I's/henna /IqmdcL Dourlein wint een beker Dat kan HIJ doen AU GASTRONOM£ Dinsdag 4 April 1939 Tweede Blad &jtacUnLeJuw-i De Stafmuziek naar het graf van „Grooten Pier" Tocht rond het I/sselmeer (AAAW-- D-tlNDtW Opbrengst collecte Moed- Volharding, zelfopoffering Burgerlijke Stand van Den Helder Modehuis H. Spruit Propaganda-avond RH-W.B. Diploma vervolg onderwijs O.L. school No. 14 VERBETER UW GENOT. De taak van de Marine Jaarvergadering Eerste ledenvergadering van „Mercurius" G,3< O Klare Wijn Iets nieuws, een Ommelette a 15 cent, bij Jongeman doodgebleven Geestige April-mop van Kieuwsblad van Friesland" „Het Dat de Stafmuziek der Koninklijke Marine ook buiten Den Helder populair is wisten wij, maar het wordt weer overduidelijk gedemon streerd door het feit, dat een groot dagblad „Het Nieuwsblad van Friesland" aan dit corps zijn 1 April-mop wijdde. Wij lezen in het nummer van Vrijdag het volgende: Zooals gemeld, zal de Marinekapel te Den Helderbegin van devolgende maand haar 75-jarig bestaan kunnen herdenken. In .verband met dit jubileum zal aan de kapel' morgen (Zaterdag) een autotocht rond de voormalige Zuiderzee worden aangebo den. Natuurlijk zijn aan dit bezoek verschil lende attracties verbonden. Wat het Noor den van het land betreft, deelen we hierom trent het volgende mee: De reis wordt gemaakt in twee autobus sen. Des morgens tamelijk vroeg wordt van Den Helder gereden. Via den Afsluitdijk gaat het naar Friesland, waar de eerste halteplaats B o 1 s w a r d is. De aankomst in deze oude stad heeft plaats omstreeks ne gen "uur des morgens; aldaar zullen het fraaie stadhuis en de Groote kerk met haar inerkwaardigen preekstoel, koor en banken enz., worden bezichtigd. Vervolgens trekt het gezelschap naar S n e e k, waar men half elf denkt te arriveeren. Het behoeft niet te verwonderen, dat de belangstelling van onze Marine uitgaat naar onze oude zeehelden en derhalve zal te Sneek een bezoek worden gebracht aan de Groote kerk, waar een wijle wordt vertoefd aan het graf van den Frieschen zeeheld „Grooten Pier", waarna op het stadhuis het kolossale zwaard en de zware helm van dezen „schrik der zeeën" in oogenschouw zullen worden genomen. Spoedig daarna wordt de reis voortgezet naar Heerenveen; aankomst aldaar om streeks 12 uur. Op het Gemeenteplein zal het jubileerende corps door het gemeente bestuur officieel worden ontvangen en door den burgemeester toegesproken, waarna door de tamboers en pijpers een paar num mers ten beste worden gegeven. Nadat het gezelschap zich in hotel Groen eenigszins heeft verfrischt en gerestaureerd, "gaan de autobussen Zuidwaarts naar Steen- wijk, waar aankomst c.a. 2 uur kennis- wordt gemaakt met het garnizoen, waar de nieuwe kazerne zal worden bezichtigd en waar eveneens muzieknummers ten gehöore worden gebracht, zoowel door de jubileerende kapel, als door het corps van het Steenwijker .garnizoen. De reis wordt dan verder in de rich ting Zwolle voortgezet. O.m. zal nog te Amersfoort worden halt gehouden, waar het corps zal concerteeren onder leiding van kapelmeester Van der Glas. Een mooi resultaat. De opbrengst van de j.1. Zaterdag gehouden collecte ten bate van de redders-vereeniging „Moed, Volharding, Zelfopoffering" bedraagt 318.151/;. Zooals men ziet, een mooi resul taat, waarmede de vereeniging ten zeerste tevreden is. Het bestuur verzocht ons op deze plaats zijn dank over te brengen aan alle gulle gevers, en voorts aan de collectanten, die die zich zoo beijverd hebben om dit groote bedrag te innen. Dank ook, als gewoonlijk, aan den heer P. van Twisk, die wederom voor de collectanten een gratis bewijs van toegang tot een zijner theaters disponibel stelde. van 3 April 1939. BEVALLEN: C. H. de VroomeBruin, z.; A. M. G. NagengastNijhof, z.; M. Kraak Post, d.; W. N. A. Agema—van de Wetering, 'bijgenaamd de Rooy, z.; J. van Brussel— Seine, z. OVERLEDEN: V. Gieles, (v.), 4 weken. In de stoffenadvertentie van de fa. H. Spruit is het drukfoutenduiveltje met de letters aan 't voetballen geweest: De nieuwe tint „Eier schaal" werd verfrommeld tot eierschol, ter wij! de tweede fout bleuruit werd gescoord in plaats van het verheven „bleu nuit". Het de- pioontje vraagt hierbij nederig excuus. By de Veldloop kampioenschap van Nederland. Onder groote belangstelling vond Zondag in Vught de Veldloop plaats over 5 K.M., waar aan verbonden was het Kampioenschap van Nederland. Er was een behoorlijke deelname en men kon er de fine fleur van Hollands' beste loopers ontmoeten.*Het parcours was uitgezet rond het bekende natuurbad „de IJzeren Man", prachtig gelegen in de dennenbosschen, de kleedkamers van de zweminrichting waren ook beschikbaar. Van heinde en verre waren de athleten gekomen om elkaar de zege te betwisten, van Leeuwarden en van Vaals, van Mid delburg en van Den Helder. Uit onze stad hadden vier deelnemers ingeschreven, vier Zeemacht-leden en nog een vijfde lid dier Sportvereeniging uit Rotterdam. Deze vijf jongelui vertegenwoordigden de Kon. Ma rine en niet eens zoo kwaad als men in aanmerking neemt het gezelschap waarin zij zich bevonden. Jammer was dat de Adelborsten niet van de partij hadden kun nen zijn met het oog op de examens; de strijd en het resultaat had er door kunnen winnen. Om half vier loste de burgemeester van Vught, Mr. Loeff het startschot, erg vlot ging het niet, maar toen 't lukte gingen de A,"B en C klassers, tezamen 53 deelnemers, tegelijk v. start. Het tempo was dadelijk zeer hoog en werd hoog gehouden, daardoor kwam het dat de eerst aankomende, de ook in Den Helder bekende Frits de Ruyter van het Amster- damsche Quick, een tijd maakte van 15 min. en 50.8 sec. Nummer twee was Jaap Meyer van de Volewyckers, Amsterdam in 16 min. 3 was W. J. Bakker van AAC, Amsterdam in 16 min. 24.2 sec., 4. J. Walstra van Frisia te Leeuwarden en 5. J. Walther van de Volewij- kers in resp. 16,28.4 en 16.28.9. De Marinemenschen hadden ingeschreven in klasse C en arriveerden als volgt: Korp. d. marns. J. Dourlein was nummer 4 van zijn klasse en 15e in het algemeen klassement. Zijn tijd was (niet officieel) ongeveer 2 min. achter de Ruyter, zoodat zijn prestatie zeer goed is te noemen, hij was binnen voor ver schillende B-klassers en wist zelfs A-klassers te passeeren. De marinier 3e kl. Wunnink uit Rotterdam was 34ste, 46 de ziekenverpleger Z. M. Vlietstra en 47 de L.L. torpedomaker van Weerden. De laatst binnenkomende was de marn. Ie kl. Sanches, wel was hij de laat ste, maar hij had toch nog een behoorlijken tijd en hoofdzaak was dat hij de race uitliep. Het Clubkampioenschap werd behaald door de Volewijkers, Amsterdam. Daarna,-om half vijf, vertrokken de D.-Klas sers. De eerst aankomende was hier H. J. Boelsma uit Ede in 17 min. 41.2 sec, dus hij deed er bijna twee minuten langer over het traject dan de Ruyter. Nummer twee was J. Kleijne van ONA, Den Bosch, 3. R. Schipper van Prins Hendrik dén Bosch, 4. Vrede, Inter Nos, Oss en 5 was J. van Liempt van Prins Hendrik, den Bosch in 18 min. 46.9 sec. In het nabijgelegen paviljoen Loverenhof was de prijsuitreiking door den wedstrijdlei der v. d. Heijden. De heer F. A. de Ruyter, de Kampioen van Nederland, ontving ook den wisselbeker, welke beschikbaar was gesteld door het ge meentebestuur van Vught. Onze stadgenoot J. Dourlein ontving een fraai beker, de overige Heldersche deelnemers vielen buiten de prijzen maar mochten met voldoening vaststellen dat zij in dit gezelschap veel hadden geleerd. het smaakverbeteringsmiddel met de beste resultaten! Laat Uw ledig Maggi-flesje opnieuw vullen. Dat is voordeliger! Een interessante lezing. Zoo heeft dan gisterenavond de lang ver beide propaganda-avond van den Noord-Hol- landschen Wandelbond plaats gehad. In zijn openingswoord memoreerde de heer Lücker, bondsbestuurslid en tevens ijverig propagandist van de wandelsport in 't alge meen hier ter plaatse, de gewaardeerde aan wezigheid van een deputatie van het Regi" ment kustartillerie, alsmede het feit, dat hij beslag had weten te leggen op een tweetal series lichtbeelden, die de aanwezigen tot ruim tien uur bijeen zouden houden. Voor de pauze draaide er een N.H.W.B.- film, toegelicht door genoemden heer Lücker. We zagen er de deelnemers aan den eersten Nachtttocht in den jare 1924, gereed om er op uit té trekken, nog niet in kleurige pan talon en blouse, maar in hun colbertje, een enkeling zelfs in een duffelsche jas. Er wa ren meer aardige bijzonderheden, clubs met namen als „Fifty", „de Koning van Siam", die langs dorpen in Noord-Holland wandel den met haast nog schooner klinkende na men. Enfin, in één woord, het was een aar dige propaganda, die volkomen aan het doel beantwoordde, evenals trouwens de tweede serie lichtbeelden, die ons meenam naar de mooiste plekjes in de omstreken van Nijme gen. Als aardige bijzonderheid aanschouwden we daar de Stafmuziek op een marktplein spelend, waarvoor nu met het 75-jarig jubi leum als dank voor die opwekkende klanken door de 4 vereenigingen in onze Jutterstad een flinke bijdrage was gestort in het fonds, dat een geschenk van de burgerij moest ver zorgen. Een kleine opwekking om vooral ook de H.L.O.-cursussen te volgen, vormde het slot van dezen aardig geslaagden avond, die druk bezocht was. De cursus voor Vervolg ondeiwijs aan de 0. L. School no. 14 werd door 78 leerlingen bezocht. Hiervan behaalden het diploma, dat verkre gen wordt na 't geheel doorloopen van den cursus, de volgende leerlingen: J. de Boer, J. Meyer, M. Reuvers, F. Struyck, K. Peeman, P. de Kramer, E. Bak ker, E. Bakker, K. E. Grandia, H. J. Stroo, J. Bakker, C. Doelitzsch, J. H. Dol, J. Eller- man, J. van Es, C. Ewalt, J. B. Farenhorst, 1. de Haan, C. Heeres, G. Hoefnagel, J. Jole, J. Jutte, C de Maagd, P Meun, E. P. Struyck, M. Webèling, I. dè Werker, F. Schenk en W. v. d. Zalm. T. Faas, A. Frieling, A. Hoogland, A. de Jonge en J. Lub behaalden het diploma reeds in 1938. maar volgden ook den geheelen cur sus 19381939. 12 leerlingen van 't Vervolgonderwijs be haalden op de Ambachtschool een vrijstelling voor 't eindexamen. Van de le naar de 2e klas werden bevor derd: Alb. Bakker, L. Ellerman, W. Ligtenberg, J. Peerdeman, J. van Os, H, Meyers, C. Scheffer, J. Staleman, A. v. d. Wal, J. Mees ters, A. Rottier, W. P. Jagel, C. Kaptijn L. de Boer, J. Pasterkamp, Fr. Kaptijn, S. Baarsen, J. Baarsen, J. Bos, P. Geus en D. Swart. Drink ons heerlijk citroentje Hotel-Café-Restaurant „DE TOELAST" Spoorstraat 9—11. Tel. 300. Rede van kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen. Voor de afdeeling Amsterdam van de alge- meene vereeniging v. Nederlandsche reserve officieren heeft gisterenavond kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, adjudant in buitengewonen dienst van de Koningin, com mandant van de maritieme middelen te Am sterdam, gesproken over: De taak van de ko ninklijke marine in verband met de strate gische positie van de drie deelen van het koninkrijk in Europa, Azië en Amerika. De voorzitter van de afdeeling, reserve kapitein der Artillerie, mr. C. van Rij, sprak zijn voldoening er over uit, dat velen van de uitnoodiging gebruik hadden ge maakt. Kolonel Rost van Tonningen zette daarna uiteen, dat de taak van een zeemacht in oor logstijd is handhaving van de eigen- en be lemmering van de vijandelijke overzeesche verbindingen, bescherming van eigen kust en havens tegen overvallen en hulpverleening bij landingen op 's vijands kusten. Het begrip „meesterschap ter zee" lichtte hij daarna toe, om vervolgens te wijzen op factoren, die belemmerend kunnen werken op de absolute handhaving van dit begrip. Daartoe werden voorbeelden aangehaald uit den oorlog van 19141918, waarbij spr. uit eenzette hoe de geografische ligging van Engeland de afsluiting van Duitschland van den wereldhandel mogelijk maakte en in welk gevaar de staathuishouding van Engeland verkeerd had door den duikbootoorlog. Voorts behandelde spr. de bescherming, die de Duitsch-Zweedsche handels-verbindingen in direct genoten, omdat de Oostzee binnen de machtssfeer van de Duitsche vloot lag, en stond hij stil bij de onmacht van de geallieer den om het Russische leger te voorzien van aanvullend oorlogsmateriaal, als gevolg van het feit, dat de hoofdtoegangswegen tot Rus land, de Oostzee en de Dardanellen, buiten de machtssfeer van de geallieerde vloten lagen. Vervolgens gaf spr. een overzicht van de ligging der verschillende maritieme steun punten en van den invloed, die de zeemach ten der groote mogendheden, steunende op deze bases in oorlogstijd zouden uitoefenen op het internationale handelsverkeer. De inleider besprak daarna de taak der marine in Nederland, en bracht in herinne ring hoe men steeds meer- zoekt naar de handhaving van het handelsverkeer, vooral juist in bepaalde oorlogsgevallen, om den aanvoer van oorlogsmateriaal, voedsel en grondstoffen, voor de oorlogvoering noodig, te verzekeren. Volgens spr. reiken de verbin dingen van ons veldleger tot ver over zee. Ten einde onze havens en handelsvaart te gen overvallen te beschermen, acht spr. noo dig: geregelde verkenning van de Noord zee, convoyeering van de handelsschepen, het vrijhouden der handelswegen van actie van vijandelijke onderzeebooten en van zeemijnen en geregelde actie van onderzeebooten nabij onze kusten. Bovendien achtte spr. vooral voor Zeeland, actieve verdediging ter zee noodzakelijk. Daarna behandelde spreker de strategische positie van Nederlandsch-Indië. Hij vergeleek de positie van thans met die in de vorige eeuw. Niet alleen Java, doch geheel Neder landsch-Indië verkeert sinds omstreeks 1900 in een tijdperk van krachtige ontwikkeling, het wereldhandelsverkeer op Oost-Azië is enorm toegenomen, in Oost-Azië zelf is een krachtige, groote mogendheid ontstaan. Daardoor is onze positie in Nederlandsch- Indië moeilijker geworden en wordt van onze defensie meer geëischt dan een verdediging van Java alleen. Spr. wees er op, hoe na den oorlog van 19141918 de internationale politiek zich scheen' te ontwikkelen in de richting vah overleg en vergelijk (Volkenbond, de vloot- verdragen). Hij gaf eenige cijfers van aan bouw van oorlogsvloten, waaruit bleek hoe zeer de toestand thans veranderd is. Spr. ging na, op welke wijze een zeemacht tot een actieve verdediging kan bijdragen door optreden in de zeeën van Nederlandsch- Indië en op de internationale handelswegen, die door ons gebied leiden. Ten slotte is de maritiem-strategische po sitie van West-Indië behandeld, waar welis waar geen gevaren dreigen, doch waar het belang van Curagao als centrum van den aardoliehandel toch eenige maritieme defen sie eischt tegen de „strategische overvalling", waarover men tegenwoordig zooveel spreekt. Na de pauze volgde een gedachtenwisse- ling. Vereeniging voor Ziekenliuisver- pleging „Den Helder". Bevredi gende stijging ledental. Gisteravond hield de bovenvermelde vereeni ging haar jaarvergadering in het Kegelhuis, onder presidium van Mr. A. Veldman, wegens uitstedigheid van den Voorzitter, Wethouder W. de Boer. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat het aantal verzekerden per 31 Dec. 1938 met ongeveer 20 pet. was toegenomen. De totaal-contributie heeft bedragen 3121.20. Aan interest werd ontvangen 62.38. Na be taling van de verpleeg-, operatie- en specialis- tenkosten, benevens de onkosten, resteerde een bedrag van 1039.59, dat naar de kapitaal rekening werd overgebracht. Hierdoor bereikte deze rekening een bedrag van 2698.58, het geen bijna een jaar contributie beteekent. Deze reserve werd gekweekt in den tijd van 2 jaar, terwijl de statuten daarvoor een termijn van 10 jaar veroorloven, waaruit wel zeer dui delijk de gezonde financieele toestand der ver eeniging spreekt. Op een vraag van een der aanwezige leden, deelde de penningmeester nog mede, dat de toeloop van nieuwe leden in het nieuwe jaar reden tot tevredenheid geeft en dat in deze eerste maanden wederom een 70-tal verzekerden is ingeschreven. Gedurende het afgeloopen boekjaar werden 13 verzekerden in een ziekenhuis opgenomen met een gezamenlijk aantal ligdagen van 353. Hoewel dit niet in het jaarverslag van den penningmeestejr voorkwam, deelde deze nog mede, dat hij had uitgerekend, welk voordeel de verzekering bij bovengenoemde vereeniging voor de gemeentefinanciën had opgeleverd. Van de 353 ligdagen waren er 70 voor beter gesitueerden en 283 voor patiënten, die voor rekening van de gemeente zouden zijn geko men, indien zij niet bij de algemeene Vereeni ging voor Ziekenhuisverpleging „Den Helder" verzekerd waren geweest- Deze laatste patiën ten zouden in doorsnee 2.per dag aan de gemeente hebben terugbetaald, doch de ge meente had moeten betalen per dag en per patiënt 6.20 voor chirurgische gevallen of 5.20 voor opnamen, waarbij een operatie noodig was. Nauwkeurig uitgerekend, heeft de verzekering van deze patiënten aan de gemeen te een voordeel opgeleverd van 947.60, terwijl de patiënten zelf bovendien het voordeel had den van klasseverpleging en vrije ziekenhuis keuze. De aftredende bestuursleden, de heeren Ds. F. Tollenaar, Mr. A. Veldman en N. B. v. d. Vring werden herkozen, terwijl voor den heer S. E. ÈrigeT; 'de heè'r K.'WéitéVftig "wërd géküzen in de controlecommissie. Hierna sloot de vice-voorzitter de vergade ring. Gisteravond werd de eerste ledenvergadering van den Nat. Bond van Handels- en Kantoor bedienden „Mercurius" gehouden in het „Ke gelhuis". De opkomst was naar h'et aantal leden van deze jonge afdeeling gerekend goed te noemen. Met een kort woord opende de voorzitter, de heer Welboren, deze geanimeerde vergadering, en wees op het nut van organisatie voor den kantoorbediende. Verder werden de afdeelings- belangen besproken. Het voorloopig bestuur bestaat uit: A. Wel boren, voorzitter; D. Kerkhoven, secretaris; H. J. P. Hofman, penningmeester. Om 10 uur sloot de voorzitter de vergadering. Hr. Ms. „TROMP" IN DE HOOFDSTAD. Om 12 uur gistermiddag is Hr. Ms. „Tromp" te Amsterdam aangekomen. Alle tijd om aan liefhebberijen te be> steden! Mijnheer heeft geld 1 Bijeengespaard met een spaarverzeke- ring van de Victoria. Voor een weekpremie van 25 cents (thuis afgehaald) krijgt U later drie honderd gulden uitbetaald. Zend deze bon voor nadere inlichtingen nog vandaag aan ons in. Engeland heeft zijn veranderde politiek consequent doorgetrokken. Niet alleen Polen zal beschermd worden bij een aanval, ook andere bedreigde staten zullen kunnen reke- nen op den Britschen bijstand. Eden heeft dus gelijk gekregen, toen hij aftrad, omdat hij zich niet neer kon leggen bij de politiek van Chamberlain, die aan de dictatoriaal geregeerde landen volop gelegen heid gaf hun wenschen stapsgewijze te ver wezenlijken. Nu Chamberlain het aan den lijve heeft ervaren, heeft hij een omzwenking gemaakt, die in de historie van de Engel- sche politiek waarschijnlijk eenig is. Radicaal heeft hij zijn standpunt gewijzigd en heeft zijn heele militaire apparaat ingezet om de onafhankelijkheid van de landen van Europa te handhaven. Geen agressie meer! Duitschland heeft het verstaan en naar we mogen hopen zal het voor zichzelf de consequenties daaruit trek ken. Men mag dan nog wat verontwaardigd van den toren blazen een groote geruststel ling voor de wereld is geweest, dat Hitier in zijn jongste rede, geen dreigementen heeft uitgesproken. Hij zou geen omsingelingspo- litiek dulden. Begrijpelijk! Chamberlain heeft echter duidelijk gemaakt, dat dit in geen ge val de bedoeling van Engeland was. Immers, een omsingelingspolitiek, zou volkomen in strijd zijn met den opzet van het Engelsche plan. Een omsingelingspolitiek zou een nieuwe agressie beteekenen, en juist om die tegen te gaan maakte Engeland dezen omzwaai. De be doeling van Engeland is niet anders, dan den vrede te handhaven, dan een halt toe te roepen aan de agressie van Italië en Duitschland in de laatste jaren. De deur voor onderhandelingen is daarbij natuurlijk niet dichtgeworpen. Integendeel, gezond overleg kan den vredestoestand slechts consolideeren. Maar geen overleg waarbij de gepantserde vuist dreigend wordt opgeheven. Er zijn nog verschillende vraagstukken te regelen. Het vraagstuk van den Corridor moet opgelost worden. Tenslotte is deze toe stand voor Duitschland onhoudbaar. Het is dwaas een land in tweeën te hakken en het is goed, dat men over dit vraagstuk tot een oplossing komt. Hoe het zij, we mogen constateeren, dat er op het oogenblik eenige ontspanning is in Europa, dank bij de krachtige houding van Engeland en Frankrijk. De gewijzigde Britsche politiek heeft de goedkeuring gekregen. Zelden was er een zoo groote eenstemmigheid als gisteren. SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Westgracht 80: Tentoonstelling Historisch Genootschap „De Kop van Noord Holland" Eiken werkdag van 710 uur. Zaterdags van 35 uur en van 710 uur. Aquarium Zoöl. Station. Voor het publiek geopend: dagelijks van 91? en van 13.30 V u. Zaterdags van 912 uur. Natuurhistorisch Museum, 2e Vroonstraat, lederen Woensdag van 35 uur. lederen Zaterdag van 710 uur. Bovendien de eerste Zondag van elke maand van 35 uur en de eerste Woensdag van 8—10 uur. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „De pleog der gedoemden" en „D'r op of d.7 onder". Rialto, Spoorstraat half 8: „Gold Diggers in Parijs" en „Bocioo de Witte Tijger". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: „Een Complot in Hollywood" en „De familie Zangvogel". Opgenomen om 8 aur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 740.6 Temperatuur lucht: 7.6 Wind: richting: Z.Z.W., kracht: 5 Licht op: 7.10 u. Gisterenmiddag is op de Rijkswerf alhier op tragische wijze een jongeman, de heer Van Dijk, slechts even in de 20 jaar. doodgeble ven. De jeugdige scheepmaker werd overval len door een hartverlamming en was direct overleden. P E/en advertentie opmaken j kan iedereen; Een goede advertentie ontwerpen is echter een kunst! Laat ONS het daarom voor U doen... het kost U niets extra!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5