Medische keuring voor lilisten niet meer deer huisarts DE LAMP >TAD Eectrische bediening der seinen bij de Spoorwegen SUNLiGHT ZEEP Poo'sch-Hongaarsche grens een feit Marktberichten Radioprogramma in de Woestijn EDGAR RICE BURROUGHS 121- Er komen acüt soorten rijbewijzen Geen herkeuring of - examen bij vernieuwing rijbewijs H.M. de Koningin in Den Haag terug door Ethel M. Del' DOOR al =LtL0ep ,fpen 'Prong: naar beneden en had ai spoedig de beide mannen ingehaald. Atan home en Lal Taask, die dodelijk verschrikt op de vlucht sloegen, voelden zich weldra UnJo^af?' dAeflleider der apen' vastgegrepen. Ungo pakte Athans Thome de cassette uit de handen en rende er mee weg, hopende dat deze op zijn beurt nu hem achterna zou ko men. Lal Taask, woedend over het verlies van het juweel, greep de verzwakte Thome beet en ging hem te lijf. Maar op dat ogenblik stormde Brian, die hem uit de tempel gevolgd was, op hem toe, scheidde de beide mannen en riep: „Nu is het geen tijd om te vechten. Wij moeten samen werken." Geheel bezeten door het verlangen „Den Vader der Diaman ten" in zjjn bezit te krijgen, rende Thome wanhopig weg in de richting, waarin Ungo verdwenen was. Intussen had deze al lang genoeg van zijn nieuwe speelgoed, vooral om dat hij zag, dat de mannen niet met hem spe len wilden en had de cassette onnadenkend ergens op de grond laten vallen, waar Thome het kistje terugvond. Het krankzinnige ger schreeuw van den man trok opnieuw de aan dacht van de apen, vooral toen zij zagen, dat Thome door Lal Taask en Brian achtervolgd werd. Weer kwamen de apen op hem toe. „Loop wat je kunt?" schreeuwde Brian. „De beesten willen ons aanvallen! Kijk! Daar is een spelonk, vooruit, het is onze enige kans!" Voorloopige oeienvergunning voor motorrijders. Zoo juist is de z.g.n „Wegverkeers- beschikking" verschenen, een uit vloeisel van de Wegenverkeerswet 1935. Volgens deze beschikking, waarvan de datum van inwerking treding nog niet bekend is, komen er acht soorten rijbewijzen en wel: 1. Voor motorrijwielen zonder zijspan. 2. Voor motorrijwielen met of zonder zijspan. 3. Voor motorrijtuigen op 3 wielen (uit gezonderd motorrijwielen met zijspan en motorrijtuigen a) ingericht voor het vervoer van meer dan 7 personen, b) bestemd of ge bezigd voor vervoer van personen tegen vergoeding c) ingericht voor het vervoer van goederen, d) waardoor een aanhangwa gen, geep kampeer of kofferwagen zijnde, wordt voortbewogen. 4. Voor motorrijtuigen, op 3 wielen, an ders dan genoemd onder 2 en 3. 5. Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len met een eigen gewicht van ten hoog ste 3500 kg., voorzien van luchtbanden en niet behoorende tot de onder 2 van a—d ge noemde motorrijtuigen. 6. Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len met een eigen gewicht van ten hoogste 3500 kg., voorzien van luchtbanden, met uit zondering van voertuigen ingericht voor vervoer van meer dan 7 personen van sa menstellen van trekker en oplegger en van voertuigen die een aanhangwagen voort trekken (geen kampeer- of kofferwagens zijnde.) 7. Voor motorrijtuigen op 4 of meer wie len, voor zoover niet genoemd onder 5 en 6. 8. Voor motorrijtuigen, die aan bepaal de, in verband met een lichamelijk gebrek van den bestuurder, noodzakelijke in het bewijs omschreven, eischen voldoen De kosten voor de rijbewi.v/en zullen na der worden bepaald. Ingevolge de Wegen verkeerswet zijn de rijbewijzen 5 jaar gel dig. Zwaardere medische eischen voor busbestuurders. Voor het verkrijgen van een rijbewijs is een medische keuring vereischt, door een anderen arts dan den huisarts. Er is een uitgebreide lijst samengesteld van minimum eischen op medisch terrein. Enkele normale eischen zijn als volgt: Minimum gezichtsscherpte met beide oogen (na correctie met ten hoogste —6 of +6) met een minimum van 1/10 op het slecht ste oog; hooren van fluisteren op 4 m. afstand door de beide ooren samen; éénzijdige totale doofheid veroorzaakt geen ongeschiktheid mits het andere ook de fluisterstem op 4 m. verstaat. Voor bestuurders van autobussen, touringcars, vrachtauto's en auto's met aanhangwagens gelden zwaar dere medische eischen dan voor an deren. In sommige gevallen kan een specialistisch onderzoek vereischt worden. Tegen eei; afwijzende medi sche verklaring kan men in beroep komgn bij den minister van Water staat. Oude rijbewijzen geldig. Zij, die reeds in het bezit zijn van geldi ge rijbewijzen of van rijbewijzen, niet ouder dan 5 jaar, waarvan alleen de geldigheids duur is verloopen, behoeven geen keuring of rijvaardigheidsproef te ondergaan. Voor rijbewijs 1 is een oud rijbewijs B ver eischt, voor de overige rijbewijzen een oud rijbewijs a. Nochtans kan altijd nog een nieuwe rij vaardigheidsproef worden vereischt, indien er reden is om aan te nemen, dat de aan vrager van een rijbewijs niet aan de ge stelde eischen van geschiktheid en bekwaam heid voldoet. Voorloopige oefenvergunning. Bestuurders van motorrijtuigen op 2 of 3 wielen, kunnen voorloopige oefenvergun ning voor 30 dagen krijgen van den burge meester van hun wooplaats. Deze vergun ning geldt alleen voor sepciaal aangewezen wegen en voor voertuigen, waarbij besturen onder toezicht niet mogelijk is. Voert uigbewijzen. De opgave van een nummer voor een mo torrijtuig geschiedt voortaan door afgifte van een voertuighewijs door den inspecteur generaal van het verkeer. Het voertuighe wijs wordt niet afgegeven dan wanneer blijkt, dat het voertuig aan bepaalde ei schen voldoet en hier te lande is vervaar digd of op regelmatige wijze is ingevoerd. Voor het onderzoek naar bovengenoemde eischen worden in nader door den minister te bepalen districten bureaux opgericht. Het voertuighewijs niet het daarbij be hoorende kenteeken (nummer) blijft bij 't motorrijtuig. Bij verandering van eigenaar wordt het voertuighewijs op den nieuwen eigenaar overgeschreven. Een incident bij de aankomst op Paleis Noordeinde. Met den nachttrein uit Spiesz is H. M. de Koningin gistermorgen met haar gevolg te 10.38 op het station Staatsspoor te Den Haag gearriveerd. Van Utrecht af waren haar wagens gekoppeld aan een spe ciale locomotief. Behalve de sta tionschef waren er geen autoriteiten ter begroeting aanwezig. Toen de auto. waarin H.M. de Koningin zich naar het Paleis Noordeinde begaf, het plein voor het Paleis opzwenkte, heeft zich een klein incident voorgedaan. Een man trachtte op dat oogenblik de auto van de Koningin te bereiken. Hij werd evenwel door een brigadier van politie ge grepen. Bij onderzoek op het politiebureau bleek hij een reserve-officier uit Rotterdam te zijn, die in verband met een militaire kwestie een verzoekschrift aan de Konin gin wilde aanbieden. Na verhoor is hij op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen, zal te Sliedrecht nog dit jaar een aanvang worden gemaakt met de vervamring van de mechanische bedie ning der wissels en seinen bij de Neder- landsche Spoorwegen door electrische be diening. In Utrecht-Noord komt één nieuw sein huis in plaats van de twee voor mechani sche en gedeeltelijk electrische bediening op dit oogenblik. In Zuid komt er één voor de drie bestaande en' in het centrum één in plaats van de zich daar nu bevindende iHnA' t/ö^ twee seinhuizen. Daarmede zal dan de geheele bediening te Utrecht langs electrischen weg geschie den, uitgezonderd de beide seinhuizen na bij „uit en in" die niet vervangen behoe ven te worden. Zooals men weet, komen de vijf sein huizen ingericht voor electrische bediening te AmsterdamWatergraafsmeer waar schijnlijk dit jaar gereed. Het groote voor deel van de electrische bediening is, dat men het met minder seinhuizen stellen kan, welke concentratie mogelijk wordt doordat langs electrischen weg bediening op groote ren afstand dan lanes mechanischen weg mogelijk is. Daar komt dan nog bij. dat de zich bo ven den grond bevindende zoogenaamde trekdraadgeleidngen der mechanische be diening vervangen kunnen worden door on- dergrondsche electrische kabels. De voorhoede-detachementen van de Hongaarsche troepen in de Sub-Kar- patische Oekraine, hebben vanoch tend vroeg de Poolsche grens be reikt. Hiermede is de verlangde gemeen schappelijke grens een feit gewor den. SCHAGEN, 16 Maart. 2 Paarden f 200300, 8 geldekoeien, ma gere 115—180, 27 idem vette 160—250, 22 kalfkoeien 200 —250, 2 vaarzen 150—175, 491 nuchtere kalveren 4—12, 30 vette scha pen 2631, 185 ovorhouders 1216, bok ken en geiten f 0.2512, 6 vette varkens p. Kg. 4647 ct., 63 biegen f 917, konijnen 0.75—1.50. 8 kippen 0.80—1.20. AMSTERDAM, 15 Maart. Veemarkt 231 vette kalveren, le kw. 6266 ct., enkele hooger. 2e kw. 5460 ct., 3e kw. 46—52 ct. per Kg. levend gewicht; 156 nuchtere kalveren f 4per stuk, 81 varkens, wegende van 90-110 Kg. 5758 ct., zware varkens 56—57 ct., vette varkens 5455 ct. per Kg. slacht,gewicht. LONDENSCHE WOLVEILINGEN. Londen, 14 Maart (Beuter) Tijdens de heden gehouden eerste veiling der Maart serie werden 7237 balen aangeboden en 6587 verkocht. Vonr de goede sorteering, die voornamelijk uit Nieuwzeelandsche Crossbreds bestond, bleek goede vraag te bestaan, zoodat flink verkocht werd, in hoofdzaak aan den binnenlandschen handel. Vergeleken met het slot der Januari- serie waren de prijzen voor Australische Mirinos onveranderd, die voor Nieuwzee landsche Crossbreds over het algemeen gunstig voor de verkoopers, terwijl de prijzen der slipes eveneens onveranderd tot vijf procent hooger waren. VRIJDAG 17 MAART 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.10 Vervolg declamatie. 11.30 Orgelspel. 12.00 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). (Ca. 12.15 Berichten). 12.30 Orgelspel. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.45 Zang met pianobegeleiding. 2.05 Pianovoordracht. 2.30 Radiotooneel. 3.00 De Palladians en gramofoonmuziek. 4.005.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Voor de kinderen. 6.00 VARA-orkest. 6.28 Berichten. 6.30 Literaire causerie. 6.50 Gramofoonmuziek. 7.00 VARA-Kalender. 7.05 Causerie „De gemeente en het onderwijs" 7.23 Berichten ANP. 7.30 Berichten. 7.35 Causerie „Levenswaarden in het heden". 8.00 Viool en piano. 8.30 Causerie „Het leven in Indië" 9.00 Souvenir-orkest. 9.30 Declamatie. 9.45 Esmeralda. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Avondwijding. II.30 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.5512.00 Gramofoonmuziek. Hilversum II, 415,5 m. Algemeen Programma, verzorgd door de KRO. 8.009.15 .ramofoonmuziek, (Ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Bijbelsche causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Paul Wijnappel's strijkensemble. 1,00 Gramofoonmuziek. 1.30 Vervolg concert. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Gramofoonmuziek. 3.30 Zang met pianobegeleiding. 4.15 KRO-Melodisten en solist. 5.00 Gramofoonmuziek. 5.15 KRO-orkest. 6.00 Land- en tuinbouwcauserie. 6.20 Vervolg concert. (Ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 „Op nieuwe wegen bij de werkloosheids bestrijding", causerie. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Het Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. 9.15 Gramofoonmuziek. 9.30 KRO-orkest. 10.00 KRO-Melodisten en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist. Feuilleton Maar ze wachtte tevergeefs, wachtte tot dat de werkelijkheid weer tot haar doordrong. Zij begon zich nu te herinneren wat er dien avond was gebeurd. En langzamerhand her innerde ze zich dat Everard dood was. Toen die gedachte haar door 't hoofd flitste, schenen haar hersens niet meer te werken. Ze kon niet verder denken. Men had in de rimboe op Everard geschoten, ze had altijd wel geweten dat dit komen zou. En in weer wil daarvan was hij doorgereden tot aan de bungalow van dokter Ralston en was daar in elkaar gezakt, en gestorven, voordat iemand hem had kunnen helpen. Ze zag het heele voorval duidelijk voor zich. Everara neervallend, gebroken, bewusteloos, al zijn onstuimige kracht vernietigd. Wat had hij haar ook eeps gezegd. Nu speelden die woorden haar door het hoofd, woorden gesproken lang geleden, dien avond in den tempel te Khanmulla, toen zg beloofd bad de zijne te zullen worden. „Mijn liefde is niet van de soort die hoog opvlamt en dan wordt uitgebluscht." Zij herinnerde zich die woorden duidelg de trillende stem waarmede ze waren uitg sproken. En als dat zoo was, .an had hij haar nog lief, in de woestijn, de vreeselijke zand woestijn, scheen licht. Liefde als de zijne Was onsterfelijk. Die liefde kón niet steiven. Dat troostte haar een poos, maar al spoe dig kwam het gevoel van verlatenheid weer over haar. Zij herinnerde zich de tussschen hen ontstane vervreemding. Ze dacht aan haar kind. En die laatste gedachte doortrilde haar als met electrische kracht en sterkte haar. Het was zeker al morgen en hij had haar noodig. Had Peter niet gezegd, dat hij haar 's morgens zou noodig hebben? Met een krachtige poging stond ze op. Ze moest naar hem toe. Maar toen keek ze opeens uiterst verbaasd rond. Waar was ze? Het zonderlinge schemerlicht omringde haar van alle kanten. Voor zich zag ze een half venielde poort, waardoor vaag een zwaar bladerdak zichtbaar was. En achter zich hoorde zij het ruischen van water en het gekwaak van kikvorschen. En vlak bij be woog zich een gedaante tusschen de losse steenen. Ze keek rond, twijfelde aan haar verstand en vroeg zich af, of dit alles een droom we zen zou. Want nu herkende zij de plek. Ze zat in de ruïne van den tempel te Khanmulla. waar ze met Everard had gestaan toen hij haar zoo dringend om wederliefde gesmeekt had, zeggende dat het Kismet was. En toen drong als een dolksteek de vreeselijke werke lijkheid, dat ze dit a.les had verloren, tot haar door. Toen voelde ze voor het eerst de verschrikkelijkheid der verlatenheid, die haar wachtte. Ze zag opeens den langen, langen weg door de woestijn, die zich voor haar uit strekte, dien ze had te gaan, niet wetende waar ze belanden zou. Ze .iet het hoofd in de handen rusten en bleef daar zitten, gevoel loos en onverschillig voor haar omgeving. Er moest reeds eenige tijd zijn verloopen, toen ze naast zich een zachten stap hoorde, een gesluierde gedaante zich over haar heen- boog en een zachte stem fluisterde: „Mem-Sahib!" Ze keek verwondert op. „Hanani!" riep ze uit. „Ja, 't is Hanani!" Het gefluister der vrouw had iet kalmeerends, geruststellends. „Vrees niet, Mem-Sahib. Hier zijt ge veilig." „Wat is er gebeurd?" vroeg Stella, die nog altijd aan haar verstand twijfelde. „Waar is mijn baby?" Hanani knielde naast haar neer en zei zacht en vriendelijk: „Mem-Sahib, de baby slaapt... in Gods hoede". Het werd zacht en teeder gezegd, zoodat zij, en dat drong eerst later tot haar door, de tijding had vernomen, zonder dat het haar al te zeer had geschokt. Ze voelde dat ze het al eerder had moeten weten, toen zij de uitgestrekte zandwoestijn, waar zij eenzaam doortrok, voor zich had gezien. „Is hij dood?" vroeg ze. „Niet dood, Mem-Sahib!" verbeterde de Ayah vriendelijk. Ze zweeg een oogenblik ea ging toen fluisterend voort: „H(j is overge gaan, Mem-Sahib, zacht en kalm in mijn ai» men. Men kon 't haast niet merken, toen het laatste zuchtje ontvlood. U waart pas ko.-t heengegaan. Ik zond Peter om u te halen, maar de kamer was leeg. Hjj kwam terug en toen ging ik zelf zoeken. En ik kwam juist b\j u, toen de storm losbrak. „Ah!" Stella huiverde. „En wat gebeurde er toen?" vroeg ze. „Het was alleen een bende budmashes. Mem-Sahib.' Er klonk eenige verachting uit haar stem, toen zij voortging: „Ik geloof, dat ze Sahib Monck zochten, de kapitein-Sahib. Maar zij vonden hem niet." „Neen", zei Stela. „Neen, ze hadden hem reeds in de rimboe gedood. Tenminste ze had den op hem geschoten. Hij stierf later!" Ze sprak op somberen toon en ze voelde zich oud, te oud, om nog in hooge mate vatbaar te zijn voor smart. „Ga verder", ging ze na een oogenblik voort. „Wat gebeurde er toen? Hebben ze Sahib Bernard en Sahib Denvers ook gedood?' ,Geen van beiden, Mem-Sahib." Hanani antwoordde vlug en ging op vertrouwelgken toon voort. „Bernard-Sahib kreeg een slag op het boofu en wij droegen hem bewusteloos naar binnen. Denvers-Sahib bleef ongedeerd. Hij draaide de lamp uit en redde hun het leven. Even daarna, ik weet niet hoe, hief hij een luid geschreeuw aan, zoodat zij dach ten dat zij omsingeld waren en er vandoor gingen. Werkelijk Sahib-Denvers is een dap per man. Daarna ging ik hulp halen en ik, Mem-Sahib, die vreesde dat ze zouden terug- keeren en hun woede koelen op u, de vrouw van den kapitein-Sahib, dien ze niet konden vinden, sloeg een saree om uw hoofd en droeg u weg Er klonk eenige trots in Hanini's stem bij de mededeeling van dit feit. ,Ik wist dat u hier veilig zoudt zijn!" besloot ze. „Alle boos doeners vreezen deze plaats. Men zegt dat hier kwade geesten huizen." Stella keek rond. Haar oogen waren nu aan het schemerlicht gewend geraakt. De afgebrokkelde, vochtige muren strekten zich tot op grooten afstand achter haar uit. Maar van haar had die plaats niets verschrikkelijks. Ze was te vermoeid om angstig te zijn. Ze vroeg zich alleen en zonder al te groote nieuwsgierigheid af hoe het mogelijk was, dat Hanani dien tocht had kunnen - olbrengen. „Waar Is Peter?" vroeg ze eindelijk. „Peter is bij Sahib Bernard gebleven," ant- .voordde Hanani. „Hij zal hun zegger waar ze u vinden kunnen." Andermaal keek Stella rond. Het kwam haar zoo vreemd voor dat Peter de zorg voor haar aan een ander, al was 't ook Hanani, zou hebben overgelaten. Maar ze bleef daar niet lang bij stilstaan. Hij was blijkbaar overtuigd geweest, dat'hij de /rouw kon ver trouwen en zij moest over een bovennatuur lijke kracht beschikken. Ze was blij, dat hij bij Bernard was gebleven. Ze steunde met de kin in de handen en bleef een oogei.blik zitten zonder te spreken. Maar langzamerhand begon haar gevoelloos heid voor een zekert nieuwsgierigheid plaats te maken. Ze keek naar Hanani, die naast haar was neergehurkt, keek telkens weer en vond eindelijk den moed om te spreken. „Hanani!" zei ze. „Ik begrjjp niet alles. Hoe heb je mij hier gekregen?" Hanani boog het gesluierde hoofd en wend de het langzaam, Stella meende zelfs eenigs- zins onwillig, naar haar kant. „Ik drot u, Mem-Sahib," zei ze. „Heb je mij gedragen?" herhaalde Stella ongeloovig. „Maar dat is ver, heel ver, van Kurrumpoit naar hier!" Hanani zweeg een oogenblik besluitenloos. „Ik bracht u hier langs een weg dien u niet kent, Mem-Sahib," zei ze. ,Hafiz, u kent Hafiz wel, heeft mij geholpen. „Hafiz!" Stella fronste de wenkbrauwen. Ja, zij kende hem wel van aanzien. Hafiz, de krachtig noemde ze hem. „Hoe heeft hij je geholpen?" Weer scheen Hanani te aarzelen en weinig lust te gevoelen om haar geheim prijs te geven. „Vanuit de toko van Hafiz, dat is de toko van Rustam Karin," zei ze eindelijk en Stella sidderde bg dien naam, „leidt onder den grond een gang naar de -imboe. Voor dege nen, die iien weg kennen is hg gemakkelijk genoeg. En zoo, Mem-Sahib, bracht ik u hier." „Maar hoe hebt ge mij naar de toko ge kregen?" „Het was heel donker, Mem-Sahib en de budmashes waren uiteen gedreven. Een oude vrouw als Hanani zouden zi buitendien geen kwaad doen. En nu, Mem-Sahib, was in een saree gewikkeld. Bij de oude Hanani was u veilig." „En waarom heb je je zooveel moeite ge geven om mijn leven te redden?" vroeg Stella met een lichte trilling in haar stem. „Denk je dat het leven voor mij nog zooveel waarde heeft... nu?" Hanani strekte afwerend de hand uit. O 't is nog geen nacht, Mem-Sahib", zei ze, "en staat het niet geschreven in het heilige Boek dat na duisternis het licht zal dagen?" (Wordt vervolgd.) v

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7