pretrihbr urten De Stafmuziek in „dienst der menschlievendheid" Het jubileerende stafmuziekkorps lweeae r>mu begroeider Stafmuziek H. Ms. „Sumatra" is weer thuisgekomen eine technische Neuerung Propaganda-fïlmavond van de Chr* geheel onthouding Den Helder De eerste voorjaars haring Onthulling grafsteen van Jan Schendelaar 1918192/f „Ein Musikalischer Spatz" von Mosart. Uitvoering ten bate Voor het Duitsche kind". Strobel Steinrath Pala van der Moot Van Herpen Bijl O, muzijk bij Uw accoorden Is de Taal zoo koud, zoo schraal, Waarom zoekt de ziel naar woorden Gij slechts zijt haar Moedertaal. Liefde en Vriendschap kunnen vloeien, Waar bedrog de lippen plooit; Maar Muzijk, Uw Melodijen Streelen, maar bedriegen nooit. (Als hulde voorgedragen aan de „Kleine Kapel" van de Stafmuzijk der Koninklijk? Nederland- sche Marine. Door Benoit H. Polak, 1900). De geest onder de Stafmuzikanten, als om schreven in het vorig artikel, kon behoudens enkele uitzonderingen, niet anders dan goed worden genoemd. Vele leden van de Kapel toch, waren als jongen tegelijkertijd in dienst gekomen; en zoo gezamenlijk opgegroeid tot volslagen muzikant. De „korpsgeest" zouden we kunnen zeggen- wat oorzaak dat vele vermakelijke incidenten plaats vonden. Zoo had één van de leden der Kapel een „Revue" geschreven, waarin de muzikanten, ieder naar zijn kunnen, meespeelden. In het laatste bedrijf van die „Revue" kwam een echt paard op het tooneel. Deze viervoeter, natuurlijk zenuwachtig geworden van al dat vreemde, stond te trillen en te draaien en deed iets voor het publiek, dat in den regel in stal of straten gebeurd tot ge rief van de musschen! Groote hilariteit onder de toeschouwers! De auteur van de revue, die zelf meespeel de als stalknecht, bleek onvervaard, pakte een bezem en veegde het gedeponeerde met dezelfde vaart in het souffleurshokje, tot groote ontsteltenis van den collega-muzikant souffleur, die in deze catacombe zijn mede werking gaf en rijkelijk voorzien werd van geconserveerde haver. De Scheepskapellen, zij het in veranderden vorm, waren ook weer in eere hersteld. Zij f werden samengesteld uit liefhebbers op de vloot en stonden onder Directie van een aan boord gedetacheerde Stafmuzikant van de Marinekapel. Vele muzikanten-liefhebbers zijn zoodoende beroepsmusici geworden en in den loop der jaren zeer goede krachten gebleken voor onze Stafmuziek. Als matroos-muzikant aangenomen, werden zij later als Stafmuzi kant met den rang van Sergeant of Majoor- titulair gepensionneerd. De humor op de vloot opgedaan, kwam op lateren leeftijd tot uiting en zeer weinigen weten dat het zoo bekende lied:Jopie Slim en Dikkie Bigmans, onder de pet van Stafmuzi kant Melicf vandaan komt, die de coupletten dichtte aan boord van H. Hls. „Gelderland", daarmede Stafmuzikant Noor als Dikkie Big mans onsterfelijk makende. Geheel Nederland heeft het refrein over genomen en zong jarenlang deze regelen die in de Stafmuziek hun oorsprong vonden. De opvoeding aan boord tot muzikant ging eigenaardig toe. Eerst werd aan de matro zen gevraagd of er liefhebbers waren. Kon men goed zingen dan maakten dezen een goeden kans om in het Fan farekorps opgenomen te worden. Was het benoodigde aantal uitgekozen, dan ging de Kapelmeester-muzikant aan het uit kiezen welk instrument een ieder toe gedeeld zou worden. Met een „Oh, jij hebt dikke lippen", werd één der jonge lui tot bassist gebombardeerd en bleef dit tot aan het eind der opleiding. Evenwel, de muziekkorpsen aan boord werkten zeer opvoedend en was het een ge not voor de opvarenden van een schip, dat zoo'n Kapel aan boord had. Bij bezoeken aan het buitenland of op zee, overal deed zij dienst; en menig dansje werd er „gepikt" op muziek van het niet te groote repertoir. Dit was evenwel geen bezwaar, bij het eind van het repertoir begon men maar weer van voren af aan. Stemming was er altijd. Deze „Kapel len" golden als een goede vooropleiding tot aanneming bij het Korps Stafmuziek. De Stafmuziek zelve, onder Kapelmeester Hazebroek, weerde zich danig in den loop der jaren. Om eenige vertegenwoordigingen en concerten te memoreeren, tijdens deze periode, moeten we even terug gaan. In 1907 een groote optocht met reveille, parade enz., wegens de „De Ruyterfeesten" ter gelegenheid van de herdenking van dezen zeeheld. 1910. Grootste deel van de Stafmuziek naar Engeland ter gelegenheid van de kroning van H.M. Koning George V. 1911. Naar Den Haag, bezoek van den Franschen President Fallieres aan H.M. de Koningin. 1912. Naar Amsterdam ter muzikale op luistering (gelijktijdig met alle Legermuziek- korpsen van de Landmacht), wegens het be zoek van Z.M. Koning Albert van België. 1913. Viering van de „Onafhankelijkheids- feesten" te Den Helder en Hellevoetsluis. 1923. In Maart bezoek van den Koning van Denemarken en in Juni bezoek van den Koning van Zweden. Dan nog de diverse Popuaire Concerten in Tivoli en Casino. Begin der Marine-concerten. 27 October 1918 begonnen de Marine concerten in den vorm zooals we die nu nog kennen. Oorspronkelijk een idee van de hee- ren A. Leewens en C. de Boer Jr., kwam later de zoo zeer bekende muziekliefhebber de heer Delgorge in het trio. Mede door den steun van B. en W. van Den Helder, die een flinke jaarlijksche subsidie gaven, zijn door de jaren heen deze Volksconcerten, later „Marineconcerten" geheeten, voor ons be waard gebleven. Om alles op te noemen, het zou chrono logisch een geweldige lijst vormen van muzi kale prestaties ten behoeve van den Dienst. Daarom doet het zoo'n genoegen ook buiten den dienst om, vermeldenswaardige feiten te kunnen memoreeren. Als we ons bepalen tot de „Oorlogsjaren" en de „Naoorlogschejaren", dan lezen we dat ook de Stafmuziek haar bijdragen gaf tot leniging der menschheid. Spontaan, met een geweldig enthousiasme werkten de Stafmuzi kanten mede aan inzamelingen, gaven con certen, collecteerden, deden alles ten bate der menschlievendheid en tot verlichting van bijzondere nooden. September 1917, medewerking aan het „Steuncomité" op de Heldersche Sportvelden. Massazang „De Slag bij Waterloo" Hazebroek componeerde „Avant 1'Assaut" voor Kapel en Mannenkoor en gaf daar de première. Na de Mobilisatie, hulpacties en comité's rezen als paddenstoelen uit den grond, de Staf was paraat voor: „Het Duitsche Kind" „Het Russische Kind" „Het Hongaarsche Kind" Hon gersnood in China" „Overstroomingen" Rampen in het algemeen, gratis en welwillend werd er geconcerteerd. Kapitalen heeft de Stafmuziek helpen col lecteeren. Bijgaande foto's getuigen van deze daden. Velen van hen die hier op voorkomen, zijn al gepensionneerd, anderen overleden. Eén populaire figuur willen hier memoreeren, op beide foto's aanwezig: Jan B ij 1, de popu laire en humoristische stafmuzikant, onlangs overleden op slechts een-en-vijftigjarigen leef tijd, de motor van vele gezellige avonden en allen welbekend door zijn gitaar en liedjes uit de oude doos. Deze medewerkingen aan „Good will days", heeft de sympathie voor onze Marinekapel in niet geringe mate helpen bevorderen. Ook aan den diensttijd van den heer Haze broek kwam een eind. Een voldaan gevoel voor het gepresteerde in deze jaren moet de scheidende Kapel meester zeer zeker hebben gehad. In de laatste jaren van zijn directeurschap was de Regeering aan het bezuinigen ge slagen, en de Kapel was een der eerste slacht offers zouden we haast zeggen, die hierin deelde. In 1922 vertrok deze kapelmeester. De ontvangen gelden waar borgen een uitstekend feest programma. De gelden, die voor het jubileerende Stafmuziekkorps zjjn ontvangen, heb ben aan de door het comité gesteldè verwachtingen beantwoord, zoodat een feestprogramma voor den eersten April kan worden samengesteld, dat de jubilaris waardig is. Het is ons nog niet mogelijk het programma tot in alle onderdeelen te vermelden, maar vast staat, dat 's morgens om 9 uur, bij de vlaggeparade aan boord van het „Wachtschip", de commandant der Marine, Schout hjj Nacht H. Jolles, een toespraak tot het jubileerende korps zal houden. Uit erkentelijkheid, voor wat de bur gerij voor het korps heeft gedaan, zal 's middags om S uur een rongang door de stad worden gemaakt, met het korps adelborsten, daarbij zal langs het Directiegebouw worden gemarcheerd, waar de commandant der Marine de troep zal gadeslaan. 's Avonds zal aan het korps een serenade worden gebracht, waarover wij volgende week bizonderheden hopen te geven, terwijl na afloop daarvan een feestavond in „Casino" plaats heeft, waar een feestprogramma wordt uit gevoerd, dat klinkt als een klok en waarbij de leden van het jubileerende korps de hoofdschotel verzorgen. Er wachten dien avond nog verschil lende verrassingen, waarop wij echter niet vooruit zullen loopen. Volgende week zullen we de bizon derheden vermelden en tevens de route bekend maken, die het jubi leerende korps door de gemeente zal maken. Hedenmorgen in de haven van Nieuwediep gearriveerd. Hedenmorgen, te omstreeks 9.30 uur, is H. Ms. kruiser „Sumatra", onder com mando van den kapitein-luitenant ter zee C. H. Brouwer, in de haven van Nieuwe diep aangekomen, en beëindigde hiermede de voorjaarsreis naar de Middellandsche Zee-wateren. Reeds gisteren was het schip op de reede gekomen. Op 11 Januari vertrokken, werden tal van havenplaatsen aangedaan: om er slechts enkele te noemen: Oran, Malta, Palermo, Sardinië, Algiers en Tanger. Ook zijn in de Middellandsche Zee, o.a. bij Sardinië een groot aantal oefeningen ge houden. De ontvangst in de havenplaatsen kenmerkte zich vrijwel overal door een groote mate van hartelijkheid. Niet in het minst was dit het geval in Tanger en Algiers, zooals men uit de desbetref fende verslagen in onze krant gelezen kan hebben. Uiteraard was er voor deze aankomst niet zoo heel veel belangstelling. Het feit, dat de kruiser op Zaterdagmorgen aan kwam, zal daaraan wel niet vreemd ge weest zijn. Van de reede stoomde de „Sumatra" op naar de haven, en werd door de sleep- booten „Nestor" en „Amsterdam" de ha ven binnengesleept, alwaar ligplaats ge nomen werd voor het Commandements- gebouw. PCPTPCT YTELIfP r- JACl t B€>IP In de jaren 1918192li. De Stafmuzikantencollecteeren ten bate van „Het Russische kind". JTÜlP zóó spreekt de Zwitsersche winkelier over Linobèl: „Een technische nieuwigheid, een vloerbedekking met bij zonder voorname werking". De film is door zijn suggestieve uitbeelding een van de beste propagandamiddelen, die men kan bedenken, zoodat het niet te verwonderen is, dat de Nationale Christelijke Geheelonthou- dersvereeniging in samenwerking met de Ge reformeerde Vereeniging van Drankbestrijding, haar toevlucht heeft genomen tot een film avond om haar doel en streven in breederen kring bekendheid te geven. Het was voor een uitstekend bezet „Musis Sacrum", dat de voorzitter van de Nat. Chr. Geheelonthoudersver., den heer C. J. Bijlsma, na te zijn voorgegaan in gebed, het openings woord uitsprak. In het bijzonder richtte hij een woord van welkom tot den heer Van Veen, die de film zou vertoonen. De voorzitter wees op de ellende, die door den drank teweeg kan worden gebracht. In een treffende geschiedenis vertelde hij, waartoe de drank den mensch kan brengen, dat een heele familie te gronde kan worden gericht. De matigheid is een eerste stap^iJi de richting van een volkomen verderf. Zoo lang de drank in de wereld is, zoo richt hij een woord tot de ouders, zoo lang staan ook 'Uw kinderen bloot aan het gevaar van den drank. Moet U juist de ellende van den drank ondervinden om tot de overtuiging te komen van de noodzakelijkheid van onzen strijd? Hij eindigt met de woorden „Geeft U op als lid van onze vereeniging, doet het voor U zelf, voor uw naaste, doet het voor Christus". Na de vertooning van een tweetal korte, geestige films wordt dan overgegaan tot de vertooning van de hoofdfilm „De onbekende misdadiger". Dit Zwitsersche filmwerk geeft een ware ge schiedenis weer, die zich heeft afgespeeld in de mooie omgeving van Genève. Op een aangrij pende wijze wordt een beeld gegeven van een gezin, dat door drankmisbruik geraakt in de diepste ellende. Een moeder, die haar man, die een kwaden dronk over zich heeft, uit zelfver dediging doodsteekt. En juist in deze film komt naar voren, wat het voor kinderen kan beteekenen, wanneer een geschiedenis als deze zich afspeelt. Bijzonder mooie natuuropnamen maken het levendige verhaal tot een prachtig geheel en das te treffender is de wreedheid van het lot dat deze vrouw beschoren is. Het slot van de film toont aan, dat de eigen lijke misdadiger niet de vrouw is, die haar man noodgedwongen het leven benam, maar wel een vriend van hem, die hem overhaalde om ster ken drank te gebruiken. Het was de heer Van Veen, die tusschen de bedrijven door een kort propagandawoord sprak. Hij wijst erop, dat de laatste jaren het drank gebruik weer toeneemt en dat wanneer het zoo doorgaat, over enkele jaren het aantal dronk aards met ettelijke zal zijn vermeerderd. Is het niet treurig, dat de regeering de drankaccijns wil verlagen, omdat er dan meer gedronken zal worden en op deze wijze meer belasting zal worden betaald dan met den tegenwoordigen accijns. Alleen in Amsterdam hebben zich reeds 1100 bij ons consultatiebureau opgegeven, menschen, die niet in staat zijn alleen van den drank af te komen. In Haar rede over moraale en geestelijke herbewapening heeft H. M. de Koningin het duidelijk gezegd „Wij moeten elkanders lasten dragen om alzoo de wet van Christus te ver vullen". Hebt gij al geprobeerd de lasten van een dronkaard te dragen? Wij moeten ons af vragen wat Christus in deze van ons eischt. Het was tenslotte de heer De Jong, de voor zitter van de Gereformeerde Vereeniging van Drankbestrijding, die een slotwoord sprak. Hij dankte den heer Van Veen voor de bijzonder mooie en doeltreffende filmvertooning en wek te de aanwezigen op lid te worden. Het leger der drankbestrijding is klein en de macht die bestreden moet worden, groot, werkt daarom mede en steun het doel. Hierna ging de heer De Jong in dankgebed voor. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 27 Maart tot 1 April wordt de avonddienst waargenomen door A. P. Hoolmans, Spoorstraat, Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur Ds. F. W. J. v. d. Poel. Geret. Kerk (Julianapark) 's Morgens 9 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Morgens 10.45 u.: Cand. Y. Feenstra. 's Avonds 5.30 uur Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur. Ds. Tollenaar, 's Avonds 5.30 u.: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Ds. Hennephof, van Scheveningen. Donderdag 30 Maart. 's Avonds 7.15 uur, Ds. Hennephof, van Scheveningen Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur den heer J. Rebel. Herst, Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meiners. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) Geen dienst. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verheij. 10 uur kerkdienst. 's Avonds 7 u. Lijdensmeditatie. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen. Gebouw Middenstraat 117 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7% uur v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3% uur n.m. Openluchtsamenkomst. Julianapark. 8 uur n.m. Verlossingsamenkomst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdjjkstraat hoek Schagenstraat. Geen dienst. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur: Ds. M. van Wichen. JULLANADORP Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur. De heer I. Kuiper van Bilthoven. Gisterenmorgen is alhier de eerste voorjaars haring aangevoerd, gevangen aan Texels strand in de haringkamer van den heer Beum- kes. Zooals begrijpelijk, was er groote belang stelling voor deze eerste haring, al waren het er slechts 103 in getal. De eerste haring is er, en wie weet volgt er weldra meer. Voorheen was omstreeks dezen tijd het haringseizoen al in vollen gang, zelfs het vorige jaar, wat toch een slecht haring jaar was, was er om dezen tijd al een paar duizend gulden haring verhandeld. De verwachting over de haringvangst is dan ook allerminst hooggespannen, integendeel men verwacht er niet veel meer van. De gulden tijd, dat de voorjaarsvisscherij voor velen een tijd van voorspoed beteekende, waar men een belangrijk gedeelte van het jaar op kon teren, is voorbij. Het lijkt zelfs een sprookje, dat er voorheen, in verband met de haringvisscherij, gesproken werd van een zil verregen, en toch was het de simpele waar heid. De afsluitdijk maakte een einde aan den vroegeren vischrijkdom in deze omgeving, want niet alleen dat er haast geen haring meer komt, ook talrijke andere vischsoorten zijn öf schaarsch geworden öf geheel verdwenen, zelfs de garnalen, die hier in de gaten en op de reede immer in groote hoeveelheden aanwezig waren, zijn voor een belangrijk deel verdwenen. Maar de eerste haring is er, wachten we af wat de toekomst brengt. Eenige maanden geleden overleed in Den Ouden Helder de oud-zeeridder Jan Schende laar, populair bekend als „Jan-van-Loodje". Schendelaar werd begraven op de algemeene begraafplaats, maar velen in Den Helder ging het aan het hart, dat er geen grafsteen op de laatste rustplaats van „Jan-van-Loodje" aange bracht was. Hierin zal thans verandering komen: van middag te 3 uur wordt op het kerkhof een een voudige grafsteen onthuld, die tegelijkertijd aan de zorgen van de vereeniging „Moed, Volhar ding, Zelfopoffering" aangeboden zal worden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5