dagblad voor den helder en hollands noorderkwartier Hongarije krijgt Roethenië toegeworpen Thans de Romeinsche eischen )apan rukt op naar de Sovjetgrens Rood flikkerlicht: voet op de rem! Berlijn zal Rome helpen Het einddoel: Sovjet- Rusland Duitsch Slowakije aan den Duitschen leiband Felle sneeuwjacht veroorzaakt ernstig ongeluk koningstraat DEN helder TEUf00N so (J UJNEN) V R IJ D A G 17 M A A R T 1939 67e JAARG. No. 8569 De Poolsch-Hongaarsche grens een feit „Geen omgang met Duitschland" Militair vliegtuig in sloot Achthonderd overwegwachters verdwijnen Dit nummer bevat 12 pagina's VJ> EERBERICHT DE BILT SEINT: Medisch onderzoek voor het rijbewijs Uitgave der Uitg.-MlJ. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ROETHEENSCHE VRIJSCHA.- REN VRAGEN VERGEEFS ROEMENIë OM HULP. Zooals wij gisteren nog in een deel van onze oplage konden mededee- len, is de Poolsch-Hongaarsche grens een ieit geworden. Duitschland heeft Roethenië, dp sub-Karpatische Oe kraïne, feitelijk Hongarije toegewor pen, het heeft zijn eigen soldaten teruggetrokken en toegelaten dat de Hongaren het land bezetten. De Hongaren zijn reeds in de Roe- theensche hoofdstad Chust aange komen. Erg vlot gaat de bezetting echter niet. Hier en daar is verzet der Oekrainsche vrijscharen. De leden der regeering van de z.g. on afhankelijke sub-Karpatische Oe- kraine hebben bij monde van mgr. Wolosjin aan Roemenië verzocht Roethenië geheel te annexeeren. Liever Roemeensch dan Hongaarsch! De Roetheensche regeering heeft ook een beroep op Hitier ter bescherming gedaan, maar deze heeft dit afgewezen, onder het motief dat de Hongaren Roethenië ah'eeds bezet hadden. „Een ontroerende betooging" Gistermiddag heeft zich volgens het Pool- sche Telegraafagentschap in het plaatsje Klimiec (Oost-Karpathen) een ontroerende betooging van Poolsch-Hongaarsche broe derschap voorgedaan ter gelegenheid van liet herstel der gemeenschappelijke grens tusschcn de beide staten, na een onderbre king gedurende 166 jaar. De eerste Hongaarsche patrouille, welke de grenspaal naderde, riep in het Poolsch: „Leve Polen", waarop een eerecompagnie van het Poolsche leger, onder leiding van generaal Boruta Spiechowicz antwoordde met de kreet: „Leve Hongarije". De Poolsche generaal drukte den comman dant der patrouille stevig de hand en om helsde liem. Er werden door de commandanten harte lijke toespraken gehouden, waarin uiting werd gegeven aan vreugde over de verwe zenlijking van een -eeuwenouden wensch der beide landen een gemeenschappelijke grens te krijgen. Roemenië houdt zich afzijdig. De wanhopige poging van Wolosjin heeft geen resultaat gehad. Roemenië houdt zich afzijdig, het verdedigt slechts zijn grenzen. Vele RoetheenSche vluchtelingen komen over de grenzen. Joden worden geweerd. Men meent te weten, dat ook de Tsjechi sche groot-industrieel Baia is gevlucht en te Boekarest aangekomen. Uit regeeringskringen -verluidt, dat de Poolsche regeering aan Boekarest het voor stel heeft doen toekomen, om zonder ver wijl de in de Karpatische Oekraine gelegen dorpen met een Roemeensche bevolking, met inbegrip van de spoorlijn Chust—Marmarosa Szieget te bezetten, Roemenië wacht echter eerst de verdere ontwikkeling in de Karpa tische Oekraine af, aangezien het onder geen omstandigheden voornemens is in verwik kelingen te geraken met Hongarije. Het Roe meensche principieele standpunt is nog steeds dat het van niemand iets te eischen en aan niemand iets te geven heeft. Men stelt zich in Roemeensche krin gen de regeling aldus voor, dat de Hongaarsche troepen eigener bewe ging afzien van de bezetting der Roe meensche dorpen, waarop de Roe meensche troepen zouden kunnen oprukken, zonder te behoeven te vreezen voor botsingen. In ieder ge val heeft Roemenië echter zijn troe pen aan de grens van de Karpatische Oekraine versterkt Wolosjin, die en passant nog een ove rigens mislukte aanslag op zijn leven heelt nioeten ondergaan, blijft in Róethenie. In den Poolschen Senaat. is het tot een betooging voor eeu wige trouw, vriendschap en goede buurschap met Hongarije gekomen. Tengevolge van de wijziging van de kaart van Mijlden-Europa heeft Polen thans een tfrens met Duitschland en onder Duitse invloed staande landen ter lengte van ►bod K.M. of ongeveer de helft van de geheele Poolsche grens. De gemeenschappelijke >?reïl® rije heeft een lengte van 350 K.M., rest ongewijzigd is gebleven, n.1. y}~ met de Sovjet-Unie, 507 K.M. met I.ithauei 100 K.M. met Letland, 347 K.M. met Roeme nië en 140 K.M. langs de Oostzee. Vluchtelingenleed. ele Tsjechen ontvluchten de Karpathen Oekraïne bij de komst der Hongaren. Onge veer 10.000 Tsjechische militairen en ambte naren niet hun familieleden zijn gisteren met twee treinen over de Poolsche grens gekomen. Slechts enkelen wisten wat er met hun land gebeurd was. Mannen, vrouwen en kinderen, die niets te eten hadden ge had, bestormden het stationsbuffet. Zij zagen er verwilderd en koud uit en zij boden Tsjechisch bankpapier aan om wat heete thee te krijgen. Zelfs probeerden zij hun zilvergeld bij het gewicht te verkoopen. Warme dranken waren er echter niet te krij gen. Er waren alleen lekkernijen. In den eersten trein bevonden zich 400 vluchtelingen, o.m. douane-ambtenaren, grensbewakers, burgerambtenaren, onder wijzers met kinderen, vrouwen met kleine kinderen, terwijl veel families ook de honden hadden meegenomen. Een oude douane-ambtenaar huilde toen hij verklaarde, dat de menschen niet wisten, wat met hen zou gebeuren nu zij geen land meer hebben. IN VERBAND MET HET VISSCHERIJGESCHIL. Volgens te Sjanghai ontvangen be richten uit buitenlandsch militaire bron, welke over het algemeen be trouwbaar wordt geacht, zijn in de afgeloopen week groote aantallen Ja- pansche troepen, die onlangs uit Japan in Mandsjoekwo en Korea waren aangekomen, naar de grens streken der Sovjet-Unie verplaatst. Eén der berichten spreekt over 40 duizend man. Vernomen wordt, dat de Koreaansche ha ven Rasjin plotseling voor alle scheepvaart werd gesloten, behalve voor Japansche mi litaire transporten. De dienst op den Zuid Mandsjoerijschen spoorweg tusschen Charbin en Mandsjoeli is, naar verklaard wordt, door de troepen bewegingen volkomen ontwricht. Voorts wordt vernomen, dat verscheidene divisies Japansche troepen, ter sterkte van 40.000 man, in de afgeloopen week aan land zijn gezet op het eiland Sachalin aan de Japansch-Russische grens. 't Is normaal. Een buitenlandsche militaire waarnemer heeft uiteengezet, dat deze bewegingen van Japansche troepen geen bijzondere beteeke- nis behoeven te hebben, daar Japan op nor male wijze troepen in Korea en Mandsjoe kwo verplaatst. Echter wordt in buitenlandsche be richten verklaard, dat er dit jaar geen aanwijzing is voor eenig merk .bare vermindering der sterkte van het garnizoen in Mandsjoekwo en Korea vóór de verplaatsing. Er wordt verondersteld, dat de garnizoenen in hoofdzaak ten min ste zullen worden uitgebreid zoo lang het Japansch-Russische vis- scherijgeschil nog niet is bijgelegd. Gesohil vóór April geregeld? Bij de te Wladiwostok gehouden veiling der visscherijperceelen, waarin de Japan- neezen geweigerd hebben deel te nemen, zijn van de 293 aangeboden perceelen er slechts 4 door Sovjet-organisaties gekocht. Hiernaar te oordeelen zou dus in het vis- scherijgeschil tusschen Rusland en Japan een wending ten goede zijn gekomen. Japan sche kringen te Moskou, meenen, dat het geschil voor de opening van het vischsei- zoen in April geregeld zal kunnen worden. ROOSEVELTS MOTTO: Zijn politiek zal krachtiger wor den dan ooit. De buitenlandsche politiek van Roosevell zal krachtiger worden dan ooit als gevolg van de bezetting van Tsjecho Slowakije aldus werd te Washington gisteren ver klaard in kringen, die in nauw contact staan met den president. De president zou daartoe overgaan, zoo werd gezegd, omdat hij geloofde, dat zijn politiek van „ontoegeeflijkheid en geen om gang" gebleken is de eenige te zijn, die de aanvallers verstaan. Twee noodlandingen op Schiphol. Gistermiddag is op het vliegveld Schip hol een ongeluk gebeurd, waarbij een mili tair jachtvliegtuig een D 17 van de JAVA vrij ernstig werd beschadigd. Tijdens de start waarbij een eerste luitenant-vlieger van de JAVA aan het stuur zat,- sloeg de motor van het toestel af. Ten gevolge hier van moest het toestel, aldus het Hsbl., on middellijk landen, hetgeen aanvankelijk goed verliep door de groote lengte van- het nieuwe terrein. Op het eind echter kon de bestuurder het toestel niet snel genoeg af remmen, waardoor de machine in een sloot langs de grens van het veld terecht kwam en daarbij ernstig werd gehavend. De vleu gel van het toestel werd half afgerukt, ter wijl de motor ook eenigszins verbogen werd. Persoonlijke ongelukken kwamen hierbij niet voor. Nauwelijks was men echter van deze schrik bekomen of het Nederlandsche toestel, komende van Brussel, dat zich ge reed maakte, om te landen, kreeg hetzelfde euvel als het eerste toestel. Ook daarvan sloeg de motor af, zoodat het toestel het terrein niet meer kon halen en een nood landing moest makeil in een weiland ten zuiden van het vliegveld. Deze noodlanding is goed afgeloopen. Hierbij werd zelfs het vliegtuig niet besehadigd. 26 MAART DE FATALE DATUM. EEN POOLSCH—DUITSCH—ITALIAANSCH VERDRAG. De snelle ontwikkeling van den toestand in Tsjecho-Slowakije wordt in Romeinsche politieke kringen uitgelegd als een voorbe reiding van de officieele aankondiging van Italië's „natuurlijke aspiraties" binnen kor ten tijd. Volgens gewoonlijk goed ingelichte krin gen heeft Mussolini in den ministerraad ver klaard, „dat de Hongaarsche en Duitsche be zetting van Tsjecho-Slowakije is uitgevoerd met de voorkennis en goedkeuring van Italië". Mussolini herinnerde er aan, dat Italië het eerst de Hongaarsche wenschen inzake een gemeenschappelijke grens met Polen heeft goedgekeurd. „De houding van Hongarije en Polen heeft de verwachtingen van hemzelf en van Hitier in vervulling doen gaan". In sommige Italiaansche kringen gaat men zóó ver, te beweren, dat de Poolsche houding een bevestiging is van Gayda's jongste onthulling in de „Giornale d' Ita- lia", dat „het bezoek van Ciano aan War schau een driemogondheden-verdrag tot resultaat heeft gehad, volgens hetwelk Po len, Duitschland en Italië gezamenlijk ko loniën zullen eischen." De snelheid, waarmede Duitschland de be zetting van Bohemen en van Praag in het bijzonder heeft uitgevoerd, werd door Mus solini in den ministerraad vermeld als een aanwijzing, hoezeer de Italiaansche helft van de as kan rekenen op de mili taire efficiency van de Duitsche helft. Sommige politieke kringen zeggen, dat Rome zich ervan verzekerd heeft, dat Duitschland Italië hulp zal bieden ter ver wezenlijking van zijn aanspraken tegenover Frankrijk. Als tegenprestatie zou Rome zich terug getrokken hebben bij de huidige gebeurte nissen in Centraal-Europa. Fascistische kringen hebben aan de United Press verklaard, dat Mussolini het op prijs zou stellen, als Ilitler in zijn binnenkort te houden radiorede melding zou willen maken van Italië's „natuurlijke aspiraties". In dit verband beweert men ook dat Mus solini zijn eerstvolgende belangrijke mede- deeling zal doen op 26 Maart bij de 20ste herdenking van de vorming der eerste fas cistische strijdtroepen. Op dién datum zal Mussolini een boodschap tot het volk rich ten en, naar men gelooft, zal hij daarin de Italiaansche eischen tegenover Frankrijk formuleeren. EEN MERKWAARDIG JAPANSCH PERSARTIKEL. De Japansche pers doet duide lijk uitkomen, wat het einddoel is van Duitschlands streven naar uitbreiding n.m.1 de ver overing van de Sovjet-Unie. In een ccfrnmentaar op de gebeurtenissen met Tsjechoslowakije schrijft de Japan Ti mes, dat de nieuwe politieke situatie zich in midden-Europa ontwikkeld heeft met een snelheid, die alleen wordt overtroffen door het verstrekkende karakter van haar betee- kenis. Het blad spreekt als zijn oordeel uit, dat de bezetting van Slowakije de opening beteekent van een door gang voor den drang nach osten Duitschland is opgerekt tot in "net zicht van de Sovjetgrens. De oogen van Duitschland zijn in oostelijke richting gewend en zijn hand zal binnenkort uitgestrekt worden naar het doel, waarheen het derde rijk voortdurend op marsch is geweest. Duitschland aldus het genoemde blad, moet zich uitbreiden, wil het leven. Duitschlands eerstvolgende probleem is, hoe het de onafhankelijkheidsbeweging in de Oekraine moet behandelen welke op zijn best een nog onbekende factor is. Het blad besluit met te schrijven, dat de dag, waarop Duitschland besluit al of niet de wapens op te nemen voor de 40 millioen in de Oekraine, ook de oplossing zal zien van de geweldige vraag in Europa: oorlog of vrede op het vaste land. „Het veiligheidsblazoen der Ned. Spoorwegen zij onbesmet!" De president-directeur der Neder landsche Spoorwegen heeft medege- gedeeld, dat bij achthonderd over wegen de menschelijke bewaking zal worden vervangen door mechani sche beveiliging. Zoo spoedig moge lijk zullen flikkerlichtinstallaties worden aangebracht. De twee rede nen, die tot deze maatregel hebben geleid, zijn, dat deze wijze betrouw baarder en economisch doelmatiger is. In een onderhoud, dat prof. Dr. Ir. Gou- driaan aan een redacteur van het Hsb. toe stond, werd hem om. gevraagd: Is het dus uwe bedoeling op den duur te komen tot een totale opheffing van alle be waakte overwegen en deze om te zetten in mechanisch beveiligde? Niet alle, luidde het antwoord. Ik denk er bijvoorbeeld niet aan overwegen, die in een bebouwde kom liggen aldus om te zet ten. Een overweg als in de Linnaeusstraat te Amsterdam of bij den Sohenkweg in Den Haag of die bij Woensel, leenen zich daar toe niet. Hier moet de oplossing worden gevonden door tunnelbouw of den aanleg van een viaduct, zöoals in D enllaag bij den Scenk weg trouwens is geschied. Maar overigens voel ik er alles voor zoo snel mogelijk de door mij geprojecteerde ge dachtengang te volgen. Alleen heb ik dat niet in de hand en uw vraag in welk tem po zich pen en ander zal voltrekken, kan ik dus niet onmiddellijk beantwoorden. Wanneer het uitsluitend van mij afhing, vervolgde de heer Goudriaan, zou ik het met de snelheid van een kanonschot willen uitvoeren. Dan kan men ook de flikkerlichten en al le onderdeelen daarvan die ik in Nederland zu willen laten bouwen, in serievorm af werken, hetgeen groot voordeel zou be- teekenen. Hoeveel overwegen, professor, denkt u, dat voor de plaatsing van flik kerlichtinstallaties in aanmerking komen? Ik schat het totaal thans op 800. In 't geheel heeft Nederland 3300 overwegen, waarbij ook de blokhutjes zijn inbegrepen. Ik denk er natuurlijk niet aan, bij dit soort, flikkerliehten te laten plaatsen. Dat zou nonsens zijn. Bent u niet bang, dat door deze op heffing van menschelijke bewaking het aantal ongelukken zal stijgen? Integendeel, de groote moeilijkheid van den huidieen toestand heeft een psy- chologiscben achtergrond. De automobilist is gewend automatisch te' reageeren op het wegverkeer, op spelende kinderen, voorgaand verkeer van rechts e.d., maar aan den onbewaakten ov.erweg is hij niet of nauwelijks .gewend. Het moet in de toekomst zoo worden: rood flikkerlicht, voet op de rem. Een barbaarsche methode. Tenslotte zeide prof, Goudriaan, dat hij aan het heele vraagstuk van den overweg •"adicaal een eind wilde maken. Het is een 'arbaarsehe methode en dat het publiek niet in dezen toestand berust, achtte de iresident-directeur volkomen juist. Het to- 'aal aantal dooden op de Nederlandsche we- ■en, dus niet alleen hii onbewaakte over- vegen. bedraagt 700 a 800 per jaar, dat der gewonden 15.000 Van deze dooden lieten er 40 a 50 hun le ven op den onbewaakten overweg, betrek kelijk dus een gering percentage, namelijk 6 tot 7%. Toch is dit nog veel te veel, zoo besloot de directeur-der Ned. Spoorwegen, ook deze smet dient van het veiligheids blazoen van het bedrijf te worden verwij derd. Verwachting: Aanvankelijk be trokken met regen of natte sneeuw, later gedeeltelijk op klarend, meest matige wind uit Westelijke richtingen, iets zachter.. Hitier aanvaart het door Tisso In gediende verzoek om bescherming. BRATISLAWA ZIET HEDEN DEN FUEHRER. De Slowaaksche minister president Dr. Tisso heeft het volgende telegram doen toe komen aan rijkskanselier Hitier: „In groot vertrouwen op u, den Fuehrer en Rijkskanselier van het Groot-Duitsche Rijk, stelt de Slowaaksche staat zich onder Uw bescherming. De Slowaaksche staat ver zoekt u deze bescherming op u te willen nemen." Hitier heeft hierop geantwoord: „Ik be vestig de ontvangst van uw telegram van gisteren en neem hierbij de bescherming over den Slowaakschen staat op mij." Hitier zal reeds vandaag zijn intocht te Bratislava, de hoofdstad van Slowakije hou den. Weinig verwondering. Het verzoek der Slowaaksche regeering om de bescherming van Duitschland heeft in Duitsche politieke kringen weinig ver wondering gewekt. Men scheen dezen stap te verwachten. Het staat nog niet geheel vast, welke maatregelen ingevolge het ver zoek van Tisso genomen zullen worden. Het is echter waarschijnlijk, dat de Duitsche troepen zeer binnenkort het Slowaaksche gebied zullen bezetten. Gisteren reeds heeft de commandant der Hlinka-wacht de leden uitgenoodigd zich ter beschikking van het Duitsche militaire commando te stellen. Bo vendien werd de bevolking aangemaand haar kalmte te bewaren, daar de Duitsche troepen niet als aanvallende troepen be schouwd werden. Zeer waarschijnlijk zal Slowakije een tweede protectoraat naar het model van Bohemen en Moravië vormen. In het gisteren door ons gepubliceerde korte overzicht van de nieuwe verkeersbe- palingen is vermeld, dat zij, die reeds in het bezit zijn van geldige rijbewijzen of van rijbewijzen niet ouder dan 5 jaar, waar van alleen de geldigheidsduur is verloopen geen medische keuring behoeven te onder gaan bij de aanvrage van een nieuw rijbe wijs. De K.N.A.C. vestigt er de aandacht op, dat dit medische onderzoek echter wel is vereischt. Bezitters van oude rijbewijzen als bovenbedoeld zijn daarentegen wel vrij gesteld van een nieuwe rij vaardigheids- proef. Ingevolge de wegenverkeerswet behouden de thans in gebruik zijnde rijbewijzen hun geldigheid tot twee jaar na den datum van afgifte, dat is dus tot den op het rijbewijs aangegeven datum. De nieuwe rijbewijzen hebben een gel digheidsduur van 5 jaar. Autobus rijdt op stilstaanden vrachtwagen Meisje een been afgerukt. Gisteravond om acht uur is een D.A.B.O.- bus van den dienst GroningenAssen, ko mende uit Groningen, op den Rijksstraat weg te Ubbena onder Vries op een stil staande vrachtauto gereden. Door een felle sneeuwjacht heeft de chauf feur van de bus, welke vrijwel geheel bezet was, den vrachtwagen niet opgemerkt. Tengevolge van de botsing werd de rech- tervoorzijde van de bus ingedrukt, terwijl van de daar gezeten familie van der P. uit Assen twee dochtertjes en de vader verwon dingen opliepen. Van^ het jongste kind, een meisje van acht jaar, werd het rechterondcrbeen af gerukt, het tienjarig dochtertje werd aan het gelaat gewond, terwijl de vader aan het rechterbeen werd geblesseerd. Het jongste meisje is naar het Wilhel- mina Ziekenhuis te Assen overgebracht, waar men operatief moest ingrijpen. Haar toestand is hoogst zorgwekkend. De beide andere gewonden konden, na verbonden te zijn, naar huis worden ge bracht. De overige passagiers kwamen met den schrik vrij, evenals de chauffeur van de bus. Ook de vrachtauto werd beschadigd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1