W ieringermeer HITLER DE WERELD Victor Emanuel spreekt niet voor 1943 zelfstandig Post vluchten op Indiè in_ weinig woorden een slecht zeeman, Eerste Kamer Levensruimte vergt offers „Prinses Beatrix" op duintop Herdenking Marnix v. St* Aldegonde conomische larometer Vrijwillige luchtverdediging van de hoofdstad Ijsventer nam sieraden weg Geld uit kleedkamer gestolen Gemeentegeld verduisterd Geen stroom? Geen nood meer! INDUSTRIE EN K.L.M. UITGESCHAKELD BIJ BESTUDEERING VAN HET PRO BLEEM DER NATIONALE VLIEG- TUIGENINDUSTRIE. Gisteren hadden in de Eerste Kamer de replieken plaats over de begrooting van Wa terstaat. De heer Wiardi Beekman (s.d.) breekt nogmaals een lans voor de nationale vlieg tuigindustrie en zegt dat deze volkomen in staat is aan de eischen van het moderne vliegwezen te voldoen. De andere sprekers brengen geen nieuws ter sprake, waarna de minister van Water staat, de heer van Buuren dupliceert. Spr. deelt den heer Wiardi Beek man mede, dat hij niet voelt voor opneming van vertegenwoordiging van industrie en K.L.M. in de regee- ringscommissie, welke het vraagstuk van de binnenlandsche vliegtuigin dustrie zal bestudeeren. Die studie kan 't best gebeuren door een inter departementale commissie. Het is niet zoo gemakkelijk voor de bin nenlandsche industrie om binnen korten tijd ontwerpen voor verkeersvliegtuigen te maken. Dat er 15 ontwerpen in de afgeloopen ja ren zijn gemaakt, moet men met een schepje zout nemen. Bovendien zullen bij licentie- bouw aanvankelijk vele onderdelen uit het buitenland moeten komen. Hot combineeren van licentiebouw van buitenlandsche typen en van het maken van een eigen type acht spr. bijna onmogelijk. De nadruk moet wor den gelegd op de ontwikkeling van een eigen type. De begrootingen van het departement van Waterstaat, van het Verkeersfonds en van de Staatsmijnen in Limburg worden aange nomen met aanteekening dat de N.S.B. wenscht geacht te worden te hebben tegen gestemd. N.O.-Polder en Wieringermeer. Aan de orde zijn dan de begrootingen van het Zuiderzeefonds en van het openbaar lichaam „De Wieringermeer" voor 1939, wel ke gezamenlijk worden behandeld. De heer Heldring (lib.) meent dat het niet juist is, dat ten opzichte van den Noord- Oost Polder onvoldoende rekening is ge houden met de renteberekening aan de hand van gegevens, welke door de ervaring met den Wieringermeerpolder voorhanden 1 waren. Alvorens een besluit inzake den Zuidpol der te nemen, bestudeere men de economi sche zijde van de inpoldering grondig. De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) is het met den minister eens dat gemengde be drijven boven 20 hectare wel verdedigbaar zijn, in het algemeen. Doch in Zeeland heeft men op de zware klei kleine bedrijven, waar loonploegers arbeiden. In de Wieringermeer ware deze manier van werken ook eens te overwegen. De bedrijven moeten niet te groot zijn, ten einde zooveel mogelijk boeren een be staan te verschaffen. Het sociale belang moet, zooals in het plan-Westhoff, op den voorgrond staan. De minister is, naast de uitgegeven kleine bedrijven, voornemens in 1939 en 1940 nog honderd bedrijfjes van 8 14 hectare in de Wieringermeer te verpach ten. Landbouwtechnisch zijn groote bedrij ven beter. Maar hier gaat het er om, rnen- schen aan werk te helpen. Het pachten moet mogelijk zijn! De heer Hiemstra (s.d.) merkt op, dat het vaststaat, dat de Wieringer meer verlies zal opleveren. Maar dit mag geen argument zijn tegen ver dere inpoldering. Het gaat om de noodige levensruimte. Er mag ook geen aanleiding zijn voor te hooge pachten in de Wieringermeer. Men wil de bedrijven ook weer niet zoo klein, dat we straks weer opgescheept zijn met menschen die steun behoeven. Arbeiders die aan het in cultuur brengen van de Wie ringermeer hebben medegewerkt, zouden de voorkeur hebben. Spr. vraagt zich af, hoe de minister zich dit gedacht heeft. Ook de ze arbeiders zouden een bedrijfskapitaal moe ten hebben van f 300 per hectare, waarvan zouden ze die gemiddelde f 3000 moeten ha len? De familie dezer menschen hebben ge woonlijk niet meer dan 0.0 en de landbouw- banken zullen hun ook niet gemakkelijk kunnen hebben. Het voornemen t.a.v. deze arbeiders is dan ook niet meer dan een slag in de lucht, tenzij de staat hun het pachten mogelijk maakt. De bestuursindeeling. Spr. begrijpt niet, waarom zoolang gewacht wordt met de bestuursindeeling. De minis ter moet niet zoo pessimistisch zijn. De sta biliteit der bevolking behoeft geen bezwaar te zijn. Finanrieele moeilijkheden waren te ondervangen door tijdelijke vrijstelling van grondbelasting. Reeds nu is de quaesfie der inschakeling van de nieuwe gemeente in het Gemeente fonds te overwegen. Thans heeft de Wieringermeerhevolking geen invloed op het bestuur. Het is daar een protectoraat zonder militaire bescherming. De Joodsche kolonisatie. De heer Van Vessem (N.SB.) komt terug op de studie van dr. van Heek. die een be drijfseconomisch verlies in de Wieringer meer van S0 millioen herekont. Voor het verkriieen van meer levensruimte moeten echter offers worden gebracht. De minister heeft cijfers gegeven betref fende de resultaten der .Toodsche kolonisatie in de Wieringermeer o.m. blijkt dat er "24 kolonisten naar Duitschland teruggekeerd zijn. Het levensgevaar voor de Joden 'in Duitschland blijkt dus zoo groot niet te zijn, aldus spr, yan de 494 in het kamp opgeno men Joodsche uitgewekenen zijn er 245 naar verschillende landen vertrokken. Waa» bleven de overigen? Zijn er onder de tegen woordige kampbewoners, die er van 't be gin af waren? Minister critiseert dr. van Heek. De minister van Waterstaat, de heer Van Buuren, zal bij de jaarlijksche begrootingen mededeelingen doen betreffende de in de inpoldering gestoken kapitalen. Spr. zal de vergadering niet vermoeien met allerlei bij zonderheden over de berekeningen van den lir. van Heek; verschillende onnauwkeurig heden zouden er niet in voorkomen als deze zich tot het departement had gewend. Spr. zet de gevolgde methoden van rente berekening nader uiteen Voor geconsoli deerde objecten en kapitalen is de staats schuldrente in aanmerking genomen, ove rigens geldt de kort-geld-rente. Economisch is het volkomen verantwoord, werken als deze te doen uitvoeren op de gevolgde manier, waardoor de werkloosheid wordt tegengegaan. Vóór de verdere inpol dering zal de uiterste studie ook economi sche, worden gemaakt. Geen bedrijven zonder toekomstl Bij de uitgifte van kleine bedrijven in de Wieringermeer zal spr. aan de gemaakte opmerkingen de volle aandacht wijden. Be drijven zonder toekomst, die naar den steun drijven, zijn niet gewenscht. Voorzichtigheid is gebóden; spr. zal de kwestie nog eens in ernstige overweging nemen. Wat het uitgeven van bedrijfjes aan de arbeiders der Wieringermeer betreft, spr. zal zijn uiterste best doen, die uitgifte te doen slagen; staatshulp ware in de laatste plaats te overwegen. Spr. hoopt dat zoo spoedig mogelijk tot een normaal gemeentebestuur zal kunnen worden gekomen. Er zijn echter verschillen de moeilijkheden te overwinnen. Vóór 1943 zal de zelfstandigheid niet bereikt kunnen zijn. Wat het Joodsche kolonisatiekamp in de Wieringermeer betreft, er zijn er nog 225. Dit aantal is er ook noodig. Spr. kan thans niet zeggen of er nog menschen zijn, die er in 't begin al waren. De begrootingen voor het Zuiderzeefonds en de Wieringermeer voor 1939 worden z.h. st. aangenomen. Evenzoo en zonder debat de begrooting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJ- muiden voor 1939. Idem de wetsontwerpen tot vaststelling van de begrooting van inkomsten en uitga ven van de rijksafdeeling van het openbaar lichaam „de Wieringermeer" voor 1938, wij ziging van de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Zuiderzeefonds voor 1938. De vergadering wordt tot nadere bijeen roeping gesloten. WAAROM HIJ DE ZEEROUTE KOOS. Dobberend op de onstuimige golven van de Oostzee aan boord van zijn vestzak-slag schip de „Deutschland" heeft Adolf Hitier zich naar zijn jongste verworven gebied, Memel, begeven. Een week na'dat hij zijn intocht in het met een sneeuwkleed bedekte Praag had gehouden, begaf hij zich aan boord van de Deutschland, om aan het hoofd van de grootste helft der Duitsche vloot dadelijk zee te kiezen. Hij koos hiervoor den weg over zee, hoe wel hij heelemaal niet van de zee houdt en bijna doorloopend zeeziek is. Er waren twee redenen voor deze keuze Ten eerste loopt de landroute van Berlijn naar Memel door de Poolsche corridor, vroeger Duitsch gebied en het laatste groo te litteeken dat Duitschland van den we reldoorlog heeft overgehouden,. In de Corridor leven ongeveer een millioen vroegere Duitschers onder Poolsch bestuur. Ten tweede wilde de Fuehrer zijn vloot eens wat meer publiciteit geven. Tot nu heeft de Duitsche vloot bij alle veroveringen in Centraal Europa geen actieve rol ge speeld. Nu was er een schoone gelegenheid om de vloot op het tooneel te doen verschij nen, Nieuw koloniehuis te Egmond aan Zee geopend. In tegenwoordigheid van talrijke autori teiten is Donderdagmiddag te Egmond aan Zee het koloniehuis „Prinses Beatrix", het nieuwe tehuis van de Vereeniging voor Christelijke Gezondheids- en Vacantiekolo- niën in Nederland, geopend. Het nieuwe koloniehuis, schitterend boven op een duintop gebouwd, biedt ruimte voor bijna 100 kinderen. Het is gebouwd door den architect M. J. Holst uit Zeist. Bij inrich ting, verwarming enz. is gebruik gemaakt van de nieuwste vindingen op technisch en hygiënisch gebied. Het is voor de kolonie- verpleging in Nederland een prachtige aan winst. H.M. de Koningin, bescherm vrouwe van het comité. Het heeft H.M. de Koningin behaagd het beschermvrouwschap te aanvaarden van 't Nationaal Comité ter herdenking van Fi- lips van Marnix van Sint Aldegonde. E B Week v. Maandag l m Zaterd 13 Maart tot 14 Maart tot Effectenmarkt 18 Maart '39 19 Maart '38 Aandeelen koersen 84,9 91.5 Betalingsverkeer Omzet postcheque- en girodienst 114.4 94.8 Groothandel Groot ha ndelsprijzen 70.1 74.3 Omzet termijnmarkt Amsterdam 9.7 54.9 Kleinhandel Omzet winkelbedrijf 96.6 97.8 Goederenverkeer Gewerkte taken (1 taak halve ar 63.4 37.3 beidsdag) Haven Am sterdam Bevrachtingen wilde binnenvaart 101.7 74.1 \rbeidsmarkt Aanvragen van werk gevers 102.3 Aanbiedingen van 100.2 werknemers Plaatsingen 103.3 103.4 Geen illusie van eeuwigen vrede heeft Italië's Keizer, maar toch zoo lang mogelijk. In de gisteren gehouden vergadering der Kamer van Fasces en Corporaties heeft de Keizer van Italië zijn troonrede gehouden, waarin hij, verwijzende naar de verovering van Abessinië en de stichting van het Kei zerrijk zeide, dat deze gebeurtenis wel een beslissenden invloed moest hebben op de richtsnoeren van de Italiaansche binnen landsche politiek De uit de stancties voortko mende crisis eindigde daarmede, dat Italië zich uit den Volkenbond terugtrok. Boven dien werd in October 1936 de as RomeBer lijn opgericht, welke zoowel op een politie leen als op een economischen en cultureelen grondslag berust, en welke geleidelijk is uit gebreid door overeenkomsten met Japan, Hongar,ije,.en Mandsjoekwp. AVat Groot Brittannië betreft, de accoorden van 16 April hebben gunstige voorwaarden geschapen voor een consolidatie en een hervat ting der normale betrekkingen tus- schen beide landen. Sprekende over Frankrijk, zeide de Keizer het volgende: Wat Frankrijk betreft, in een of- ficieele nota van 17 December 1938 heeft mijn regeering vastgelegd, welke kwesties op dit oogenblik de beide landen van elkaar gescheiden houden. Zijn rede verlogend-, zeide de Keizer, dat aangezien tegenstrijdige belangen tusschen Spanje en Italië ontbreken, deze twee staten in den meest uitgebreiden zin kunnen sa menwerken. Hoewel Italië, zoo besloot de vorst, zich niet overgeeft aan de illusie van een eeuwi gen vrede, wenscht het ,dat de vrede zoo lang mogelijk zal duren, opdat het de hulp bronnen van zijn rijk volledig kan benutten. Voorts wees de Keizer nog op de „bijzon der vriendschappelijke betrekkingen welke de Italiaansche regeering onderhoudt met Albanië, Joegoslavië Polen en Zwitserland. Kerk en Staat. Tenslotte besprak de vorst nog de betrekkingen tusschen kerk en staat, waarvan hij zeide, dat die betrek kingen zullen blijven streven naar de meest hartelijke verhouding en samenwerking op het gebied der we derzij dsche rechten en verantwoor delijkheden. De voorlezing van de rede duurde onge veer 14 minuten. Zoowel bij het binnentre den als na voorlezing van zijn rede werd de vorst geestdriftig toegejuicht. GESLEEPTE TAXI VEROORZAAKTE AANRIJDING. Tegen den garage-chef H. J. H. te Leiden die op 1 Januari van dit jaar met een taxi, die achter een kraanwagen gesleept werd, een aanrijding had veroorzaakt, heeft de of ficier van Justitie bij de Haagsche recht bank een voorwaardelijke gevangenisstraf van één maand plus een geldboete van f 75 subs. 25 dagen hechtenis geëischt. De rechtbank, gisteren vonnis wijzend, ver oordeelde hem tot een voorwaardelijke gev. straf van één maand plus een geldboete van f 25 subs. 25 dagen hechtenis. VOETBAL. PROGRAMMA PROMOTIECOMPETITIE BKC, KW en ASSENDELFT. Bij de dezer dagen tusschen de vertegen woordigers van BKC, KW en Assendelft gevoerde besprekingen over de volgorde van de 6 wedstrijden voor de promotiecompeti tie om één plaats in de derde klasse is het volgende programma opgesteld: 2 April: 10 April: 16 April: 23 April: 30 April: 7 Mei: Assendelft—BKC. BKC—KVV. KWAssendelft. KVV—BKC. BKCAssendelft. Assendelft—KVV. Kost een millioen. Nu de minister-president Dr. H. en de minister van Defensie hebbel klaard, dat de landsverdedigmg tich r op de handhaving van de zelfstandig e van den staat, en dat het stelsel van piaat selijke, vrijwillige luchtafweer den steun de rpireering heeft, is ook te Amsténlan initiatief der Vereeniging ^'^'^Jfng gen Amsterdam-Noord, in samenwerking met Kamer van Koophandel en de ging voor Nationale Veiligheid, Comité Arp sterdam, een onderzoek ingesteld p wijze Amsterdam zich tegen luchtaanvallen zai moeten beveiligen. De kosten hiervoor zullen rond éém milli oen gulden bedragen, welk bedrag dooi viij willige bijdragen bij elkaar zal moeten den gebracht. De vrijwillige luchtafweer zal vol komen harmonisch aansluiten op den defensieg del Hembrug, Schiphol, Ouderkerk. Nadere bijzonderheden van plan en u t- voering zullen binnenkort bekend worden gemaakt. Veroordeeld tot V/2 jaar gevan genisstraf. Veertien dagen geleden eisclite het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank twee jaar gevangenisstraf tegen een 30-jarigen ijsven ter J. de B. uit Heemstede, die er van ver dacht werd ingebroken te hebben in een villa aldaar, waarbij een groot aantal zilve ren en gouden sieraden was gestolen. Bij zijn aanhouding had hij getracht ongemerkt een pakje weg te werpen, dat een deel van den buit bevatte.. Voor de rechtbank bleef de B. hardnek kig ontkennen, iets.van de inbraak af te weten. De rechtbank veroordeelde verdach te tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Zware straf geëischt. De Amsterdamsche officier van Justitie, Mr. L. de Blécourt vorderde gistermorgen tegen een 23-jarigen jongeman, die op hee- terdaad werd betrapt toen hij in het zwem bad aan den Heiligenweg in èén der kleed kamers geld uit een portemonnaie wegnam, een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De verd. bekende tweemaal geld te hebben ge stolen. Er was over verdachte geen reclasseerings- rapport uitgebracht en de verdediger ver zocht de rechtbank alsnog het uitbrengen van een rapport te gelasten. Het verzoek tot invrijheidstelling van verdachte werd door de rechtbank afgewezen. Vonnis 6 April. AGENT WAS AD REM. Een Amsterdamsche agent van politie zag gisternacht aan de Weesperzijde een vrachtauto, welke hij wel is waar nog nooit eerder had gezien, doch welke hem toch bekend voorkwam. Hij herinnerde zich een beschrijving van den wagen reeds eerder gelezen te hebben en wel naar aanleiding van een verzoek tot opsporing van de auto en aanhouding van den „eigenaar", door de marechaussee te Sittard. De man wordt er van verdacht de auto verduisterd te heb ben. De agent heeft den man aangehouden. Hij is voorloopig in het hoofdbureau van politie ingesloten. Gedurende tien jaren. Wegens verduistering van een bedrag van ongeveer f 9000, gepleegd in het tijdvak van 1 Januari 1928 tot 1 November 1938 ten na- deele van de gemeente Delft, heeft de 43- jarige boekhouder D. H. voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan. Het O.M. eisclite een gevangenisstraf voor den tijd van één jaar, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De rechtbank veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan acht maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Technische nieuwigheid van de Heemaf op de Jaarbeurs te Utrecht Voor technici is er op de Voorjaarsbeurs 1939 een zeer aardige stand van de Heemaf te bewonderen geweest, waarbij vooral zeer veel belangstelling vond de zoogenaamde nood-aggregaat. Onder aggregaat verslaat men in het algemeen een ophooping, sa menvatting van veel gelijksoortige dingen, in dit geval wil het zeggen, een bijzonder geconstrueerde generator, die stroom levert en aangedreven wordt door een benzinemo tor (Ford) of wel een dieselmotor (Krom hout); het vernuftige van het bijbehooren- de schakelsysteem bestaat nu hierin, dat bij het wegvallen van de netspanning auto matisch al die schakelingen verricht wor den, die noodig zijn om den verbrandings motor te starten en den generator in te schakelen voor het overnemen van de ge- heele aanwezige belasting. Men kan dus een bedrijfsstoring in een oogwenk opheffen. Van welk belang dit in tijden van spanning als deze, is, ligt voor de hand. P.T.T. bestelde o.a. reeds 23 van deze installaties, ook ziekenhuizen, kustver- hchting en waterleidingbedrijven vragen er veel naar. Verder waren er op dezen stand nog tal van technische nieuwighe- oH1' °;a' ®en modcl van één der motoren Sol) pk., 88 omw. mm.,, waarvan Heemaf er 3 in opdracht heeft voor het gemaal bii Lommer van de Zuiderzeewerken. Interes sant is te vermelden dat deze motoren per min. gezamenlijk ca. 1.500.000 liter water uit den N.O. Polder zullen malen! Vertrek van Aankomst t« Rang. 23 Mrt. Singap. 23 Alcx. 23 Mrt. Napels 23 Alcx. 23 Mrt. Basra 23 Mrt Rang. 23 Mrt. Jodhp. 23 Mrt, A'dam 23 Mrt. Rome 23 Mrt Band. 23 Mrt. Medan 23 Mrt Wielewaal (heenreis) Nandoe (terugreis) Oehoe (heenreis) Emoe (terugreis) Pelikaan (heenreis) Gier (terugreis) Maarschalk Pétain eindelijk naar Franco? Men meent te weten, dat maarschalk Pé. tain morgen of overmorgen door Franco zal worden ontvangen en bij deze gelegen- beid zijn geloofsbrieven overhandigen. Tienduizend Romeinsche munten gevonden, In den tuin van een boerenwoning te La Vineuse heeft men een groote bron zen pul gevonden, meer dan 10.000 Ro meinsche munten bevattende, welke daar in meer dan zeventien ecuwen verborgen zijn gebleven. Aardbeving in Hongarije. Gisterochtend te 6.40 uur is een aardbeving gevoeld in de streek van Debreczcn. Meubelen wer den omvergeworpen, terwijl er scheuren in de muren kwamen. Italiaansch graan naar de Donaulanden. Gemeld wordt, dat Italië onderhandelt over den aankoop van 90.000 ton tarwe in drie gelijke deelen in Zuid-Slavië, Hon garije en Roemenië. Volgens makelaars te Genua bestaan er verdere plannen tot den verkoop van ongeveer 100.000 ton tarwe uit de Donaulanden aan het recht- sche Spanje. Zuid-Afrika erkent Franco. De regeering der Unie van Zuid-Afrika heeft volgens een officieele mededeeling besloten de re geering van Franco te erkennen. In ongenade? Men merkt op, dat in da samenstelling van het centraal comité van de communistische partij in de Sovjet- Unie de vroegere volkscommissaris voor binnenlandsche zaken, Iejof, is vervangen door Beria. Malenkof vervangt Iejof als secretaris van het centraal comité. Hongaren op audiëntie bij den Paus. Z.H. de Paus heeft ongeveer 700 Hongaar- sche pelgrims in audiëntie ontvangen. Hij sprak ze toe in het Hongaarsch en het Duitsch. In zijn toespraak gaf de Paus zijn verlangen naar vrede onder de volken te kennen. Canada wil luchtbases aanleggen. De ml< nister van landsverdediging van Canada, Mackenzie, heeft in het Lagerhuis mede gedeeld, dat Canada dit jaar zeer agressie ve stappen wilde nemen tot ontwikke ling van de luchthavens aan de kust van den Atlantischen Oceaan. Yankee Clipper naar Europa. Indien dei noodige vergunningen van de regeeringen van Frankrijk, Engeland en Portugal op tijd binnenkomen, zal de groote Ameri- kaansche vlicgboot „Yankee Clipper" he denmiddag 0111 drie uur g.m.t. voor de eer ste vlucht over den Atlantische Oceaan opstijgen. Het toestel vertrekt uit Baltimo- re en zal over de Azoren, Lissabon en Mar- seille naar Southampton vliegen. Aan boord zullen zich negen waarnemers en een uit twaalf personen bestaande beman ning bevinden. Roosevelt wil geen „Keizer van Ethiopië" zeggen Toen de Italiaansche am bassadeur President Roosevelt zijn ge loofsbrieven overhandigde, vermeed de laatste de woorden „keizer v. Ethiopië" te gcbruiken( hoewel de ambassadeur zijn geloofsbrieven had overhandigd in naam van den koning van Italië en Kei zer van Ethiopië. Schuschnigg binnenkort vrij? MevroutM Schuschnigg heeft een onderhoud gehad met gouwleider Biirckel. Verwacht wordt dat Schuschnigg over twee of drie we ken in vrijheid zal worden gesteld. Joodsche gemeente in Dantzig geliquideerd» De Senaat heeft in het wettenblad een verordening gepubliceerd, welke een ge ordende liquidatie tier Joodsche gemeente van de vrije stad Dantzig zal moeten mo gelijk maken. De verordening treedt direct in wer king en verliest na twee jaren haar gel digheid. Vrachtauto's voor het Zwitsersche leger. 4 De nationale raad heeft met 119 stemmen en geen stemmen tegen, goedkeuring ge- hecht aan een maatregel betreffende ver grooting van 't aantal vrachtauto's, die voor het leger gebruikt kunnen worden, waarmede een crediet van 1.400.000 frc. gemoeid is voor schadevergoeding aan de eigenaars der vrachtauto s. Menschenhandel in Amerika. Er zulletf strenge maatregelen worden uitgevaar digd tegen scheepskapiteins die menschen 111 Amerika smokkelen. Het komt niet zelden voor, dat 250 man equipage zooge naamd deserteert. Het is dan echter afgó sproken werk en de kapitein ontvangt ~o tot 50 dollar per hoofd. Bomaanslagen te Coventry. Gisteren ziW in de ondergrondsche kabels van den te lefoondienst te Coventry vier bomaansla gen gepleegd, die aanmerkelijke schade hebben veroorzaakt en ruim duizend abon- nes van de telefoon van alle verbindingen hebben verstoken. In één geval werd een mangatdeksel meer dan 20 meter de lucht ingeslingerd en duizenden ruiten zijn in 'Ie betrokken straten gesprongen. Een man werd door rondvliegend puin getrof fen en is naar een ziekenhuis vervoerd. olgens de politie heeft men, evenals den vorigen avond te Birmingham, onmisken baar te doen met het werk van Iersche terroristen. I

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2