De Engelschman De griep haalde een streep door Jan Langedijks rekening Wij lazen voor U „Christenen kannen geen anti-semiet zijn" IWiOTilLT Het slechte ijs bovendien een geduchte handicap 1 "°f nieV ?00it hii Pr eensklaps tus- schendoor, als hem de herinnering te mach tig wordt. De H B S. A niet populair bij den Handel Geheimzinnige ontploffing in graanpakhuis wil niet vrijwillig onder dienst Gandhi weer in hongerstaking Miaatieti Gonne Donker was een lichtpunt! - Uit de Pers van heden Prins Bernhard neemt deel aan skiwedstrijd Zij passc zich meer aan het bedrijfsleven aan SLECHTS 200.000 AANMELDINGEN IN HET GEHEELE LAND. INVOERING VAN DEN CIVIELEN DIENSTPLICHT VERWACHT. (van onzen Londenschen correspondent.) LONDEN, Maart 1939. Op wensch van den Min. van civiele landsverdediging, sir John Anderson en van den minister van arbeid Brown is sir Henry Morgan met de leiding van de propaganda voor den vrijwilligen dienst belast. Sir Henry Morgan bekleedde tijdens den we reldoorlog een liooge functie aan het ministerie van munitievoorziening. De benoeming van sir Morgan zal een ge volg zijn van de gebrekkige resultaten, die tot nog toe met de propaganda voor den vrij willigen dienst behaald zijn. Tot nog toe zijn er slechts 200.000 aanmeldingen binnenge komen, waarvan 60.000 uit Londen. Bijzon der slecht zijn de resultaten in de groote in dustriesteden en in Wales. Zoo heeft zich b.v. in Leeds slechts een persoon op de 210 inwoners aangemeld. Daar sinds het begin van de groote campagne reeds vier weken verstreken zijn en daar volgens een mede- deeling van de „Daily Express" de regeering zich ten doel gesteld heeft, 1,6 millioen aan meldingen binnen te krijgen, moet het tot nog toe behaalde resultaat als uiterst poo- ver worden beschouwd. Nieuw wetsontwerp staat te wachten. In politieke kringen hoort men derhalve steeds meer de opvatting verkondigen, dat er binnen korten tijd op de invoering van den civielen dienstplicht gerekend moet wor den. Vele aanhangers van de regeering eischen dit reeds sinds München, maar Chamberlain wilde er voorloopig nog niet aan en verklaarde nog in Januari voor de radio, dat de dienstplicht niet in overeen stemming zou zijn met de democratische principes.. Intusschen heeft de regeering reeds voor Kerstmis verklaard, dat zij voor alles het resultaat van de huidige campagne voor den vrijwilligen dienst wilde afwach ten. Indien zulks dan aan het einde van Maart noodig zou blijken te zijn, zou de kwestie van den dienstplicht opnieuw in beraad worden genomen. Het tot nog toe bereikte resultaat wettigt het vermoeden, dat de regeering over eenige weken, zooals niet van zichzelve uit, dan toch op aandrin gen van een groot aantal harer aanhangers, een wetsontwerp nopens den algemecnen civielen dienstplicht (in tegenstelling met den vermoedelijk eerst in het geval van oor log komenden militairen dienstplicht) bij het Lagerhuis zal indienen. Meerderheid in het verzekerd. parlement Veel spreekt er voor, dat de regeering in het parlement geen storm zal laten ontstaan, maar reeds van te voren de noodige maat regelen zal nemen. In politieke kringen ver tegenwoordigde men reeds langen tijd de opvatting, dat de regeering van de noodza kelijkheid van den dienstplicht overtuigd zou zijn en de campagne voor den vrijwil ligen dienst enkel en alleen bestemd is ter voorbereiding van de openbaarheid. In den grond van de zaak staat Cham berlain op het oogenblik voor dezelfde taak als Llovd George tijdens den wereldoorlog, toen het om de invoering van den militai ren dienstplicht ging. Indertijd werd de bur gemeester van Birmingham, Neville Cham berlain, met de organisatie van den vrijwil ligen militairen dienst belast, maar reeds eenige maanden later moest hij erkennen, dat deze taak niet te vervullen was. De te genwoordige minister-president heeft toenter tijd ten onrechte veel ondank geoogst en sir John Anderson verkeert op het oogen blik in dezelfde positie. Wanneer echter aan het einde van Maart de waarschijnlijk tamelijk treurige balans van de campagne voor den vrijwilligen dienst wordt opgesteld, kan de regeering daarmede voor het parlement verschijnen, zonder zich bloot te stellen aan het verwijt van ondemocratische maatregelen. Dat de meerderheid van het parlement aan liet wetsontwerp nopens den civielen dienst plicht haar goedkeuring zal hechten, kan onder de liuige omstandigheden niet betwij feld worden. GEEN KUS VOOR DE BRUID. Bezwaren van Islamieten tegen een film. De film „The sheik steps out," een week of twee geleden voor het eerst in de Deli Bioscoop te Medan vertoond heeft heel wat beroering in de Islamietische wereld ge bracht. De film gaf te zien een Islamietisch huwelijksfeest waarbij na de voltrekking van het huwelijk de bruid werd gekust. Dit achtte de Badan Pertahanan Islam (een Islamietische vereeniging) geheel in strijd met de Islamietische begrippen, zoo- riat deze organisatie tegen vertooning van dit gedeelte van de film protesteerde. De directie van het Oranie-Deü bioscoop bedrijf heeft nu volgens de Sum. Post eeni ge leden van de Badan Pertahanan Islam uitgenoodmd een vertooning van de film bij te wonen. Deze Islamieten vonden, dat men niets tegen de film kan hebben, als het ge deelte na de huwelijkssluiting maar ge knint wordt. De bioscoopdirectie heeft hierin toege stemd, waardoor in het vervolg deze film vertoond wordt zonder het voor Islamieten aanstoot gevende gedeelte. De film was door de keuringscommissie waarin ook Mohammedanen zitting hebben, goedgekeurd en de vertooningen op Java en te Singapore hebben zonder protesten van den kant der Islamieten plaats gehad. Boodschap van de Engelsche r.k. geestelijkheid. De r.k. bisschoppen van Engeland en Wales hebben naar de Times van 1 Maart j.1. mededeelt aan hun geestelij ken een boodschap gezonden, die in alie kerken zal worden voorgelezen. In deze verklaring wordt door de bisschoppen o.m. het volgende gezegd: Het is onze plicht, al het mogelijke te doen om hulp te verleenen aan de slachtof fers van vervolging, die een tijdelijke toe vlucht in dit land zoeken. Dit is een plicht, die in de eerste plaats is gebaseerd op de breedste gronden van liefdadigheid. De hiërarchie van Engeland en Wales doet een beroep op de geloovigen om edelmoedig aan deze hulpverleening bij te dragen en in zoo ruim mogelijke mate het Baldwin Fonds te ondersteunen. In zijn rede tot de Belgische pelgrims zoo vervolgt de bisschoppelijke verkla ring heeft de Heilige Vader onze houding vastgelegd jegens al diegenen, die thans lij den onder de toepassing der Ariërwetten. De Paus heeft hierbij gezegd: „Het is on mogelijk voor Christenen om aan het anti semietisme deel te nemen". Hij stelde den heerscber Rajkot een ultimatum. van Gandhi is een hongerstaking begonnen om kracht bij te zetten aan de actie der be volking van Rajkot voor een meer demo- eratischen regeeringsvorm, waartegen de vorst van dezen staat zich verzet. Als laatste maaltijd heeft de Ma- hatma gebruikt een kop warme gei tenmelk met brood, tomaten, gekook te groenten en sinaasappelen. Gandhi is thans 70 jaar. De be volking van de stad Rajkot is uit sympathie met den Mahatma een dag in staking gegaan. Gandhi had een ultimatum gezonden aan den heerscher van Rajkot en hem 24 uur gelaten om te antwoorden op zijn voorstel len voor een minnelijke schikking van het conflict tusschen den vorst en zijn onder danen. Aangezien het antwoord niet bin nenkwam, is Gandhi weer, evenals bij vo rige gelegenheden, tot een hongerstaking overgegaan. Aan den vorst van Rajkot was verzocht een regeeringsvorm in te voeren, welke aan zijn volk een stem gaf in het be stuur. Begin Februari was reeds een actie van burgerlijke ongehoorzaamheid ontstaan om den eischen kracht bij te zetten, doch Gandhi had de actie afgelast, teneinde per soonlijk stappen te doen. Bij meer dan een gelegenheid, waar groote politieke belan gen op het spel stonden, is Gandhi, zelfs niet gevaar voor zijn leven, in hongersta king gegaan. Olie op het vuur. Gandhi begon zijn hongerstaking in te genwoordigheid van een aantal journalisten en een groote menigte mannen, vrouwen en kinderen. Hij zette zijn vasten in met een gebed te 12 uur in den middag, een uur la ter werd een brief ontvangen van den vorst van Rajkot,, Thakore Saheb, waarin deze met redenen omkleed uiteenzette, waarom hij het verzoek van Gandhi niet kon inwil ligen. De Mahatma zeide ten aanzien van dezen brief, dat het olie op het vuur is. Congresmlnlsters bemoeien zich ermee. De congresministers hebben gisteren stap pen ondernomen, in de hoop, Gandhi van zijn voedsel weigering te kunnen afbrengen. Zij hebben een telegram aan den onderko ning gezonden, waarin zij dringend verzoe ken, in het geschil tusschenbeide te komen. Volgens de medici is het weerstandsver mogen van Gandhi op het oogenblik zeer gering. o o (Van onzen specialen verslaggever.) Er heerscht vreugde in de gezellige huiskamer van de familie Lange- dijk te Oudkarspcl Jan is terug! Na een afwezigheid van twee maan den, gaat Nederlands snelste schaat senrijder weer uit moeder's pappot eten. Hoe verheugd zijn ouders ook zijn, dat hij zich in het buitenland aan zijn geliefde sport kan wijden, even blij zijn zij er om, dat hun Jan weer in den huiselijken kring is op genomen. „Wat ben jij toch een pracht van een ke rel", dat is de gedachte die ons door het hoofd flitst, als we binnentreden en Jan Langedijk bij de tafel zien zitten. Met zijn athletische gestalte en een kop, die één en al wilskracht uitdrukt, is hij de domineeren- de figuur in liet vertrek. Zware weken heeft Jan achter den rug, maar denk niet, dat hij het nu gemakkelijk krijgt. Het tegendeel is waar en vooral de eerste dagen na zijn thuiskomst zal hij het zeker zwaar te verduren krijgen. Daar zijn de buren, vrienden en kennissen, die hem overstelpen met vragen en daar is ook de man van de krant. De Oudkarspelaar is echter gewend voor heete vuren te staan en manmoedig zal hij zich dan ook wel door déze eerste dagen heen slaan. Davos deed het beste verwachten. Zoöals bekend, zijn de Nederlandsche rij ders óp 6 Januari uit ons land vertrokken, waarna drie weken in Davos werd getraind. Daar werd goed gereden, vertelt Langedijk. Op de 1500 M. ging het met mij zelfs heel goed.. Op dien afstand heb ik mijn persoon lijk record verbeterd. De andere afstanden waren wel slechter, maar er kan toch altijd nog van behoorlijke prestatie gesproken wor den. Ook mijn teamgenooten kwamen er uitstekend in. Opder deze omstandigheden waren wij natuurlijk vol goeden moed, ten aanzien van de Europeesche en wereldkam pioenschappen. Als een sluipmoordenaar ln een donkeren nacht We hadden echter buiten den waard, in dit geval buiten de griep gere kend. Onze bodies waren uitermate getraind en juist daardoor verzwakt blijkbaar het weerstandsvermogen. Vatbaar als we waren, greep de griep haar prooi, om ons voorloopig niet meer los te laten. DE „ZWAKKE STEE IN HET KABINET". De Limburger Koerier (r.k.) heeft volgens de Haagsche Post ontdekt, waarom minister Goseling zoo wordt bestreden. „Men wil hem onmogelijk maken als toekomstig ka binetsformateur". De opmerking van het Limburgsche blad spruit, aldus de Haag sche Post, bewust of onbewust, voort uit de overtuiging, dat de heer Goseling zélf door zijn beleid, zijn positie reeds aanzienlijk heeft verzwakt. En dit is ook zoo. Het aller merkwaardigste feit doet zich voor dat, ter wijl heel de roomsch-katholieke pariemei' taire en politieke beweging heeft getrar' minister Slotemaker als de zwakke stee i het kabinet af te schilderen, het er meer o meer op gaat gelijken, dat juist de hee Goseling dat is. Deze minister is een knap jurist, maar bij zijn benoeming heeft men veel te hoog van den toren geblazen, en reeds vrij spoedig kreeg hij in het parlement ook van de rechterzijde te hooren, dat hij zich moest matigen, want dat zijn beleid te mild was. En aan den anderen kant te slap. Oss en de wilde bussen leveren voorbeelden van het eerste; het uitblijven van krachtige optreden tegen het anti-semi- tisme en zijn zwakke verdedigiing van be langrijke bepalingen uit het wijzigings-ont- werp, inzake het recht van vereeniging eh vergadering het tweede: slap en ontactisch was ook ziin eerste uiting over het geweld dadig optreden van Roomsche studenten in Utrecht tegen het Nieuw-Malthusianisme, zoo besluit het liberale weekblad. „DE KATHOLIEKEN HEBBEN HET GEDAAN!" De Maasbode (r.k.) schrijft: Niemand zal vermoedelijk goedkeuren, dat den heer Rost, na schorsing der zitting van de Tweede Kamer, werd toegeroepen: Landverrader! al is het al een keer ge bleken, dat dit weinig vleiend woord klopt met dat der meerderheid van de Tweede Kamer. Hetgeen de N.S.B. trouwens on langs, juist bij de behandeling van „Bui- tenlandsche Zaken" ook in de Eerste Kamer èn van de leden èn van den minister te hooren kreeg, dekt den door den heer Ruy- ter gebezigden term vrijwel. Maar het ware beter achterwege geble ven, al was het alleen maar, om aan een blad als de „Telegraaf" door laffe Katho lieken, die zich doodkalm laten beleedigen, ook nog gelezen niet de gelegenheid te gunnen van het gebeurde in de Tweede Kamer de schuld te geven aan de Ka tholieken. Men oordeele: Hiermede zijn we gekomen aan de schuld van de wederpartij. Wie wind zaait, zal storm oogsten dit mochten de katholieken wel eens wat meer bedenken, die in woord en geschrift niet. aflaten, het protes- tantsche volksdeel en waarlijk niet alleen het vrijzinnige te prik kelen en te ergeren, ln het bijzon der wanneer het over Oss gaai past juist hun toch zeker matlgin' en zelfcritiek. De Msb. besluit: Uok het Telegraaf-bloed kruipt, waar het niet gaan kan. Tijdens de treinreis naar Berlijn, waar we den lieer van Laer (voorzitter van de internationale schaatsenrijdersbond en eere voorzitter van den K.N.S.B.) en Siem Hei den zouden ophalen, werd het er niet beter op. En over het verblijf in Berlijn zullen we maar niet te veel zeggen. Dat zou een „zweet"-verhaal worden van wollen dekens, en zóó en zóóveel graden koorts. Tusschen de bedrijven door, maakten we nog een rondrit door de stad, maar het was niet je dat. Riga: goede organisatie, slecht ijs. In Riga, de Lettische hoofdstad, waar de Europeesche kampioenschappen werden ver reden, viel ons een schitterende ontvangst ten deel. Niets dan lof daarover. Ook de or ganisatie van het tournooi was tot in alle onderdeden prachtig verzorgd. Het ijs evenwel was abominabel slecht, men zou het misschien nog wel het best met borstplaat kunnen vergelijken. Voeg daarbij, dat wij on zen griepaanval nog lang niet te bo ven waren, dan zijn onze resultaten verklaard. De Finnen en Noren zijn beter vertrouwd met slecht ijs, zij hebben daarmede meer er varing en zoo behoeft het niemand te ver wonderen, dat wij aan hen niet hebben, kun nen tippen. Gonne Donker niks geen nuffie. Heiden en Zwanenburg zijn te Riga naar huis afgereisd, wij overigen gingen naar Finland. Te Helsingfors werd opnieuw veer tien dagen getraind, doch welke waarde men hieraan moet toekennen, zal duidelijk worden, als men weet, dat we in die veer tien dagen slechts één dag vorst hebben mee gemaakt. Getroffen hebben we het dus be paald niet. Tenminste niet wat de training betreft. In ander opzicht waren we wél gelukkig. We hadden namelijk het voorrecht den trainingstijd door te brengen in gezelschap van Gonne Donker, die reeds eenigen tijd in Finland vertoefde. Veel woorden van waardeering had Jan Langedijk voor het inderdaad sportieve en sympathieke Waterlandsche meisjehet lijdt geen twijfel of zij heeft een plaatsje in het hart van onzen Jan veroverd. Hoe kan het ook andersEen amicaal meisje, niks geen nuffie, zegt hij. Onze resultaten bij de wereldkampioen schappen, je weet er alles van, beoordeel ze echter naar de omstandigheden. De organi satie was hier veel minder goed dan in Ri ga, zoo waren b.v. de banen niet op voldoen de wijze van elkaar gescheiden. Het ijs was iets minder slecht. We beschikken teriaal. over goed ma- Gonne Donker is dezen winter overigens prachtig naar voren gekomen, zij heeft groote vorderingen gemaakt, die het beste voor de toekomst doen verwachten. Haar diskwalificatie doet natuurlijk aan haar prachtig rijden niets af, haar tegenstandster die eraan debet was, kan geen overmaat van sportiviteit verweten worden. Over Zwanenburg is Langedijk goed te spreken, het ontbreekt hem nog aan de noo dige routine. Zijn stijl is goed, maar aan de techniek mankeert nog wel wat. Hij rijdt b.v. nog teveel vóór op zijn schaats Daar de Rotterdammer reeds een jaar of vijf, zes en twintig is, zal deze fout overigens niet ge makkelijk te verbeteren zijn. Zwanenburg heeft zich echter bij deze eerste keer schit terend verweerd. Buyen heeft voor het eerst de 10.000 m. gereden, die hem een plaats moest bezorgen in de schaatsenrijders statistieken van Ne derland. Hij bezet hierin nu de 12e plaats vóór den oud-wereldkampioen de Koning en juist achter Willem Kos. Ik zelf, sta in de wereldstatistick op de 14e plaats, voegt Lan gedijk er aan toe. Vol vertrouwen de toekomst te gemoet. Als we ten slotte een blik in de toekomst slaan, bijkt onze gastheer geenszins pessi mistisch gestemd te zijn. Al onze hoop is °Pr de Olympische Winterspelen 1940 te St. Montz verklaart hij. We vragen hem nog, hoe hij over zich zelf denkt, of Iiij ii6nkt zijn topvorm hok eens weer te kunnen bereiken. De groote bloeduitstorting in mijn dijbeen die ik vorig seizoen bij mijn val te Riga op liep, antwoordt Jan, was pas in Juni gene zen. Ik heb zoodoende maar weinig kunnen trainen, wat vermoedelijk ook wel van in vloed op mijn prestatie is geweest. Miin been is nog niet geheel in orde, dat heb ik ook wel gevoeld. Hoe ik die 10 K.M. uit geleden heb, met die pijn in mijn rug weet Om dan de draad weer op te nemen en te vervolgen: zal miin been volkomen genezen, dan acht Baby doet haar eerste ontdek, king ik mij zeker in staat mijn oude peil te bereiken en kan ik het nog verbeteren ook. Ik ga straks weer volop trainen: fietsen, lichaams oefeningen maken, en wat niet al. Ondertusschen zitten we in oude foto-a), bums te neuzen en tallooze nieuwe kiekjes te bewonderen. Maar onderwijl heeft Jan', moeder ook de tafel gedekt, en de aardappg, len dreigen onder de foto-lawine zoek ta raken. Vóór het zoover is verlaten we <je familie Langedijk. De kop van Noordholland kan trotsch zijtt op zijn vooraanstaande figuren op sportgo. bied. Zij hebben ons land overal in de we- re ld groote bekendheid gegeven. Ook jan Langedijk moeten wij daarvoor dankbaar zijn! Om de „Zilveren van Wengen." sneeuwvlok Uit Grindelwald vernemen wij, dat Prins Bernhard heeft deelgenomen aan een afda- lingswcdstrijd op het standaardtraject van Wengen. Z.K.H. maakte een tijd van 4 min. 53.8 sec., een uitstekende prestatie, ondanks een val voor de finish. Om het oudste standaardinsigne van Zwit seriand, de „zilveren sneeuwvlok van Wen gen" te verkrijgen was de verrichting van Prins Bernhard ruim voldoende, zoodat de skicapaciteiten van Z.K.H. uitstekend mo gen worden genoemd. Adres van den Frieschen Kamer van Koophandel aan den Minister, "De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland heeft zich met een uit voerig adres gericht tot den minister van, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Daarin wordt den minister beleefd doctf dringend verzocht het daarheen te willen leiden, dat 1. Het onderwijs aan de zelfstandige H.B.S. A. voor wat het leerprogramma, de urentabel, de eindcxameneischen en -rege- ling ten aanzien van de kernvakken be treft, zulks overeenkomstig de bedoeling van de wet, worde gebracht in het kader van het onderwijs aan de voormalige Hoogere Handelsschool, zulks opdat het vijfjarig Handelsdagondcrwijs, dat door de huidige regeling wordt aangetast en dreigt te denatureeren, in zijn beproefden vornt voor het bedrijfsleven behouden blijft. 2. Het onderwijs aan de A-afdeeling der H.B.S. A. B. zich naar het sub 1 ge noemde onderwijs richt en zich daaraan aanpast. 3. Aan de functie van de „belangstellen'' den" bij het eindexamen meer beteekenis worde gegeven, opdat het contact tusschen! het bedrijfsleven en het onderwijs, waarvan hier sprake is, worde versterkt. Met dit adres hebben 33 kamers haalt instemming betuigt, w.o. in Noordholland, Alkmaar, Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Hoorn. Opslagplaatsen, woning en kan- toor in de Haarlemmermeer uit' gebrand. Gisterochtend heeft een felle brand de op' slagplaatsen, woning en kantoor van de N V. V\ ijk-Catz' Zaadhandel aan den Cru- woèst^k Haarlemmermeer geheel ver- Omstreeks tien uur had in de droogkamer \an het pakhuis, dat geheel met graan en zaad gevuld was, door nog niet bekende oorzaak een explosie plaats. Er ontstond nand en de vlammen grepen direct snel om zich heen. Zij vonden gretig voedsel in i ir-1?0'8 voorraden graan en zaad. Onmid' aeinjk waarschuwde men de brandweer uit Haarlemmermeer. Toen zij ter plaatse kwam nad het vuur reeds een zoo grooten omvang aangenomen, dat ook de brandweer van Heemstede ter assistentie werd geroepen, inmiddels waren de vlammen overgeslagen m n s,llfl- het voorgebouw en de woning' et alle kracht bestreed men het vuur, dat ig voortwoekerde in de voorraden graan "7^ en de houten gebouwen. Met ze- ven strajen werd water gegeven, doch men wrmi'n»C verhinderen, dat de pakhuizen, wpivIo c" kantoor een prooi der vlammen tfpprin groote loods, waarin veel re- spaanPgraan W3S geslagen, bleef ge tond d^n '"boedel van het huis en kan- toor heeft men nog iets in veiligheid kun- men niewoor rS°°nlijke on*clukken kW*" £muL,SChT?d<vkcdraaKt ruim vijftigduizend driiw'i ma was tegen brand- en be- dat nit (i rVe'zekerd| zoocIat het. personeel derv ndt ma" bestaat> gpe" schade

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10