. Twee jongens uit Delft, beiden omstreeks zestien jaar oud, die per fiets reden, zijn door een trailer uit Utrecht aangereden. Een van de jongens, de. 17-jarige P. van der Kruk, werd op slag gedood, de ander H. Kamsteeg, is in stervenden toestand naar het gasthuis overgebracht. De jongens fietsten naast elkaar in de richting van den Insulindeweg, en lieten zich voortsleepen door een trailer uit Ut recht. De jongen, die de auto vasthield, ver loor vermoedelijk de macht over zijn stuur en heeft zijn kameraad daarop vastgegre pen, zoodat beiden vielen, met het vermelde noodlottige gevolg. Een invoercontingent toegestaan. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat Frankrijk, in verband met de voedselvoor ziening in oorlogstijd den invoer toestaat van een hoeveelheid boter van 5000 quin- talen. Tevens is de (axe de licence tijdelijk en we] tot 31 Maart a.s. verlaagd van 200 fr. tot 20 francs per 100 kg. Een as liep warm Ar beiders redden het veege lijf. Zaterdagmiddag 5 uur is een felle brand uitgebroken in de N.V. Stroo- caijcin' en Papierfabriek voorheen W. A. Scholten aan het Winschoter- diep j le Sappemeer. Een as van een hakselmachine op één der hakselzolders, waar het stroo de eerste bewerking ondergaat, liep warm, en het stroo vatte vlam. Op dat oogenblik werkten pl.m. 80 arbeiders in de fabriek, die echter op het alarm van enkelen hunner, tijdig de vluoljt konden nemen. Enkele mannen liepen hierbij lichte brandwonden op. Onmiddellijk greep de fabrieksbrand weer in, doch het vuur, aangewakkerd door den krachtigen wind, greep zoo snel om zich heen, dat men zich genoodzaakt zag de brandweren van Groningen en Appingedam te hulp Ie roepen. De grootste vrees be stond dat het nieuwe gedeelte van het ge bouwencomplex zou worden aangetast. Na tiren harden arbeid slaagden de ge zamenlijke spuitgasten er in, het nieuwe gedeelte van de vlammenzee gescheiden te houden, doch zij konden helaas niet voor komen, dat de oude fabriek één ruïne werd. De muren en het dak stortten op een gegeven moment met donderend geraas in, terwijl duizenden, waaronder tal van auto riteiten, en de officier van Justitie te Groningen, het machtige schouwspel met gespannen aandacht gadesloegen. Alle machines zijn verwoest en de ar beiders kunnen niet anders doen dan de puinen opruimen Eerst in den vroegen Zondagochtend ruk ten de diverse brandweren, die ook aan de- nablussching nog een harden dobber hadden in. Naar wij vernemen, kan de papierfabriek blijven doordraaien. De beleedigingsaffaire van den Rijksingenieur. Zooals destijds is medegedeeld, heeft de heer A. Broersma te Bergen (N.H.) ver leden jaar een brochure laten verschijnen, waarin hij beleedigingen uitte aan het adres van ir. Wentholt, een en ander ver band houdende met de kanalisatie van den Maasoever, waarvan de heer B. aannemer was geweest- De rechtbank te Alkmaar besliste in raads kamer op 8 October 1938, dat de heer B. niet zal worden gedagvaard voor heleedi- ging, omdat hars inziens de heer B. niet den opzet had gehad den lieer Wentholt te beleedigen. De officier van Justitie te Alk maar ging hiertegen in hooger beroep bij het gerechtshof te Amsterdam. Thans heeft de heer W, bericht ontvangen van dit ge rechtshof, dat de schikking van de Arron dissementsrechtbank is vernietigd en dat de zaak van den heer B. naar de zitting van deze rechtbank wordt verwezen, waar hij dan terecht zal moeten staan wegens de in artikel 261, 266 en 267 van het W. v. Straf recht strafbaar gestelde feiten, zoodat de heer B., volgens zijn wensch, zal terecht staan met mogelijkheid van het leveren van getuigenbevvijzen. Hij zal in recht worden bijgestaan door mr dr. J. A. E. Buiskool te Schagen. De Fransche minister v an °"df^pCptge- Zay, die op het oogenblik met zijn ecMgj_. noote in ons land vei blijf je instellingen dag en Zaterdag vcle onderw js.nstellingen in Den Haag en Amsterdam le hebben w zocht, gisteren zijn programmaj t zigd. Hij heeft ii.l. gebruik maker d wn het mooie weer in gezelschap va J qu noote, en den heer en nievrouw Gu lhou van het Maison Descart.es te Amsterdain auto een bezoek gebracht aan <h'Na Volcndam en het eiland Mark™ hebben bezichtigd, zijn de bult^'an'lf®1,lft gasten in den namiddag naai den - - dijk gereden, welke hun groote helanP.sJa' g opwekte. Ook het nieuwgewonrfen land van de Wieringermeer werd in oogenschouw g~ravond hebben de panache minister en mevrouw Zay, vergezeld van den Am sterdamschen wethouder van kunst, den heer E. Boekman, Ili deelte bijgewoond van de opvoering Saidou's „Madame Sana ^«"^f^hoiw Nederlanrisch Toonecl in den Stadssiliou burg te Amsterdam. Het Conclaaf duurt vermoede lijk vier dagen. Het conclaag voor de verkiezing van een nieuwen Paus, dat a.s. Woensdag zal be ginnen en dat in totaal bijna 300 personen omvat, die opgesloten zullen zijn, totdat de opvolger van Plus XI zal zijn gekozen, zal, naar men verwacht, minstens vier rtagwv duren. In dien lijd zullen de kardinalen volkomen van de buitenwereld zijn afge sneden. Verlerlei gissingen over den nieuwen Paus zijn te Rome in omloop. Men acht het ze ker, dat een Italiaan gekozen wordt, doh ziet te tegenstelling in de liberale cn de conservatieve richting der kerkelijke poli tiek. Als z.g. liberalen candidaat noemt men dan kardinaal Pacilli, en pis z.g. con servatief candidaat den kardinaal Lavi- trano, aartsbisschop van Palermo. Mocht men liet hierover niet eens kunnen worden dan zou een compromis bereikt worden door de verkiezing van een zuivert geeste lijken herder als kardinaal Dallacosta, den aartsbisschop van Florence. Alle voorspellingen kunnen echler mank gaan, daar de keus kan vallen op een der minder bekende kardinalen, gedachtig het oude Venetiaansche gezegde.: „Hij die als paus het conclaaf binnengaat, komt er als kardinaal uit". De Frankfurter Zeitung is boos op Engeland. De Britsche bewapeningen en de redevoe ringen hierover van Chamberlain in het La gerhuis worden nog steeds uitvoerig van commentaar voorzien in de Duitsche bla den, die terzelfdertijd zich blijven keeren tegen Roosevelt en de democratieën er van verdenken een „gevaarlijken weg" te volgen. In een hoofdartikel onder het opschrift „po litiek en kanonnen" schrijft de Frankfurter Zeitung, dat de Engelsche politiek twee kanten heeft: Aan den eenen kant een voor bereiding op oorlog; aan den anderen een vredespolitiek. Volgens dit blad hoopt de meerderheid der Engelschen: „den omvang der Duitsche of Italiaansche eischen te kunnen verminderen door het gewicht der Engelsche en Fransche kanonnen. Maar dat is een bedroevend misverstand. Geen enkel behoorlijk volk zal ooit afzien van een vitaal recht, hoogstens zal het den datum uitstellen, waarop het zal formuleeren". Het blad besluit: „Noch Duitschland, noch Italië zullen practisch onuitvoerbare eischen formuleeren, wanneer men er zich toe zet ze met goeden wil van dit standpunt te be- studeeren. Maar wanneer men „neen" zegt op alles en op het eerste gezicht, door bij ziendheid of doordat men vertrouwen stelt in de kanonnen, dan is het nutteloos om te praten. Economische besprekingen zullen niet voldoende zijn". Vertrek van Aankomst t8 Buizerd Ranf?, 26 Febr. Singap. 26 FpK (heenreis) I 1 et> Nandoe IAthene 26 Feb (terugreis) I Wielewaal (heenreis) Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Oehoe (terugreis) Basra 26 Febr Jodhp. 26 Febi Napels 26 Feb Medan 26 Feb A'dam 26 Febt Alex. 26 Febr> Bagd. 26 Febr, Alcx. 26 Febr, Bang. 26 Febr, Hemelvuur trelt Britsche ballonversperriiiB, Een van de hes ballons van een kabel- versperring te Stanmore in Middlesex is gisteren door den bliksem getroffen en ais een brandende massa neergestort Ook na bij Chigwell in Essex is gistermiddag een ballon brandend neergestort- Te Stan- morgc kwam de brandende ballon op een hangar terecht, welke schade opliep, doch niemand werd overigens gedeerd. Lenins weduwe 70 jaar. De weduwe van I enin Konstantinowa Kroepskaja, is gis teren zeventig jaar geworden. Sedert 1929 is Kroepskaja vice-commissaris van op< voeding Zij werkt (hans als chef der ad ministratie van de bibliotheken en wijdt zich hoofdzakelijk aan problemen betref- fende de politieke opvoeding. Rcbbenjagers afgedreven. De Russische stoomschepen „Tsjkalof Lozowski" pg „Luitenant Schmitt" zijn, tegelijk met vier vliegtuigen, vertrokken om hulp te gaan brengen aan 570 robben jagers, die op het van den oever losgeraakte ijs zijn afgedre- ven. 397 hunner werden reeds, met pagr- den cn materiaal gered. Rotte eieren voor DuitschAmerikanen. Te San Diego in Californië heeft een op gewonden menigte rotte eieren geworpen naar leden van den Duitsch—Amerikaan- schen bond, die een bijeenkomst hielden. Leider van Tammany Hall schuldig. Dg jury lieeft James J. Hines, leider van Tam many Hall, schuldig bevonden aan mede- pliclitigheid aan de onwettige loterij in Harlem, welke georganiseerd was door „Dutch" Schuitz. De maximum straf op dit misdrijf is 27 jaar gevangenis. Vrede tusschen de Amerikaansche arbel. ders? Roosevelt heeft aan de twee vakver- eenigingsleiders Lewis en Green verzocht een commissie te vormen om een compro mis te sluiten tusschen de twee elkaar be kampende vakvereenigingen. Men staat hier gunstig tegenover. Anti-Joden aan het Rocmeensche roer. -« Als leden van het front voor nationale ver- nieuwing zijn door de Roemeensche re geering o.a. twee bekende anti-semieten* aangewezen, nl. Micesen en professor Cu- za; twee oud-ministers uit het kabinet- Goga. Duitsch vliegtuig verongelukt. EeQ Duitsch verkeersvliegtuig, waarvan men. sinds gisteren niets vernomen heeft, wordt thans officieel als verloren beschouwd. Het toestel had tien personen aan boord, en zou vergaan zijn bij de Baiearcn. Italianen verlaten Frankrijk. De „Messa» gero" verneemt uit Parijs, dat Zaterdag ongeveer 3000 Italianen definitief Frank rijk hebben verlaten om naar hun vader land terug te keeren. Binnenkort zullen ook 500 Italianen, die op Corsica wonen, naar Italië terugkeeren. Norma Shearer ernstig ziek. De filnistep Norma Shearer is lijdende aan een keel ontsteking. Volgens een verklaring van haar arts is zij ernstig ziek. Drie Zwibsersche journalisten Italië uit. - Drie Zwitsersche journalisten hebben de mededceling ontvangen, dat zij voor 5 Maart te middernacht Italië moeten ver laten. Zij werkten reeds jaren in Italië. Kerk en Joden. De Kerkeraad van d6j Evangelische kerk in Thuringen heeft een besluit afgekondigd, waarin bepaald wordt, dat in den vervolge geen bekeerde Joden meer lid van deze kerk kunnen zijn. Feuilleton 6J. Haar stem brak, alsof de smart te groot was om te dragen. Ze stak de hand afwerend tegen hem uit... „O, dat i' de hel op aarde... de hel!" Een oogenblik deinsde hij terug. Hij was doodsbleek. En plotseling flitste een woest licht in zijn oogen. Hij greep haar uitgestrekte handen. Het vuur was uitgeslagen in vlam men; ook voor hem was de foltering te groot geweest. „Dan zul je me liefhebben tot zelfs In de hel!" riep h(j uit en met op elkaar geklemde tanden sloot hij haar in zijn armen, als in een ijzeren band. Ze bood geen weerstand. Haar kracht was geheel uitgeput. Maar terwijl hij haar vast hield, zag zij hem smeekend aan. Die onuitgesproken smeekbede trof hem zelfs in zijn overspanning. Hij bracht den brandenden hartstocht tot bedaren. Hij zette haar in een stoel en wendde zich van haar af. Even daarna maakte hij met trillende vin gers het raam open en stapte naar buiten in den donkeren nacht. En toen hjj heenging, hoorde hjj haar schreien, wanhopig, zielsbedroefd. HOOFDSTUK X. Een bekentenis. Toen Bernard Monck laat in den nacht huiswaarts keerde, brandde er nog slechts in één vertrek licht. Hij liep in die richting, ofschoon het niet uit een der woonvertrekken kwam. Met lichten tred, die zware personen soms eigen is, kwam hij naderbij en merkte op het laatste oogenblik dat het uit de kamer van zijn broer kwam. Een oogenblik aarzelde hjj. Hij was boos op Everard, boozer dan hjj zich herinnerde ooit te zjjn geweest en vroeg zichzelf af, of het verstandig zou zijn, dien nacht nog met hem te spreken. Hjj twijfelde eraan, of hjj op dit oogenblik wel zoo heel vriendelijk tegen hem zou kunnen zjjn en twist zou niemand ten goede komen. Maar waarom had hjj op dit oogenblik nog licht aan? Hij maakte zich plotseling ongerust en liep verder. In dit vreemde land deden de men- schen allerlei zonderlinge en vreemde dingen, waaraan zij in het huiselijke, oude Engeland niet zouden hebben gedacht. Iets van het electrische in de lucht deed zich ook bij hem gevoelen. Hij zelf had nu en dan iets gevoeld van dien vreemden, machtigen invloed, die de mensch tot hartstochtelijke daden dreef. Hij kwam zonder eenig geluid te maken tot vlak bij het raam, juist als Stella op dien nacht, lang geleden. Geenszins met den wensch om te spionnee- ren, maar gedreven door een gevoel, waar van hij zicli geen rekenschap geven kon, keek hij naar binnen. Het raam stond op een kier, alsof degeen, die naar binnen was gegaan het achteloos had dichtgetrokken en in het volgende oogen blik had Bernard het Open gestoten. Hij ging naar binnen als door een onzichtbare macht voortgedreven. Een man, Everard, stond midden in de ka mer, half gekleed. Hij stond met het gezicht naar het raam en het licht scheen juist vol op zijn gelaat. Maar hij zag niet op. Hij keek met alle aandacht naar een glas water, dat hij in de hand hield, blijkbaar wachtende totdat de poeder, die zich daarin bevond, geheel zou zijn opgelost. Maar de uitdrukking van zijn gelaat deed Bernard haastig naar hem toeloopen. „Kerel!" viel hij uit. „Wat ga je doen!" Everard schold, 't Leek meer op den kreet van een wild dier, dan op de stem van een mensch. Hij deed een stap achteruit en zette het glas aan de lippen. Maar hij kreeg geen druppel naar binnen, want Bernard sloeg het hem uit de nand. Het glas rolde door de ka mer en beiden trachtten het te grijpen. Een oogenblig ging het er warm toe, maar plotseling stak de oudere man de hand op. ,,'t Is goed!" zei hij hijgend. „Je kunt me ranselen, wanneer je gaarne iemand ranselen wilt, misschien doet het je goed!" Oogenblikkelijk gaf de ander kamp. Eve rard keerde zich om. Hij sprak geen woord, maar liep de kamer door en raapte het glas op, dat heel op den vloer l^g. Bernard volgde hem, nog altijd buiten adem. „Geef mij dat!" zei hij. Zijn zachte stem klonk buitengwoon ebn- stig. Everard keek hem aan en zijn hand heefde toen hij die uitstak. Na een oogenblik aarzelen reikte hjj hem het glas. Daar was nog iets van het poeder in en een enkelen slok water. Met de blauwe oogen op zijn broer gericht, bracht Bernard het aan de lippen. Maar in het volgende oogenblik werd het weggeslingerd en viel het glas in gruizels op den vloer. „Dwaas!" riep Everard uit. Een flauw glimlachje, dat over Bernard's gezicht gleed, deed plotseling de anders nauw merkbare gelijkenis tusschen de beide boers uitkomen, „Dat dacht ik wel!" zei hij. „Luister eens, jongenlief. Laten we al dat melodramatische eens opzij zetten. Neem inplaats daarvan een flinke dosis kinine. Dat schijnt in dit zonder linge land, 'I middel te zijn tegen allo kwalen Zij stem klonk vriendelijk, bijna overredend. Everard gaf geen antwoord. Hij haalde moeilijk, benauwd adem. 't Was akelig om aan te hooren. Hij keek als een man, die diep in zijn trots is gekwetst. Een oogenblik bleef Bernard hem zwijgend ondersteunen. Toen bracht hij hem, eveneens zwijgend, naar een stoel. „Bedaar wat!" zei hij. „Ga zitten," Everard gehoorzaamde zwijgend. De ellende van dien nacht had zijn kracht en energie uitgeput. Hij zat in elkaar gedoken met het hoofd in de handen. „Ik zal wat voor je te drinken halen," zei Bernard. Na enkele minuten keerde hij terug, deed het raam dicht en sloot de gordjjnen. Toen boog hij zich weer over de zielige gedaante in den stoel. „Hier, kerel, drink eens! Dat zal je goed doen." Evera-d stak bevend de hand uit. „Mij de kracht geven om me voor den kop te schie ten," mompelde hjj. Die voorden waren nauwelijks verstaan baar, maar Bernard had ze opgevangen. „Neen, je de kracht geven om vol te hou den," zeide hij en hield hem het glas voor Everard dronk en bleef toen weer zwijgend voorovergebogen zitten. Zijn gelaat, was doodsbleek, ,,'t Spijt me Bernard, zei hij na een oogenbiik, dat ik je misschien wat ruw heb aangepakt... en al het andere!" Hij haalde diep adem. „Ik dank je voor alles, Goeden nacht!" „Maar ik laat je niet alleen!" hernam Ber nard. „Zóó niet!" „Hoe niet?" en Everard sloeg met inspan ning de oogen op. „Ik ben weer heelemaal in orde. Bekommer je om mij maar niet!" Ze keken elkaar aan. Bernard zag nog een oogenblik op hem neer, maar knielde toen naast hem. „Ik zw.er je!" zei hij, „dat ik niet heenga voor 'e mij hebt meegedeeld wat je kwelt!" Everard schudde onmiddellijk het hoofd maar hij stak de hand uit en legde die op den arm die om hem he n was geslagen Hii begon zijn zelfbeheersching terug te krijgen „Het dient nergens toe, beste jongen. IK kan 't ook niet!" liet hij er onmiddellijk ojl volgen en zei toen onwillekeurig, „dat is juist! het ongeluk „Maar je kunt wel!" zei Bernard. Hij keek hem nog steeds recht in de oogen. „Je kunt en je zult! Noem het een biecht, die heb ik zoo vaak aangehoord... en vertel me alles!" „Bij jou biechten!" Everard keek hem ver wonderd aan. „Laat ik dat maar liever niet beproeven!" zei hij. „Je zoudt er misschien later spijt van hebben!" „Daar waag ik het op," hernam Bernard. „Je zoudt er wel medeplichtig door kun nen worden aan wat jij wellicht een misdaad noemen zult," zei Everard. „Je moet niet ver geten dat je geestelijke bent. Weet je wel zeker, dat je dat zoudt kunnen dragen?" Bernard glimlachte bij die vraag. „Ja, dat kan ik! Een bie ht is heilig, wat het ook moge zijn. En ik zweer je bij God in den Hemel, dat ik het als zoodanig zal beschou wen!" b ,.^Y.erarc' Keek hem doordringend aan. maait bij die woorden week de strakheid uit zijn gelaat. Hij scheen opgelucht. „Best! zei hij. „Dan zal ik bij je biechten, maar ik waarschuw je vooruit, dat het ja vreeselijk zal aandoen. En, misschien ben ja daarna wel niet bereid mij absolutie t© geven." y a„V'Dat ',a, niet mÜn werk, beste jongen," antwoordde Bernard vriendelijk. „Maar be- s nu maar. Van mijn medegevoel kun j® bij voorbaat verzekerd zijn." "fa? Je bent een beste kerel, Bernard, na e?' ;u'ster eens, je moet niet knielen, dat past niet voor een biechtvader." Een oogenblik speelde een flauwe glim" °m_, Bernard's mond. Bernard's hand drukte de zijne. Vv!?inJ?naar'" 7'ci h'j. ,'t Is goed zoo." waa.if rTaakte een plotselinge beweging, geheele overgave lag uitgedrukt. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2