PUROL Aymda Het Joodsche vraagstuk Dames- en Meisjeshanden Woensdag 22 Maart 1939 Coen Bot verlaat Den Helder Casino-nieuws Jan van Dokt de „Doorroker" AU GASTOONO/AE Tweede Blad &adinieuujLj Morgen eerste voorstelling Kampioenschappen Koninklijke Marine Huurprijsverlaging Zending onder de Papoea's Hoofdpijn en Kiespijn „Memel komt thuis" De belangen der cliënten gaan vóór alles bij E S O N A U BELT - WIJ BRENGEN Bezien in het licht van het Chris tendom. Gisterenavond heeft Ds. Meiners, Evange lisch Luthersch predikant hier ter stede, voor de Luth. Mannenvereeniging „Maarten Luther" een tijdrede gehouden over „Het joodsche vraagstuk, bezien in het licht van het Christendom." De predikant, ingeleid door den heer Mos- tert, die de vergadering met gebed geopend had, las een gedeelte uit Jes. 10 en 11, waar na hij zijn gehoor bepaalde bij de wereldheer schappij van het Romeinsche keizerrijk, waar onder allen gedwongen werden de afgoden te aanbidden en zich te buigen voor de macht van den Romeinschen keizer. Er was echter in dien tijd een volk, dat zich niet wilde buigen en dat niet wilde knielen voor het machtige Rome, dat weigerde vreemde goden te dienen; dat was het oude volk der Joden. Toen kwam het bevel, dat in alle tempels het beeld van den keizer zou worden geplaatst Dus ook in den tempel te Jeru2alem. De Joden verzetten zich hiertegen, maar met dwang werd den wil van den keizer volvoerd en een machtig leger trok op naar Jeruzalem. De brandfakkel werd in den tempel geworpen en het woord van Christus werd vervuld, dat niet een steen op de andere zou blijven staan. Het volk werd uitgedreven en over het gansche Romeinsche rijk uitgebannen, voortgejaagd en vervloekt. Het begin van de omzwerving. In het jaar 70 na Christus is de uittocht begonnen en de ellende aangevangen. Maar dat was niet voor het eerst, dat het volk geplaagd en vernederd werd. In het oude Egypte en in Perzië werd het reeds ver drukt, doch de verstrooiing, waarby het naar het Oosten en Westen, naar het Noorden en Zuiden uitzwierf, is in 70 na Christus begonnen. En nadien vinden ver volgingen herhaaldelijk plaats. Niet alleen de Mohammedanen en heidenen zijn het, die het volk opjagen, ook de Christenen zyn er mede schuldig aan. Bij den eersten kruistocht in 1096 zijn in vele plaatsen van Europa de Joden uitgeroeid en beschouwde men dit als een Gode welgeval lig werk. Paus Innicentius gaf de opdracht: „Roeit de Joden uit". En het was niet alleen buiten onze grenzen, dat de vervolgingen plaats hadden. In 1349 werden in Deventer alle Joden vermoord en uitgedreven. In Groningen werden in 1710 alle Joden uitgedreven, omdat één Jood verkeerd had gehandeld. In 1572 heeft Luther zijn verlammende woorden gericht tot de Joden, dezelfde woorden als de Paus in de Middeleeuwen. Spr. onderschrijft deze woorden niet, maar betreurt ze. Ze zijn slechts het bewijs, dat Luther ook een mensch was, een mensch van gelijke beweging als wij. Nu worden we weer opgeschrikt door Joden vervolging. Waarom juist het Joodsche volk? Waarom, zoo vraagt spr., is juist het Jood sche volk object van vernietiging en uitmoor ding? Zonder eenige politieke bijbedoeling of gedachte wil spr. trachten daarop het ant woord te geven! Het is een bekend verschijnsel, dat wanneer een volk uitwijkt, het zich spoedig aanpast aan de gedragingen en gewoonten van het volk, waar het zich vestigt. De Joden zijn ech ter uitgetrokken en zij allen zijn gebleven: Jood! Zij hebben hun Joodsche opvattingen en Joodsche karakter meegenomen. Dat zegt veel ten opzichte van de geweldige geesteskracht van dit oude volk. De Jood wordt vervolgd in overeenstemming met de profetie Gods. In het Oude Testament vinden we telkens weer vervolgingen en straf fen over het Israëlitische volk. Waarom?... Vanwege zijn zonden. Telkens weer wordt het volk Gods afvallig, geeft zich over aan Baals- dienst en dan volgen de straffen Gods. Doch telkens bewijst God weer zijn genade aan het volk, helaas, ondanks die Genade valt het volk weer af en keert zich af van den God der Vaderen. Aan de hand van de geschiedenis toont spreker dit aan. Waarom heeft God steeds weer Zyn genade getoond? Omdat God zyn bedoe ling had met Zijn volk. Het heil voor de gansche mensenheid moest uit dit volk geboren worden. God had het uitverkoren om den Heiland der wereld er uit te doen voortkomen. Maar ook hierin verspeelt het volk zijn uitverkorenheid en schreeuwt het uit: „Zijn bloed kome over ons en onze kinderen". Het is de diepe tragedie dat dit woord in vervulling moest gaan. Toch blyft God genadig en in het einde der dagen zullen zij opnieuw byeen vergaderd worden. De teekenen wyzen er op, dat die tijd nadert. Dit is de troostende zekerheid, dat het volk niet verloren kan gaan. Het ondergaat wel een groote straf, dat het den Zaligmaker verwor pen heeft, maar wee dengene, die het oordeel Voltrekt. Jezus is gekomen om alle rassenhaat weg te nemen. Hij heeft geleerd, dat men zijn naaste moet liefhebben, dat men moet zegenen, die ons vervloeken en liefhebben dengene die ons haten. Rassenhaat ontstaat, doordat men ziet naar bloed en bodem. Zeer zeker is er iets goeds in bloedverwantschap en bodemgemeenschap, maar wanneer men gaat overdrijven en c e geestesgemeenschap uitschakelt, wordt men beestmensch en geen geestmensch. Scharen wij ons niet aan de zijde van e anti Judaïsme, want daarin openbaart zich de geest van den antichrist. Het anti Juc aLS"ie- breidt zich ook uit tot hen, die Christus willen volgen en dienen, doch God zal triomfeete over den Satan. Niets kan men ons ontnemen bl ij ven ondanks alle Huishoudelijke arbeid gaaf, zacht en blank door Purol (geel en wit) beiden in doozen van 30 en 60jh., tube 45 ct. Verkrijgb. bij Apojh-, en Drogisten. dan alleen wat van dezen tijd is."Wij moeten den Jood heen wijzen naar den Messiasi daar mee zullen wij hen helpen. In Jezus Christus is het antwoord en de zekerhéid, dat God zijn verlossing aan hen bereidt, die in Hem ge- looven. Met het zingen van „Een vaste burcht is onze God", wordt de bijeenkomst, die veel be langstellenden getrokken had, gesloten. Tien jaar commissaris van „Moed, Volharding, Zelfopoffering". Hij kende iederen blauwen zeeridder, kon hun loopbaan beschrijven van hun geboorte tot de zes, zeven of acht kruis jes toe, en wist precies hoe met hen om te springen, een taak, die minder een voudig is, dan mep zoo wel zou meenen. Z'n naam is: Coen Bot, de aannemer, en z'n functies in de Heldersche redders wereld waren: Commissaris van „Moed, Volharding en Zelfopoffering" en voor zitter van het Heldersche Reddingsfonds. Heeft U Coen gekend...?? Wij wel; wij hebben hem keer op keer mogen gadeslaan als hij er met z'n vrienden op uittrok, het Gooi in, naar Friesland, naar Marken en Volendam... Het was altijd weer een wonder, zoo goed hij met de oude baasjes, die op hun tijd heel lastig kunnen zijn, wist om te springen. Een enkel woord, een stevige schouderslag waren doorgaans voldoende om de gemoederen tot rust te brengen. En nu is Coen Bot, een der pilaren van „Moed, Volharding" vertrokken. Dat is heel jammer, want de vereeniging kan zulke figuren eigenlijk niet missen. Hij •-was een vereenigingsman in den waren zin des woords en daarbij een sympathiek vereenigingsman. Iemand met het hart op de rechte plaats. „Moed Volharding" heeft begrepen wat Cöen Bot voor de organisatie beteekend heeft en het was goed gezien van het bestuur om het besluit te nemen hem tot eerelid van de_ ver eeniging te benoemen: Een- titel, waarirreéAdë reddersvereeniging, zeer terecht, zuinig is. Behalve het eerelidmaatschap schonk men den scheidenden commissaris een heel mooi schilderij, voorstellende de DorUs Rijkérs op zee, en uitgevoerd in zoogenaamd spuitwerk. Naar wij vernemen heeft ook het Heldersche Reddingsfonds den heer Bot niet met ledige handen laten vertrekken. Het bestuur heeft hem een vulpotlood als herinnering aange boden. Ze zullen hem missen: zoowel het bestuur van „Moed Volharding", waarvoor hij zich sedert tien jaar Zoo beijverd heeft, als de oude ridders, die voor alles bij hem mochten komen aankloppen; was het een verzoekschrift voor het Dorus Rijkersfonds, of betrof het 't_ in vullen van de formulieren voor de Zuiderzee- steunwet. Er' werd nooit „niet thuis" gegeven en Coen had ook nooit „geen tijd". In deze kringen zal hij een leege plaats na laten, die moeilijk te vervangen is. Circus van Bever Zooals wij reeds in ons nummer van gisteren berichtten, zal van morgen af Circus Van Be ver zijn tenten op het Javastraat-terrein op slaan. Circus Van Bever is een Hollandsch circus. Dat beteekent dat het zich niet aankondigt als zijnde de bezitter van 100 leeuwen, 1000 arbei ders, ontelbare clowns en dito paarden. Neen, de directie van Van Bever doet het veel be scheidener; zij slaat niet zoo op de groote trom als men dat gewend is, maar vestigt er aleen maar de aandacht op, dat datgene wat er in de tent afgewerkt wordt goed is en het aanzien zeker waard. Persoonlijk kennen wij het circus Van Bever niet, zoodat wij verplicht zijn af te gaan op de persbeschouwingen in andere bladen. Wel nu, deze zijn unaniem in lovenden stijl ge schréven. Men erkent dat het hier een klein circus betreft, doch tevens een circus waarin men zich eenige uren opperbest vermaken kan. Ook de entrée-prijzen zijn belangrijk minder dan bij andere circussen. Er is een mooie collectie dieren, waarbij met name de paarden van bijzondere kwaliteit zijn. Van allerlei afstamming treft men deze aan en het is een genot te zien welk een ver zorgden indruk deze dieren maken. Voorts is er een orkest, bestaande uit slechts een zestal muzikanten, die echter een compleet fanfare korps vormen, dat op uitnemende wijze voor de stemmingsmuziek zorgt. En dan zijn er de 3 Janeke, 1 dame en 2 heeren, die U laten zien wat er met kracht en durf te bereiken valt en diverse wonderen aan de trapéze verrichten, voorts ponnie's en dwergpaardjes, rol schaatsers, clowns, de „menschelijke pyramide", en men ziet driedubbel salto's maken een een olifant van 2000 kilo gram. Ouverture in miheur. Gisteren begon men de eerste ronde Voet ballen, ondanks het slechte weer, maar het resultaat is gelijk nihil. Vooreerst had men den wedstrijd Van SpeijkMarinekazerne naar het Watervogels-terrein gestuurd, daar het Ankerpark-terrein niet te bespelen was. Deze wedstrijd werd begonnen om half vijf, maar reeds na 18 minuten staakte men, gedwongen door regenbuien. De stand was toen 10 in het voordeel van de Van Speijk. Iedereen was nieuwsgierig naar de verrichtingen van de Miliciens-ploeg^ waar volgens geruchten de TFttiSrhatkmaal De Harder zöu meespelen, maar het bleek een canard te zijn. Wel speelde er de bekende Helder-midvoor Spierenburg in, doch in dit natte briesje kon deze ook zijn spel niet ontplooien. Op den Onderzeedienst hield men het wat langer vol. De strijd begon daar al een kwer- tier te laat, maar toch waren de spelers van De Kooij en het Wachtschip welgemoed, toen scheidsrechter De Snayer beginnen blies. Nog voor de rust ging men even schuilen voor een hagelbui en ook na de rust was het niet doen lijk om er ook maar iets van te maken. Wel waren er vele spannende momenten in dezen wedstrijd. Aanvoerder Heyneker en centervoor Pirard knalden er lustig op los met den wind in den rug, zoodat De Kooij reeds voor de rust een 31 voorsprong had weten te be machtigen. Het Wachtschip-doelpunt was ont staan uit prima spel van Bakker tezamen met De Haan, dat de laatste met een schot besloot, wat den Vliegkamp-keeper te machtig was. Na de rust was weer De Kooij veelvuldig in de meerderheid, ofschoon ook de aanvallen van het Wachtschip zeer gevaarlijk waren. Toen na ongeveer 10 minuten weer een hoos bui de doornatte spelers overviel, vond de scheidsrechter het maar beter om huistoe te gaan, waar allen het mee eens waren. Programma van vandaag. Behalve de over te spelen wedstrijden, waar men wel een oplossing voor zal we ten te vinden, worden Woensdag de vol gende wedstrijden gespeeld: Op het On- derzeedienstterrein ten 16.30 uur Schor pioen—De Mok. Op het Watervogels terrein, eveneens om half vijf, Hospitaal Onderzeedienst. Maandag 17 April: laatste Abonne- mentsvoorstelling. Wij vernemen van de Casino-directie, dat de laatste tooneel-abonnemèntsvoor- stelling gegeven zal worden op Maandag 17 April a.s. Opgevoerd wordt de succes thriller „Ik heb den Graaf vermoord", door het gezelschap van Dirk Verbeek van het Residentietooneel uit Den Haag. De plaatsbespreking voor deze uitvoering zal geschieden Zaterdag 15 April, des middags van 35 uur. Te zijner tijd zullen wij nadere gegevens, deze voorstelling betreffende, laten volgen. Zondag 2 April komt een oud, maar ver maard stuk in Casino. Niemand minder dan Jan Musch, een der nestors van de Neder- landsche Bühne, zal dan met zijn gezelschap komen vertolken de klucht „Als je maar een Verleden hebt". In verband met de plaats gehad hebbende tweede huurverlaging voor de woningen der Woningstichting is bij raadsbesluit van 24 Maart 1936 de minimum-huurprijs voor de winkelwoning De Wetstraat no. 4 op 8, per week vastgesteld. De huurster van deze woning de Alge- meene Coöperatieve Verbruiks- en Produc- tievereeniging „Helder" u.a., alhier heeft thans verzocht den huurprijs, gerekend met ingang van 1 Januari j.1., te verlagen tot 7,per week, zonder waterlevering; zij is dan bereid een huur-overeenkomst voor den tyd van vijf jaar aan te gaan. Het bestuur van de Woningstichting is van gevoelen, dat de gevraagde huurverlaging billijk is te achten. B. en W. kunnen zich met de zienswijze van het bestuur der Woningstichting ver eenigen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft inmiddels zijn goedkeuring ge hecht aan de gevraagde huurverlaging. B. en W. stellen den raad, in verband met het be paalde in artikel 13 der Statuten van de Wo ningstichting, daarom voor den minimum huurprijs voor de winkelwoning De Wetstraat no. 4, gerekend met ingang van 1 Januari 1939, te stellen op 7.per week, zonder waterlevering. In het Evangelisatiegebouw, Palmstraat, zal morgenavond 8 uur een zendingsavond worden gehouden waarbij ds. J. H. Jansen zal spreken over de positie van de zending in Ned. Oost- Indië en de zendeling F. C. Kamma zal vertel len van zijn ervaringen in Nieuw-Guinea. Zes jaren was deze zendeling onder de Papoea's werkzaam in de Radja Empat en hij put dus uit rijke ervaring als hij over de zending daar spreekt. Allen die interesse hebben voor het werk van de zending, worden door middel van een adver tentie in dit blad, vriendelijk uitgenoodigd. De toegang is vrij. Hartjes van Mijnhardt stillen vlug. Doos 30 en 50 ct. Een unieke verzameling pypen. U kent natuurlijk allen Jan van Dok. Jein van Dok uit de Basstraat, de voor zitter van „Moed, Volharding en Zelfopoffe ring" en iemand, die reeds ontelbare malen z'n leven waagde om medemenschen uit liet water te halen. Z'n bijnaam is dan ook heel terecht: „Jan de waterrot". Welnu, behalve waterrot is Jan méér; hij is pijpenverzamelaar: Nu ja, zult U zeggen, wat is dat nu,pijpenverzamelaar, daar schuilt niets bijzonders in. Toch wel lezer,-want Jan van Dok heeft gr over de honderd en het zijn alle pijpen, die betrekking hebben op een of andere belangrijke gebeurtenis in den lande. In zeker opzicht kan men de geschiedenis des vaderlands gedurende de laatste vijf decennia, in de pijpendoos van Jan de Waterrot na slaan. Dat wij dezer dagen- even in-het propere Basstraat-huisje aanwipten vond zijn oorzaak in het feit, dat.in een groot dagblad een ar tikel gestaan had, waarin de pijpenverzame- ling van Jan van Dok genoemd werd. Dit artikel werd ook gelezen door een bekende fabriek, die het interessant vond, dat er zoo iemand in Nederland rondliep; het was de N.V. Van Goedewagen's Koninklijke Pijpen en Aardewerkfabriek in Gouda, die het niet alleen liet bij „aardig vinden", maar terstond in de bakkerijen van haar bedrijf een tweetal speciale pijpen liet vervaardigen voor Jan de Waterrot. En het was naar aanleiding van de ontvangst hiervan, dat we even naar Bas- straat No. 6 togen. We hadden geen beter moment kunnen uit kiezen. Jan was den dag tevoren juist de 63 lente's gepasseerd, met alle prettige gevolgen vandien voor den persman. Vol trots demonstreerde de Waterrot z'n cadeaux: een pijp, met' een man er op, dië een drenkeling naspringt en er op „Jan van Dok, Den Helder, Moed, Vol harding, Zelfopoffering". Het geheel in bijzonder mooie kleuren uitgevoerd. De tweede met eveneens den naam erop, doch tevens met... een goedgelijkende foto. Werkelijk, een alleraardigst cadeau, waarmede de bedachte ten zeerste in z'n sas is. We namen tegelijkertijd de geheele collectie onder de loupe. Pijpen, groot en klein, krom en recht, oud en nieuw, kort en lang. Pijpen nog maagdelijk wit en bruin-zwart doorge rookte. Pijpen uit de tropen en uit het Noor den. De wonderlijkste rookertjes zijn er bij: één, vervaardigd in Zuid-Afrika, waarvan de le gende vertelt, dat hij uit een rib van Koning Dingaan, den Zoeloe-despoot, vervaardigd is. Een andere maakte men uit een kalebas, een wonderlijk ding. Alle pijpen zijn doorrookers. Dat wil zeg gen: de Waterrot moet er eerst een paar maanden aan werken aleer de figuren op het kopje te voorschijn getooverd worden. En Van Dok is nog niet eens een sterke rooker. Maar 1 ons in de week! We hebben gezien: pijpen met beelden van de Jamboree, van het huwelijk van de Prinses en den Prins, van het 25- en 40-jarig Regee- ringf^.bileum, van Volendam en Marken, van de Uiver-, de Pelikaan en andere vermaarde vluchten. Pijpen van de mobilisatie, en van beroemde schepen. Meer dan honderd in getal. Er is er een, waarop de „Nieuw-Amsterdam" zal komen. Hieraan wordt gewerkt. Nog menig onsje moet echter in rook opgaan al vorens de contoure.n duidelijk naar voren zul len komen. Er is niemand in Den Helder, ja, in ge heel Nederland, die kan bogen op een dergelijke unieke verzameling pijpen, zoodat we ons goed kunnen voorstellen, dat de eigenaar trots op z'n bezit is. En vooral op de beide laatste aanwin sten, die speciaal voor hem gebakken werden in de wereldbekende fabrieken van Goedenwaagen. Eigenlijk zijn ze te mooi om „door te rooken" De sensatie van dezen dag.is de .terug keer van het Memelgebied naar Duitsch- land. Niettegenstaande Duitsche ontken ningen mag aangenomen worden, dat juist is, dat Duitschland het Memelgebied heeft teruggeëischt, zooals het ook zeer waar schijnlijk is, dat Lithauen dezen eisch heeft ingewilligd, omdat zoowel Memel als Lithauen voor negentig procent Duitsch gezind is en er al lang sprake van was, dat dit gebied weer naar Duitsch land zou terugkeeren Hitiers kansen op gebiedsuitbreiding ver minderen. Wil hij nog wat in de wacht sleepen, dan moet hij haast maken, want zoodr.a de vredelievende mogendheden hun standpunt hebben bepaald ten opzichte van de Duitsche agressie, is de kans verkeken op verdere .an nexatie. Op het oogenblik is het risico voor den Duitschen Führer nog niet zoo groot. Hij weet, dat door het inpalmen van Memel, geen Euro- peesche oorlog ontketend'zal worden, evenzeer als het de vraag is, wanneer hij Lithauen daarbij op den koop toe zou nemen, óf' ér ge wapenderhand zou worden opgetreden. Wel zal deze nieuwe stap van Duitschland de andere mogendheden nog nauwer aan elkaar verbin den en zal een gemeenschappelijke overeen komst spoediger tot stand komen. EngeUnd is vastberaden. Nóg vastberaden en het zal door dezen nieuwen stap van Duitschland niet van zijn plan tot een gemeen schappelijke houding tegenover Duitschland worden afgebracht. Men vreesde daar in zekere kringen voor en was bang, dat na eenige vredelievende woorden van Hitier, een geruststellend gebaar van Duitschland, Enge land weer tot zijn oude politiek van isolement zou worden teruggebracht. Die vrees zal, door den jongsten stap van Duitschland, nu wel niet bewaarheid worden. Engelands uogen zijn wijd opengegaan voor de onrustbarende poli tiek van Duitschland, die in vereeniging met Italië op deze wijze spoedig de zeggenschap over Europa zou hebben gekregen, En dat is ook een groot gevaar voor Engeland. De plotselinge en radicale verandering van de Britsche politiek is dan ook te begrijpen. Engeland is met schrik wakker geworden, heeft zich de oogen uitgewre ven en heeft den wer kei ijken toestand onder het oog gezien en daarnaar zijn in zicht veranderd. Nog geen week geleden zou men scherp 'af wijzend tegenover de houding van-1 vandaag hebben gestaan. Vooral een samengaan m'ct Rusland en een verbond met dit land wekt in zekere kringen bezorgdheid. Nu Duitschland echter vandaag toont, dat het nog niet is teruggekeerd van zijn heil- loozen weg, zal men gemakkelijker over be zwaren heenstappen en kunnen we vandaag of morgen een gemeenschappelijke verklaring van Engeland, Frankrijk en Rusland tegemoet zien, die bedoelt Duitschland een halt toe te roepen of, als het daar geen gehoor aan geeft, een gewapende botsing- Wij gelooven, dat Duitschland voorzichtig zal zijn. Tenslotte wenscht het geen oorlog met zulke groote vernietigende machten tegenover zich. De groote vraag van dit oogenblik is dan ook: „Wat zal Italië doen?" Daarop zal Mussolini waarschijnlijk Zondag het antwoord geven. (auto- en bootdiensten) Juist nadat we dit schreven, kwam een telegram van het officiëele Duitsche Nieuws bureau, dat Lithauen besloten had, Memel „vrijwillig" aan Duitschland af te staan. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 9—1? en van 13.30 1" u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat. Iederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke ma.and van 35 uur en de eerste Woensdag van 810 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theaterSpoorstraat, half 8: „Testpiloot". Kialto, Spoorstraat half 8: „Die verduivelde Waarheid" en „Lord Jeff". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Jongens van de Tuchtschool" en „Welkom Vreemdeling". Zaterdag 25 Maart. Casino, 8.15 uur: Soirée „O.K.K.". Zondag 26 Maart. Casino, 3.30—6.00 uur en 8.00 uur: Siem Hamel and his Jazz Mixers. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder 750.1 Temperatuur lucht 3.3 Wind: richting: Z., kracht 5 Licht op: 6.45

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5