Aspirin Ingezonden Lustrumavond Chr. Auteurskring Credietbeperking door den middenstand ïllaAineJkticMeri Eerste torpedo-motorboot voor onze Marine Op 3*ujK, iieffijd** Landarbeidersfonds Jaarverslag Nationale luchtvaart- school Bilyihlen 5CtKtikcfi nieuuM Marktoverzicht Marktberichten Ingekomen personen Cocksdorp Oefening „Hodson" ïlieumA uit U>i& Visscherij UaMal Wat U ook te verkoopen hebt, KAxuvten-^tcurve, doei Piel w-eAJfc! DAT KUNNEN ZIJ DOEN Ba-e.k&e^pA£&ing. In verband met het feit, dat de Chr. Auteurs kring dit jaar zijn tweede Lustrum viert, wor den in verschillende plaatsen van ons land Lustrumavonden georganiseerd. De bedoeling dezer avonden is om het contact tusschen het lezerspubliek met de auteurs te verlevendigen. Een dezer Lustrumavonden wordt morgen avond in onze stad gehouden. Deze zal te 8 u. plaats vinden in het Evangelisatiegebouw Palmstraat. Het programma vermeldt o.a. het optreden van de bekende schrijfster Mej. Rie van Rossum die uit eigen werk zal voordragen, vervolgens dat van den heer G. Mulder die een causerie zal houden over zijn bekende „Tjal- ling-cyclus", terwijl de heer P. J. Risseeuw zal spreken over het onderwerp „Literatuur en Leven". Aan dezen avond is tevens verbonden een Interessante tentoonstelling van de werken, handschriften, foto's en curiosa der leden van voornoemde kring. Op deze tentoonstelling zijn ook aanwezig de werken enz. van de onlangs overleden schrijvers J. K. van Eerbeek en H. J. Heynes. De tentoonstelling wordt geëxposeerd door Boekhandel Boendermaker en is te bezich tigen in een der nevenzalen van voornoemd gebouw van 78 uur, in de pauze en na afloop der vergadering. Aldaar ligt ook ter inzage het een dezer dagen verschenen „Lustrumboek" waaraan alle leden der Kring medewerking ver leenden. Nog zij medegedeeld, dat deze avond georga niseerd werd door samenwerking van verschil lende plaatselijke Prot. Chr. Vereenigingen waartoe het initiatief uitging van de ter dezer stede bestaande afdeeling van den Ned. Chr. Vrouwenbond. Programma's (tevens bewijs van toegang) zijn zooals gisteren per advertentie is medege deeld, a 25 cent verkrijgbaar bij boekhandel Boendermaker. In Den Helder, op het Raadhuis, werd op initiatief van de Ned. Maatschappij voor Nij verheid en Handel, Dept. Den Helder en Om streken, een vergadering belegd van het be stuur van gemeld Departement met de be sturen van de middenstandsvereenigingen van Den Helder, Julianadorp, Texel, Wieringen, Anna Paulowna, Burgerbrug, Breezand, Scha- gerbrug en 't Zant. Deze bijeenkomst was een vervolg op de in leiding, eenigen tijd geleden gehouden, door dr. Otten over bovengenoemd onderwerp. De afgevaardigden deden mededeeling van de besprekingen door de diverse midden standsvereenigingen over dit hoogst belang rijke probleem gehouden. Algemeen bleek, dat zoowel in het belang van den consument, als in het belang van den winkelier ernstig gestreefd diende te wor den naar een juiste beperking van het cre- diet, door den middenstand verleend. Het bleek, dat in enkele plaatsen reeds ernstige pogingen met aanvankelijk succes waren verricht. Besloten werd, dat de Besturen den leden zouden adviseeren de volgende ge dragslijn te gaan volgen. 1. Het verstrekken van een nota bij elke levering, waarop een clausule dient voor te komen met vermelding, dat men den client beleefd verzoekt het bedrag binnen een te bepalen termijn te willen voldoen. Indien dit niet geschiedt neemt men aan, dat de voorkeur wordt gegeven aan disponeeren per kwitantie. 2. Indien talrijke kleine werkzaamhe den het verstrekken van een nota bij een klein karwei bezwaarlijk maken, dan dient een maand-nota te worden ver verzonden. 3. Het voeren van een gezamenlijke actie bij de afnemers om te komen tot het ver strekken van slechts normale credieten en zooveel mogelijk te komen tot het leveren van contant van kleine posten en van dagelijk- sche verbruikelijksartikelen, mede in het be lang van den klant zelve. De middenstandsvereenigingen vertrouwen bij hun actie de volle medewerking te ver krijgen van het publiek. De bijeenkomst stond onder leiding van den Voorzitter van het Departement, Burgemees ter G. Ritmeester. Over eenigen tijd zal wederom een bijeen komst worden belegd om de ingediende voor stellen meer concreten vorm te geven. De officier van gezondheid der 2e kl. G. J. B. van Swelm, dienende a.b. H. Ms. Wacht schip te Willemsoord, is den 25 Maart 1939 ter beschikking gesteld. De officier van administratie der 2e kl. H. Bakker is den 31 Maart 1939 geplaatst bij het vliegkamp „De Kooij" en de bij dit vliegkamp geplaatste officier van administratie der le kl. L. A. van Houte is den 1 April 1939 ter be schikking gesteld. De kapitein der mariniers J. A. J. de Bruijn, bestemd voor den dienst in Ned.-Indië, zal zijn bestemming volgen per m.s. „Indrapoera", dat 19 April van Rotterdam derwaarts zal ver trekken. De luitenant ter zee 2e kl. G. E. A. Daane Bolier, geplaatst aan boord van H. Ms. Wacht schip te Vlissingen, zal 29 Maart aldaar wor den belast met het bevel over den mijnenveger „Pieter Florisz". De luitenant ter zee 2e kl. J. J. C. Korthals Altes, onlangs met de „Johan Maurits van Nassau" hier te lande teruggekeerd, is be stemd op te treden als commandant van de eerste torpedo-motorboot. Hij is thans ge detacheerd te Southampton, waar dit vaartuig gebouwd wordt. De andere booten worden hier te lande op stapel gezet. Onlangs heeft bij de „British Power Boat Company" een torpedo-motorboot proefgeva- ren. Van ditzelfde type is één door onze marine en zijn twee door de Zweedsche besteld. De maximumsnelheid was veertig mijl. In acht seconden kan de snelheid van 10 op 40 mijl worden vermeerderd en in drie seconden ver minderd tot 8 m(jl. heb je Heel wat ondervonden. Dan ben je niet meer zoo goedgeloovig. Dan blijf je bij datgene, wat je in al die jaren het best heeft geholpen en neem je bij hoofd pijn, verkoudheid of rheumatiek één of twee Aspirintjes. HET PRODUCT VAN VERTROUWEN! Voorstel tot het vcrleenen van een voorschot ingevolge de Landarbeiderswet aan de stich ting „Het Heldersche Landarbeidersfonds". Bij het college van B. en W. is op 20 Maart 1939 van de stichting „Het Heldersche Land arbeidersfonds", alhier, een aanvraag ingeko men ter bekoming van een voorschot, groot 2853.uit de gemeentekas, hetwelk door haar benoodigd is voor de uitbetaling van gel den aan den landarbeider A. Hoornsman, wo nende in deze gemeente, voor de stichting van een plaatsje, ingevolge de Landarbeiderswet, op het perceel, gelegen aan den Nieuweweg. Uit een door genoemde stichting ingesteld onderzoek, bij welk onderzoek mede is rekening gehouden met den inhoud der circulaires van den Minister van Financiën van 31 Maart 1936 en van 22 Januari 1937, is, blijkens de bij de aanvraag overgelegde bescheiden komen vast te staan, dat genoemde landarbeider en zijn ge zin voldoen aan de gestelde eischen en dat ook de woning en de grond voor het beoogde doel geschikt zijn. Aangezien B. en W. geen redenen bekend zijn op grond waarvan weigering van het ge vraagde voorschot wenschelijk zou zijn, stellen B. en W. den raad dienovereenkomstig te be sluiten. ALGEMEENE BEGRAFENISVEREENIGING „DEN HELDER" Goedgek. bij Kon. besluit 27 juli 1934 No. 31 Uitvoerder: J. C. HUBER, Hoogstraat 41 - Tel. 614 In alle opzichten een gunstig jaar. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. Verschenen is het jaarverslag van de Nationale Luchtvaart school, waaraan het volgende is ontleend: Het aantal vluchten nam met 22 procent toe t.o.v. 1937 en kwam van 8702 in 1937 tot 10.647 in 1938. In vergelijking met vorig jaar werden bijna 2000 vluchten meer uitgevoerd. Er is wel zeer duidelijk bewezen, dat dè vlie gersopleiding bij de N. L. S. op voorzichtige, disciplinaire en veilige wijze geschiedt. De beide fondsen, Fokkerfonds en Luchtverdedi gingsfonds, namen een groot deel van de vlieg uren voor hun rekening, resp. 738 uren en 1488 uren. Voor het eerst werden in 1938 de examens voor het behalen van M-brevet afgenomen. Eind December was in totaal aan 67 vliegers dit brevet uitgereikt, terwijl 19 vliegers nog in opleiding zijn. Medio 1938 ontving het Luchtverdedigings fonds van het Ministerie van Koloniën het ver zoek een aantal jongelui te selecteeren voor den werkkring van officier-vlieger in kort ver band bij de Kon. Ned. Indisch leger. De uit voering hiervan werd aan de N. L. S. opge dragen. In verband met de voortgezette oplei ding van deze groep gebrevetteerden zal een gebouw op Ypenburg verrijzen, waarin de M-vliegers op gezette tijden in ploegen zullen worden gehuisvest. Op deze wijze zal ook aan de theoretische opleiding de noodzakelijke zorg kunnen wodren besteed en zal een nuttige en noo- dige corpsgeest worden gekweekt. Tot slot zij vermeld, dat de bruto-opbrengst van de vlieggelden met 35 000 steeg, waar door het mogelijk werd, het verlies op de deel neming in de exploitatie Mij. Ypenburg geheel af te schrijven en een reserve voor vlootuitbrei- ding te vormen. Met vertrouwen gaat de N.L.S. de toekomst tegemoet. Voor een GOEDE foto, Gaat U TOCH naar WERNER CRONE, Koningstraat 29. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN „ONS GENOEGEN". De Biljartvereeniging „Ons Genoeegen", spelende in Café Woud aan de Binnenhaven, alhier, organiseert ter gelegenheid van haar 7-jarig bestaan op 10 Mei 1939 nederlaagw"l- strijden. Gespeeld wordt cadre 452. HAVEN VAN NIEUWE DIEP: 28 Maart. Aangekomen van Londen en vertrol: Harlingen Eng. motorschip „Drake". De marktaanvoer begint thans geleidelijk iets grooter te worden. De wolveeaanvoer be stond uit 13 schapen, die ongeveer 11 per stuk opbrachten, en een zestal rammen, voor de slacht, hoogste prijs 22. De rundveeaanvoer bedroeg drie koeien, 2 versch afgekalfde koeien golden pl.m. 220 en een geldekoe ongeveer 180. In vette koeien is in de afgeloopen yveek op de boerderijen nogal veel handel gedreven, be taald wordt 30 a 32 cent per pond. Nuchtere kalveren golden 6 tot 8, zwaar dere dieren hooger in prijs. Biggen deden op de markt 8 tot 11, lichte schrammen 10 tot 14, zwaardere schram men 25 28. Vette varkens op de boerderij gelden 23 tot 24 cent per pond. Verder werden twee paarden aangevoerd, prijzen 280 a 350. De prijs der kipeieren bleef op de veiling vrijwel onveranderd bij vorige week. Veemarkt Maandag 27 Maart 1939. 2 paarden 280350; 3 koeien 180220; 27 kalveren 420; 6 rammen 1622; 13 schapen 1013; 5 schrammen 10.14; zware schrammen 2528; 17 biggen 811. Eierenveiling Maandag 27 Maart 1939. Aangevoerd 86.000 eieren. 58-62 kg 3.20—3.45; 62-64 kg 3.35—3.50; 6-70 kg 3.55—3.80; 50-56 kg 3.05—3.25. Per 100 stuks. W. v. Overmeeren, van Amsterdam, Ambon- plein 13h, naar Molenstraat 18, Den Burg. M. L. v. d. Ley, van Gr. Vischvliet E 104, Grijpskerk, naar Julianastraat no. 9. Anna Paulowna, Schorweg 45. Zaterdamiddag 2 uur had hier een R.boot oefening plaats met de motorreddingboot „John Hodson". Door de sterke strandafname van de laatste dagen waren van te voren de rails, waarover de boot met lorrie te water gelaten wordt, ingegraven, zoodat de te water latipg vlot verliep. De tocht ging naar buiten om het verloop van de gronden, die telkens veranderen, te inspecteeren. Van het plaatselijk bestuur wa ren de heeren Lap, Epe en Remmers bij de afvaart aanwezig. De tocht verliep naar wensch. Alles verkeerde in de beste conditie. Door het plaatselijk bestuur werd aan de be manning een plaat aangeboden, voorstellende de „Insulinde" bij een stranding op het Bor- kumerrif. Urk, 27 Maart. Door 7 vaartuigen werd j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 140 pond Noordzeeschol, prijs 18 tot 22 ct., 110 pond versche Schar, 10 tot 12 ct„ 80 pond Rog, 11 tot 14 ct„ 40 pond Noordzeebot, 7 tot 9 ct„ 100 pond Poonen, 6y2 tot 8 ct., en 90 pond Schelvisch, 9y2 tot 10 ct. alles per pond. Over het globaal genomen is de visscherij de vorige week zeer teleurstellend geweest. Veelal was dit het gevolg van de weersom standigheden, waardoor maar een klein ge deelte van de week gevischt kon worden. In de afgeloopen week is van de vele, langs den havendam gemeerde motorlooze zeilvaartui- gen niet een ter visscherij in de voormalige Zuiderzee uitgevaren, tengevolge het ongun stige weder. Nu de aal- en palingvisscherij nog niet is aangevangen en de spieringvangst te weinig oplevert, acht men de kans om iets te verdienen heel gering. Bovendien moet de zoetwatervisscherij tot Mei stilstaan. Onze groote IJsselmeervloot, welke dan ook aan 't aal- en palingvisschen is op het IJsselmeer, maakt zich gereed voor de komende visscherij Daartoe is het langs de haven zeer bedrijvig' om de netten en kuilen welke aan de menig vuldig voortkomende heften in de voormalige Zuiderzee, geheel of gedeeltelijk waren weg gebracht, weer te vernieuwen en te herstel len. Verleden week' leverde de haringvisscherij in de Waddenzee nog geen resultaten op. De voorjaarsharingvisscherij !-on dan ook nog geen aanvang maken, aangezien de haring nog steeds op zich laat wachten. Voor de ka- mervisschers buiten den afsluitdijk, die voor dit bedrjjf zich vr(j groote uitgaven moesten getroosten, is dit wel ten zeerste teleurstel lend. Van de groote Urker Noordzeevloot bleef een klein deel, ongeveer 20 botters langs de kunst nabij IJmuiden de garnalenvisscherij met de kuil uitoefenen met weekresultaten van gemiddeld 60 tot 80 gulden, een enkele wat meer per vaartuig. Het grootste deel der Urkermotorvloot heeft ditmaal gekord of bij Terschelling of langs de kust van Texel tot Scheveningen. Doch tengevolge van de wei nige vangsten en de matige prijzen zijn de weekbesommingen na aftrek der gewone on kosten voor olie, ijs, enz. zeer weinig loonend geweest. De kleine motorvaartuigen variee- rende van 139 tot 160 gulden, ten hoogste 180 per motorvaartuig. De snurrevaadvaar- tuigen maakten weekbesommingen van 190 tot 260 gulden. Verleden week was de prijs der versche visch zeer hoog; de gestuurde visch van IJmuiden of elders was ook goed in prijs. Deze visch was maar klein van stuk. De vorige week (20 tot en met 25 Maart) werd door 2 tot 7 vaartuigen per dag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 390 pond versche Noordzeeschol, prijs 8 tot 22 ct., 250 pond schar, 6 tot 12 ct.,' 550 pond Poonen, 7 tot 9% ct., 200 pond schelvisch, 9 tot 10 ct., 80 pond rog, 11 tot 14 ct„ 40 pond Noordzeebot. 7 tot 9 ct„ per pond en 70 stuks makreel, prijs 4 ot 5 ct. per stuk. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U, het hiervolgende on der de rubriek „Ingezonden stukken" in Uw geacht blad op te nemen. Bij voorbaat mijn dank. We leven snel, de eene wereldschokkende gebeurtenis volgt de andere. Zoo is het mo gelijk, dat de verkiezing van een nieuwe Paus, toch een wereldgebeurtenis van den eersten rang, alweer door andere internatio nale gebeurtenissen verdrongen is. Toch komt het mij gewenscht voor, nog even op deze gebeurtenis, of beter nog op een artikel wat in Uw blad geplaatst werd over het toen nog te houden conclaaf, terug te ko men. In dit artikel komt n.1. een passage voor, die de niet-deskundige lezer niet zal zijn op gevallen, maar die een onjuiste weergave is van de door de Katholieke Kerk gehuldigde leer. Als hier nu ook nog bij staat, dat dit de Roomsch-Katholieke opvatting is, moet dit wel een ernstig misverstand doen ont staan. Ter oriëntatie laat ik de gewraakte passage even volgen: „Het conclaaf is begonnen, alle deuren van het Vaticaan zijn gegrendeld, nadat het „extra omnes" is uitgeroepen. De onvoorzichtige, die niet zou gehoor zamen, zou volgens Roomsch-Katholieke op vattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn." Nu kan ik mij heel goed voorstellen, dat een journalist in den stormloop van gebeur tenissen even misslaat, al is het altijd te laken, dat men met dergelijke termen zoo roekeloos omspringt. Indien iemand n.1. tijdens zijn leven ver doemd zou worden, houd dit tevens in, dat vergeving van zonden niet voor iedereen mo gelijk is. Zijn de woorden van Christus „Wier zonden gij vergeeft hun zijn ze vergeven.', slechts woorden zonder zin. Uw artikel gaf dus niet de Katholieke op vatting weer. Hoogachtend, Piet Sandkuyl. In antwoord op bovenstaande, kunnen wij mededeelen, dat het bericht, dat ons via het Alg. Ned. Persbureau bereikte (de beste bron voor den journalist dus) afkomstig was van het Katholieke Persbureau Havas, uit Parijs. Er was dus voor ons geen enkele reden om aan de juistheid ervan te twijfelen. Wij nemen echter gaarne aan, dat de Katho lieke journalist een vergissing heeft begaan of dat met deze straf slechts een symbolische beteekenis bedoeld wordt. In ieder geval blijkt uit uw schrijven, dat dit in geen gevel letterlijk opgevat moet worden. Red. Heldersche Crt. Geachte Redactie, Misschien stelt U er prijs op, evenals wij, in de Heldersche Courant te vermelden, dat de postzegelinzameling bij het begin van de lente tot 30 is geklommen. Onze mede werksters en -werkers onze dank voor hun hulp. „Ende dispereert niet" waren „Coen's woorden. Wij zullen er komen. Wilt U vroe ger resultaat zien, gooi er dan een schepje op. Als een gestadige drop al in staat is om een harde steen uit te hollen, wat zal er dan niet te bereiken zijn met enige kletterbuien. M. de R. bij voorbaat onze dank. De sekr. Afd. Den Helder C. G. v. H. Het kauwen van WRIGLEY'S P.K. is goed voor Uw gezondheid; het kalmeert en voorkomt overspannen zenuwen. Behalve dat de verkwikkende P.K. na eiken maaitüd de zenuwen sterkt, bevordert het de spijsvertering en houdt het de tanden schoon, gaaf en sterk. P.K. kauwen is een goede gewoonte voor jong en oud. Koopt vandaag nog enkele pakjes en houdt er steeds een paar bii de hand. H T 3 Veel genot voor weinig geld: 5 cent. AAAAAAiAAiiAAi, S.V.C. 2—WATERVOGELS 3. Door den sterken N.O.-wind kon de Tex. boot Zondag niet tijdig van den wal los ko men, zoodat de voetbalwedstrijd SVCWater vogels 2, die om 2 uur beginnen zou, eerst om 2.40 uur een aanvang nam. De wind stond schuin over het veld, de gasten speelden vóór den wind. Direct ontwikkelt zich een vlot spel met SVC iets in de meerderheid, welke na een kwartier spelen in een doelpunt omgezet werd. De gasten zitten er flink op en als Westdorp voor de zooveelste maal hands maakt weet Watervogels, als er 25 min. gespeeld zijn, den stand gelijk te maken, 11. Voor de rust weet Watervogels nogmaals te scoren. Rust 21. Na de rust speelt SVC vóór den wind en het was duidelijk, dat de SVC-ers de winst zoo maar niet aan de gasten meegeven wilden. Na een kwartier spelen komt de gelijkmaker. Van beide kanten werd matig spel gegeven. Eind stand 22. Maar U later net zoo goed, als U er maar voor spaart. De beste manier is een spaarverzekering bij de VICTORIA. Voor een weekpremie van 25 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie- honderd gulden uitbetaald. Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in. BON en brochure. NAAM ADtttS Zes maanden op speurtocht, door Rinke Tolman. Uitg. Brusse N.V. Rotterdam. Ing. ƒ2.90. geb. 3.90. Rinke Tolman, bij alle natuurvrienden wel bekend, bewijst met dit schitterend werkje, dat hij niet alleen op de hoogte is op het gebied der ornithologie maar ook de insectenwereld door en door kent. De insecten en met name de vlin ders, geeft hij in dit boek, dat 180 pagina's be slaat, een goede beurt en wel zóó nauwkeurig, dat het groote werk van Ter Haar „Onze Vlin ders" op sommige plaatsen zelfs gecorrigeerd wordt. Evenwel worden de vogels en planten ook niet vergeten. Integendeel! Aan de hand van zijn journaal vertelt hij ons het natuurgebeuren, zooals dit zich afspeelt in de buurt van het om zijn landschappelijk schoon bekend staande Soest, gedurende de eerste zes maanden van het jaar. Tevens neemt hij ons een weekje mee uit kampeeren naar het Kampereiland, een vogel dorado bij uitnemendheid en verhaalt ons op boeiende wijze van zijn belevenissen aldaar. Aan het einde van het boek, wijst hij nog op de beteekenis van een onzer bekwaamste ento mologen, zoo niet de meest vermaarde onder de vlinderkundigen, n.1. wijlen Dr. J. T. Oude mans. Dit uitnemende werk, dat verlicht is met niet minder dan 59 unieke foto's, (Strijbos, Haver- schmidt, de Waard en vele anderen) is werke lijk een lectuuraanwinst op het gebied der Na tuurlijke Historie en we zien dan ook met ver langen uit naar het tweede deel, waarin de resteerende zes maanden behandeld zullen wor den. Verzeild bestek. Morgen, Woensdag zal de Chr. auteurskring, ter gelegenheid van zijn tweede lustrum, een literaire avond geven, waarover wij elders reeds schreven. Ter gelegenheid van deze herdenking verscheen bij de N.V. J. H. Kok te Kampen een jubileumuitgave, waaraan een keur van Chr. auteurs hun medewerking verleenden. Het is een kostelijk werk geworden, dat door den uit gever royaal werd opgezet. Een werk in kloek formaat, rijk geillustreerd met reproducties naar schilderijen bij het artikel van G. Kamp huis over het werk van Marius Richters (schil der) en bij de literaire bijdragen royaal voorzien van goede houtsneden. Het werk is veelzijdig samengesteld. Wij noemden reeds de mooie bijdrage over het werk van Richters. Men vindt er naast het proza van een Van Eerbeek (het laatste dat hij schreef voor zijn overlijden) de Friesche verzen van Fedde Schurer. Er is prachtig sterk proza, naast fijne gevoelige verzen. 't Is niet doenlijk ook maar bij benadering een overzicht van dit rijke werk te geven. Het boek stond onder redactie van G. Kamphuis, H. Kuyperv. Oordt, C. Rijnsdorp en P. J. Ris seeuw. Om eenigen indruk te geven van de groote gevarieerdheid van deze jubileumuitgave, laten we hier, in alphabetische volgorde de rij van medewerkers volgen. Adel Anckersmith, Bert Bakker, G. van Bokhorst, H. de Bruin, Jan H. Eekhout, J. K. van Eerbeek, Jan H. de Groot, Roel Houwink, Joh. van Hulzen, Muus Jacobse, Jo Kalmijn Spierenburg, G. Kamphuis, Piet Korthuys, Hendr. Kuypervan Oordt, Ign. Lubeley, De Mérode, G. Mulder, Hk. Mulder, Mary Pos, H. M. van Randwijk, P. J. Risseeuw, C. Rijns dorp, Rie van Rossum, Fedde Schurer, G. SevensmaThemmen, Totius, Anne de Vries, A. Wapenaar, Wilma. De prijs bedraagt ingenaaid 3.60, gebon den 4.25. Nederlandsche taal en handels correspondentie voor den mid denstand, door A. R. van Bavel en J. Fraast, deel II. (Geautoriseerde uitgave v.h. Instituut voor Middenstandsontwikkeling). Uitg. N.V. Uitgevers-Maartschappij JE. E Kluwer, Deventer. Prijs 1.70. Het eerste deel (Nederlandsche taal) van deze uitgave mochten we reeds in deze rubriek be spreken. Deel II behandelt de handelscorres pondentie. Bij de samenstelling van dit deel is uitgegaan van de gedachte, welke handels correspondentie de kleine middenstander in zijn bedrijf te voeren heeft.Ook zijn eenige sol licitatiebrieven met oefeningen opgenomen ten behoeve van de werknemers in de diverse be drijven en enkele voorbeelden van brieven van algemeenen aard. Het „werkblok", dat afzonderlijk k 0.35 verkrijgbaar is, bevat 100 vel briefpapier, waarop de opgaven uitgewerkt kunnen wor den. Aan candidaten voor het middenstandsexa men kunnen we ook dit deel ten zeerste aan bevelen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6