SPIT... KLOOSTERBALSEM Het karakter van Nieuwediep Simplex rijwielen, de beste voor den prijs 4650 k prebihbeurtm Derde Blad De haven Een zonnige dag Xtooelich ttieuuPi Pr Mroi vrr foto Zaterdag 4 Maart 1939 AKKER'S Burgerlijke Stand van Texel Ingekomen personen Vertrokken personen Mond- en Klauwzeer Biljart-wedstrijd Oosterend Vergadering A.R. Kies vereen. Scheuren van weiland Huishoudkarap te Bakkum Hftwadiep 7 KAARTJE VAN DE NOORD OOSTPUNT. Gestippeld, is de tegenwoordige kustlijn aange geven, benevens de omtrek van het Marine-etablisse ment en het Held. kanaal. Tot 1875 was „de haven" een kreek door de schorren, die uitmondde in het Marsdiep Aan den Westkant op 't eind een smal strand bespoelend, waarlangs vlak in de na bijheid een niet hooge duinenrij zich verhief, die met stijle Oosthelling naar dit strand afdaalde. Lang geleden was het een ondiepe water loop, waardoor het vloed en ebwater van de omliggende schorren werd aan- en afgevoerd. Door de uitschuring was de diepte ervan in het einde der 18e eeuw zóó toegenomen, dat koopvaardijschepen en oorlogsfregatten er een ligplaats konden nemen. Zij moesten daar dan voor anker gaan liggen, want steigers en duc d'alven ontbraken geheel. Meerendeels waren dit schepen, die in Am sterdam thuis behoorden. Amsterdam dankte haar scheepvaart en handel evenals Hoorn, Enkhuizen, Medemblik, Stavoren, enz. aan haar ligging bij de Zuiderzee. (De zandige gevaarlijke, dichte Noordzeekust had geen havens) De geheele belangrijke zeehandel van die steden ging, zooals bekend door het Marsdiep. De schatten uit Oost en West, die Am sterdam rijk maakten z\jn alle langs de neus van Noord Holland gegaan. Niemand, die er hier iets aan had! Het was even ge- Woon cn even weinig winstgevend als dat wij de oceaanreuzen van de Hamburg Amerika lijn langs onze westerhorizon zien trekken. Door het Amsteldiep ten Westen van Wie- ringen ging een groot gedeelte van de vaart verder. Maar een ander deel trok langs den Oever. Toen de schepen grooter van tonnenmaat werden begon de ondiepte Pampus een han dicap te worden. Het varen met de scheeps- kameelen was een tijdroovend werkje. In onzen tijd zou men met zoo'n zandplaat korte metten gemaakt hebben en die dood eenvoudig hebben doen wegzuigen. De specie gebruikend om een of andere lage landerij op te hoogen. Doch zonder stoom of motoren was dit niet te doen. (Ware het gebruik van de stoomkracht 100 jaar eerder in zwang geko men, danzou wellicht onze haven toen niet aangelegd zijn geworden.) Daarom bleef de zandplaat netjes liggen en als de kapiteins even konden bleven ze uit de buurt. Zoodoende kwam de kreek bij „de Helder" als ligplaats in gebruik, o.a. om te overwinteren. Een zelfde functie vervulde het „Oude Veer", dat uitmondde in het Amstel diep bij de plaats waar nu v. Ewycksluis ligt. (Thans een belangrijke bergruimte voor boe zemwater van den Anna Paulownapolder). Reeds in 1789 overwinterden bij den Helder 151 schepen van de groote vaart. Er begon behoefte te komen aan scheepshellingen ten behoeve van veel herstelwerkzaamheden. Deze werden in 1792 aangelegd op de plek waar nu fort Oostoever en het laatste stuk van de Bassingracht zich bevinden. (Nd. Holl. Kanaal, Bassin en linie waren er nog niet). Deze werkplaatsen en terreinen heetten het „Nieuwe Werk". Wilde men van hier naar het centrum van „de Helder", t.w. de Dijkstraat, dan moest men gaan door Koegras over de zeer lage duintjes (nollen) tot waar nu de Jan Verfailleweg is. Deze heette vroeger de Alkmaarder weg. Het was de eenige verbinding over land van Alkmaar naar Den Helder. En liep hier langs de kade van het eiland Huisduinen, stak kronkelend de terreinen over, waar nu de fortgracht en linie zich be vinden om zijn loop verder te nemen langs het tegenwoordige Timorpark, Timorlaan en Koningsweg. Schuin oversteken van „Het Nieuwe Werk" naar de Oude Helder was niet mogelijk. Het gebied waar zich thans het winkelcentrum van Den Helder bevindt bestond uit schorren waar ook nog weer een kreek door heen liep. De richting van dit watertje was Z.W. N.O. Aan de Westgracht heeft men nog steeds een laag gedeelte, waar bij hoog kanaalpeil het water nogal spoedig over de rand wil komen. (Ongeveer van de num mers 40 tot 50). Hier moet men zich tot de traverse van deze kreek denken, die uitmondde in „het Loodskotters achter het havenkantoor. Nieuwe Diep" op de plek ongeveer waar zich nu de groote doksluis bevindt (zie kaartje). De naam „Breewaterstraat" houdt de her innering levendig aan deze vrij belangrijke „waterloop". Van 1780'84 waren wij in oorlog met Engeland. Uit zuinigheid en door weeldezucht had Amsterdam bewerkt, dat wjj geen behoor lijke oorlogsvloot meer hadden. Deze kortzichtige politiek kwam Amster dam duur te staan, want we konden de han delsschepen geen enkel convooy mee geven ter bescherming! Laat staan een beslissende slag leveren! De Engelschen pikten 200 schepen in 15.000.000). St. Eustatius met 130 schepen (ƒ40.000.000) Prins Willem V kreeg de schuld. De Prins sprak in een opgeteekend gesprek: „Altoos heeft Amsterdam gesouteneerd volgehouden: „Engeland durft ons geen oorlog aandoen" en nu siet men evenwel het tegen deel. En niettegenstaande onze onmacht wil men ageeren tegens Engeland, daer terwijl, men officieren, matrosen, canon, touw, hennip, timmerhout, jae alles mankeertVoorts wil ik mijn leven voor 't Vaderland wagen, maar niet mijne eer, want soo eene vloot als d'onse is mij te begeven (die kun je cadeau krijgen), daar bedanke ik voor!" Toch kwam er eindelijk nog krachtsinspan ning. In 1781 werd Den Helder als oorlogshaven in gebruik genomen, nadat Pr. Willem V eer§t zelf de situatie hier had opgenomen. In l£e5 werd de steenen dam' gelegd. Onder Napoléon de havenkade. Een en ander zooals wij dat nu nog kennen. In 1819 begon men het Nd. Holl. kanaal te graven. Dit kwam klaar in 1823. Het voldeed voor schepen van dien tijd. Op den duur begon men echter toch met sommige schepen hier te lossen na de opheffing van het „onvrij terri toir"). De Maatschappij „Nederland" en de maatschappij „Java" vestigden hier hun kan toren en veemen. De ,,Suez"-booten dezer scheepvaartondernemingen brachten hier uiter aard veel vertier. Ook de hout- en haringhan- del op de Oostzee was van groot belang. Op Havenplein, Hoofdgracht, Binnenhaven, Zuidstraat, Bassingracht en Spoorgracht ver rezen naast burgerwoningen de logementen en huizen van vermaak voor de zeelui, die hier niet woonden. Jaar op jaar steeg de in- en uitgaande ton nenmaat van het havenverkeer. De Amster- damsche handel begon zich echter minder „se nang" te gevoelen en ging ageeren. Het slot was, dat in 1878 het Noordzeekanaal in dienst gesteld werd. Dit was de genadeslag voor onze handelshaven! In 2 jaar tijd was het aantal in- en uitgaande schepen tot een minimum ineengeschrompeld. De bergloodsen der scheepvaartmaatschap pijen werden weggehaald. Amsterdam griste snel alles weer naar zich toe, wat het gedurende eenige decennia had moeten afstaan. De bevolking daalde in 2 jaar van 22030 tot 20065. Ook de winkelzaken kregen een douw en vele neringdoenden verhuisden mee. Den Haag kwam echter te hulp. De landmacht werd hier uitgebreid en er werden meerdere marineschepen gestation- neerd. De bevolking steeg weer tot 25823 in 1898. Het loodswezen was hier nog steeds geves tigd gebleven. Vele houten loodskotters hiel den hier hun thuishaven, (zie schets). Tot in het begin van de 19e eeuw hadden de loodsschippers de langs komende groote vaart bediend van uit den Hoorn op Texel, dat toen een haven had (waar nu Onrust voorgeschoven is),. Een overgrootvader van schrijver dezes was aldaar zeeloods. In de helft der vorige eeuw is de. loodsdienst van Texel naar Nieuwediep gebracht. De sleepbooten „Hercules" en „Titan" (zie teekening) bleven hier ook gestationneerd om bij strandingen hulp te verleenen. Het waren, raderbooten, die stoer de elementen hebben getrotseerd, gecommandeerd door kapiteins van stavast, bemand met werkers, die er we zen mochten! Het gebruik van „Het Nieuwe Diep" als oorlogshaven toont met sommige inzinkingen een langzaam stijgende lijn. De laatste jaren wordt de vloot sterk uitgebreid. (In 1780, en toen niet alleen, zag men hoe noodzakelijk het is een behoorlijk machtsmiddel ter zee te hebben.) In deze wereld heeft een staat nu een maal machtsorganen noodig om zjjn rechten en belangen te handhaven. Een staat kan niet als een „Idealistisch lam" te midden van „wolven" gaan staan! De radcrslecpboo- ten ,Jiercules" en „Titan", op de ach tergrond het oude Wachtschip „Adolf van Nassau", Ja, dat was het, dien Zondagmiddag, toen We naar buiten reden, terwijl het winterzon netje zijn stralen uitgoot over de velden. Op straat was het een drukte van belang, want tientallen personen spoedden zich in de richting vande Sportlaan, naar de terreinen waar Koning Voetbal z'n scepter weer zou zwaaien. Zoo heeft ieder nrn geneugten. De een haalt zijn hart op aan de sport, de ander luistert liever naar een mooi stuk muziek of iets van dien aard, wij gingen „lezengenie ten van het groote, wonderschoone boek der Natuur, waarvan het mooiste is, dat het nooit uitgelezen raakt. Men kan er in snuffelen zooveel men maar wil, maar aan het einde komt men nimmer! Steeds ontdekt men weer iets nieuws!! De musschen waren als altijd weer druk de weer. Als een troep kwajongens gingen ze te keer en op sommige plaatsen was het den ook een gekrakeel en getjilp, dat hooren en zien je verging. Ze maalden niet om het Prachtige weer, al was het dan ook een beetje koud. De Spreeuwen daarentegen wis ten het echter beter te waardeeren, Jodelend kwinkeleerden en tsjotterden ze het hoogste lied, var alles en nog wat imiteerend. Nog enkele weken en we kunnen ze weer zien vliegen, met strootjes in den snavel, die als lange serpentineslierten achter hen aan bengelen, bouwend een slordig nest onder de een of andere dakpan, in een holle boom of misschien wel in een nestkastje, waarin de helder lichtblauwe eitjes gelegd zullen wor den. Maar stop! Ik loop den tijd vooruit! De lucht is nu echter ook reeds vol vogel geluidjes! Kleine Jan, de Winterkoning, laat zijn ratelend liedje hooren, alsof er een oude wekker afloopt, 't Schettert ons in de ooren. Pimpelmeezen prevelen héél zachtjes, héél bedeesd hun teere liedjes, intusschen de acrobatiek beoefenend, bengelend aan takjes en twijgjes. Het forschere familielid, de Koolmees, tracht de „lucht door te zagen" met een eindeloos „sie-ta... sie-ta... sie-ta!" Tusschen de stoffage der fortgrachten, het overjaarsche riet, dat vorigen zomer het do mein was van tientallen rietzangertjes en karakieten, ontdekken we nu één water hoentje, dat zich ijverig staat toilet te ma ken Is het een mannetje, dat zich op doft om het wijfje te behagen? Of een vrouwtje, dat zich mooi maakt, om een „Rid der van de Kouseband" (zoo wel 'es genoemd, vanwege de roode bandjes boven het ge wricht) te bekoren? We weten het niet. want op dezen afstand is er haast geen on derscheid te zien, tusschen de beide seksen Neen, al lengen de dagen, Lente is het no; in geen geval, want... wat is dat daar? Aha Laplandertjes! Een troep Koperwieken ei. Kramsvogels vliegt tjoekend en tjakkend van de eene plaats naar de andere, 't Zijn toch prachtvogels, die fiere hippende Veldlijsters, die 's winters onze weilanden komen opluis teren met hun verschijning, hun gehip en getjak. Ook een eksterpaar en eenige bonte kraaien zoeken hier verstrooiing, speurend naar mogelijke eterij. De beide eksters blij ven steeds dicht b(j elkaar. Misschien hebben ze reeds toekomstdroomen en zien ze al een groot overdekt takkennest zwiepen, hoog in een boomtop. Op de weilanden zitten verscheidene oude en jonge zilvermeeuwen en paar zenuwachtig flaneerende kapmeeuwtjes, sommige reeds met „koptelefoontjes", of het begin er van, Ook zij hunkeren, evenals wij, naar de terug komst van Freya, de Lentegodin. de J. Laat dadelijk een groote pot Akker's Kloosterbalsem halen en iaat U drie maal per dag flink daarmede wrijven. Akker's Kloosterbalsem heeft de bij zondere eigenschap diep In de weefsels te dringen en daar oplossend te werken. Kloosterbalsem tast dus Uw spit in zijn oorzaak aan, verdrijft verrassend snel de pijn en maakt Uw spieren weer gezond. Ongeëvenaard als wrijfmiddel bij spit, rheumatiek, spierverrekkingen, stram heid, kneuzingen, ischias, pijnlijke spieren Per pot van 25 Gram f 0.62i/2, pot van 50 Gram f 1.04 Van 25 Febr. t.m. 3 Maart 1939. GEBORENDuvera, d. v. H. v. Heer waarden en K. Ran; Cornelis Jacobus, z. v. J. de Ridder en W. Vinke; Cornelis Antonius, z. v. C. J. Schoenmaker en A. Barhorst; Reintje Elisabeth, d. v. D. d. Braven en M. v. d. Meer. ONDERTROUWD: Cornelis de Waard en Grietje Renses. GETROUWD: Bernardus Filippus van den Berg en Trijntje Plaatsman; Jacob Herman Boeken en Cornelia Catharina Keyser. Gevonden: 1 tasch, 1 paar beenpijpen, 1 portemonnaie, 1 halsketting. Janna Maria van Tatenhove, Geref., Eier- land 43, van Haarlem, Yweg 264. Cornelia Ferwerda, geb. Vellenga, Herv. G., Schildereind 1, Den Burg, van Bolsward, Oude Turfschade 13. Johannes Steyn, Eierland 77, van Avereest 1349. Johanna E. C. Jonkhof, van Leeuwarden, Gr. Kerkstraat 24 naar Groeneplaats 1, Den Burg. Cornelis Zijm, van Eierland 119, naar Nieuwesluis-Loosdrecht. Willem Jonker, Herv. G., van Den Hoorn, 10 naar Den Helder, Koegras, Rijksstraat weg 85. Willem C. A. M. Reij, van Warmoestraat 18, Den Burg, naar Wieringerwerf, Wierin- germeerpolder. Cornelis Asjes en familie, van Eierland 18 naar Barsingerhorn, Kolhorn. BOUWVERGUNNINGEN. Heden: Aan het Hoofd van den Rijksgebouwen dienst te 's Gravenhage, bouwen van een postkantoor te De Koog. P. v. Tatenhoven, De Koog, uitbreiden van zijn pension. H. Veldman, De Koog, bouwen van een pension. H. S. Donker, bouwen van een woonhuis. A. P. Zegérs, Eierland, bouwen van een woonhuis. H. Kikkert, Eierland, bouwen van een woonhus. Alb. Eelman, verbouwen van een woon- en winkelhuis te De Koog. In de afgeloopen week kwamen geen nieuwe gevallen meer voor. Op twee boerde rijen heerscht echter nog deze veeziekte. In dien er dus geen nieuwe gevallen bijkomen is Texel binnen eenige dagen geheel vrij van mond- en klauwzeer. CHAMBERLAIN BEZOEKT DEN KONING. Minister-president Chamberlain begeeft zich ter audiëntie naar het Buckingham- paleie. Hij vergezelt het Engelsche Konings paar naar de Industrietentoonstelling te Birmingham, ZONDAG 5 MAART 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. D e W a a 1 10 u. ,Ds. v. 't Hooft, Maand- collecte. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. L. J. Wessel- dijk, Em. Pred. te Huis ter Heide (U.). De Cocksdorp v.m. 10 u. en n.m. 7 u. Ds. Salm. Oudeschild n.m. 7.30, Ds. Tinholt, maandcollecte. Doopsgezinde gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. H. J. de Wilde, van Hippolytushoef Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer. Bidstond voor het gewas, n.m. 3 u. Cand. Wouda. Oosterend v.m. 10 u. Cand. Wouda, n.m. 3 u., Bidstond voor het gewas Geref. Kerk H.. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees- dienst. De uitslagen der wedstrijden te Den Burg en Oudeschild waren als volgt: Krijt op Tijd in De Graafs Lunchroom te gen Cocksdorp 64. Krijt op Tijd had 688 caramb. en Cocksdorp 602. Te Oudeschild speelden Volharding van Oudeschild tegen Fortuna van Hotel Texel. De stand was SV26y2. Oudeschild had 555 caramb. en Fortuna 708. Fortuna heeft met 42 caramb. voorsprong op Krijt op Tijd de leiding. De eindwedstrijden hebben plaats Woens dag a.s. Krijt op Tijd speelt dan in De Graaf's Lunchroom tegen Oudeschild en Cocksdorp krijgt bezoek van Fortuna, Hotel Texel. Keesje de Ruijter, het jeugdig biljart-won der uit Waalwijk, komt 13 April in De Graafs Lunchroom. Donderdagavond is te Oosterend in het Gebouw van Christelijke Belangen de jaar vergadering gehouden van de Anti-Rev. Kies- vereeniging „Ned. en Oranje". Wethouder Vlaming sprak nog eenige woorden naar aanleiding van zijn 15-jarig wethouderschap in deze gemeente, welk feit 14 Januari herdacht was. Tevens herinnerde de heer Vlaming aan het 35-jarig bestaan der A.R.-Kiesvereeniging te Oosterend. De heer Kikkert, van Oudeschild had een schrijven gezonden uit naam van de Christe- lijkHist. Unie, waarin verzocht werd bij de a.s. verkiezingen voor den Gemeenteraad samen te werken, opdat dan de mogelijkheid niet was uitgesloten samen een lid meer in den Raad te krijgen. Het bestuur zal hier over met de Chr. Hist. Unie nog een be spreking houden. Voorloopig werd evenwel reeds een candi» datenlijst voor de a.s. gemeenteraadsverkia- zingen opgemaakt. Bij eventueele samenwen king met de Chr. Hist. Unie zal hierin even' wel verandering komen. De voorloopig vast gestelde candidatenlijst is als volgt: 1. K. Vlaming. 2. v. d. Brink. 3. Joh. A. Eelman. 4. S. Prins. 5. v. Leeuwen, Den Burg. Uit het financieel verslag stippen we aan, dat de rekening sloot met een batig slot van 26.97. De vergadering werd met gebed gesloten. Meer nog dan in andere deelen van Texel wordt in de omgeving van Oosterend wei land gescheurd voor bouwland. Bijna geen enkele boerderij of men scheurt wel eenige perceelen, weldra zal in de omgeving van Oosterend veel meer bouw- dan weiland ge vonden worden. Dit zal aan het landschap wel een groote verandering geven. PORTRET ATELIER JAG.CE BOER Het Ned. Verbond van Christen Jonge Vrouwen- en Meisjes-vereenigingen organi seert in de serie huishoudkampen over het geheele land een huishoudkamp in de Jeugd herberg „Koningsbosch", te Bakkum, van 2—16 Mei '39. Dit kamp is gratis toegankelijk voor meisjes van 16 tot 24 jaar, die niet meer op school en niet in huish. betrekking zijn. De reiskosten moeten door de meisjes zelf worden gedragen, daarom worden zij per fiets verwacht. Deze huishoudkampen, waarin alle huis houdelijk werk door de meisjes zelf onder deskundige leiding verricht wordt, bieden veel fleurigheid en mogelijkheid van levens- opbouw voor onze jonge meisjes. Handen arbeid, ochtendgymnastiek, zang en spel, worden beoefend, terwijl inleidingen over „Hygiëne", De levenstaak van het meisje", e. d. meer bewustheid in het lecen der meis jes trachten te brengen. Het Departement van Sociale Zaken ver leent Rijkssubsidie, waardoor een belangrijk deel der kosten wordt gedekt. De leiding is Prot. Christelijk, aangewezen door het Ver bond. Een uitzet is voor deze kampen niet vereischt; een klein lijstje van benoodigd- heden wordt toegezonden, een week voor aan vang van het kamp. Verbondsleden en niet-Verbondsleden zijn welkom! Opgaveformulieren zijn gratis ver krijgbaar bij mejuffrouw H. Meerburg, Ko ninginneweg 109, Haarlem, die evenals mej. Van t'er Voort van Zijp, Schotersingel 159, Haarlem, tot alle inlichtingen bereid is,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 9