Gaat U naar Indië? Madrid is rustig, zegt Miaja Dximmm VJJjJiifTCifixtt9 ïlieuwJL uit UlPc nieuiiLó ïïlaüneAeiicAten Personeel vlucht uit brandend warenhuis Herman peïs' De Generale Staf „Waker voor Nederlands onafhankelijkheid" Vlammenzee in lltrechf Sluitingconcours HSV Feestavond voor werklooze jongens Vraagt dan onze prijscourant. Wij leveren U VLUG, VLOT en VOORDEELIG. T ropenuitrustingen Den Helder Visscherij Texel scheurt grasland De broodoorlog in Den Haag Ernstig ongeval te Slootdorp De a.s* reis van de O 16 via de Kaap Herdenking van het 125-jarig be, staan. Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van tien Oeneralen Staf werd Zaterdag jn hotel Witteburg te Den Haag een herden kingsbijeenkomst gehouden, waarbij (|0 hoogsten in den lande, vertegenwoordigd waren. Ilare Majesteit de Koningin was vertegen- woordigd door Haar adjudant majoor Piiaff j)c minister-president dr. H. Colijn en de ministers van Dijk, 1 atijn, Weiter, Goselinp- en Roinme, waren aanwezig, benevens vice- admiraal J. Th. Fürstner, chef van den Ma- rinestaf, schout-bij-nacht II. Jolles, comman- dant der Marine te Willemsoord, kapitein ter zee H. J. van der Stad, commandant dei- Maritieme Middelen te Vlissingen, de oud- chef van den Generalen Staf, generaal c J. Snijders, oud-opperbqvelhcbber van land en zeemacht en de luitenant-generaal b.d H. A. Seyffardt, en generaal-majoor p. w. Best, commandant van de luchtverdediging. Nadat de chef van den Generalen Staf', luitenant-generaal I: H. Reynders het ope ningswoord had gesproken, hield luitenant- generaal b.d. H. A. F. G. van Ermel Scherer een herdenkingsrede, waarbij hij een his torisch overzicht gaf van do wording van liet Nederlandscihe Leger. Spr. gaf uiting aan zijn vertrouwen, dat de Nederlandsche Generale Staf zal blijven de krachtige, be trouwbare, stille werker en waker voor de onafhankelijkheid van het Nederlandsche volk onder de wijze leiding van het Door luchtig Huis van Oranje. Vanmorgen is de Utrechtsche binnenstad door een van de grootste branden van den. laatsten tijd geteisterd. Omstreeks half tien ontdekte het perso neel van het warenhuis „Galeries Moder- nes" aan de Vliestraat vuur in een hoek van het gebouw, zoowel op de beneden- als op de bovenverdieping. Aanstonds werd alarm geslagen. Het personeel sloeg op de vlucht en kon nog tijdig het gebouw verla ten. Het vuur greep zeer snel om zich heen, zoodat in een hall uur tijd het groote com plex aan alle kanten in lichter laaie stond. De belangsteling voor dezen enormen brand is bijzonder groot. Het verkeer in de binnenstad is stil gelegd. De brandweer probeert uitbreiding te voorkomen. Het warenhuis is uiterst brandbaar, mede doordat er tijdelijk aan weerskanten een noodgebouw is aangebracht dat uit hout is opgetrokken. Een gelukkige factor is, dat de brand in de ochtenduren is uitgebroken, zoodat zich weinig publiek in het waren huis bevond. UITSLAG COMPETITIE „HET NOORDEN". Held; Damclub 2 D.O.S. 1 Anna Paulowna 1. A. Bosman 2. M. v. Kalken 3. P. H. C. Groenemyer 4. J. Jagel 5. H. Kraan 6. P. J. Arends 7. C. Leibbrand 8. W. Ravensteyn 9. W. Wieren 10. A. M. v. d. Hoek Held. Damclub 3 E 1. P. van Veen 2. G. Mondeel 3. niet opgekomen 4. A. J. José Sr. o. W. v. Brederode 6. A. E. Glas 7. F. Hellendoorn 8. E. Molema 9. J. A. de Reuver 10. J. L. Vink 0—2 A. Huiberts 1—1 J. J. v. d. Berg 2—0 H. J. Robben 0—2 J. Kooiman 0—2 H. v.d. Berg 2—0 C. Wit 2—0 E. Kommers 2—0 A. Brouwer 2—0 J. Weyers 11 W. Weyers 12—8 S. 2 Anna Paulowna 2—0 N. Duinhoven 1—1 J. v. d. Park 0—2 C. Sinnege 2—0 J. Braam 2—0 P. Smiers 2—0 C. v. d. Park 0—2 P. Vroone 2—0 J. v. Kampen 0—2 L. Scholten 20 H. de Groot M CO 1 •*0 ALKMAAR, 11 Maart. Op de heden gehouden botermarkt wa len in totaal 862 stuks van K.G. boter aangevoerd, waarvan de prijs voor groot handel 72i/2—75 cent en kleinhandel 77.i/2— 80 cent. Handel matig. Kipeieren groothandel) 3.10—3.35, eend- eiercn 2.60 per 100. Handel matig. NOORDSCHARWOUDE, 13 Maart. 7finn mc» 3-10-3.,'jü; grove 3i20-3.30; v&. peen 2.503.50; kleine peen 1.702 7 0-301-90; roodc kool 4.70— nou, dooéOO kg. d. witte kool 2.80—3.90. BROEK OP LANGENDIJK, lt Maart. lir^nV°iem 1i2000 Kg' llicn 1-80—2.70, drie-* ■t %- srove 2.30—3.10, stek 80 et 425 Kg. poen 3.00, kleine peen 2.-, 3000 59000 Kg. roode kool Smo Kg. gele kool 4.60—6.20, 44000 Kg. D. witte kool 2.50-3.90. A?mEno °P LANGENDIJK, 13 Maart. gen l sSm Kr> "i€n 2-A°—2.00, drielin; K* ,;'f10WL grove 2.70—3, stek 70 ct„ 1625 4 9Ó_P7,n Hh?'G0' 5800 K* roode kool kt n '-7600 Kg- Kcle k°o1 4.80—6.30, 1350 Kg. D. witte kool 3.40-3.60. ALKMAAR, 13 Maart. 57 r„HVDeeima.rkt waren heden aangevoerd? o7 vette koeien f 160—265, 3 graskalveren 2fiVt7; Nuchtere kalveren (slacht) f 4-12, 2» «o T.S.V. vult den avond. Het is geen overbodige luxe, dat den werkloo- ze jongens van de centrale werkplaats eens een verzetje wordt aangeboden in den vorm van een feestavond. En wanneer de opbrengst van een dergelijken avond dan nog ten goede komt aan een excursie, die van den zomer wordt gehouden naar ondernemingen waar deze jongelui wat kunnen opsteken, is het zelfs ten zeerste toe te juichen. Maar blijkbaar denkt het Heldersche publiek daar anders over. De opkomst van het publiek was meer dan treurig. Maar één vereeniging in Den Helder heeft de jongelui niet vergeten en dat is niet te ver wonderen omdat deze menschen de jeugd be grijpen met hen meeleven en hen steunen. Wij doelen hier op het tooneelclubje van de. Speel- tuinvereeniging, dat onder leiding v. d. heer Slager een belangrijk gedeelte van den avond heeft gevuld. Overigens was er een bijzonder aardig programma door de jongelui samenge steld en zij hebben hun best gedaan om de aan wezigen een aardigen avond te bezorgen, waar in zij ook wonderwel geslaagd zijn. Na een kort welkomstwoord, was er voor de pauze een rijke afwisseling aan zang, muziek en schetsen, terwijl een conférencier, den heer Van der Gaag op een beschaafde wijze, soms hijzonder aardig uit den hoek kwam. Vooral met een imitatie van Louis Davids oogstte hij een dankbaar applaus. De heer Manshanden zong een Italiaansch liefdeslied en deze heer, die een aangename zangstem heeft, wist zelfs de rumoerige elementen achter in de zaal een oogenblik te boeien. Arie Masseus bleek eveneens over een aardi ge, hoewel natuurlijk ongeschoolde, stem te be schikken en het mooie lied van Richard Croocks „All through the Night" werd goed gezongen. Na de pauze was het T.S.V., die het aardige tooneelstukje „Arme Rijken" opvoerde, Het stuk zelf is van een algemeene bekendheid, zoodat we hier niet over uit hoeven te weiden. Bijzonder goed op dreef was de heer Slager in de rol van Meunier de Forgeron. Goed aange voeld en met den klemtoon op de geestige nootjes, heeft hij kans gezien het publiek om de komische verwisseling van vreemde woorden te laten gieren van het lachen. Maar ook zijn tegenspeelster mevr. Manshanden was bijzonder goed. In de dialogen vulden zij elkaar uitstekend aan. De andere rolbezetting, die in het stuk zelf op de tweede plaats komen werden zeer behoorlijk gespeeld, zoodat dit al met al een uitstekende opvoering is geweest. Jammer, dat een tweetal goede krachten, de heer en mevr. Sanderse, door vertrek uit Den Helder, deze vereeniging vaarwel moeten zeggen. Hun plaatsen zullen niet licht inge nomen kunnen worden. En zoo is deze avond verloopen. Ondanks gebrek aan belangstelling toch gezellig, met een prettigen sfeer. En hoewel 't zeer jammer is, dat de jongelui geen cent zullen overhouden voor hun excursie is het in ieder geval prettig, dat de onkosten gedekt zijn. Een geanimeerd bal eveneens onder leiding van den heer Slager, besloot den avond. £cb0CJ2J2A±oMj2Jd^ 6Pn Dit zijn hartvormige cachets tegen kouenpjnj J FABRIKANT MUNHARQT-ZEJS7 Zij wilden niet bijten. De visschen hebben de hengelsportvereeni- ging leelijk in den steek gelaten op het laat ste concours, dat Zaterdag en gisteren plaats vond. Of dit heeft gelegen aan de henge laars of aan weeromstandigheden en andere oorzaken zullen wij in het midden laten. Wij veronderstellen het laatste, omdat de henge laars reeds diverse bewijzen van bekwaam heid in het verschalken van een visphje heb ben getoond. Overigens is het van de baars jes te begrijpen. De 75 man, die aan het concours hebben deelgenomen zijn er in ge slaagd zegge en schrijve 30 baarzen, waar van de grootste 20 cm was, uit het water te halen. Gisterenavond om half zeven had in het militair tehuis de prijsuitreiking plaats door den voorzitter, den heer Bakker, die even eens het welkomst woord sprak. De heer Witkoop had kans gezien geen visch, maar wel de Brouwerij d'Oranjeboom te verschalken, met het gunstige gevolg, dat een keurige wisselbeker voor de grootste baars beschikbaar kon worden gesteld. Eveneens toonde de heer Van Looyen- stein uit den Polder zijn belangstelling voor de hengelsport, door een prachtige hortenzia aan te bieden, eveneens voor de grootste baars. Hieronder laten wij de eerste drie prijswinnaars, van de ongeveer vijftien, die gelukkig gemaakt werden, volgen: Urk, 10 Maart 1939. Door 5 vaartuigen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 230 pond Noordzeeschol, prijs 1015 et"; 310 pond schar, 1112 et; 60 pond schelvisch, 56 ct en 150 pond poonen, 67 ct, alles per pond. Wat te voorzien was hebben de cijfers uit gewezen, schrijft het Hbl.: Texel scheurt grasland. Jan 1936 was er op Texel nog 7876 ha grasland, 1 Jan. 1939, 7139 ha. In drie jaar tijds is dus niet minder dan 10 pCt. van het grasland in bouwland omgezet. Thans wordt zelfs zeer druk gescheurd. Overal in het land zijn de tractors aan het werk. Het is te begrijpen. Waren vorig jaar de lammeren- prijzen reeds dusdanig, dat geen winst voor Aangenomen in den Zeedienst. Leerling-stafmuzikant F. J. Seuren, 1 Mrt. Militair-werkman J. H. Kreijger, 1 Maart. Aanwijzing thuisvaren. 1 Maart, per m.s. „Joh. de Witt", van Tg. Priok: Matroos 2e kl. C. van Beelen. Korpl.-telegrafist. S. de Boer. 29 Maart, per m.s. „Baloeran", van Tg. Priok: Oppertorpedomaker W. N. Bouwman. 3 Mei, per m.s. „Joh. v. Oldenbarnevelt", van Tg. Priok: Korpl.-kok C. van Langeraad. VERSTERKING DER DEFENSIE. Wij ontvangen de volgende verantwoording van de vrijwillige bijdragen voor de verster king van de defensie: 0.60 dienstplichtige, Amersfoort; 400 Ned. Handel Mij. Den Haag i.o. van mej. P. S. W.; IN, Delft; 100 mej. J. v. d. M., Den Haag; 100 N. N., Amsterdam. Tot en met deze bijdrage werd ontvangen: 138.236.06. Een wapenstilstand gesloten. De heer G. W. J. van Sierenberg de Boer, hoofdinspecteur van den arbeid, heeft aan de partijen, betrokken bij het conflict in het bakkersbedrijf hier ter stede, aangeboden zijn bemiddeling te verleenen, teneinde tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. Hij heeft het A.N.P. medegedeeld, dat zoo wel de Haagsche Bakkerij-commissie als de Tegen den middag hebben de communis ten 3.000 gijzelaars vrijgelaten. Union-radio meldt, dat pas tegen 2 uur gistermiddag afdeelingen van den nationa- len verdedigingsraad het Nebrija-lyceum hebben veroverd, waardoor 1.550 gevange nen konden worden bevrijd. Twee leiders van de communisten, de ko lonels Barcello en Bueno hebben zich on voorwaardelijk overgegeven. Ook in Valencia wordt gemeld dat alles rustig is. Men geeft toe, dat Zaterdag nog hevig is gevochten en de opstand der com munisten groote vormen had aangenomen. Volgens berichten van den verdedigings raad heeft deze te kwart over zes een op roep tot de arbeiders gepubliceerd door mid del van Tadio-union. Hierin worden de ar beiders aangespoord heden het werk te her vatten. „De misdadige opstand tegen den verdedigingsraad is geheel onderdrukt" wordt o.a. gezegd, „de redenen, welke de ar beiders noodzaakten hun werk te verlaten zijn dus verdwenen. Het hoofdkwartier van de legergroep heeft een officicele nota uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de verdedingsraad de communistische partij niet voor ontbonden verrklaard heeft, aangezien hij van mcening was, dat sancties alleen genomen moesten worden tegen de elementen, die zich zelf buiten de wet hebben geplaatst. Bijgevolg blijven alle voorrechten, die door. de grond wet worden toegekend, bestaan voor de communistische partij. Men moet bij de beschouwing dezer be richten echter niet vergeten, dat deze alle uit één bron komen en de communisten zelf geen communicatiemiddel bezitten. Zoo is men ooit te Burgos in het onzekere over den toestand te Madrid. Men heeft daar twee bronnen van inlichtingen, name lijk de radio van de republikeinen en de waarneming uit vliegtuigen. Men neemt aan, dat de communisten sterker zijn dan de verdedigingsraad wel heeft laten 'blijken en dat nog steeds een strijd op leven en dood wordt gevoerd. De communisten heb ben vermoedelijk de stad geheel omsingeld en hebben zich geneseld op het vliegveld Barajas, ten oosten der stad in de voorste den Guindalera, Prosperidad en Cuatro Ca-* minos in het noorden, in de universiteits- wijk en het Casa de Campo in het Westen, terwijl zij in liet centrum talrijke gebouwen hebben bezet. Blijkbaar houden beide par tijen elkaar in venwicht. Franco's offensief over tien da gen? Gayda schrijft in het Giornale dTtalia dat vermoedelijk over tien dagen een nieuw algemeen offensief door Franco zal worden ontketend, waardoor de politieke overwin ning aangevuld zal worden met een mili taire zege. Paard op hol. Voerman zwaar gewond. Reeds thans publiceeren wij een foto van de kroning van Paus Pius XII. Gezeten op de Sedia Gestatoria wordt Z. H. de St. Pieter binnen gedragen voor de plechtig heid. le prijs: de heer Blok voor vijf baarsjes. 2e prijs: de heer Hulzenbosch. 3e prijs: de heeren Machielsen en Wever, die hierom lootten. De heer Van Wolveren oogstte een tweetal prijzen voor de grootste baars, die gevangen werd, waarvan een bestond uit den wissel beker, die, mocht hij het volgend jaar even gelukkig zijn, in zijn handen zal overgaan. De heer Blok, die voor de tweede maal een wisselbeker won kan deze nu als eigendom beschouwen. Met belangstelling zullen de hengelaars wel naar het volgende concours uitzien. Even voor het ter perse gaan van dit num mer, ontvingen wij bericht dat vanmorgen te Slootdorp een droevig ongeluk is gebeurd. De heer De Gorder reed met paard en wagen op den hoofdweg, toen het dier plotseling schrok en op hol sloeg. De heer De Gorder klampte zich wanhopig aan den wagen vast en trachtte het woeste dier tot stil stand te brengen. Onverwacht werd hi) echter van den wagen geslingerd. De gevolgen waren ernstig. Zwaar gewond bleet de heer de G. op den weg liggen. Het paard holde met den slinqeren- den wagen door en werd later ge grepen. de schapenhouders te behalen viel, thans zullen vermoedelijk de prijzen voor de lam meren nog veel lager zijn. Men spreekt zelfs van prijzen van 5 tot 6. Vorig jaar brachten de lammeren nog gemiddeld bijna tien gulden op. Het is hard het Texelsche schaap te moeten zien verdwijnen. Zonder steun van de regee ring gaat het echter niet. En de departemen tale molen maalt langzaam. Wel heeft de minister van Economische Zaken steun in het vooruitzicht gesteld maar tot dusverre is daarvan nog weinig gebleken. Donderdag hebben de Texelsche schapenhouders een tele gram aan den minister gestuurd met het ver zoek in deze zaak spoed te betrachten. Texel scheurt, als gevolg daarvan mindert de schapenstapel maar als tijdig wordt inge grepen, bestaat nog de mogelijkheid Texel als fokcentrum van het Texelsche schaap te be houden. Als opvolger van luit. ter zee der le kl. B. C. M. Schouten is luit. ter zee der le klasse P. A. Mulock van der Vlies Bik belast met het bevel over Hr. Ms. O 16. Onder bevel van laatstgenoemden officier zal deze bodem in Mei vertrekken naar Oost-Indië, welke reis, gelijk reeds gemeld, zal worden ge maakt via Kaap de Goede Hoop en waarbij onder de opvarenden zal behooren dr. Nieu- wenkamp, de opvolger van prof. Vening Mei- nesz, die zwaartekrachtmetingen zal verrich ten. Met ontslag in O.-I. Stoker-olieman J. A. Heijdens, 15 April. Bevordering. 1 Maart 1939: Stokers 2e kl. L. Drieling en J. M. Brouwer Matrozen 3e kl. J. van Pel, T. van Thienen en R. L. de Jaeger, tot matroos 2e kl. Matroos 2e kl. H. H. Reinold, tot matroos le kl. Stoker 3e kl. J. W. Hendrikse, tot stoker 2e kl. Overbrenging in andere kwaliteit. fa. Willems deze bemiddeling hebben aan vaard en dat het resultaat van deze oesPr®" kingen is, dat er overeenstemming is bereiKi op de volgende voorwaarden: Er zal met spoed gewerkt worden aan de samenstelling van een nieuwe schriftelijke overeenkomst, die aan de Haagsche bakkers zal worden voorgelegd en waarvoor getiacn zal worden, zooveel mogelijk instemming te verkrijgen. Voor de beslechting van een der geschil punten hebben partijen arbitrage van een onpartijdige instantie aanvaard, op den uitslag waarvan moet worden gewacht, om de be doelde overeenkomst op dat punt uiteindelijk vast te stellen. Gedurende den tijd, noodig voor de onder handelingen over de overeenkomst en het onderzoek der arbiters, zal de broodprijs op het thans geldende niveau worden gehand haafd. Verwacht moet worden, dat met een en ander nog al wat tijd gemoeid zal zijn. Burgos weinig overtuigd, alle berichten uit één bron. Positie der communisten niet duidelijk VALT FRANCO OVER 10 DAGEN AAN? Volgens de laatste berichten Is ge neraal Miaja, leider van den verde digingsraad te Madrid den toestand meester. Groot troepenvertoon zou den communisten overtuigd hebben, dat verdere actie doelloos is. Gister- Marinier le kl. G. van der Vliet, tot hof- meestersmaat, 1 Maart. avond om 10 uur werd omgeroepen, dat alles rustig is. De plechtige kroning. Kardinaal Dominiani plaatst de tiara op het hoofd van den Paus Dokter Hoogkamer, die ijlings was ontboden achtte overbrenging van den ongelukkigen voerman naar hot ziekenhuis noodzakelijk Per autobrancard is het slachtoffer naar Alkmaar vervoerd-.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8