Tom Sawyer als Filmheld Ovaal gekeken BCI^yilSWOOI^MMPSIEIL Ingezonden Een oud boek zwart op wit Ïliaita-tfieateï Witte Bio-ico-ü-p Werk! Wat neven de bioscopen jMjLo.Zi-tPiecUe'i Titelrol in voortreffelijke handen Als ik koning was Een nieuwe film met Shirley Tcmple Bal Masqué Sport Helder-nieuws HRC nieuws Atlas-nieuws Texel-nieuws Van links naar rechts Basil Rathboqe, Frances Dee, Ronald Colmon en Ellen Drew, die de hoofdrollen vervullen in de zeer romantische en voortreffelijk gespeelde film „Als ik Koning was'', welke deze week in het Rialto-theater draait. Het is al een goede halve eeuw geleden, dat Mark Twain z'n jongens-roman „Tom Sawyer" schreef, en daarmede een wereld succes behaalde. Dat was geen wonder als men weet, dat deze Tom maar niet zoo'n gefantaseerde held was als de Dik Trom men en Pietje Bel's, maar dat Tom feitelijk Mark Twain zelf was, zijn eigen leven en z'n eigen avonturen. Als men dit boek gelezen heeft, zal men het niet meer vergeten kunnen: die prach tige belevenissen van Tom, zijn allergekste en fantastische avonturen, doch nooit zoo fantastisch en gek dat ze ongeloofwaardig worden. Vandaar dat dit boek ook nog ge lezen wordt door de oudere generatie, en het is nog niet zoo heel lang geleden, dat wij een grijze zestiger zagen genieten van dit magnifieke jongensboek. En nu is dan Tom Sawyer verfilmd. Men heeft een aantal avonturen van dezen 100 pro cent jongen Amerikaan geselecteerd en er een talky van vervaardigd, zoo voortreffelijk van visie, zoo ongelooflijk knap gespeeld door een aantal jonge acteurs, dat men zich keer op keer afvraagt, dat deze film het niet tot een nog gröotere populariteit bracht dan het ge val is. Men komt ze allen weer tegen: tante Polly die zoo streng is, maar in haar hart heel veel van Tom houdt, Sidney, de broer, die Tom tel kens weer een poets bakt, maar ook telkens weer van een kouwe kermis thuiskomt. En dande onsterfelijke Huckleberry Finn, de ras-schooier, maar met een goed hart en een paar oogen die alleen maar iemand als Huck kan hebben. Allen treden op in deze film en men is er in geslaagd inderdaad een Tom Sawyer weer te geven, zooals de meesten van ons die gedacht hebben. Een bandiet, een schavuit, maar een bandiet waarop men net als tante Polly, niet boos kan worden. Nu kan men één schromelijke vergissing be gaan: en wel met te meenen, dat dit een kin derfilm is. Niets is minder waar. Toegegeven dat ook de jeugd van dit alles zal kunnen ge nieten vestigen wij er de aandacht op, dat het fijne, de uiterst knappe psychologische inslag der film goeddeels alleen door ouderen kan worden begrepen, en in ieder geval op de juiste waarde gesteld. Men moet zien welk een creatie er van tante Polly gemaakt is, en welk een van Huck Finn. Men moet zien hoe de reeds dagen verdronken gewaande Tom de kerk binnenwan delt als de voorganger voor hem 'n gebed leest. En men moet zien hoe tante Polly haar psal men zingt, middelerwijl Tom tuchtigend. Het is alles uiterst knap, enspannender dan een wild-west. Het is inderdaad een jongens- épos, dat in geen enkel opzicht eenig geweld aangedaan is, dat niet overdreven werd, en waarin men een gewonen jongen ziet, die door allerlei normale voorvallen in de meest wonder baarlijke situaties verzeild raakt. Indien ge U anderhalf uur wilt amusee ren, als ge een écht Amerikaansche jongen wilt zien in duizenderlei gevaren en perike len, die natuurlijk alle op hun pootjes te rechtkomen, verzuim dan deze Tom Sawyer niet. Het zou U spijten! Als tweede film draait in de Tivoli de film „Kinderen uit het Volk", („The Devil's Party"), een typische rauwe Amerikaansche gangster film, waarin echter door Victor McLaglan een prima rol vertolkt wordt. Een thriller, met moord, vechtpartijen, een zweempje romantiek, en spelend aan den zelf kant van New York. Geen belangrijke film, maar zeker een film met kwaliteiten. Het was in de dagen van Lodewjjk XI, koning van Frankrijk, dat de lustige dichter- vagebond Frangois Villon, de hoofdpersoon in dit uitstekende filmwerk, dat een meester- schepping van Frank Lloyd is geworden, zijn avonturen beleefde. In dezen romantischen tijd, rijk aan avontuur en sensatie zien we dezen vagebond in de stad Parijs als de groote figuur van de armen. Begaan met het lot van zijn soortgenooten, die doordat Parijs door de Bour gondiërs wordt belegerd, den hongerdood tege moet gaan, berooft hij de voorraadschuren van den koning. In een gevecht, dat ontstaat doodt hij den Opperrijksmaarschalk en wordt gevangen ge nomen. De koning bemerkt echter, dat de ge- doode maarschalk heulde met de vijanden en zoo ziet hij zich genoodzaakt Villon, zoowel te beloonen als te straffen. Hij beloont hem door hem een week de func tie van Oppferrijksmaarschalk te laten verrich ten, maar na deze week zal Villon gedood wor den. In deze functie spreekt Villon eerst mid dels een zeer dwaze terechtzitting al de met hem gevangen genomen vagebonden vrij en maakt hij hernieuwde kennis met Katherine, een hofdame van de koningin, die hij reeds eerder in de kerk ontmoette. De idee, dat de generaals van den koning, die te laf zijn om den vijand aan te vallen, dit niet zouden zijn, wanneer zij honger hadden, doet hem besluiten om de proviandvoorraad van den koning onder de armen uit te deelen. Maar hoon noch honger kunnen het leger tot vechten bewegen. De bourgondiers doen dan een inval in Parijs en hoewel de troepen van den koning worden verslagen, is het tenslotte Villon, die met de zijnen de Bourgondiers weet te verdrijven. De koning schenkt hem het leven, maar gebiedt hem Parijs te verlaten. Villon vertrekt en Katherine volgt hem. Basil Rothbone als Lodewijk XI, de eenigs- zins achterlijke en idiote monarch van Frank rijk, die soms toch rake zetten kan doen en de gebreken van zijn generaals maar al te goed kent, heeft zich als het ware gemetamorfoseerd. Het is een leelijk, gebogen koninkje met een falset stem geworden, een creatie, die er zijn Een der mooiste jongensboeken die ooit geschreven zijn is ongetwijfeld „Tom ^•wyer" van Mark Twain. Men kan deze week Tom en z'n avonturen in een aller geestige film zien in de TIVOLI. Op bijgaande illustratie Tom (Tom Kelly) en z'n tante (Mary Robsen). mag. Geweldig is Ronald Colman in de rol van Frangois Villon. Wij behoeven over dezen acteur niet uit te weiden. Als hoofdrolvertolker in „Beau Geste", „De veroveraars van Indië", „In de schaduw der Guillotine", „Verloren Pa radijs", enz. heeft hij zich een naam onder de grootste filmspelers van dezen tijd verworven. Frances Dee heeft zich ontwikkeld tot een zeer bekoorlijke filmster, met een geheel eigen, beschaafde stijl. Zij speelt met een natuurlijke gratie en een bijzondere begaafdheid. En zoo zouden wij door kunnen gaan met de groote sterren, die Frank Lloyd in deze film verwerkt heeft, te beschrijven, maar dit is o.i absoluut overbodig. Het is genoeg gezegd, dat deze romantisch sensationeele film den meest veeleischenden bioscoopbezoeker zal voldoen. Voor de pauze draaide een spannende film „Vrouwen onder verdenking" met Warren Wil- liam en Gail Patrick, een film, die geheel in het kader van dezen avond paste. Het programma van de „Witte" vermeldt deze week een nieuwe film van 's-wereld's troetelkind: Shirley Temple, een film, die den titel kreeg van „Little Miss Broadway". In deze rolprent ziet men Shirley op haar best: als danseresje ,als zangeresje en als verbluffend knappe „ster". Het is aan geen twijfel onderhevig, of de vele duizenden die ook in Den Helder tot de Shirley-„fans" be- hooren, zullen deze nieuwe film van haar niet willen overslaan. Als tweede film draait „De Glazen Kogel", een uiterst spannende rolprent, die jong en oud anderhalf uur zal weten te boeien. Wij gaan fijn borrelen in „De Toelast' Spoorstraat 911 Telef. 300 zóó spreekt de Noorsche win kelier, wanneer hij zijn bewon dering uit over Linobèl, de ideale vloerbedekking. De opstelling der Helder-elftallen voor a.s. Zondag is als volgt: Aanvang 2.30 u. Hedenavond in Casino. Men verzoekt ons nog eens de aandacht te vestigen op het groote Bal Masqué dat heden avond in de fantastisch versierde zalen van Casino wordt gegeven. Het aantal gecostumeerde deelnemers be draagt nu reeds ver over de honderd en nog steeds komen zich nieuwe gemaskerden aan melden. Een keur van prijzen wordt voor hen beschikbaar gesteld. Voor toegangsprijzen zie men de adv. in dit blad. Maar in HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen slaagt U het beste voor Uw COSTUUM ol OVERJAS. Pr ij zen voor elke beurs. Confectieafdeeiing op de Ie étage Ruim en rustig. Helder IBeverwijk I. Kenter Smit de Jongh L. Trap Kiesewetter Teeckelenbrugh v. Tongeren Spierenburg Hoebe Gast Wieren Alkm. Boys 2Helder 2. Does Schotting v. Beekhoven P. Trap v. Steenbergen Been Voerman Rottier Burger Bijl Godschalk De HRC-elftallen voor a.s. Zondag zijn: Alcm. Victr. HRC, 2 uur. Dijkshoorn Leavey Selderbeek Vrijdag Stolk Roomeyer Sanders Kuiper Pirard de Jong van Es HRC II—DWS II, 2.30 uur. Geurtjes Siersma Buitenhuis Post van Dok Kok De Vries Heyblok Zymni van Pelt Hoogendijk Horizontaal. I. Voornaamste deel eener vroegere Romeinsche woning. 6. Uitspraak. II. Hoeveelheid afgemaaid gras. 12. Aanvullend kleeding- stuk. 13. Rij. 14. Boom. 17. Vischnet. 18. Twee opeenvolgende klinkers. 19. Meevaller. 20. Opschik. 22. Baten uit oorlogs misère (afk.) 23. Buiten dienst (Duitsch). 24. Muzieknoot. 25. Onderteekeaing ingevol- ontvangen opdracht. 26. Opperkleed van zekere religieusen. 27. Voertuig. 29. Onbuigzaam. 31. Pralerig. 33. Onmisbaar bijgerecht. 34. Toekruid. 36. Waarnemend burge meester (afk.). 38. Als voren. 19. Bijwoord. 40. Bijwoord, voeg woord, tusschen- werpsel. 41. Of (Engelsch). 42. Wet (Latijn). 43. Muzieknoot. 44. Staatkundige partij. 45. Waar niets meer bij kan. 48. Jongensnaam. 49. Voorname Arabier. 51. Opstopper. 53. Dichterlijke bena ming van hemel lichaam. 54. Dorp in Gelder land. 55. Eerstgeborene. Verticaal. 1. Bewoner van ze ker werelddeel. 2. Geweven stof (Engelsch) 3. Vlug. 4. Hetzelfde. 5. Academische titel 6. 't Heilige Jaar; 't eerste jaar van een éeuw. 7. Fransche repu bliek. 8. Boomsoort. 9. Overtrek. 10. Voegwoord of bijwoord. 12a. Initialen voor buitenl. vennoot schap op aandee- len. 15. Hinderpaal bij het loopen. 16. Rotterdam Lloyd Rapide. 19. Aanmatigend, onbeschoft. 21. Dunne bedekkin gen. 27. Ondergeschikte helper (afk.). 28. Pers. voorn.woord 29. Levensvocht. 30. Waarmede een zeil ingekort wordt. 32. Diamantbewerker. 35. Opgang, bijval. 37. Vulkaan op Java. 40. Voegwoord. 46. Oogvormig ge draaid snoer of lint. 47. Bijwoord van graad. 48. Plaat. 50. Twee opeenvol gende medeklin kers. 51. Twee zelfde medeklinkers. 52. Andere uitdruk king voor Hori zontaal 25 (afk.), 53. Doelstelling van zekere politieke partij (afk.). OPLOSSING VORIGE WEEK, S al A an W al R en E 11 E la M ar T al T o, L oop, E s, V ooi, E com, N, G arine, O n. I ri N er T of E ra E ze W eg K ra I ns D O, F S L, E C T ium, ee, mus, doorn, htig, inct. E mm E r, „Ik weet niet meer, was 't leven goed of slecht". De le prijs 2.50 werdgewonnen door: (Mevr.) M. GEUS—BLAAUBOER, Middenstraat 18. De 2e prijs 1.door Mevr. G. SCHONG, Bassingracht 18. CORRESPONDENTIE. M. de J. Wij hebben er meerdere in petto, en gezien de bewijzen van instemming, zuilen wij er t.z.t. weer" een plaatsen. HKC uiHollandia II. 10.30 uur. Boersema Dekker Darphorn Geervliet Schoemaker v. d. Berg Knol Bijl Kater de Schipper Vink, Het elftal van Atlas, dat Zondag a.s. tegei, B K.C. speelt, (aanvang 2 uur) is als volgt- J. de Ruiter M. Mieldijk L. Beijer H Schenk C. Lokkers Jb. Slotomaker Jb. Snijders G. Wijker J. Post j. Wijker P' Kiedemajj Texel 1 komt morgen thuis uit met het volgende elftal: Beumkes A. Dros G. Witvliet. H Neijens P. Neijens J. Weijdt Kiljan De Graaf Vlaming Verseput H. Texel 2 gaat naar BKC 2 met het volgen. de elftal: W. Geus Wilner W. Vlas H. Boon Helsloot Zutphen D. Huizinga B. Kiewiet J. Bakker A. Huizinga Hemelrijk De Tex. Boys gaan uit naar Watervogels 2. Het tweede elftal speelt thuis tegen Ooster end 1. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactlej Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte redactie, Hierbij verzoek ik u onderstaande te willen plaatsen in uw veel gelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. In Den Helder wordt aan een goede honderd menschen uitkeering verstrekt, die beschouwd worden als slachtoffer te zijn van de droog making van de Zuiderzee. Maar hier zijn veel meer menschen, welke daarvan slachtoffer zijn, vooral onder de haringvisschers. Aan een groot aantal van deze menschen wordt geen uitkee ring verstrekt, enkel aan de reeders of men schen, welke in dit bedrijf eigendommen bezit ten, doch de zoogenaamde instappers ontvan gen niets, een enkele uitgezonderd. Bonafide visschers, welke in dat bedrijf 30 of 40 jaar werkzaam zijn, worden afgewezen, omdat zij in de wintermaanden, als er met visschen niets te verdienen viel, transportwerk verricht heb ben. Er heerscht onder deze visschers een groote ontevredenheid over deze gang van zaken, omdat zij ook hun inkomen missen in het voorjaar, als gevolg van de afsluiting van de Zuiderzee. Voor mij staat vast, dat deze menschen hun hoofdbestaan gevonden hebben in het visschersbedrijf Namens deze menscheri zou ik aan het gemeentebestuur willen verzoeken of die bij den minister ten spoedigste aan wil dringen om hier ter plaatse een commissie te willen benoemen uit menschen, welke in het vis schersbedrijf groot gebracht zijn en niet aan menschen, welke geen verstand hebben van dat bedrijf. Nogmaals mijn dank, H. Meyer, Draaisteeg No. 4. Dit staat nu juist voor de Directie van de Zuiderzeesteunwet niet vast. Intusschen heeft ieder, die belanghebbende is en zich benadeeld gevoelt, het recht zich met zijn bezwaren te wenden tot den Minister van Waterstaat. Het Gemeentebestuur staat daarbuiten en wacht zich wel een oordeel uit te spreken, laat staan het zoo boud uit- gesprokene van inzender te onderschrijven. Geachte Redactie, Het Bestuur van den Bond van Mobilisatie- Invaliden en van hunne Nabestaanden, ge vestigd te Drachten, doet nog dagelijks de ervaring op, dat nog vele mobilisatieslacht offers in het land en de weduwen van dezul ken geheel onbekend zijn met de mogelijkheid van steunverleening van Rijkswege. Vooral zij die bij ontslag uit den dienst een verklaring hebben afgegeven, waarin vermeld dat hun ziekten of gebreken niet in en door den dienst zouden zijn ontstaan, verkeeren in de meening, dat zij daardoor niet in aanmer king kunnen komen. Deze meening berust echter op misverstand. Waar het nimmer de bedoeling van de re geering is geweest zulke menschen buiten te sluiten, zullen zij goed doen zich alsnog te melden. In aanmerking voor steun kunnen komen: le. degenen, die in het tijdvak 1 Augustus 1914 1 Januari 1920 in militairen dienst zijn geweest en voor 1 Januari 1925 uit hoofde van ziels- of lichaamsgebreken (mits niet ont staan door eigen moedwillige handelingen ot ongeregeld gedrag) uit den dienst znn ontsla gen; 2e. weduwen en weezen beneden 21 jaar van hen, die in het tijdvak 1 Augustus 1914— 1 Januari in militairen dienst zijn overleden. 3e. weduwen en weezen beneden 21 jaar van gewezen militairen als onder le bedoeld. Belanghebbenden onder de lezers van dit blad deelen wij mede, dat over dit onderwerp Zaterdagmiddag a.s. om 4 uur een lezing zal worden gehouden over de radio, golflengte 415 meter (Jaarsveld-zender). Overigens is het bestuur voornoemd gaarne bereid nadere inlichtingen te verstrekken en belanghebbenden met raad en daad terzijde te staan. Hoogachtend, Het Bestuur van den Bond van Mob. Inv. en van hunne Nabestaanden. P. de Boer, Voorzitter. R. v. d. Sloep, Secretaris Drachten, 1 Maart 1939. "Koopt tandpasta uit eigen land, Dat geeft meer werk in Nederland." "IVOROL De Nederlandsche tandpasta

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6