Ayenda J^cehcA nimuM 'éindelijk gevonden ïlieuw-i uit U\è 1CTORIA Boekbespreking KeA& en Zending AU GASTROIHOME overweldigt heel NEDERLAND met zijn van 23 tot en met 26 MAART Herman Nypeis' Er lag geld voor klaar! lederen avond S uur* GALA-¥OORSTELLING DEN HELDER Goede films voor de jeugd Ftlmmiddag en avond van de drankbestrijders Marktoverzicht Verbouw hotel „De Zwaan" Visschcrij Vlot weggedreven Inschrijving Handelsregister Mr. Lcavy blijft trainer van H.R C. Werk maakt sterk Burgerlijke Stand van Den Helder JAVASTRAAT Bitterballen voor Uw Bridge-avondje Circi. VAN Wereld-Programma 1933 Er wordt den laatsten tijd gestreefd naar verbetering van het gehalte van de film, al thans is er in verschillende groepen van de bevolking een hang naar de goede film. De filmmiddagen van het Nat. Historisch Mu seum, die volle theaters trekken, zijn daar o.m. een getuigenis van. De K.F.A.-films trekken, volle zalen, de Chr. Filmcentrale boekte een zeer bevredigend resultaat met de vertooning van „De laatste dagen van een eiland". Gisterenmiddag had een vertooning plaats van de Vierofilms, een bureau dat de bedoe ling heeft ook goede films onder de aandacht van de jeugd te brengen. Een streven, dat waardeering verdient. Maar gisterenmiddag bleek die waardeering niet in het aantal jeug dige bezoekers in Musis Sacrum. Welgeteld waren er om half vijf 25 kinderen, plus drie volwassenen. En dat was toch jammer, want wat vertoond werd was zeer de moeite waard. Een jarenlange studie in binnen- en buiten land bracht een uitgebreide collectie documen taire fims op het gebied van algemeene ont wikkeling samen en daaruit werden program ma's samengesteld, ingedeeld voor kinderen beneden de 14 jaar en daarnaast voor alle huisgenooten daarboven. De films, die gegeven werden waren van zeer goed gehalte. Men begon met een film van China, die een duidelijk beeld gaf van Kanaalvaart en verschillende typische bizon- derheden van land en volk. De beelden waren prachtig. Een van de leiders gaf een prettige explicatie bij het vertoonde. Boeiend was daarna de vertooning van den opbouw van een schip van de spanten tot de pijp. Het laden van de vracht en inschepen van passa giers, het leven aan boord, de verblijven van bemanning en passagiers, enz., enz. Het was een zeldzaam boeiend beeld. Zeer interessant was daarna het leven en den groei van planten en bloemen, hoewel deze film niet direct geschikt was voor kinderen beneden de 14 jaar, omdat er te weinig actie voor de kinderen inzat. De daarop volgende film van het dierenleven had meer de interesse van de jeugd. Vanmiddag en morgenmiddag worden nog eenige vertooningen gegeven. Iedereen wil natuurlijk graag krach tig en gezond blijven - het dageljjk- sche kauwen van WRIGLEY'S P.K. is hierbij op de meest natuurlijke wy'ze behulpzaam. Bovendien bevor dert het de spijsvertering. P.K. kauwen sterkt de renuwen en neemt dat drukkende gevoel na den maaltijd weg. Het schept nieuwe levenslust en verhoogt de werkkracht. Houdt steeds enkele pakjes bij de hand. Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAA.4.AAAAAAAAA|| Op Vrijdag 24 Maart a.s. is door de af dee lingen Den Helder van de Gereformeerde Ver- eeniging voor Drankbestrijding en de Natio nale Christen Geheelonthouders Vereeniging in „Musis Sacrum" een filmavond georgani seerd. Des avonds 8 uur voor volwassenen en des middags ten 5 uur voor kinderen. De hoofdfilm van den avond, „De onbekende mis dadiger", wordt in alle plaatsen waar de film werd vertoond, zeer gunstig beoordeeld. Het is een geschiedenis van het leven, die doet zien welk een alles-verwoestenden invloed de alcohol kan hebben op het menschelijk leven, zoowel geestelijk als maatschappelijk. Verder worden vertoond mooie natuuropna men, terwijl de komische noot niet is ver geten. Ook voor de kinderen worden zeer mooie dit nummer en in het Advertentieblad van films vertoond. Zie verder de advertentie in morgen. DE SCHOOL AAN DE JAVASTRAAT. In ons gemeenteraadsverslag over de nieuwe school aan de Javastraat werd door ons ver zuimd te vermelden, dat de heer A Uithol (Nat. Herstel) te kennen gaf tegen dit voor stel te stemmen. Da moderne keuze in overhemden, hoeden, dassen, petten, handschoenen en ondergoederen. Populaire prijzen. Heerenmodemagazijnen, Den Helder. De wolveehandel was ook gister aan de markt niet best, er werden nogal wat Schapen aangevoerd, maar de prijzen waren echter laag, enterlingen brachten ongeveer 1011 op. Er is op de boerderij wel eenige vraag naar enter lingen, die op het hok hebben gestaan, hier voor wordt ruim 12 geboden. Lamschapen golden pl.m. 12 per stuk. Rammen voor de slacht brachten 1622 op. De rundveeaanvoer bestond in 2 koeien, die prijzen deden van 180200. Er bestond op de boerderij vrij veel vraag naar Paaschkoeien, er zijn dieren verkocht voor 250—280. Eep extra beest op „De Korenschoof" kocht men, naar ons werd medegedeeld voor 350. Een flinke hoeveelheid nuchtere kalveren werd aangevoerd. De nuchtere kalveren zijn best in prijs, ongeveer 7 per stuk, voor iets zwaardere dieren werd 1219 betaald. Pin ken werden verhandeld voor 7090 per stuk. Biggen deden op de markt 910, hoogste 11. Vette varkens op de boerderij gelden 25 tot 26 cent per pond. Aan de eierenveiling is de prijs der eieren weken lang onveranderd gebleven, nu evenwel steeg deze met ongeveer 30 cent per 100 stuks. TEXEL, 20 Maart. 2 koeien 180200; 2 pinken 70—90; 38 kalveren 419; 32 schapen 1012; 8 ram men 16—22; 4 biggen 811. TEXEL, 20 Maart. Aangevoerd: 81.000 eieren. 58/62 kg 3.30—3.50; 62/64 kg 3.45—3.60; 66/70 kg 3.70—4; 50/56 3.10—3.30, alles per 100 stuks. Naar wjj vernemen is het bouwplan voor ver bouw van hotel „De Zwaan" dezer dagen ter goedkeuring bij het gemeentebestuur ingediend. De zaal zou een dusdanige vergrooting on dergaan, dat ze plaats zal bieden aan onge veer 500 personen. De verbouw zou voor de Texelsche kermis (einde Juni) gereed moeten zijn. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bi) Kon besluit 27 |uli 1934 No 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 Urk. 20 Maart. Door 8 vaartuigen werd J.l. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischaf- slag alhier aangevoerd: 150 pond Noordzeevisch, prijs 10 tot 15 ct., 200 pond Schar, 7 tot 12 ct., 110 pond Poonen 8 tot 9 ct. en 90 pond Schelvisch, prije 9 tot 10 ct. alles per pond. Onze visschers, wier vaartuigen en netwerk alleen geschikt zijn om binnen den afsluitdijk te vissclien, zijn in de afgeloopen week niet uitgevaren, omdat er in het IJsselmeer thans voor hen niets te vangen is. Een proef met den aalkuil werd nog niet gedaan; het is daar voor nog te vroeg. De aal- en palingvisscherjj mag thans niet eerder beginnen als 1 April. Verleden jaar werd de eerste aal en paling te Urk aangevoerd op 31 Maart. Buiten den dijk, waar door anderen de kamer- en komvisscherij wordt uitgeoefend, is nog heel weinig besomd. De voorjaarsharing laat nog steeds op zich wachten. Andere jaren was omtrent dezen tijd deze visscherij al in vollen omvang begonnen. Zoo werd Half Maart in 1935 door 15 span mo torvaartuigen per span al 500 tot 700 gulden besomd met de haringvisscherjj. Vanaf 1935 tot heden is deze visscherij telkens minder ge worden. Daarom zijn de groote Urker botters en kotters, welke zich gereed hadden gemaakt voor de kuilvisscherij op de Waddenzee, maar naar hier teruggekeerd om de gebruikte kuil- netten te vervangen door de kor om de Noord- zeevisschery te hervatten. De uitkomsten der visscherij langs de Noord zeekust van Terschelling tot Scheveningen zijn voor de Urkervloot, waar deze motorvloot ook gekord had, zeer onvoldoende geweest met zeer lage weekbesommingen, meest lager als 50 gulden per vaartuig. Eenigen weliswaar met om en bij 100 gulden, doch dan was dat overgescheepte visch of met de vangst van 't laatste der vorige week. Het was, na aftrek der bedrijfsuitgaven, weer een week voor onze groote Noordzeevloot, zonder verdiensten. Hoofdzakelijk was dit het gevolg van het zeer ruwe weder, wegens den zeer sterken Noor delijken wind, zoo was het visschen op wat verren afstand van de kust niet mogelijk, althans in de naweek. En aangezien de visch omtrent deze tijd van het jaar op zeer verren afstand van de kust te vangen is, zoo was de visscherij verleden week haast niet mogelijk. De vorige week was de versche visch zeer duur in prijs. Daar er zeer weinig aanvoer was, zoo was de gestuurde visch ook tot duur in prijs. Verleden week (13 tot en met 18 Maart) werd door 2 tot 8 vaartuigen per dag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 820 pond Poonen, prijs 6 tot 10 cent; 260 pond Schelvisch, 7 tot 1014 cent; 300 pond Schar, 7 tot 12 cent en 250 pond Noordzee- schol, prijs 10 tot 15 cent, alles per pond Voorzoover ons bekend heeft de vrij sterke N.N.-Westerstorm weinig schade aangericht. In de haven raakte vannacht om 4 uur een vlot van den steiger los, dat met den sterken vloed verder de haven ingesleurd werd en waarschijnlijk ergens bij het Kuitje vastgeloo- pen is. Nieuwe zaken: Den Helder: „Modern", Ruijghweg 60, steenhouwerij. N. V. Aardappel- en groentenhandel tot voortzetting der zaken v.h. gedreven door Pieter van Twisk, Bassingracht 16, bestuurs wijziging. Texel: P. J. Appelboom, Groeneplaats 1, kapper; fil. gevestigd te Texel, Dorpstraat 32. Opheffingen: Den Helder: Handelsonderneming „De Ster", Spoorstraat 4, handel in koloniale waren, enz. P. J. Lengers, Prinsestraat 16, melkslijter. Op een goed bezochte vergadering der v.v. H.R.C. is gisteren met algemeene stemmen be sloten mr. „Leavy" weer als trainer te enga- geeren, ingaande 1 Mei 1939 tot 30 April 1940. Dit mag een even gelukkig als verstandig be sluit genoemd worden. Dr. Colyn, Dr. De Vlugt en Jlir. Van Karnebeek voor de microfoon. De Centrale voor Werkloozenzorg, gesticht op initiatief van den Raad van Nederlandsche kerken voor practisch Christendom, zal haar nationale collecte, de vijfde, houden in de week van 813 Mei a.s. Op 8 Mei zal de N.C.R.V. in verband hier mede een specialen radio-avond organiseeren, waarop een hoorspel, verband houdende met het werk, zal worden opgevoerd en enkele korte toespraken zullen worden gehouden. De minister-president, dr. H. Colijn, de commis saris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, jhr. mr. dr. A. H. van Karnebeek, en de Burgemeester van Amsterdam, dr. W. de Vlugt, zullen dien avond het woord voeren. De Centrale behartigt de belangen van mannelijke en vrouwelijke jeugdigen en vol wassenen van Protestantsch-Christelijken huize, waarbij ook betrokken zijn die van de vrijzinnig-godsdienstige organisaties. De „Centrale" verzorgt 9 werkkampen voor jeugdige werkloozen, 2 internaten (over eenige weken 3 internaten), de vacantiekampen voor de vrouwen van werkloozen, de vacantiekam pen voor de volwassen mannelijke werkloozen, terwijl ook op een groot aantal plaatsen de moreele zorg reeds verscheidene jaren door haar wordt verzorgd. van 20 Maart 1939. BEVALLEN: E. S. Oeljee—Boogaard, d. J. GildemeijerTol, d. H. van der Nolden Bakker, d. A. BrondsemaBruin, z. A. M. Nuijensvan den Berg. z. OVERLEDEN: R. Koster (m), 63 jaar. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. m.s. „Drake". dank zij de spaarverzekering van de VICTORIA. Zoo n verzekering kost een daalder per maand voor Iedere 500 gulden. Vraag eens inlichtingen- BON en brochure. ^,1 NAAM r N v. t.tter«gracM Bij K. B. is met ingang van den len Mei 1939: le. Bevorderd tot hoofdofficier van den Ma rinestoomvaartdienst der 2e klasse, de officier van den Marinestoofnvaartdienst der le klasse H. Dollekamp; 2e. Aan den hoofdofficier van den Marine stoomvaartdienst der 2e klasse H. Dollekamp, op zijn verzoek, ter zake van langdurigen dienst, eervol ontslag uit den zeedienst ver leend. De nieuwbenoemde luitenants ter zee 3e kl. btf de Kon. Marine-reserve, zijn voor een vier- maandelijksche oefening geplaatst aan boord van de volgende schepen en inrichtingen der Zeemacht: G. Anema, H. J. Haakman, W. Erberle, W. D. Küller aan boord H. Ms. Wachtschip te Vlissingen; G. Gallandat Huet, aan boord H. Ms. Hydra; G. van Bree, aan boord H. Ms. Douwe Aukes; W. H. A. van Meerkerk, aan boord H. Ms. Friso; P. Pauw, C. van Benthem, J. C. Muller, F. W. Adams, bij de Marinekazerne te Amsterdam, en A. A. de Rooij, J. H. den Heier. W. J. Revermann en C. Groshoff, bij den Onderzeedienst te Willemsoord. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om den 3en Mei 1939 per m.s. „Marnix van Sint Aldegonde naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Opper-schrijver H. Vos. Opper-torpedomaker J. C. Kuiper. Sergt.-vltmkr. (M) W. A. de Bruijn en L. A. Mens. Sergt.-vltmkr. (H) P. N. v. d. Hoeve. Matrozen le kl. (geëx. kwartmr.) W. G. Kandel, E. J. Jansen, J. J. W. Klumper. Korpl. d. marns. M. C. Naaijen. Stoker 3e kl. J. J. Uijlerman. Stoker 2e kl. J. C. Taris. Stoker 3e kl. H. Sweers. Matrozen 3e kl. A. v. Barnevelt, P. P. Bauer, J. Bakker, H. Mooij, K, R. Middel, S. Mud, M. Offringa. Lichtmatrozen (I.V.) M. T. Akkerman, J. Bennewitz, H. Aartz, T. B. Dankelman, D. C. Dankelman, D. C. David. M. T. Loevendi, G. T. Mezach, J. B. G. Miedema, J. D. Mon- sauret, F. Negendorff, C. A. Riekerk, V. H. RijkenRapp, E. Baidenmann, F. Dekker, L. H. J. Gonlag Bakkerus, J. van Hasselt, H. C. Keltenborn, P. de Kievit, W. Kroon, A. W. R. Mebus, F. B. Menick, C. B. Mol, M. C. H. Mulder, R. H. Neijndorff, F. H. Raap, M. F. Rademaker,, C. J. de Ronde. A. H. Rudolf, A. L. Schelkers, J. M. H. Snoeren, F. R. T. Storm van 's-Gravesande, M. W. v. Veltho- ven, C. P. Verdouw, C. P. Vleggeert. De Egyptische, door Seerp Anema. Uitgevers Mij. „Holland" te Amsterdam. Prijs ingen. 3.50, geb. 4.50. Wij ontvingen van de uitgeversmaatschappij „Holland" bovenstaand boek, hetwelk een ver volg is op het eenigen tijd geleden van denzelf den schrijver verschenen „De Sjoenemietische". In dit werk neemt Anema aan, dat Abisag na den dood van David, trouwde met den jeugdi gen Koning Salomo. Het begin van deze roman laat zien hoe uit dit huwelijk het Hooglied voortkomt. Zij hebben beiden, Salomo en Abi sag, aandeel in de dichting ervan. Voorts wordt in detail Salomo's reis naar Egypte beschreven, terwijl diverse anderen episode's uit hun beider leven het boek comple- teeren. Wij kunnen dit boek niet aanbevelen, hoezeer het ons ook spijt, vooral waar hier den naam van Anema in het geding komt. Geen normaal lezer zal zich echter door deze rijstebreiberg van droge wetenschap, godsdienstgeschiedenis en theologie, met eenige kans op slagen, heen kunnen werken. Hij zal reeds in het eerste hoofdstuk schipbreuk lijden en het boek met een zucht dichtslaan. Er is, inderdaad, geen doorkomen aan. Misschien is hier voor historici iets, mis schien zelfs veel van hun gading te vinden. Het is mogelijk. Maar voor een gewoon lezerspu bliek is het ongenietbaar. Er is geen begin en einde, het is verward en bezit nergens eenige spanning. Het is wel uiterst merkwaardig dat een men- schenkenner als Seerp Anema een dergelijk literair gedrocht het licht liet zien. Leer Uzelf beter rekenen, door J. Vermaas. Libellenserie Nr. 363/364. Uitg. Bosch Keuning N.V. te Baarn. Prijs 0.9(1 Bovenstaand boekje, dat 75 pagina's beslaat, is volgens den samensteller geschreven voor allen, die hun rekenkennis nog eens willen opfrisschen. Het behandelt de optelling, af trekking, vermenigvuldiging en deeling' van geheele, gebroken en decimale getallen. Ver der nog de tweedemachtsworteltrekking, de percentrekening, maten en gewichteh vreemd geld enz. Het boekje kan gebruikt worden zonder leeraar, wat ons trouwen de titel ook reeds zegt. De schrijver legt in een prettigen verhaal- trant de verschillende bewerkingen uit On- zes inziens heeft hij echter te veel aandacht besteed aan het waarom, terwijl toch het hoe voor de practijk van het leven het voornaam ste is. We denken hierbij vooral aan de ver klaring van de deeling by geheele getallen, Waar men U het beste biedt, Waar U ook het meest geniet, ,De Toelast", Spoorstr. 9-11, tel. 300 aan de theorie bij de tweedemachtswortel trekking en aan 't bewijs van de deeling van breuken, die voor velen, die alleen de lagere school bezocht hebben, óf onbegrijpelijke taal óf overbodige weelde zal biyken te zijn. Dat is wel jammer, daar er wel behoefte aan een dergelijk boekje i-> Wanneer bij een eventueelen herdruk meer aan de practijk en minder aan de theorie zou worden ge. dacht, zou het boekje zeker aan waarde winnen. Leer Uzelf beter schrijven, door G. van der Beek. Libellensrie 355/356. Uitg. Bosch Keuning N.V. te Baarn. Prijs 0.90. Ook dit boekje geeft een massa theorie. Zelfs de eerste 28 van de 60 bladzyden tekst van deze „Libel" worden geheel in beslag ge nomen door een verhandeling over het doel en de grondslagen van de methode. En we betwijfe.en zeer, of zij, „die de schooljaren achter den rug hebben", dit ge- deelte wel zullen gaan lezen. Doch dit is niet zoo'n groot bezwaar. Want als hun het doel en de grondslagen niet inte resseert, dam beginnen ze maar met het hoofdstuk „Aan den slag". En wanneer ze de wenken ter harte nemen, die de schrijver hun in de volgende pagina's geeft, dan zul len ze met behulp van de 40 bladzijden met voorbeelden, die achter in het boekje voor komen, na volgehouden oefening er zeker in slagen hun hand te verbeteren. Een boekje, dat we alleszins kunnen aan bevelen. DE OECUMENISCHE BEWEGING. Het Oecumenisch Bureau te De Bilt schrijft ons: Het plan om in alle provincies van Neder land tot de oprichting van een afdceling der Oecumenische Vereeniging te komen, nadert zijn voltooiing doordat nu ook in de provincies Utrecht en Noord-Holland op daartoe belegde vergaderingen in beginsel tot de oprichting is besloten. Op Maandag en Dinsdag (2lf en 25 Aprilzullen te Amsterdam en te Utrecht groo- tere bijeenkomsten worden belegd, waarin de afdeelingen definitief geconstitueerd zullen worden. Het is bekend, dat in Nederland niet alleen de Roomsch-Katholieke kerk doch ook nog Pro- tcstantsche kerken zich van de oecumenische beweging afzijdig houden. In meerdere provin cies werd hierover leedwezen uitgesproken. Al is het natuurlijk volkomen waar, dat hier door het doel der oecumenische beweging om de openbaring der ééne Kerk van Christus in de wereld, i.c. ook in Nederland, te dienen, wordt belemmerd, toch kunnen en mogen na tuurlijk de bezwaren, die sommige kerken van deelname weerhouden, voor de andere geen be letsel zjjn om al het aan menschen mogelijke te doen om de ergernis der verdeeldheid der ker ken weg te nemen. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660, Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 7—10 uur. Zaterdags van 3—5 uur en van 7—10 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30— 1" u. Zaterdags van 9—12 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 3—5 uur. lederen Zaterdag van 7—10 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 3 5 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Testpiloot". Eialto, Spoorstraat half 8: „Die verduivelde Waarheid" en „Lord Jeff". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jongens van de Tuchtschool" en „Welkom Vreemdeling". Heden: Lui.h.' K®rk (Weezenstraat), 8.15 uur: Tijdrede D<g. Meiners. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 752.1 Temperatuur lucht: 4.6 richting: N.; kracht: 9 Licht °P: 6 uur 42 min. men di a ,J het ,aa,st gehouden exa- man o-r u 8"Gravenhage voor 3en stuur man gr. handelsvaart de heer F. de Koning.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6