Wat kostte in 1938 onze stad de Armenzorg 1 KmJH en Zending, Zware lasi op 't Gemeentelijk Budget Oprichting Hengelsportclub ERWTENSOEP;! BERNARD K00MEN Het Joodsche werkkamp bestaat 5 jaar In vergelijking met Alkmaar en Zaandam echter geen reden tot klagen Langs dc straat Opvoedkunde Dc „Masterkeys" naar Haarlem De commissiebrief van Olivier van Noort M NOL, natuurhistorisch museum, den helder. FILMVOORSTELLING 0P zaterdag „Van oerdiertje tol walvis Rijkspostspaarbank „Lach iederen dag" Terwjjl de meeste jaarcijfers van de gemeentelijke uitgaven pas in Juli of Augustus bij de voorloopige vaststelling van de gemeenterekening openbaar wor den gemaakt, publiceert het Centraal Bureau voor de Statistiek reeds nu een volledig overzicht van alle uitgaven voor de armenzorg, die in het afgeloopen jaar gedaan zijn door de gemeenten met méér dan twintigduizend zielen, en waarin dus ook de gegevens betreffende Den Helder zijn opgenomen. Ontstellend beeld. In deze gemeenten, waarin 4,4 millioen menschen wonen, dus ongeveer de helft van het geheele Nederlandsche volk verg de de gemeentelijke ondersteuning krachtens de armenwet in 1938 ruim één-en-veertig millioen gulden! Hierin zijn de uitkeeringen ingevolge de steunregeling voor valide werk- loozen niet begrepen, evenmin als het hulp betoon, dat verleend werd door kerkelijke of particuliere instellingen van weldadigheid. Al deze omstandigheden in aanmerking geno men, geeft dit bedrag van 41 millioen een waarlijk ontstellend beeld van den huidigen omvang der armlastigheid. Ongeacht de werkloozen werden aan het einde van 1938 bijna honderdduizend „ge vallen" van gemeentewege ondersteund. Daaronder waren rond 68.000 gezinnen en 30.000 „alleenwonenden", zoodat het aantal armlastige personen waarschijnlijk tusschen het kwart millioen en driehonderdduizend zal liggen, waarbij dan de gemeenten met min der dan 20.000 zielen, waarin de andere helft van ons volk woont, nog buiten beschouwing zijn gebleven. Relatief voor Den Helder gunstig. Wat Den Helder betreft heeft de on dersteuning der armlastigen in 1938 134.000.gekost. Het laagst waren de uitgaven in September, toen gemiddeld 2.130.per week werd uitgekeerd, het hoogst waren ze in Januari, toen per week daaréén genomen 3.100noodig was. In December, in welke maand een periode van felle koude viel, die allerlei extra voorzieningen noodzakelijk maakte, kon toch met gemiddeld 3.040.per week worden volstaan. Het totaal bedrag der uitkeeringen over het geheele jaar komt neer op een uitgave van 3.700.per duizend inwoners, het geen in vergelijking met tal van andere ste den zeer gunstig is. In Zaandam bijv. wa ren de uitgaven in het afgeloopen jaar 7.100.en in Alkmaar zelfs 8.700.per duizend inwoners. Ook het gemiddelde in de groep steden tusschen twintig en vijfentwin tig duizend zielen was hooger dan de uit gaven ten onzen; dit gemiddelde bderoeg n.1. 4.500.Eenerzijds wijst dit alles positief op een geringeren omvang van de armlas tigheid in onze stad dan elders te consta- teeren valt, maar anderzijds mag hierbij na tuurlijk niet uit het oog worden verloren, dat Neen, alle moeders zijn nog geen opvoedsters, alle opvoedkundige wenken ten spijt, die in dag-, week- en maandbladen ten beste worden gegeven; in weerwil van alle breedvoerige gesprekken, die moeders onder elkaar gewoon lijk houden, wanneer ze 't over de deugden (ondeugden bezitten hun schatten niet) hunner kinderen hebben; in weerwil van Pestalozzi, Rousseau, Montessori en andere groote opvoed kundigen. En toch meenen vaak zij alleen te weten, hoe haar dochters en zonen 't best moeten opgevoed worden en komen zij daardoor nog al eens in conflict met den onderwijzer, die maar niet kan leeren, hoe dat „lieve" jongetje van haar aan gepakt, of liever niet aangepakt moet worden. En wat ik daar op een Zaterdagmiddag in onze Koningstraat zag gebeuren, versterkte me al weer in mijn overtuiging, dat de moeders er wel eens ver naast zijn. Stel U voor. Twee moeders met elk een doch tertje van 3 a 4 jaar. De dames praten druk, misschien wel over de opvoeding van haar kroost.De eene moeder heeft de kleine aan de hand; het andere kind, ze zal Mientje hebben geheeten, huppelt achter de drie aan. Bij een horlogewinkel wordt de straat overgestoken. Op Mientje wordt niet gelet. De beide moeders met het eene kind hebben den overkant reeds bereikt en daarde catastrophe. Een fietser komt met een kalm vaartje aan rijden. Hij belt! Een doordringende klank! Mientje blijft pal staan en de fietser heeft ruimschoots plaats te passeeren, het is trou wens ook op dit oogenblik niet druk op straat, en er gebeurt niets en dan ook totaal niets, dank zij het vlug reageeren van Mientje. Maar Mientjes Moeder, die op 't bellen van den fietser plotseling haar paedagogische ge sprek staakt en zich even plotseling en ver schrikt omdraait, loopt Mientje een pas of twee tegemoet, pakt haar bij den arm, sleurt haar op het trottoir en geeft daar haar verschrikt, van zenuwen overladen gemoed lucht, door haar dochtertje een paar fiksche klappen te geven op een plaats, waarop deze pleegt te zitten. Met een paar groote, blauwe, vragende kijkers blikt het kind, nu ook verschrikt, tot haar Moeder op en stoot er uit; „Wat doe ik het hulpbetoon van kerkelijke of particuliere zijde van grooten invloed kan zijn, op het bedrag der kosten, die door de overheid moe ten worden gemaakt. Ook dus wanneer in verschillende steden de omvang der armlas tigheid gelijk is en daarbij eenzelfde norm als minimum-behoefte voor de ondersteunden wordt aanvaard, kan toch het bedrag der ge meentelijke uitgaven sterk varieeren. Boven dien worden soms in de eene stad ondersteun den bij de werkloozenzorg ondergebracht, die in een andere stad ingevolge de armen wet onderstand zouden ontvangen. Intus- schen kunnen deze en andere soortgelijke factoren te deele wel verklaren waaróm el ders zooveel méér moest worden uitgegeven dan in onze woonplaats, maar daarmede wordt natuurlijk niet het feit te niet gedaan, dat ons gemeentelijk budget voor deze kos ten minder dan het gemiddelde werd be zwaard, en dat de burgerij tot dit doel dus ook minder belastingpenningen had te offe ren. Interessante cijfers. Het aantal ondersteunde gezinnen in Den Helder bewoog zich in 1938 tusschen 413 (in Januari) en 290 (in September), dat der wekelijks ondersteunde alleen wonenden tusschen 140 (in December) en 108 (in Juni). In deze cijfers is de in vloed van den zomer dus goed merkbaar, een verschijnsel dat zich elders in het land niet, of althans veel minder sterk, voordoet. Juist in de categorie behoefti- gen, die ingevolge de armenwet worden ondersteund, zijn er velen, die gedurende het geheele jaar onafgebroken met geld of levensbehoeften moeten worden bijge staan, o.a. oude lieden, gebrekkigen en zij, die lichamelijk of geestelijk zwak zijn en daardoor niet of niet voldoende ln eigen onderhoud kunnen voorzien. Ver ruiming van werkgelegenheid door sei zoeninvloed of anderszins heeft voor deze categorie in het algemeen dan ook min der beteekenis dan voor valide werkloo zen. Zoowel voor een juiste beoordeeling van de beteekenis, die de armenzorguitgaven voor de gemeente-huishouding van onze stad heb ben, als voor een vergelijking met den toe stand, die in andere steden op dit punt be staat, is het dienstig om deze uitgaven te vergelijken met de opbrengst van alle ge meentelijke directe belastingen tezamen. Deze wordt voor het loopende jaar in Den Helder geraamd op netto 490.00.In 1938 gaven wij derhalve 27 procent van deze som aan ge meentelijke armenzorg uit. In Zaandam ech ter, waar de belastingen bovendien veel hoo ger zijn opgevoerd, was 32 procent noodig, en in Alkmaar zelfs 45 procent! Buiten onze provincie komen nog hoogere percentages voor, zooals Dordrecht met 47 en Leiden met 59 procent! Als een looden last drukken de uitgaven voor de armenzorg in dezen tijd dan ook op de gemeentelijke budgets van vele Nederlandsche steden. Onze bekende plaatselijke amateurband „The Masterkeys" o.l.v. Louis van Loo Jr., welke in November j.1. op het groote lus trumfeest van de Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie in Tivoli te Utrecht het muzikale gedeelte heeft verzorgd, heeft daar een dusdanig succes gehad, dat terstond door diverse andere afdeelingen van deze or ganisatie aan de band verzoeken zijn gericht om ook daar te komen spelen. 25 Februari j.1. speelde de band voor een uitverkochte zaal van Hotel „De Groene Weide" met zeer veel succes. Zaterdag a.s. vertrekt de band naar Haarlem, waar ge speeld zal worden in de groote zaal van „De Leeuwerik". Mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, zal de feestrede uitspreken, ter wijl de bekende declamatrice Mevr. H. C. G. JansenKlenke uit Bilthoven aan het uit gebreide programma haar medewerking zal verleenen. Het bestuur van de afd. Den Helder der V.D.J.O. zal een extra bus laten rijden voor belangstellende leden en niet- leden. Het origineel© document uit het jaar 1598 thans teruggevonden. De heer mr. J. G. Veltman Fruin te Mid delburg heeft een merkwaardig en verloren gewaand document teruggevonden en wel den commissiebrief, uitgereikt aan den admi raal Olivier van Noort, die als eerste Neder lander van 15981601 de reis om de wereld volbracht met een vloot van vier schepen, metende tezamen nog geen 700 ton en met 248 koppen bemand. Dit bevelschrift geheel geschreven op wit perkament, onderteekend door „Maurits van Nassau" bevond zich onder de nagelaten pa pieren van den vroegeren burgemeester van Oost en West Souburg, den heer P. S. Bu- teux. Het is gedateerd: „In 's-Gravenhage den tweelfsten May tot jaer XV C ende achtennegentich". Gelijk men weet, voer Olivier van Noort langs de kust van Zuid-Amerika, stak de Stille Zuidzee over naar Oost-Azië, vandaar naar den Indischen Archipel en keerde alleen met het admiraalschip de „Mauritius" en vermoedelijk 47 man na vele ontberingen via de Kaap in Rotterdam terug. DANKBETUIGING. Ondergeteekende betuigthier mede zijn harteljjken dank aan Béstuur, Hoofden, Onderwijzeres sen, Onderwijzers en Leerlingen der Chr. U.L.O. en Opleidings school, voor de prachtige ca- deaux, hem geschonken bij zijn pensionneering a1" conciërge. D. B. DORTMUNDT, Stationsstraat 13. MASSAGE HEILGYMNASTIEK PEDICURE GELAATSCNTHARÏNG Leeraar Lich. Oef. M. O. Lid Ned. Gen. v. Heiig, en Mass. Kanaalweg 86 - Tel. 737 f 18 MAART 1939, in TIVOLI. Vertoond wordt: (Dierenleven in het water), toegelicht door den Heer J. a. NIJKAMP, te Den Helder. Toegangskaarten a 1 0.25 verkrijgbaar bij Mej. E. S. Held, Singel 53; J. A. Nijkamp, Javastr. 134; L. Daalder, Kanaalweg 116 en bij de Boekhandelaren Schreuder, Koningstr.Spruit, Kanaalweg en de Wit, Keizerstraat. Belanghebbenden worden uit- genoodigd tot eene bespreking op DONDERDAG 16 MAART, om 8.13 n.m. In het gebouw der C. J. M. V„ Spoorstraat 7. Indien U prijs atelt op plaatsing van Uw utteMje tn de Held. Courant van morgen, laat Uw opgaaf 's middags vóór 4 uur in ons bezit zijn I tfa, 100 pCt. verkoopswaardel MIH «IIIIII WH Voor de Varkenspooten 10 ct. per pond per 3 pond 25 et. Kop 10 ct. per pondl Knieschijf 20 ct. per pond| I KEIZERSTRAAT 93 KONINGSTRAAT 57 UW w WJJMWW Advocaten en dokters worden boeren en smeden. Gisteren was het 5 jaar geleden, dat het Werkdorp Nieuwesluis in den Wieringer- meerpolder door de Stichting Joodsche Ar beid werd geopend. Sindsdien hebben daar 250 jonge Joodsche mannen en vrouwen uit Duitschland hun opleiding ontvangen in den landbouw en eenige andere beroepen, en zijn zij naar een aantal landen geëmi greerd. Het begin 13 Maart 1934: elf jongens, vier meisjes en twee oude woonketen, nauwelijks de moeite van het afbreken waard, waren er, toen in het Joodsche werkkamp Nieuwe sluis in het Noordwesten van den Wierin- germeerpolder met 't werk werd begonnen. Nadat de groote ramp over 't Duitsche Jo dendom was gekomen, werd in Nederland de Stichting Joodsche Arbeid in het leven geroepen, zij stelde zich ten doel, de op leiding van jonge Joodsche uitgewekenen tot verdere emigratie ter hand te nemen. Geleidelijk is dit werkkamp uitgegroeid tot het werkdorp van thans. Op een oppervlakte van ongeveer 5 H.A. worden 30 a 40 leerlingen in den tuinbouw opgeleid. Broeikassen bedekken hier de jon ge groenten en in kleurige siertuinen wor den de bloemen gekweekt. Ook van deze af- deeling is het product hoofdzakelijk bestemd voor het eigen gebruik in het Werkdorp. En dan is er de veeteelt; 50 a 60 stuks vee zijn op het veld, of ondergebracht in moderne hygiënische stallen. Er worden kolonisten opgeleid tot smeden, tot meubelmakers en tot electrotechnici. De 55 meisjes, die thans in het Werkdorp wonen, worden grootendeels opgeleid in de huishouding. Zij krijgen een grondige oefe ning in het koken ook voor de diëetkeu- ken, zij verrichten de werkzaamheden in de linnenkamer en afwisselend verzorgen zij den ziekendienst. Eenigen harer werken in den stal, anderen bij het pluimvee. Theorie. Naast deze oefening in de practijk is er ter aanvulling het theoretisch onderwijs in ae vakken land- en tuinbouw, meubelmakeiij, het smidsberoep en de electrotechniek. Voor hen, die naar Palestina willen vertrekken, wordt onderricht gegeven in Palestinakunde, terwijl voor de overigen „emigratiekunde wordt onderwezen. Emigratiekunde, dat sinds 1933 voor de Duitsche Joden een vak is geworden, dat voor hun bestaan even noodzakelijk is als lezen en rekenen Naar men ons mededeelt, zal het vijfjarig bestaan der Stichting Joodsche Arbeid in den loop van de volgende maand op sobere wijze worden herdacht. Burgerlijke Stand van Den Helder Van 13 Maart 1939. BEVALLEN: G. de Boer—Steegers, z.; M. T. de MoorBruijn, d.T. de BoerBakker, z. OVERLEDEN: R. van WijnsbergeYstra, 52 jaar. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Februari 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 134.520,01 en terugbetaald 90.282,85. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 44.237,16. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 72. AFRIKAANSCHE BIJBEL. Te Oudshoorn in de Kaapprovincie is, het eerste deel verschenen van de Roomsch-Katho- lieke Afrikaansche bijbelvertaling, welke op initiatief van mgr. Gijlswyk en onder toezicht van mgr. Koenig door de Pallottiner missiona rissen is ondernomen. Dit eerste deel geeft de Evangeliën en de Handelingen, het tweede zal de Brieven en de Apocalyps bevatten, terwijl mettertijd de boeken van het Oude Testament zullen volgen. - - - - In het „Casino", op Zondag 19 en Maan dag 20 Maart a.s., aanvang 8.15, geeft Bob Peter's Nationale Revue de nieuwe revue „Lach iederen dag" in 1 proloog en 20 tafree- len. Medewerken zijn: Lou Bandy, Beppie de Vries, Clairette Hammé, Matthieu van Eys- den, Rob Milton, Guus Brox, Dries Krijn en Piet Brechts (de drie dansende dwazen) en de 24 National Muriloff Girls. Dit is het achtste speeljaar en tevens de achtste revue, welke door de Nationale Re vue ten tooneele werd gebracht. Het gezonde optimisme, waarop de vorige revue „Schep vreugde in 't leven" werd gebouwd, heeft gezegevierd. Meer dan 400 voorstellingen werden daarvan gegeven, met een record aantal bezoekers, dat de 300.000 verre over trof. Werd het vorig jaar ten strijde getrok ken tegen het pessimisme, ditmaal geeft Bob Peters, de Directeur en ziel van de Na- nionale Revue, den goeden raad „Lach iede ren dag". In deze revue wordt het publiek volop ge legenheid gegeven naar hartelust te lachen. „Lach iederen dag", dit recept van drie woorden mag ook zonder dokterstitel aan iedereen worden voorgeschreven. Een keur korps van artisten brengt U op volmaakte wijze en in schitterende omlijsting drie uren van lach en oogenlust. In een bonte varia tie zooals nog nimmer tevoren, brengt zij U meer dan zelfs de meest trouwe bewonde raars van de Nationale Revue verwachten. Zelden werd aan artisten meer gelegenheid gegeven hun gaven te ontplooien. Lou Bandy is nog meer op dreef dan in de vorige re vues, zijn liedjes zijn „schlagers", die nu reeds overal worden meegezongen, zijn praatjes zijn geestig en zonder iemand te kwetsen. De komische scènes, waarin Lou Bandy op waardige wijze gesecondeerd wordt, doen de zaal daveren van de lach. Maar in de geheele revue overheerscht het komische. Guus Brox, Dries Krijn en Piet Brechts, de drie dansende dwazen, die als Ric, Rac en Roe, reeds een groote populariteit hebben ge kregen, zijn wel in topvorm. Hun muzikale boksmatch is alleen al een gang naar den Schouwburg waard. Beppie de Vries brengt ons niet alleen zang, maar toont zich een actrice van groote kracht. Clairette Hammé zaait enthousiasme en haar entrée met de komische dans „de Kiediewiediewaajaja" plant dat enthousiasme direct over op de zaal. Mattieu van Eysden en Rob Milton (een nieuwe kracht bij de Nationale Revue) zijn niet te overtreffen in hun vele en uiteen- loopende creaties. De National Muriloff Girls worden door pers en publiek om strijd gepre zen. Deze goedgetrainde en veelzijdige ballet- troupe dwingt ieder de grootste bewondering af. Hun nummer „Holland op de schaats" spant wel de kroon, en is in ons land niet geëvenaard. Dit prachtige beeld zal iedere bezoeker van de revue niet licht vergeten. Een bijzonder nummer is ook „de Girls aan de Rol", waarin zij, loopen op groote ballen, een zeldzaam staaltje van balans ten beste geven. De nieuwste Amerikaansche dans „The big Apple" wordt door het geheele ge zelschap in al haar dwaasheid gedemon streerd. Zoo is de revue vol verrassingen, die we niet allen willen verklappen. Het grootste succes dat de revue vijf maanden achtereen in Den Haag, Amster dam en Rotterdam heeft gehad, is zeker voor een groot deel te danken aan de samen stelling van de revue, die vol variatie is en ditmaal, ook in de groote finales, zooals „Veerenpracht", de komische noot brengt. „Lach iederen dag" is het lachrecept voor 1939 voorgeschreven door de Nationale Revue, toebereid naar de ideeëen van Bob Peters in de vroolijke Apotheek van de Nationale Re vue. De dansen zijn ingestudeerd door Frans Muriloff, de décors en costumes ontworpen door Joop Geesink. Het orkest staat onder leiding van Juüus Susan. „Lach iederen dag" brengt U vroolijkheid, humor en amusement van goeden huize en dat alles uitsluitend van Hollandschen bodem de revue beoogt U eenige uren van ontspan ning te bezorgen. Tijdig plaatsbespreken wordt dringend aanbevolen. STOOMVAART 'UJ. NEDERLAND. Poelau Bras, t., pass. 11 Maart Gibraltar. Saleier, 13 Maart te Schiedam. Tarakan, u„ 13 Maart te Londen. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAPPIJ Achilles, 13 Maart te Lissabon. Agamemnon, 13 Maart te Amsterdam. Ajax, pass. 12 Maart Holtenau. Amazone, 11 Maart te New York. Aurora, 11 Maart te \jenua. Berenice, 12 Maart te Amsterdam. Breda, u„ 11 Maart te Corral. Calypso, 10 Maart v. New York. Ceres, 12 Maart te Hamburg. Costa Rica, 12 Maart te Amsterdam. Dido, 11 Maart v. Curagao. Douro, 10 Maart v. Cristobal. El Libertador, 9 Maart v. Curagao. Flora, 8 Maart v. Curagao. Hebe, 13 Maart v. Malaga. Hercules, 11 Maart v. Izmir. Hermes, 13 Maart v. Amsterdam. Irene, 11 Maart v. Rotterdam. Iris, 13 Maart te Odense. Mars, 11 I'nart v. Rotterdam. Merope, 12 Maart v. Gibraltar. Midas, 7 Maart te Curagao. Orpheus, 12 Maart te Stettin. Pericles, 12 Maart te Amsterdam. Perseus, pass. 13 Maart Brunsbuttel. Plato, 7 Maart v. Curagao. Rhea, 12 Maart te Hamburg. Saturnus, 13 Maart te Alexandrië. Simon Bolivar, 12 Maart v. Curagao. Strabo, 10 Maart v. Curagao. Telamon, 9 Maart v. Curagao. Theseus, pass. 12 Maart Brunsbuttel. Tiberius, pass. 12 Maart Dungeness. Titus, 13 Maart v. Malaga. Triton, 11 Maart v. Chanak Kalesi. Ulysses, 11 Maart te Piraeus. Vulcanus, 11 Maart v. Tunis. Amstelland, 11 Maart v. Amsterdam. Vulcanus, 11 Maart v. Tunis. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, 11 Maart v. Amsterdam. Eemland, t„ 13 Maart v. Bahia. Salland, u., 13 Maart te Rio Janeiro. Waterland, t„ 11 Maart v. Las Palmas. Zaanland, t., 11 Maart v. Rio Janeiro. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Bilderdijk, 11 Maart te Boston. Boschdijk, 11 Maart te-Puerto Mexico. Breedijk, 11 Maart v. Rotterdam. Burgerdijk, 12 Maart Z. v. Land's End. Damsterdijk, 9 Maart v. Vancouver. Lochmonar, 10 Maart v. Cristobal. Nieuw-Amsterdam, 10 Maart te Montevideo. Noordam, 12 Maart te Rotterdam. Veendam, 11 Maart v. New York. Volendam, 11 Maart v. New York. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Brand, 12 Maart te Amsterdam. Reggestroom, t„ 12 Maart te Havre. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Transporter, 9 Maart te Los Angeles. Silverbelle, 9 Maart v. Galveston. Silverguava, 10 Maart v. San Francisco. Simaloer, 10 Maart v. Trinidad. JAVA—NEW-VORK LIJN. Glaucus, 11 Maart v. Singapore. Kota Gede, pass. 10 Maart Assuncion. Rhexenor, 12 Maart v. New York. Tanimbar, 11 Maart v. Savannah. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, t„ 13 Maart te Belawan. Buitenzorg, u„ 12 Maart te Batavia. Dempo, t„ 14 Maart te Rotterdam verwacht Indrapoera, t„ 12 Maart v. Sabang. Kedoe, 12 Maart te Hamburg. Kertosono, 12 Maart te Schiedam. Kota Baroe, u., 12 Maart te Belawan. Kota Pinang, t„ 12 Maart v. Port Said. Sibajak, u„ 13 Maart, 13 u. v. Lissabon. Sitoebondo, u„ 12 Maart v. Port Said. Tapanoeli, t., 12 Maart v. Aden. Tosari, t„ pass. 12 Maart Point de Galle. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Aludra, 15 Maart te Rotterdam verwacht. Alwaki, t., 11 Maart v. Buenos Aires. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Bellerophon, 12 Maart te Rotterdam. Memnon, 10 Maart v. Yokohama. Neleus, 11 Maart te Londen. Phrontis, 11 Maart v. Gravesend. Polydorus, 13 Maart, v. Amsterdam. Polyphemus, 12 Maart v. Amsterdam. Sarpedon, pass. 12 Maart Gibraltar. EMZETCO LIJN. Jonge Johanna, 12 Maart te Huil. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Banjoewangi, pass. 13 Maart Ouessant. Nieuw Holland, 10 Maart te Batavia. Nieuw Zeeland, 10 Maart te Melbourne. Ruys, li Maart te Manilla. Stagen, 10 Maart v. Newcastle. Tasman, 10 Maart te Soerabaja. VEKEENIGDE NED SCHEEPVAART MM' (Holland—Br.-Indië Lijn). Hoogkerk, 12 Maart v. Rotterdam. rj, t (Holland—Afrika Lijn). S °®171,fon,tein' t-- 11 Maart te Durban. Boschfontein, u„ 11 Maart v. Dakar. Heemskerk, t„ 12 Maart v. Dakar. 2fo»'^ 12 Maart te Amsterdam. Mehskerk, t„ 10 Maart v. Beira. R«nrif \12 Maart te Botterdam. H 11 Maart v. Mombassa. P S ontem, t„ 11 Maart v. Mombassa.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6