Kamerontbinding in België Groot Japansch offensief Gij waart een verrader, Negrin! Duitschland kan de Joden niet missen! „Koppengeld" op Urk Nederland treft den Duitschen export De versterking van Guam KONINGSTRAAT 78; DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8560 Nieuwe verkiezingen op 2 April Bittere woorden van Koning L eo p o ld Gandhi verzwakt Economische Raad vóór twee tunnels te Velsen Miron Cristea overleden Republikeinsche vlootbcmanning zal zich in Noord Afrika laten ontwapenen Dit nummer bevat 8 pagina's WEERBERICHT DE BILT SEINT, Werkloozen in de bosschen DINSDAG 7 MAART 1939 Uitgave der Uitg.-Ml(. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder „DE KROON BETROKKEN IN ZA- „KEN, WAARVOOR ALLEEN MI NISTERS EN KAMER VERANT WOORDELIJK ZIJN." Koning Leopold van België heeft Kamer en Senaat ontbonden. Nieu we verkiezingen moeten dus plaats vinden. De regeering Pierlot zal tot de verkiezingen, welke op 2 April gehouden zullen worden, in functie blijven. Koning Leopold heeft in een brief aan minister Pierlot vrij scher pe critiek gegeven op de gebeurte nissen der laatste maanden en op eenheid aangedrongen. Men gelooft dat de zaak-Martens opgeschort zal blijven en de regeering Pierlot geen commissie van onderzoek zal instel len. ONTBINDING, EEN DAAD VAN DIEPEN ERNST, aldus gaf Koning Leopold in zijn brief aan Pierlot te kennen, maar zoo ging hij voort, de onmogelijkheid waarin ik mij heden be vind een duurzame regeering samen te stel len, die de staatszaken zou kunnen beheeren in overeenstemming met een vaste parle mentaire meerderheid in de huidige om standigheden dringend vereischt biedt geen anderen uitweg dan beroep te doen op de natie. Zoo vorderen het de grondwette lijke regels en de bestendige overleveringen van ons publiek recht. Het land werd in dien toestand gebracht door de politieke dwalingen van dezen laat- sten tijd, dwalingen die derwijze werden verergerd dat ze de opeenvolgende misluk kingen van de laatste regceringsformateurs hebben veroorzaakt. Zooals ik het tot mijn spijt heb moeten vaststellen tijdens een onlangs gehouden ministerraad werden de grondwettelijke be ginsels, die tot nog toe de vastheid van on ze instellingen hadden gewaarborgd, al meer en meer miskend: de verantwoordelijkheden worden verplaatst, de scheiding der mach ten wordt niet meer geëerbiedigd, organen zonder wettelijk mandaat wegen op de vor ming en de instorling van de regeeringen, de uitvoerende macht wordt nirt meer uitge oefend in overeenstemming met de grond wettelijke regels, het staatshoofd, bevindt zich meermaals in de noodzakelijkheid be slissingen te bekrachtigen, dieb uiten hem genomen zijn. De Kroon in zaken betrokken waarvoor zij niet verantwoorde lijk is. Indien de beginselen van ons na tionaal charter op die wijze worden verwaarloosd, kan het staatshoofd niet langer de rol houden die hem beschoren is, en zeer ten onrechte wordt de Kroon betrokken waar al leen de ministers voor de Kamers de verantwoordelijkheid hebben te dra gen van akten met de handteekening van den koning bekleed. Deze poli tieke en juridische verantwoordelijk heid van de ministers te willen over schaduwen door een soort zedelijke verantwoordelijkheid die do koning zelf zou dragen, het ware 'n valsche opvatting, van oen aard om de open bare meening te verleiden. Zij die in zekere gevallen kwaadwillige of eenvoudig tendentieuze geruchten ver spreiden, zouden, zonder er zich misschien zelf rekenschap van te geven, een onrecht vaardigheid kunnen begaan, ten opzichte van don eenigen rijksburger, aan wien de midelen worden ontzegd waarover ieder niensch beschikt om zijne meeningen en da den te verdedigen. Niet om redenen van persoonlijkon aard druk ik mij derwijze uit. Ik word hierin alleen bezield door de overleveringen die mijne voorgangers in het belang zelf van hot land hebben bevestigd Evenals zij heb ik bij mijn troonsbestijging gezworen de Grondwet en de wetten van het Belgische volk te eerbiedigen,, de na tionale onafhankelijkheid en de onschend baarheid van het grondgebied te handha ven. Trouw aan mijn eed! Evenals zij sta ik er op, getrouw te blij ven aan mijn eed. Bij de raadpleging van 't kiezerskorps, waartoe thans werd besloten, noodig ik mijne medeburgers uit hunne ge dachten en verzuchtingen te richten naar de oplossing van de vraagstukken die de toe komst van het land beheerschen: binnen landse!) evenwicht, hartelijke samenwerking in een geest van loyale wederzijdsche ver standhouding ten dienste van de nationale eenheid, saamhoorigheid ten overstaan van do internationale problemen, die een zeer na bije toekomst stellen kan. liet lot van België ligt in de handen dei Belgen zelf. Laten zij een blik slaan over de grenzen. Zij zullen overtuigd zijn van de noodzakelijkheid aan het land onverwijld een parlement te schenken, dat in een ruime geest van rechtvaardigheid en gelijkheid de nationale eenheid vereenvelvigt en waarop een regeering zal kunnen steunen, die bij machte is den eerbied af te dwingen en het moreele gezag van België hoogt te houden! Göring verplicht hen tot werken. Bij decreet is gisteren bekend ge maakt, dat alle jonge Joden in Duitschland, wier lichaamsgesteld heid het toelaat, verplicht zullen worden om handenarbeid te .verrich ten. Zij zullen echter worden afge zonderd van hun Arische metgezel len. Dit komt dus, volgens de „Daily Express" hier op neer, dat Duitschland, dat de Jo den op vreeselijke wijze heeft vervolgd en tienduizenden van hen uit hun bedrijven en betrekkingen heeft gezet, zich nu tot deze niet-Arische burgers wendt, om het groote tekort aan werkkrachten, dat het economi sche plan van veldmaarschalk Göring be dreigt, op te heffen. Het decreet is uitgegeven door Dr. Frie- drich Symp. hoofd van de Duitsche arbeids beurzen, met de volle goedkeuring van den gevolmachtigde voor het vierjarenplan veldmaarschalk Göring. Het doet een beroep op de Duitsche firma's om waar het eenigs- zins mogelijk is, Joden in dienst te nemen, om zoodoende Duitscliers voor ander werk vrij te maken. Dr. Symp lieoft het aldus gezegd. „De staat heeft er geen belang bij om werklooze Joden te ondersteunen. Wij moe ten er naar streven zoo gauw mogelijk werk aan de leeg loopende Joden te geven, daar de Duitsche werkkrachten gebruikt moeten worden voor dringende werkzaamheden, die liet landsbelang betreffen." Deze werkzaam heden zijn in hoofdzaak de versterkingswer- ken. Joden mogen daarbij niet te werk ge steld worden, in verhand met het gevaar van spionnage. Het decreet zinspeelt er op, dat de Joden zullen worden opgenomen in werkgroepen bestemd voor de bouwvakken en „dergelijk graafwerk". Duitschlands gebrek aan werkkrachten heeft ook invloed op de campagne die ge voerd wordt, om dienst te nemen bij de marine en Göring's luchtmacht. Ofschoon Duitschland, zooals het zegt, er aanspraak op kan maken, dat het vlieg machines kan produceeron tot een „onbe grijpelijk aantal", zien de luchtvaartautori teiten er weinig kans toe voldoende man schappen te vinden om de toestellen te be mannen. Intusschen spoedige regeling het conflict verwacht. van Volgens het laatste bulletin is thans bij Gandhi eenige uitputting merkbaar en iede re poging'om in bed rechtop te zitten ver wekt duizeligheid. Men verwacht dat een overeenstemming bereikt zal worden door een directe brief wisseling tusschen don onderkoning en Gandhi, hoewel veel afhangt van de gezond heid van Gandhi. De vicekoning heeft gis teren de leden van den uitvoerenden raad en den voorzitter van den Mohammedaan- schen bond ontvangen. Gisteravond is Gandhi een document over handigd, dat vermoedelijk afkomstig is van ften onderkoning. Er zijn thans aanduidin gen, dat men binnenkort een regeling van het conflict tusschen den Mahatma en Tha- kore Saheb mag verwachten. Toeristen moeten 10 ct. belasting betalen. Na een langdurige discussie beeft de raad der gemeente Urk gister het besluit geno men om een zoogenaamd „koppengeldte heffen. Van eiken toerist, die het eiland bezoekt, zal 10 cent belasting worden ge heven. Deze belasting zal worden geheven van den gezagvoerder van het schip, dat de passagiers aan den wal brengt. De maat schappijen die bezig zijn met het vervoer van toeristen naar en van Urk, zullen dus haar tarieven met 10 cent per persoon moeten verhoogen, omdat ze anders zelf de belastin moeten betalen. Het besluit is. aldus het Hsb., genomen in den vorm van een belastingverordenirw terwijl het genoemde bedrag wordt geheven voor het gebruik van de straten, zooals dit reeds jaren op het eiland Marken wordt gevorderd. Onze nieuwe tariefsmaatregelen hebben betrekking op 40 pet. van den Duitschen uitvoer naar ons land. Het jongste nummer van de „Deutsche Volkswirt" bespreekt Se Nederlandsche ta riefmaatregelen; dit wordt, aldus het Hsb., aangediend als een „matig" protectionisme, maar voor een aantal artikelen, welke bij zonder sterk aan de buitenlandsche concur rentie bloot staan, wordt het recht tot 20 verhoogd. Officieel wordt -het deel van den Nederlandschen invoer dat door hei nieu we tarief getroffen wordt, een achtste ge noemd. Beziet men het tarief nader, dan bemerkt men, dat 7 van de ingevoerde productiemiddelen, 27% van de voor indus- trieele verwerking bestemde halffabricaten 50 van de fabricatie en zelfs 85 van de voor het gebruik gereed zijnde productie getroffen wordt Verder is het duidelijk, dat de handels politieke terugslag van het nieuwe tarief verschillend zal zijn, al naar de uitvoer der afzonderlijke landen naar'Nederland is samengesteld. Wat Duitschland b.v. betreft, moet een net onbelangrijk deel van zijn export naar Nederland getroffen wor den en juist vooral door de hoog ste tarieven, omdat Duitschland voornamelijk fahrieaten of reeds veel bewerkte halffabricaten uitvoert Het blad schat, dat 40 van den Duit schen export naai Nederland onder nieuwe tarieven valt Beslissing nog niet genomen. Zooals bekend, zijn de belanghebbenden bij den aanleg van een tunnel te Velsen allen voorstanders van den bouw van twee tunnels, n.1. één voor trein- en één voor autoverkeer. Naar wij vernemen, heeft de Economische Raad, die zich met dit vraagstuk bezighoudt blijkens een pas gepubliceerd adres, zich eveneens accoord verklaard met een dubbe len tunnel. De beslissing van don Minister van Wa terstaat is echter nog niet spoedig te ver wachten. Politiek en geestelijk leider van Roemenië. De Roemeensche minister-president Miron Christea, wiens gezondheids toestand gisteravond reden tot ern stige bezorgdheid gaf is te Cannes overleden. Chistea's opvolger. De koning heeft Armand Calinescu be noemd tot voorzitter van den Ministerraad in opvolging van Miron Christea. De nieu we minister-president was vice-ministerpre- sident. Nieuwe nationale defensieraad te Madrid uit zware beschuldi gingen aan het adres van Ne grin, die in allerijl is gevlucht. MIAJA THANS LINKSCH STAATS HOOFD. 'Uit de bijzonderheden welke thans bekend worden over de vervanging van de regeering-Négrin door een verdedigingsraad onder leiding van generaal Miaja, blijkt wel dat een en ander verre van vriendschappe lijk is gegaan. „Verraad heeft ons een deel van ons vaderland doen verliezen. Dit heeft zijn hoogtepunt bereikt in de misdadige houding van Juan Négrin, die strijders en arbeiders onwaardig regeerde en die geen ander doel had, dan het ver zamelen van de nationale schatten en te vluchten, terwijl het volk aan den vijand werd overgeleverd, aldus Cipriano Mera, bevelhebber van het vierde legercorps. Kolonel Casado, thans hoofd van de lands verdediging, verklaarde na het ge beurde te Madrid, aan de journalis ten: „Gij hebt een historische nacht beleefd, wij zijn overtuigd Spanje en de republiek een dienst te hebben bewezen". De leden van Négrins regeering zijn gevlucht. De linksche vloot- bemanning schijnt zich in Tunis te willen laten interneeren. COMMUNISTEN DOEN NIET MEE. Naar uit Madrid gemeld wordt, is de ver dedigingsraad in een zitting bijeengekomen. Alle politieke partijen, benevens de mili taire en civiele gouverneurs van het repu blikeinsche Spanje, behalve de communis tische partij, erkenden den verdedigings raad. De communisten verklaren trouw te zijn aan Negrin en Moskou en. derhalve den verdedigingsraad niet te kunnen erkennen. Een verklaring van Miaja Tor gelegenheid van de vorming der nieu we Lindsche regeering heeft Miaja 'n radio rede gehouden, warin hij o.a. zeide: Wij hebben het lot van Spanje in handen genomen. Er was geen oppositie. Ik geloof niet, dat ik mij vergis, wanneer ik zeg, dat wij hebben gehandeld volgens de wcnschen van het volk, dat zich sedert eenigen tijd bevond zonder een regeering, die het be greep. Miaja verklaarde verder, dat „politieke hartstochten en de vrees om bloed te ver gieten het onmogelijk hadden gemaakt eer der een nieuwe regeering te vormen. Miaja besloot: Wij willen vrede. Wij ho pen. dat de Spanjaarden na den oorlog voor spoed zullen genieten en dat zij zich niet zullen laten meesleepen in twisten, waarbij tenslotte het vaderland verliest. Martinez Barrio, voorzitter van de Cortez. die zich thans te Parijs bevindt, heeft ver klaard het volkomen mot de verdedigings raad eens te zijn. Over Miaja zeide hij: „Dat is een man, die zich met Fra" co kan verstaan om den vrede in Spanje te herstellen. Ik heb Azana dat verscheidene malen gezegd. Wat nu onze houding betreft jegens dege nen, die in verzet zijn gekomen te gen de regeering-Negrin: Ik moet zeggen, dat wij den wensch naar be ëindiging der vijandelijkheden vol komen deelen. Miaja te Madrid. Generaal Miaja is in de hoofdstad aange komen. Alvorens een onderhoud te hebber, met den nafionalen verdedigingsraad ver klaarde Miaja, dat overal in het linksche Spanje orde heerscht. Hij voegde hieraan toe, dat de defensieraad overal met vreugde werd begroet. Burgos gereserveerd. Ten aanzien van den nieuwen toestand die in de laatste 24 uur in rcpublikeinsch Spanje is ontstaan, bewaart de regeering te Burgos een volstrekte reserve. De gedrags lijn der regeering te Burgos is reeds menig maal door Franco uiteengezet: „Voortzetting van den strijd tegen de rooden tot de on voorwaardelijke overgave". De militaire machinerie van Franco is al gereed. Negrin en de zijnen gevlucht. Negrin heeft niet op zoo'n elegante wijze van Spanje afscheid kunnen nemen als ex-president Azana Per vliegmachine heeft hij inderhaast moeten vluchten. Een deel van zijn gevolg, vergezelde hem. Om zes uur gisteravond daalde Negrins viiegtu1* te Toulouse. Hij is direct doorgereisd naai Parijs. Zal de linksche vlootbemanning zich laten interneeren? De republikeinsche vloot heeft de haven van Carthagena verlaten en men verwacht dat zij hedenochtend te Bizerte. de Fran- sclie oorlogshaven in Tunis, zal aankomen Dit zou er dus op wijzen, dat de bemanning zich zou willen laten ontwapenen en inter neeren. Uit Madrid wordt echter gemeld, dat de vloot in opstand is gekomen legen de •ageering Negrin, maar solidair is met den defensieraad Verwachting: Zwaar bewolkt met opklaringen, enkele re genbuien, iets kouder dan gisteren, meest matige ZAV. tot N.W. wind. \lg. vooruitz.: Geleidelijk eeni ge daling van temperatuur De eerste hevige strijd in 1939 wordt gestreden. EEN INCIDENT TE SHANGHAI. Volgens Chineesche berichten, wordt thans in Midden-Hoepei, ten Oosten van de rivier Han, op 200 K.M. ten Westen van Hankau, tusschen de Chineesche en Japansche troe pen de hevigste strijd van dit jaar gevoerd. De Japansche aanvallen worden met vliegtuigen gesteund. De slag woedt reeds tien dagen. De Chineezen beweren de vast beraden pogingen der Japanneezen de rivier over te steken, te hebben doen mislukken. Het aantal dooden en gewonden zou aan beide zijden geliik zijn en in het geheel '■900 bedranen. Verklaard wordt, dat beide partb'en met spoed versterkingen naar dit front zenden. De toestand in Shanghai. Een honderdtal Japansche marinesolda ten heeft gisteravond, waarschijnlijk han delende op bevel van hoogerhand, het bu reau der internationale politie omsingeld en directe uitlevering geëischt van verschei dene Chineesche gevangenen, die beschul digd worden van anti-Japansche activiteit. De politiebeambten der internationale concessie leverden de gevangenen uit. De beteekenis van het incident wordt echter verminderd door het feit. dat het in cident zich heeft voorgedaan in het Yangt- sepoe-kwartier d.w.z. in het gedeelte der concessie, dat bezet is door het Japansche leger en de Japansche vloot en waar de controle der internationale politie eigenlijk nog slechts in naam bestaat. Amerikaansche Marine waagt nogmaals een poging. Ook ten einde den handel met Neder- landsch Oost Indië te bescher men. Senator Walsh, de voorzitter van de Ame rikaansche Senaatscompaissie voor vloot- aangelegenheden, heeft verklaard, dat op hot oogenblik niet zal worden aangedrongen op versterking van het eiland Guam. Men veronderstelt, dat de verklaring van Walsh betcekent, dat het voorstel voor de huidige zitting van het congres van de baan is. Nader vernemen wij, dat admiraal Leahy, de chef van de vlootoperaties, voor de marine-commissie uit den Senaat verschenen is, om de pogin gen van de marine te hervatten, de toestemming van het Congres te ver krijgen voor versterking van Guam. Leahy zeide, dat het verzet tegen de ver beteringen algemeen gegrond was op de onjuiste voorstelling, dat het de bedoeling was, sterke verdedigingswerken aan te leg- gen. Hij verklaarde, dat een groote en belangrijke luchtvaart- en onderzee bootbasis zou kunnen worden aan gelegd, van waaruit de Amerikaan sche overzeesche handel met Neder- landsch Oost-Indië zou kunnen wor den beschermd. Het was ook van waarde als een mogelijk marinestation, dat als steunpunt zou kunnen dienen voor de Aziatische vloot, wanneer de Vereenigde Staten zich in 1946 van de Phi- lippijnen terugtrekken. Regeering koopt 1200 ha. bosch, Staatsboschbeheer heeft ongeveer 1200 ha. bosch onder Zeist en Beekbergen aangekocht De financiering geschiedt door het Departe ment i an Sociale Zaken uit de gelden, wel ke ter beschikking zijn gesteld voor den aankoop van terreinen ten behoeve van de bestrijding der werkloosheid. Op de aangekochte gronden bestaat name lijk de mogelijkheid honderden arbeiders eenige jaren aan productief werk te plaat sen. 1

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1