Simplex rijwielen, roestvrij bewerkt, kó' Mars en Apollo in één mensch vereenigd 5CexdlcA nimuM <Se?t Zaaf< Arrondissements rechtbank Alkmaar De Staf muziek in oorsprong ifzcX 11 iïouwen Costuum naar maat, H F MAN NYPELS' De Lyceum-rijwiel- plaatjesdief voor de balie ïLieuuri i ii Visscherij die geen reclame maak' iiurhdl LL&hxjdüen adverfeerf daarom Verslag van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs Tijdschriften V -I 1910 -- 1914 NA H-ET ZWEMMEN DIENSTREIS HELLEVOET SLUIS. Blok Hertsworm Strobel Peeters Schenkels Haanstra Troost Schenkels is van deze groep de eenig overgeblevene in het corps en zal 16 April a.s. ook den dienst met pensioen verlaten. Mars en Apollo in één mensch ver eenigd. Gooi geen oude schoenen weg vóór ge nieuwe hebt, gold ook voor de Stafmuziek. Door de aanvraag van den heer Jac. Koning om gepensionneerd te worden, verkeerde de Muziekcommissie even in een lastig parket en werd met man en macht getracht een goeden opvolger te vinden voor den scheidenden Di recteur. Dit nu, waarde lezers, leek op het oog een gemakkelijker opgaaf dan het in werkelijk heid was. Drie honderd sollicitanten meldden zich aan, en daaruit was men genoodzaakt den waren opvolger te vinden. Na veel sorteeren en ter zijde leggen van diegenen, die alzoo niet in aanmerking kwamen, schoten er toch nog voldoende over om handen vol werk te geven aan de examencommissie. Deze examencommissie was samengesteld uit de heeren K. A. Bouman, le luitenant en Directeur van de Kon. Mil. Kapel uit Den Haag; de heer P. A. Steng, Kapelmeester i van het 6e Regt Inf. te Breda, en den Dijrec- "teur der Stafmuziek Jac. Koning. Dit examen nam zooveel tijd in beslag, dat de Regeering het verzoek richtte tot den Ka pelmeester Koning of hij genegen was nog eenige maanden na te dienen, op welke aan vraag deze gewillig in ging. Nu werd het afleggen der proeven met hernieuwden spoed aangevangen. Dat er veel liefhebberij bestond voor de betrekking van Directeur der Stafmuziek, bleek wel uit de namen van toen al bekende musici, die zich op de sollicitatielijst geplaatst zagen. Hierop toch kwamen we tegen later zeer bekend geworden musici, als Sam Schuyer, Hengeveld, Zeldenrust en anderen Ook Kapelmeesters van de Landmacht kwa men gaarne over, gezien de sollicitaties uit Bergen op Zoom, Assen, Arnhem en van de Huzaren uit Venlo. Daar het maar niet vlotten wilde om een geschikten dirigent te vinden, werd de mee ning gevraagd van diverse bekende musici en componisten, tengevolge hebbende, dat de eischen, toen niet alleen van hooge muzikali teit spraken, maar ook de militaire- zeer sterk op den voorgrond traden. Men moest een musicus hebben, die èn mi litair van den eersten graad was, maar óók muzikaal op den voorgrond zou treden. De examencommissie, in samenwerking met de muziekcommissie, had zich den tijd gegund om de candidaten zoowel theoretisch als practisch te „prüfen". Men was tot een besluit gekomen; en na ernstig beraden onderling, was de slag ge vallen. De Stafmuziek had wederom een Kapel meester. „Adrianus Leonardus Hazebroek" (1906—1923). Deze musicus trad op 1 Juli 1906 in dienst der Marinestaf muziek. Geboren te Den Haag op den dertienden Augustus 1867, bezocht hij daar de H.B.S. en de Haagsche Muziekschool, waar de heer Nicolai de scepter voerde. Hij studeerde piano als hoofdvak en toen de Di recteur aan de klasse vroeg: „Wie wil er een instrument bij leeren", stak Hazebroek z'n vinger op en zei: „Ik hobo. meneer" Dit was beslissend voor het verdere leven van den jeugdigen musicus, want het zou de hobo zijn, die hem in de militaire muziek bracht. Hij kreeg les van den destijds zeer beroemden hoboïst Jan Hemmes. Na vol brachte studie aan de Muziekschool, moest hij onder dienst als milicien, en deed meteen zijn best om geplaatst te worden als stafmuzikant bij de Infanterie te Bergen op Zoom. Dit ge lukte en na verloop van jaren bracht deze musicus het tot Onder-kapelmeester van het 3e Reg. Inf. Toen in 1906 de kans open kwam bij de Marinekapel, solliciteerde hij direct en met goed gevolg, hij werd aangenomen. Nieuwe Meesters, nieuwe Wetten. Grondig werd de Kapel onderhanden genomen, daar ze volgens de begrippen van den nieuwen kapel meester nogal in een deplorabelen toestand werd overgedragen. Hij stelde direct een werkprogramma samen dat aan de muzikan ten niet veel tijd overliet om aan andere dingen te denken. Dezen kapelmeester komt zeer zeker de eer toe, in samenwerking met den „Tijdgeest", de Marinestafmuziek ln top vorm gebracht te hebben. Altijd was hij voor zijn Orkest doende, trok er op uit naar auto riteiten, bracht nieuwe ideëen, een geheel an dere repeteermethode, bevorderde de aanne ming van leerlingen, verbeterde zoodoende de promotiekansen en had zeer grooten invloed op de te geven programma's; ook wat betreft en wel voornamelijk de Symphonieconcerten. Hij had gauw in de gaten, wat met een ern stige studie met dit Symphonie-orkest te be reiken zou zijn. Hij legde een speciaal accent op de mar- schen en bracht een strenger rhythme. Bestonden de programma's van zijn voor gangers uit populaire muziek, Hazebroek zocht het meer in de klassieke richting. Hij ging haast iederen Zondag naar Am sterdam om het Concertgebouw-orkest, onder leiding van Willem Mengelberg te hooren en zien musiceeren. De gevolgen bleven niet uit. De Stafmuziek beleefde haar bloeitijdperk. De Populaire Volksconcerten kwamen in de mode en voor den Oorlog al waren heeren als Leewens, met recht de Nestor in muzi kaal Den Helder, C. de Boer Jr., van de Heldersche Courant, Oortgijzen, Delgorge, enz., de stuwers om deze concerten onder de aandacht van het publiek te brengen. Wat daar geboden werd, lezers stond aan de spits der muzikaliteit. De Stafmuzikan ten werden trots op hun korps. De kapel meester sloeg bijzonder en aandachtig het studeeren van zijn leden gade en bevorderde dit waar hij maar kón. In December 1906 opende hij met het Sym phonie-orkest deze Populaire Concerten, met een programma, dat klonk als een klok en jaar in jaar uit werden deze concerten mooier. Solisten gaven, wanneer de financiën het toelieten, hunne medewerking, maar er wa ren ook Solisten, die welwillend hunne mede werking gaven. In December 1907 bracht men hier het Oratorium „De Jaargetijden" van Haydn, in samenwerking met de Koorvereeniging, het geheel onder leiding van A. J. Leewens. Men ging onvermoeid verder om het publiek het beste van het beste te geven; en in Decem ber 1909 (den 22en) gaf men een concert, dat alle voorgaande met stukken sloeg. Toen trad op een Piano-soliste. Mevrouw Baronesse Van Asbeck— Kluit, de moeder van den tegenwoordigen Comman dant van het Instituut, trad op als piano soliste en gaf welwillend haar medewerking aan een programma, waar Schumann, Grieg, Chopin en Mozart door Pianiste en Sympho nie-orkest op uitmuntende wijze gebracht werden. Intensief werd er gewerkt door kapel meester en orkest. Jaar in jaar uit ging men verder en zoo naderden de spannende dagen van 1914. Eind Juli 1914 was de Stafmuziek juist op den jaarlij kschen dienstreis en was zij te Amsterdam, toen de wereldoorlog uitbrak. Direct naar Den Helder gedirigeerd zijnde werd de muziek in haar standplaats opgeno men en ondergebracht bij het Roode Kruis. Gelukkig viel er niet veel te verbinden en werd de dienst op normale wijze, zij het druk ker dan voor de Mobilisatie, hervat en wer den er concerten gegeven in kazernes, mili taire tehuizen en waar noodig werd geoor deeld. Verscheidene composities van den kapel meester zagen we in den loop der jaren ver schijnen, waarvan we slechts willen noemen een Suite voor Orkest „Au pays des Nym- phes" geheeten, een Symphonie, en ander werken waaronder de „De Ruyter-Cantate' welke voor de Herdenkingsfeesten van deze Held is uitgevoerd. De „Defileermarsch" va Hazebroek is tot nu toe de Defileermarsch die nog bij alle defilé's gebruikt wordt; en wie kent dezen pittigen marsch niet? Na 5 jaar diensttijd kreeg de kapelmeester den rang van Luitenant ter zee 3e klas. welke rang in later jaren geworden is, die van Lui tenant ter zee 2e kl. titulair. Onder zijn directie steeg het aantal leden der Kapel tot 60 man. Onder-kapelmeester was de heer Wernecke, die als solist op trom bone, een eerste plaats bekleedde onder de musici. geschikt voor alle officiëele gele genheden, vanaf 29.50 Smaakvolle sorteering. Keurige pasvorm. KLEEDINGMAGAZIJNEN (Zitting van Dinsdag 21 Maart). H(j paste z'n heele leven slecht op! De twee-en-zestigjarige verd. A. de W. uit Utrecht was lang niet zoo onschuldig als hij zich wel voordeed. Integendeel! Dat zou later blijken uit het requisitoir van den Officier en niet voor niets was de man op leeftijd preventief gezet. Wat hij nu weer gedaan had? De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille, las een lange dagvaarding voor, waar van de inhoud hierop neerkwam, dat de man by een zekeren G. H. B„ te Den Helder was gekomen met het „smoesje", dat een zekere mevrouw van Manen te Hilversum aan me neer B. verzocht had een bedrag van 7.50 af te geven. Dat gebeurde op 2 December van het vorige jaar, maar later bleek, dat deze mevrouw in het geheel niet bestond. De president mr. Ledeboer nam verd. ge ducht onderhanden. Je leende maar telkens geld en buiten het gezin heb je verkeering met andere dames, legt de president uit. De verdachte doet dan een lang verhaal over z'n beroerde omstandigheden thuis. Hij krijgt geen steun van Maatschappelijk Hulp betoon en kan niet behoorlijk leven. Jé wist niet te voorzien in de behoefte van je gezin; vaart de president uit. Als getuige wordt dan gehoord een zekeren G. H. B., van beroep controleur, wonende te Den Helder, komt dan voor het hekje om te vertellen, dat hij het bedrag van 7.50 heeft geleend ten bate van de geheimzinnige mevrouw van Manen. Want, dat deze niet bestond, daar was getuige al spoedig achter, toen hij z'n lieve geldje wel eens terug wilde zien. De Officier van Justitie, mr. v. d. Feen de Lille had geen moeilijke taak. Immers, ver dachte had het feit volmondig bekend en een en ander was gestaafd door de verklaring van den getuige. Een half jaar lang had ver dachte niet anders gedaan dan op deze ma nier z'n geld op te halen. Natuurlijk moest een en ander oplichting worden genoemd en om andere menschen voor 's mans praktijken te beschermen had de Officier de preventieve hechtenis gelast. De man heeft z'n heele leven slecht opgepast. Hij ontzag zich niet, in het bijzijn van vrouw en kinderen brieven te schrijven aan vriendinnen. Ook ging hij zich dikwijls te buiten aan sterken drank. Mr. v. d. Feen de Lille eischte daarom een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar. Verdachte had hier bitter weinig op te zeggen; alleen voerde hij aan, dat hij niet leven kon, omdat het Burgerlijk Armbestuur hem niet helpen wilde en hij geen andere bron van inkomsten had. 's Mans verdediger, mr. Zeiler, kon ook al weinig lichtpunten vinden. Inderdaad had zijn cliënt tal van misdrijven gepleegd, maar het ging toch altijd om kleine bedragen. Het eenige wat pleiter zeggen kon, was, dat ver dachte in den laatsten tijd niet meer dronk. Wat die andere vrouwen betreft, daarmede knoopte pleiter's cliënt connecties aan toen zijn eigen vrouw ziek was. Toen deze beter werd, is bij ook daarmede opgehouden. De president bepaalt dan de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen, des mor gens om tien uur. Eisch: 2 jaar. Het was een leuke stoere kerel, die daar na voor z'n rechter verscheen. Een pracht van een sporttype? Zijn naam was J. L. en hij oefende in Amsterdam het eerzaam be roep uit van typograaf. Was het daar nu maar bij gebleven. Maar ziet, 's mans bloed stroomde wild door z'n anderen en de lust naar avontuur won het gladweg van het ty- pografenvak. En zoo zwierf hij het heele land door; tikte hier en daar een aardig fietsje op den kop, om daarop lustig voortpeddelend door de schoone natuur naar Groot-Mokum terug te keeren, Dat was niet zuiver, maar nog min der zuiver was het. dat onze vriend die fiet sen in Amsterdam verkocht en van het geld goede sier maakte! Ook voor belastingmerken had hij een uitgesproken zwak. Zoo was hij op een goeden of laten we liever zeggen op een voor hem kwa den dag in de meest Noordelijke plaats van Noord-Holland, n.1. in Den Helder, beland en toen bij het Lyceum aldaar een gloednieuw damesrijwiel zag staan, kwam de lust bij hem op, dit eens te pro- beeren. En passant nam hij uit de fiet- senschuur nog een 39-tal belastingplaat- as mee. Die gingen immers in Amster- '.am best van de hand! rerdachte was op heeterdaad betrapt door i hulpconcierge dezer onderwijsinrichting, kon niet anders doen dan volmondig be- 1 men. Trouwens; hij was ook te sportief, er omheen te draaien. Je President, mr. Ledeboer deed een vraag ar den bekenden weg. Wat deed je met al die plaatjes? wilde Je president weten. Verkoopen natuurlijk! was verdachte's antwoord. En waar verkocht je dié dan? vorschte mr. Ledeboer verder. Op het Waterlooplein, lichtte verd. de Rechtbank in. Nou, daar heb je aan de eene zijde dat mooie paleis van den typografenbond en aan de andere zijde opkoopers van gestolen plaatjes! Dat is toch een beetje al te gek, vond mr. Ledeboer. Je mot ze toch ergens kwijt, oordeelde verd. Maar toch is het een schriele tegenstel ling, hield mr. Ledeboer vol. Je hebt al tal van veroordeelingen achter den rug; dat hoofd van jou wil niet erg, want het is dom werk en je komt er op die manier nooit uit. Ja, zei verd., het is nu te laat hé! Het is nooit te laat je leven te beteren, leeraarde de president. De 14-jarige juffrouw M. B., leerlinge op het Lyceum te Den Helder, kwam vertellen, dat haar nieuwe fiets een prooi van verdachte was geworden en de volgende getuige, een zekere IJ. S., die het ambt van hulpconcierge aan het Lyceum vervulde, bracht ook al geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Hij herkende verd. als de man, die bij de fietsenschuur had ge staan. Toen hij er op afging om eens te kijken wat die man daar deed, was deze uiterst be leefd en had gezegd: „Gaat U voor!" Toen had getuige nog niet het minste idee ervan, dat de man bezig was de plaatjes van de gestalde fiet sen af te halen. De Officier van Justitie zeide in zijn requisi toir, dat deze verd. al was hij dan niet in Amsterdam geboren toch ongetwijfeld tot de zware jongens moest worden gerekend. Mr. v. d. Feen de Lille noemde hem een vlotte, leuke, sportieve jongen en betreurde het slechts, dat zijn onmiskenbare sportiviteit in een verkeerde richting was gegaan. Maar spr. mocht dit type wel, omdat deze jongens een zekere dosis be- heerschtheid hebben, welke bewondering af dwingt. Die beheerschtheid komt tot uiting in zijn systeem. Immers: hij reisde door heel Ne derland heen en sloeg zoo overal zijn slag. Natuurlijk, zeide de Officier, is zoo iemand een gevaar voor de samenleving. Dat blijkt uit een boekje waaruit hij in het Huis van Bewaring Engelsch is gaan leeren. Daar komt o.a. een zin in voor: „Ik lever U een prima rijwiel, met gepatenteerde terugtraprem, alles onder garan tie". Dat typeert, meent mr. v. d. Feen de Lille. Hij levert dus ook fietsen, welke hij uit een boekje vertaald heeft. We kunnen hierover nu wel grapjes maken, zegt de Officier, maar het is toch in-treurig, dat deze jonge man z'n heele leven verknoeit op deze manier. De eisch luidt dan 2 jaar gevangenisstraf tegen verd. De verdediger van dezen oolijken knaap, mr. Crêvecoeur uit Alkmaar, had alleen aan te voeren, dat geen mensch zich met den jongen bemoeit, als deze uit de gevangenis komt en verzoekt de Rechtbank namens zijn cliënt zijn straf te mogen ondergaan in de Openluchtge vangenis te Veenhuizen. Dat kan niet bij recidivisten, wijst de Of ficier er den verdediger op. De Rechtbank bepaalt de uitspraak in deze zaak dus op heden over acht dagen, des morgens om tien uur. Den Burg „DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND". Maandag 27 Maart a.s. zal in het gbouw voor Christelijke Belangen in de Julianastraat te Den Burg de film „De laatste dagen van een eiland" worden afgedraaid, des avonds te acht uur. VEKEENIGING VOOR VOLKS ONDERWIJS. Gedurende een propaganda-avond, die heden (Woensdag) in Pen's Schouwburgzaal zal wor den gegeven, wordt o.m. een film vertoond, getiteld „Bali". Des middags wordt voor de schooljeugd eveneens een film gegeven om half drie. Deze film zal betrekking hebben op „Kruger's Natuurpark in Zuid-Afrika". De toegangsprijs voor dezen jeugdmiddag zal slechts 10 cent bedragen. URK, 20 Maart. Door 5 vaartuigen werd heden aan den Ge meentelijken Vischafslag alhier aangevoerd; 250 pond Noordzeeschol, 810 ct.115 pond schar 67 ct. en 100 pond poonen 88'/2 ct. Alles per pond. ZAL ER TOCH EEN TWEEDE KERK KOMEN? Naar ons werd medegedeeld, heeft de Classis Enkhuizen aan den Kerkeraad der Ger. Kerk te Urk geadviseerd om de gemeente te be werken om te komen tot het beroepen van een tweeden predikant en het bouwen van een tweede kerkgebouw. Het comité van actie zal dus toch al eenigszins winst kunnen boeken. NESTPROBLEEM. Langs de verschillende plaatsen langs de voormalige Zuiderzee wordt thans zeer druk gesproken over den verkoop van Nest. Niet het minst is Urk daarbij betrokken. Verleden jaar was het nest voor de aal- en palingvis- scherij een mooie bijverdienste. De visschers zijn echter van meening, dat de prijzen van het nest aanmerkelijk hooger kunnen worden. Het vorige jaar was er geen vrije handel voor de nestvisscherij en was er op Urk een vaste prijs van 25 cent per mand. Over deze zaak is met de betrokken koopers van nest veel geconfereerd. Na veel conferenties is echter nu een resultaat verkregen, waarmede men niet accoord kan gaan. Te Enkhuizen zal 37% ct., Lemmer en Vollenhove 32 ct. en te Urk 30 ct. per mand worden betaald, Hiermede kon geen genoegen worden gènomen. Ook 't latere aanbod van den vischhandelaar Douwe Gnodde, om 35 ct. per mand te geven, kan nu niet meer als vaste basis gelden. Er zal een prijs van 40 ct. moeten gegeven worden en een vrije markt. OVER DE MAAND FEBRUARI 1939. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 5 Bakkers (2 ben. 18 j.), 9 bankwerkers (2 ben. 18 j.), 11 bollenarbeiders 5 ben. 18 j.), 5 chauffeurs, 3 conciërges, 5 electriciens, 18 gronwderkers, 3 huisknechts, 2 incasseerders, 4 kantoorbedienden, 1 kleermaker, 3 koks (2 ben. 18 j.), 36 landarbeiders, 1 loodgieter, 5 loopjongens (3 ben. 18 j.), 1 machinist, 7 matrozen (2 ben. 18 j.), 21 metselaars, 2 mon-, teurs, 1 motordrijver, 6 opperlieden, 18 schil ders (1 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 1 slager, 4 smeden (1 ben. 18 j.), 1 steenzetter, 3 straat makers, 1 teller, 16 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 55 transportarbeiders, 6 tuinlieden, 1 visscher, 65 werklieden (4 ben. 18 j.), 2 winkelbedien den (1 ben. 18 j.). Totaal: 323 personen. Aanvragen kwamen in om: 3 conciërges, 2 grondwerkers, 3 huisknechts, 4 kantoorbedienden, 1 keliner, 1 kok ben. 18 j. 4 landarbeiders, 1 letterzetter, 3 loopknechts (2 ben. 18 j.), 12 metselaars, 1 rijwielherstel ler ben. 18 j., 8 schilders (2 ben. 18 j.), 1 schoen maker, ben. 18 j., 2 steenzetters, 2 stucadoors, 14 timmerlieden (1 ben. 18 j.), 35 transport- arbeiders, 3 tuinlieden, 37 werklieden (6 ben. 18 j.), 1 winkelbediende. Totaal: 138 personen. Geplaatst werden: 3 concerges, 2 grondwerkers, 3 huisknechts, 3 kantoorbedienden, 1 keliner, 1 kok ben. 18 j., 4 landarbeiders, 1 letterzetter, 12 metse laars, 1 rijwielhersteller ben. 18 j., 7 schilders (1 ben. JA-jf.), 1 schoenmaker ben 18 j., 2 steenzetters, 2 stucadoors, 14 timmerlieden (1 ben. 18 j.)35 transp.arbeiders, 3 tuinlieden, 37 werklieden (6 ben. 18 j.). Totaal 32 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 11 bakkers (1 ben. 18 j.), 1 bakschipper, 24 bankwerkers (5 ben. 18 j.1 boekbinder, 24 bollenarbeiders (7 ben. 18 j.), 3 brugwachters, 40 chauffeurs, 1 coiporteur, 15 conciërges, 1 constructiewei hev, 1 controleur, 3 electriciens (1 ben. 18 j.)S0 grondwerkers, 2 huisknechts, 8 incasseerders, 13 kantoorbedienden, 1 kap per, 5 kellners, 6 kleermakers, 4 koks (1 ben. 18 j.)1 koperslager, 1 kraandrijver, 103 land arbeiders, 7 letterzetters (1 ben. 18 j.3 loodgieters, 6 loopknechts (1 ben. 18 j.), 5 machinisten, 5 magazijnbedienden, 11 matro zen (3 ben. 18 j.), 5 metselaars, 6 monteurs (1 ben. 18 j.), 2 motordrijvers, 19 opperlie den, 4 reizigers, 5 scheepmakers, 56 schil ders (2 ben. 18 j.)1 schoenmaker, 5 slagers, 7 smeden (1 ben. 18 j.), 2 steenzetters 5 stof feerders, 7 stokers, 3 straatmakers, 1 stuur man, 1 teller, 30 timmerlieden (2 ben. 18 j.), 1 touwslager, 162 transp.arbeiders, 10 tuin lieden, 1 verpleger, 5 visschers, 1 voerman, 1 vrachtrijder, 332 werklieden (8 ben. 18 j.), 3 winkelbedienden. Totaal: 1104 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 7 aardappelschilsters, 10 dagmeisjes, 13 dagdienstboden, 6 dienstboden intern (1 ben. 18 j.)1 huishoudster, 1 kamermeisje, 1 meid-huishoudster, 10 morgenmeisjes (6 ben. 18 j.), 2 verkoopsters, 13 werksters. Totaal 64 personen. Aanvragen kwamen in om: 6 aardappelschilsters, 12 dagmeisjes, 21 dagdienstboden, 6 dienstboden, 3 hulpen i. d. huishouding (1 ben. 18 j.), 1 kamermeisje, 20 morgenmeisjes (12 ben. 18 j.), 2 meid huishoudsters, 1 naaister, 2 noodh. dienst boden, 1 strijkster, 1 tweede meisje intern, 1 leerling verkoopster, 15 werksters. Totaal: 94 personen. Geplaatst werden: 6 aardappelschilsters, 10 dagmeisjes, 12 dagdienstboden, 5 dienstboden intern (1 van Texel en 1 uit Amsterdam), 1 hulp i. d. huis houding ben. 18 j.), 1 meid-huishoudster, 13 morgenmeisjes (5 ben. 18 j.)1 noodh. dienst bode, 1 leerling verkoopster, 12 werksters. Totaal: 62 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden ingeschreven: 5 aardappelschilsters, 2 dagmeisjes, 1 dienstbode-intern, 1 huishoudster, 1 kamer meisje, 1 kantoorbediende, 1 morgenmeisje, 2 verkooosters (1 ben. 18 j.), 1 verpleegster, 9 werksters,. Totaal: 24 personen. Zonneschijn, tijdschrift voor de jeugd, uitgave Drukkerij Spin en Zn., N.Z. Voorburg wal 271273, Amsterdam. Het nr. van 16 Maart van dit kindertijdschrift opent met een gezellige plaat uit Ouwehand's dierenpark en in aansluiting daarop een plaatje over „nieuw leven in Maart". „Lepeldiefje", het tooneel- stukje van Mevr. G. VollemensZeylemaker wordt vervolgd. Mabel de Visser schrijft een brief uit Londen over „de Zon" aan haar Zonneschijnvriendjes. „De overwinning van de Kampioen" heet het verhaal van Jan v. Loe- vesteijn. En natuurlijk vinden we in dit num mer ook weer tal van leuke knutselwerkjes, practische dingetjes, de avonturen van Kie keboe en geestige versjes. De Kern. Maart-nummer. Uitgave: Van Holkema Warendorf N.V., Amsterdam. Het is de moeite waard wat overgenomen wordt uit de „Revue Beige" betreffende de bekende Duitsche film-regisseuse Leni Rie- fenstahl, terwijl uit „Harper's Magazine" het noodige verteld wordt over „De Keizer van Japan" en „Het leven van den Mikado". Zeer leerzaam is de bijdrage over het wezen van het Noorderlicht („Chambres Journal"), en niet minder „Het meten van Sterren" („Annales"). Een goed nummer. De T o o ne e 1 s p i e g e 1. Maart-nummer Uitg. A. J. G. Strengholt te Amsterdam. Hans P. van den Aardweg heeft het over de ongespeelde Nederlandsche tooneelschry- vers, waarin nog al enkele spijkers met kop pen geslagen worden (overigens niet ten on rechte!). De heer M. Noppen, dir. der Amst. Stadsreiniging geeft zijn meening over de wijze, waarop het publiek z.i. over het too- neel denkt. Meerdere prominente Nederlan ders zullen in deze serie volgen. Tenslotte moge genoemd worden de bijdrage Potten bakkerij H.H. te Delft.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6