dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Vaarwei aan de burgerpet*** voor 20 maanden! 400 adspirant-zeemiliciens arriveeren in Den Helder Goering Onze vischstand moet behouden! Thans kiezen de Kardinalen een Paus Trieste incomste Drie Gibraitars in het Oosten J looft de Duitsche luchtmacht De militaire molen gaat draaien! Italië omhelze 't fascisme steeds inniger Dwaling des tijds verstikt de waarheid! KONINGSTRAAT 76. EEN MILDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) DONDERDAG 2 MAART 1939 67e JAARG. No. 8556 Minister verdedigt puf-aanvoerverbod Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINT: Engeland beschermt zijn verbindingswegen Hoofdinspecteur Ned* Rundvee Stamboek HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg. Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder „Ma het bereikte succes mogen wij ons echter niet tevredenstel len." Veldmaarschalk Goering heeft gisteren den dag der Duitsohe luchtvaart geopend niet een redevoering welke over alle Duit sohe zenders is verspreid. De le Maart zoo zeide hij is een eeredag voor de Duitsche luchtvaart, want vier jaar geile den vlogen de eerste Duitsche vliegtuigen van de nieuwe luchtmacht boven het Rijk. ginds 1 Maart 1934, aldus Goering, heb ik met mijn medewerkers, het modernste lucht wapen dat een lan'd bezitten kan, in ver sneld tempo opgebouwd. Nooit hadden wij zonder slag of stoot de Sudetenduitsohers kunnen bevrijden, indien niet tevoren een uitgebreide verdediging van het rijk was georganiseerd. Vooral Dnitschlands kracht in de lucht heeft alle agressief gezinden in critieke dagen der vorige jaren tot de grootste voorzichtigheid gemaand. Met het bereikte succes mogen wij ons echter niet tevredenstellen, want wij mogen niet vergeten, dat de wereldpolitiek nog vol spanning zit, en dat de groote staten door een bewapeningskoorts zijn aangegrepen. Tenslotte deed Goering een dringend beroep dat zooveel mogelijk jongelieden mogen dienst nemen bij de luchtmacht. Des avonds hield Göring een tweede toe spraak, welke, voor wat het eerste gedeelte belreft, vrijwel dezelfde bedoelingen weer gaf, als de 's middags reeds gehouden rede. Göring voegde er echter nog velschillende opmerkingen aan toe. Wij zullen, zeide hij, de menschen- stroom opvangen en militair oplei den. In de weerkracht van den Duitschen mensch ligt het over wicht, dat wij hebben tegenover onze z.g. tegenstanders: ik weiger een Duitsch soldaat gelijk te stellen aan een soldaat van een of ander ras, want er zijn rassen, die militair zoo weinig beteekenis hebben, dat één Duitscher tegen velen van hen is opgewasen. Natuurlijk moeten zij met het noodige materiaal en de beste wapens worden uitgerust. Wat speciaal het luchtwapcn betreft, de officieren zijn er verantwoordelijk voor, dat cle troep steeds van nationaal-socialistisclien geest vervuld is. Dat beteekent vooral on voorwaardelijke trouw en vurige liefde voor den Fuehrer en blinde gehoorzaamheid aan zijn bevelen. Slechts op den bodem van de nal ionaal-socialistische wereldbeschouwing is het ook mogelijk de eenheid te verkrijgen, die steeds en overal vercischt is om vrijheid en onafhankelijkheid van het volk te allen tijde tè' bewaren. Groote taken liggen vooi ons, i, Wapeningskorts in het buiten land. Een blik over de grenzen toont, dat Rro"' te stalen, die zich in niet meer te overtre - fen aanmatiging als behoeders der cmtu"r beschouwen, zijn gegrepen door een wam- ningskoorts zonder weerga. Terwijl de rede voeringen van velen huiiner politici c p van vrede&frases en gezalfd zijn met de olie van christelijke naastenliefde en democrati sche onfeilbaarheid, stellen zij allebeschik bare krachten in dienst van hun groote wa- Echter, besloot Göring, voor onsbe*,aal! Reen bangmakerijen, 'wanneer men mnei buitenland een nog zoo luid wapen f^g schreeuw aanheft. jqo.d„ De Fuehrer heeft zelf nog een.ge dagen Releden verklaard, dat dit gezwets n de ge heele wereld niet vermag hem onrust tei reiden. Het woord angst is in onze ',t n woordenschat geschrapt. Wij ,an. echter ook de waarden van den g - der niet, doeli putten daaruit slechts wil onze eigen waarde te vergrootei Ik geef, aldus besloot Göring, voor IWB bet. parool: in dit jaar mogen wu »an denken het Duitsche luchtwapen. den voorsprong te verzekeren, welke nu kan worden ingehaald.- Er koméj wat ww Woensdagmorgen aan het Nieuwe- diepsche station. Uit een vaal-grijs stuk hemel drupt de regen: een dreinerig, traag neer- sijpelende, regen, die alles klam en vet maakt en die er debet aan is, dat Nieuwediep zich in z'n meest ongunstige gedaante vertoont. Dat is jammer. Jammer, omdat vandaag de nieu we lichting zeemiliciens, (de vak term luidt „mils") arriveert. Vier honderd vreemdelingen, waarvan 't grootste deel in gespannen verwach ting is, hoe z'n nieuwe Heimat er uit zal zien. Het was een wonderlijk mengelmoesje: kantoorklerken met mes-scherpe vouwen in hun broek, gentlemen every inch, boerenkna pen, zóó uit de klei getrokken. Jongens met plus fours en met afgetrapte twijfelaars, met stetson-hats en lefgooser-petten, jongens met overschoenen van f 4.50 per paar, en met afleggertjes van vader. Slordig gckleedcn, en heeren. Kortom, van alles wat, deze eerste groep van lichting 1939. Ze marcheeren door Den Helder. Door de natte en druipende stad, waar het geringe verkop bJij ft stilstaan en men de reeds in rijen van vier niarchecrende adspirant-mils naoogt. Men stelt hun komst op prijs: 't is tenslotte een versch contingent inwoners voor het doorgangshuis dat respectievelijk Den Helder, Nieuwediep, of Willemsoord heeft. Voorop loopt een onderofficier en een ma rinier. Ze kijken, beroepshalve, streng, maar de onder hun hoede toevertrouwden mogen hun piraatje blijven rooken en aan niets is nog te zien dat hier het toekomstige vloot- personeel drentelt. Want marcheeren kan men het bezwaarlijk noemen. Hoofden, vol gedachten. De een praat, en de ander zwijgt. De meesten zijn nog eenigszins in de war van 't eerste marine-contact. Ook Gistermorgen is fn Den Hel der de nieuwe lichting zee miliciens, die van 1939, gear riveerd. Vierhonderd Nederlandsche jongemannen, alle kerels die ternauwernood den knapen- leeftijd ontgroeid zijn, gaan zich voor 20 maanden van hun plichten jegens het va derland kwijten. Twintig lan ge maanden van huis weg, twintig maanden zonder het meisje en zonder de burger- pek Een nieuw marine-gezin van Nederlandsche jonge ke rels, uit Venlo, uit Rotterdam, uit de Wieringermeer, uit Delfzijl, uit Schagcn ja, waar niet vandaan! Er wordt op de Marine-ka zerne, waar de metamorfose burgerman-matroos plaats vindt, thans enorm veel werk verzet. Interessant werk. Van daar dat wij den Marine-au toriteiten verzochten een on zer verslaggevers in de gele genheid te stellen, deze me tamorfose eens mede te ma ken, een verzoek dat inge willigd werd. Hieronder het eerste arti kel, dat vertelt van de aan komst en de ontvangst der „loialingen." Voordat de burgerknapen het weten, slokt de hal der kazerne hen op, en wandelen ze. door gangen waarin hun stemmen hol terug-ge-echo't worden, en waarin de beel tenissen \an Pieter Florisz en Kortenacr hen gestrengelijk aanstaren. Langs de wanden: rijen geweren, Bruin, en dik in 't vet. Matrozen en onderofficie ren snellen af en aan. 111 't wit gestoken mi liciens zijn aan het dweilen, anderen hol len te trappen op. naar de kantoren. Weer anderen sjouwen met kisten en koffers naar binnen. Getelde minuten.-. De mils worden naar een der zalen ge bracht. Nog houdt het barbiesje, Waarmee ook vader „den-dienst-inging", hen gezel schap, nóg dragen ze de burgerpet. Maar hun burger-uren, beter gezegd, bur- germinuten, zijn geteld, want reeds vroeg dien morgen is de militaire molen gaan draaien en voor het avond Ls zal zij 400 Nederlandsche jongens aan den loopenden band tot gedeeltelijke militairen gemaakt hebben. hebben ze hun hoofd vol gedachten: daar zijn de waarschuwingen van vader en moeder. Of ze wel zullen oppassen, zooals vader altijd heeft opgepast Of ze de familie in dat verre Nieuwediep geen schande zullen aandoen en zoo voorts. En daar is het afscheid van het „Grietje", dat moeilijk was en vol weemoed. Dat al les gedenkt men, al trekkende door de Nieuwediepsche straten, die nat zijn en glimmen Er is tenslotte niet zoo héél veel veran derd sedert Conscience z'n „Loteling schreef.., kazerne. Dan komt de buitenkant, met de - schepen, in de haven, die nu stil en droevig langs de steigers liggen. Ook al omsloten door. de regen schermen. Geurèn van rats en kug ■waaien over. Zachtjes klokt. het water onder de breede steigers. Rechts staat de Marine-kazerne, Groot en o-nis een brok steen, met vele ramen en een paar batterijen ervoor. Voor den ingang groepen onderofficieren samen. Het „oo- rrtHé-van-aankomst De „mils" verlaten onder geleide 't station. Hoe dat mogelijk is, welk temipo men er in zet, en hoe de wijze is waarop de vier honderd er op reageeren, wordt U verteld in een volgend artikel. Mussolini heeft nieuwe richtlij nen uitgestippeld. Mussolini heeft het nieuwe directorium van de fascistische partij ontvangen, het orgaan, dat belast is met de interne be stuursaangelegenheden der partij. llij gaf don bezoekers nieuwe richtlijnen aan op het gebied van liet rijk, het ras en de autarkie. Hij droeg hun ook op de mili taire voorbereiding steeds intensiever te maken en de sociale rechtvaardigheid hoo- ger te stellen, het. eerste om de verdediging van Italië te waarborgen tegen eventueele omsingelingsplannen van de anti-fascisti sche machten, het tweede om de massa van het werkende volk steeds inniger te vereen zelvigen met den fasci^tischcn staat. DAAROM:VERREVISSCHERIJ; GééN PUF MEER VOOR DE EENDEN; VISCH-AFVAL ALS GRONDSTOF VOOR DE VISCHMEEL- INDUSTRIE. Aan d.e memorie van antwoord inzak» het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 23 Maart 1937 te Londen gesloten ver drag nopens het vaststellen van een maas wijdte van vischnetten en van minimum.- maten op sommige vischsoorten, is het vol gende ontleend: Dat er drie categorieën zijn van personen, n.1. de kustvisschers, de eendenhouders en de vischmeelfabri- kanten, voor wie de uitvoering van het verdrag moeilijkheden kan ople veren, wordt toegegeven. De minister van Economische Za ken meent echter, dat het belang van den vischstand vóór de belan gen der drie genoemde groepen gaat. Wat de kustvisschers betreft, deze kunnen volgens den minister door het beoefenen der verrevisscherij de nadeelige gevolgen van een pufaanvoerverbod ontkomen. Dat de ioonon der bemanning van motor- loggers van schippers-eigenaar hoofdzakelijk op de opbrengst van puf steunen, past niet bij een goede bedrijfsuitoefening. Deze opva renden zullen echter mettertijd van het ver drag profiteeren, daar dit het visschersbe- drijf in al zijn geledingen ten goede zal ko men. Eenden krijgen ander voer. Voor de eendenhouderij zal een voeder- mengsel moeten worden gevonden, hetwelk aan de behoeften voldoet en tevens zoo goedkoop is, dat een verhooging der pro ductiekosten wordt vermeden, althans tot een minimum gereduceerd. Het laat zich aanzien, dat de nadeelen voor de eendenhouders uit een pufaanvoer verbod voortvloeiende, zUjleu. kunnen wor den beperkt. De vischmeelindustrie. Het is volgens den minister niet te verantwoorden, dat de visohmeel- Verwachting: Toenemende Zui delijke wind, toenemende bewolking, geen regen van beteekenis, koude ochtend, in den middag iets zachter dan gisteren. industrie haar grondstoffen betrekt ten koste van de instandhouding van het Noordzeevisscherijtoedrijf. Daarom zal deze industrie haar grondstof moeten gaan betrekken uit niet voor men- schelijke consumptie geschikte en uit afval van marktwaardige visch. Hoe groot de hoeveelheid vischafval is, welke thans in Nederland beschikbaar zou zijn als grondstof voor de vischmeelindus trie, kan thans bezwaarlijk worden gezegd" Zoodra het filecren van visch toeneemt en zooals in het buitenland geschiedt de aanvoer van niet voor menschelijk ge bruik geschikte visch zich uitbreidt, zal de vischmeelindustrie gedeeltelijk compen satie vinden voor het gemis van puf. Ministerieele visch-les. Het onmiddellijk in zee werpen van de puf is redelijkerwijs gesproken niet met een practische en economische uitoefening van de visscherij in strijd en het is met name mogelijk, zonder te zeer in den technischen gang van zaken in te grijpen, een kleine pauze te houden tusschen het binnenhalen en weder uitzetten van het net, in welk tijjdsverloop de gevangen puf buiten boord kan worden gezet, waarmede tevens h^t bezwaar, de puf weer in het achteraansle- pendc net te krijgen, is ondervangen. Het nemen van maatregelen tegen de overbcyissching van de Noordzee door af sluiting "fan bepaalde .broedplaatsen, zooalls wordt voorgesteld, wordt practiseh onuit voerbaar geacht, wegens de te groote uit gestrektheid van deze broedplaatsen. Een toespraak tot de Kardina len. Sprekende over dien huidigen toestand zei rngr. Bacci secretaris van de Breven, tij dens een mis door de kardinalen bijge woond o.a. bittere bewoordigen, dat de waarheid verstikt wordt door de dwaling des tijds en dat de jeugd wordt opgevoed iu sommige landen in verachting jegens het licht van het Christendom en gericiht wordt naar dwalingen van het verleden. Het is noodig terug te keeren tot de beginselen van het evangelie en tot den Christus, die allen dc mensehen kam terugbrengen op den rechten weg en die de naties kan ver nieuwen en haar gemoederen tot pust kan brengen. Zoo zal dc uiterst zware taak zijii die voorbehouden is aan den Paus, dien gij zult aanwijzen, zeide de priester. Gij ziet dedhalve hoe hij zal moeten zijn en hoe groot de wijsheid zijn moet van dengene, die in staat zal moeten zijn zich te kwijten van een zoo belangrijke taak roet de hulp des Heeren." De Britschë admiraliteit is voornemens opnieuw 5.000.000 te besteden om een ket ting van forten en vliegvelden aan te leg gen in het Verre Oosten, met als basis Sin gapore, Trineomale en Aden. De versterkingen van Singapore, die al reeds meer dan 7.000.000 kostten, zullen nogmaals 2.000.000 opslorpen, waardoor dit de sterkste vlootbasis ter wereld wordt en practiseh onneembaar. Trincomalee op Ceylon wordt opnieuw van versterkingen voorzien en krijgt een ver sterkte luchtvaartbasis. Aden, de stapelplaats van steenkool en water in het Verre Oosten, wordt verder uitgebouwd tot het knooppunt van de Brit schë luchtmacht en krijgt ook zeer sterke ha- venverdedigingswerken. Het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Rundveestamboek heeft in haar gister ge houden vergadering met algemeene stem men benoemd tot Hoofdinspecteur Ir. W. de Jong te Arnhem, Rtjksveeteeltconsulent al daar. Het conclaaf begonnen. Het gezelschap hooge kiezers thans geheel van de buitenwereld af gesloten. Het conclaaf is begonnen, alle deuren van het Vaticaan zijn gegrendeld, nadat het „extra omnes" (ieder verwijdere zich) is uit geroepen. De onvoorzichtige, die niet zou gehoorza men, zou, volgens Roomsch-Katholieke op vattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn. Aan het hoofd van den stoet kwamen de zangers der kapel in paarse soutane en witte Superpli. Op hen volgden de kardinalen Zij loopen twee aan twee met kardinaal Belmonte aan het hoofd. En nu zijn de kardinalen van de wereld afgesloten. Wanneer zij hun keuze bepaald hebben, deponeeren zij hun stembriefje in de kelk, waarvan opze foto een beeld geeft Hedenmorgen reeds heeft de eerste stem ming plaats en men verwacht dan ook dat men tegen 11 uur de eerste rook van de ver brande stembriefjes boven het Vaticaan zal zien opstijgen. Of dan meteen een Paus gekozen zal zijn, lijkt, onwaarschijnlijk. Goed ingelichte krin gen verwachten den einduitslag eerst Zater dag of Zondag. Voor het eerst, als gevolg van de Lateraan- schc verzoening, hebben buitenstaanders ge legenheid gehad de laatste voorbereidingen t-c zien.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1