Nieuw front tegen Duitschland van militair vliegtuig Verlenging van werktijd in ;riikiijk DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN'HOLLANDS NOORDERKWARTIER wordt voorbereid Europa roept Hitier een duidelijk halt toe Benesj waakzaam Felle brand te Tilburg Pijnlijk verschil KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 21 M A A R T 1939 67e JAARG. No. 8572 Geen Duitsche pressie op Nederland Geen vluchtelingenkamp te Elspeet? Hongaren versterken hun troepen nog steeds „Brandaris" opgepikt In enkele bedrijfstakken 60-urige werkweek Dit nummer bevat 8 pagina's VJ J EERBER1CHT DE BILT SEINT: Vijf kinderen op het laatste oogenblik gered HELDEKSCHE COURANT Uitgave der Ultg.Mtj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG Plannen der groote mogendheden om Duitschland in te sluiten EEN BRITSCHE HANDELSMISSIE NAAR ROEMENIë: ECONOMISCHE OORLOG MET DUITSCHLAND. Groot-Britannië en Frankrijk hebben de Sowjetregce- ring naar Reuter verneemt, een voorstel doen toekomen tot gezamenlijke bespreking van den Midden-Europeeschen toestand. Van betrouwbare, gezaghebbende zijde verluidt, dat de Sowjetregeering gunstig staat tegenover dit voor stel en voorgesteld heeft onmiddellijk een conferentie te doen bijeenkomen van Groot-Britannië, Frankrijk, U.S. S.R., Roemenië, Polen en Turkije. Bulgarije en Zuid-Sla- vië worden in het Russische voorstel niet genoemd. Van betrouwbare zijde wordt, volgens de N.R.Crt. an derzijds te Londen vernomen, dat de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen mogelijkerwijs binnen zeer kor ten tijd, men zegt zelfs binnen 48 uur, een verklaring zul len afleggen, waarin zij haar afkeuring uitspreken over aanvalsdaden en in het bijzonder over de wijze waarop Duitschland in Tsjecho-Slowakije te werk is gegaan. Men hoopt, 'dat andere en in het bijzonder kleine mogendheden hun formeele goedkeuring aan deze verklaring zullen hechten en daarna zal Engeland wellicht een specifieke verplichting voor het tegengaan van verdere aanvalsdaden op zich nemen. Daaromtrent is echter nog geen beslissing genomen. Na eenige dagen van hoogspanning voor de Engelsche diplomatie is thans te Londen een zekere rust ingetreden. Engeland heeft links en rechts geinformeerd, bliksemsnel zijn er verschillende maatregelen genomen en alles wijst er op dat Hitier thans een werkelijk halt wordt toegeroepen. Anders dan bij de bezetting van Abessinië door Italië toen het bij formeele protesten bleef en men tenslotte Italie's „rechten" erkende, schijnen de protesten van thans dus prac- tisciie gevolgen te zullen hebben. Ongetwijfeld heeft het bericht over de „economische besprekingen" van Duitschland met Roemenië het pro ces verhaast. Het schijnt intusschen dat inderdaad een handelsovereen komst tusschen Boekarest en Berlijn gesloten zal worden, maar van zeer bescheiden omvang. Echter, onder gejuich heeft de Britsche minister van Handel, Stanley medegedeeld, dat de Britsche regeering besloten heeft nu eveneens een handelsmis sie naar Roemenië te zenden. Hier mede heeft Engeland dus den eco- nomischen oorlog met Duitschland openlijk aangekondigd. Naar omsingeling van Duitschland. Het is duidelijk, dat thans bezig is, zich een tweede Volkenbond te formeeren, welke echter tot doel heeft 'de totalitaire landen, in het bijzonder Duitschland in te sluiten. Zeer belangrijke besprekingen zijn gevoerd met Maisky, den Russischen ambassadeur. Reeds lang was in vooruitstrevende krin gen betreurd, dat de leiders der buitenland- sche politiek in Engeland in hun uitingen steeds zorgvuldig Rusland buiten beschou wing lieten en zich betrekkelijk weinig lie ten gelegen liggen aan den ambassadeur der Sowjets te Londen. Dat dan ook on langs Chamberlain een avondreceptie be zocht, gegeven door den Russischen ambas sadeur, werd als een feit van beteekenis aangemerkt. Zelfs de aartsbisschop van Canterbury spreekt zich thans uit voor een vriendschap met Rusland! Voorts heeft Chamberlain ontvangen den minister voor de luchtvaart, Kingsley Wood, den minister van buitenlandsche zaken Hatifax den minister van handel, Oliver Stanhope, en den secr.-generaal van buiten landsche zaken, Cadogi n. s Middags ont ving de premier minister Chatfield, Man- hope,, minister van marine, Inskip, minister van de Dominions en Horace Wilson, secr.- generaal van financiën. Ook zou contact gezocht zijn met Grieken land. Het zou niet in de bedoeling liggen, Nederland, België, Zwitserland en de Scan dinavische landen in het verbond te be trekken. Men neemt, wat Nederland betreft, en dit geldt natuurlijk ook voor de andere genoemde landen de hou ding aan, dat iedereen weet, dat En geland bij 'n aanval op Nederland (of op het Koninkrijk overzee) niet passief zou kunnen blijven en dat het derhalve onnoodig is deze bij standsverplichting formeel vast te leggen, terwijl Nederland's neutrali teitspolitiek deelneming aan een co alitie onmogelijk maakt, zoolang het zelf nog niet wordt aangevallen. Wat zal Chamberlain doen? Chamberlain, voorzichtig als steeds, wei gert nog een definitieve verklaring af te leggen over een erkenning van het Duitsche gezag in het vroegere Tsjecho Slowakije. Hij heeft gistermiddag in het Lagerhuis, in antwoord op de vraag of de regeering overweegt annexatie van Bohemcn en Moravië te erkennen, geantwoord, dat de regeering het noodzakelijk acht eerst in samenwerking met andere staten alle ge volgen v.an de Duitsche actie nauwkeurig te bestudeeren, voordat daarover een ver klaring kan worden afgelegd. De uittocht der ambassadeurs. De Duitsche ambassadeur te Parijs, graaf Welczeck, heeft order gekregen naar Ber lijn te komen om verslag uit te brengen. Misleidende geruchten te Brussel. In diplomatieke kringen te Brussel ging gistermorgen het gerucht, dat de Duitsche regeering te 's-Gravenhage eenzelfde démar che zou hebben ondernomen als te Boeka rest. Berlijn zou Nederland willen dwingen industrieproducten te aanvaarden en als tegenprestatie zou Duitschland dan regel matig Nederlandsche landbouwproducten afnemen. De Brusselsche middagbladen maakten van dit gerucht reeds melding. Het Rotterd. Nsbl. verneemt echter uit Den Haag, dat er niets bijzonders aan de hand is. Zooals bekend, zijn er reeds eeni- gen tijd te Berlijn handelsbesprekingen gaande tusschen Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordigers, waarbij uiteraard wordt getracht een basis te vinden, voor uitbreiding van het ruilverkeer tusschen Nederland en Duitschland en daar Duitsch land vooral zijn industrieproducten wil uit voeren en Nederland een overschot van land bouwproducten heeft, zoekt men een over eenkomst te treffen voor den ruil van deze producten. Van ecnigen politieken dwang is daarbij echter geen sprake. Die handelsbe sprekingen vormen intusschen de oorsprong van het misleidend gerucht. Het Rott. Nsbl. verneemt dat de regeering heeft afgezien van het voornemen het kamp voor vluchtelingen te Elspeet te vestigen, zulks in verband met de vele bezwaren, die daartegen van alle kanten zijn geopperd. De autoriteiten hebben thans voor dit doel het oog laten vallen op een complex heidegrond onder Westerbork in Drente, be hoorende tot het Staatsbosclibeheer. Hardnekkige geruchten in Ameri ka. Antisemietisme in Moravië en Slowakije viert hoogtij. Hoewel de secretaris van Benesj dit tegen spreekt, gaan er in Amerika hardnekkige geruchten dat de ex-president voornemens is een voorloopig bewind onder zijn leiding te vormen. Het gerucht wordt zelfs bevestigd door een verklaring'van Janowski, den con sul van Tsjecho Slowakije te Los Angelos. Benesj zelf heeft een ontwijkend antwoord gegeven, maar wel een beroep gedaan op de democratieën „gereed voor een conflict en sterk te zijn! Het wijst er inmiddels wel op, dat de ex-president van Tsjecho Slowa kije waakzaam is en waarschijnlijk zijn kans terug te keeren zoo noodig zal benut ten. De toestand in het vroegere Tsje cho Slowakije. In Tsjechei worden nog vele arrestaties verricht. De politie verklaart dat geen con centratiekampen zijn ingericht en dat het aantal zelfmoorden slechts een geringe stij ging heeft ondergaan na 15 Maart. De chef van het burgerlijk bestuur voor het protectoraat Moravië heeft een verorde ning uitgevaardigd, welke ontoelaatbare in menging in het bedrijfsleven verbiedt. Op grond daarvan wordt verboden: de be noeming van commissarissen als trustees of beheerders van Joodsche vermogens, zoome de het verkrijgen van door koop, pacht of schenking van ondernemingen die geheel of gedeeltelijk Joodsch bezit zijn. Een slagboom tegen uitwijkin gen. Een volledige slagboom is opgesteld tegen de emigratie van Joden en politieke uitwij kelingen door de invoering van een systeem van militaire paspoorten in de bezette ge bieden. Het uitreiken van passen is overge nomen door de Gestapo en er verluidt, dat aan Joden geen passen zullen worden ver strekt. De verbittering der Tsjechen over de be zetting van hun land is niet verminderd. Den geheelen dag staan velen bij het graj van den onbekenden soldaat, met gebogen hoofd biddend. Tusschen de beide eeuwige vlammen liggen ontelbare bloemen, welke hier door vrouwen zijn gelegd. Slowakije. Ook in Slowakije viert het anti-semietis- me hoogtij. Synagoges worden garages, Jo den worden gedwongen de straten te schrobben. Auto's van Joden worden in be slag genomen. Durcanskv, de Slowaaksche minister van buitenlandsche zaken, is gisterochtend uit Bratislava naar Berlijn vertrokken. Naar verluidt, is een algemeene grondslag gevonden voor de betrekkingen tusschen Duitschland en Slowakije, doch de onder handelingen over de bizonderheden duren nog voort. Roethenië. De Hongaarsche rijksbestuurder Horthy heeft tot het Roetheensche volk een procla matie gericht, waarin hij het uit eigen naam en uit naam der Hongaarsche natie begroet. De proclamatie besluit: de vereeni- ging van Roethenie met Hongarije zal een basis voor economischen voorspoed verzeke ren, die vergroot zal worden door groote openbare werken. De vroegere minister-president der regec- ring van de karpathische Oekraine, mgr. Wolosjin. is te Belgrado aangekomen en heeft zijn intrek genomen in een hotel. Hij zou willen doorreizen naar Zagreb waar hij vrienden heeft in het Grieksch- Katholieke seminarie. Zijn planBen voor de toekomst zullen ge heel afhangen van de onderhandelingen te Boedapest tusschen de Hongaarsche regee ring en de vertegenwoordigers va de bevol king van de Subkarpathische oekraine. Onrust in Roemenië. Hoewel de Hongaarsche troepen nu alle grensposten aan cie Poolsche en Roemeen- sche grens hebben bezet, is het in het bin nenland nog verre van rustig. Do Hongaren versterken hun troepen nog steeds, waarvoor als reden wordt opgegeven dat het nieuwe gebied tegen eiken aanval van buiten moet worden beschermd. De le den van de Oekrainsche nationale garde vluchten naar Slovakije, doch vechten te za- men met de Roethcnen en Cechen voortdu rend met de Hongaarsche afdeclingen. Voor al des nachts hoort men in de bosschen voortdurend schieten. Bij een botsing tus schen Cechen en Hongaren werd een dorp op vier km. afstand van de Slovaaksche grens geheel vernield. De eenige berijdbare grensweg is vol militaire auto's met Cechen die naar Bohemen vluchten. Volgens Havas worden zij door Hongaarsche vliegtuigen ge bombardeerd. Verrassing in Roemenië. De berichten over Hongaarsche troepenbe wegingen en concentratie van troepen heb ben een zekere verrassing gewekt in Boe karest. Toegegeven wordt, dat Roemenië reeds zekere maatregelen van defensieven aard heeft genomen aan zijn grenzen, doch daarbij legt men den nadruk op zijn cor recte houding der laatste dagen. Welingelichte kringen verklaren, dat tot dusver geen aanvullende maatregelen geno men zijn door Roemenië, sedert die, welke bevolen werden tegen het einde van de vo rige week. Toestel kwam in een sloot te recht. Een der inzittenden ern stig gewond. Gistermiddag om half vijf geraakte een militair vliegtuig uit Soesterberg, de F.C.9, no. 626, boven !e gemeente Maartensdijk in moeilijkheden. De bestuurder zag zich ge dwongen een noodlanding te maken en zette het toestel aan den grond op een weiland, gelegen langs den Hilversumschen Straat weg, tusschen Groenekan en het oude dorp van Maartensdijk. Ilct weiland was te klein, zoodat het vliegtuig in een daarlangs loopende sloot te recht kwam en gedeeltelijk werd vernield. De bestuurder, de sergeant-vlieger Van Damme, bleef ongedeerd. De andere inzitten de, sergeant-vlieger Van Looijen, werd ern stig gewond en is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Het vliegtuig zal worden gedemonteerd en naar Soesterberg worden overgebracht. Tusschen Ameland en Terschel ling. De sleepboot „Witte Zee" van L. Smit en Co. te Rotterdam, welke op weg was van Rotterdam naar Hamburg, heeft gisteroch tend om lien uur den in nood verkeerenden kustvaarder „Brandaris" 12 mijl benoorden het Bornrif tusschen Ameland en Terschel ling aangetroffen. De „Brandaris", welke met ertsafval goladen was, maakte zeer zware slagzij. De „Witte Zee" nam het schip op sleeptouw. Het lag in de bedoe ling het te Emden binnen te brengen. De „Witte Zee" was dus niet speciaal uitgevaren om de „Brandaris" te zoeken, doch had onderweg bericht van het sclieeps ongeval ontvangen, zoodat wel naar het schip werd uitgekeken. Heden worden de verschillende decreten gepubliceerd. Een der eerste maatregelen als ge volg van de volmachtenwet in Frank rijk is het invoeren van een 60-urige werkweek voor fabrieken welke voor de landsverdediging werken. Tot he den was deze weektijd 45 uur. In an dere bedrijven is de weektijd ver lengd tot 50 uur per week. Parijs in volle actie. De diplomatieke molen maalt thans Frankrijk zeer snel. Een Fransche militaire missie zal naar Roemenië vertrekken. Men verheugt zich in Parijs zeer over de activi teit der Britsche regccring en doet alles om de samenwerking nauwer dan ooit te ma ken. Gistermiddag heeft de ministerraad ver gaderd. Daladier legde den president een groep weisdecreten ter onderteekening voor, om vattende de verschillende maatregelen tot versterking van de middelen en de veiligheid van de landsverdediging. Bonnet gaf een uiteenzetting van den buitenlandschen toe stand. De minister van financiën gaf te ken nen, dat aan de verhooging van de kosten voor de landsverdediging tegemoet zal wor den gekomen door een bezuiniging als ge volg van een bestuurshervorming. Het ministerpresidium publiceert een lijst van de wetsducreten, die heden in het Staatsblad zullen ver schijnen. Tot de militaire maatrege len behoort o.m. 'n decreet, waarbij de regeering het recht krijgt, mili tairen, die ter beschikking staan en reserves onder de wapenen te roepen. De tweede groep wordt gevormd door maatregelen tot verhooging der pro ductie. Hiertoe behoort een decreet, dat voorrang verleent aan de bestel lingen die met de landsverdediging verband houden, verder een decreet betreffende verlenging van den ar beidstijd en de tarieven voor over uren. Maatregelen in Noord-Afrika. Na afloop van den ministerraad heeft Daladier zich weer naar het ministerie van oorlog begeven, waar hij een bespreking had met den gouverneur-generaal van Al gerije, den Franschen resident-generaal in Tunis, den resident-generaal in Marokko en met generaal Colson, den chef van den *e- neralen staf van het leger. Deze besprekingen houden, naar mag wor den aangenomen, verband met de Italiaan- sche troepenconcentratie in Libyë, waarom trent uit Londen wordt geseind, dat in ant woord op een desbetreffende vraag in het lagerhuis Butler heeft medegedeeld, dat de Britsche ambassadeur te Rome een nieuw onderhoud met Ciano over de Italiaansche troepen in Libyë heeft gehad op 16 Maart en (lat er geen enkele wijziging in den toe stand is gekomen. i Verwachting: Stormachtige tot krachtige, N.W. wind, zwaai bewolkt met opklaringen, regen- of hagelbuien, iets kouder dan gisteren. \lg. vooruitz.: In de eerstvol gende dagen wordt nog geen blijvende verbetering in de weersgesteldheid ver wacht. Ongelukkige val van een brand weerman. Gisteravond omstreeks negen uur ontdek ten voorbijgangers brand in het damesmo demagazijn van de firma DanielsHamers aan de Heuvelstraat te Tilburg. De vlam men sloegen toen reeds naar buiten. Na en kele oogenblikken werd bekend, dat zich in het brandende huis vijf kinderen bevon den, die reeds te bed lagen. De ouders wa ren afwezig en de dienstbode, die zich in de woning bevond, had klaarblijkelijk nog niets van het dreigend gevaar gemerkt. Een der toegeschoten burgers trapte resoluut het glas van de voordeur in en met enkele andere personen verschafte hij zich toegang tot het brandende perceel. Op het hulpgeroep van een der kinderen, dat door het geknetter van de vlammen' was wakker geworden, had inmiddels ook de dienstbode den brand ontdekt en gehol pen door de binnengedrongen burgers, slaagde zij er gelukkig in de kinderen bij tijds in veiligheid te brengen. Terstond daarop vraten de vlammen zich naar bo ven door en een groote "Vonkenregen vulde de avondlucht. De brandweer, die het vuur met zeven stralen bestreed, was den brand binnen een uur meester. Tijdens den brand deden zich nog enkele ongelukken voor. De brandmeester Van der Meijs kreg een vallend stuk glas op zijn hand, waardoor een groote wond ontstond, die gehecht moest worden. De hoofdbrandmeester Wijman. die op het dak van het, naastgelegen pand stond te spuiten, verloor het evenwicht en stortte van zes meter hoogte naar beneden. Hij werd naar het ziekenhuis vervoerd; zijn toe stand is niet levensgevaarlijk. Loonlrekkenden achtergesteld hij kleine zelfstandigen. BEZWAAR TEGEN DE KINDERBIJSLAG VERZEKERING. Uit het bedrijfsleven zijn reeds verschil lende stemmen opgegaan tegen de voorge stelde wettelijke regeling inzake Kinderbij slagverzekering, welke door de onderne mers als een nieuwe drukkendrn bedrijfs last wordt gevoeld. Thans worden er ook bezwaren geopperd uit den landbouw. Het Kon. Ned. Landbouw-Comité heeft in een adres aan de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat door deze nieuwe wet het pijnlijke ver schil in sociale zorg van overheids wege voor de loontrekkenden en de kleine zelfstandigen (waartoe o.m. ook de kleine boeren behooren) op nieuw wordt vergroot. Dit acht adressant onaanvaardbaar. Ook de behoeftige weduwe wordt bij den loontrekkende achtergesteld. Waf is een groot gezin? Ook begrijpt adressant niet, waarom de schatkist de kosten van den kinderbijslag niet kan dragen. Een reden te meer voor be kostiging uit de schatkist is, dat, indien de bedrijven de nieuwe lasten gaan afwen telen op de samenleving, de boer daarvan ded upe wordt; dit is niet te rechtvaardi gen. Voorts noemt het K.N.L.C. een gezin van 3 kinderen geen „groot gezin". Men ver- leene den kinderbijslag eerst bij het vierde kind en alleen voor kinderen beneden den 1 .'-.langen leeftijd. Het comité acht de finan cieele begrenzing van den bijslag te ruim. Mocht de regeering den kinderbijslag niet ten laste van de schatkist willen brengen, dan passé men premieverhaal toe op onge huwde arbeiders en op arbeiders met kin deren, die niet voor bijslag in aanmerking komen. Op deze wijze kunnen de lasten vo~» het bedrijfsleven worden verminderd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1