1 Ayenda Dinsdag 14 Maart 193Q Opzettelijke stranding van een reddingboot Vlootdemonstraties op de Maas Marine-concert Nassi-Goreng bij: AU GASTRONOME Tweede Blad Qc Middcnstdndsvcrc0n+ neemt afscheid v. d. heer van Willigen 18 jaar de voorzittershamer gehanteerd v~ 00® V Goeo (D03£D QD Q DRUKKERIJ DE BOER Hedenavond het Jan en Rie-feest "k De Marine naar Rotterdam Belangrijke gift aan het Natuurhistorisch Museum Morgenavond Van oerdiertje tot walvisch Engeland laat een vredes duif op Hedenavond Taptoe &tadlnleuLUL6 Gisterenavond is in het Kegelhuis, op de laat «te algemeene vergadering, die door den heer Van Willigen werd gepresideerd, afscheid ge nomen door leden en bestuur van de Midden- Standsvereeniging „Den Helder" van dezen voorzitter, die 18 jaar lang op krachtige en sympathieke wijze de leiding in handen heeft gehad.En veel is er in dezen tijd gepresteerd Na een welkomstwoord, speciaal gericht tot ^en heer Van der Leeuw, directeur van het Bondsbureau, kwam, nadat de traditioneele punten van de agenda waren afgehandeld, als punt 5 „Belangrijke Mededeeling van den voor zitter". Het zal, zoo zei de heer Van Willigen, de Jaatste avond zijn, dat ik Uw vereeniging presi deer. Doordat ik elders een bedrijf heb overge nomen, past het mij niet langer hier Uw voor zitter te zijn. Dit zijn nu eenmaal de conse quenties die aan het overnemen van een bedrijf in een andere plaats vast zitten. Ik ben er echter van overtuigd, dat onder het bestuur bij zonder geschikte krachten zijn, om het voor zitterschap over te nemen. 18 jaar ben ik voorzitter geweest en het is niet prettig om iets, wat je hebt helpen op bouwen, te moeten verlaten. Met waardeering heb ik echter kunnen con- stateeren, dat het bewustzijn van Middenstan der te zijn, zich baanbreekt en daardoor zal er jiog meer bereikt kunnen worden. De heer Coltof neemt het woord. Als oudste bestuurslid neemt dan de tegen woordige penningmeester, de heer Coltof het woord. Wij weten, wat er alzoo in al die jaren is gepasseerd en wat er onder Uw flinke en volhardende leiding tot stand is gekomen. U hebt Uw benoeming tot voorzitter serieus opgevat en dat blijkt uit de resultaten. Met medewerking van het dagelijks bestuur hebt U bereikt, dat de Handelsschool is uitgebreid tot een prima school voor Handels- en Lyceum- onderwijs, terwijl tevens een kweekschool werd opgericht, die over het geheele land bekend staat als een van de besten op dit gebied. U hebt bereikt de opleiding voor het Vestigings diploma, dat zeer zeker voor direct belang is voor haar leerlingen. Wat de Heldersche Middenstandsvereeniging betreft, hier wist U steeds met een rustig woord de wel eens wat verhitte gemoederen te kalmeeren. Door U hadden wij enkele jaren geleden de Held. Middenstandstentoonstelling de Hemito. Ook bent U er dit laatste jaar nog in geslaagd de leden van de vereeniging tegen een zeer lagen prijs te verzekeren bij de Heldersche Glasverzekering, welk voordeel zich geregeld doet voelen. Door Uw toedoen is de vereeni ging ook toegetreden tot de Kon. Ned. Mid denstandsbond. Geen werk was U te zwaar, geen moeite te veel en geen reis te lang als U er belang in zag voor de vereeniging. U zult in onze her innering blijven door alles wat U voor ons deed. Als blijk van waardeering overhandigde de heer Coltof den voorzitter een prachtigen zil veren cigarettendoos, waarop aan den voor kant het Heldersche wapen en aan den binnen kant een inscriptie was aangebracht. De heer van Willigen bedankt. Wij hebben samen, mijnheer Coltof, heel wat meegemaakt, heel wat lief en leed gedeeld. Maar als je ergens voor voelt, dan vecht je er voor. Met 't meeste pleizier heb ik altijd op de bres gestaan voor de vereeniging en mijn houding tot den heer Coltof, waarvan ik het bij zonder apprecieer, dat hij de afscheidswoorden tot mij spreekt, was boven het vriendschap pelijke. Ik dank U allen voor het mooie cadeau, het zal een voorname plaats op mijn bureau innemen. De heer Brand stelt voor om den heer Van Willigen het eerelidmaatschap aan te bieden, wat een hartelijk applaus ten gevolge heeft en dat de heer Van Willigen gaarne accepteert, terwijl de heer Steinberg nog eenige hartelijke woorden spreekt en de aanwezigen verzoekt om staande een driewerf „hoera!" op den voor zitter uit te brengen. Ook hiervoor dankt de Voorzitter. Uitreiking van de afdeelingsvlag. Het volgende punt van de agenda staat even eens in het midden van de belangstelling, dit is n.1. de uitreiking door het bestuur van den Kon. Ned. Middenstandsbond van de, ter ge legenheid van het 30-jarig bestaan aangeboden, afdeelingsvlag. Het is de heer F. L. van der Leeuw, directeur van het hoofdbestuur, die deze plechtigheid verricht en tevens, zooals uit zijn woorden bleek, dezen avond hiervoor gekozen had, om dat dit samenviel met het afscheid van den praeses. Het was voor mij een aangename taak, deze PK is een introductie voor uw feestavond. Laat het daarom vervaardigen bij die bekend staat om haar goeden smaak De scheidende voorzitter, de lieer H. VAN WILLIGEN. opdracht van het hoofdbestuur te vervullen. Ik ben het er volkomen mee eens, dat Uw afdee- ling een extra pluim verdient. 30 jaar hebt U met succes bestaan en veel tot stand gebracht. De jongeren mogen dankbaar zijn voor het pionierswerk, dat door de ouderen werd ver richt. Een hartelijk woord van dank richt spreker vervolgens tot den heer Van Willigen, omdat deze er den stoot toe heeft gegeven lid te wor den van de Kon. Ned. Middenstandsbond. In een tijdvak, dat het den middenstand slecht gaat hebt U kans gezien Uw ledental met het dubbele uit te breiden. Vervolgens weidt de heer Van der Leeuw uit over de afdeelingsvlag. Zij is eenvoudig van uit voering, maar eenvoud is het kenmerk van het ware. Ik hoop, dat zij door U wordt hoog gehouden en dat zij de relatie met den Kon. Ned. Middenstandsbond mag verstevigen. Hier na wordt de vlag, die bestaat uit het symbool van den Middenstandsbond, waaronder de woorden, afd. Den Helder, terwijl tevens de driekleur er in verwerkt is, overhandigd. De heer Van Willigen bedankt hiervoor har telijk en stelt het bestuur voor om de vlag bij iedere vergadering achter de bestuurstafel op te hangen. Ook wijst de heer Van Willigen er nog op, hoe bijzonder geschikt de gezellige zaal van het Kegelhuis als vergaderzaal is. Hij verzoekt den heer Van der Leeuw de dank van de af deeling te willen overbrengen aan het hoofdbestuur. Maar nog is de heer Van der Leeuw niet aan het eind van zijn opdracht, want met bijzonder hartelijke woorden overhandigt hij den heer Van Willigen de zilveren eerepenning van den Kon. Ned. Middenstandsbond, waarbij hij er op wijst, dat dit een onderscheiding is, waarmee niet kwistig wordt omgesprongen. Een hartelijk applaus heeft dit ten gevolge. Nadat de heer S. Coltof dan nog eeni ge woorden tot den vertrekkenden president heeft gezegd, wordt met de rondvraag een aanvang gemaakt. Er is dezen avond wel naar voren gekomen, dat de heer v. Willigen in de 18 jaar van zijn voorzitterschap voor de Heldersche Midden standers een leidende persoon is geweest, die ondanks zijn eigen woorden, toch niet licht ver vangen zal kunnen worden. Een geval dat niet voor den Raad voor de Scheepvaart komt. Schipper Bot weifelt. „Moet het, meneer De Booy?" „Ja ja, Bot, laat hem er maar met volle kracht oploopen", zegt lachend de secretaris van de N.- en Z.-Holl. Redding Maatschappij, terwijl hij met een zeker welgevallen naar de modderstreep kijkt, die achter de nieuwe red- dingvlet „O. K. Baas" opkolkt. Schipper Bot heeft er eigenlijk maar weinig zin in, hij lacht ook, maar net als de bekende boer..'. Honderden malen heeft hij met zijn reddingboot de menschen van gestrande sche pen afgehaald en veilig in de haven gebracht, maar nog nooit in zijn leven heeft hij moed willig een stranding veroorzaakt. Nu wordt hem door zijn „baas" van de N.- en Z.-Holl. die „vernederende" opdracht gegeven en hij heeft niet anders te doen dan gewillig te ge hoorzamen. „Vooruit maar, Bot", meneer De Booy geeft nog wat gas, het hart van den motor klopt nog nerveuzer, de neus van de nieuwe motor- reddingvlet boort zich vinniger door het on diepe water, de modderstreep wordt vetter, donkerder. Dan... een schuiven over het zand, de vaart mindert, de „O. K. Baas" ligt stil. „Hij zit, Bot, hij zit muurvast". Piet Bot staat op de voorplecht. Hij kijkt eens naar z'n vader, met een gezicht van: „Heb je nou ooit zooiets meegemaakt?" „En nou achteruit, Bot", de handle wordt overgezet, de motor puft en puft, de vlet trilt tot in z'n nieren, maar dan komt er bewegmg in en eerst langzaam dan vlugger glijdt hij over het „Mosselenbultje", waar hij op ge boeid zat. Meneer De Booy lacht h-iomphantelijk. ,.Zie je, dat zou je met een schroef nou nooit heb ben klaar gespeeld". Om half 8 gaat de zaal open. hedenavond gaan de goede oplossers van de Jan-en-Rie-puzzle hun kans wagen aan het ballero-spel. Sommigen zal Fortuna gunstig gezind zijn, ande ren niet. Maar wjj zijn er van overtuigd, dat alle feestgangers zich vanavond best zullen amuseeren. Wij maken er de uitverkorenen nog opmerkzaam op, dat de aanvang van de voorstelling plaats vindt te 8 uur. Om half 8 gaat de zaal van het Casino open, zoodat men kan zorgen tijdig aan wezig te zijn. Overigens: nogmaals, vergeet Uw beste humeur en Uw bewijs van toegang niet, dames en heeren en... tot van avond Gisteren heeft in Den Helder een bespreking plaats gehad van vertegenwoordigers van het Rotterdamsche Comité van nationale belangen met vlootautoriteiten over een demonstratie, weike op 29 April op de Maas voor Rotterdam zal worden gehouden. Aan de organisatie van deze vloot- demonstratie wordt o.m. een belangrijk aandeel genomen door het Nationaal Jon geren Verbond. Voor deze demonstratie zal een eskader naar Rotterdam vertrekken, bestaande uit Hr. Ms. „Sumatra",, Hr. Ms. „Gelder land", den flottieljeleider „Tromp", eenige torpedobooten, een viertal mijnenvegers, twee mijnenleggers, Hr. Ms. „Brinio", en een formatie marinevliegtuigen, waaron der zeebommenwerpers en torpedo-vlieg tuigen. Een definitief programma is nog niet opgesteld, doch de demonstraties zullen in zeker opzicht eenige overeenkomst ver- toonen met die, welke tijdens de vloot- show te Scheveningen te zien waren. Er zal b.v. een zoeklichten-spel gehouden worden, verder een taptoe, terwijl even eens een parade op het programma staat. Den 2den Mei zullen de schepen zich weder naar zee begeven. Van een Nederlander in Japan, die in een Nederlandsch tijdschrift een artikeltje gele zen had over het Natuurhistorisch Museum te Den Helder, ontving het bestuur een gift van honderd gulden uit sympathie voor het streven van het museum. Meer nog dan het belangrijke bedrag (dat zeer welkom was) waardeert het bestuur het gebaar van de zen milden schenker. „Nee", bevestigt schipper Bot, „dat had je niet kunnen doen". En hij is verzoend met deze opzettelijke stranding. Maar even daarna slaat de motor af, of liever de koelwaterpomp blijkt zand in zijn ingewanden te hebben en vertikt het nu voor de verfrissching van het motorlichaam te zorgen, dat verdacht heet gaat aanloopen. „Afzetten die motor", zegt meneer De Booy en dan zitten we daar ergens op den Zuidwal, een groote lap ondiep water, waarover een wat schrale Noord-Ooster trekt, die het ver blijf maar tot een matig genoegen maakt. Zullen we hier nou moeten blijven zitten, zuchten we. Als straks het water valt, dan komen we hier niet meer weg. „Nou, we hebben beschuit en rum aan boord", troost de heer De Booy, die zich een onverbeterlijke optimist toont. Het duurt echter niet lang of het water wordt weer-opgezogen, dan slaat de motor aan en varen we naar veilige haven. Het euvel, dat zich nu openbaarde, is anders buitengesloten, omdat met de nieuwe redding boot geen gebruik wordt gemaakt van koel water buiten boord, doch van het water in een zoetwater koeltank aan boord, dit om te voor komen, dat er zand of modder in de pomp zou komen, als de vlet op ondiep water vaart. Door het ontbreken van een koppeling kon gisteren bij den proeftocht nog geen gebruik gemaakt worden van den eigen watertank. Men begrijpt: dit verhaaltje heeft betrek king op den eersten proeftocht op den Zuid- wal. met de nieuwe reddingvlet van de N.- en Z.-Holl., die hier Vrijdag is aangekomen. De proef heeft volkomen aan de ver wachting beantwoord. Ook toen de vlet zoo vast als een huis nas geloopen, trok ze er weer zeer gemakkelijk af, zoodat de vlet voor den ondiepen Zuidwal, waar schipper Bot ieder gaatje en kuiltje en bultje kent, zeer goede diensten zal kun nen bewijzen. Ook het nieuwe anker, het z.g. ploegschaar anker, voldeed uitstekend, het sneed zich vast in den bodem. De reddingmaatschappij kan ingenomen zijn met deze nieuwe aanwinst, die weer als een voorlooper beschouwd kan worden van het z.g. systeem Gill waarbij de besturing via de water- xoarteluwing is geregeld, Het regelmatig kauwen van de gezon de, verfrisschende VV'RIGLEY'S P.K. kalmeert en sterkt de zenuwen. P.K. verdubbelt Uw energie bjj Uw dage- lijksclie bezigheden en bg sportieve pres taties. Het houdt de tanden schoon en gaaf. Bovendien bevordert het de spijsvertering. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bü de hand. r MT». Veel genot voor veinig geld: 5 cent AAA A A A A A AAAAA Persstemmen over den solist. Nog eens vestigen wij de aandacht op het morgenavond in Casino te geven voorlaatste marine-concert, dat van een dusdanige varia tie is, dat een groote opkomst van het publeik tegemoetgezien mag worden. Wijnand Beke zal men kunnen beluisteren als vertolker van een 6-tal liederen van Arthur Meulemans. Wij laten hieronder eenige pers stemmen, dzen zanger betreffende, volgen: Het Vaderland. Concert in gebouw K. en W. Dir. Jos Vranken Jr. te Den Haag. De bariton van dezen avond, Wynand Beke heeft een prettige, volle baritonstem. Hij zong Cantate 82 van Bach. Zijn solo in de „Land- erkenning" van Grieg, waarmede hij enormen bijval oogstte, bewees ten volle waartoe deze zanger in staat is, terwijl een aria uit Mas- kenball eveneens zeer te waardeeren was. De Tij d. Koor en Orkestvereeniging „Deo Sacrum" te Amsterdam. „De Schöpfung". De bariton Wijnand Beke mogen we zeker tot de zeer goede zangers rekenen en hem tevens de eer geven, in deze zware solobaspartij te hebben getoond, dat er kunstzin in hem is en een juist gevoel voor uitbeelding. Alkmaars Dagblad. „Gulden Vlies", Alkmaar. Kerst-Oratorium Jos. Vranken Sr. De bas-bariton Wijnand Beke bleek een krachtig kernachtig orgaan te hebben, en vol komen voor zijn taak berekend te zijn. Een zanger van goede kwaliteiten. Rimpelloos ligt het water van sloot en plas, bruisend baant de rivier zich een weg naar de zee, oneindig strekt de oceaan zich uit en haar golven beuken de rotsen en spatten schuim in de branding. Al dit water bevat leven, van het mi croscopisch kleine tot het reuze groote. Uit het wetenschappelijk filmarchief van de Ufa stelden Dr. Lampe en Dr. Ulrich een zeldzaam mooie film samen, die al dit leven, zoowel uit het zoete wa ter als uit de zee, als een samenhangend geheel toont. Uitgaande van de eenvoudigst gebouwde levende wezentjes, de amoeben, microsco pisch kleine eiwit-klompjes, die zich vloeiend voortbewegen, komen we, via Zonnediertjes, Trompetdiertjes en andere eencelligen aan de reeds ingewikkelder gebouwde Hydra's. We zien, hoe aan het lichaam van de hydra knoppen ontstaan, waaruit nieuwe dieren groeien; we zien, hoe het ei van een worm zich deelt, eerst in tweeën, dan in vieren, enz., tot we, nog binnen de eindschaal be sloten, het jonge wormpje zien kronkelen; uit het muggenei ontstaat de larve, uit de larve de pop, uit de pop de mug, die zijn tocht vanaf het water begint om bij den mensch te belanden, dien hij bloed afzuigt. Ook dit laatste is gefilmd en we zien in prachtig duidelijke beelden, hoe de malaria mug de ziektekiemen van de een op de ander kan overdragen. Tallooze waterdieren gaan ons oog voorbij en van ieder dier zijn een aantal merkwaardige levensuitingen op onna volgbare wijze op de film vastgelegd. De longvisch graaft zich in in den modder, zoo dra de rivieren en plassen gaan uitdrogen, de paradijsvisch maakt zijn schuimnest, de muilbroeder bewaart de eieren in den bek en het bittervoorntje vertrouwt ze toe aan de zoetwatermossel. We zien uit de vastzittende polyp de vrijzwemmende kwal ontstaan, de krabben graven zich in en indrukwekkend mooi zijn de opnamen van het met trilhaar banden zwemmende ribkwalletje. Het zijn slechts voorbeelden van het vele, dat deze film, dit Zaterdagmiddag, 3 uur, in Tivoli door het Natuurhistorisch Museum wordt gegeven, ons toont in beelden, die zon der weerga zijn. Het is een ontwikkelings film van de beste soort, die ieder, die iets voor het wondere leven in de natuur voelt, moet zien. De muzikale illustratie werd verzorgd door den heer A. Waterman, terwijl de film zal worden toegelicht en ingeleid door den heer J. A. Nijkamp. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedqek bij Kon besluit 27 ]u!i 1934 No 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Dat het Engeland ernst is met zijn toenade ringspogingen en vredesplannen, daar twijfelt niemand aan. Ook de dictatoren niet! Althans niet in hun hart, dat ze niet klaar staan om de uitgestoken hand met twee handen aan te pak ken, moet nergens anders aan geweten worden dan aan de vrees, dat ze niet voldoende los zul len krijgen. De agressie methode heeft aan de totalitaire staten meer bezit gebracht, dan ooit met een politiek van vriendelijke welwillend heid zou zijn bereikt. Het is dus geen wonder, dat ze sceptisch staan tegenover alle ernstige pogingen van Engeland om nu toch eindelijk eens een anderen weg te bewandelen dan dien van wreed geweld. Maar Engeland blijft hoop vol! 't Is de vraag of de vredesduif, die vorige week van Engeland is opgelaten, welwil lend in Duitschland, Italië enRusland zal worden ontvangen. Eigenlijk is dit al geen vraag meer, want van Duitschen en Italiaanschen kant was er niet veel vrien delijkheid voor de plannen van Sir Samuel Hoare. Wat wilde de Engelsche minister? Niet meer en niet minder dan een vijfmogendhedenconfe- rentie. Drie dictatoren en Engeland en Frank rijk. Nu het Spaansche probleem zoo'n beetje geliquideerd is, waagt Engeland een poging tot den Europeeschen opbouw op gezondere basis dan de bestaande. De Engelsche minister wil een vijf jarenplan, vjjf jaren waarin niet over oorlog zou worden gesproken, waarin ieder land rustig zou kunnen werken aan de ontwikkeling van zyn bronnen in een sfeer van politiek vertrouwen. De N.R.Crt. schreef daarover gisterenavond onder meer: Die vijf jaren zouden de geheele wereldge schiedenis kunnen wijzigen. Deze plannen zou den uitgewerkt moeten worden door, zooals Hoare zeide, vijf mannen in Europa, drie dicta toren en de minister-presidenten van Engeland en Frankrijk. Zij zouden door het politieke ver trouwen, dat deze overeenkomst zou moeten brengen, daarbij als vitaal onderdeel plannen moeten ontwerpen om den bewapeningswed loop te staken en eikaars handel weer gelijke kansen te geven. Kortom, de mentaliteit van strijd en onrust zou plaats moeten maken voor die van vertrouwen en samenwerking. Want, zoo zette Hoare uiteen, de Engelsche bewape ning dient slechts ter beveiliging en wij zijn steeds bereid ons en anderen van deze lasten te ontdoen, indien het mogelijk zou zijn door een algemeen accoord elk onzer tegen agressie te beveiligen. Het lijkt alles te schoon om waar te zijn. Een vijfjarig vredesrijk, waarin zelfs niet gespro ken zal worden over oorlog. Italië stond dan ook direct afwijzend. Dit plan zou immers alle agressieve plannen in duigen gooien! Ook in Duitschland was men verre van enthousiast. En zelfs Frankrijk was gereserveerd. Is Engeland toch weer te optimistisch ge weest? Is de wereld dan toch niet rijp voor alle ernstig bedoelde pogingen om den vrede vaster te vestigen? SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. BIOSCOPEN: Tlvoli-theater, Spoorstraat, half 8: „Buldog Drummond in Afrika" en „Het spoor der Verschrikking". Rialto, Spoorstraat half 8: „On verbreekbare Banden" (met Zarah Leander). Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Bei mir bist du schön" en „Andy wordt verliefd". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 7.684 Temperatuur lucht: 6.0 Wind: richting: N.N.W.; kracht: 5 Licht op: 6 uur 31 min. In DE TOELAST, U welbekend, Wordt iedere gast verwend GESLAAGD. Onze stadgenoot, de heer J. Hart, slaagde gisteren voor het voorl. mach. diploma. RUITEN VERNIELD. Een winkelier in de Spoorstraat deed aan gifte, dat 2 ruiten van zijn winkel waren ingegooid. Bij gunstig weer is er hedenavond taptoe. Vertrek om 8 u. van de Buitenhaven. De volgende route zal worden genomen: Ankerpark, Niecwstraat, Stakmanbosse- straat, Fazantenstr., Ooievaarstraat, Meeu wenstraat, Parallelweg, Stationsstr., Spoor straat naar de Marinewerf, waar ontbonden wordt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5