De Raad besluit tot den bouw van nieuwe school aan de Javastraat SCHUDT UW LEVER WAKKER De Iucich Uithol en Feenstra Kuiper vinden 84000 gulden te hoog De burgemeester tegen gasverwarming Marine-concert Tweede Blad De aanleg van het rosarium, daad van sociale beteekems Gemeenteraads verkiezing 21 Juni Hedenavond )7laïineSeïiMeri H. Ms. kruiser „Sumatra" 9 Gisterenavond om 8 uur kwam de Gemeente raad in openbare vergadering ten Raadhuize bijeen, onder voorzitterschap van burgemees ter Ritmeester. Aanwezig waren alle leden. Installatie van den heer Van Buuren. Als eerste punt sierde de agenda, de installatie van den heer K. v. Buuren (s.d.) als lid van den raad, In handen van den burgemeester legde de heer Van Buuren de belofte af. Na het afleggen van de belofte wenschte de burgemeester het nieuwe raadslid geluk met zijn benoeming, waaraan hij een herin nering vastknoopte aan zijn voorganger, den heer Steenlage, aan wien de geheele raad de meest aangename herinneringen heeft. Hij spreekt den wensch uit, dat de heer Van Buu ren een aangename werkkring in den raad zal vinden en dat hij aan de verwachtingen zal beantwoorden, die aan een raadslid ge steld mogen worden. Vervolgens worden de notulen van de ver gaderingen van 14 en 15 December van het vorig jaar vastgesteld, waarna wordt overge gaan tot het voorlezen van de ingekomen stukken (zie Held. Crt. van vorige week Woensdag), die voor kennisgeving worden aangenomen. Vaststelling wijzigingsbegroo- tingen. Onder den hamer gaan nu door een aantal wijzigingsbegrootingen, waarbij Dr. Feen stra Kuiper (Gem. Bel.) by het vast stellen van de negende wijzigingsbegrooting der gemeente, dienst 1938, de vraag stelt wat de post van 12.293 voor den verkoop van erfpachtsrecht beteekent. Wethouder v. d. Vaart (s.d.) moet daar op aanvankelijk het antwoord schuldig blij ven, maar de burgemeester stelt de ambtelijke molen meteen aan het malen en voordat de zitting gesloten wordt, weet Dr. Feenstra Kuiper, dat het hier betreft het verkoopen van erfpachtsgronden te Huisduinen, die in 1923 bij raadsbesluit van het rijk in erfpacht werden genomen, voor de voltooiing van het uitbreidingsplan te Huisduinen. Deze gronden zijn overgedragen aan particulieren. In 1925 is daarover een procedure geweest tusschen de gemeente en het rijk, of de gemeente het recht had deze gronden over te dragen. Het departement nam er geen genoegen mee, dat het erfpachtsrecht werd overgedragen, men moest de gronden dan maar verkoopen. Daar toe werd besloten en het bedrag van 12.293 is de totale som van bedragen, die hiervoor ontvangen werden en welk bedrag nog geen bestemming had. Nu wordt het dan op be hoorlijke wijze in het gemeentelijk budget verwerkt. Benoeming leden van stem- bureaux en hoofdstembureaux. Met algemeene stemmen worden benoemd de door het College van B. en W. voorgedra gen leden en plaatsvervangende leden der stembureaux voor de verkiezingen van leden van de Provinciale Staten en den Ge meenteraad. B<:—oten werd, dat bij ontstente nis van den voorzitter, nr. 2 van de voor dracht automatisch als voorzitter zal fun- geeren. Aangenomen wordt het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst van grens regeling van een perceel aan den Kanaal weg Is de nieuwe school te duur? De heer U i t h o 1 (Nat. Herst.) zeide, over tuigd te zijn van de noodzakelijkheid van de nieuwe school. Hij vond de raming echter te hoog. In Franeker kost de nieuwe school per klas 6000 gulden, terwijl de nieuwe school hier 12.000 gulden per klas kost. Dat verschil is te groot. Spr. wil niet bouwen als in Fra neker, maar het ontwerp van hier geeft meer den indruk van een paleis dan van een school. De heer Uithol meent ook te moeten pro testeeren tegen de installatiepost voor de gas verwarming ten bedrage van 6.750 gulden en tegen de bedrijfskosten van 4.000 gulden. Hij heeft bij de stukken de berekening van gas en vaste brandstof gemist. Op de Vischmarkt kost gasverwarming 35.66 en op school VIII de kolenverwarming 33.49, waarbij nog komt, dat aan school VIII 'nog een Fransche cursus en een huiswerkcursus gegeven wordt. Gas is dus zeker niet goedkooper. Bovendien zijn de installatiekosten voor vaste brandstof ook vrijwat lager, dat maakt een verschil van 1.750 gulden. Spr. zag gaarne, dat het college met een goedkooper object kwam en dan geen gas verwarming. De heer Feenstra Kuiper (Gem. Bel.) kan zich in principe vereenigen met den bouw van de school, doch ook spreker lijkt het ge- wenscht te bezuinigen. Het verschil met Fra neker is te groot, al drukt dan ook op de Hel- dersche Begrooting de 14000 gulden voor den grond. Spr. is een enthousiast voorstander van gasverwarming, nadat hij daar kennis van genomen heeft. De bediening is eenvou diger, 't is alles zuiverder en op den duur zuiniger. Wethouder de Boer (V.D.) herinnert aan het terugnemen van de bijlage in de vorige raadsvergadering, omdat het goedkoope plan te Franeker onder de aandacht van het college gekomen was. Men heeft de school daar ge zien, maar de ligging te Franeker was van 'n zoodanigen aard, dat men geen aandacht be hoefde te besteden aan het uiterlijk, in tegen stelling met de ligging in Den Helder aan een van de voornaamste wegen van de stad. De inhoud van de school te Franeker bedraagt 3190 M3, die van de Heldersche school zal worden 4955 M3. De hoogte van de school hier wordt 6.20, die te Franeker is 3.50. De grootte van het bouwterrein hier is 2868 M2 te Fra neker 1500 M2. Hier moet een paalfundeering komen, daar was het niet noodig. De school in Friesland voldoet aan de wettelijke eischen, maar meer ook niet. Het voorstel tot het bepalen van de plaats van de nieuwe school voor gewoon lager onderwijs en tot het verleenen van een crediet voor den bouw, ontlokte een vrij uitvoerige discussie. Het betreft hier de school aan de Javastraat, waarvoor aan den raad een crediet werd aange vraagd van 84.550 gulden. In de vorige raadsvergadering was deze bijlage aange houden, omdat het College van B. en W. meende, gezien een artikel in „de Stand aard" over een school te Franeker, dat men goedkooper zou kunnen bouwen. De heer Uithol was sterk in de oppositie. Wethouder De Boer krijgt een nieuw monument. Spr. zou niet graag willen, dat de Hel dersche schooljeugd geplaatst zou worden in een school, die precies voldoet aan de wettelijke eischen. Alles bij elkaar meent de wethouder, dat de begrooting niet veel lager zal kunnen dan zij is opgesteld. De heer Uithol is niet overtuigd, dat het bedrag niet lager zou kunnen. Hij heeft zijn licht in de bouwwereld opgestoken en daar heeft men hem verzekerd, dat een bedrag van 9000 gulden per klas aan den hoogen kant was Wethouder d e B o e r komt dan nog terug op de gasverwarming, waarvan hij zegt over tuigd te zijn, dat het een van de goedkoop ste verwarmingsmiddelen is, die bestaan. De voorzitter deelt ter voorkoming van misverstand mee, dat hjj in het col lege van B. en W. verzet heeft aange- teekend tegen het stoken met gas. Spr. is ervan overtuigd, dat de practjjk zal uitwijzen, dat het niet goedkooper is. Vergoeding R.-K. Jongensschool. Aangenomen wordt het voorstel tot het toe kennen van vergoeding, ingevolge art. 100 der L.O.-wet 1920, ten behoeve van de R.-K. Jon gensschool, voor de jaarwedde van P. G. M. Rottier en B. J. Riteco, tot een bedrag van 1478.30. Instandhouding Radiocursus Zeevaartschool, Besloten wordt tot instandhouding van den radiocursus van de Zeevaartschool. (Zie Held. Crt. van gisteren).. I De burgemeester bestrijdt krachtig de werkloosheid. Aanschaffing brandblusch- apparaten. Voor het aanschaffen van 120, brand- bluschapparaten verleende de Raad een crediet van 2300 gulden. De heer Feenstra Kuiper is overtuigd van het nut van de apparaten, maar, zoo vraagt hij, zijn die apparaten al aanwezig? Hij meent dat uit de bijlage te moeten conclu- deeren. In het vervolg zou hij willen, dat eerst de sanctie van den Raad werd gevraagd, voor dat tot aanschaffing wordt overgegaan. De heer Uithol sluit zich bij deze vraag aan. De Voorzitter deelt mede, dat in eerste instantie die apparaten uit gelden betaald zouden worden, die door het rijk beschikbaar gesteld waren voor den luchtbeschermings dienst. Dit bleek echter niet voldoende, waar op men van de begrooting van de brandweer een bedrag wilde reserveeren om de apparaten in huurkoop te nemen. Toen de onderhande lingen echter aangeknoopt werden, bleek met het oog op de omstandigheden (September 1938) de noodzakelijkheid van aanschaffen. Huurkoop leverde moeilijkheden op, ook ten opzichte van de standing van de gemeente werd geoordeeld hier niet toe over te gaan. De voorzitter erkent, dat het logischer ge weest zou zijn, dat eerst bij den Raad het voorstel was ingediend, maar het feit, dat geen enkel gebouw van een brandbluschappa- raat was voorzien, noodzaakte tot spoedig handelen. Wijziging drankverordening. Aangenomen werd het voorstel tot wijziging der verordening, als bedoeld in art. 43, le lid, der Drankwet, waarbij het aantal vergunnin gen zal worden verminderd. Het aanleggen van het rosarium een daad van sociale beteekenis. Het voorstel betreffende het aanleggen van een rosarium, op het binnenterrein van de Ton, waarvoor een crediet van 14.500 gulden werd aangevraagd en ver kregen, gaf den heer Hoornsman (v.-d.) aanlei ding tot een woord van waarschuwing. Spr. zeide toe te juichen de pogingen van B. en W. om de werkloozen aan het werk te zetten, maar hij zou toch graag wat voorzichtiger met de financiën willen omspringen. Hij ziet dezen aanleg niet als een daad van sociale betee kenis. Er is al twee ton noodig voor verschil lende bouwwerken, zoodat hij graag aan de bijlage zag toegevoegd, dat het werk alleen uitgevoerd zou worden, indien de minister van sociale zaken een bijdrage verleende. „Dat staat in de bijlage", zoo werd uit de raadszaal opgemerkt. „O", repliceerde de heer Hoornsman, „deui heb ik daar overheen gelezen". De heer Terra (r.-k.) wil het rosarium 's avonds afsluiten. (Hilariteit). De Voorzitter zegt aan het adres van den heer Hoornsman, dat hij zijn financieele beschouwingen had moeten houden bij de be grooting 1939, waar al deze bedragen zijn behandeld en goedgekeurd. Van de zijde van het College wordt met de meest mogelijke nauwgezetheid met de financiën omgespron gen. Dit werk is echter juist van groote sociale beteekenis, omdat het de bedoeling is hierbjj de ongeschoolde jeugdige werk loozen aan het werk te stellen. Er loopen er nog 88 in onze gemeente rond en het Is gewenscht om de schroef langzaam aan te draaien, zoodat ze tot regelmatigen arbeid komen. Er zal getracht worden een aantal jongelui op te leiden tot metselaar, waar voor de minister een voorman-metselaar heeft beschikbaar gesteld. Dit werk is dus van groote sociale beteekenis, zoowel voor de jongelui als voor de gemeente. De lighallen in de Donkere Duinen. Aangenomen wordt het voorstel tot het verhoogen van het crediet voor het maken van lighallen in de Donkere Duinen door jeugdige werkloozen, met een bedrag van 1550 gulden, waardoor het van 9400 op 10.550 gebracht wordt. Dc rijwielbergplaats in de D. D. en een aesthetisch praatje. Aan de orde is: voorstel betreffende het maken van een zitbank en een toegangshek en rijwielbergplaats in de Donkere Duinen, waarvoor de Raad een crediet verleende van 2250 gulden, indien de Minister van sociale zaken daarin een bijdrage verleent. De heer Schoeffeienberger (opp.) meent, dat het College als concurrent gaat optreden van den exploitant van de rijwielbe waarplaats bij de Donkere Duinen. Hij ziet er ook een hoop narigheid van, dat de fietsen er zonder controle staan. De menschen krijgen er vast ruzie. De een zegt: „Dat is mijn fiets, de ander beweert dat het de zijne is". De heer Van der Veer meent, dat de gemeente inconsequent is. In de gemeente wordt men bekeurd als men zijn fiets onbe heerd laat staan en hier heeft men geen be waking. Spr. wil een controleur aanstellen. De heer Feenstra Kuiper betreurt, dat het mooie stuk natuur ontsierd zal wor den door een monumentale bank met een glas wand, die zeker geen lang leven beschoren zal zijn. Bovendien zal het glas door den storm spoedig besmeurd zijn, waardoor alle uitzicht ontnomen zal worden. De heer Uithol zou ook graag soberder uitvoering zien. De Voorzitter antwoordt den heer Schoeffeienberger, dat het besluit tot het plaatsen van een rijwielbergplaats volkomen in overeenstemming is met den brief indertijd aan den exploitant van de rijwielbergplaats gericht. Men plaatst de rijwielen op eigen risico, dat houdt in, dat men de fietsen op slot zet. In dat geval volgt ook in de stad geen bekeuring. De verandering op den „uitzicht- heuvel" kan alleen maar een verbetering wor den, aldus de burgemeester. Het glas wordt slechts met de bedoeling aangebracht de be zoekers tegen den wind te berschermen. Het zal daar een grooter attractie worden. De spiritisten en de vermake lijkheidsbelasting. Het voorstel van B. en W. om, overeenkom stig het advies van den controledienst der gemeentebelastingen, afwijzend op het be zwaarschrift van de Ned. Ver. van Spiritisten „Harmonia" tegen een opgelegden aanslag in de belasting op vermakelijkheden te beschik ken, ontlokte nogal eenige critiek van den kant van de heeren Uithol, Feenstra Kuiper en Loesberg uit, die van mee ning waren, dat deze vereeniging wel degelijk voor ontheffing van deze belasting in aanmer king kwam, omdat het een godsdienstige ver eeniging gold, die godsdienstige en weten schappelijke lezingen houdt. Zoowel de Voorzitter als wethouder Van der Vaart wezen er op, dat behalve deze lezingen experimenten plaats hebben, die hun samenkomsten wel degelijk onder de ver ordening doen vallen. Met de verordening in de hand is hier niets aan te veranderen, zoo betoogde de wethouder. Dan zal men de verordening moeten verande ren. Tenslotte werd afwijzend op het verzoek schrift beschikt. De plaatsing van het borst beeld van „Dorus Rijkers". Aangenomen werd het voorstel betref fende het aanvaarden van het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers" van een borst beeld van „Dorus Rijkers", waarbij een crediet verleend werd van 675 gulden voor het plaatsen van het beeld, op het binnen beloop van den Zeedijk, nabij de oprit van het Helden der Zeeplein, De heer Terra achtte het bedrag voor het voetstuk aan den hoogen kant. De heer Uithol vond de alg. bedrijfs kosten (33l/3 pet.) aan den hoogen kant. De heer Feenstra Kuiper sluit zich aan bij den heer Terra en zou het borstbeeld willen plaatsen in de vestibule van het Raad huis. De voorzitter zegt, dat de höoge kos ten speciaal in het graniet zitten. Aanvanke lijk was gedacht het borstbeeld te plaatsen in de straat waar Dorus Rijkers vrijwel zijn geheele leven heeft gewoond, doch men meen de, dat deze wat achteraf lag en dat de belang stelling niet groot zou zijn. De plaats, die nu aangewezen is, wordt inderdaad als de meest geschikte beschouwd. De heer Mulder (a.r.) meende, dat in dit beeld van Dorus Rijkers alle zeehelden gehul digd werden en daarvoor zijn de kosten zeker niet te hoog. Commissie tot voorlichting bij de beroepskeuze. Overeenkomstig de voordracht tot leden van de commissie tot voorlichting bij de beroeps keuze benoemd: Ir. S. Visman; P. A. Smits, Mevr. B. A. Ket- nerde Jongh, A. Smit en K. Bouma. Rondvraag. De heer Uithol vraagt hoe het staat met de benoeming van een hoofd van de school voor Julianadorp en in verband daarmee met den winter-landbouwcursus. Wethoude» d e B o e r zegt, dat men niet ge lukkig is bij deze benoeming. Er zal een nieuwe voordracht worden opgemaakt. De landbouw-wintercursus is echter voor de vol gende winter verzekerd. Van Schagen uit was men dézen winter zijn gedane toezegging niet nagekomen, waardoor dezen winter niets van den cursus is gekomen. De heer Uithol vraagt waarom er geen opschuiving van candidaten heeft plaats gehad. Waren glimmer 2 en 3 niet geschikt. Dat is een vraag, die niet in de openbare raadsvergadering beantwoord kan worden, zegt de voorzitter, die is voor de besloten ver gadering. De heer Feenstra Kuiper komt opnieuw met de kwestie van den grondverkoop aan den heer Egner, waarmee dingen zijn gedaan, die wijzen op onregelmatigheden. Er is met dien grond geleurd. De architect heeft grond aan geboden, waarbij 1000 gulden voor de teeke- ning moest worden betaald. De Voorzitter bestrijdt, dat er onre gelmatigheden zouden zijn gebeurd. Wat ja renlang door de aannemers ter plaatse gedaan is, zou men van dien kant nu aanduiden als in strijd met de goede zeden. Spr. heeft de feiten onderzocht en deze zijn in flagranten strijd met de praatjes die de ronde deden. Ook ten opzichte van het perso neelsvraagstuk is er een onjuiste voorstelling van zaken gegeven. De laatste week nog werkten er 64 Heldersche werklieden, tegen 10 van buiten. De voorzitter herhaalt dan de grief, dat de protesteerende aannemers tegenover hem niet correct hebben gehandeld, ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet, het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zün slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eiscnt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. x. De verkiezingen voor den Gemeente- r C raad zullen plaats hebben op Woens- f dag ?1 Juni. r Het aantal stemgerechtigden in onze stad bedraagt 20.230 personen, het aan- k J tal raadsleden 21. Nemen we het geval C S eens, dat alle kiesgerechtigden hun stem f zouden uitbrengen, dan zou de kies- l deeler 20.230 21 963.33 stemmen f z(jn. Om tot raadslid te worden geko- 1 zen, zou men dan van dit aantal J stemmen of 722 stemmen op zich moeten 7 vereenigen. Het is wel gen.akkelijk te beschuldigen, maar men moet zijn beschuldigingen ook kun nen bewijzen. Het mag wel eens in het open baar gezegd worden: „Eer is teer". De heer Feenstra Kuiper zegt, dat de indruk blijft bestaan, dat nadat de ge meente den grond heeft afgestaan, de zaak niet zoo is geloopen, als het had behooren te gaan. Wethouder v. d. Va art protesteert hier tegen. Deze uitlating wekt den schijn, alsof wij, als gemeentebestuur hierop invloed zou den kunnen uitoefenen. Al cie jaren, dat er grond uitgegeven is, hebben de bouwonder nemers op dezelfde wijze gehandeld als nu gedaan is. Maar nu het door iemand van bui ten gebeurt, is Leiden in last. De wethouder vraagt den heer Feenstra Kuiper zijn beschuldigingen waar te maken. Het gemeentebestuur heeft zakelijk gehan deld. .D heer Terra (r.k.). In Aalsmeer is op verzoek van B. en W., door de regeering steun verleend aan de arbeiders in de blóemkweeke- rijen. Was dat hier ook niet mogelijk? De voorzitter. Dit zou moeten uitgaan van het particulier initiatief. Spr. wil evenwel nagaan of het mogelijk is. Niets mee aan de orde zijde, sluit de voor zitter hierna de vergadering. Hedenavond geeft het symphonie-orkest van het Stafmuziekkorps der Koninklijke Marine in Casino zijn voorlaatste concert. Wij laten hier, zij het ten overvloede, nog eens het pro gramma volgen: Voor de pauze de Vu'fde Symphonie van Lud- wig von Beethoven, na de pauze de Suite Algé- rienne van Saint Saëns en de Tannhauser- ouverture van Richard Wagner. De bas-bariton Wijnand Beke zingt een zes tal liederen van Arthur Meulemans, en wel „De rozen droomen", „Wat ben ik?", „Gebed", ,,'t Dimsterst", „Ik kan U niet vergeten", „Wee moed" en „Lenteavond". Gisteren namen wij enkele persstemmen over betreffende Wijnand Beke. Wij lezen van hem nog in de Nieuwe Vlaardingsche Courant: In de vertolking van „Josua" bleek de heer Wijnand Beke te beschikken over' een mooien vollen baritonstem. In de vervulling van de partij van Kaleb kon hij ons zeer goed vol doen. De Gelderlander: De bariton Wijnand Beke zong met mooi materiaal de bariton-partij. Deze stem is zeer goed en volkomen de aandacht waard. Hij heeft mooi en met goede voordracht gezongen. Wij meenen met een en ander genoegzaam de aandacht er op gevestigd te hebben, dat dit een interessant concert beloofd te worden, zoodat w(j de hoop uit spreken dat een groot publiek hedenavond het. Casino vult. De luitenant ter zee 1ste kl. G. IJ. C. Fraser wegens langdurig verblijf in Nederlandsch- Indië in Nederland teruggekeerd, is ter be schikking gesteld. De luitenant ter zee 2e kl. Kon. Marine reserve D. van Beusekom, is voor onbepaal- den tijd in werkelijken dienst geplaatst. Hem is daartoe een plaatsing aangewezen met 15 Maart aan boord van H. Ms. „Wachtschip" te Willemsoord. De luitenant ter zee 3e kl. J. C. K. Leeks- ma, Th. Vermijden en J. A. van Beusekom, aangewezen voor diensten in Nederlandsch- Indië, zullen hun bestemming volgen per m.s. „Dempo", 29 Maart van Rotterdam. 's Gravenhage, 14 Maart. H. Ms. kruiser „Sumatra", onder bevel van den kapitein ter zee C. H. Brouwer, is 13 Maart uit Algiers vertrokken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7