IttaenldaylcPie. ïïlifme^u Afscheid Pastoor van der Eem „Geen tegenstand aan de Duitsche troepen' De nieuwe Duitsche staat „isjechei Toepassing Rijtijdenbesluit in Mei Halte Oudesluis blijft gesloten Pleidooi voor lage tariefmuren Hoofdmacht der Duitsche troepen vlak bij Praag Uit onze omgeving Aldus adviseert Praag. Vannacht te drie uur is een buitengewone ministerraad te Praag bijeengekomen om te wachten op berichten uit Berlijn. De woordvoerder van de regeering ver klaarde. later met tranen in de oogen den correspondent van Reuter, dat de Duitsche troepen te zes uur in den ochtend het Tsje chisch gebied zouden binnenrukken en het Tsjechische leger zouden ontwapenen. Even later werd door midde! van de Tsje chische radio een beroep gedaan op het le ger geen tegenstand te bieden aan de Duit sche troepen en de wapens kalm over te ge ven. Deze, oproep werd ieder kwartier her haald. rp i .ti Goebbels heeft in een radiorede bekend ge maakt, dat de Duitsche troepen Tsjechisch gebied waren binnengerukt. Hij gaf toe dat de bevelen reeds waren gegeven voor de Tsjechoslowaaksche minis- terypresident Hacha te Berlijn was gekomen howel dit eerst werd tegengesproken; ter wijl Hacha nog met Hitier sprak stonden de Duitsche troepen reeds 20 km. op Tsje chisch gebied. Officieel wordt medegedeeld, dat vandaag nog niets kan worden gezegd over de we gen, welke Duitsche troepen zullen volgen, noch over de punten, waar de grens zal worden overschreden. Bohemen en mora- vië zijn verboden land en niemand mat het door de Duitsche troepen bezette gebied binnengegaan of het verlaten. Het geheele gebied ten westen van de lijn Bratislava- Maehrisch-Ostrau is voor gevaarlijk ge bied verklaard en alle vliegtuigen zijn ge waarschuwd. De Duitsche rado noemt het Tsjechische gebied thans „Tsjechei." (Ongecorr.) Geen oververmoeide chauffeurs meerl Gisteren is het Rijtijdenbesluit in het Staatsblad afgekondigd. Van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, dat het in het voornemen ligt de Rijtijdenwet 1936 en het Rijtijdenbesluit in den loop van de maand Mei a.s. in werking te doen treden. De inhoud van het Rijtijdenbesluit komt op het volgende neer: Verboden wordt op den openbaren weg een motorrijtuig te besturen in een toestand van oververmoeidheid, of gedurende meer dan vijf uren, tenzij voldoende onderbre kingen van den rit hebben plaats gehad. Het goederenvervoer per motorrijtuig op Zondag wordt beperkt. Arbeids- en rusttijden. Behoudens in het besluit opgenomen uit- Het is in Bratislava zeer onrusitg en rumoerig geweest de laatste dagen. Vele arrestaties hebben plaats gevonden, betooging na betooging is gevolgd. Op onze foto ziet men een der straten, waar samenscholende radicale Slowaken door de politie worden verwijderd. zonderingsbepalingen zijn de arbeids- en rusttijden in het algemeen als volgt gere geld. De werktijd bedraagt ten hoogste 10 uren (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 11 uren) en 55 uren per week (voor bestuurders van taxi's en huurauto's geldt het weekmaximum van 55 uren voor door den minister van Waterstaat aan te wijzen gemeenten, voor andere gemeenten is het weekmaximum 60 uren). De dienst tijd, dit is de werktijd met inbegrip van tusschenliggende rusttijden, mag ten hoog ste 14 uren bedragen (voor bestuurders van taxi's en huurauto's 12 uren), terwijl tus- schen twee diensttijden een onafgebroken rusttijd van tenminste 12 uren moet lig gen. Eenmaal per week moet een onafge broken rusttijd van 30 uren worden gege ven, waarin tenminste eenmaal in drie we ken de Zondag moet liggen. Nachtarbeid wordt beperkt tot 6 malen werken tusschen 1 en 6 uur des voormiddags in een tijdvak van twee weken, met dien verstande dat de bestuurder van een vrachtauto meer dan 6 malen mag werken van 3 tot 6 uur des voormiddags, indien hij in het betreffende tijdvak van twee weken geen enkele maal tusschen 9 uur des namiddags en 3 uur des voormiddags werkt. Amsterdamsche Kamer van Koophandel maakt ernstig be zwaar tegen voorgestelde wij-, ziging Tariefwet en Statistiek recht. In de gister gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam is besloten een adres te zenden aan de Tweede Kamer der Staten Generaal inzake het door de regeering aanhangig gemaakte wetsontwerp tot wijziging van de Weest op Uw hoeden. Een tijdje geleden hoorde ik, in de tram zittend, op gedrukten toon een ge sprek voeren tusschen twee heeren van middelbaren leeftijd. Het gaat absoluut den verkeerden kaait uit. Ja, als 't zoo doorgaat zijn we ver loren. Ik zie den toestand heel somber in. Hjj wordt steeds alarmeerender, en ik zie niet in, hoe er een keer ten goede kan komen. Een keer ten goede?! Je ziet hem met de week erger worden. Ze zijn gewoon gek! Het is een rage, die over de menschen is gekomen. Het lijkt wel een samenzwe ring tegen het gezond verstand. Man, hou op, als ik aan de toekomst denk krijg ik grijze haren. Ik zie mezelf over een paar jaar als bedelaar. Kijk, daar gaan weer twee van die halvegaren. De ..halvegaren" waren twee schatten van HBS-meisjes met in plaats van hoeden gekleurde doekjes op haar krullen; de hee ren waien geen oorlogsangstpatiënten maar hoedenfabrikanten. Ik heb nog dikwijls aan deze arme slachtoffers van de grillige mode moeten denken. Wat moeten dit een vrouwenhaters zijn geworden! De gekleurde doekjes hebben sedertdien het veld geruimd voor puntmuts jes van zeildoek die aan de dwergen van Sneeuwwitje herinneren, en ofschoon de hoedenfabrikanten hun uiterste krachten inspannen om hoeden te maken die aan alles doen denken behalve aan hoeden, de jonge vrouwen van tegenwoordig loopen er niet in; zoomin in le, terlijken als in figuur lijken zin. Het lijkt of er niets aan te doen is. En het euvel is internationaal. Dezer dagen kon men in de Engelsche pers lezen, dat de heer J. Butler uit Brighton, bestuurslid van den Bond van Fabrikanten in de Kleeding- industrie, zich ook ernstig bezorgd maakt over de toenemende neiging bij jonge vrou wen, om zonder hoed te loopen. „Kunnen wij niet een krachtige campagne op touw zetten", zoo vroeg hij, „om het gebruik van hoeden weer in eere te herstellen?" Ja, daar zit je in een liberaal land met je democratische peren. Wat hebben dén die taturen het makkelijk! Denk maar eens aan wijlen Kemal Ataturk, die zijn conservatieve burgers liet opknoopen als ze vasthielden aan hun fez en weigerden het voorgeschre ven kaasbolletje op te zetten. De Japanners zijn niet minder malsch tegen hun dochters, die zich naar de Europeesche mode willen kleeden. Moeten wrj dan maar lijdelijk toezien, hoe een groep van nijvere burgers door een gril van jongemeisjes, tot den bedelstaf wordt gebracht Neen, duizendmaal neen. De overheid mag hier niet lijdelijk toezien. Ze dient op haar hoede te zijn. Vandaag zijn het de hoeden, morgen de schoenen, overmorgen de kou sen. Als de fabrikanten broodeloos wor den, zal de overheid hun personeel moeten onderhouden. Er moet dus iets worden ge daan om te voorkomen dat het kwaad voortsluipt, dat de meisjes zoomaar klee- dingstukken in den ban doen. De leuze hoort te zijn: „Laat zitten wat zit." Het is toch al niet veel. Ik draag eerbiedig aan den minister van Economische Zaken het volgende noodwetsontwerp op: Artikel 1. Iedere vrouw is gehouden*) een hoed op het hoofd te dragen. Artikel 2. Aan iedere vrouw, die zonder hoed wordt aangetroffen, wordt verboden, zich gedurende een jaar te onderwerpen aan 't permanenten of aan een andere kunstbe- werkig van het haar, die ten doel heeft het kapsel te verfraaien, en meestal oorzaak is van het afleggen van de hoofdbedekking Artikel 3. Bij eerste recidive wordt de termijn van een jaar verlengd tot twee 'jaar, bij tweede recidive tot levenslang. Artikel 4. De netto winsten, voortvloeiend uit den vermeerderden afzet van hoeden, komen ten goede van den schatkist. Ziezoo, op deze manier hebben wij er allemaal wat aan. Tariefwet 1934 en van de wet op het Statis- tiekrecht. De Kamer acht de motiveering van het wetsontwerp niet overtuigend en de uit werking van de beoogde matige bescher ming door generaliseering gebrekkig en on juist. Dat de tariefsverhooging voor ons land als geheel genomen 'zal leiden tot de beoogde werkverruiming betwist zij. Het adres verwijst naar de reeds vroegere uiteengezette principieele bezwaren, geba seerd op de vele factoren die de Nederland- sche volkshuishouding een direct belang geven bij een zoo groot mogelijke soepelheid van het internationale economische verkeer en mitsdien bij zoo laag mogelijke tarief muren, zoowel wat het eigen tarief als dat van andere landen betreft. NEDERLAND GEBRUIKT STEEDS MEER ELECTRICITEIT. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek verzamelde gegevens, hebben de electriciteitsfabrieken, die in de open bare stroombehoefte voorzien, in de maand Februari 219 millioen Kwh. aan de netten afgegeven. Deze afgifte overtreft die van Febr. 1938 met 27 millioen Kwh. (14 pet.) Dit germanisme ts onvermijdelijk, daar het een wet betreft. Verschillende openbare gebou wen bezet. Uit betrouwbare bron wordt ver nomen, dat de hoofdmacht der Duit sche troepen zich nog slechts op enkele kilometers afstand van Praag bevindt. Reeds hebben de voorposten verschillende openbare gebouwen in Praag bezet, o.a. het ministerie van P.T.T. Incidenten deden zich niet voor. Naar wij vernemen, Is door de Directie der Nederlandsclfe Spoorwegen afwijzend beschikt op het verzoek van het Bestuur van het Departement „Den Helder e. o." van de Nederl. Mij. voor Nijverheid en Han del, tot wederopenstelling van de halte Oudesluis. ANNA PAULOWNA De feestelijk versierde „Vlas- en Korenbeurs" was gisteravond eigen lijk te klein om allen te kunnen be vatten, die afscheid kwamen nemen van Pastoor Van der Eem. Ook in de zijgangen en tot aan den achter wand stonden velen, die geen zit plaats meer hadden kunnen be machtigen. Wel een bewijs, welk een groote plaats Pastoor Van der Eem in de harten van z'n parochianen inneemt. De heer W. Komen opent. Nadat allen, bij de binnenkomst van den pastoor, hem staande een welkomstlied had den toegezongen, sprak de heer W. Komen: Met gemengde gevoelens heeft uw paro chie kennis genomen van uw benoeming tot pastoor te Vogelenzang. Onze vreugde, dat gij benoemd werd in een der bevoorrecht- ste parochies van ons bisdom, ging immers gepaard met teleurstelling en spijt omdat wij u zouden moeten missen. Acht jaar hebt ge onvermoeid uw krach ten gegeven, op onvolprezen wijze uw zen ding vervuld. ooral voor de jeugd had ge groote aandacht en daardoor hebt ge de laak der ouders zeer verlicht. p-ipctpr- Bij de viering van uw ziheien feest hebben we uiting gegeven aa vreugdevolle dankbaarheid, die ons vervulde. Met het oog op de vele spre kers, die nog zullen volgen, behoe nu wel niet in herhaling te treden. Wezijn u dankbaar voor uw toegewijdheid en hopei dat God u de kracht en genade mogescben ken om in uw nieuwe parochie op dezenae wijze werkzaam te kunnen zijn. Rede A. v. d. Berg. De heer A. v. d. Berg sprak na mens de parochie: Als ge op uw preekstoel staat, zegt ge altijd, of de kerk vol is of niet: „Beminde geloo- vigen." Nu de zaal zóó vol is, mag ik me zeker wel namens allen tot u richten met „Beminde Pastoor. Spr. herinnerde er dan aan, dat Pas toor Van der Eem hier juist een neergaan- den tijd doormaakte. Het ideaal van zn voorganger, een nieuwe kerk, moest hij daarom opgeven. Maar veel is er in en om het oude kerkgebouw onder zijn leiding en stuwkracht verbeterd. Ook het werk onder de jeugd, waarvan hij de behoeften zoo goed aanvoelde, prees spr. en feliciteerde hem en de parochie, dat hij de jongeren zoo goed wist te binden. Vergaderde kerk- of armbestuur, meestal droge vergaderingen natuurlijk, zoo ver volgde spr., dan maakte pastoor eens een praatje met den een of ander, vertelde, om wat afleiding te brengen, van dit of van dat, maar„of 't alles waar was liet spr. onder groote hilariteit van alle aanwezigen, ook van den pastoor zelf, vol gen. En zelf ook even doorslaande ging spr. verder: We hebben gehoord, dat. u nu in Vogelenzang een groote „erfenis" krijgt te beheeren. Een tuin bij de pastorie van orie bunder, een moestuin van een halve bunder en het wijwatervat moet zoo groot zijn, dat de kos ter er met een roeibootje ij rondvaart! De pastorie is natuurlijk naar verhouding. Om u op de meest practische wijze in staat te stellen een aandenken van ons in dat groote huis te plaatsen bieden wij u een en veloppe met inhoud aan en feliciteeren u nogmaals met uw benoeming. Vele sprekers, zang, enz. Ook de sprekers die volgden, vertegen woordigend de vele vereenigingen, waarvan Z.Eerw., óf de geestelijke adviseur óf de daadwerkelijke leider was, boden bij hun ge- lukwenschen en dank veelal een cadeau in den vorm van een bedrag in couvert aan. Achtereenvolgens spraken: de heer Jon ker, als oudste lid van het Armbestuur; mej. Van Zanten, prefecte van de Meisjescongre gatie; de heer Kroon, prefect der Jongelin- der R.K. Boerenleenbank; de heer Winnubst voor de Hanze; de heer J. C. Prins voor den L.T.B.; de hoer W. Alkemade voor den R.K. Volksbond en de Damclub; de heer Strooper voor St. Deus Dedit. Nadat het mannenkoor „Ave Ve- rum" van F. Koenen en „Haec Dies" van A. Giesen had gezongen, herin nerde de heer Neuvcl er op humo ristische wijze aan, dat de pastoor was: timmerman, smid, metselaar, schilder, elcctriciën, radiomonteur maar „ook kon melken!" (Toen ie- te, dat hij zoo vroeg z'n bed uit mand bij een vroegen dienst opmerk- moest, zei pastoor: „Man, schei uit, ik heb eerst nog drie koeien ge molken?") De secr. van het huldigingscomité, de heer Fl. Dudock, deelde mede, dat Burge meester Mijnlieff des middags bij het af scheid der kinderen was geweest, doch voor den avond verhinderd was wegens ambtsbezigheden. Burgemeester Lovink, die anders aanwezig zou zijn, was plotseling ook verhinderd en feliciteerde nu, mede namens z'n echtgenoote, telefonisch. Mevr. Lammers sprak vervolgens voor de ver. van jonge moeders, mevr. KuijsVis ser zong ter afwisseling: „De macht van het kind", de heer Schlaman sprak voor scnool en voetbalclub, de heer F. v. Lierop voor de R.K. Wijkverpleging en de heer A. Komen, namens de R.K. Kiesvereeniging. Mevr. KuijsVisser en de heer Kuijs zon gen daarop „Natuurgenot" en het mooie „Herinnering", waarna de heer B. Leek, voorz. van de tooneelclub speechte, en de club zelf een aardige samenspraak „Ko men, zijn en gaan" opvoerde, waarin gewe zen werd op wat de Pastoor voor deze club beteekende. Extra vroolijke noot. Eerst de tooneelclub, later allen, zongen nu een toepasselijke potpouri en dan kwam de heer P. Kroon aan 't woord, voorz. van de Vrijgezellenclub, Mijnheer Pastoor, u hebt veel gedaan voor de parochie en we zijn er dankbaar voor, zei hij. Maar u deed niets voor de vrijgezellen club. (Da verend gelach). We hopen dat u in Voge lenzang een kooi met oude tortelduiven zult openzetten, dat die torteljes hier heen zullen vliegen en de ongetrouwde heeren dan hun keuze zullen kunnen doen!" En onder groot gejuich bood ook de vrijgezel len cjub een cadeau aan. Pastoor Van der Eem dankt. Plechtig zongen allen: „Gebed voor den Pastoor", de heer Dudock bood een album met handteekeningen aan en toen kreeg Pastoor van der Eem gelegenheid zich nog eens voor het laatst tot z'n gansche parochie te wenden. Alle sprekers beantwoorden, zou haast on doenlijk ziin, maar, over wat van hem en de jeugdbeweging gezegd was, daar wou Pastoor nog even op terugkomen. Hij heeft de jonge menschen altijd geschilderd wat hun te wachten storid in 't leven en voor gehouden, dat zij vooral in de jeugd de vreugde van het leven moesten grijpen en vasthouden om later des te beter de sla gen en het leed te kunnen dragen. Altijd zag men hem als den vroolijken Pastoor Van der Eem, doch hij was dat bewust, om dat hij go'eerd had, dat vreugde hem in staat stelde het leed te verduwen. Maar ook zijn lach was wel eens als die van „PhIjss Gij, beminde parochianen, besloot snr gij hebt getoond de vredesboodschap Christus te begrijpen, uw volgzaamheid geeft mij de kracht om ook in mn nieuw, parochie vort te werken met een lach i„ et oog en vreugde op de lippen, recht 0m hoog. naar God, die niets dan vreugde is, Gij hebt me gemaakt tot den pastoor, die durft! Allen zongen nu nog gezamenlijk een af scheidslied; de heer W. Komen sprak een slotwoord en met een handdruk kwam ieder nog eens persoonlijk afscheid nemen van „Mijnheer Pastoor' en zijn huisgenoo- ten „Tante Marie" en „Liesje Afscheid der kinderen, Des middags nam pastoor Van der F.em afscheid van de kinderen der R.K. school en kleuterschool, bij welk afscheid Burgemees- ter Mijnlieff aanwezig was. De heer Schlaman dankte den pastoor namens 't personeel der school en de kinde ren, voor alles, wat hij voor de school deed De leerlingen der kleuterschool, Piet Win nubst en Gré Kramers voerden een samen spraak op, Evie Smiers sprak een wensch uit, bloemen en cadraux werden aangebo den aan den scheidenden pastoor, die allen dankte en verzekerde dat de kinderen lang in z'n gedachten zullen blijven. Nadat de kinderen waren getracteerd, na men ook zij nog eens met een handdruk persoonlijk afscheid. BREEZAND. Bouwopdracht, De bouw van een opslagplaats aan den Balgweg voor rekening van den brandstof, fenhandelaar J. Heijligenberg, is voor wat het timmerwerk aangaat, opgedragen aan den heer J, Hoep, terwijl de heer A. Schou ten het metselwerk zal verzorgen. WIEKINGEN Verhuring Polder Waard-Nieuw- land. Gisteravond had in hotel De Haan van den heer M. Engel, verhuring plaats van polder Waard-Nieuwland. Aangeboden werden de volgende perces- len No. 1. Dijk van paal 12 tot 16: J. Mulder Nz. f40.—. No.2. Dijk van paal 16 tot 20: J. Mulder Nz. f40.—. No. 3. Dijk van paal 20 tot 24: opgehou den f 41. Deze drie perceelen in combinatie: J. Mul der Nz. f 121. No. 4. We,stkade: C. Lont Dz. f 110. No. 5. Middenkade van de steiger tot de kaap: M. Heijblok f50. No. 6. Kaapweg en strook kleine kade: S. Metselaar f10. No. 7. Weg 't Oostdeel van de brug naar D. Lont, opgehouden f 1. No. 8. Van den hoek van D. Lont naar den Kaapweg: W. Jansen fl. Op deze perceelen 7 en 8, kwam in com binatie geen bod. No. 9. Van den Kaapweg naar den hoek bij de Wed. Mulder: N. Tijsen f 4. No. 10. Van de Burge tot den Steiger: N. Tijsen f 1. In combinatie werden deze twee percee len niet verhoogd. Visscherij. Van Dijkpaal 1 tot 48: J. Ta- kes fl.—Haventje: J. Takes fl.— Het jachtrecht werd opgehouden op f 12.s. BOUW WOONHUIS Het bouwen van een woonhuis voor den heer J. Lont alhier is gegund aan den heer J. Klein, eveneens alhier. OOSTERLAND. Licht in de duisternis! De lantaarn, die dezer dagen in het M.U.Z.- park voor de Jeugdherberg geplaatst is, mag zeker zoo genoemd worden, want er heersch- te hier tevoren in de avonduren een Egyp tische duisternis. Het initiatief van den heer Bosker in deze valt dan ook zeer te prij zen. Het plaatsen van nog een enkel licht punt b.v. ier hoogte van den winkel van den heer Gorter, zij voorts nog onder de aandacht van Gemeentebestuur en P.E.N. gebracht. De bewonders van Oosterland zouden dat ze ker op prijs stellen. PURMEREND, 14 Maart. Kaasheurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 41.000 Kg., handel stug, hoogste PnJ® f 20.4 stapels kleine Boerenkaas 21.o0, l stapel volvette 24.50. 778 Kg. boter 1-301.41 per kilo. Runderen, totaal 495 stuks: 170 vette Koeien 6068 ct. per kilo, matig; 145 gelde koeien f 100—160 per stuk, matig; 170 melkkoeien f 180260 per stuk, matig; 10 stieren 45—50 ct. per kilo, matig; 13 paar den f 90180 per stuk, stug; 27 vette kal veren 60—100 ct. per kilo, vlug; 1746 nuch- kalveren; voor de slacht f 4—10, voor ne fok f 11—15 per stuk, matig; 264 vette varkens voor de slacht 45—49 ct. per kilo. „!"5' m magere varkens f 20—30 per stuk, mti K IRfren f °-17 Pcr st,lk. *oed: hntir Sch,apcn f lft—26 per stuk, stug; 24 f wVqo per stl,k- matig; kipcierc« SirvTvlecrideieren f 2.60 per 100 stuks, "~nn i -° B,amvcn 85—02% ct., goed; 00 oude kippen en hanen 40—42% ct. per eendVn orl cA f °"302.10 per stuk. 400 Per paar Ct' P6r Stuk' duivcn 40 cl Aat?vno G°^™a,e Eicrveiling Purmerend. 'OOOOfi I7n 00 000 eendeieren f 2.60-2.70, I 3.35-3.40, 63-04 Kg 3 ïw'w Kg. 3.20-3.30, 58-59 Kg 3OW?in" Kp' 3.10-3.15, 53-55 g' 3-0o 3.10, 50-52 Kg. 2.90-3.05. Aa?vFo?r-°?5LK^GENDiJK' 15 Maari 3.10-3 50 Vom v aardaPPclen: Blauwe gen 170 Ke- m<m 3.20—3.70, drie'lin- 635 k'J°' f0ve 3.40-3.90, stek 0.60-1.20. 5950 Kg Tl A 130-2.10, R 4.50. C 3.50, kool 5lW7r°S0n 1;00T3SO- 28600 Kg. roode S2R3nSAmR^°UDE' 15 Meart. -3.80 neerT^Ó d"el.in^ grove 3.60 0.80-3 50 Lr', kIeine Ppf,n l-s0' krtp1ï 4 70W M' X odfi. ko°l 5.10—7.60, gele kool 6.20, D. witte kool 2.80-3.90.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 12