Ingezonden 'êindelifk gev Herman Nypels' Texel „had" de primeur Voor de oude zeeridders Instandhouding van den Gem. radio-cursus Reorganisatie Nederlandsche vereeniging v. Luchtbescherming Rheumatische pijnen Xe^ce&Lcfi nieuuM Reddings-propaganda- avond Marktoverzicht Marktberichten Naar 't juiste getal geraden Rijkspostspaarbank Gymnastiekuitvoering S. v. C. De Koog Jaarfeest „Klimop" Cocksdorp ïlieuw-i uut Ubfc Visscherij Luiermand-actie De Middelbare Technische School voor bouwkunde te Amsterdam Uznyefasfio-h-t Oprichting Hengclsportclub WxuidehjioAt jTlaUne^eïiMen Vicc-admiraal K. F' Sluys gecremeerd Opbrengst Dorus Rijkers collecte ruim 300 gulden. De Dorus Rijkers collecte heeft Zaterdag 308.24 opgebracht. Een bevredigend resul taat, gezien de vele collecten, die er in onze stad worden gehouden. e Aan allen, die tot dit resultaat hebben mee gewerkt, mag dan ook zeker een woord van dank worden gebracht. Zooals bekend wordt aan de Zeevaartschool In deze gemeente sinds 2 September 1932 een radiocursus in stand gehouden, van welken cursus de kosten geheel komen ten laste der gemeente. Aangezien B. en W. van meening waren, dat, nu deze cursus reeds meer dan "zes jaar lang zijn bestaansmogelijkheid had bewezen, een poging moest worden gedaan, om daar voor in het genot te komen van Rijkssubsi die, wendden zij zich bij schrijven van 1 No vember 1938, tot den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, met het verzoek te willen bevorderen, dat een der gelijk subsidie ten behoeve van genoemden cursus zou worden toegekend. Blijkens zijn antwoord van 26 Januari 1939, is de Minister van meening, dat voor het verkrijgen van Rijkssubsidie ten be hoeve van dezen cursus de procedure moet worden gevolgd als bedoeld in artikel 25, 2e lid, van de nijverheidswet. oVlgens het be paalde in dit lid moet de gemeenteraad de instandhouding van den cursus noodig oor- deelen, gehoord de daarbij betrokken orga nisaties van patroons en werklieden. Voor het verkrijgen van het oordeel van deze organisaties hebben B. en W. zich ge wend tot de Maatschappij „Radio Holland" te Amsterdam en tot de vereeniging van Radiotelegrafisten ter koopvaardij en bij de luchtvaart, te Rotterdam. De Maatschappij „Radio Holland" gaf in eerste instantie als haar meening te kmnen, dat zij niet kon verklaren, dat het zeer ge- wenscht zou zijn den radiocursus aan de Zee vaartschool, voor zoover het betreft beroeps telegrafisten, in stand te houden. Op dit oordeel is deze maatschappij in een volgend schrijven in zooverre teruggekomen, dat zij, voor het geval, dat tot handhaving van den cursus wordt besloten, in overweging geeft dezen zóódanig in te richten, dat per jaar hoogstens 4 telegrafisten worden afgeleverd, dat wil zeggen 2 voor de marine en 2 voor de koopvaardij. B. en W. merken daaromtrent het vol gende op: Indien de cursus op dezen grondslag zou worden ingericht, zou een aantal van min stens 16 leerlingen kunnen worden aange houden. Immers hij telt twee leerjaren, ter wijl kan worden aangenomen, dat gemiddeld zeker niet meer dan 50 der candidaten slaagt. De vereeniging van radiotelegrafisten ter koopvaardij en bij de luchtvaart komt tot de slotsom, dat er zeker, naar haar meening, voldoende termen aanwezig zijn, om de sub sidie-aanvraag te steunen. Op grond van het vorenstaande stellen B. en W. den raad voor, te verklaren, dat de instandhouding van den bestaanden cursus ter opleiding voor radio-telegrafist, verbon den aan de Zeevaartschool aldaar noodig is. De moderne keuze in overhemden, hoeden, dassenpetten, handschoenen en ondergoederen. Populaire prijzen. Heerenmodemagazijnen, Den Helder. Het oordeel van Minister van Boeyen. Het rapport van de commissie-Quarles van Ufford, welke commissie door den minister van binnenlandsche zaken werd ingesteld om een onderzoek in te stellen inzake de taak en werk wijze van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, heeft den minister aanlei ding gegeven tot verschillende opmerkingen. In het algemeen kan de minister zich met de in het rapport voorgedragen denkbeelden ver eenigen. Het verdient naar de meening van den minis ter, aanbeveling, dat de Commissaris der Ko ningin en de minister van Binnenlandsche Zaken ieder twee gedelegeerden kunnen aan wijzen om namens hen de vergaderingen van het bestuur en van het territoriaal verband, on derscheidenlijk die van het dagelijksch bestuur, van het hoofdbestuur en van de algemeene ver gadering bij te wonen. De gedelegeerden dienen in die vergaderingen een raadgevende stem te hebben. De minister geeft verder in overweging, dat bij de reorganisatie van de vereeniging zooveel mogelijk wordt zorg gedragen, dat in de on derscheidene besturen en in den raad van ad vies de burgerij in al haar geledingen en groe peeringen wordt vertegenwoordigd. Het ligt in het voornemen van den minister om het bedrag van het subsidie voor de veree niging voor de jaren 1939, 1940, 1941, 1942, 1943 vast te stellen op resp. 40.000.—, 35.000.—, 30.000.—, 25.000.— en 25.000 Deze bedragen zijn als maxima bedoeld. Na deze vijf jaren kan het subsidie bedrag opnieuw worden herzien. Tenslotte deelt de minister mede, dat het in zyn voornemen ligt, om een wij ziging van het koninklijk besluit van 15 Augustus 1936 te bevorderen, waardoor dit wordt aangevuld met een verplich ting voor de burgemeester om een plaat selijke luchtbeschermingsorganisatie van particulieren tot stand te brengen. Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. Maar het eerste kievitsei zei krak en brak. Texel heeft dit jaar de primeur van het eerste" kievitsei. Het is Zondagmorgen vroeg door den zestienjarigen Gerard van Boven, wonende te De Cocksdorp, dicht bij den Eier- landschen Vuurtoren gevonden. Als „tragische" bijzonderheid kunnen we hier nog aan toevoegen, schrijft „De Telegr.", dat dit eerste ei niet aan H.M. de Koningin zal worden toegezonden. Dat zit zoo: De jeugdige vinder was de wereld te rijk, en ieder moest het licht groene eitje met de zwarte stipjes zien. Gerard stopte het daarna telkens zooals het een echten eierzoeker betaamt onder de pet weg. Den laatsten keer zette hij het hoofddeksel echter wat onvoorzichtig op en,krak" zei het eerste eitjeDe struif doorweekte zijn krullebol. Den armen knaap stond het huilen nader dan het lachen. „Nu krijgt de Konigin het eerste kievitsei niet!", stamelde hij verdrietig. Dit is inderdaad het geval. Maar misschien zal nu spoedig het tweede gevonden worden. De eierzoekers zullen inmiddels de tijding, dat het eerste ei gevonden is, met vreugde hebben vernomen. Maar het zal voorshands nog 'n schaarsche raperij worden bij dit drog£ weer. Zoolang de regenwormen dan ook nog niet door Pluvius uit den grond worden ge lokt, zal er var het eierrapen nog niet veel komen. Van den Nederl. Bond tot het red den van Drenkelingen. Gisteravond werd in Pen's Bioscoop voor een geheel gevulde zaal door den heer A. J. Meijerink een lezing met lichtbeelden gehou den over „Zwemmen in zee en het redden van drenkelingen". Deze vergadering, die o.a. werd bijgewoond door Burgemeester Kamp, 't Hoofdbestuur van de Tex. vereen, voor V.V.V. en verschillende doktoren uit deze gemeente, werd geopend door den heer Michels, die zijn genoegen uitsprak over de groote opkomst. Hieruit bleek wel, dat de opmerking, die hij in de V.V.V.-vergadering te De Koog over deze zaak had gemaakt, de belangstelling heeft van velen in deze ge meente. Verder deelde de heer Michels het een en ander mede over de indeeling van dezen avond; tenslotte wees spr. er op, dat het doel van deze vergadering was het op richten van een afd. van den Nederl. Bond tot het Redden van Drenkelingen. Hierna kreeg de heer Meijering het woord. Spr. begon met mede' te deelen, dat de ver eeniging thans 15 jaar bestaat en in die 15 jaren zijn op zeer vele plaatsen in ons land afdeelingen, met reddingbrigaden opgericht. Het doel van onze vereeniging is het redden van drenkelingen het geheele jaar door uit alle binnenwaters in ons land, in de zomer maanden aan de zee en in den winter uit het ijs. Omdat het hier een kustplaats is, zal ik mij ditmaal voornamelijk bepalen tot het red den van drenkelingen aan strand. Van 19031910, dus in 7 jaar tijd, ver dronken in ons land nog 6578 personen, n.1. 1576 vr. en meisjes en 5002 mannen en jongens, dus bijna 1000 per jaar. Gelukkig is er in de laatste jaren, dank zij vooral ook 't werk onzer vereen., een merk bare verbetering gekomen: in de periode 1920'30 daalde 't aantal reeds tot 648 per jaar en in 1938 stierven nog 461 personen den verdrinkingsdood. Het doel is thans ook hier een Reddings brigade te vormen. Op de eilanden bestaan die nog niet, er komen hier, omdat de kust zoo veilig is, weinig ongevallen voor, doch van 't zwemmen in zee wordt zoo druk ge bruik gemaakt, dat een Reddingsbrigade onontbeerlijk is geworden. Begonnen moet worden met een diploma voor Eerste Hulp bij ongelukken. Spr. had van de aanwezige doktoren vernomen, dat ze gaarne hun mede werking zullen verleenen. Tenslotte wees spr. nog op 't feit, dat te Noordwijk enkele jaren geleden bij het omslaan van de reddingboot bij de stranding van de „Salento" drie redders verdronken, hetgeen waarschijnlijk niet ge schied was, indien er een reddingsbrigade had bestaan omdat het ongeval nabij de kust plaats greep. Na een korte pauze werden aan de hand van een serie projectieplaatjes zeer vele nuttige wenken gegeven voor 't redden van drenkelingen, terwijl tevens van demonstraties met het benoodigde materieel aan het strand afbeeldingen werden gebracht. De aandacht werd by de exploitatie der projectieplaatjes ook in 't bijzonder gevestigd op het prachtige werk der N.- en Z.-Holl Reddingmaatschappij, welke sinds de oprich ting in 1824, 9000 drenkelingen heeft kun nen helpen. Het bleek, dat in de zaal tientallen personen werden gevonden, die gaarne medewerking wil den verleenen tot oprichting van een afdeeling en een Reddingsbrigade. Burgem. Kamp zegde ook medewerking toe en verklaarde zich (op voorstel van den heer Meijering) bereid het eere-voorzitterschap der vereeniging op zich te nemen. Burgem. Kamp wees op het groote nut van Reddingbrigaden langs onze 32 km lange kuststrook: het was z.i. gewenscht, dat op verschillende dorpen personen werden aan gewezen, die zitting in het bestuur van de af deeling zouden nemen. Burgem. achtte het verder zeer gewenscht, dat de voorzitter van de Tex. Zwemvereeniging, de heer C. Bakker (vader Jeugdherberg), het initiatief zou ne men tot het vormen vann een comité, waarin o.m. de heeren J. Blom, Michels en Jn. Bakker van De Cocksdorp zitting zouden kunnen nemen. De heer Michels sloot de vergadering. Hij deelde mede, dat hij zeer veel genoegen had beleefd van zijn initiatif, omdat iedereen wilde medewerken en bracht tenslotte dank aan V.V.V. voor verleende finantieelen steun. FILM-AVOND IN HOTEL „DE ZWAAN". Voor leden van den R.K. Volksbond, L.T.B en R.K. Middenstandsvereeniging zal Woens dag a.s. de geluidsfilm van den Raad van Arbeid worden afgedraaid, Het bleek Maandag aan de markt weder, dat de vooruitzichten voor de wolveehouderjj zeer slecht zijn. Er werden n.1. enkele partijen lamschapen aangevoerd, die bijna onverkoop baar waren. De prijzen liepen van 12 tot 15. Een veehouder, die voor prima lamscha pen 18 vroeg, kreeg geen enkel behoorlijk bod. Verder werden nog enkele rammen voor den slacht aangevoerd, de prijzen hiervan be droegen 16 tot 22. Er werd slechts een tweetal koeien verhan deld, de prijzen waren 160 tot 210. Nuch tere kalveren golden 7 tot 10, graskalveren 35 tot 60. De varkensprijzen op de boerderij bedragen 23 tot 25 cent per pond. Biggen brachten op de markt 10 k 12 op. De eierenprijs aan de veiling bleef vrijwel gelijk aan die van de vorige week. Bij den aanvang der veiling werden een paar partijen voor iets hoogeren prij3 verkocht, doch later liep de prijs weer terug. Veemarkt Maandag 13 Maart 1939. 2 koeien 160210; 3 graskalveren 35 60; 24 schapen 12—15; 8 rammen 1622; 16 biggen 816; 24 nuchtere kalveren 7 tot 10. Eierenveiling Maandag 13 Maart 1939. Aangevoerd: 73500 eieren. 58-62 kg 3.00—3.25; 62-64 kg 3.15—3.30; 66-70 kg 3.35—3.70; 50-56 kg 2.80—3.00 per 100 stuks. De heer Dekker heeft aan de opening van zijn nieuwe slagerij in de Koogerstraat te Den Burg een kleine attractie verbonden, n.1. het raden van een getal beneden 1000; voor de prijswinners(sters) was een rollade beschik baar. Het getal was 500. Twee personen raadden 498 (geen 500). Aan beide dichtst- bijzijnden, n.1. mevr. RoeperKeijser te De Waal en mevr. Swarthof, Koogerweg, werd een rollade gezonden. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Burg. In den loop der maand Februari 1938 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd 23.833,77 en terugbetaald 21.168,77. 'Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2.665, Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 25. Zondagavond had in Hotel „De Hoop" een uitvoering plaats van de Dames-gym. S.v.C. Bij afwezigheid van den voorzitter, opende de heer Zondervan, leider van de gymnas tiek No. 1 van het programma was brugwerk, waaraan 15 dames meewerkten. Dit num mer viel zeer in den smaak, graag hadden we hier, evenals bij de volgende nummers, eenige muziek gehoord. Het tweede nummer was een vrije oefe ning, die werd gevolgd door een knotsoefe ning. Nummer 4 van het programma, 4 Tiroler dames, viel eveneens bijzonder in den smaak, hierop volgde vrije oefeningen en potpourri, waarna de pauze inging. Na de pauze optreden van het Wolga-koor, wat door de deelnemende dames prachtig uitgevoerd werd, Daverend applaus. Hierna kwamen de AVRO-zangertjes van J. Hamel ten tooneele, die verschillende liedjes ten gehoore brachten. Tot slot samenzang van de AVRO-zanger tjes. Om elf uur wat dit ryk gevarieerd pro gramma ten einde. Jammer was het, dat eenige jongelui van elders door druk praten de rust nog al eens verstoorden. Dergelijke gasten doen beter thuis te blijven. Door een der deelneemsters werd aan den heer Zondervan, als blijk van waardeering, een vulpen aangeboden. Vrijdagavond hield de Christelijke Meisjes- vereeniging „Klimop" in Hotel „Het Witte Huis" haar jaarfeest, voor een geheel be zette zaal. Nadat mevrouw Boogaard den avond met gebed geopend had, werd het programma be gonnen met samenzang, waarna eenige aar dige voordrachten ten tooneele werden ge bracht, waarin goed werd gespeeld. Nadat thee met koekjes geserveerd wa ren, bood mej. M. Alkema mevr. Boogaard bloemen aan in dank voor hetgeen deze voor het welslagen van dezen avond gedaan had. Waarna Ds. Salm met dank aan allen, die aan het slagen van dit jaarfeest hun medewerking verleend hadden en voor de goede opkomst van het publiek dezen ge- zelligen avond sloot. ZWEMVESTEN AANGESPOELD. Aan het Noordzeestrand zijn dezer dagen eenige zwemvesten aangespoeld. STRAND AFNAME. Door den sterken N.W. storm is het strand bij de Reddingtent wederom met eenige meters afgenomen, zoodat weer een rail afgekop peld moest worden. HAVEN VAN NIEUWEDEEP. Aangekomen van Villa Garcia en vertrok ken naar de Lemmer het Ned. motorschip „Henca. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Hariingen het Eng. motorschip „Drake". URK, 13 Maart. Door 9 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Visch- afslag alhier aangevoerd: 115 pond Noordzeeschol, prijs 11 tot 15 ct„ 129 pond Schar, 10 tot 11 ct., 100 pond Schel- visch, 6 tot 7 ct. en 90 pond Poonen, 7 tot 8 ct., alles per pond. De haring, welke de vorige week aan den afslag werd aangevoerd, was nog geen haring, welke gevangen was ten Noorden van den af sluitdijk en dus niet overeenkomt met de Zui- derzeeharing. Het was de Noordzeeharing, welke dan ook aanmerkelijk lager in prijs is. De oude Zuiderzeeharing werd hier nog niet aangevoerd. De vangst in de Waddenzee laat zich dan ook nog beperken tot enkele stuks haring. Voorheen was er omtrent dezen tijd van het jaar met deze voorjaarsharingvisscherij al goed verdiend. Er kwamen dan ook wel week- resultaten van 1000 gulden voor. Zoo het schijnt zal deze voorjaarsharingvisscherij wel op een mislukking voor onze kamer- en kom- visschers uitloopen. Ook zal dit een teleurstel ling zijn voor een groot gedeelte van onze groote Noordzeevloot, welke met den kuil ook deel neemt aan de voorjaarsharingvisscherij. Omtrent dezen tijd van het vischseizoen is toch de Noordzeevisscherij aangewezen op bijzon dere vischsoorten en wel op de sardijn. Thans is er ook zeer weinig sardijn te vangen, zoodat de visscherij over het globaal genomen deze met den kor wordt uitgeoefend op de bekende vischsoorten: Schol, Schar, Tong en Tarbot. De vangst is momenteel ten zeerste afhankelijk van de gesteldheid van het weer. Verleden week kon er op de Noordzee zeer weinig wor den gevischt. Zeer velen van onze Noordzee- visschers hebben niet meer als 1 tot 2 etmaal gevischt. In dezen vischtijd was de vangst maar matig. De prijzen der Noordzeevisch tot duur. Dit was ook in verband met het feit, dat er de laatste dagen zeer weinig visch werd aange voerd. De kleine motorvaartuigen voor de kust van IJmuiden en Scheveningen maakten week- resultaten van 50 tot 70 gulden per kustvis- scher. De garnalenvisschers gemiddeld tot 100 gulden. De groote motorvaartuigen voor Texel en Terschelling ten hoogste tot 180 gulden per motorvaartuig. De snurrevaadvaartuigen van 200 tot 300 gulden per snurrevaadvaartuig. Er werd door zeer velen zeer ver van de kust gevischt. De vorige week (6 tot en met 11 Maart) werd door 3 tot 9 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 470 pond Poonen, prijs 7 tot 10 ct., 390 pond Schelvisch, 5 tot 11 ct., 180 pond Rog, 8 tot 10 ct., 540 pond Schar, 7 tot 12 ct. en 490 pond Noordzeeschol, prijs 10 tot 15 ct., alles per pond. len wy niet aarzelen en daar zeker toe over- gaan. Ik herhaal dus hier nog eens de woorden, welke door Uwen redacteur uit mijn wond zyn opgeteekend: „Wat wil men eigenlijk in Alkmaar?" Met beleefden dank voor de toegestane plaatsruimte K. KEURIS Az. Voorzitter „Ziekenzorg". (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Anna Paulowna, 11 Maart 1939. Mijnheer de Redacteur, In het tweede artikel, gewijd aan de „Ziekenfondsstrijd in Nederland", voorkomen de in Uw blad van 28 Februari j.1., waarin in zeer beknopten vorm enkele gedeelten zijn weergegeven, waren enkele onjuistheden ge slopen, waarvan het mij noodig lijkt, gezien het uit onderlinge gesprekken opgevangen commentaar, eenige rechtzetting te geven. Ik kan over een deel daarvan zéér kort zijn. Zoo is niet Jb. Crum, maar P. J. Crum secretaris-bode en niet D., doch T. Jongejan penningmeester van „Ziekenzorg" vanaf de oprichting. Verder zijn er niet 2000, doch ruim 2600 verzekerden, terwijl de vroegere kaas- fabriek, op welks zolder de z.g.n. „veldslag" werd geleverd, niet te Oudesluis, maar te Kleine Sluis is te vinden. Bij journalistiek haastwerk kunnen dergelijke kleine onzuiver heden echter gemakkelijk insluipen. Ook de voorstelling, dat er in 1914 reeds twee ziekenfondsen waren, is onjuist. Pas na de opheffing van het Nutsfonds, welke onmid dellijk gevolgd is door de oprichting van „Ziekenzorg", stichtte dokter Aldershof hier een afdeeling van het Maatschappij-fonds. Vanaf dat oogenblik mocht er dus pas van twee fondsen worden gesproken. Daar dokter Aldershof „Ziekenzorg" niet wenschte te erkennen, betaalden onze leden voor elke be handeling direct per kwitantie en het was daarbij, dat voortdurend hoogere bedragen werden geëischt. Mag ik nu nog even ingaan op de zaak zelve, n.1. de mogelijkheid van Ziekenfonds- strijd in Anna Paulowna. M. i. is daar op dit oogenblik geen enkele reden toe aanwezig. De verhouding tusschen „Ziekenzorg" en de plaatselijke dokters laat niets te wenschen over, evenmin die tusschen de dokters en de bij ons verzekerden. Datzelfde kan ook ge zegd worden van de verhouding tusschen ons en de specialisten. Ik heb dus wel eenigszins verwonderd gestaan over de eerste pers uitingen, ook in Uw artikel van 28 Februari j.1. nog eens herhaald, dat, na Texel, in Anna Paulowna het eerste offensief van de zijde der Maatschappij tot bevordering der Genees kunst te wachten zou zijn. De Maatschappij zou n.1., door een strijd tegen ons te beginnen, slechts schade doen aan eigen leden. Zonder nadere bevestiging neem ik dat dus nog niet voor waarheid aan. Mocht evenwel blijken, dat de Maatschappij of haar onderaf deeling A.A.Z.Ak. den strijd met ons wenscht aan te binden, dan kan men er van verzekerd zijn dat men ons paraat zal vinden. Want, ik wil dit nog wel eens her halen: „Ziekenzorg" denkt er niet aan, zijn zelfstandigheid prijs te geven. Het heeft dit in 1914 en 1915, toen het geen enkele reserve bezat, niet gedaan en het zal dat, nu er een stevige reserve aanwezig is, nog te minder doen. Bovendien is, naast onze eigen positie, ook die van de Centrale Bond van Zieken fondsen, op wier volledige stem wij kunnen rekenen, sindsdien nog aanzienlijk verstevigd. Hoewel wij het dus zouden verkiezen in vrede verder voort te werken, zal men ons, als ons moeilijkheden in den weg mochten worden ge legd, gereed vinden om deze opzij te ruimen. Mocht men het zóó ver willen voeren, dat men de plaatselijke dokters zou willen verbieden, om verder voor ons te werken wat hoogst ontactisch zou zijn, omdat het dan slechts deze zouden zijn, die het gelag zouden moeten be talen en deze zouden daaraan voldoen wat nog betwijfeld mag worden dan blijft ons altijd nog het wapen van de benoeming van een eigen dokter. Natuurlijk zal dat slechts in het uiterste geval geschieden, doch indien wy daartoe gedwongen mochten worden, zul- Bolsward geeft het sein. Te Bolsward zal men weer overgaan tot een luiermand-actie ter gelegenheid van de a.s. blijde gebeurtenis in ons Prinseelijk gezin. Door een beroep te doen op alle vrouwen en meisjes, hoopt men in de gelegenheid te zijn een groot aantal Juliana-feestpakketten te kunnen uitreiken aan die gezinnen, waarin tezelfder tijd een baby geboren wordt. De actie heeft het motto: Draagt Elkanders Lasten, ontleend ana de Koninklijke radio boodschap van 27 Januari. Uit het jaarverslag over 1938 van deze school blijkt dat Amsterdam aan een derge lijke onderwijs inrichting behoefte heeft. Niet minder dan 212 (188) leerlingen bezoe ken deze school, welke in 1930 met 48 leer lingen werd opgericht. Met de Industrieschool en de Voorberei dende Cursussen nadert het totaal aantal leerlingen de 500. Deze Middelbare Technische School, op leidend voor bouwkunde en weg- en water bouwkunde, is gevestigd in het zuidelijk deel van de stad, n.1. in de Dongestraat. Voor toelating hebben zich in het afgeloo- pen jaar 120 candidaten aangemeld tegen 101 in 1937. Een prospectus, vermeldend nadere bizon- derheden inzake opleiding, kosten en moge lijkheden, wordt gratis toegezonden. In dit nummer vinden onze lezers een ad vertentie betreffende het oprichten van een hengelsportclub. Men verzoekt ons hiernaar te verwijzen en eveneens naar de adverten tie in het Adv.blad. van morgen. Mooie prestatie van de W.S.V. „De Duinkanters". Zy leggen beslag op den eersten prijs. Zondag heeft onze plaatselijke wandelsport- vereeniging „De Duinkanters", deelgenomen aan den te Rotterdam gehouden Jubileum wandeltocht, uitgeschreven door de Rotter- damsche Electrische Tram (Wandelsp.-ver. R.E.T.) en mocht er in slagen om op den eersten prys beslag te leggen. Maandagmiddag is in het crematorium te Velsen het stoffelijk overschot verascht van den gep. vice-admiraal K. F. Sluys. Van hen, die gekomen waren om den over ledene de laatste eer te bewijzen, noemen wij: de vice-admiraal, chef van den marinestaf J. Th. Furstner, de gep. vice-admiraals J. H. Zeeman, L. J. Quant, W. Naudin ten Cate, A. F. Gooszen en Van Hecking Colenbrander, de gep. schout-bij-nacht W. C. A. Vink, en J. de Wal, de gep. kapt.-luit. ter zee R. P. C. Speng- ler, de gep. kapt. ter zee H. M. Manikus en C. J. Canters. Nadat in de aula, waar volgens den wensch van den overledene, niet gesproken werd, de baar, die gedekt was met de Nederlandsche vlag, onder de tonen van het „Wilhelmus" was neergelaten, dankte de oudste dochter voor de belangstelling. Ondervolgende schepelingen, thans ge plaatst als achter ieders naam vermeld, wor den den 15den Maart 1939 geplaatst aan boord H. Ms. „Friso". Schipper H. v. d. Meer, van Speijk. Kwartierm. C. J. v. d. Veer, v. Speijk. Matroos le kl. D. van Dam W.s. W.o. Matrozen le kl. J. A. Appeldoorn, A. C. Matr. le kl. E .de Bruyn, W.s. W. Matr. le kl. H. Sperling, W.s. W.o. Matr. 2e kl. C. M. P. Goos, v. Speijk. Sergt.-konstabel J. Tebbes, v. Speijk. Korpl.-konst. M. Jansen O.Z.D. Konstabelsmaat H.Lourens, W.s. W.o. Korpl.-telegr. W. Oomen, Walstation. Maj.-macht. J. C. Louwerse, van Speijk. Sergt.-macht T. J. van Straaten Kaz. W.o. Korp.-macht. L. Kristelijn, de Mok. Korpl.-macht. H. Groen, v. Speijk. Stoker-olieman P. Brandi, W.s. W.o. Stoker le kl. A. H. Henschen, v. Speijk. Stoker le kl. T. T. Sluik, v. Speijk. van Baarlen, A. F. L. v. d. Steen, v. Speijk. Stoker le kl. W. de Vries, W.s. W.o. Korpl.-monteur T. v. d. Gaast O.Z.D. Sergt.-bottelier G. van Schagen, v. Speijk. Korpl.-schr. L. J. Hordijk, W.s. W.o. Hofmeestersmaat M. Slagt, W.s. W.o. Sergt.-kok G. G. Akkerman, W.s. W.o. Bevordering. Met ingang van 1 Febr. 1939: Korpl.-macht F. J. Mol, Sergt-macht. Korpl.-zvplgr R. Boetes, sergt-zvplgr. Korporaals d. marns A. P. v. d. Steenoven, H. G. Wieman, W. M. v. Donselaar, J. Flipse, J. Thoma, tot sergt- d. marns. Met ingang van 1 Maart 1939: Stokers-olieman J. A. Kruisland, H. Groen J. C. Baljé, tot korpl.macht. Sergt. d. marns. T. J. W. v. d. Sel tot sergt.-maj. d. marns. Tamboer le kl. E. Smit tot korpl.-tamboer.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7