Het Nedsr'andscti-Duitsctie handeisverdrag Verduisteringsproef in de drie Noerdeiijle provincies Franco rukt op Wrijving tusschsn Duitschland en Littauen TRIÜMPH DE WERELD WOENSDAG AVOND IS TRiüMPH AVOND DAARBIJ Postvlucbten op Iodië DE BESTE Ic SIGARET Jeugdcriminaliteit in Nederland vermindert HET OFFENSIEF VAN FRANCO IN DE PROV CORDOBQ Schepen in contact met de Yankee Clipper Brandkast met snijapparaat bewerkt 13&IUen Tarieven voor spruitkool, spinazie en bloembollen verhoogd. In halen van den cloaring-aohter stand. Het dezer dagen tot stand gekomen Ned.- Duitsche handelsverdrag omvat tlians, zoo als wij gisteren reeds in 't kort mededeel den, voor de eerste maal een lijst van ar tikelen, waarvoor het Nederlandsche tarief van invoerechten op het bestaande niveau wordt geconsolideerd. Het zijn, zoo deelde de directeur-generaal van Handel en Nij verheid, dr. H. M. Hirschfeld, het höofd van de Nederlandsche delegatie, welke de onderhandelingen voerde, ons in een pers conferentie mede, voornamelijk artikelen der chemische, electrische en metaal-indus trie. Voorts komen van de bestaande tarief- consolidaties voor Nederlandsche producten de volgende te vervallen: 1. Pootaardappelen: het verdragstarief van rm 4 per 100 kg. voor de periode 1 September tot 31 Maart komt te vervallen, Aangezien 't autonome tarief voor de peri ode 1 September—14 Februari eveneens rm. 4 bedraagt, beteekent dit alleen een wijziging voor het tijdvak van 15 Febru ari tot 31 Maart. 2. Tomaten, alleen voor de periode van 1—14 November. 3. Sla, alleen voor de periode 1 Juni— 30 September en 130 November. In het hoofdseizoen voor den export blij ven de tarieven voor sla en tomaten onver anderd. Om de beteekenis van deze consolidaties te beoordeelen, diene dat de totale uitvoer van Nederland naar Duitschland van deze artikelen (1 tot 7) in 1938 in de betreffen de verdragsperiode rm. 176.000.bedroeg. Dat dit bedrag voor onzen uitvoer verloren is, volgt uit de ophefing der consolidatie niet, meent dr. Hirschfeld. Verhooging verdragstarief. In de tweede plaats vond voor de navol gende artikelen een verhooging van het vedragslarief plaats: 1. Spruitkool voor de periode van 1 Ja nuari tot 31 Maart en van 1 November tot 31 December van rm. 5.tot rm. 7. 2. Spinazie van rm. 5.op rm. 6. 3. Bloembollen van rm. 20.op rm. 25. 4. Boomkweekerij-artikelen. Do rechten der met rm. 10.— belaste artikelen werden verhoogd tot rm. 12.50, die welke ïnet rm. 12.50 waren heiast, werden tot rm. 15.50 verhoogd en die met rm. 20.belast wa ren, werden tot rm. 25.verhoogd. De ver hoogingen voor deze artikelen zullen op 1 Juni a.s. in werking treden. De totale Nederlandsche Uitvoer naar Duitschland van de artikelen waarvoor het tarief bij het nieuwe verdrag werd verhoogd, bedroeg in 1938 rm. 4.900.000. Dr. Hirschfeld erkende, dat het hier arti kelen betreft, welke wel van positief be lang voor onzen uitvoer zijn. Deze verhoogingen zijn echter bin nen zoo beperkte grenzen gebleven, dat, gezien het Duitsche prijspeil, be perking van onzen uitvoer uit hoof de dezer verhooging naar de mee- ning van Dr. Hirschfeld niet ge vreesd behoeft te worden. Onze verhoogde invoerrechten. Ter beoordeeling van den invloed der op 1 Maart ingevoerde verhooging van het Ne derlandsche tarief van invoerrechten, deel de Dr. Hirschfeld mede, dat de verhoogde tarieven 21.6 procent van den Duitschen in voer in Nederland bestrijken. Dit zou voor het jaar 1938 berekend op den grondslag van de waarde der invoer uit de Groot-Duit- sche gebieden overeengekomen zijn met een bedrag van f 71.600.600.Het zou in- tusschen verkeerd zijn hieruit al te strin gente conclusies te trekken ten aanzien van de te verwachten vermindering van den invoer uit Duitschland, aangezien men in het complex van de Nederlandsche handels politiek moeilijk kan aangeven welke ge volgen één der maatregelen, geisoleerd, te weeg zou brengen. De pessimistische ver wachtingen, te dezer zake geuit, deelt Dr. Hirschfeld niet. Hoe den Duilschen invoer te stimuleeren?. Kan de Duitsche invoer in Nederland ge stimuleerd worden? werd Dr. Hirschfeld ge vraagd. Deze antwoordde, dat 70 pet. van den invoer in Nederland niet aan overheids ingrijpen onderworpen is. Om voor dit ge deelte van den invoer een bepaald land te bevoordeelen is onmogelijk. Wat de overige 30 pet. aangaat, moet worden opgemerkt, dat in de laatste jaren de contingenten voor Duitschland minder goed zijn uitgeput. Ver der belemmert het keurslijf van het Duit sche dèviezenregime een ruimeren invoer. De betalingscontingenten. De toeneming van den achterstand in de NederlandschDuitsche clearing maakte een herziening van de hoogte van den uit voer van Nederland en de ovcrzeesche ge westen noodzakelijk. Waar de tendenz tot toeneming van den achterstand reeds ge- ruimen tijd bestond, was een niet onbelang rijke verlaging der contingenten noodig. Teneinde zooveel mogelijk invloed te kun nen oefenen op het handhaven van het nood zakelijke evenwicht werden de contingen ten deze maal niet voor 6 maanden vastge steld, doch evenals vroeger voor 3 maanden. Begin Juni zal de situatie dus opnieuw onder de oogen worden gezien. De vaststel ling geschiedde ook thans geheel overeen komstig de bij het clearingverdrag vastge legde beginselen. Naar Dr. Hirschfeld mededeelde,-"is de achterstand in de clearing vooral ontstaan door de toeneming van de vorderingen we gens Nederlandsche dienstprestaties. Zoo zijn zoowel de cpiantiteit der vrachten als de vrachtprijzen voor de Rijnvaart en voor de zeevaart sinds 1936 sterk toegenomen. Intusschen is de beperking van de betalingscontingenten ook weer niet zoo drastisch, dat de achterstand er door zal worden ingeloopgn. Richtlampen bij Kornwerderzand uit de lucht onzichtbaar. Minister van Dijk zeer tevreden over medewerking der bevolking. ONBEVREDIGENDE RESULTATEN NOG. Gisternacht is in de provincies Friesland, Groningen en Drente een zeer geslaagde ver duisteringsproef gehouden, waaraan bevol king en spoorwegen op voortreffelijke wijze hebben meegewerkt, zooals minister van Dijk verklaarde, die in gezelschap van zijn ambtgenoot minister Goseling een inspectie reis per trein door het verduisterde gebied maakte. Vele autoriteiten maakten de reis mede, o.a. de commissaris der Koningin in Gro ningen en Friesland, de secretaris-generaal van het departement van binnenlandsche zaken en vele hooggeplaatste militaire per sonen. Dit is de tweede maal dat een verduiste ringsproef op zoo groote schaal in deze pro- vincies is gehouden. Alle treinen reden de zen avond in donker. Ten einde het effect te controleeren ver trokken gisteravond van Schiphol de K.L.M. vliegtuigen „Djalak", bestuurd door den hr. Parmentier en de „Kievit", bestuurd door den heer Verhoeven. Belangwekkende waarneming. De „Djalak" deed boven het Kornwerder zand een bijzonder belangwekkende ontdek king. Ten behoeve van de scheepvaart im mers, was het vrijwel onmogelijk, en zal het ook in oorlogstijd onmogelijk zijn, de sluis- verlichting te dooven. Men heeft ditmaal derhalve voor het eerst proeven genomen met een op bijzondere wijze afgeschermde richtlamp, die in horizontale richting dui delijk en zelfs op vrij grooten afstand zicht baar is, maar uit de lucht niet is waar te nemen. Deze richtlampen worden in Neder land speciaal vervaardigd door de fabriek Wasserbron te Breukelen. Dertig van deze lampen stonden opgesteld op de sluizen van Kornwerderzand, en hoewel de „Djalak" tot op 150 meter hoogte over den Afsluitdijk scheerde, was er van geen der lampen uit de lucht iets waar te nemen, zelfs geen weerspiegeling in het water. Te Groningen en Assen vielen nog \ele lichtpunten waar te nemen. Boven Fries land kon men door de laaghangende wolken vrijwel niets zien. Ook de „Kievit" moest constateeren dat de verduistering van vele plaatsen nog niet was- zooals het behoorde. Te Hoogeveen en Meppel kon men zelfs de auto's en bussen in de straten zien rijden. De zoo juist bekend geworden indexcijfers omtrent de criminaliteit hier te lande ver- toonen een verrassend beeld vooral wan neer men let op de strafbare gedragingen van jongeren. Het totaal aantal veroordee lingen van strafrechtelijk minderjarigen in de vier kwartalen daalde 9over de peri ode 1 October-31 December 1938 zelfs 27 Zoo werpt dus, volgens de Tel. het uitge strooide zaad der jeugdbescherming steeds rijper vruchten af Doch ook voor de strafrech telijk meerderjarigen niet de leeftijds grens, doch persoon van den dader en aard van het misdrijf zijn beslissend ontwaren wij een verheugend verschijnsel. In het vierde kwartaal 1938 is het aantal onherroepelijke veroordeelingen 8,7 min der geweest dan in het overeenkomstige kwartaal van 1937. Het geheele iaar 193S leverde 20.534 van dergelijke veroordeelin gen tegen 21208 in 1937. Verschil 674 ver- oordeelende vonnissen of 9.68 Ten aanzien van de jeugdcriminaliteit is nog één punt uitermate karakteristiek. Zoo wel de misdrijven tegen openbare orde als gezag als ook de economische- en ruwheids delicten zijn aanmerkelijk teruggeloopen In deze gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek zijn de onherroepelijke veroor deelingen wegens belastingovertredingen en wegens strafbare feiten, in eersten aan leg door den kantonrechter berecht, buiten beschouwing gelaten. DE VREDESONDERHANDELINGEN DOOR FRANCO AFGEBROKEN. OFFENSIEF IN ANDALUSIë. DE KRIJGSRAAD WACHT VOOR DE POORTEN VAN MADRID. Onverwacht zijn de vredesonderhan delingen te Burgos gestaakt en heeft Franco een hevig offensief in Anda- lusië ingezet. De republikeinen heb ben tot het laatst toe getracht her vatting der vijandelijkheden te voor komen, door o.a. te belooven de luchtstrijdkrachten uit te leveren. Franco had dit aanvankelijk als voorwaarde voor uitstel gedecreteerd maar toen door slechte weersom standigheden de republikeinen het luchtstrijdmaterieel niet binnen den gestelden termijn kon inleveren, greep Franco's generaal Queipo de Llano in. Franco's eischen. Het ultimatum van Franco aan den verde digingsraad omvat vier punten, welke de raad moeilijk kon aannemen, n.1.: Ten eerste: Officieren en soldaten, die ge hoorzamen aan de orders van hun meerderen tot verdediging van het vaderland zullen als misdadigers worden beschouwd. Ten tweede: Zij, die vrijwillig deel heb ben genomen aan den oorlog tot verdedigen van hun ideaal, zullen als schuldig worden beschouwd. 1 Ten derde: Geen enkele garantie zal wor den gegeven aan hen, die in de rijen van de politieke partijen strijden, welke zich te gen den opstand van 17 Juli hebben ver klaard, d.w.z. de partijen van de republi- keinsche unie tot de Iberische Anarchisti sche federatie. Ten vierde: het zevende punt van het ant woord van Franco, waarbij een gevange nisstraf wordt voorzien, welke niet langer duurt dan noodig is om den schuldige be rouw te doen krijgen, kan te ruim worden uitgelegd. De verdedigingsraad verklaarde hierna gedwongen te zijn „defensie maatregelen" te nemen en heeft via de radio de bevolking tot kalmte aangespoord. Het doel der rechtschen. ■'•V' v - fi Het doei der rechtschen is de zak in de républifceinsche frontlijn, welke (usschen Cabeza en Belmez bestaat, af te knijpen en zoo het gebied van Alinaden, waar de reeds lang begeerde kwikmijnen liggen, te omsin gelen. Volgens nog niet bevestigde berichten zou Al maden reeds gevallen zijn. De republikei nen verlaten in allerijl hun stellingen. De troepen, die te Toledo reeds lang het bruggehoofd over de Taag bezet hielden, zijn tot den aanval overgegaan en hebben het republikeinsche front in de centrale zóne doorbroken. Zonder op tegenstand te stuiten konden ze in Zuidelijke richting oprukken en maakten vorderingen in de richting van Nava en Hermosa. De kaart geeft de opmarschrichtingen weer van het Francodeger in de provincie Cordo- ba, met als hoofddoel Posoblanca (dat intus schen gevallen is) en Alinaden, waar zich rijke kwik mijnen bevinden. Het geruite gedeelte is reeds door de na- tionalen bezet en is pl.m. 600 km2. groot; deze terreinwinst is het resultaat van het offensief dat 26 Maart door Franco werd in gezet. Het is nog rustig in Madrid. De syndicalistische partij heeft besloten, dat de zetel der partij niet Valer.cia, doch Madrid zal zijn. Volgens een communiqué wordt dit besluit gemotiveerd door den wil „nauw met den verdedigingsraad samen te werken in diens vredespolitiek". Medegedeeld wordt, dat tweehonderd officieren van het rechterlijk corps aange komen zijn te Arenas de San Pedro, waar zij wachten op de bezetting van Madrid en de omliggende plaatsen om een krijgsraad te vórmen. De president van het Memel-direc torium „opdringerig". LITTAUSCHE REGEERING AFGETREDEN. Is Liftauen thans aan de beurt onder Duitsche bescherming te worden geplaatst? Zaterdag werd bij het Littausche parle ment een motie ingediend, waarin gevraagd werd wat de regeering voornemens is te doen met betrekking tot de „provoceercn- de activiteit" van de Duitsche minderheid in Polen. Er werd in beweerd, dat Duit- schers die de Poolsche nationaliteit bezit ten thans openlijk landkaarten laten zien, waarop Dantzig, de Corridor en Poolsch Opper-Silezië als deelen van het Rijk staan aangegeven. Geruchten over Duitsche proteststap. Zondag deed in Littausche kringen het bericht de ronde, dat Duitschland heeft geprotesteerd tegen de voorgenomen uitbrei ding van het Littausche leger. Officieel wordt gezegd dat van eenig protest geen sprake is. In welingelichte kringen wordt vernomen, dat moeilijkheden zijn ontstaan in de be sprekingen tusschen Norkaitis, een hoog ambtenaar van het Lithausche ministerie van buitenlandsche zaken, en Bertuleit, den nationaal-soeialistischen president van het Memel-directorium, over bijzonderheden in het afstaan van Memel, vooral wat be treft het overdragen van Lithausch bezit. De houding van Bertuleit wordt opdrin gerig genoemd. Littausche kabinet afgetreden. De Lithausche regeering is afgetreden, ge neraal Tsjernius, de chef van den genera- len staf, heeft opdracht gekregen een nieuw kabinet te vormen. Naar men te Kaunas hoort zijn tusschen de Lithausche reg. en de vroegere oppo sitiepartijen onderhandelingen gevoerd om te komen tot een gemeenschappelijk vader- landsch front en reorganisatie van het ka binet. Reeds vroeger op den dag werd ver klaard, dat wellicht aan vertegenwoordi gers van de katholieke en democratische oppositie, die twaalf jaar lang tegenover de regeering heeft gestaan, deelname aan de regeering zou worden aangeboden. Generaal Raskins, de opperbevelhebber van het Lithausche leger heeft .een radio toespraak gehouden. Hij zeide o.a., dat de Lithauers zich niet zonder strijd zullen over geven en geen afstand zullen doen van hun onafhankelijkheid zonder de wapens op te nemen, - Vlucht naar de Azoren. De „Yankee Clipper", welke gistermiddag te 13.07 uur te Horta op de Azoren is ge land, heeft de vlucht van Baltimore ge maakt in 171/9 uur. De „Clipper" heeft een snelheid van 250 tot 280 K.M. per uur ge handhaafd op een hoogte van 2 tot 3000 Meter. Gedurende de vlucht werden 48 schepen gezien, waarvan zes voldoende dichtbij wa- waren 0111 in draadloos contact te treden met den „Clipper". D kok aan boord van de reuzenvliegbot heeft rariiotelegrafisch gevraagd hoe lang een ei op gemelde vlieghoogte moet koken. Het antwoordt luidde: 12 minuten! Vertrek van Aankomst te Oehoe 27 Mri Rand. 27 Mrt. (heenreis) |^inSaP- Jodhp Bagd. 27 Mrt [Athene 27 Mrt. Pelikaan jodhp 27 Mrt. Rang. 27 Mrt (heenreis) Gier (terugreis) I Valk I Alex. 27 Mrt. Basra 27 Mrt. (heenreis) I Zilverreiger R 27 Mrt Jodhp. 27 Mrt. (terugreis) I 1n weinig woorden Zes dooden bij onbewaakten overweg. Op een onbewaakten spoorwegovergang nabij Bologna, zijn zes personen, waaronder een gezin, bestaande uit vader, moeder en drie kinderen, door een electrisehen trein ver rast en volkomen vermorzeld. Mexicaansche petroleum voor Italië. De Italiaansche tankboot „Casco" is gisteren met een lading van 60.000 vaten petroleum uit Tampico vertrokken. Naar verluidt, heb ben de Mexicaansche autoriteiten met Italië een overeenkomst getroffen, waarbij Mexico aan Italië petroleum zal leveren in ruil voor machines en andere artike len. Verliezen der Italiaansche luchtmacht in Spanje. De verliezen der Italiaansche vliegers, die als vrijwilligers hebhen deel genomen aan den oorlog in Spanje, belie pen volgens een officieel Italiaansch com muniqué van het begin der campagne tot 2 Maart toe in het geheel SS vliegtuigen, waarvan 75 jagers, elf bommenwerpers en twee verkenners. Een Weidmannslachtoffer nog in leven? Bernard Dandler, de Amerikaansche advo caat van Fannv de Koven en Ida Sack- heim, heeft medegedeeld, dat hij den pre sident van het gerechtshof te Versailles Ongewenschte gasten hebben een bezoek gebracht aan de papierfabriek „De Boezem" der firma Bouwman, gevestigd aan den Boe zemsingel te Rotterdam. De brandkast is zeer intensief met een snijapparaat bewerkt, zoodat het geheele slot er uit is gebrand en de inbrekers hebben een bedrag van 700 gulden, dat aanwezig was, voor de uitbe taling van de loonen en salarissen, buit ge maakt. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de dieven via een belendend perceel over het dak het kantoor zijn binnengedrongen en via de voordeur weer vertrokken zijn. De politie zet het onderzoek voort, het geen bemoeilijkt wordt, doordat de inbre kers nagenoeg geen sporen hebben nagela ten. NICO DROOG ONTTROOND. Dorus Elteu wint door diskwa lificatie den kampioenstitel half- zwaar-gewicht profs. Te Rotterdam boksten gisteravond Nico Droog als titelhouder en Dorus Elten als uitdager om den kampioenstitel in het half- zwaar gewicht der profs. Aan sensatie geen gebrek. De kampioen viel dadelijk forsch aan, wilde blijkbaar snel een beslissing for- ceeren. In de derde ronde vooral had Elten het zwaar te verduren: eerst bracht een zui ver geplaatste rechtsche van Droog hem te gen de planken. Na twee seconden was hij echter weer op de been om bijna dadelijk opnieuw te worden neei geslagen, nu voor acht tellen. Toch wist Elten deze ronde door te komen. Nadien herstelde hij zich tot ieders verrassing keurig en kwam lang zaam maar zeker in de meerderheid. Aan het einde van de veertiende ronde werd Droog gedisqualificeerd wegens te laag duiken en stoolen met het hoofd. Elten werd hierdoor kampioen, maar was zeker ook bij een normalen afloop van het gevecht Hen titel niet misgeloopen. 'n telegram heeft gezonden om hem mede te deelen, dat zijn cliënten reden hebben om aan te nemen, dat de danseres Jean de Koven, die door Weidmann vermoord zou zijn, nog in leven is. Zij hebben der halve verzocht het proces op te schorten tot zij getuigenis hebben kunnen afleggen. Kapitaalbeweging der Ver. Staten. Het Amerikaansche ministerie van financiën heeft een statistiek van de kapitaal-bewe ging tusschen de Vereenigde Staten en de overige mogendheden in 193S gepubliceerd, waaruit blijkt, dat deze voor de Vereenig de Staten een voordeelig saldo van 36S.902.000 dollar heeft opgeleverd. Het meeste kapitaal kwam uit Europa, doch het totaal is minder dan de vorige jaren, n.1. 1.200.598.000 dollar in 1935, 850.714.000 dollar in 1936, 601.727.000 in 1937. Roosevelt wil nog meer vliegtuigen. Roo- sevelt heeft het congres om een extra cre- diet ten bedrage van 14.298.000 dollar ver zocht ten behoeve van den aankoop van nog meer vliegtuigen door de marine in het volgende begrootingsjaar. In Polen Duitschers ontslagen. De Dan- ziger Vorposten meldt, dat sedert verschei dene maanden in Silezisch Teschen op groote schaal Duitsche arbeiders, inge nieurs en bedienden ontslagen en door Poolsche werkkrachten vervangen worden. De Duitsche beroepsorganisatie heeft bij de bevoegde autoriteiten geprotesteerd tegen deze ontslagen, die „van zuiver politieken aard" worden geacht te zijn. Amerika onderhandelt niet over economische sancties. Het ministerie van buitenland sche zaken te Washington deelt mede, dat tusschen de Vereenigde Staten en andere mogendheden geen enkele gedachtenWis- seling over het toepassen van economische sancties tegen Duitschland heeft plaats ge vonden. Tsjechen en Slowaken gaan samen. Tsje chen, Slowaken en Karpatho-Russen in de Vereenigde Staten hebben een organisatie gevormd, gebaseerd op de bekende con ventie van Pittsburgh van 1918, welke vooraf ging aan de stichting van den Tsje- choslowaakschen staat. De nieuwe bewe ging heeft Benesj om zijn steun gevraagd. Frankrijk bestelt nog eens 100 vliegtuigen. - Volgens het agentschap Dow Jones zou de Fransche regeering nog eens honderd vliegtuigen in de Vereenigde Staten heb ben besteld en zullen wellicht nog meer orders volgen. 113-jarige amazone overleden! ln het dorpje Dragoslavele nabij Roekar is op 113-jarigen leeftijd overleden Sava Moise Popa, die, naar men zegt, de oudste vrouw in Roemenië was. Tot het vorige Jaar verrichtte zij nog werk op het land en reed zij paard. Groenten vormden haar voornaamste voedingsmiddel. Duitsche radiopropaganda in België. Zondagmiddag heeft het omroepstation te Keulen een uitzending gewijd aan de Duitsch sprekende Belgen in de grens streek. Het station richtte zich tot deze menschen als tot Duitschers. Dit feit wordt in België als een ontoelaatbare in menging in de binnenlandsche aangele genheden van het koninkrijk beschouwd. Göbbels op reis. Rijksminister dr. Gob- bels is vertrokken voor een reis naar Boe dapest en Athene, die verscheidene dagen zal duren. In officieele kringen wordt verklaard, nat. de reis van Göbbels een particulier karakter draagt en met gezondheidsrede nen verband houdt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2