De klauwen van het Hakenkruis De vruchten der overwinning zijn rijp I> K W Oe wslvaartstlierraeter der hollenkweekers DE WERELD Ophitsing in Midden-Europa in weinig woorden De booze heks in Sneeuwwitje Postvlucbten op Iodië Zij zullen niet loslaten En grijpen naar meer Weenea zendt een oproep tot revolutie uit SPANJE Onze Oost Britsche vliegboot zonk Nog steeds arrestaties wegens zedenmisdrijven Een koelie neemt wraak Zuinig - Snel Betrouwbaar! Roentgenfoto s van de geheele Mecklenburgsche bevolking DUITSCHLANDS KOLONIE-HONGER MOET SPOEDIG BEVREDIGD. Op de jaarlijksche conferentie van nationaal-socialistische leiders in Beieren, heeft dr. Ley, chef van het Duitsche Arbeidsfront, een rede ge houden, waarin hij het koloniale vraagstuk behandelde. Hij zeide, dat Duitschland, ondanks de suc cessen van het nationaal-socialisti sche regime niet vrij zou zijn, vóór het de beschikking over meer grond zou hebben. Dr. LEY. „Nu Adolf Hitier onze leider is, kunnen we van de kansen gebruik maken. Duitschland heeft thans een leger, zooals de wereld nog nooit heeft gezien. Veertig millioen Engelschen regeeren over 470 mil- lioen menschen. Veertig millioen Fran- schen heerschen over 270 millioen men schen en veertig millioen Russen regeeren Azië". Deze woorden van Ley, aldus meldt de „Times" werden begroet met het geroep van „schande"! Naar „een beschaafd Duitsch land". „Wij zijn minstens gelijk aan Engel schen, Franschen en Russen," aldus ver volgde Ley, „en wij behooren dezelfde rechten te genieten. Maar nu wij door Adolf Hitier geleid worden, zullen wij er in slagen onze plaats onder de zon te ver overen. Het doel van het nationaal-socia- lisme is een beschaafd Duitschland, dat, naar ik hoop. in de toekomst grooter en machtiger zal zijn dan het nu is. Er kan geen compromis be staan. Als de Joden er in slagen ons te bedriegen, zal de verwer ping van het verdrag van Versail- les kinderspel zijn bij hetgeen wij dan zullen verrichten. Dan moeten de Joden in de geheele wereld ver nietigd worden. De wanverhouding tusschen landopper vlakte en bevolking in ons land moet on middellijk behandeld worden. De oplossing kan niet aan de volgende generatie wor den overgelaten. De klauwen van de Swastica. Ley zeide verder nog, dat Duitsch land 't middelpunt derw eerld is ge worden. Parijs kan niet langer als 's werelds hoofdstad beschouwd worden en „zelfs weet niemand te genwoordig nog, waar Moskou ligt". De geheele politiek van Roosevelt wordt geregeld naar datgene, wat Duitschland doet, en zelfs de Paus keuze geschiedde onder het tee- ken van het hakenkruis. Dagelijks vraagt ieder in Engeland: Waar is Hitier'? Wat doet hij?, De Swastica heeft haakvormige klauwen, die nooit los laten, wanneer zij gegrepen hebben. Ley dankt zijn geloof aan Hitier. Sprekende over de kerken zei Ley, dat het Christendom een episode in de geschie denis is in tegenstelling tot het eeuwige Duitschland. Hij zeide niet te weten, of er een Paradijs was of niet, daar er nog nooit iemand van teruggekomen is. Dat hij zelf zijn geloof in God herkregen had, was niet te danken aan priesters, maar slechts aan Adolf Hitier. i ONTSLAGEN LEIDER DER HLINKA- GARDE SPOORT VIA DUITSCHE ZEN DER TOT REVOLUTIE AAN. De ontslagen chef der Hlinka-garde, Murgas, heeft 'n felle rede voor den rijkszender Weenen gehouden, waar in hij de Slowaken tot revolutie aan spoorde. Het uur der bevrijding on der leiding van onzen grooten Führer Adolf Hitier heeft geslagen, zeide hij. Mijn Slowaaksch gewe ten veroorlooft nietl anger een re geering te dienen, die op niets an ders steunt dan op de bajonetten van de Tsjechische gendarmen. Sidor is op het oogenblik minister-presi dent bij de genade van Praag en onderhan delt met Tsjechische generaals. Ik ben een door Tsjechische politie-agenten vervolgde gardist, die trouw gebleven is aan het groote bevel van Hlinka van 13 Januari 193S te Sillein: „Praag, vaarwel." Een Slowaaksch legioen? Te Bern is bericht ontvangen, dat thans te Weenen een „Slowaaksch legioen" wordt georganiseerd onder leiding van den gewe zen Tsjecho-Slowaaksrhen minister Dur- cansky. Het betreft 5000 arbeiders, die na München naar Duitschland werden gezon den om werk te zoeken. Zij zijn te Weenen aangekomen, waar zij worden georgani seerd naar het voorbeeld van het Sudeten- Duitsche legioen, dat Henlein aan den vooravond der gebeurtenissen in September j.1. op de been heeft gebracht. Massa-arrestaties. Uit Linz wordt aan het D.N.B. gemeld: Uit Kaplitz (Gouw Bovendonau) is bericht ontvangen, dat fn 'de aangrenzende Zuid- BoheemsrhTsjechische gebieden, vooral in de stad Budweis, waar sinds jaren een vrij groot aantal Slowaaksche arbeiders werkt. Zondag en Maandasr alle mannelijke perso nen van Slowaaksche nationaliteit tusschen de IS en 00 jaar zonder opgave van rede nen door de Tsjechische gendarmerie zijn gearresteerd. Via Weenen wordt uit Iglau aan het D.N.R. gemeld, dat daar bij aanvallen van de Tsjechische gendarmen on de bevolking vijftig Duitschcrs gewond zijn, van wie tien zwaar. Betooging te Bratislawa. Voor gisteravond was door Sano Mach een betooging georganiseerd op het schouwburg plein te Bratislawa. ter herdenking van de slachtoffers der jongste gebeurtenissen in Slowakije. Van het halkon van dert schouw burg voerde Sano Mach. het woord voor 1500 nersonen. die zich on het nlein bevon den De strijd voor de vrijheid, zoo verklaar de hij, is niet geëindigd. De strijd voor de onafhankelijkheid van Slowakije moet een •""li ra Ie oplossing krijgen: d" onafhanke- iIkheid van Slowakije.' Hier en daar hebben straatgevechten plaats gevonden. Volgens 'n nader bericht uit gewoonlijk be trouwbare bron recruteert Durcansky te Weenen een vrijkorps van in Duitschland wonende Slowaken. Reeds is een eerste re giment gevormd: het bestaat uit Slowaken, die niet lang geleden in Duitsche arbeids kampen gewerkt hebben. Verder wordt ver nomen, dat de vroegere afgevaardigde, May, die wordt beschouwd als een der radicaal ste leiders der Sudeten Duitschers, en thans een hooge functie bij de Duitsche S.S. be kleedt, in het Duitsche hoofdkwartier te Bra tislawa is aangekomen. HET COMMUNISTISCHE AVONTUUR IS AFGELOOPEN. De berichten uit Spanje zijn wat meer positief geworden. Het is aan te nemen, dat aan het communistische avontuur te Ma drid een einde is gekomen. Er is nog een onbevestigd bericht dat de communisten Carthagena hebben ingenomen en dat er af en toe nog straatgevechten te Madrid plaats vinden. Het eerste klinkt vrij onwaarschijn lijk, het laatste is wel mogelijk. Volgens te Burgos opgevangen radiobe richten steunen de communisten te Valen- cia en Murcia den verdedigingsraad, terwijl te Almeria de nieuwe door Miaja benoem de gouverneur zijn functie heeft aanvaard. De tegenstand van de communisten heeft precies een week geduurd, gedurende wélke men heeft kunnen vaststellen, dat de beide communistische bevelhebbers van de leger corpsen waaraan de verdediging van de hoofdstad was toevertrouwd, ongeveer der tigduizend man in het vuur hebben gebracht tegen den verdedigingsraad waardoor het front werd gedesorganiseerd. De communis ten beschikten over voldoende wapens en levensmiddelen. De Verdedigingsraad beroept zich er op, dat dank zij zijn maatregelen, weinig slacht offers zijn gevallen. Toestand in Madrid gewoon. Union-Radio heeft gisteravond officieele mededeelingen omgeroepen. Te Madrid gaat het leven weer zijn gewonen gang. Levens middelen zijn in voldoende mate ontvangen en onder de bevolking verdeeld. De winkels en schouwburgen zijn heropend. Alles wijst er thans op, dat de glorieuse intocht van Franco in de hoofdstad des lands wordt voorbereid. Officieel blijft Franco zich tegen Miaja verklaren. In officieele kringen te Burgos verklaart men: „Miaja schijnt de communisten over wonnen te hebben, maar deze overwinning laat ons volkomen koud. Communisten en aanhangers van Casado zijn gelijkelijk onze vijanden." Het offensief der rechtschcn, waarvoor se dert half Februari voorbereidingen worden getroffen, kan elk oogenblik verwacht wor den. Hoewel men in militaire kringen zeer gereserveerd is, kan worden aangenomen dat de rechtschc legerleiders verwachten, dat een verbreking van het front en de bezetting van Madrid het einde van den burgeroorlog zullen beteekenen. Opvarenden, pest en bagage ge red. - Bemanning wordt gered. De vliegboot „Capella" van de Imperial Airways", van Soerabaja, op weg naar Sin gapore, is Zondag na de landing te Tand- jong-Priok met een onbekend voorwerp in aanraking gekomen, waardoor het toestel een lek kreeg. De piloot zette den vliegboot aan den grond. Alle opvarenden, de post en de bagage werden in veiligheid gebracht, waarna ook de „edele deelpn", zooals de ra dio, het gyrokompas, de accumulator, enz., uit het toestel werden verwijderd. Met man en macht is getracht het toestel leeg te pompen. Omtrent de oorzaak van het ongeval wordt een grondig onderzoek ingesteld. De firma Colvill and Company, de agen ten van de Imperial Airways, zonden tele grafisch bericht aan Singapore, waarop vandaar een hulpvliegtuig werd gezonden. Met dit vliegtuig volgden de passagiers en post Zondagmiddag om vier hun bestem ming. De „Capella" bevond zich gistermorgen bij laag water in een zoodanige situatie, dat de bovencabine en motoren bij laag wa ter nog zichtbaar zijn. De vliegboot is onder politietoezicht ge steld en blijft tot Woensdag liggen in dep huidigen toestand, totdat materiaal voor de demontage uit Singapore is aangekomen. Daarna zal het toestel uit elkander worden genomen. De benoemde commissie van onderzoek is, naar de X.R.Ct. meldte intusschen bezig met het afnemen van de noodige verhoo- ren. Twee jaar gevangenisstraf tegen verdachte gcëischt. De Officier van Justitie te Batavia ge lastte de arrestatie van een Europeaan te Garoet, die naar Batavia is overgebracht, en van een tweeden Europeaan te Batavia. Het onderzoek wordt verder voortgezet. Bovengenoemde arrestaties zijn hiervan het resultaat, terwijl verdere aanhoudingen nog kunnen worden verwacht. De raad van Justitie te Batavia ving gis termorgen de berechting van de zaak tegen een der beklaagden aan. Het O.M. eischtc. naar de N.R.Crt. meldt, twee jaar gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. De uit spraak zal 20 Maart geschieden. De Officier van Justitie te Semarang eischte tegen een Europeaan een jaar ge- vangenisstarf met aftrek van preventief Uit spraak is bepaald op IS Maart. Na zijn ontslag een werkbaas aangevallen. De Europeesche werkbaas E. Jansen, werkzaam bij den bouw van hangars op Tjililitan, is door een koelie aangevallen met een stuk betonijzer. De koelie was ont slagen. De heer Jansen werd met ernstige verwondingen aan hoofd en schouders in het ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand was naar de N.R.Crt. meldt, heden goed. De dader is gevlucht, doch kon later wor den gearresteerd. De naar Madrid leidende wegen waren vol rechtsche troepen, die op verscheidene fron ten rondom de stad stellingen betrokken. Franco blijft stelselmatig voorbereidingen treffen voor het laatste offensief. De toestand is goed getypeerd in de woor den, die een rechtsche officier tegenover Reu ter bezigde: „De vruchten der overwinning zijn ongetwijfeld rijp, doch zij zullen niet af vallen zonder dat de boom wordt geschud". „Helder vaedagogiseh inzicht" van de centrale commissie voor de filmkeuring. Heden heeft de centrale commissie voor de filmkeuring in een der lokalen van de Phi lips Fabrieken te Eindhoven haar algemce- ne vergadering gehouden. De voorzitter der commissie de heer D. van Staveren hield een rede, waarin hij er op wees, dat het tempo van de film steeds een snelle be slissing vergt en anderen dan achteraf niet zuinig zijn met critiek. De commissie is echter nimmer onnoodig streng en laat liever toe dan zij verbiedt. Sneeuwwitje. In verband met een veel besproken beslissing (spr. doelt hier blijkbaar op het coupeeren van Walt Disney's teekensprookje „Sneeuwwitje", de heks was te griezelig,) is er gezegd, dat de commissie ten onrechte bij de keuring voor de jeugd paedagogi- sche normen zou hebben toegepast. Spr. vraagt: welke andere normen zouden wij dan wel moeten aan leggen? De normen „openbare orde" en „goede zeden" gelden voor toe lating in het algemeen. Een film, die hiermee in strijd is, wordt ook voor volwassenen verboden. Doch als er op grond van deze normen an een algeheel verbod geen sprake be- •oeft te zijn, dan komt de vraag: kan de film nu ook voor jonge lieden boven 14 jaar of zelfs voor jonge kinderen worden toegela ten? Hiervoor is een helder paedagogisch inzicht het eenige bruikbare apparaat en gelukkig is dat inzicht dank zij de samen stelling der commissie door de regeering, ruimschoots aanwezig. Prachtmachines I Belastingvrij ge- wichtl Stoer van motor en con structie, luxueus afgemonteerd. In het berijden een wonder van een voud en comfort. Groote snelheid en uiterst laag verbruik I Vraagt de interessante brochure No. 10 met uitgebreide technische gegevens en afbeeldingen! Standaard-model f. 245.- Luxe-model. f. 260.- Importeurs: HART NIBBRIG EN GREEVE N.V. Parkstraat 91a Telef. 116078 - Den Haag. Overal agenten. De chef der „Roentgen detache menten" van de S. S. heeft mede gedeeld, dat van de geheele bevol king van Mecklenburg röcntgenfo- to's zullen worden gemaakt door dokters der organisatie. De meer dan 900.000 foto's zullen worden opgestuurd naar de universiteit te Frankfort, waar zij bestudeerd en ingedeeld zullen worden. Voor deze uitgebreide taak zal het aantal de tachementen worden vergroot van 4 tot 20. Bijna onder nul De heffing op late tulpen. Het Hollandsch Bloembollenkweekersge- nootschap hield gisteren te Haarlem zijn ne- gen-en-vijftigste algemeene vergadering on der voorzitterschap van den heer S. Schone- veld uit Lisse. In zijn openingsrede besprak de heer Scho- neveld den huidigen economischen toestand, waarbij hij constateerde, dat de welvaarts thermometer voor de bollenkweekers wel haast tot onder het nulpunt is gedaald. Al leen een onbelemmerde export kan een ver andering ten gunste veroorzaken. De heer Schoneveld herinnerde vervolgens aan de aanvankelijk zoo verheugende berich ten uit Amerika ten aanzien van den invoer van narcissen. Daarna zijn echter weer maat regelen aangekondigd, die alle hoopvolle verwachtingen weer fe niet gedaan hebben. Ondanks deze en andere tegenslagen de houding der regeering heeft de kweekers zeer teleurgesteld hoopte spr. dat men den moed niet zou laten zakken. Uit het jaarverslag van den waarnemend- secretaris, den heer C. J. Preyde, bleek dat het ledental thans ruim duizejid bedraagt, verdeeld over vijf-en-twintig afdeelingen. De financieele resultaten zijn bevredigend daar alle nadeelige saldi v. vorige jaren zijn weg gewerkt. Het herstel der minimumprijzen is van groote beteekenis geweest. Voorstellen Harenkarspel en Lan- gendijk. Aan de orde kwam vervolgens een voor stel van de afdeelingen Harenkarspel en Langendijk, waarin verzocht wordt alles in het werk te stellen om de zware heffing op het kweeken van late tulpen te verminde ren door aan de regeering te verzoeken de ingeleverde tulpen uit te betalen tot f 4 per are. Het hoofdbestuur deelde mede, dat het 111 samenwerking met andere kweekers-or ganisaties bij de regeering stappen had ge daan om te bereiken hetgeen in de voorstel len werd gevraagd. De minister heeft ech ter een afwijzende beschikking gegeven Het hoofdbestuur verklaarde zich echter bereid te onderzoeken, welke mogelijkheden nog aanwezig waren, om het beoogde doel te bereiken, temeer daar verleden jaar vol daan is aan den wensch van den minis ter, om het kortingspercentage van 16 op 24 te brengen, teneinde een inlevering zoo veel mogelijk te voorkomen. De voorzitter verklaarde reeds met de be treffende regeeringsinstanties over deze kwestie geconfereerd te hebben. Men zegde toe, de zaak bij den minister aanhangig te maken. Tot dusverre waren van die zijde geen maatregelen genomen. Besloten werd tenslotte den' minister dringend om een be slissing in deze zaak te verzoeken. Ten slotte werd tot secretaris-administra teur van het genootschap benoemd de hoer D. van Egmond te Lisse, die tevens als propagandist zal optreden. Vertrek van Aankomst t4 Nandoe Isingap. 13 Mrt. (heenreis) Wielewaal k'apcls 13 Mrt. (terugreis) 1 Jodhp. 13 Mrt. Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (terugreis) Gier (heenreis) Bagdad 13 Mrt, Rang. 13 Mrt. Athene 13 Mrt. Rand. 13 M,.t A'dam 13 Mr( Rang. 13 Mft Athene 13 Mrt, Jodhp. 13 Basra 13 Mrt Italië vaart niet meer op Zuid-Afrika. Medegedeeld wordt, dat liet subsidie aag ltaliaansche scheepvaartlijnen op Zuid- Afrika, welke niet meer door de Zuid- Afrikaansche regeering verstrekt wordt, ook niet door de ltaliaansche regeering betaald zal worden. Tengevolge daarvan zal de ltaliaansche maildienst op Zuid- Afrika op 30 Maart gestaakt worden. Engeland en Spanje. In liet Lagerhuis heeft minister-president Chamberlain jn antwoord op een vraag over de rechtsche blokkade verklaard, dat de politiek der Britsche regeering ten aanzien van de rechten van oorlogvoerenden onveran derd is. Gasmaskers voor babies. Binnenkort zul- len in Engeland 1.400.000 gasmaskers voor kleine kinderen worden uitgereikt. In een verklaring in de pers heeft de minister voor openbare gezondheid. Wal- ter Elliot, medegedeeld, dat de oproep van de regeering voor de evacuatie van kinderen uit de gevaarlijke gebieden in ge val van nood. goed wordt beantwoord. Men heeft accomodatie verzocht vooc 1.100.000 kinderen en men heeft aanbiedin gen gekregen voor 1.500.000. Eerst moordenaars, thans helden Rijkscommissaris Bucrckcl heeft kransen gelegd op de graven van Holzweber en Planette, die in 1934 werden opgehangen wegens moord op Dollfuss. De vakorganisatie in Amerika. President Roosevelt heeft brieven ontvangen, welke namens 1.500.000 arbeiders, behoorende tot beide vakorganisaties, den wensch naar eenheid uitspreken. Niettemin, zoo wordt uit kringen der onderhandelaars verno men, acht men een onverwijlde oplossing van den strijd om de leiding in de vakbe weging nog weinig waarschijnlijk. Naar Vuurland. Twee jeugdige Zweed» sche geleerden van de universiteit L'psala, de botanist Santesson en de zoóloog 01- rog, begeven zich tegen einde September naar Vuurland, om aldaar onderzoekin gen te verrichten. Hun verblijf zal tien maanden duren. Santesson zal zich in het bijzonder wijden aan de studie van het mos, en van de nieren, Olrog aan de studie der visschen en vogels. Britsche delegatie naar Duitschland. Gis termorgen vroeg is de delegatie van de federation ol British Industries, welke een bezoek aan Duitschland zal brengen, om met de Reichsgruppe Industrie te onder handelen over de gemeenschappelijke be langen, naar Duitschland vertrokken. Felle sneeuwstorm in Amerika. Ten ge volge van een feilen sneeuwstorm zijn vijf menschen om het leven gekomen en ver scheidene gewond, aldus een bericht uit. New York. Voorhistorische vondst. Te Chakradhar- pore in het district Singbhoem in de pro vincie Bihar heeft professor D. Sen van de universiteit van Calcutta een belang rijke vondêt gedaan. Tezamen met eenig primitief huisraad vond hij meerd an 200 voorhistorische bijlen in alle stadia van vervaardiging. Men meent te weten, dat het anthropologische departement voornemens is binnenkort opgravingen te doen op dit terrein, waarmede men nieuw licht hoopt te brengen in de geschiedenis van Britsch-Indië. Wapens voor Latijnsche Amerika. Sena tor Pittmann heeft in den Senaat van de v. S. een resolutie ingediend, inhouden de, dat de president naar eigen goedvinden machtiging kan verleenen aan de secreta rissen van oorlog en marine tot levering in de Vercenigde Staten van bewapenin gen en schepen voor Latijnsch Amerikaan- sclie landen. De resolutie is reeds goedge keurd door het staatsdepartement. Zij be paalt, dat -alle contracten de bepaling moe- ten. behelzen, dat noch wapens, noch mu nitie door de regeeringen, die ze ontvan gen, mogen worden verkocht, zoodat ze aeel zouden kunnen gaan uitmaken van de bewapeningen van een ander land dan een Ainerikaansche republiek. ^we^ei1 aaat onbreekbaar glas maken. oigens de bladen, zal men binnenkort in weden de fabricage ter hand nemen van breekbaar glas, waarvoor de noodige ^°.(ines r?eds ziJ'n aangekocht. Dit glas icit zooals men weet, zeer veel gebrpikt ooi de ruiten van auto's en onlangs heeft men tevens geconstateerd, dat dit mate- e zich Boed 'cent voor militaire doel einden. ^5°!teSJ?or Einstein zestig jaar. Prof. Al lo., IIlsl.ein> óie heden zijn zestigsten ver* i ,vie.rt' dee,t mede, dat hij een nieu- stoi/'i i heeft Bevonden voor het sieisel der zwaartekracht. Het geheim ligt hotrat ??rzaal{ fier zwaartekracht en in de betrekkingen daarvan met electriciteit, "„7 en magnetisme. De geleerde meent "ciick Kingen daarvan met electriciteit, ®sa en magnetisme. De geleerde meent k?n» goeden weB te zijn voor de ontdek- hn?M„\an ?cn eenvoudige wet, welke den imcc„%an -0* heelal en alle geheimen van en uitstraling zou verklaren. Rke,Z»«n9en der «absburgers verbeurd ver- "eden zal een besluit worden Hahcv waart>ij alle bezittingen der kl i iWi'"tnOI\f(ilmee' verbeurd worden ver 't'\f tj f T behoeve van don Duitschen een aar JkIkh de Habsburgorfamilie werd Beleden op een waarde van onge- millioen pond sterling geschat.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2