DE LAMP Duitschland mag niet verder gaan De Marine populair Australië achter Engeland Fransch afgezant naar Rome? in de Woestijn i j EDGAR RICE BURROUGHS Onze Oost Nieuwe autoweg door Hitiers nieuwste schepping Laval a's onder handelaar genoemd As Rome-Berlijn niet meer zoo stevig? B PROGRAMMA door Ethcl M. Dell DOOR 125. Er was een goede reden voor, dat Helen en Magra niet antwoordden op hegeroep van Tarzan. Bij het begin van de strijd in de tempel werden zy beiden door een paar grote apen beetgepakt en naar het begin van de spelonk geduwd. Doch in deze kalmte kwamen de beide apen weer tot het besef, dat zij dwars tegen de bevelen van "tarzan in han delden. ,,Dit zijn Tarzan-zij's", vertelde Zoe- tho; „Tarzan zal ons doden". „Ughhh!" gromde Ga-un angstig, „kijk naar hen. Zy hebben geen eens haar op hun huid. De mon den veel te klein. De „zij's" huiverden. „Niet goed". „Wij zullen hen doden en in het water smijten", zei Zoe-tho, „dan zal Tarzan nooit te weten komen, dat wij zijn „zij's" gestolen hebben." Van plan a:ze gedachte uit te voe ren, slopen de apen raar de meisje toe, djf echter achteruit liepen in hun angst. „Ik ge loof, dat zij het op ons gemunt hebben," mom pelde Magra. „Ik hoop, dat het zo is," zei Helen, „ik sterf nog liever op deze manier". Doèh plotseling klonk de stem van Magra: Volg me!" Terwijl Magra dit zei, keerde ztj zich om en rende naar de opening van de spelonk. Helen volgde haar op de woet. Zoe- tho en Ga-un sprongen naar voren om hen te pakken, doch zij waren net iets te laat. Zonder aarzelen sprongen de beide meisjes het water in van het meer, dat onder langs de rots stroomde. Dank zij de leiderskwaliteiten van den vlootvoogd in Indië en den vi- ce-admiraal Ftirstner. Aandrang op handhaving van deze vlagoffi cieren. Aan een hoofdartikel in het Bataviaasch Nieuwsblad is het volgende ontleend: In den laatsten tijd werd er van verschil lende zijden, zoowel in de pers als in spraak makende kringen, krachtig op aangedron gen om zoowel ten aanzien van den vloot voogd in Indië als van den vice-admiraal J. Th. Fürstner (in Holland) af te wijken van den gebruikelijken gang van zaken, door beide vlagofficieren te verzoeken voor- locpig in 's lands dienst en in hun functies te blijven doordienen. Eenerzijds, doch dan ook zeer in cidenteel, is hiervoor alles te zeggen. Want afgescheiden van de per soonlijke zijde van deze aangelegen heid, is zakelijk duidelijk gebleken en in en buiten de marine ook tot uiting gekomen, dat het beleid van deze vlagofficieren de juiste richting aangeeft. Men vergete daarbij niet, dat de leiding der marine, vooral hier in Indië, sinds het ongelukkige gebeuren, met wijlen de Zeven Provinciën tegenover een bijkans onmoge lijke taak heeft gestaan. Na dat gebeuren werd de marine hier vrij welgeboycot. Het vertrouwen in haar en in haar leiding was volkomen verdwe nen. Thans, zeven jaar later, is die marine populair, is iedereen overtuigd, dat er goed en hard gediend wordt, dat de zeevarende vloot niet slechts vaart, maar ook varen kan, dat de leiding ook leidt en goed leidt, Zuid-Afrika waakt en wacht. De minister-president van Australië, Ly- ons, heeft medegedeeld, dat het Australi sche kabinet de Britsche regeering kan ver zekeren, dat het bereid is mede te werken aan de pogingen tot regeling van den internationalen toestand en het Britsche streven naar vrede en veiligheid van harte steunt. Ook Zuid-Afrika is waakzaam! Uit Kaapstad meldt Reuter, dat Hertzog gister voor het Parlement heeft verklaard, dat Groot Brittannië de dominions voortdu rend op de hoogte houdt van de ontwikke ling van de internationale situatie. Enge land heeft de regeering van Zuid-Afrika ech ter nog niet geraadpleegd, of zij het stand punt van de Britsche regeering in de tegen woordige omstandigheden deelt. Zuid-Afrika waakt en wacht! m m i J Vice-admiraal J. Th. Fürstner. dat de marine een onontbeerlijk weermiddel vormt. In die zeven jaren is cïe leiding erin geslaagd door een uitstekende voorlichting en propaganda, welke de marine steeds na der tot het publiek bracht, het vertrouwen te herwinnen en bovenal, te doen vergeten wat toen is gebeurd. Mannen, die daartoe in staat zijn, beschik ken over meer dan normale leidersgaven. Dergelijke leiders zijn in de ambtelijke, mi litaire én maritieme structuur zeldzaam. Bovendien zijn zij in tijden zooals wij thans beleven onontbeerlijk. En dus moet zoolang mogelijk in 's lands belang van hun werk kracht en bekwaamheid profijt worden ge trokken, ten spijt van de mogelijke promotic- kansen van anderen en de domme kracht der voorschriften en bepalingen. Een oud plan zal verwezenlijkt worden. Te Praag verluidt, dat een van de eerste gevolgen van de Duitsche bezetting van Bo- hemen en Moravië de aanleg van een nieu wen autoweg zal zijn, die van het westen door Bohemen, Moravië en Slowakije naai de Roetheensche grens zal loopen ert die aan den anderen kant zal aansluiten bij den Duitschen rijksautoweg te Eger. Met den aanleg van den weg is men echter tot dus ver nog niet begonnen. Naar men verwacht zal men ook met koortsachtige haast een be gin maken met den aanleg van den Noord- zuidelijken autoweg, die Breslau via Tsjecho- slowakije met Weenen zal verbinden en die van het grootste belang zal zijn voor het vervoeren van troepen in de richting van Hongarije. Het gerucht doet te Parijs de ronde, dat een niet-officieel boodschapper naar Italië zal worden gezonden met een speciale op dracht. De namen van oud-minister-presi dent Laval, die met Mussolini heeft onder handeld over het Noord-Afrikaansche ver drag, en van graaf de Chambrun, oud-am bassadeur te Rome worden genoemd. Laval ontkent evenwel, dat hem over deze zaak gesproken is. Men is zich ervan bewust, aldus de Msb„ dat men spoedig een besluit zal moeten nemen, aangezien Mussolini Zondag a.s. zal spreken. Officiecle tegenspraak. Officieele kringen zeggen niets te hebben vernomen van een plan, dat een niet-offici- eele boodschapper naar Italië zou worden gezonden met een speciale opdracht. Viermogendheden verklaring in voorbereiding. Ook Amerika doet mee. SOVJET-RUSLAND WIL BIN DENDE OVEREENKOMST. - ENGELAND AARZELT NOG. De omsingeling van Duitschland nadert haar voltooiing. Volgens de laatste berichten zal naast de anti agressieverklaring door Engeland, Frankrijk, Rusland en Polen te tee kenen, Amerika voor zichzelf een gelijke verklaring afleggen. Vier mogendheden roepen dus Duitsch land thans een duidelijk halt toe! De Duitsche neiging naar het Oosten heeft de anderen eindelijk tezamen gebracht. Officieel zou. naar verluidt niets bekend worden voor Woensdag of Donderdag. Ge heel eens zijn de bondgenooten het onderling nog niet. Terwijl de Russen en Polen wen- schen dat het document clausules zal bevatten, welke de onderteeke naars binden tot optreden, meent men, dat Britsche kringen meer voe len voor een onmiddellijke algemee- ne verklaring, die niet de mogelijk heid uitsluit van definitieve militai re verplichtingen, of zelfs van een internationale conferentie, later, wanneer de onderteekenaars zulks wenschen. Italië. Groote belangstelling toont men in de houding van Italië, welke ongetwijfeld op gehelderd zal woruen door de rede, die Mus solini Zondag zal uitspreken. Het vertrek van Attolicof den Italiaanschen gezant, uit Berlijn naar Rome heeft commentaar gewekt in diplomatieke kringen. De Poolsche en Turksche ambassadeurs hebben heden met Ilalifax beraadslaagd Bonnet die den Fran- schen president bij zijn bezoek vergezelt, zal morgen een bespreking voeren met Ha- lifax, waarbij zij waarschijnlijk de verkla ring zullen bespreken en den concreten vorm, die daaraan zou kunnen worden ge geven, De Roemeensche gezant, Tilea, die morgen naar Boekarest vertrekt, heeft ook een bezoek gebracht aan het Foreign Of fice. Mussolini en het llaliaansche volk beqinnen den asqenoot met andere ooqen te zien. Berlijn noemt een en ander belachelijk! Alles wijst erop dat Mussolini de laatste bewegingen van zijn asgenoot zwaar op den maag liggen. liet Italiaansche volk staat vrij sceptisch tegenover het brute doordrijven van Duitschland en het is voor Mussolini's prestige zeer no.odig dat hij nu weer->eens aan de beurt komt. Symbolisch is hét, dat Mussolini Ilitler geen gelukste legram bij de bezetting vaiv Tsjeeho-Slowa- kije zond. Langzaam maar zeker is dc men taliteit in Italië bezig te veranderen. Vreest het, dat, zooals hetzelf gedurende den wereldoorlog Duitschland in den steek liet, Duitschlar.d op den duur Italië zal veriaten en bijv. rechten op Triest zal la ten gelden, teneinde een directe verbinding met de Middellandsche Zee te verkrijgen? Vreest men ook dat Oostenrijksch Tirol, dat in Italiaansche handen is, de vriendschap zal doen luwen? De Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Attolico, is naar Rome vertrokken, om Mus solini verslag uit te brengen over de jong ste gebeurtenissen. Attolico vertrok in alle stilte en het nieuws van deze Rome-reis vindt men niet in de Duitsche bladen. Reuter verneemt dat Attolico een onder houd had met Hitier vóór zijn vertrek. Naar verluidt waren Goering en von Rib- bentrop daarbij tegenwoordig. In welingelichte kringen wordt verno men, dat Attolico een boodschap van Hit- Ier naar Mussolini overbrengt. Verwacht wordt, dat de ambassadeur Vrij dag te Berlijn terug zal zijn. Men lachi te Berlijn echter met de veronderstelling van sommigen, die in de Rome-reis van Atto lico een bewijs meencn te zien van een ver koeling in de vriendschap der as-partners. Inmiddels is de vergadering van den groo ten fascistischen raad geëindigd na 2 uur en 5 minuten geduurd te hebben. Later zal een communiqué worden gepubliceerd. RADIO DONDERDAG 23 NLAART 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (Gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest en soliste. (In de pauze: Declamatie. 12.15 Berichten) 12.30 Het Renova-kwintet. 1.15 Orgelspel. I.30 AVRu-Aeolian-orkest. 2.00 Voor de vrouw. 2.30 AVRO-Aeolian-orkest. 3.00 Cursussen voor de vrouw. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Viool en Gramofoonmuziek. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Amusementsorkest, soliste en gr, muziek. (Om 6.25 Berichten). 6.30 Spo.tpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De AVRO-Dance-Band. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Concert-gebouw-orkest en solist. (Om 9.10 Causerie „Cervantes en wy") 10.20 Gramofoonmuziek met inleiding. II.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 popu lair solistenconcert. Hilversum n, 415.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 7.30 VARA. 9.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gamofoonmuziek. (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Religieuze causerie. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Het KRO-orkest. (1.001.15 Gramo foonmuziek 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de vrouw. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd. 6.30 All Round Sextet en gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 Gramofoonmuziek. (Om 8 00 Berichten ANP). 9.00 „De Maastunnel in wording", hoorbericht 9.45 Apollo-ensemble. 10.00 Berichten ANP, hierna actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles, 11.00 Vervolg concert, 11.25 Gramofoonmuziek. 11.50—12.00 Schriftlezing. Feuilleton 84. „Maar ik denk er graag over," zei Tessa ernstig, „Ik denk graag over ieder minuutje, ik zal het zoo heerlijk vinden. Die schat van een oom Bernard, schreef in zijn laatsten brief, dat we veel zouden hebben van die kleine varkentjes, die erop uitgaan om hun fortuin to zoeken. Hij zegt, dat hij my naar school zal sturen, alleen maar een dagschool natuurlijk. Zou ik het prettig vinden, tante Mary, om naar school te gaan?" „Natuurlijk! Ieder behoorlijk meisje vindt dat prettig.'' „Het spijt me, dat ik van u weg moet," zei Tessa plotseling, „maar u heeft oom Je- ry, is 't niet? Net als tante Stella dien schat van een oom Everard heeft, 't Ergste is het dien armen Tommy." „Hij zal er wel overheen komen',' zei^ me vrouw Ralston, „dat hoop ik tenminste. „Hij heeft beloofd mij te schrijven, zei Tessa droevig. „Gelooft u, dat hij het za vergeten tante Mary?" „Ik zal 't hem wel helpen onthouden, zei mevrouw Ralston. „Dank u wel," en Tessa sloeg de armpjes om haar hals, „ik zal u heel, heel dikwijls schrijven, misschien nog wel eens in 't Fransch. Zou u dat prettig vinden?" „O heel erg," zei mevrouw Ralston. „Dan zal ik het doen," beloofde Tessa.. „Hé, daar zijn ze eindelijk. Wil u even voor me op Whiskey passen, terwijl ik hen tege moet ga?" Bij die woorden liep ze al weg, met uitge spreide armen haar vrienden tegemoet. „Dat kind wordt met den dag woester en grooter wildebras," merkte lady Harriet op, die juist in haar rijtuig The Grand Stand voorbij reed. „Ze gaat haar moeder achterna, als de domifié haar niet in toom houdt." De dominé dacht niet over dergelijke din gen. Hij ving het kind in zijn armen op met een hartelijk welkom. „Dag Prinsesje Blauw klokje. Hallo! Tommy, wie groet je daar zoo beleefd?" „O, die leelijke, oude, witte kat, lady Har riet!" zei Tommy. „Zeg, Tessa, je beenen zijn iederen keer als ik je zie, weer langer geworden. Zet haar neer St. Bernard, dan zullen we om 't hardst naar The Grand Stand loopen." „Maar ik wil naar 't Nest, naar Oom Eve rard en tante Stella," bracht Tessa hier tegenin en buitendien zegt tante Mary, dat ik me niet warm mag loopen." „O, daar kun je niet heen," zei Tommy on verbiddelijk. ,,'t Nest is vanavond voor het publiek gesloten; ze blijve- vanavond met hun beidjes en daarom wilden ze ook niet met ons meekomen." „Doen ze verliefd?" vroeg Tessa, ernstig kijkend. „Ja, weet u, ik hoorde vanmorgen de Vlaamsche gaai lachen, wil zij dat zeg- o-en?" I „Zooiets," zei Tommy, „en daar oom Eve rard heel gauw een publieke persoonlijkheid wordt, doet hij verstandig nu nog zooveel mogelijk van zijn vrijheid te genieten. Ah! Bhulwana!", en hij strekte de armen uit in de richting der pijnboomen. „Wat heb ik naar je verlangd!" „Naar my ook?' vroeg Tessa jaloersch. Hij keek haar aan. „Naar jou kleine schelm! Natuurlijk niet! Wie verlangt er ooit naar zoo'n nest als jij, zoo'n klein ding met lange beenen en een stompneus en na genoeg geen tanden!" „Dat is niet waar!" riep Tessa uit, ver ontwaardigd met de voeten dampend. „Is 't niet vreeselijk, oom St. Bernard en als 't niet was om dien snoezigen maki, zou ik een he kel aan hem hebben!" ,,'t Is heel slecht om een hekel aan iemand te hebben. Weet je dat wel," zei Bernard, terwijl hij zijn arm om het bevende lichaampje sloeg. „Je doet maar net of hij er niet is en wijdt al je aandacht maar aan je ouden oom, die heel 'erg naar je verlangd heeft van het oogenblik af dat je bent weggegaan!" „O lieve, lieve oom, nu ga ik nooit meer van je weg; dat kan ik nu zeggen, is 't niet?" Ze stak hem haar roode lippen toe en hij drukte er een kus op. „Dat hüor ik heel graag zeggen, mijn kleine prinses!" zei h(j. De zon ging dien avond onder in purperen gloed en kleurde den geheelen omtrek. Spoe dig was al die pracht voorbij; de avond viel snel en in de veranda van de bungalow, be kend als 't Nest, wierp een roode lamp haar lichtin de duisternis. Bij 't hek onder den acacia stonden twee gedaante te genieten van de avondstilte. Nu en dan hoorden ze boven hun hoofden 't geklapwiek van een vogel en de witte bloesems vielen als bruids- bloemen rondom hen neer, „We moeten naar binnen gaan," zei Stella, want Peter zal 't wel niet prettig vinden, als we 't middagmaal koud laten worden." „Ja, we moeten hem niet teleurstellen," zei Everard. „Ik heb hem veel te danken. Stella, ik wilde, dat ik op de een of andere manier ook iets voor hem kon doen." „Zijn grootste belooning is," antwoordde ze, „dat hij ons dienen mag. Zijn liefde is van de soort, die slechts wenscht te dienen." „En dat is de hoogste liefde," zei Everard, terwijl hij de armen om haar heensloeg. „Dat heeft Hanani me duidelijk gemaakt. Everard, waarom heb je dat zoo lang geheim gehouden?" Hij zweeg een oogenblik. „Wil je 't mij niet zeggen?" vroeg ze. „Me dunkt dat kun je nu toch wel doen!" Hij aarzelde nog een oogenblik en zei toen. „Ik wil je geen pijn doen, lieveling, maar... eigenlijk was ik niet zeker, dat je nog iets om my gaf, totdat ik met je in den tempel was en je om mij zag schreien." „O, Everard!" Hij nam haar in de armen. „Ja, Stella! Ik dacht, dat ik je liefde had gedood en zelfs toen ik merkte, dat dat niet 't geval was, was ik er nog niet zeker van, dat je mijn laatste list zou vergeven." „En," fluisterde ze, „als ik je dien nu niet vergeven had?" „Dan was ik heengegaan," zei hij. „En zou me verlaten hebben?" „Ik zou af en toe wel by je zyn terugge komen, schat, onder de een of andere ver momming, ik zou niet altijd hebben kunnen wegblijven, maar ik zou je nooit overlast hebben aangedaan." „Everard, Everard!" en ze verborg 't ge laat aan zjn borst. „Ik voel me zoo be schaamd, zoo onwaardig." „Dat moet je niet, lieveling," fluisterde hij. „Laten we nu alleen gelukkig zijn." „Ik verlangde zoo naar je; ik miste je zoo," zei ze met gebroken stem. Hij hief haar gelaat tot hem op. „Ik miste zelf ook zeel," zei hy. „Ik zou die rol van Hanani nooit hebben kunnen spelen, als Peter me er niet toe had aange zet. Maar wat is dat nu? Tranen? Die wil ik niet zien, We kyken nu vóór-, niet achter waarts!" Ze sloeg de armen om zijn hals. „Ja, we zullen vooruit zien; maar, o Eve rard, beloof me, dat je me nooit meer zult misleiden." „Ik geloof niet, dat ik dat zou kunnen," zei hij. „Maar beloof 't me," hield ze aan. „Nu goed; ik beloof het je! Ben je nu te vreden?" En hij kuste haar betraand ge zichtje en drukte haar aan 't hart. „Zoo lang ik leef, zal ik je nooit meer misleiden. Maar 't was de eenige manier om in je nabijheid te zijn. Heb je het mij nu vergeven?" „Natuurlijk!" antwoordde ze bevend. ,,'t Was niet de kwestie van vergeven. Bui tendien, je hadt er reden voor. En, Everard," ze drong haar tranen terug, „ik vind 't zoo heerlyk, dat jy ons kind in de armen hield... toen 't 3tierf." „Myn lieve vrouw!" zeide h(j en h(j zweeg plotseling, want ook zijn stem weigerde dienst. 't Volgende oogenblik kuste hy haar ander maal teeder. „God geve, dat hij niet de eenige blijft," zei hy zachtjes. „Amen!" fluisterde ze En in de takken van den acacia boven hen, lachte de gaai vroolyk en vloog weg. EINDE.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7