talië de domper opgezet Japanners en Cliineezen beiden in den aanval 1 DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Mussolini gereed voor den sprong? België nog steeds stuurloos Wie Franco thans voor vol aanzien W armte-record Ook Soudan niet geslaagd Aankoop van varkens Engeland deed den Arabieren een gelofte Grensautoriteiten bedrogen KONINGSTRAAT 79, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) ZATERDAG 4 MAART 1939 67e JAARG. No. 8558 Max blijft liever burgemeester van Brussel Dit nummer bevat 16 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINTi Filmproducenten leeren raspolitiek heldersche courant Uitgave der Ultg.-Ml). Hollandi Noorderkwartier N.V. te Den Helder Frankrijk doorloopend in staat van alarm DE NIEUWE PAUS IS EEN GROOT VRIEND VAN FRANK RIJK. Ongetwijfeld is Frankrijks verzet tegen Italië's verlangens door de Pauskeuze versterkt. Paus Pius XII immers wordt als vriend van Frankrijk beschouwd. Gaarne herin nert men zich zijn woorden uitge sproken bij de twee officieele bezoe ken, als vertegenwoordiger van Paus Pius XI, te Parijs afgelegd. De Paus, toen nog Kardinaal Pacelli, zeide o.m. dat Frankrijk in de omgeving van het Vaticaan, niet langer als „oudste" dochter, maar als „eenige" dochter wordt beschouwd, Fransch- gezinder kan het al niet. Men is in diplomatieke kringen te Parijs algemeen van oordeel, dat aan de agres sieve plannen van Italië door deze keuze een flinke domper is opgezet. Tegen den wil van de volken een oorlog beginnen zou al een hachelijke .onderne ming zijn, zoo oordeelt men, maar met nog bovendien den Paus tegen zich ware het een complete dwaasheid Men ziet dus in de verkiezing van den nieuwen Paus een forsche uiting van onaf hankelijkheid van de Kerk tegenover de pogingen tot bevoogding van de zijde der autoritaire regeeringen, maar wacht zich voor een al te openlijken triomf, waardoor Pius XII in zijn bewegingen belemmerd zou kunnen worden en in diverse bladen worden beschouwingen gewijd aan het ver dere verloop der internationale gebeurtenis sen, die thans spoedig te verwachten zou den zijn. Italië voor den sprong gereed? Echter, dat niettegenstaande dit alles, weldra iets belangrijks zal ge beuren, is zeer waarschijnlijk. Het is duidelijk, dat Musolinl met het formuleercn van zijn eischen heeft willen wachten tot de nieuwe Paus gekozen zou zijn en de nieuwe gedeeltelijke mobilisatie ln Italië, welke sussende verklaringen daar aan in Italië ook gegeven mogen worden, wijst op aanstaande belangrijke gebeurte nissen. Een van de hypothesen, die hier uitgesproken worden, is dat Mussolini zijn stem verheffen zal wanneer Madrid in de macht van Franco gekomen is en een wa penstilstand in Spanje is gesloten. Op den eisch van Frankrijk en Engeland, dat de Italiaansche troepen nu Spanje moeten ont ruimen, zou de Duce dan wellicht ant woorden dat daarvan geen sprake kan zijn, voordat Frankrijk zijn extra-troepen heeft teruggeroepen uit Tunis en Dzjiboeti, omdat hij het nu eenmaal laat voorkomen alsof die troepenzendingen een bedreigng zijn voor het Italiaansche grondgebied, terwijl ze toch slechts een antwoord zijn op de Italiaansche bedreigingen. Misschien zou ook de demilitarisatie van Corsica worden gevraagd. Het is mogelijk, dat Hitier dan te hulp komt door een Fransch-Duitsche on derhandeling voor te stellen, in over eenstemming met de afspraak, die von Rib- bentrop begin December te Parijs is ko men teekenen. De Italiaansche troepencon centraties in de koloniën en langs de Fran- sche grens moeten daarbij dienen om aan de eischen meer kracht bij te zetten. Het Ilsb. meent, dat maarschalk Goering, die voor eenige weken vacantie naar Italië is vertrokken, een kalmeerende werking op Mussolini zal trachten te oefenen, cimaat Hitier zeer goed moet inzien hoe gevaariijK het op het oogenblik zou zijn voorde lan den van de „as" nieuwe dreigende stap pen te gaan doen. Hoe het zij, de toestand is er voor Frank rijk niet ongunstiger op geworden en zeker is dit land weer in zijn voornemen gesterkt oniu iet voor bedreiging te wijken, doch zich te houden aan het accoord van 1935 en in derdaad geen duimbreed grond af te staan. Wellicht, zal Italië thans trachten terug te krabbelen zonder dat dit naar buiten al te veel blijkt. Frankrijk doorloopend in staat van alarm. Voor de commissie van koloniën heeft de minister van koloniën een uitvoerige uiteen zetting gegeven van het werk van Pi' Partemcnt, in het bijzonder ten aanzien va het in staat van verdediging brengeni va het Fransc.he koloniale rijk. De duidde o.m. aan, dat door liet oprichten van wapenfabrieken, fabrieken voor .viregtu g bouw en de oprichting van een corps In- landsche technici Indichina in zekere mate een militaire autonome organisatie heeft ge kregen. Voorts wees hij er op, dat de recru- teering van koloniale troepen sedert het laatste jaar verdubbeld is. Ten slotte verklaarde minister Mandel met klem, dat het geheele rijk in staat van alarm verkeert en gereed is het hoofd te bieden aan alle eventualiteiten. De parlementaire missie, die zich op de hoogte zal stellen van de verdedigingsmid delen te Dzjiboeti, is aan boord van de „Ma- rechal Joffre" vertrokken. Naar aanleiding van het bericht, volgens hetwelk onlangs Duitsche troepen in kolo niale uniform naar Libye zouden zijn ver trokken, deelt de diplomatieke redacteur van Stefani mede, dat dit bericht van allen grond ontbloot is. Gisteren is minister Bonnet gehoord door de Senaatscommissie van buitenlandsche zaken. Naar de meening van de leden der commissie kwamen de verklaringen van Bonnet in groote trekken overeen met die, welke hij Woensdag in de kamercommissie heeft afgelegd. Blijkens het officieele communiqué heeft Bonnet o.m. de Fransch-Italiaansche betrek kingen ter sprake gebracht. Koning Leopold heeft den socialist Soudan ontheven van zijn opdracht een nieuw mi nisterie te vormen, nadat Soudan had mede gedeeld daartoe niet in staat te zijn. Oor zaak was de weigering der liberalen mede te werken, zoodat Soudan de volgens hem eenige oplossing, een regeering gebaseerd op een coalitie der drie groote partijen, niet kon vinden. Koning Leopold heeft daarna Adolf Max, den burgemeester van Brussel, aangezocht. Deze heeft terstond voor de eer bedankt. Men tast weer door een en ander vol komen in het duister omtrent de ver dere ontwikkeling van den politie- ken toestand. Het meest waarschijn lijk acht men nog, dat Kamerontbin ding zal volgen en daardoor nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden. Men grondt dit op een mededeeling van Pierlot, den demissionairen mi nister. Op den achtergrond van de huidige moeilijkheden staat natuur lijk de steeds meer dringende Vlaam- sche kwestie. ROL VAN MAX. Adolf Max, de bij zeer velen populaire Burgemeester van Brussel, die in den we reldoorlog ais zoodanig reeds een belangrijke rol speelde, wordt algemeen beschouwd als een der meest heftige aanstokers van het li berale verzet tegen Dr. Mariens. Hij is daar bij evenwel nimmer op den voorgrond ge treden. Nu de liberalen tot driemaal loe de vorming van een nieuw kabinet hadden be let, was het ongetwijfeld een goede zet van Koning Leopold, een der grootste opposan ten Ie verzoeken nu zelf de volgens hen be staande politieke Augiasstal maar eens te reinigen. Het argument van Max te moeten weigeren, omdat hij anders de belangen van Brussel als burgemeester niet meer voldoen de kon dienen, beschouwen ingewijden als gezocht. Veeleer zou hij hebben bedankt, om dat hij als kabinetsformateur gevaar loopt zijn populariteit te verliezen en zich bij de Vlamingen gehaat te maken. Ruim 12.500 zware varkens uit de markt genomen. Zooals einde Januari werd aangekondigd, heetf de Nederlandsche Veehouderijcentrale inmiddels een aanvang gemaakt met het af nemen van zware varkens. Ruim 12.500 var kens werden reeds uit de markt genomen. Met het verlecnen van dezen steun aan de markt wordt nog voortgegaan en wel in die mate, dat de centrale per week ongeveer 4000 zware varkens aankoopt voor slachting en invriezing. Bovendien worden oolc verleens in liet bacongewichtnog gergeld in groote hoeveel heden door de Centrale aangekocht, boven het aantal, dat voor uitvoer als bacon be stemd is Van deze soort varkens zijn thans totaal ongeveer 80.000 stuks opgekocht. Een onthulling uit 1915. De Joden tot verzet aangespoord. De briefwisseling tusschen Sjerif Hoes sein van Mecca en Sir Henry McMahon, die in 1915 Britsch commissaris te Cairo is geweest, welke correspondentie leidde tot den opstand der Arabieren tegen het Ottomaansche rijk, is gepubliceerd in den vorm van een witboek. Op deze correspondentie hebben de Palcs- tijnsche Arabieren steeds hun aanspraken op onafhankelijkheid gebaseerd. Het desbetreffende schrijven van McMa hon aan Hoessein is gedateerd 24 October 1915. Er wordt in verklaard, dat Groot-Brit- tannië bereid is de onafhankelijkheid vaa Arabië te erkennen, doch dat verschillende districten en dcelen waarvan niet gezegd kon worden, dat zij zuiver Arabisch wa ren, zouden worden uitgesloten. De officieele Britsche opvatting is ge weest, dat geheel Palestina ten Westen van den Jordaan was buitengesloten, doch de Arabische opvatting is geweest, dat de toezegging het Zuidelijke deel van het oude Vilayet van Beiroet en de toenmaals on afhankelijke Sandjaks van Akko, Baloa en Jeruzalem niet uitsluit. Over deze tegenstrijdige opvattingen geeft de briefwisseling geen opheldering. ïnformeele bespreking tusschen Joodsche en Britsche delegaties. Gistermiddag is een informeele bijeen komst gehouden tusschen Britsche gedele geerden en eenige leden van de Joodsche delegatie. De bespreking duurde anderhalf uur. Zij werd verdaagd tot Maandagavond. Het Joodsche standpunt, dat, naar Reuter ver neemt, ongewijzigd blijft, werd door de Jood sche vertegenwoordigers verder uiteenge zet. Joden worden door de radio tot verzet opgehitst. Door middel van kortegolfzcnders is de Joodsche bevolking aangespoord tot verzet tegen het Britsche plan inzake een mindcr- hedenstatuut voor de Joden in Palestina. In de uitzending van gisteren heeft men de mogelijkheid van rechtstreeksche actie aan gekondigd en de Joodsche politie verzocht niet tusschenbeidc te komen. Intusschen duurt de teleur in Palestina voort. Zoo is gisteren eoii goederentrein tot ontsporing gebracht. Te' Jafaatli werden twee Joden vermoord, terwijl Britsche troe pen de lijken van een twaalftal vermoorde Arabieren hebben gevonden, TE KWEYANG VIELEN DUIZEND SLACHTOFFERS. De Japansche troepen hebben uit verschillende richtingen een aanval op Noord Kiangsoe ingezet, gesteund door luchtmacht en vloot. De aan val is gericht op de Chineesche troe pen, die zich na den grooten slag in April 1938 hebben teruggetrokken naar Hsoetsjaufoe en daar een ge bied van 15000 vierkanten kilomeiier bezet hebben. Deze Chineesche troepen zijn naar schat ting 60.000 man sterk. De Japansche autoriteiten hebben de neu trale scheepvaart gewaarschuwd, dat het bevaren van kustwateren in Noord Kiang soe gevaarlijk is. Ook de Chineezen in het offensief De Chineesche troepen hebben het offensief aan het front in Midden Hoepei (Centraal China) hervat en de Japanneezen reeds teruggedron gen. De troepen bewegen zich langs den grooten weg van Hankau naar Itsjang in westelijke richting. Intusschen hebben ongeregelde troepen het Japansche garnizoen uit Yingtsjen, ten' westen van Hankau, verdreven. Op 19 Februari hebben dc gueriilagroepen een onverwachten aanval op de stad ge daan. De Chineezen hebben 12 Japansche vliegtuigen op liet vliegveld van Tsjengtsjen vernield, Gomeld wordt nog, bij den Japan- schen luchtaanval op Kweyang, een der voornaamste knooppunten van den nieuwen grooten weg op Bir ma, ongeveer 1000 slachtoffers ge vallen zijn. Het terrorisme in Sjanghai en Tientsin. Een Japansch communiqué meldt, dat een accoord tot stand is gekomen met de auto riteiten der internationale nederzetting in Sjanghai ten aanzien van de onderdrukking van liet terrorisme. De erkenningen van zijn regee ring in den loop der laatste drie jaren. Zeer vele landen hebben de regeering van Franco thans de jure erkend. Ons kaartje geeft hiervan een duidelijk beeld. Duidelijk is weergegeven Spanje waarvan het zwarte gedeelte in bezit der nationalen is. hetgeen gelijk staat aan 3/4 van het geheele rijk. De datums der erkenning, wlke men op het staatje van de teekening kan aflezen, staan nauw in verband met de successen welke Franco mocht boeken, o.a. in het in nemen van belangrijke steden of gebieds uitbreidingen. Toen de steden Irun en San Sebastiaan reeds gevallen waren. Madrid (4 Nov. !36) omsingeld was en onder de vuurlinie lag, was men in Duitschland en Italië sterk van oordeel, dat de hoofdstad spoedig zou vallen. Dit zou blijken uit de erkenning der zes landen in 193C. Val van Barcelona verhaastte het proces. Japan, Mandsjoekwo en Hongarije, be vriende landen van de as, volgden in 1937 diti n verband inet de terreinwinsten aan het Arragonfront. De val van Barcelona op 27 Jan. 1939 en de ineenstorting van het Catalaansche front heeft vele landen van Europa doen besluiten Franco dejure te erkennen vooral toen En geland en Frankrijk eveneens besloten wa ren dit te doen. Zuid en Midden Amerika zijn zoo goed als geheel op eenige landen na, tot erken ning overgegaan, hetgeen zeer zeker van in vloed zal zijn op de houding der Vercenigde Staten. De landen van beteekenis, meestal leden van den Volkenbond, zijn op de kaart aangegeven, hierdoor is het den lezer gemak kelijk gemaakt de ontbrekende nog niet er kennende landen af te lezen (dus niet gear- ccei'd). In Europa verwacht men binnenkort de erkenning van de Scandinavische en Balti- sche landen hetgeen waarschijnlijk gelijktij dig zal geschieden. België, Roemenië en Bulgarije erkenden Franco reeds in facto, ook van deze verwacht men spoedig de jure. -t Verwachting: Meest licht be wolkt, overdag zacht, zwak ke tot matigen Zuidelijken tot Zuidoostelijken wind. Sinds 1923 niet zoo'n mooie in zet van de lente. Het ideale voorjaarsweer, dat thans zijn intrede heeft gedaan en waarvan verwacht wordt, dat het nog eenige dagen zal voort duren, blijkt zijn tijd wel zeer ver vooruit te zijn. De filiaalinrichting van 't K.N.M.I. te Amsterdam deelt nl. mede, dat de gister middag te 14.30 in de Hortus Botanicus af gelezen temperatuur van 14.5 gr. C (is 58 gr. F.) hooger was dan sinds het begin der waarnemingen in 1923 zoo vroeg in het jaar is geconstateerd en op dat uur was nog niet eens het maximum bereikt. Het Hsb. herin nert eraan, dat het vorige, jaar op 8 Maart een dergelijk warmterecord is bereikt. Nu is het alweer bijna een weck eerder en de temperatuur is reeds hooger dan toen. Dit accoord zou den Japanneezen ruimere politioneele bevoegdheden vcrleenen, doch welingelichte kringen verklaren, dat het internationale gemeentebestuur op zijn stand punt is blijven staan en dat alleen de inter nationale politie het recht zal hebben van politiedienst op het gebied der concessie. Tientallen vrecmdclinacn met vervalschte passen ons land in. Eenigen tijd geleden is de rijksrecherche te Amsterdam een onderzoek begonnen naar een complot paspoortvervalschers, die in eenige plaatsen hier te lande en in Bel gië hun handlangers zouden hebben. Uit het onderzoek is gebleken, dat er tientallen vreemdelingen ons land zijn binnengesmokkeld met behulp van vervalschte paspoor ten, welke echter zóó knap waren vervalscht, dat zelfs de grens-auto riteiten er in vlogen. Te Amsterdam verbleven de vreemdelingen onder valschen naam, in verschillende pen sions, zooveel mogelijk hielden zij zich steeds buiten de politie-controle. Ten slotte kreeg de rijksrecherche, aldus het Hsb., be richt van de gepleegde fraude en buiten de gemeente-politie om stelde zij toen een uit gebreid onderzoek in, zoowel te Amstei'- dam als in de grensplaatsen. Volgens de resultaten van dit onderzoek, zouden de „bevoorrechten" groote bedragen (tot plm. f 100 toe) voor de valsche paspoorten be taald hebben, leden van het complot haal den de klanten aan de grens af en brachten hen naar Amsterdam, waar een Duitscher als hoofd van de valsche-passencentrale optrad. Deze Duitscher is thans gearres teerd en met hem zijn twee medeplichtigen in bewaring gesteld, aanhoudingen, waar omtrent de betrokken autoriteiten echter weigeren eenigerlei inlichting te verstrek ken. De Rijksrecherche heeft de zaak in on derzoek. „Eischen." De Frankfurter Zeitung van 28 Februari j.L bevat een aankondiging van de jaar- lijksche bijeenkomst van de Rijksfilmkamer, welke van 9 tot 11 Maart te Berlijn zal worden gehouden. Na do opening der vergadering zal het woord worden gevoerd door den leider van het Bureau voor Raspolitiek van de nat. soc. partij, Dr. Grosz. Naar hieromtrent van bevoegde zijde wordt medegedeeld, zal men hij deze rede voering voor het eerst gelegenheid hebben, de eischen te leeren kennen, die door liet Bureau voor Raspolitiek aan do film wor den gesteld in verband met vraagstukken van ras- en bevolkingspolitiek. CANADA NEEMT SUDETENDUITSCHE VLUCHTELINGEN OP. De Lanadeesche emigratiediensten deelen mede,, dat zij aan eenige honderden Sude- tenduitsche gezinnen verlof hebben gegeven zich in het a.s. voorjaar als landbouwers in Canada te vestigen. Het zijn vroegere leden van de sociaaldemocratische partij, die zich, vóór de bezetting van het Sudetengebied door Duitschland, tegen Henlein verzet heb ben.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1