Kandidaten Prov. Staten van Noordholland Karpathen Oekraïne in de branding Slowakije onafhankelijk de wereld Critiek op het Sociaal beleid Postvlucbtcn op Indic woorden Spoorweg over den Afsluitdijk niet economisch Wij steken Engeland den loef af! Kieskring Den Helder Eerste Kamer waant minister romme zich onfeilbaar? de kunstenaars en de wereld tentoonstelling. een incident. Het landje roept zijn „onafhankelijkheid" nit Pius XII heeft Duitschland lief Onze vliegtuigindustrie staat klaar! in_ w e in ig bekend duitsch speler geschorst. zesduizend legervliegtuigen voor amerika. Het hoofdstembureau in den Kieskring 1T Den Helder deelt, ter voldoening aan artikel 48 der Kieswet, aan het Centraal Stembureau mede, dat zijn ingeleverd de volgende, met inachtneming van, de arti kelen 43, 44 en 47 der Kieswet vastgestelde, geldige lijsten van candidaten; Anti-Revolutionnaire Partij; 1. J. Wagenaar, Czn., St. Pancras; 2. Abraham Sluis, Enkhuizen; 3. A. Lever, Den Helder; 4. K. Nierop Kzn Jr„ Andijk; 5. H. Schelhaas, Broek op Langendijk; 6. S. L. Goede, Landsmeer; 7. Joost Hooi- meijer, Breezand; 8. P. Steenblok, Hoorn; 9. jac. Jone, Noordscharwoude; 10. G. Snoek, Urk; 11. G. J. Eijlders, Den Hel der; 12. G. Rooker, Enkhuizen; 13. K. Vla ming, Oosterend (Texel); 14. Joh. F. Ab- ma, Broek in Waterland; 15. lac;. Vijn Kzn., Opperdoes; 16. G. Ruiter, Andijk; 17. Mr. P. J. Klaver, Monnikendam. Communistische Partij Nederland. 1. N. Beuzemakcr, Amsterdam; 2. L. See- gers, Amsterdam; 3. C. Borst, Oud karspel I 4. M. Harmsen, Aalsmeer; 5. K. de Vries, den lip; 6. G. van Wijk, Wieringen; 7. P. Kuiper, Wormerveer; 8. D. Noordewier. Haarlem; 9. P. Wey, IJmuiden; 10. E. Kluft, Zaandijk; 11. D. Lammes, Hilver sum; 12. F,. Teeboom, geb. van West, Am sterdam; 13. J. H. van Bork, Amster dam; 14. P. Moeliker, Kolhorn; 15. P. K. Volkers, Oudkarspel; 16. T. Glijnis, Krommenie; 17. P. Bodde, Zaandam; 18. P. van Bronkhorst, Alkmaar', 19. J. van Del den, Halfweg (Haarlemmermeer); 20. C. Dekker, Hensbroek. Nationaal Socialistische Beweging. 1 G. F. Vlekke, Haarlem; 2 Jan Saai, Kolhorn gemeente Barsingerhorn; 3 H. J. Woudenberg, IJmuiden gemeente Velsen; 4 Gysbertus Hoogerwerf. Alkmaar; 5 Wilhel mus de Rijke, Haarlem; 6 J. Ph. van Kam pen IJmuiden gemeente Velsen; 7 I. Pruis- sen, Haarlemmermeer; 8 Pieter ten Hoorn, Amsterdam; 9 .Tohannes Prins Ezn., IJmui den gemeente Velsen; 10 T. H. Buitenhuis, Amsterdam; A. P. Hengeveld. Laren; 12 J. B. Doornbos, Zuid- en Noord-Schermer; 13. M. J. Baerselman. Amsterdam; 14 Jacob Boon, Velsen; 15 Chr. H. .T. Raad, Hilversum 16 Geeze Dijkstra, Zaandam; 17 Cornelis Wonder, Den Burg, Texel; 18 Pieter Reijn- houdt Amstelveen gemeente Nieuwer-Amstel 19 N. J. van Leeuwen, Alkmaar. Staatkundig Gereformeerde Partij. 1 E. Kuyk, Amsterdam; 2 W. M. Bouterse Haarlem; 3 C. Meijer, Zaandam; 4 G. Post, Urk: 5 A. Molenaar. Landsmeer; 6. G. .1. Wolbers, Enkhuizen; 7 H. Meijer, Koog aan den Zaan. Christelijk Historische Unie. 1 J. Dorjee, Zaandam; 2 J. Hollestelle, Den Helder; 3 J. Kroonenburg, Sint Pan cras; 4 F. II. Ringers, Alkmaar; 5 E. Vol gers Gzn., Enkhuizen; 6 B. P. IJtsma, Broek op Langendijk; 7 G. Verheul, Marken; 8 A. Lesterhuis, Alkmaar; 9 P. Schouten, Rans- dorp; 10 G. Crondsma, Alkmaar. Liberale Staatspartij. 1 P. Stapel Czn., Hoogkarspel; 2 Joh. de Veer, Schagen; 3 S. Jaring, Den Helder; 4 C. Kroon Hoorn 5 J. Schardam Johz. Edain; M Visser, geb. Bakker, Wieringerwaard; 7 G. J. Lovink, Alkmaar; 8 J. Bakker, Enk- huizen; 9 P. Blaauboer Gzn., Barsingerhorn; 10 D. Nobel Jz., Beemster; 11 G. J. van Leer- sum, Winkel; 12 H. van Gaaien, Wieringer- meer; 13 D. Koolhaas, Twisk; 14 C. Wage naar Kz., Alkmaar; 15 Jb. Posch, Oterleek; 16 A. Koster geb. Clav, Berkhout; 17 Jb. Swaag Jr., Bergen; 18 M. Nool, Jisp; 19 S. Breebaart, Wieringermcer. Rev. Soc. Arbeiders Partij: 1. H. J. F- M. Sneevliet, Amsterdam; 2. A. Langkemper, Amsterdam; 3 F. Bosman, Zaandam; 4 A. Veltrop, Beemster; 5 T. de Haan geb. Zwagerman, Hoorn; 6 H. T. van Driesten, Amsterdam; 7 P. van Praag, La ren; 8 C. H. Gerrritsen, Haarlem; 9. J. G. van den Berg, Amsterdam; 10 W. Vellinga, Amsterdam; 11 W. van der Wal, Alkmaar; 12 S. Karten, Zaandam; 13 A. Groot, Pur- merend; 14 H. ter Haar, N. Niedorp. Soc. Democratische Arbeiderspartij. 1 A. W. Michels, Haarlem; 2 N. Swierstra, Hoorn; 3 P. S. van der Vaart. Den Helder; 4 K. Singer, Wijdenes; 5 W. Krul, Schager- brug; 6 J. van den Abeele, Noordscharwou de; 7. D. van der Mast, Den Helder; 8. K. Keuris Azn., Anna Paulowna; 9. D. Mari- nus, Landsmeer; 10 E. A Vermeer, Amster dam; 11 J. H. Smith, Den Helder. Roomsch Katholieke Staatspartij. 1. Jac. Groen Az„ Alkmaar; 2. P. Th. Luijckx, Den Helder; 3. C. J. v. d. Ploeg, Haarlem; 4. J. B. van Kampen, Spierdijk; 5. C. Kramer, Zuidscharwoude; 6. Jac. Weel, Zuidscharwoude; 7. L. Schrijver, Noordscharwoude. Troelstra Beweging Nederland. 1. A. Bakker, Alkmaar; 2. J. A. W. Slats, Amsterdam; 3. J. Houten, geb. Zwiep, Bergen (N.H.); 4. E. Zijlstra, Amsterdam; 5. Jac. Raven, Anna Paulowna, 6. J. Pool Wz., Kolhorn; 7. A. de Vries, Zaandam; 8. J. J. A. Reinierse, Edam; 9. M. d'Oli- veyra, Amsterdam; 10. J. Lelie, Amster dam; 11. M. Batavier, Amsterdam; 12. R. de Visser, geb. Roosendaal, Amsterdam; 12. T. KL de Groot, Medemblik; 14. A. A. de Boer, Alkmaar. Vrijzinnig Democraten. 1. W. de Boer, Den Helder; 2. Fl. Schermer Schoorl; 3 O. J. Boskcr, Wieringen; 4 W. D. Niestadt, Schagen; 5 J. A. H. Steen- meijer-van der Rijst, Den Helder; 6 D. Kooi man, Puremerend; 7 C. Wijdenes Spaans Anna Paulowna; 8 H. K. Koster, Wieringer waard; 9 A. Epe, Texel; 10 C. Dzn. Rezcl- mah, Anna Paulowna; 11 J. Azn. Ootjers, Noordscharwoude; 12 L. F. van Loo, Den Helder; 13 G. van der Sluijs, Schagerbrug; 14 K. Hoornsman, Kocgras; 15 J. B. F. Meijer, Den Helder; 16 J. Szn. Doves, Wierin gen; 17 G. van Hunen, Terschelling; 18 N. W. Duinker, Alkmaar; 19 I. J. Schroevers, Schagen; 20 J. W. H. Hogervorst, Bergen. Chr. Democratische Unie. 1 J. H. Wolkers, Amsterdam: 2 G. B. Nee- ring, Duivendrecht; 3 B. van der Laan, Am sterdam; 4 J. Fris, Zaandam; 5 Chr. A. Al- ders Haarlem; 6 C. de Vries, Bennebroek; 7 J. J. Wentink, Amsterdam; 8 W. Kanistra Alkmaar; 9 A. Boer, Beverwijk; 10 G. de Bruin, Amsterdam. De beraadslagingen over de begrooting van Sociale Zaken werden gisteren voortge zet. De heer Hiemstra (s.d.) vindt, dat de mi nister in zijn antwoordrede van Vrijdag middag den werkloozen weinig perspectie ven heeft geopend. Spr. blijft er bij, dat er oneenigheid in het Kabinet heerseht ten aanzien van de bestrijding der werkloos heid en meent tenslotte, dat de jongste rc- geeringsmaatregelen minder sterk afwijken van het Plan van den Arbeid, dan de mi nister deed voorkomen. De heer van Embden (v.d.) is van oordeel dat de punten van het urgentie-program der vrijzinnig-democraten aandachtiger over weging waard zijn dan de minister meent Spr. acht den loonbijslag een niet te recht vaardigen beperking van de persoonlijke vrijheid. Staatsbemoeiing mag geen staats- ahnacht worden. De minister geeft blijk van den waan van onfeilbaarheid, zegt spr., waarna de heer de Bruijn (r.k.) vraagt of de regeering niet te passief is in haar werkloosheidsbestrij ding, Spr. vindt, dat de regecring van het Nedcrlandsche bedrijfsleven niet bijzonder veel weet. Het plan tot bouw van goedkoo- pe woningen wordt tegengewerkt met be roep op een nog niet bestaand streekplan. De nat. socialistische afgevaardigde, de heer van Bönninghausen, aan 't woord ko mend, becritiseert de houding van den voor zitter in de vorige vergadering. De voorzitter roept spr. tot de or de, daar critiek op het beleid van den voorzitter niet is toegestaan. De heer van Vessem (n.s.b.) interrum peert herhaaldelijk, terwijl de voorz. blijft hameren. Als de heer von Bönninghausen, nogmaals zijn afkeuring uit over het beleid van den voorzitter, schorst deze om twee uur de vergadering. Na een schorsing van twintig minuten ver volgt de heer von Bönninghausen zijn re pliek, waarin hij om. opmerkt, dat de kin derarbeid sterk toeneemt. De minister van Sociale Zaken, de heer Romme, zegt in zijn antwoord, dat betref fende het Werkfonds zeer binnenkort den Staten-Generaal mededeelingen zullen be reiken. Spr. verdedigt zijn standpunt ten aanzien van het weigeren van steun aan Nederlandsche arbeiders, die ijiet in Duitsch land willen werken. In 1938 gingen 21000 Nederlandsche arbeiders naar Duitschland tegen 7000 in 1937. In de werkverschaffing werkten in Fcbr. ruim 72000 arbeiders, dit is 32 pet. van de genen, die in den zorg waren. Hier moet men de oplossing van het werkloosheids vraagstuk zoeken. Aan den aandrang om anderen arbeid dan gezinsarbeid buiten de steunberekening te houden, kan spr. geen gevolg geven. De minister ontkent, dat hij zich tegen over het program van den V.D.B. ongenaak baar zou hebben betoond. De door den heer Van Embden bedoelde punten waren niet nieuw. Spr. acht tewerkstelling van arbeiders met loonbijslag door wettelijken dwang on aanvaardbaar. Vervroegde pensionneering als algemeen middel tot werkloosheidsbestrijding stuit af op de netto-lasten, die ondraaglijk zullen zijn. Do begrooting wordt z.h.st. aangenomen met aanteekening, dat de N.S.B. fractie wordt geacht te hebben tegengestemd. Daarna wordt een reeks wetsontwerpen, bijna alle contingenteeringen betreffende, z. h. st. en nagenoeg zonder discussie goed gekeurd. Hieronder bevindt zich ook het Nedcrlandsch-Duitsch handelsverdrag d.d. 19 Maart 1938. „Wereldtentoonstelling is geen museum"! Bij de behandeling van het wetsontwerp (ot. verhooging van de begrooting van Eco nomische Zaken voor 1938, o.m. met de kosten van deelneming aan de wereldten toonstelling te New York ten bedrage van een half millioen gulden, critiseert de heer Wiardi Beekman (s.d.) uitvoerig het regce- ringsbeleid ten deze. Hij meent, dat thans, nu de voornaamste kunstenaars zich afzijdig hebben gehouden, de oppervlakkigheid tot beginsel was verheven. De heer van Vessem (n.s.b.) noemt de ex positie te New York een internationale ver makelijkheid. De heer Van Voorst tot Voorst (r.k.) maakt van de gelegenheid gebruik er tegen te pro testeeren, dat Nederland bij de kroning van den Paus 1.1. Zondag niet vertegenwoordigd was. Minister Steenberghe zegt in zijn rede, dat ook hij van oordeel is, dat de kunstenaar grooten invloed moet hebben, doch met al leenzeggenschap kon hij niet accoord gaan. Er is hier geen sprake van een kunst tentoonstelling of een museum, doch Het meest Oostelijk deel van de „voorma lige" Tsjecho-Slowaaksohe republiek, Kar pathen Oekraine of wel Roethenië, heeft gisteren eveneens zijn onafhankelijkheid uitgeroepen. De Roetheensche minister-president Wo- losjin heeft voor de radio een toespraak ge houden, waarin hij o.m. zeide: „Het besluit van den Slowaakschen land dag de onafhankelijkheid van Slowakije uit te roepen, heeft den toestand in de Karpa- tische Oekraine gewijzigd. In afwachting van de bijeenroeping van het parlement heeft de regeering de noodige maatregelen genomen, opdat het land onafhankelijk zal worden. Men wenscht te leven in rust en in vrede met de naburen. De regeering heeft een voorloopig kabinet gevormd, dat het land zal regeeren tot de bijecnrocping van het parlement, dat zal beslissen over het lot van de Subkarpatische Oekraine." Havas meldt uit Berlijn, dat minister-pre sident Wolosjin zich telegrafisch tot Hitier heeft gewend met 'het verzoek om bescher ming voor de onafhankelijke Karpaten Oekraine. Een soortgelijk telegram zou naar Rome zijn gezonden, daar Italië de Weensche garantieverklaring heeft onderteekend. Intusschen laat Hongarije deze poging van de Karpathen-Oekraine om zich op Duitsch land te oriënteeren, niet zonder meer passee- ren. Boedapest heeft een ultimatum aan Praag gezonden met de volgende eischen: De geinterneerde Hongaren moeten in vrijheid worden gesteld. Het vervolgen der Hongaarsche bevolking moet stopgezet wor den. De Hongaarsche verdedigings-organisaties moeten het recht hebben zich vrij te bewa penen. De Tsjecho Slowaaksche troepen moeten uit de Karpaten Oekraine teruggetrokken worden. De aan de Hongaren toegebrachte schade moet vergoed worden. Reeds gisterenavond heeft de Tsjechische gezant de antwoordnota van*Praag op het Hongaarsche ultimatum overhandigd. Aangezien de antwoordnota echter de meest cssentieele eischen, nl. het recht tot zelfbe scherming en zelfbewapening van de leden der Hongaarsche volksgroep in de Karpa- thische Oekraine, niet erkent, zal de Hon gaarsche regeering van haar kant de noo dige maatregelen nemen om deze eischen der Hongaren in de Karpathische Oekraine te doen gelden. Intusschen merkt men te Berlijn reeds op, dat Hongarije niet meer met Praag te spre ken heeft doch met Berlijn, omdat Duitsch land de bescherming van de Tsjechische belangen op zich heeft genomen. De berichten, volgens welke de Hongaar sche troepen hun opmarsch voortzetten door de Karp. Oekraine zijn met voldoening ontvangen door Poolsche politieke krin gen, waar men verheugd is over de ener gie en de snelheid van besluiten, waarvan de Hongaarsche regeering in den loop van dezen historischen dag bewijs gegeven heeft Te Warschau doet het gerucht de ronde, dat Hongarije zich niet zou verzetten tij dens de bezetting van dit gebied tegen een inbezitnemen door Roemenië der distric ten van de Karpathische Oekraine, waar een Roenreensche minderheid, die om streeks 30.000 zielen telt, woont. Geen Poolsche troepen over de grens. Officieel wordt ontkend, dat Poolsche troepen binnengerukt zouden zijn in de Karpathische Oekraine. In dit verband her innert men aan de officieuze verklaringen, die herhaaldelijk te Warschau zijn afge legd volgens welke Polen geen territoriale eischen meer had jegens Tsjecho-Slowakije. De Hongaarsche troepen In Roe thenië. Volgens onofficiecle berichten uit Boeda pest zijn Hongaarsche troepen bijna 20 K. M. diep Roethenië binnengedrongen in een gebied, waar de grens nog niet is afgeba kend. Het geldt hier een gebied waarvan nog niet was vastgesteld of het, tot Honga rije, dan wel tot Slowakije behoorde. Verklaring aan Aartsbisscho-p van Keulen. De aartsbisschop van Keulen, Z. H. E. kardinaal Schulte, heeft van Rome uit een herderlijk schrijven aan zijn diocesanen ge richt, waarin de kerkvorst mededeeling doet van de verkiezing tot Paus van den in Duitschland „welbekenden kardinaal Pa- celli, die reeds vroeger door ons allen ge waardeerd werd als iemand, op wien de Kerk terecht al haar hoop gevestigd houdt" Bij de eerste ontmoeting na de Pauskeuze zei de nieuwe Paus, aldus de Msb., tegen kardinaal Schulte: „Deel aan al uwe aarts- diocesanen en aan alle Duitsche katholie ken mede, dat ik hen met liefde in het hart draag en steeds zal blijven dragen, doch dat ik thns ook vast reken op hun trouwe wederliefde, waarop ik bouw en vertrouw. Zeg tegen iedereen, hoezeer ik Duitsch land liefheb en dat ik er mijn nu alles aan gelegen zal laten liggen, om voor mijn dierbaar Duitschland te werken." van een algemeene tentoonstelling met economische motieven. Het ontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming, met aanteekening, dat de N.S.B. wordt geacht te hebben tegenge stemd. Vandaag maakt de Kamer een aanvang niet de begrooting van Economische Zaken. Een oproep van Tiso, het nieu we regeeringshoofd. De onafhankelijkheid van Slowa kije, de middelste moot van de thans ontbonden Tsjecho Slowaaksche re publiek, is uitgeroepen. Tiso staa aan het hoofd der regeering en hij is begonnen namens de rechtmatige vertegenwoordigers van het Slowaak sche volk een oproep tot dit volk te richten. Wat zich de laatste dagen op den l'**1®"1 van ons vaderland onder den druk der g wapende Tsjechische macht heeft a ge specld, zeide hij, is in strijd niet denatum lijkste menschen- en volksrechten. Dit au es gebeurt om ons volk datgene te ontnemen, 'dat het met zoo groote offers veroverd heeft Wederom wil men ons buigen onder een juk, dat niets lichter zou zijn, dan dat, nei- welk wij tot dusverre hebben gedragen, wij hebben alles gedaan om een oplossing tol stand te brengen, die voor ons en voor nei Tsjechische volk gelijkelijk aanvaardbaai is. Wij waren bereid afstand te doen van' veel, waarop wij recht gehad zouden heb ben,, omdat wij met de Tsjechen tot over eenstemming wilden komen. Al onze po gingen waren intusschen vergeefsch. Een zuiver geweten. De geschiedenis zal bewijzen, dat ons gewe ten zuiver is en God zij onze getuige ervoor dat wij het goede hebben gewild: de verant woordelijke leiders van het Tsjechische volk echter hebben op dezen goeden wil ge antwoord met geweld. Wij hebben niets te gen het Tsjechische volk, maar dat volk staat onder heerschappij van menschen, die uit het verleden niets hebben geleerd. De vij and van ons volksbestaan is groot, maar God en zijn gerechtigheid zijn grooter en hij zal ons op dit uiterst ernstige oogen- blik van ons volksleven niet verlaten. Terwijl wij dus als wettige vertegenwoor digers van het Slowaaksche volk onze sou- vereine volksrechten opcischen en doen gel den, verklaren wij Slowakije hiermede voor onafhankelijk. Ten slotte roept Tiso op tot orde en rust Hij eindigt zijn oproep met de woorden: „Zoo helpe ons God". Vertrek van Aankomst t« Emoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Valk (terugreis) Gier (heenreis) Zilverreiger (heenreis) Reiger (terugreis) Besprekingen over Amerikaan- sche aankoopen opgeschort? Het Tweede Kamer-lid Bongaerts heeft aan de ministers van Defensie, van Water staat en van Koloniën de volgende vragen gesteld; Is hét waar, dat de besprekingen van de commissie-Van Duim inzake de bestelling van voorloopig onge veer veertig vliegtuigen in Amerika door de regeering zijn opgeschort in afwachting van den uitslag van een commissoriaal onderzoek naar de mogelijkheid om die vliegtuigen in Nederland te bouwen? De heer Bongaerts wijst er op, dat de Nederlandsche vliegtuigindustrie paraat is en tevens, dat er onvoldoende contact schijnt te bestaan tusschen de instanties, die bestellingen doen en de nationale vlicg- tuignijverheid. De vregensteller bepleit ten slotte onverwijld instelling van een officiee- le permanente instantie ter overbrugging van deze leemte, mede in 't belang van de werkverruiming. Autobusvcrkecr voldoende. De „Leeuwarder Courant" publiceerde een bericht als zouden er bij de Nederlandsche Spoorwegen plannen bestaan om over te gaan tot aanleg van den spoorweg Harlin- gen—Zurich en verder over den afsluitdijk naar Noordholland. Zooals men weet, is er bij den aanleg van den Afsluitdijk op het totstandkomen van een dergelijke spoorweg gerekend. Bij informatie ter hevoegder plaatse werd de Msb. medegedeeld, dat het bericht van de „Leeuwarder Courant" geheel voor re kening van dat blad moest worden gela ton. Berekeningen, een zevental jaren gele den gemaakt, hebben aangefoond dat het aanleggen en exploiteeren van een spoorlijn voor het personen- en goederenvervoer over den Afsluitdijk economisch niet verdedig baar zou zijn. De lijn. zou vrijwel alleen van beteekenis zijn voor Friesland. Bij het vervoer, dat Friesland voor deze lijn zou opleveren, zou er een jaarlijksch expioitati' verlies zijn van ongeveer f l millioen. Bo vendien heeft de praktijk aangetoond, dat het autobusverkeer voldoende in de be hoefte aan vervoersgelegenheid over den Afsluitdijk voorziet. Naijver op onzen Iuohtdienst op Singapore. „Mijn bloed kookt", zegt Perkins. Tijdens de debatten in het Engelsche Lagerhuis over de luchtvaart-begrooting heeft de conservatieve afgevaardigde Per kins, doelend op den luchtdienst op Singa porc, verklaard; „Mijn bloed kookt wanneer ik lees, dat. wij op deze lijn door de Ne derlandsche luchtvaartmaatschap pij worden geslagen" Rang. 14 Mrt. Athene 14 Mrt. Jodhp. 14 Mrt. Basra 14 Mrt. A'dam 14 Mrt. Band. 14 Mrt. Singap. 14 Mrt, A'dam 14 Mrt. Bagdad 14 Mrt Jodhp. 14 Mrt. Napels 14 Mrt. Me dan 14 Mrt. Teleurstelling voor Amerikaansche arbeh jers \angezien de middelen niet toe reikend zijn, wordt de Amerikaansche dienst dor werkverschaffing gedwongen in de naaste toekomst een en een kwart millioen arbeiders te ontslaan, die thans te werk zijn gesteld. Protest tegen Britschen steun aan China. De woordvoerder der onder Japan- schen invloed staande Lhincesche re- gcering te Nanking heeft een verklaring afgelegd, waarin hij Engeland laakt voor het verstrekken eencr leening van tien millioen pond sterling aan het bewind Tsjang Kai Sjok, Deze lcening verhindert, aldus de woordvoerder, den terugkeer van vrede in China. Gehoorzaam aan Stalin. Het congres der communistische Partij der Sovjet Unie te Moskou, heeft gisteren een voor stel aangenomen, waarbij allen organisa ties der partij werd verzocht zich bij haar werkzaamheden te richten naar de plan nen en voorstellen door Stalin in diens verslag uiteengezet. Het Russische vijfjarenplan. Uit een rap port over den econouiischen en cultureelen toestand in de Sovjet, op het congres te Moskou uitgebracht, blijkt, dat de petro- leumwinning te Bakoe tijdens het tweede vijfjarenplan gestegen is met 9.2 millioen ton. Nieuwe industrieën werden opge richt. zooals een industrie voor het ver vaardigen van precisie-instrumenten, een vleesch-, thee-, jodium- en broom-indu- strie. S.O.S. Havas meldt uit Chattam (Massa- chussetts) dat Radio Arine een S.O.S.- signaal heeft opgevangen van het vracht schip „Belnor", dat. op 600 mijl ten oosten van kaap Henry in Virginia vaart. Het zou een Noorsch stoomschip zijn. De „Conté di Savoia" zou het schip te hulp snellen. Pensioenen voor oude arbeiders. De Fran- sche Kamer heeft eenstemmig met 589 stemmen de wet op de pensioenen voor oude arbeiders aangenomen. Duitschland schenkt gratie. Ter gelegen heid van den eersten verjaardag der aan hechting van Oostenrijk heeft de rijks leider der S.S. in overleg met gouwleider Burckel bepaald, dat eer groot aantal po litieke gedetineerden wordt vrijgelaten. Argentijnsch graan naar Duitschland. Binnen enkele dagen zal een handelsver drag tusschen Duitschland en Argentinië worden ondcrtcekend, waarbij Argentinië 100.000 ton graan zal leveren, hetgeen door Duitschland betaald zal worden niet spoor- wegmaterieel. Oorlog en volksstemming. De democra- tische afgevaardigde voor Indiana in het Amerikaansche Huis van Afgevaardigden, Ludlow, heeft bij het bureau van het Huis een ontwerp voor een amendement op de grondwet ingediend. Volgens dit ontwerp zou voor het aanwerven van soldaten voor een oorlog in het buitenland een meerder heid van tweederde van de Amerikaan kiezers worden vercischt. een dergelijk plebisciet zou evenwel niet noodig zijn voor een oorlog op het Westelijk halfrond. Spionnen den dood in. - Gisterochtend zija vier personen, beschuldigd van verraad, te Berlijn terechtgesteld. i De Raad doet wat hij will Een Nederland- sche firma in Zuid-Afrika heeft geprotes teerd tegen de actie van den gemeente raad van Johannesburg om Britsche waar te koopen. De Raad heeft, geantwoord dat hij koopt, bij wie hij wil en zoolang de be lastingbetalers niet protesteeren, de voor keur zal worden gegeven aan Zuid-Afri- kaansch en Britsch fabrikaat! machines gebouwd waren, die zeven Jaar mee hadden gemoeten, doch slechts 2% 3 jaar dienst hebben gedaan. Daar Per- kins er van overtuigd was, dat het niet fle bedoeling van Kingsley Wood kon zijn, nat. Engeland in de komende vier jaren bij de Nederlanders ten achter zou blij ven, stelde hij voor de vliegbooten op te geven en onmiddellijk orders te plaatsen voor snelle lijnvliegtuigen. AugustTiedtke, de ook in Nederland zeer '(Mende Duitsche biljartspeler, is door den leider van den Duitschen Biljartbond voor schorst'06" 6n V°0r het seizoen 1939—1940 ge- zware straf schijnt verband te hou- t i "^ortief optreden van Tiedtke 3'hanri» 'aa,ste wereldkampioenschappen 3-banden te Buenos Aires. het °4mn0u,Van '!r 8RrT1engde commissie uit Hij vroeg, wat de staatssecretaris voorne- den a»nl J; Huis van Afgevaardigd mens was te doen en merkte op, dat er vnnr Lm. nebben het aantal vliegtuigen: leger op zesduiend vastgesteld.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2