/Iqendci Ups en downs van het corps Taptoe k, preinhbeurtim s Uit den tijd van Carl Bernhardt Dinsdag trouwen Jan en Rie Zaterdag 11 Maart 193Q Uit de historie der Stafmuziek Wie Volgt heill OO - t Korps, afscheid moest nemen. Hij werd opge- Tweede Blad v. Nog enkele dagen Agenda gemeenteraad Ernstig ongeluk op het rangeer-terrein van de Ned. Spoorwegen 150 gulden gestolen Het maken van een afsluithek en rijwielstalling en van een zitbank in de Donkere Duinen Het regiment vertrokken Den Helder DCMCCISTF FCT© VOle-ri door- De reis naar Suez in 1869 lag nog versch in 't geheugen van die Stafmuzikanten die meegegaan waren ter opluistering. Veel echoone verhalen wisten ze aan familie en collega's te vertellen. Dat nam evenwel niet weg dat zeer zeker 4/5 deel van het Korps keer op keer halsstarrig weigerde, om op aanvragen in te gaan, voor deelname aan den zoogenaamden „Actieven Dienst". Die actieve Dienst bestond uit varen met de Instructie vaartuigen, die gezonden werden voor repre sentatie in andere Marinehavens van ons land. De schrik voor het „Oorlogsschip" zat er zóó in, dat het hen gewoon als een zwarte dreiging voorkwam. Hoewel, het moet gezegd, worden,erg lastig werd het hun niet ge maakt; maar de Marine kon er af en toe niet van buiten om ook op die manier ge bruik van 't Koprs te maken. Zoo lezen we, dat 't Korps op den achtsten verjaardag van zijn bestaan medewerking verleende, n.m.1. op „1 April 1872", bij de her denking van het 300-jarig bevrijd zijn van Den Briel. Mocht deze Aprilmop in staat zijn 3 eeuwen later 't geheele Nederlandsche Volk nog in extase te brengen, de Stafmuziek deelde zeker niet in die feestvreugde, 't Was voor de menschen dan ook armoelijden aan boord van Zijner Majesteits Ramschip „Buf fel". 't Schip voer met volle bemanning en den Muzikanten was ook nog een plaatsje ingeruimd. De Marineleiding van die dagen trok hieruit haar conclusies en had dan ook een open oog voor zoo'n toestand. De mede werking van de muziek werd tot het aller uiterste beperkt. Evenwel ons Korps begon naam te maken, autoriteiten uit andere plaatsen waren er gebrand op om de muziek aanwezig te doen zijn en zoo zien we de Stafmuziek weer aanwezig tijdens het be zoek van Z.M. Koning Willem III aan Vlis- singen in September 1873. Dit bezoek was tevens de aanleiding van één der „Officieren-voorvechters" voor lots verbetering van de Stafmuziek, om een lans te breken voor hoogere gages en een Rijks subsidie voor het Muziekfonds te bedingen. Toen namelijk de Keizer van Rusland in 1874 een bezoek bracht, ter gelegenheid van het 25-jarig Regeeringsjubileum van Z.M. Koning Willem III, en te Vlissingen zou aankomen, wilde men daar ook de Stafmuziek bij heb ben. „Doch dat ging niet door." Deze officier kon aantoonen, dat, toen Z.M. Koning Wil lem III de vlootrevue afnam in 1873, „onder het gebulder van het geschut", de muziek absoluut niet te hooren was! Deze stond op gesteld op het „Ramschip Buffel" en ieder aanwezig vaartuig gaf het verplichte eere- saluut met de scheepsbatterijen. Het lawaai moet zóó oorverdoovend geweest zijn, dat „het Wilhelmus" net zoo goed niet gespeeld had kunnen worden. Bovendien had de muziekcommissie con tracten afgesloten, om ter gelegenheid van dit regeeringsjubileum gevierd in Mei 1874 concerten te geven te Den Helder en te Hoorn, ergo haar afwezigheid een groot e strop zou beteekenen voor de muziekkas. Mede werd nog aangevoerd, dat het muziek gezelschap „Apollo", (het eerste van dien naam in Den Helder) ter ziele was gegaan, en ook dit verscheiden een strop beteekende van 800.'s jaars. De Stafmuziek gaf na melijk medewerking aan deze vereeniging door middel van zomer- en winterconcerten, en moest dus ook deze inkomsten missen. Al deze argumenten deed de Minister besluiten het Korps niet op reis te sturen; en een sub sidie te verleenen, (dat ging zoo maar niet!), van f 600.per jaar. Het voortbestaan van de Stafmuziek was althans een ietsje méér gegarandeerd. In 1876 deed men weer een stap in de goede richting. Toen vond namelijk een flinke her ziening van de muziekinstrumenten plaats. Men kreeg toestemming om voor duizend gulden nieuwe instrumenten aan te koopen. Voor dien tijd zeer zeker een mooi bedrag. De gevolgen bleven dan ook niet uit. De belangstelling in haar muzikale presta ties nam hand over hand toe, en zoo naderde den tijd dat onze Kapelmeester Weckesser, die met hart en ziel meegevochten had voor zijn Om 8 uur begint het Bruilofts feest in Casino. Het heeft lang geduurd, w(j geven het toe, maar eindelijk zullen onze Jan en Rie dan toch a.s. Dinsdag in het huwe- lyksschip klimmen, waarvan w(j hopen, dat het door zoo weinig mogelijke stor men belaagd wordt. Des avonds vindt in Casino een brui' loftsfeest plaats. Als w(j ons niet ver gissen kan dat een gezellige avond worden. Jan en Rie zullen aan het einde van den avond ook nog even aankomen, terwijl voorts een programma afge werkt wordt waaraan diverse bekende en onbekende kleinkunst-artisten hun medewerking verleenen. Ook zal dien avond door een bekende zangeres wor den opgetreden, wier naam nog een verrassing blijft. De 300 uitverkorenen worden met hun familie dus om 8 uur verwacht. W(j rekenen er op, dat ieder z n beste humeur meebrengt. Zonder dót kan de avond niet slagen! volgd door: „Carl August Wilhelm Bernhardt" 1879—1883. 7 October 1879 trad deze in Marinedienst. Hij kwam over van het 3e Regiment „Hussa- ren", waar hij laatstelijk als Staftrompetter dienst had gedaan. Geboren in 1836 te Castrin in Pruisen, was deze muzikant na vele om zwervingen in N ederlandschen Krijgsdienst getreden. Aangenomen bij de Infanterie, kon hij nergens rust vinden. Verzeilde bij de Dra gonders, daarvandaan weer bij de Infanterie om eindelijk als „Hussar" maar bij de Marine over te gaan. Veel kon de Stafmuziek van dezen Kapelmeester niet leeren. Zoo ongedu rig als hij zijn heele leven geweest was, was hij ook bij de Stafmuziek. De muzikanten, die eindelijk hun Zon zagen opgaan, zagen onder dezen soldaat hun reputatie hard verminderen en onder dezen invloed was het geen werken meer. Groote onverschilligheid kwam over alles. De diverse donateurs van het Korps staakten hun betalingen en het peil vloog achteruit. Gelukkig voor dat alles ernstige gevolgen kon hebben,, werd er ingegrepen. De rapporten die aan den Minister werden ver strekt waren ongezouten en maatregelen werden getroffen. En deze waren vele en ra dicaal. De Kapelmeester kreeg eervol pensioen. Door bemiddeling van den Minister werd een examencommissie benoemd en deze com missie kreeg haar boodschap van Zijne Excel lentie mee. Daar is gewikt en gewogen. Toen ook al één vacature en plenty solli citanten. Van heinde en verre kwamen de aanbiedin gen binnen. De Landmachtkorpsen waren weer best vertegenwoordigd, maar ook de burgermusici deden een bod op het Kapel meesterschap. Na veel schiften, schoten een zestal candidaten over. Hieronder waren twee directeuren van een muziekschool uit Win terswijk en Groenlo. Bovendien wéér een Hu zaar, een Infanterist, een Rijdende Artillerist en een van de Grenadiers en Jagers. Daar is onder deze zes menschen een ware kamp ge weest. Er is gedirigeerd; dagenlang. De mu zikanten hadden de afgeloopen jaren nooit meer zooveel repetities meegemaakt.. Ook hün belangstelling was gewekt. Wie zou het worden? De een gaf die dikke een goede kans! De ander die dunne! Waarde lezer, het was weer een soldaat. Een infanterist. Een nieuwe phase voor onze Stafmuziek was ingetreden. De tijd zou leeren hoe het was. Het vorige artikel werd opgenomen in ons nr. van Donderdag 9 Maart. Over enkele dagen, in het midden van de volgende week, zal het plaatselijk comité ter herdenking van het 75-jarig bestaan van het Stafmuziekkorps bjj el kaar komen, tot vaststelling van de defi nitieve plannen voor de feestviering op 1 April en tot bepaling van het blijvende cadeau voor ons korps. Het comité is dankbaar voor alle gaven en giften, die in de laatste weken zijn toege stroomd en juist het feit, dat ook kleine giften als een bewijs van sympathie voor het korps binnenkwamen, stemt tot verheuging. Maar nog is het bedrag, dat men noodig heeft voor de uitvoering van het programma niet bij elkaar en wie zijn circulaire dus nog niet heeft ingezonden, werdt vriendelijk verzocht, dit nu vandaag of morgen te doen. Volgende week moet men weten waar men aan toe is en wij vertrouwen er op, dat het niet noodig zal zijn eenige programmapunten te schrappen. Ook de kleine giften zijn welkom, zij zijn misschien de beste uiting van waardeering voor het Stafmuziekkorps. Men kan zijn gave op ons kantoor deponeeren of bij den penning meester van het comité, notaris A. M. Engel- mann, Plantsoenstraat 5. De aanvullingsagenda voor de vergade ring van den Raad der gemeente Den Helder, op Dinsdag, 14 Maart 1939, des namiddags 8 uur, bevat de volgende punten ter behan deling: Ingekomen stukken. Besluit van Gedeputeerde Staten van 1 Maart 1939, no. 230, houdende goedkeuring van het raadsbesluit van 14 Februari 1939, tot verkoop aan den heer J. Kalf van den mede-eigendom van het perceel Vosstraat 9. (Voorgesteld wordt dit stuk voor kennis geving aan te nemen). Verzoek van het bestuur van de Vereeni ging der H. Catharina van Senen, om te wil len bevorderen, dat het aan de gewezen on derwijzeres der R.K. Fröbelschool, mejuf frouw J. M. Vermeulen, toegekende pensioen ook na 1 October 1938 kan worden door betaald. (Voorgesteld wordt dit verzoek in handen van Burgemeester en Wethouders te stellen om advies). Bezwaarschrift van de Nederlandsche Ver eeniging van Spiritisten „Harmonia", tegen lasting op vermakelijkheden. „Voorgesteld wordt om, overeenkomstig het advies van het hoofd van den controle dienst der gemeentebelastingen, afwijzend op het verzoek te beschikken). Aanvaarding schenking. Voorstel, betreffende het aanvaarden van het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" van een borstbeeld van Dorus Rijkers. Beroepskeuze. Voorstellen, betreffende de commissie tot voorlichting bij de beroepskeuze. Het muziekcorps van het 21e als gast op „de Mok". Ze geven een nummertje. Voet verbrijzeld. Gistermiddag om ongeveer half vijf is een vrij ernstig ongeluk gebeurd op het rangeer terrein van de Ned. Spoorwegen. De ongeveer 25-jarige ongehuwde knecht Van Eis van den Ver. Brandstoffenhandel is op onverklaarbare wijze met zijn rechtervoet onder een rangee renden vrachtwagen, van de Spoorwegen te recht gekomen. De voet werd zeer ernstig ver wond. Het ongeluk werd bemerkt door eenige knechts van brandstoffenhandelaren, die daar werkzaam waren en den man hoorden kreu nen. Oogenblikkelijk werd het hoofdbureau van politie gewaarschuwd en van hier werd dé directeur van den Gem. Geneeskundigen Dienst opgebeld en de St. Lidwinastichting. Dr. Rienks en Dr. Van Veen waren spoedig ter plaatse en bijna gelijktijdig was er de hulp auto van de politie, zoodat binnen een kwar tier de man naar de St. Lidwinastichting kon worden vervoerd. De töestand van den patiënt, die ook uit mond en neus bloedde, liet zich nu niet direct gunstig aanzien. Men weet niet of hij van den wagen ook een klap tegen het hoofd heeft gehad. Dr. Rienks verleende de eerste hulp, terwijl Dr. Van Veen chirurgische hulp ver leende in de St. Lidwinastichting. Donderdag kwam een winkelier in de Keizerstraat tot de ontdekking, dat pl.m. 150 gulden uit zijn kasregister verdwe nen waren. De politie, hiervan in kennis gesteld, wist gisteren iemand aan te houden, die er meer van wist. Na verhoor heeft de man bekend de dader van dezen diefstal te zijn. Hij werd ingesloten. De directeur van gemeentewerken biedt, ingevolge bekomen opdracht van den voor zitter van den raad, die meer in het bijzonder is belast met de zaken betreffende bestrijding der jeugdwerkloosheid, aan o.m. plannen voor het maken in de Donkere Duinen van: 1. een zitbank op de uitkijkhoogte; 2. een afsluithek en een rijwielstalling bij den hoofdingang bij de boschwachterswoning. De dubbele bank, ontworpen ter weerszij den van den rondloopenden glaswand, zal ook bij minder gunstige weersgesteldheid gelegen heid bieden om van het fraaie uitzicht op de omgeving te genieten. Met het afsluithek bij den hoofdingang is bedoeld een fraaier afsluiting te maken dan het bestaande hek. In aansluiting hiermede is een rijwielstalling ontworpen, zoodanig, dat zij het verkeer bij den hoofdingang be lemmert. Het is de bedoeling, dat het publiek, dat de Donkere Duinen bezoekt, ter plaatse rijwielen mag stallen, doch geheel voor eigen risico. De beide werken leenen zich zeer goed om door jeugdige werkloozen te worden uitge voerd. Blijkens bovengenoemd schrijven raamt ge noemde directeur de kosten: a. voor de zitbank op totaal 1450. b. voor het afsluithek en de rij wielstalling bij den hoofdin gang op totaal 800.— Tezamen 2250. hierin zijn wel begrepen kosten van toezicht, doch geen algemeene bedrijfskosten, welke onzes inziens niet op dit werk mogen drukken Wanneer de raad zich voor de uitvoering verklaart, zullen B. W. den Minister van Sociale Zaken verzoeken een bijdrage in de kosten van uitvoering- te verleenen. Indien de Minister hierin bewilligt zal, naar de meening van B. W„ op een bijdrage van ongeveer 2/.i der totale kosten mogen worden gerekend. Ook gedeputeerde Staten zal gevraagd wor den een bijdrage in de kosten te verleenen. B. W. stellen den raad voor te besluiten tot uitvoering van bovengenoemde werken, indien de Minister van Sociale Zaken daarin een bijdrage verleent, en voor de uitvoering een crediet van 2250.te verleenen. Wiit U gaan tracteeren Dan „De Toelast" niet passeeren Tot afscheid. Het muziekcorps van het 21e Reg. Inf. heeft gisteravond op een inderdaad glo- rieuse wijze afscheid van onze stad ge nomen. Kapelmeester De Rie had hiervoor een taptoe gekozen; een betere manier om voor de laatste maal tot een contact met het Heldersche publiek te komen, kon bezwaarlijk genomen zijn. Ruim IV2 uur lang heeft het kranige troepje door Helder's straten gemarcheerd, onder de tonen van Hei-da-witska, Liefde voor 't Garnizoen, Sarie Mareis, enz., dapper door een enthousiast gestemd publiek me degezongen en waarbij de muzikanten zelf niet achterbleven. De Vischbuurt profiteert. Er werd een groote en ongewone route ge- loopen en in sommige stadsgedeelten was de belangstelling zóó groot, dat er haast geen doorkomen aan was. In de Vischbuurt, b.v. Vischstraat, Nieuwstraat, enz., een verwaar loosd rayon, waar onze muziekvereenigin- gen zich zelden laten zien, had het 21e voor al een dankbaar gehoor. Voorop en achter de muziek, het was een hossen en springen van jewelste, alles was hier uitgeloopen. Het werd in dit milieu met zijn speciale „adat", ten zeerste op prijs gesteld, deze onverwachte muzikale rondgang door de oude en nauwe straatjes; een buurt waar geschiedenis ge maakt is. Alles sloot zich aan, om bij de Keizerbrug terug te keeren. In het centrum was vanzelf de belangstelling eveneens enorm. Voor de muzikanten hebben wij res pect, want maar zelden hadden zij rust; na enkele maten der tambours viel de muziek al weer in, wat getuigt van een goed embouchure. Om even overnegen werd op het Stations plein halt gehouden. Het plein zelf en om geving, het was haast één menschenzee! Deze interesse voor een ensemble wat hier slechts luttele dagen is, zegt toch wel iets. Het is voor de collega's om er bijna jaloersch op te worden. Majoor De Rie heeft wel spoe dig de juiste snaar getroffen! TaptoeT een feest! Wie nu dacht, dat het inrukken zou zijn, kwam bedrogen uit; nog vijfmaal liet het corps zich hooren. Weer werden de meest populaire marschen van dezen tijd gespeeld, om te eindigen met „Death or Glory". Het was een compleet community-singing en het gejuich en de kreten van „Lang leve h'et 21e!" schenen geen einde te nemen. Geest drift en spontaniteit, zij vierden hoogtij op het Stationsplein. Om 9.30 was het afgeloopen en konden de uitvoerenden in „De Toelast" een welkome verfrissching, die dik verdiend was, in ont vangst nemen. Dit aldus was het afscheid van het mu ziekcorps van het 21e; een onderdeel van het regiment wat aller sympathie veroverd heeft. Dat werd bij deze gelegenheid nog eens dik onderstreept Vermeld enwe nog, dat tijdens den rond gang voor de woning van den Burge meester een serenade gebracht werd, welke besloten werd met het spelen van het Volkslied. Een geste die zeer op prijs gesteld werd. Hedenmorgen 9 uur 29 is het 21e regi ment Infanterie naar haar standplaats ver trokken. Het was op het Stationsplein een drukte van belang. Talrijke inwoners van onze stad deden de legermenschen uitgeleide. Alles werkte er toe mede om dit vertrek een opge wekt karakter te geven. Eerstens was daar de overvloedig stralen de zon en tweedens het vrijwilligers muziek corps, dat zich gedurende den tijd, dat het hier in de vesting vertoefde, bij de bevol king zoo populair heeft weten te maken, de eene marsch na de andere werd gespeeld, zoolang het tijdstip van plaats nemen in den trein nog niet was aangebroken. Onderwijl zagen de musici kans hun sigaretje aan te houden. Alles ging er trouwens heel gemoedelijk toe. Het verschil tusschen marine en leger te dan ook zeer wel te bemerken. Tenslotte: kwart over negen. Onder de klanken van het nog steeds ijverige muziek corps marcheeren de troepen de trein in en even later gewuif, dag-geroep en de trein is vertrokken. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. 's Avonds 7.30 u. Ds. F. W. J. v. d. Poel. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10 u. Ds. Jansen, Doopdienst. Gerei. Kerk (Julianapark) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen. Heilig Avondmaal. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Voorzetting Heilig Avondmaal. Dankzegging. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 9 uur Ds. Tollenaar. 's Morgens 10.45 uur Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 uur Ds. Veenhuizen. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag 16 Maart 1939. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof van Scheveningen Bidstond voor het gewas. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur Leesdienst. Herst, Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Maandagavond 8.15 u. Bijbellezing Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. '3 Avonds 7 u. Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) Voormiddag 10 u. Doopdienst Wester kerk (Helden der Zeeplein), Ds. J. H. Jansen. Namiddag 5.30 u. Ds. J. H. Jansen (Ge bouw Palmstraat). Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7% uur v.m. Bidstond. Voorm. 10 uur, Altaardienst. 3% uur n.m. Openluchtsamenkomst. Julianapark. 8 uur n.m. Verlossingsamenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULIANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". Voormiddags 10 uur en 's avonds 7 u. de heer A. Donker v. Zaandijk. c PORTRET.*. - ATELIER JAC. de'BOER BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Artisten en Modellen" en „Het eiland der verschrikking". Rialto, Spoorstraat half 8: „Onverbreekbare Banden (met Zarah Leander). Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Bei mir bist du schön" en „Andy wordt verliefd". Heden: Natuur-Historisch Museum,' van 410 uur: Tentoonstelling Bolgewassen. Musis Sacrum, 8 uur: Feestavond Centrale We'kplaats. Casino, 8.15 uur: Uitvoering Stedelijk Mu ziekkorps. Zondag 12 Maart. Natuur-Historisch Museum, van 25 uur! Tentoonstelling Bolgewassen. Musis Sacrum, 8 uur: Compensatlon dance- evening. Maandag 13 Maart. Natuur-Historisch Museum, van 710 uur: Tentoonstelling Bolgewassen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 770.6 Temperatuur lucht 4.0 Wind: richting: N.N.O., kracht: 1 Licht op: 6.21 Onlangs slaagden voor het diploma Machineschrijven aan het Instituut „Mercu- rius" de volgende leerlingen: Mej. M. Koning, de heeren G. J. de Vroo- me, J. Wouters, J. van Es.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5