Agenda SUIS In angst over de Urk 91 AU GASTCONOME Uniformen voor de Kon. Marine &aAtia£en OAaquetteri Vrijdag 10 Maart 1939 Tweede Blad De lighallen in de Donkere Duinen Brand in de Keizerstraat De barometer staat op regen Dc stafmuziek van het 21e reg. Infanterie bezoekt „De Mok" Dc prijsvraag van Kapé Taptoe van het 21e Het 5e Marine concert Motorreddingvlet volgens Hotchkiss-systeem uitgerust Pe bl Krantensensatie Rallu I>oodeheef ver Weg der smarten Majo Marco's Band in Casino Burgerlijke Stand van Den Helder Vischafslag Den Helder HERMAN NYPELS' Onaangename verrassing van Duitschland? ^■fadójiieiuui Borstbeeld Dorus Rijkers poor het Helden der Zeefonds Dorus pijkers" is aan de gemeente een in brons uit gevoerd borstbeeld van Dorus Rijkers aange boden. Het beeld is in brons gegoten naar een model, dat is vervaardigd door de beeldhouw ster mej. J. A. L. van Beeck Calkoen. Het js de bedoeling, dat het beeld wordt geplaatst jn deze gemeente, en dat de gemeente zorgt voor de plaatsing en voor het benoodigde voetstuk. peze aanbieding door genoemd fonds stel len B. W. op hoogen prijs en het College stelt den raad dan ook gaarne voor het ge schenk, onder dankzegging, voor de gemeente te aanvaarden. De plaats, welke voor de oprichting naar het inzicht van B. W. het meest in aan merking komt, is het terrein op het binnen loop van den Zeedijk nabij den oprit bij het Helden der Zeeplein, waar door de gemeente een rotstuin is aangelegd. Aan den Rijkswaterstaat is bereids toe stemming voor plaatsing verzocht. De kosten van het maken van dit voetstuk gereed voor het plaatsen van het borstbeeld, worden, blijkens het mede ter inzage gelegde schrijven van den directeur van gemeente werken van 7 dezer, geraamd op 675.— to taal, kosten van toezicht en aandeel in de algemeene bedrijfskosten inbegrepen. B. W. verzoeken den raad hun een crediet tot dit bedrag te verleenen, welk bedrkg ten laste van den gewonen dienst 1939 zal worden gebracht. Voorstel tot het verhoogen van het crediet* Voor het maken van lighallen in de Don kere Duinen door jeugdige werkloozen is aan vankelijk bij raadsbesluit van 7 September '37 een crediet verleend van rond 9400.bij besluit van 1 Maart 1938 is dit bedrag terug gebracht tot 9000. Met de uitvoering van dit werkobject is het vorig jaar een begin gemaakt. Daarbij is ge bleken, dat een wijziging van het oorspronke lijke plan noodig was, namelijk met betrek king tot de inrichting van het terrein. Aan vankelijk lag het in de bedoeling de gebouw tjes in een duinpan te plaatsen, zonder dat aan het terrein eenig werk van belang zou worden uitgevoerd. Om verschillende redenen is het evenwel noodzakelijk gebleken de op stelling. van de gebouwtjes, zooals deze aan vankelijk was gedacht, te wijzigen. In verband hiermede diende het terrein te worden geëga liseerd, waardoor veel grondverzet noodig was. Bovendien is nader de wenschelijkheld naar voren gekomen om den toegangsweg naar de gebouwtjes te bestraten en om dezen weg door een grootere poort dan eerst was gedacht van den Jan Verfailleweg afsluitbaar te maken. De extra kosten, aan de uitvoering van een en ander verbonden, worden geraamd op rond 1550.—. B. W. stellen den raad in verband hier mede voor het verleende crediet met een be drag van 1550.te verhoogen en derhalve te brengen op rond 10.550. Met den Minister van Sociale Zaken is reeds overleg gepleegd over de aanvullende kosten, in verband staande met de genoemde werk zaamheden en de Minister heeft zich bereid verklaard ook in die kosten een rijksbijdrage te verleenen. Bij dit overleg was echter sprake van een toegangspoort, welke ongeveer 135, zou kosten. Volgens een nader plan zal even wel een poort worden gemaakt, waarvan de kosten ongeveer 350.zullen bedragen. Hierover moet derhalve nader overleg met den Minister plaats vinden. Door de provincie Noordholland is in de kosten van het maken der lighallen een bij drage toegezegd, bedragende 1/3 der materiaal kosten, voor zoover deze niet ten laste van het Rijk komen, tot een maximum van 1000. Vannacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in een pakhuis, achter den winkel van den heer Zoetelief, Keizerstraat. In dit pakhuis waren kolen opgeslagen, terwijl er verder nog al wat glas- en aardewerk in op geborgen was. Door houtwol etc., waarin ver schillende van de huishoudelijke artikelen ge borgen waren, ontstond een zeer zware rook ontwikkeling, terwijl er weinig vuur te zien Was. De kleine motorspuit van de brandweer was spoedig ter plaatse, terwijl ook de hulpwagen van de politie op het terrein van den brand verscheen. De burgemeester, de heeren Dokter en Visser, alsmede dokter Rienks waren aan wezig. De schade was niet groot en wordt door verzekering gedekt. Het alarmsignaal van rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatregelen als duizenden anderen, die slechts één middel kennen, dat hen in net vochtige Hollandsche klimaat tegen rheumatiek beschermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine dagelijksche dosis" in Uw eersten kop thee of °P een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft bij U niet aan te kloppen. Kruschen Salte is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). (Adv.). Vreugde en jolijt. Het muziekcorps van het 21e Reg. In fanterie, onder leiding van kapelmeester, majoor G. de Rie, bracht gisteren een be zoek aan het vliegkamp „de Mok", waar het hartelijk welkom werd geheeten door kapitein Smeenk; de inkomst geschiedde onder de vroolijke toonen van de marsch ,,'t Garnizoen". Volgde een muziek-rondrit over de terrei nen van de Mok. Het vroolijke troepje gaf een heele beroering door zijn geheel onver wachts bezoek; alles was en raakte in de war, maar overal was vroolijkheid, waar men ook kwam. Na den maaltijd werd het corps een bios coopvoorstelling aangeboden, welke bij iedere acte werd. afgewisseld door het corps, dat nimmer moe werd met spelen. De verbroede ring tusschen Zee- en Landmacht was alge meen, een matroos droeg de kepie, en de landmacht de marine-muts. Ook speelde het corps op algemeen verzoek „Alte Kamera den", Eén hoeratje werd uitgebracht op de Mok, één hoera op 't 21ste, één hoera op kapelmeester De Rie, en zooging het maar door, totdat het tijd was om weer naar kooi te gaan. Tot afscheid bedankte kapitein Smeenk van het 21ste, kapelmeester De Rie, voor den gezelligen avond, een avond, die men niet gauw zal vergeten. Hierna bracht het motorbootje het corps weer naar den buitenkant van Nieuwediep en ging men met volle muziek door Den Helder naar Erfprins en naar bed. Bijna 18000 oplossingen. De prijsvraag, die Kapé vorige maand onder zijn clientèle gehouden heeft onder het motto; „Kapé vraagt uw oordeel" is een groot suc ces geworden Bijna 1800, om juist te zijn 17.800, stembiljetten werden ingeleverd. 18000 klanten van Kapé gaven in een maand te kennen of zij al of niet vriendelijk door een van de bedienden werden geholpen en het spreekt vanzelf, dat het personeel in deze maand zijn beste beentje heeft voorgezet, zoodat het sterk benieuwd was, wie de meeste stemmen op zich zou vereenigen. Dezer dagen heeft de bedrijfsleider, de heer Mozes, aan zijn personeel den uitslag van het referendum bekend gemaakt en de drie meis jes, die de meeste stemmen op zich vereenigd hadden, daarvoor een prijs toegekend. Ook zijn er een drietal publieksprijzen, die toege wezen werden aan de volgende families: le prijs, een waardebon van 25 gulden, fam. v. Leersum, Vijzelstraat 16. 2e prijs, een waardebon van 10 gulden, fam. C. Coster, Stationstraat 17. 3e prijs, een waardebon van 5 gulden, fam. Nieuwenhuijzen, v. d. Hamstraat 15. Keei s/. Bij den barbier Is 't geen plezier Voor iemand van mijn rookkracht, Want je begrijp' Da'k naar mijn pijp En naar Ibis ook smacht. Dobbelmann VOOR DE PIJP lekker, man Een vliegtuig zoekt de zee af. Alle kustplaatsen opgeroepen! De botter op Terschelling binnen- geloopen. Gisteren is de visschersbevolking van Den Helder in groote zorg geweest over de Urk 91, waarvan men niets had gehoord en die in den stormnacht van Woensdag op Don derdag, benauwde uren heeft meegemaakt op de Noordzee. Alle kustplaatsen heeft men gisteren opgeroepen, maar overal was het teleurstellende antwoord, dat de botter, waarvan J. Snoek schipper is, niet was bin- nengeloopen. Op verzoek van het Hoofdbestuur van de N. en Z.-Holl. Redding Maatschappij, is gis terenmiddag om ongeveer 4 uur een vlieg tuig van het vliegkamp „De Mok" op zoek gegaan naar den vermiste. Men heeft rond gecirkeld ter hoogte van 30 mijl N.W. Ter- schellingerbank. Om 5 uur keerde het vlieg tuig echter op het kamp terug, zonder iets gezien te hebben van den vermiste. De visschers en in het bizonder de naaste familieleden hebben een nacht vol onrust ge had. Men waande het scheepje reeds als ver loren, totdat vanmorgen in de vroegte het verblijdende bericht van Terschelling kwam, dat de Urk 91 daar was binnengeloopen. Over de stormschade aan het scheepje was nog niets bekend. Dat men het zeer zwaar te verantwoorden heeft gehad is wel zeker. De Urk 91 is vanmorgen nog naar Kornwer- derzand vertrokken Vanavond om 7.30 u. van het fort Erfprins. Het in Den Helder reeds populair gewor den muziekkorps van het 21e Reg. Infanterie geeft vanavond een laatste taptoe. Morgen vertrekken de jongens van het 21e met den trein van 9.39 u. weer naar hun standplaats, Amersfoort. Om half acht hedenavond vertrekt het mu ziekkorps, onder leiding van zijn kapelmees ter, serg.-majoor G. de Rie, van de Kazerne Erfprins. Gemarcheerd wordt langs de vol gende route: Fortweg, Koningsweg, Singel, Soembastraat, Javastraat, Middenweg, v. Leeuwenhoekstraat, Huygensstraat, H. Treub- straat. Lorentszstraat, Overweg, Ruyghweg, Vischstraat, J. in 't Veltstraat, Nieuwstraat, Spoorgracht, Keizerstraat, Spoorstraat, Mo lenstraat, Kanaalweg, Postbrug, Koning straat. Spoorstraat, ontbinden op het Sta tionsplein. Solist: de bas-bariton Wijnand Beke. Woensdag a.s. wordt in Casino het 5e Marine-Concert gegeven door het sympho- nie-orkest van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine. Als solist zal optre den de bas-bariton Wijnand Beke, die een aantal nummers van Arthur Meulemans, den Belgischen componist met wiens werk men op het vorige concert kennis gemaakt heeft, zal zangen. Voor de pauze respectievelijk „De Rozen droomen", „Wat ben ik" en „Gebed" en na de pauze ,,'t Dimstert", „Ik kan U niet vergeten", „Weemoed" en „Lente avond". Dit concert wordt geopend met de magi strale 5e symphonie (Opus 67) van L. van Beethoven. Na de pauze vermeldt het pro gramma de bekende Suite Algérienne van St. Saëns en ten besluite de Ouverture Tann- hauser van Richard Wagner. Op dit programma komen wij nog nader met bijzonderheden terug. De Noord-Zuid-Hollandsche redding-maat schappij heeft gisteren een niéuwe aanwinst van haar vloot in dienst gesteld: een motor- strandreddingsvlet, uitgerust volgens het hotchkiss-systeem. Over deze boot gaven wij reeds diverse bijzonderheden. De boot, een verbouwde reddingsvlet, wordt alhier gestationneerd en is bestemd voor reddingen op de wadden. Het bij zondere van deze vlet is dat geen schroef doch ingebouwde schoepen voor de voort beweging zorgen. De reddingen in ondiep water worden dik wijls hoogst gevaarlijk, doordat de schroef een zeer kwetsbare plek van het scheepje is. De bladen kunnen stuk slaan, er kan een touw of ketting tusschen de schroef komen en dan is het vaartuig overgele verd aan wind en water. Bij de Hotchkiss-systeem zijn deze ge varen uitgeschakeld. De vlet heeft een diepgang van ongeveer 45 cm., de twee stel schoepen, gemonteerd op een horizontale as, zijn ingebouwd in 2 trommels, die aan de onderzijde open zijn. De schoepen steken niet onder het schip uit, zoodat bij schuren over het zand niets wordt beschadigd. De 4-cylinder Kromhout Hercules-motor van 30 pk, die de reddings vlet een snelheid van ongeveer 10 km geeft, is waterdicht in de boot ingebouwd. Een tank met zoet koelwater is eveneens inge bouwd in een tank, die omspoeld wordt wordt door het zeewater, zoodat het koelwater in de tank steeds op temperatuur blijft, wordt de automatische koelwaterinrichting onklaar dan kan een handpomp voor toevoer zorgen. Het nieuwe schip zal den naam „C. K. Baas' 'dragen. Wijlen de heer Baas, oud stationschef te IJmuiden en Wormerveer heeft aan de N.-Z.H.R.M. een aanzienlijk be drag gelegateerd, waaruit de verbouwing en de inrichting van de Hotchkiss voortbeweging is gefinancierd. In Engeland zijn eenigen tijd geleden vier vletten volgens het Hotchkiss systeem ge bouwd en de heer De Booy, secretaris van N.Z.H.R.M. heeft toen de proeven daar bij gewoond. Intusschen zal hier te lande met de ver dere toepassing van het Hotchkiss-systeem worden gewacht, omdat op het oogenblik proeven worden genomen in Engeland, met het z.g. systeem-Gill, waarbij de besturing via de watervoortstuwing is geregeld. Dit komt de bestuurbaarheid ten goede, zoodat het schip zeer snel manoeuvreert, wat bij reddingen in ondiep water van het hoogste belang is. Via het Noord-Hollandsch Kanaal komt het vaartuig morgen naar Den Helder. Het zal gestationneerd worden in 't booten huis van de N.Z.H. Redding Mij. achter het Havenkantoor, t ge- 49938, Een vluchtheuvel voor den geest, die blasé is geworden van wereldgebeuren, van krantensensatie dag in dag uit, zóó kan onze woning zijn! Evenwicht hervinden, dat zoo gunstig is voor ons physiek en zoo dienstig aan den vrijen loop van onze fantasie, aan het maken van nieuwe plannen! Geven we dan onze woon kamer een stempel van onze ersoonlijkheid met dR&D behang'" of 49939, twee klassieke bloembehangselsuit de R&D Serie 49. Forsche damastdes sins en toch licht, beide van ongemeen decoratieve wer king. Zoekt U 'n modern, meer effenkleurig behang, ook dan biedt de nieuwe R D-collectie Series 16 - 47 - 48-49-50-51 en 52 U een rijke keuze! Vraag ze Uw behanger ter inzage en let U op het lettermerk R&D op het omslag. Want alleen R D-behangsels zijn in de mooie, transparante „Fixa- Color"-kleuren uitgevoerd. Behangselpapïerfabrieken van Levering via Uto behanger. Toonkamers te AlkmaarKoningsweg 16. De Bonselaarsweg een modderpoel. De bewoners van den Bonselaarsweg betalen hun belasting als ieder ander stadgenoot. Weliswaar zal het totaal bedrag niet hoog zijn, omdat langs dezen weg de met aardsche goederen minst bedeelden wonen, maar toch, zij komen hun verplichtingen na, zooals ieder ander. Evenwel zij deelen minder in de vrien delijke zorgen van het gemeentebestuur als de andere leden van de groote familiegemeen schap Den Helder. Op een avond als Woens dag, als storm en regen de buurt achter den dijk onveilig maken, kunnen zij hun woning nauwelijks verlaten, want de weg, die naar de bewoonde wereld voert, kan den naam van weg niet meer dragen, 't Is een modderpoel, een ongelijk en hobbelig, middeleeuwsch pad. Is dit de schuld van de gemeente? Neen, zegt het gemeentebestuur, deze weg moet door Waterstaat verzorgd worden en daar vindt men het blijkbaar niet noodig, dat er een verbetering aangebracht wordt. Maar de bewoners zijn van deze tweeslach tigheid de dupe. Ze wachten nu al jaren pp verbetering, ze meenen toch ook recht te hebben op een behoorlijken weg en het ge meentebestuur scheept ze af en Waterstaat laat de zaak zooals ze is. We vragen ons af, moet de toestand nog lang zoo duren? Als Waterstaat nu blijft wei geren de noodzakelijke verbeteringen aan te brengen, ligt het dan niet op den weg van het gemeentebestuur deze bewoners uit hun iso lement te verlossen, door een goedkoope en eenvoudige oplossing te vinden. Het is te hopen, dat men deze zaak nu ein delijk eens aanpakt. De bewoners zullen er dankbaar voor zijn. Zondagmiddag en -avond a.s. verzorgt Majo Marco's 7 persoons Dans Band de mu ziek voor de danslustigen in Casino. Reeds 8 jaar is dit bekende ensemble bij elkaar. Ook Den Helder had reeds volop gelegenheid met Majo Marco kennis te maken. Na het laatste optreden vond een reorganisatie plaats, waar door het peil nog aanmerkelijk verbeterde. „Het Vaderland" van 3 Febr, j.1. schreef van deze Band: „Bij Majo Marco en zijn uit Nederlanders bestaand ensemble deden wij prettige indruk ken op. De sfeer was hier niet Amerikaansch of exotisch, pittigheid en luchtigheid voerden hier de boventoon. BEVALLEN: H. L. van der MeerJans sen, z. OVERLEDEN: P. A. Doppegieter, (m.), 59 jaar. GETROUWD: F. van Beek en A. M. Lod der. 9 Maart. Aangebracht door korders: Tongen p. kg 1.10—1.05 Slips 0.98—0.93 Schol 1 soort p. kist 7.70—7.10 Schol 2e soort 4.50—3.50 Schar 5.00—3.65 Wijting 2.15—2.05 Bot 2.90—2.60 Degelijk in het gebruik Onberispelijk van pasvorm Goedkoop in aanschaffing Vraagt s.v.p onze prijscourant Militaire Kleedermakerij, Den Helder Het lijkt een beetje erg fantastisch, de onthulling van het Fransche blad „Jour nal des Débats" over de plannen van Hitier, in de zeer nabije toekomst. Hitier zou dan van plan zijn, op hetzelfde oogen blik dat Italië zijn, eischen kenbaar maakt, een onverwachten aanval op Neder land te doen en eventueel ook op Zwitser land. Met deze „voorloopige bezetting" zou hij slechts ten doel hebben territo riale waarborgen in handen te krijgen om Engeland en Frankrijk er toe te bren gen de Italiaansche en eventueel ook nieuwe Duitsche eischen in te willigen. Het lijkt wat fahtastisch, herhalen we, maar toch zal men met de mededeeling van het Fransche blad rekening hebben te houden want het is niet voor het eerst, dat aeze dwaasheden openbaar worden gemaakt, ze liepen bij geruchte al eenigen tijd en de be kende Fransche journaliste mevrouw Tabouis heeft kort geleden in „1'Oeuvre" voorspeld, dat Duitschland Nederland op 5 Maart zou bezet ten. Te constateeren is op den dag van van daag, dat dit pure fantasie geweest is. De bedoeling van het „Journal des Débats" met zjjn publicatie is, het ver rassende aan den zet van Hitier te ont nemen. De kracht van de dictators wordt voor een groot percentage gezocht in het overrompelende van hun optreden en wanneer dus hun plannen vooruit bekend gemaakt kunnen worden, ontneemt men hun een van de krachtigste wapenen. Dat Italië en Duitschland wat in hun schild voeren is zeker. Het is alleen maar de vraag of zij het risico durven dragen, dat aan hun experimenten vast zit. De Italiaansche mini ster van buitenlandsche zaken, Ciano, heeft zich in de Telegrafo als volgt uitgelaten: „Het is niet onmogelijk, dat weldra de internatio nale toestand opgehelderd wordt in verband met de gerechtvaardigde aanspraken van Italië." Welke aanspraken zijn gerechtvaardigd? Hitier en Mussolini zijn het daar vermoedelijk al over eens, maar of overig Europa deze aanspraken ook zal kunnen onderschrijven, is een groote vraag. Engeland zal zich niet meer laten welge vallen alles wat Duitschland en Italië eischen. De bizondere activiteit te Londen, om bijna dagelijks bekend te maken zijn defensieve kracht, heeft zijn beteekenis. 't Moet als een waarschuwing gelden aan het adres van Duitschland. De Britsche minister Hore Belisha heeft het dezer dagen nog eens heel duidelijk gezegd, toen hij weer bizonderheden over de Engel- sche defensie kenbaar maakte: „Indien wij in een oorlog betrokken zouden worden, zou onze bijdrage niet halfslachtig zijn, noch gebaseerd op eenige theorie van beperkte verplichting. Duitschland is niet ongewaarschuwd als het gevaarlijke ondernemingen waagt. Er is moeilijk te zeggen, hoe de toestand zich in de eerst komende weken zal ontwikkelen. Het is niet onmogelijk, dat we vandaag of morgen voor verrassingen geplaatst worden. Het voorjaar is daarvoor in menig opzicht het meest geschikt. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Artisten en Modellen" en „Het eiland der verschrikking". Malto, Spoorstraat half 8: „Onverbreekbare Banden (met Zarah Leander). Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Bei mir bist dus schön" en „Andy wordt verliefd". Zaterdag 11 Maart. Natuur-Historisch Museum, van 410 uur: Tentoonstelling Bolgewassen. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Centrale We-kplaats. Casino, 8.15 uur: Uitvoering Stedelijk Mu ziekkorps. Zondag 12 Maart. Natuur-Historisch Museum, van 25 uur! Tentoonstelling Bolgewassen. Musis Sacrum, 8 uur: Compensation dance- evening. Maandag 13 Maart. Natuur-Historisch Museum, van 710 uur: Tentoonstelling Bolgewassen. Opgenomen om 8 aur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 766.6 Temperatuur lucht: 5.8 Wind: richting: N.N.W.; kracht: 5 Licht op: 6 uur 22 min. r

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5