Japan samen met de democratische landen? Duitschland weer koloniën? DE WERELD M 'n Kanonnen in huurkoop £toïrn op ^ee UoAm aatt ui-at Een slag voor onze bollenkweekers Bedenkelijke bescherming der kleine landen Postvlucbten op Indië Radioprogramma Geen onmiddellijke bedreiging van Zwitserland PUBLICATIE Bezwaren tegen het Rijtijdenbesluit De geldschaarschte van het Duitsche Rijk. Zaterdag konden wij reeds berichten, dat volgens een nieuw decreet van Hitier het Duitsche Rijk, de landen, de gemeenten en de gemeenteorganisaties, de rijksspoorwe gen, de rijkspost, de rijksautowegen en an dere rechtspersonen e.d. lichamen verplicht lijn leveranties en andere prestaties van in- dustrieele ondernemingen tot een bedrag van 40 pet. van de rekening in belasting bons te betalen, bij rekeningen van niet minder dan 500 R.M. Belastingbons als munt. De industrieele ondernemer heeft het recht leveranties en andere prestaties, die een industrieel ondernemer aan hem heeft gezonden of jegens hem heeft verricht, tot 40 pet. van het rekeningsbedrag in belas tingbons te voldoen, d.w.z. hij mag de be lastingbons doorgeven. Er zullen, schreven wij, twee soorten helastingbons worden uitgegeven. Betas tingbon 1 zal zeven maanden na de uit gifte door de openbare kassen in betaling aangenomen worden, belastingbon 2 na (ie 37ste maand. Belastingbon 2 zal dan in be taling worden aangenomen tegen 112 pet. van de nominale waarden. De belastingbons 1 geven voor het geval, dat de industrieele ondernemer ze een tijdlang in portefeuille houdt, belangrijke belastingvoordeelen. Zoo kan hij, al naar den tijd, dat hij de bons in zijn bezit heeft, 20 tot 35 pet,, van de waarde der bons gebruiken voor buitenge wone, belastingvrije afschrijvingen op aan slijtage onderhevige bedrijfsgoederen. De „Deutsche Allgem. Zeitung" geeft over de uitgifte van deze belasting-bons de vol gende aan duidelijkheid niets overlatende verklaring: „Het financieren van de behoefte „van het Rijk wordt veel eenvoudi- „ger, doordat de Staat nu eigenlijk „bij de betaling van zijn schulden „voortdurend leeningen van zijn le veranciers opneemt. Van geld schaarschte kan op die wijze nirn- „mer geen sprake meer zijn. Is er eenvoudiger uiteenzetting voor het publiek mogelijk, dan zulk een simpele zin, welke de finantieele hocus-pocus van het Nazibewind, weer voorstelt als een soort tooverij, waaraan de andere, dommere lan den niet kunnen tippen? Inderdaad kunnen financieele moeilijkhe den bij den Staat door deze wijze van fi nancieren niet meer voorkomen, maar het blad vergeet, dat deze moeilijkheden, welke voortspruiten uit een dolzinnige bewape ning en een bouwwoede zonder weerga, ver plaatst worden naar de industrie. Practisch gesproken komt het er immers eigenlijk op neer, dat de Duitsche regeering zijn kanonnen en gigantische bouwwerken in huur koop koopt. Een huurkoopsysteem met de belastingpenningen van ko mende jaren als onderpand. Daarbij neemt men blijkbaar niet in over weging, dat belasting slechts kan worden geheven van gemaakte winsten, zoodat in werkelijkheid de eerst na geruimen tijd in wis selbare belastingbons, voorloopig zullen werken als een heffing op het kapitaal. Als dekking heeft dit nieuwe papier de vvinstèn, welke in de toekomst zullen wor den gemaakt. Door deze belastingpenningen der toe komst om te zetten in de behoeften der staatshuishouding van dit oogenblik, han delt men precies hetzelfde als de huisvrouw, die een stofzuiger in huurkoop koopt en daartoe voor langen tijd een gedeelte van manliefs inkomen verpandt. Evenals de stofzuigerfabrikant moeten dan ook de Duitsche industrieelen hun af nemer, in dit geval den Staat, een crediet op langen termijn toestaan en het funeste is nu wel, dat niet de* inkomens van anderen, maar hun eigen, nog te maken winsten, hen als onderpand dienen. Hoe ingewikkeld deze uitgifte van belas tingbons ook schijnt, met alle premies op het lang vasthouden daaraan verbonden, 't komt er eenvoudig op neer, dat de Fuehrer zijn industrie en handel verder afslacht om maar de bewapening te kunnen opvoeren. Het beteekent een grof .va-banque spel met als eenige waarborg een door niets gemoti veerd vertrouwen in een opbloei in de ko mende jaren. Indien de Duitsche volksgemeenschap door energie en spaarzaamheid er in slaagt straks belangrijke kapitalen over te spa ren, dan kan deze noodsprong slagen, maar Amerika wil ome narcissen en irissen, tulven en hyacinthen niet meer hebben! Vrees voor plantenziekten. De Algemeene Vereeniging voor Bloembol lencultuur schrijft: In het congres en in den senaat van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika zijn, zooals ook in de persberichten in Nederland reeds is medegedeeld, eenige westontwer- pen ingediend, welke ten doel hebben land en tuinbouw in de Vereenigde Staten te beschermen tegen den invoer en de versprei ding van plantenziekten uit andere landen veroorzaakt door den invoer van planten en producten van planten uit die landen. Het wetsontwerp treft voornamelijk de N'ederlandsche bloembollen en houdt in, dat bollen van narcissen en irissen een behan deling tegen aaltjesziek moeten ondergaan (de zgn. warmwaterbchandeling, die de bollen voor één jaar onbruikbaar maken voor het forceeren), en dat de bepalingen inzake de tulpen eerst ingevoerd zuilen worden na 1945 en die op hyacinten pas na 1950. Uitsluiting van onze bollen op grond van vrees voor invoer van plantenziekten staat dus wel vast, zij het dan ook, dat tulpen en hyacinten nog een aantal jaren zouden wor den toegelaten. In het N'ederlandsche bloembollenvak heerscht niet alleen ernstige ongerustheid over dit wetsontwerp, maar de berichten hierover zijn ook met groote verwondering ontvangen. Tulpen en hyacinthen zijn tot, nu toe steeds zonder dergelijke belemmerin gen in de Vereenigde Staten ingevoerd, waartoe ook alle reden was, omdat onze bloembollencultures volkomen gezond zijn. Narcissen zijn, zooals bekend is, na 1926 uit vrees voor besmetting van den invoer in de U.S.A. uitgesloten. Hiertegen is door het bloembollenvak geregeld geopponeerd, en de vertegenwoordigers van het vak hebben er met prof. van Slogteren, die zijn oordeel op zuiver wetenschappelijke gronden fun deerde, steeds op gewezen, dat onze narcis- sencultures, dank zij ook het werk van den keuringsdienst van de vereeniging „De Nar cis", die juist dezer dagen een wettelijke grondslag heeft gekregen, volkomen gezond zijn. Dit heeft ertoe geleid dat het Amcrikaan- sche invoerverbod voor Nederlandsche nar cissen enkele jaren geleden is opgeheven, wat echter achterhaald werd door de bepa ling, dat bij invoer de narcissen een warm waterbehandeling moesten ondergaan. Hier na hebben enkele Amerikaansche deskun-' digen, onder wie Dr. Lee Strong, het hoofd van het Amerikaansche bureau voor Plan- tenquarantaine, vorig jaar een bezoek ge bracht aan onze cultures. Het resultaat hiervan was, dat in November 1938 de bepaling over de voorgeschreven warmwaterbehande ling weer werd opgeheven door een beschikking, waarin Dr. Strong zelf verklaarde, dat na een diepgaand onderzoek was gebleken, dat de ge zondheid der Nederlandsche Narcis- sencultures niets te wenschen over liet. Ieder, die dit leest, zal zich er met de bloembollenkweekers over verbazen, dat enkele maanden na deze vergaande verkla ring in Amerika een wetsontwerp kan wor den ingediend met de boven omschreven strekking. De algemeene vereeniging voor Bloembol lencultuur acht het dan ook noodzakelijk dat de Nederlandsche regeering via H.M.'s gezant te Washington bij de regeering der Vereenigde Staten tegen dit wetsontwerp protesteert. gelukt dit niet en de bewapeningswed loop doet het ergste vreezen! dan komt Duitschland binnen korten tijd te staan voor een inflatie, welke zeker onzegbare schade zal aanrichten aan het prestige van het Nazi-bewind. Slechts één voordeel zien wij. De groei van de geweldige schuldenlast, waaronder Duitschland gebukt gaat, is voorloopig stop gezet en de leiding van het Derde Rijk krijgt de beschikking over groote rentelooze voor schotten. Maar het gevaar aan zulk een tactiek ver bonden doet duizelen. 't Is buigen of barsten. In Duitschland...... en daardoor ook in overig Europa. Wijziging in buitenlanclsche po litiek van Japan te verwachten? In de Zaterdag verschenen Chineesche nationalistische bladen wordt een belang rijke wijziging voorspeld in de buitenlaild- sche politiek van Japan, onder invloed van Keizer Hirohito. Men beweert, dat de keizer den jongsten tijd zeer actief is geweest bij de leiding der staatszaken. Gezegd wordt, dat hij meer gezag en macht heeft verworven dan een der Keizers sinds de Japansche regeering werd gecentraliseerd ooit heeft bezeten. Verklaard -wordt, dat de wenschen van den keizer betreffen: 1. Te voorkomen, dat Japan een militair bondgenootschap aangaat met Duitschland en Italië. 2. Het hardnekkige streven der ministe ries van marine en oorlog Japan in nieu we internationale moeilijkheden te storten tegen te gaan. 3. Te voorkomen, dat Japan een totali- tairen regeeringsvorm aanneemt in fascis- tischen stijl en 4. de betrekkingen te verbeteren tus- schen Japan en de democratische mogend heden. Alarmeerende berichten tegen- gesproken. Het Zwitsersche telegraafagentschap deel de gisteravond uit officieele bron mede: In sommige streken van ons land zijn alarmeerende geruchten verspreid, die bij de bevolking ongerustheid hebben veroorzaakt: Een objectief onderzoek van den politie- ken toestand, evenals de geloofwaardige in lichtingen, die door de militaire autoriteiten zijn ingewonnen, tooncn dudolijk aan, dat de geruchten betreffende een onmiddellijke bedreiging jegens Zwitserland, direct of indirect ongegrond zijn. Een Duitsche stem over de FranschEngelsche bereidwillig heid om Nederland, België en Zwitserland militairen steun te verleenen. De officieuzë „Deutsche Diplomatisch Po- litische Korrespondenz", heeft commentaar geleverd op de bereidwilligheid van Enge land en Frankrijk, om Nederland, België en Zwitserland militairen steun te verleenen voor het geval deze landen mochten worden aangevallen en het blad zegt o.m. „Daar de Duitsche politiek zich op ondubbelzinnige wijze heeft gebonden in omgekeerden zin van de mogelijkheden, welke hier worden verondersteld, moet een dergelijke verklaring absurd schijnen. Onder deze omstandigheden mag men wel bij voorbaat aannemen, dat de landen, die hier zoo welwillend worden bedacht, op zulk een .^.protectorput" niet. bijzonder gesteld zullen zijn, te minder, daar juist in deze da- gpn aangevraagde toezeggingen tot bescher ming door de westelijke mogendheden als bijzonder bedenkelijk en onoprecht zijn ge kenschetst. Inderdaad stellen Nederland, België en Zwitserland prijs op hun neu trale positie, welke gezien hun ei gen vastberadenheid en de tot nu toe afgelegde ondubbelzinnige verklarin gen van alle buurstaten aan geen twijfel onderhevig is. Eenzijdige, ongevraagde toezeggingen tot bescherming echter, aldus de „Deutsche Di plomatische Politische Korrespondenz", kun nen steeds gemakkelijk den indruk wekken, dat men een bepaalde frontpositie inneemt, om niet te zeggen, dat den betrokken landen daardoor een functie in een soort blok wordt opgedrongen. In alle landen stelt men er overigens, ge lijk bekend, bijzonder prijs op, onafhanke lijk van de officieele neutraliteit, de vrijheid van meeningsuiting over alle problemen ge handhaafd te zien". STEUNVERLEENING ZALMVIS3CHERIJ. De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat ondernemers van kant- zalmzegen- en galgvisscherijen die voor steun, als omschreven in het persbericht van 25 Maart 1939, in aanmerking wen schen te komen, een aanvrage dienen te richten tot deze centrale, Juliana van Stol bergplein 3—4, 's Gravenhage, waarna hun de noodige formulieren ter invulling zullen worden toegezonden. 's-Gravenhage, 25 Maart 1939. (Adv.) Japan zou ze willen leenen om anderen te imponeeren. Volgens de „News Chronicle" zou de Japansche regeering de Duitsche hebben aangeboden haar de Carolinen-eilanden, waarover Japan, zooals bekend, het man daat heeft, terug te geven. Tokio zou dit willen doen als een gebaar van „goodwill en om de andere naties die vroegere Duitsche koloniën hebben een voorbeeld te geven. Aan het aanbod zou, zoo meldt het Hbld. echter de voorwaarde verbonden zijn, dat de eilanden aan Japan teruggeven moeten worden, zoodra Duitschland zijn vroegere koloniën van Groot-Brittannië en Frankrijk zou hebben terug gekregen. Vertrek van Aankoanst te Van de zijde der toerwagenon- dernemers. De Commissie voor het Toerwagenbedrijf, ingesteld door de B.B.N., kwam op 24 Maart j.1. in vergadering bijeen ter bespreking van het dezer dagen afgekondigde Rijtijdenbe sluit. De Commissie bleek van oordeel, dat het Rijtijdenbesluit de ondernemers in het toer wagenbedrijf, vooral in het reisseizoen, voor groote moeilijkheden zal plaatsen, en droeg den B.B.N. op, haar bezwaren en wenschen ter kennis van de Overheid te brengen. DINSDAG 28 MAART 1939. Hilversum I, 1875 en 301,5 m. AVRO-Uitzending. 6.30—7.00 RVU. 11.0011.30 v.m. en 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroeporkest. 11.00 Causerie: ,,De bestrijding van de rheu- matische ziekten van individueel en sociaal oogpunt". 11.30 Omroeporkest. (Om 12.15 Berichten). 12.45 AVRO-Amusementsorkest. I.15 Winia Farberow's ensemble. 2.00 Omroeporkest en solist. 2.45 Kniples. 3.45 AVRO-Aeolian-orkest (opn.). 4.30 Kinderkoor. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 AVRO-Salonorkest, hierna: Berichten. 6.30 Causerie: „Waar moet ik het zoeken?" 7.00 Voor de kinderen 7.05 Pianovoordracht. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP, Radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Gramofoonmuziek. 8.30 Bonte Dinsdagavondtrein. 10.00 Radiotooneel. 10.20 AVRO-Vaudeville-orkest en soilsten (opn.). II.00 Berichten ANP, gramofoonmuziek. 11.3012.00 AVRO-Dance Band. Hilversum II, 415,5 m. KRO-U itzending. 8.009.15 Gramofoonmuziek. (ca. 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmuz.) 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 Gramofoonmuziek. 5.00 KRO-Melodisten en solist. (5-456.05 Felicitatiebezoek. 6.35 Berichten, sportpraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Cyclus „Naar de nieuwe gemeenschap". 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Lijdensmeditatie. 9.30 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 10.30 Berichten ANP. 10.40 KRO-orkest. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. Oehoe Rang 26 Mrt. Singap. 26 Mrt' (heenreis) Em0€ x IAthene 26 Mrt. A'dam 26 Mrt. (terugreis) I Pelikaan Baera 26 Mrt. Jodhp. 26 Mirt. (heenreis) Gier Jodhp. 26 Mrt. Bagd. 26 Mrt. (terugreis) 1 VaUc Napels 26 Mrt. Alex. 26 Mrt. (heenreis) I Zilverreiger |Medan 26 Mrt. Rang. 26 Mrt, (terugreis) I' 1 m weinig woorden Amerikaansch verkeersvliegtuig veronge» lukt. Een toestel van de lijn Chicago- Dallas-Texas is enkele oogenblikken na te zijn opgestegen, neergestort. Er vielen acht dooden en vier gewonden. Het toestel vloog in brand. Zeven passagiers en de stewardess kwamen in de vlammen om. De twee piloten en twee passagiers wen den ernstig gewond. Lawine in Frankrijk. In den nacht van> Zaterdag op Zondag is in het dal van Pradieres, waar onlangs de ramp van 't meer van Izourd was ontstaan, opnieuw een lawine ontstaan. Tusschen Izourd en Pradieres werd de communicatie verbro ken. Vijftig reddingsmanschappen, die zich sedert gisteren ter plaatse bevonden, wer den geisoleerd. Zij slaagden er tot dus verre in zeventien tijdens de laatste la wine bedolven lijken te bergen. Er zijn 27 personen om het leven gekomen. Hitier te Munchen. Hitlcr is gisteren omj elf uur per extratrein te Munchen aange komen. Op het station werd hij verwel komd door den rijksstadhouder in Beie ren, ridder von Epp en tal van autoritei ten. De stad is geheel versierd. Hitier be gaf zich naar zijn woning op de Prinz Regenten Piatz. Kleinzoon van Trotzky verdwenen. Da Fransche politie stelt op het oogenblik een onderzoek in naar aanleiding van de geheimzinnige verdwijning van een klein zoon van Trotzky. liet kind, Svelvol Vol- kov genaamd, is in Maart 1926 te Yalta in Rusland geboren, als zoon van Zinai- di, een natuurlijke dochter van Trotzky, en een zekeren Volkov, die verdwenen is. Volkstelling in Rusland. De voortoopiga cijfers der op 17 Januari 1939 gehouden volkstelling zijn bekend geworden. Vol gens deze gegevens zou de bevolking 170.126.000 zielen tellen, De definitieve cij fers worden in April bekend gemaakt. Een nieuwe haven in Littauen. De Lithau- sche gezant te Warschau, Saulys, heeft den vertegenwoordiger van de Wieczor Wars- zawski medegedeeld, dat Litha.uen een nieuwe haven zal aanleggen ten noorden van de stad Palaga. Dienstplichtwet in Engeland verlangd. Da toenemende klem, waarmede de kwestie van militairen dienstplicht in Engeland besproken wordt, komt duidelijk tot uit drukking in de Londensche bladen vaai dit weekeinde. De diplomatieke correspondent van de Sunday Dispatch verklaart, dat men in politieke kringen den een of ande-i ren vorm van dienstplicht als onvermijde lijk beschouwt en maatregelen te wach ten zijn. Liechtensteiners gearresteerd. De regeer ring van het vorstendom Liechtenstein heeft medegedeeld, dat toen een aantal aanhangers van economische aanhechting bij Duitschland vergaderden, een vijan dige menigte zich voor het huis verzamel- de, zoodat do politie genoodzaakt was de vergaderden voorloopig te arresteeren. Britsche verkiezingen in November? Vol- gens den diplomatieken redacteur .van de „Financial Times", zou de Britsche regee ring thans besloten hebben de algemeene verkiezingen definitief te houden dit jaar in November. Snel recht. Zaterdagavond zijn in CoJuni- bia zes ter dood veroordeelden binnen 48 uur na hun misdrijf op den electrischen stoel terechtgesteld. Zij waren schuldig be vonden aan den moord op kapitein San ders bij een poging tot uitbreking. „José Luis Diez". Officieel wordt medege- deeld, dat de Britsche autoriteiten te Gi braltar den Spaanschen torpedojager „José Luis Diez", welke na een gevecht in December j.1. met de vloot van Franco een toevlucht had gezocht in de haven van Gribraltar, hebben uitgeleverd aan Franco FEUILLETON. Een zeemansverhaal door: Jaap Moulijn 4. Meneer, die bootsman wil mg vertel len... begint de hofmeester. Ik vraag het aan den bootsman, bijt de eerste. Hij weet niet waar hg het volkseten vandaan moet halen meneer, licht de bootsman in. Zorg, dat er binnen tien minuten koffie en brood voor achteruit klaar ij hofmees ter, en de eerste loopt door. As die vent zich verbeeldt dat-ie mijn commandeeren ken, dan zal ik 'em in Am sterdam bijlichten, wat denkt-iewel? De hofmeester voelt zich gekrenkt, maar gaat toch zorgen voor brood en koffie. Er komt zelfs vleesch en kaas bij. In zijn hart meent hg het niet kwaad, maar hg vindt, dat hg zich altijd eerst een houding moet ge ven om zich te laten gelden. De vier nieuwe leerlingen eten in het volks logies mee. Eerst hebben ze getracht hun handen te wasschen, maar die zitten zoo dik onder roest en teer, dat er geen grond in te krg'gen is. Hun blauwe pakken zijn in de paar uur werken al kleverig en smerig ge worden. Een bevaren matroos zal drie dagen met een werkpak toekunnen, te-wijl een nog niet scheepswijs jongmaatje wel ieder uur een schoon aan mag trekken. Want die prangt alles wat .ij beetpakt liefderijk tegen zijn boezem. De leerlingen voelen zich onbehaaglijk, vies en kledderig. En ze zijn pas twee uur aan het werk! Wat moet dat worden vandaag, want er is aan boord blijkbaar nog nergens een behoorlijke gelegenheid om je te wasschen. Goane jullie lekker jonges? infor meert Tuinman, die zich zeer pleizierig schijnt te voelen. Sjeg leeraor, gaat hij alweer met een volle mond door, nu tegen Waardekamp, die zijn pet beeft afgezet: jij bint al oardig door je hoare' heen voader! Waardekamp wordt rood en zal juist iets hartigs zeggen, als de bootsman schreeuwt: Weeran mannen! opstaan en aldus een einde maakt aan de schafttijd. Waardekamp slikt het hartigheidje maar in en allemaal verschijnen ze weer aan dek. Nog eenige uren wordt er geploeterd en dan is de „Middelerveld" zeeklaar. De ma chinekamer is gewaarschuwd door de telefoon van de brug naar beneden, dat er over een half uur vertrokken zal worden. De stuur lieden hebben alles voor elkaar: het roer is geprobeerd, de kaart tot IJmuiden ligt in de kaartkamer op tafel, de kompassen zijn van hun hoezen ontdaan, kijkers liggen in de bakken achter de voorreeling van de brug. Aan dek zijn de twee laadboomen neergekomen die opgezet waren voor het aan boord hieu wen van een paar zware inventarisstukken. De armen der electrische kraantjes zgn netjes midscheeps gedraaid en goed vastgezet. Zoo veel mogelijk is alles opgeklaard en op brug, onderbrug er omgeving is zelfs al wat dek- gewasschen. Dit laatste vocrai in verband met de vele „hooge druk", die bg een proef tocht altijd aan boord komt. Vandaar ook de kellner in rok, die op 'n vrachtschip vloekt als een hardgroene das op een donkerblauw colbertje. Heb je den kapitein al gezien? vraagt Tom quasi-onverschillig aan Tuinman, terwijl ze samen op het sloependek bezig z(jn de sloepskleeden over de booten te leggen en de lijntjes vast te zetten. De ouwe, nee nog niet, zegt Tuinman onverschillig. Moar hg mot er al wel wese want me goane' gauw voare'. Waar „ou-ie dan zijn? polst Tom voor zichtig verder. Tuinman laat zgn werk er heelemaal voor liggen om zéér nadenkend te gaan staan kij ken. Dan steekt hg zoekend zijn handen in zijn broekzakken, voelt langs zijn werkjasje en kijkt zelfs onder zijn pet. Nee leeroar, ik heb 'em beslist niet! Doe niet zoo kinderlijk, pareert Tom. Tuinman grinnikt voldaan, zegt: Hg hapt lekker! en gaat weer aan zgn werk. Er komen eenige dames en heeren aan boord waarvan het mannelijk deel autoriteiten zijn op scheepvaartgebied; leden van de directie der Atlantische Lloyd en van de werf, inge nieurs, een wethouder van Rotterdam, wiens portret bgna iederen dag in de krant staat, en een paar verslaggevers en fotografen. Nu ziet Tom ook den gezagvoerder van de Middelerveld, die zgn gasten bovenaan de valreep ontvangt. Tom kijkt met een beetje overdreven eerbied naar hem, want deze man heeft de rang, die hg, Tom, eens hoopt te bereiken. Hg voelt zich, voor zgn eerste dag aan boord, een linksch achterdehandschgastje aan wie alles nog gewezen moet worden. En daar staat de kapitein. Wat een afstand! Zou hij ooit zoover komen zelf? Het lijkt hem hopeloos. Kapitein Terwal is een korte, stevige fi guur met een commandogezicht en -stem. Hij is correct en beleefd jegens zijn reeders, maar doet niet onderdanig. Een kwartier later snerpt het fluitje van de eerste stuurman éénmaal; dat ls voor de boots man. Die komt van het achterschip aanloopen. De eerste roept hem vanaf de brug toe: Voor en achter, bootsman, Voor en achter, allright meneer, her haalt de bootsman en gaat zgn mannen bg elkaar trommelen. Er zijn aan boord: een bootsman, een bootsmaat, een timmerman, 4 matrozen en 4 leerlingen. Bg de inspectie in Amsterdam vonder ze dat voor een proeftocht wel voldoende. Was het ook wel geweest met bruikbare leerlingen, maar dat zgn deze nog lang niet. De bootsman zegt: Noordeloos en van Tuilen, jullie komen bij mij op de bak. Dat blijft ook voor het vervolg zoo: jullie hier en de andere twee achteruit. De matrozen Tuinman en Brouwer zijn ei) eveneens, terwgl de baas aan het spil staat. Het schip ligt met de stuurboordszijde tegen de kade. Aan de bakboordskant verschijnt een sleepboot. Tom ziet de top van haar schoor steen juist op gelijke hoogte met de bak van da Middelerveld. Er kruipt een trage walm uit; omhoog. De sleepboot geeft een paar korta stooten, waarop de eerste stuurman, die ooit op de bak is gekomen, roept: Leerling, breng de bootsman die kanaal- lijn eens gauw! Maar Tom weet niet precies wat een kanaal- lijn is, en die kanaallgn, waarnaar de eersta heeft geknikt, ziet hg niet. De bootsman wachti niet af tot Tom heeft uitgemaakt wat h(j doen moet, maar haalt zelf de dunne lijn, dia in een hoek ligt opgeschoten. Op de juiste manier neemt de bootsman dia lijn in zgn handen en dadelijk daarop vliegt da tamp over de sleepboot, waar ze wordt opge vangen door de dekknechts. Een van hen zet da lijn vast op het oog van een tras, terwijl aan boord van de Middelerveld matroos Brouwer vlug met de andei e tamp naar het spil loopt en twee slagen om den kop neemt. De bootsman hangt overde reeling en maakt met zijn op gestoken linkerhand een draaiende beweging. De baas laat de spil werken en de kanaallgn trekt de tros van de sleepboot aan boord van de Middelerveld, waar ze wordt waargenomen en op een bolder gelegd. IVordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2