Iedere nabuur van Duitschland gewaarschuwd Het Italiaansche volk gaat nadenken 5lan voor nieuw ziekenhuis te Amsterdam Noq geen algemeene Joodsche staking Duitschland kleineert de actie der mogendheden H.A.C.O.-directeur voor den Hoogen Raad 0p iedere 20 bewoners der wereld een Duitscher Onze vischexport naar Tsjecho-Slowakije Onder de kleinste menschen ter wereld Halifax achter Chamberlain Ia dc plaats voor het Binnengasthuis Zal Mussolini spreken? Werkverschaffing tegen vol loon! KX.M* voelde iets voor de Boeing Specialisten in opstand Een nieuw vliegtuig voor de KX.M* Dc Pigmeeën van West-Afrika „Onzeker van den dag van morgen" Nadat Lord Sncll gisteren in het Engelsche Hoogerhuis namens de Arbeiderspartij geprotesteerd had te gen „den karakteristieken ruwen Teutoonschen laster, waaraan de Tsjechen onderworpen zijn" en, ge zegd had, dat het Hitier er om te doen was, Chamberlain openlijk te vernederen, nam lord Halifax, mi nister van Buitcnlandsche Zaken het woord. Halifax memoreert de gebeurtenissen in Tsjecho Slowakije. Hoewel gezegd wordt dat het nieuwe protectoraat autonoom is, kan Duitschland zijn veto uitspreken over wet gevende maatregelen en de buitenlandsche zaken terwijl de bescherming der onderda nen in het buitenland toevalt aan de Duit- sche regeering. De ontwrichting van Tsje cho Slowakije is dus volkomen. Évenals Chamberlain spreekt Halifax als zijn over tuiging uit, dat de incidenten, welke volgens Hitier diens ingrijpen noodzakelijk maak ten, waren uitgelokt. Waarschijnlijk capi tuleerde de Tsjechische minister-president Hacha voor het geweld en wilde hij zijn volk sparen voor een helsch luchtbombarde ment (zie in dit verband ons artikel „Een nacht vol bitterheid", red.) De hoogste arbiter. Spreker zou liever hebben gehad, dat Duitschland openhartig zijn grootere kracht als de hoogste arbiter had toegegeven. Onder deze omstandigheden achtte de Britsche regeering het gepast een zekere actie te ondernemen, o.a. werden Stanley en Hudson onmiddellijk uit Berlijn teruggeroe pen, omdat thans van iedere ontwikkeling van Engelands streven naar economisch contact in het geheel geen sprake kon zijn. De protesten uit Berlijn heeft Engeland voorzien. Sprekende over de Duitsche redeneering, volgens welke hetgeen in Tsjechoslowakije geschiedde Groot-Brittanje niet aanging, zegt Halifax: „Wij hebben altijd erkend, dat om geographische zoo al niet om ande re redenen Duitschland in sommige opzichten meer geïnteresseerd moest zijn in Tsjechoslowakije en Zuid- Oost-Europa dan wij zelf, doch de positie is geheel veranderd, nu wij kwamen te staan tegenover een wil lekeurige opheffing van een onaf- hankelijken, souvereinen staat door gewapend geweld en schending van wat ik moet beschouwen als de ele mentaire regels van internationaal gedrag. (Toejuichingen). Nadrukkelijk stelt Halifax zich achter Chamberlains politiek, wat hem luide toe- Juichingen van de ministerbanken bezorgt. Een vraag. Door acht millioen Tsjechen in te sluiten tn het Duitsche Rijk Is Hitier stellig on trouw geweest aan zijn vroegere philosohpie. Is de Duitsche politiek zooeven in een nieuwe phase getreden? Wordt zij gericht naar de overheersching van niet-Duitsches volkeren? vraagt de Britsche staatsman vervolgens onder ademlooze stilte. Ieder land, dat een nabuur van Duitsch land is, is thans onzeker van den dag van morgen en ieder land, dat zijn eigen natio nale id»n"ieit en souvereiniteit op waarde schat, is gewaarschuwd tegen het gevaar van binnen uit, dat van buiten af wordt geinspireerd. Roemenië Geruchten hebben de ronde gedaan, vol gens welke de Duitsche regeering een ruwe houding aanneemt in de onderhandelingen met de Roemeensche regeering over economi sche zaken. Het verheugt mij te kunnen verklaren, dat de Roemeensche regeering zelf het bericht tegengesproken heeft, dat zoo ver ging, dat over een ultimatum werd gesproken. Maar zelfs, wanneer er geen bedreiging voor Roemenië thans bestond, is het niet verrassend, dat de regcering te Boekarest, evenals andere regeeringen, met de ernstigste afkeuring de gebeurtenissen der laatste paar dagen beschouwt. Vriendschap met Duitschland. In de afgeloopen jaren, zoo voegt lord Halifax hier aan toe, heeft het Britsche volk voortdurend den wensch gehad om op vriendschappelijken voet te staan met het Duitsche volk, (toejuichingen). Doch de Führer heeft alle pogingen van Engeland om het „goed te maken" en een nauwer economisch contact tot stand te brengen, verijdeld. Nog een poging. Uitvoerig behandelt Halifax vervolgens twee stellingen ter vermijding van conflic ten, n.1. die van het volkenbondshandvest en het Geneefsche protocol aan den eenen kan en aan den anderen kant de stelling volgens welke de staten zich zouden ont houden van verplichtigen, die hen zouden kunnen betrekken in een oorlog, waarin vitale belangen niet werden bedreigd. Indien de betrokken staten zich bewust worden, dat er geen duide lijke waarborg is tegen successieve lijke aanvallen, dan ontstaat er bij hen een grootere bereidheid, weder- zijdschen steun te verleenen, in ieder geval reeds uit een oogpunt van zelfverdediging. Het kan zijn, zoo besluit de minister, dat het Duitsche volk de actie nog zal betreu ren die uit zijn naam ondernomen is tegen het volk van Tsjecho-Slowakije. Heiliger dan de vrede. Na Lord Halifax voeren verschillende sprekers het woord, w.o. de aartsbisschop van Canterbury. Tegenover de Duitsche be wering dat recht macht is, luidt, aldus de aartsbisschop, het eenige antwoord, dat een opstapeling van macht aan den kant van het recht moet komen! Er zijn dingen die zelfs nog heiliger zijn dan de vrede! Ter verdediging van deze dingen staan de Dominions aan onzen kant, Frankrijk is zeker en wat Rusland betreft, moeten wij thans bereid zijn de hulp te aanvaarden, uit wel ken hoek die ook komt. Naast verschillende bijvalsbetuigingen met de regeeringspolitiek memoreeren wij uit de debatten nog Ponsonbij's (labour) waarschuwing niet te veel vertrouwen te stellen in een herleving van de collectieve veiligheid en zijn raad de verzoeningspoli tiek niet weg te werpen. Lord Arnold (on afhankelijk, vroeger iabour) merkt op, dat de regeering wordt opgestuwd in een poli tiek, die waarschijnlijk zal uitloopen op rampen, van welker omvang wij geen voor stelling hebben. B. en W. van Amsterdam hebben den Raad voorgesteld zich in beginsel met den bouw van een nieuw ziekenhuis ter vervanging van het Binnengasthuis te vereenigen. Dit ziekenhuis zou aan den buitenkant der stad, het zij in het Zuiden of Westen komen te staan en heeft plaats voor ong. 800 bedden, met mogelijkheid van uitbreiding. De kosten, aan den bouw van een derge lijk ziekenhuis verbonden, zullen met inbe grip van de kosten van meubileering en stoffeering enz., alsmede de terreinkosten, pl.m. f 4.850.000 k f5.400.000 bedragen. De waarde van het Binnengasthuis wordt op f 1.G25.000 geschat Wantrouwen in den asgenoot, on danks de lofspraken in de pers. De verontrustende reactie op de Italiaan sche openbare meening als gevolg van de annexatie van Tsjecho Slowakije komt steeds duidelijker aan den d-ag. Nog nooit is het contrast tusschen wat de kranten schrijven en wat het volk er van denkt zóó opvallend gewéest. De argumenten van de kranten vinden geen weerklank in de par ticuliere gesprekken tusschen c(e Italianen, aldus het Hsbl. De gemiddelde Italiaan is een mensch met een warm hart en de bruutheid van het optreden van Duitsch land stuit hem tegen de borst. Tegelijker tijd begint hij vrees te koesteren. De vraag rijst: „Wanneer is dit geëindigd?" nu het duidelijk is dat geen waarde eghecht kan worden aan Hitiers beloften. Men gaat zich afvragen welke voordeelen de as biedt en of Duitschland de Italianen zal helpen als het er op aankomt. Men be seft echter dat in de gegeven omstandighe den de democratieën Italië zeker niet zullen helpenAlle artikelen van Gayda in het officieele fascistische orgaan kunnen niet verhinderen dat de openbare meening steeds meer wantrouwen begint te toonen. Hedenmorgen 10 uur zal Mussolini in het Venetiaansche paleis het voorzitterschap voeren over de eerste voorjaarsver gadering van den grooten Fascistischen Raad. Naar verluidt zou hij a.s. Zondag zijn eischen tegenover Frankrijk formuleeren. Men ziet, naar wat wij hierboven mededee- len, dat dit hard noodig is, wil de Duce zijn tanende glorie herwinnen. Spoedig nieuwe besprekingen te Caïro? De Joodsche Nationale Raad heeft, na de verschillende Joodsche organismen, zooals den algemeenen bond van arbeiders, den cen- tralen plantersbond en den burgemeester van Tel Aviv, te hebben geraadpleegd, be sloten de algemeene staking uit te stellen in verband met de internationale spanning. Grootrabbijn Hertzog heeft voor Maandag gebeden en vasten uitgeschreven voor het geheele land om een goede oplossing van het Joodsche vraagstuk af te smeken. De Arabieren hebben van hun kant alle Arabische landen verzocht te intervenieeren teneinde de Arabische zaak te doen zege vieren. Volgens een Palestijnsch blad zullen half April te Caïro opnieuw besprekingen worden gehouden. Nieuw decreet in Frankrijk Arbeidsplicht ingevoerd. De Fransche staatscourant publiceert een decreet, volgens hetwelk ieder ingeschreven werklooze verplicht is iedere betrekking te aanvaarden, welke hem door het officieele bureau voor werkverschaffing in de bedrij ven welke voor de landsverdediging wer ken, wordt aangewezen, waar deze onderne ming ook is gevestigd. Bij weigering zal een jaar lang de werkloozen-ondersteuning wor den ingehouden. De te werkgestelde moet evenwel het hor- male loon verdienen! Daarom vertoefden de heeren Guilonard en von Baumhauer in Amerika. De Stratoliner niet ongeschikt. Het blijkt, dat de heeren Guilonard en von Baumhauer, die Zaterdag zoo tragisch bij de Boeing-vliegramp in Amerika om het leven zijn gekomen, speciaal in de Ver. Sta ten vertoefden om zich op de hoogte te stel len van de vliegcapaciteiten van de Boeing Stratoliner. Bij de K.L.M. bestond naar het Hsbl. meldt, hoewel nog zeer voorloopig, reeds lang belangstelling voor de Boeing, welke even tueel een hiaat in het drukke Europeesche net zou kunnen aanvullen, indien de Dou- glas DC 3 hiervoor onvoldoende zou blijken te zijn. Ook was het toestel, zooals bekend, vol ledig ingericht voor het verkeer in de sub- stratosfeer, hetgeen op langere luchtlijnen als bijv. naar Stockholm, Boedapest, etc. binnen afzienbaren tijd wel zijn intrede zal doen. Vertrouwen. Ingewijden zeggen, niet te begrijpen hoe het ongeluk kan zijn gebeurd, zelfs niet, toen hun bekend was geworden, dat de staart van het vliegtuig zou zijn losge raakt. De mogelijkheid blijft echter bestaan, dat men de machine aan speciale proeven heeft onderworpen, en dit mislukken van één dezer proeven mag men, zoo verzekerde men ons, absoluut niet beschouwen als een blijk van ongeschiktheid van het vliegtuig, dat als een der beste Amerikaansche creaties gold. Göring hervat zijn afgebroken vacantie; Hitier spreekt niet, er is dus niets aan de hand. De geruchten dat de rijksdag heden bij een zou komen om een groote rede van Hitier als antwoord op Chamberlain s recente verklaringen aan te hooren, blijken onjuist te zijn. Hitier spreekt niet. Goring is met zijn vrouw weer naar San Remo in na vertrokken om zijn onderbroken vacantie voort te zetten. He* is duidelijk, dat me hierdoor de openbare meening in puitscn- land een „Lief vaderland kan rustig zijn wil opdringen. In ieder geval is dit een kleineeren van dc actie in de andere lan den. Duitschland wil er mee symboliseercn. Er is niets aan de hand! Groote drukte in de Friedrichstrasse. In het gebouw van de rijkskanselarij heerscht echter zulk een groote bedrijvig heid, dat duidelijk blijkt, dat de boven ge signaleerde symptomen van rust, maar kunstmatig zijn. Hitier laat zich nauwkeu rig inlichten over alles wat in de wereld gebeurd, auto's met rijksgrooten rijden af en aan. Naar verluidt zou Duitschland overwe gen het vlootverdrag met Engeland op te zeggen. In feite zou dit aan de verhoudingen weinig veranderen. Sneller dan het thans ook ter zee bewapent, zal Duitschland niet meer kunnen. Zij laten hun patiënten echter niet in den steek. Verklaring van de Amsterdamsche Specia listenvereeniging. Naar aanleiding van het conflict tusschen de specialisten te Amsterdam en de Amster damsche Ziekenfondsen, dat ertoe geleid heeft, dat de medewerking van eerstgenoem- den aan de ziekenfondsen op 1 April a.s. zal eindigen, deelt de Amsterdamsche Specia- listenvereeniging ons mede, dat het conflict ontstaan is door de slechte honoreering der specialisten, welke in een wanverhouding staat tot de vergoedingen, die huisartsen en apothekers via de ziekenfondsen genieten. Diverse voorstellen tot een aanpassing van het honorarium aan de normen, door de Mij. voor Geneeskunst gesteld, werden door de fondsen verworpen. De Amsterdamsche specialisten wenschen hun patiënten echter niet in den steek te laten. Zij stellen hun hulp voor de zieken fondsleden beschikbaar tegeh een laag par ticulier tarief, waarvoor de patiënten qui- tanties ontvangen, die naar de opvatting der specialisten door de betrokken zieken fondsen betaald zullen moeten worden. De Douglas vliegtuigen van de K.L.M. Een nieuw Douglas-vliegtuig is gisteren in de vloot der K.L.M. opgenomen, nl. de Douglas DC 3, PH-A.S.P. Patrijs. Dit vlieg tuig is het eerste van een serie van drie van deze toestellen, welke door de K.L.M. bij de Douglas Aircraft Corp. te Santa Monica in Californië zijn nabesteld, aldus de N.R. Crt. Het vliegtuig is in den loop van de vorige week per boot uit Amerika te Rotterdam aangekomen en op het vliegveld Waalhaven gemonteerd De aanvankelijk uit achttien Douglas DC 3 vliegtuigen bestaande vloot was door verschillende ongelukken nl. met de Specht en de IJsvogel tot zestien ge slonken. In verband met den zomerdienst en ver dere verhooging van de frequentie op de ver- schilende lijnen, werd een tekort aan Douglas DC 3 materiaal waarvan elf toe stellen permanent ter beschikking van den dienst op Indië moeten blijven gevreesd en was nabestelling van deze vliegtuigen gewenscht. Met de order voor drie van deze vliegtuigen wordt het aantal DC 3 toe stellen dus negentien, wat verreweg het grootste aantal is van geheel Europa. Verwacht wordt, dat de nog te leveren twee vliegtuigen zeer binnenkort te Rotter- dan zullen aankomen. Zij zullen nog in den zomerdienst, die op 15 April ingaat, in dienst worden gesteld. Verdediger ontkent overtreding der Loterij wet. De I-Iooge Raad heeft gisteren behandeld het cassatieberoep van den directeur van de HACO, die wegens overtreding van de Lote rij wet, door de Haagsche Rechtbank is ver oordeeld tot een geldboete van f 3000. Mr. E. Hollander, die den IIACOdirecteur verdedigde, herinnerde er aan, dat, toen de Ilooge Raad had beslist, dat de HACO met haar trekkingen voor de in 1926 uitgegeven premielening, niet meer mocht enten op de Staatsloterij, eigen trekkingen ging hou den onder notarieël toezicht, welke trekkin gen werden ingericht op den grondslag der Nederlandsche Staatsloterij. De betreffende premieleening is uitgegeven vóór de wets wijziging van 1928 en valt dus onder de overgangsbepaling. Er zijn in de'ze over gangsbepaling slechts twee verbodselemen ten, n.1. dat er geen andere of verdere uit gifte van obligaties mag geschieden en voorts dat geen andere trekkingne mogen worden georganiseerd dan die van te voren zijn aangekondigd. Pleiter zet uiteen, dat de HACO deze ver bodsbepalingen niet overtreden heeft. De procureur-generaal zal op 3 April con clusie nemen. Wonderlijke cijfers omtrent de numerieke sterkte der Duitsche minderheden op de bijeenkomst van den Bond van in het bui tenland wonende Duitschers. WAAROM ZWITSERLAND NOG EEN DEMOCRATIE IS. De bond van in het buitenland wonende Duitschers heeft op 17 Maart een bijeen komst gehouden, waar de Slowaaksche Staatssecretaris Karmasin het woord zou voeren over den toestand van het Duitsche volksdeel in Slowakije. Daar de spreker ver hinderd was, werd een verslag voorgelezen door Dr. Berthold, die over de numerieke sterkte der Duitsche minderheden in Zuid oost Europa wonderlijke cijfers verschafte. Hij betoogde bijv., aldus Havas, dat de officieele cijfers te laag waren en dat de Duitschers in Zuid Slavië 750.000, in Roemenië 800.000 en in Hongarije zelfs drie millioen in aan tal zijn, indien men rekening houdt met het ras. Zich baseerende op Duitsche statistieken zeide hij vervolgens, dat er op de twintig bewoners der wereld een Duitscher voor komt en op de zes Europeanen een Duit scher. Twintig millioen Duitschers, d.i. een vijfde deel, leven buiten het Duitsche rijk. „Het staatsburgerschap speelt geen enke len rol voor wat betreft de Duitschers in 't buitenland", verklaarde hij. Sprekende over Zwitserland vroeg spr. zich af, waarom Zwitserland nog een democratie was. Dit kwam, naar zijn meening, uitsluitend door het feit, dat de Duitschers die er in de meerderheid zijn te bescheiden zijn om hun invloed ten volle doen gelden. Binnen het kader dezer bijeenkomst wer den werken van handwerkerskunst van Duitschers in het buitenland tentoongesteld en werden kaarten verkocht, waarop o.m een Elzasserin uit Straatsburg en een boer uit Zuid Tirol afgebeeld stonden, EEN SOMBERE TOEKOMST. Een belangrijk onderdeel van het vissche rijbedrijf van IJmuiden is de haringvissche- rij, die elk jaar van ongeveer Augustus tot November door de IJmuidensche trawlers wordt uitgeoefend en die tegen het einde van deze periode door de drijfnetvisscherij wordt overgenomen en voortgezet, in den regel tot half Januari. Millioenen kilo's versche haring komen in de herfstmaanden in IJmuiden aan den afslag, sommige jaren zelfs 20 a 25 millioen kg. en zoo groot kan de aanvoer niet zijn of er zijn afnemers voor, zoowel in het bin nenland als in het buitenland. Een groot deel van deze haring ging naar de voorma lige Tsjecho Slowaaksche republiek. In 'Si mis bedroeg de uitvoer van Umuidep naar dit land 3 a 4 millioen kg., hoofdzake- HeMsCtcgerwoordiff zeer moeilijk, in de toekomst te lezen. De kaart van Europa en de economische verhoudingen kunnen elk oogenjilik gewijzigd w°rc!®n- Maa' met de bootst mogelijke zekerheid kan, aldus het Rott Nsbl worden aangenomen, dat de ver dwijning van Tsjecho Slowakije van de kaart van Europa een groote slag voor het Neder- andscho visscherijbedrijf beteekent, niet al- een voor de IJmuidensche trawlervisscherij, maar ook voor de drijfneMsscherq^an Kat wijk, Scheveningen en Vlaai dingen. Vooral de dichtbevolkte landen Rohemen en Moravië hebben de laatste jaren heel wat haring van IJmuiden betrokken en voor de toekomst koesterde men ten aanzien van de relaties met het land van Masaryk de beste verwachtingen. Nu Duitschland de republiek bezet heeft, houdt men er rekening mee, dat het met den uitvoer van visch naar deze streken wel voorgoed gedaan zal zijn. Want Duitschland houdt niet van halve maatrege len en het zal er wel van komen, dat het nieuwe gebied voortaan door de Duitsche Noordzechavens wordt bediend, evenals dit nu al met de Oostmark geschiedt. En als de concurrentie der Duitsche havens al niet een handicap voor onzen uitvoer is, dan zijn er nog de deviezenmocilijkheden, die steeds grootcr dreigen te worden. Rede van dr. Paul Julien. Paul Julien, specialist op het gebied der dwergvolken, heeft dezer dagen in de groote aula van het Koloniaal Instituut te Am sterdam een voordracht gehouden voor het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap over de Pygmeeën van West Equatoriaal Afrika, in het bijzonder die van het Sanga-Oubanguigebied in Franscli Equatoriaal Afrika. Deze dwergen vormden het object van zijn laatste expeditie in den Equatorialen boschgordel, welke gewijd was aan de eth- noserologische bestudeering dezer dwergen. Het gebied dezer Pygmeeën, zoo ving spr. zijn lezing aan. die zich zelf Bayaka noe men en bij de negers Babendzere hecten, is het uitgestrekte boschgebied tusschen de bei de rivieren, zuidwaarts van Bambio. Het grootste deel van dit oerwovdgebied is ge heel of nagenoeg geheel onbewoond. Vooral in het middengedeelte is de bevolkings dichtheid practisch nul. Merkwaardig is, dat over uitgestrekte oppervlakten geen wa ter aanwezig is, hetgeen voor de karavaan van den onderzoeker vele moeilijkheden meebracht. De Bayaka pigmee lijkt in vele opzichten op de Bakah en de Bakolah, die meer wes telijk leven, is ongeveer 1.50 M. groot en geelbruin tot rood van huidkleur. De dwergen leven in kleine groepen van 20 tot 35 stuks in kampen. Grootere kampen zijn zeldzaam. Alleen van de Bakah kon dr. Julien bij benadering het aantal opgeven, dat hij op circa 3000 schat. Dat der Bayaka is vermoedelijk nauwelijks hooger, echter wo nen ze veel meer verspreid dan de eerstge noemde groepen. De familie is polygaam, hoewel het meerendeel der mannen slechts een vrouw heeft. De jonge man huwt in bij de familie van de vrouw. Dit is het moko- kope huwelijk, dat bij de West Pygmeeën regel is. Echter keert dc man na het overlij den van zijn schoonouders met zijn vrouw naar het eigen kamp terug. De bruid wordt gekocht. De bruidsprijs, bestaande uit wapens of gereedschappen (bijlen, kapmessen, netten), levensmiddelen en arbeidsprestatie in het kamp der schoonouders, wordt aan den va der van de bruid betaald. Spr. demonstreerde door hem opgenomen grafieken, waaruit volgt, dat slechts zelden het aantal levende kinderen per gezin het cijfer vijf overtreft. De kindersterfte is enorm. Longontsteking en pokken komen heel veel voor, Hoe ze wonen en leven, Evenals de Bakahpyemeeën leven de Ba bendzere in ronde bladerhutten en wijken daarmede af van de Bakolah, die de rondhut niet kennen, doch onder regenschermen hui zen. De hutten der Babendzere zijn, ver moedelijk wel de kleinste menschelijke be huizingen ter wereld. Spreker heeft er ver schillende gemeten, die nog geen meter hoog waren en nog geen 1 y2 meter middellijn be zaten. Zeer opmerkelijk was de door dr. Julierf ontdekte huttenbouw van bigame gezinnen, waarvan spr. interessante afbeeldingen laat zien. Het economisch leven der Babendzere is gebaseerd op het voedselverzamelen in het bosch en op de jacht. In tegenstelling met de Bakah jagen de Babendzere weinig op olifanten, hoofdzakelijk echter op antilopen en wilde zwijnen. Daarnaast wordt gejaagd "vjt boschkoe en gorilla. De jacht ge- scniedt met de lans en met netten welke van tevoren worden gemedicineerd door den me dicijnman die in de samenleving een belang rijke rol vervult. Pijl en boog zijn evenals bij alle West- ^ï?eean volkomen onbekend en spreker acht het onwaarschijnlijk, dat dit wapen ooit onder deze groepen in gebruik is geweest, n i ^ruisb°°g, die de Bakolah van de Pangwe nebben overgenomen, is eveneens onbekend in het Sanga Oubangui gebied. Van de negers afhankelijk. Uitvoerig stond spreker stil bij de sociale positie der dwergen. Ook hier vormen de dwergen een jagersvolk, dat afhankelijk, soms vergaand afhankelijk is van de ne gers. 1 ygmeeën, die niet met negers in con tact zijn, heeft spr. nergens aangetroffen, en bestaan naar zijn mecning niet. Hoewel oe athankelijkspositie( waarin de dwergen tn? opzj,. te der negers verkeeren, dikwijls tot confheten leidt, nemen de Sanga Ou- gm dwergen toch een veel gunstiger po- 1Q17 im ?n de Bakolah, die dr. Julien in ijui Kon bestudeeren. r,besloot zijn rede, met er op te wijzen veesebillende stammen dwergvolken nnrcr? el?aar verwant zijn en een eigeh oorsprong hebben.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8