Jje/veJLbch nieuuM ïliemud uit Hik KeA$c en TMicUnty Boekbespreking Wie zijt gij? Een moordenaar! Visscherij Nog meer voorwerpen uit „Steenen tijdperk', het Dr> A. Vis Marktberichten Marktoverzicht Inschrijving Handelsregister Tijdschriften Wilde kat doodt 160 kuikens. De heer H. Z„ die in een kippenhok aan de Emmalaan te Den Burg, 200 kuikens had, kwam Zondagmorgen tot de ontstellende ont dekking, dat hiervan een 127-tal door een kat was gedood. Het dier had op zeer sluwe wijze het hok weten binnen te dringen, en had onder de kuikens een groote opruiming gehouden. Natuurlijk had hij hiervan slechts een paar kunnen oppeuzelen, terwijl de rest dood in het hok lag. Hoe men ook zocht, het gelukte niet den moordenaar te vinden. Den geheelen dag werd de wacht gehouden en het hok dichtge maakt, zoodat men meende, dat er beslist geen kat meer in kon komen. Toch heeft het sluwe dier nog kans gezien weer in het hok te ko men, en opnieuw 35 kuikens te dooden. Een wilde kat, die hier geregeld rondsluipt, schijnt deze moorden op zijn geweten te hebben. Hoewel men gisteren den geheelen dag bij het hok de wacht heeft gehouden, heeft men de kat nog niet kunnen vangen. Voor den heer Z., die van zijn vastgesteld aantal (200) nog slechts 35 kuikens heeft overgehouden, is dit een leelijke schadepost. De heer H. Kraai, conservator van het Tex. Museum, toonde ons gisteren opnieuw 2 stee- nen voorwerpen, een hamer en een bijl, in bij zonder gaven toestand, die weer waren ge vonden door de heeren Gebrs. Bakker, nabij hun woning in de omgeving van de jeugd herberg „Panorama". De heer Kraai schat, dat deze werktuigen ongeveer 4000 jaren oud zijn. De heer Ponger zal ze meenemen naar Gro ningen, waar ze door Prof. Dr. van Giffen zullen worden onderzocht. De Texelsche bodem schijnt zeer belangrijke oudheden te verbergen. Onder toezicht van Prof. v. Giffen zullen a.s. zomer op verschil lende plaatsen opgravingen worden gedaan. Dr. A. Vis, predikant bij de Doopsgezinde gemeente Burg-Waal-Oosterend, die als zoo danig was beroepen te Beverwijk, heeft tijdens de godsdienstoefening, Zondag te De Waal medegedeeld, dat hij dit beroep heeft aange nomen. Dr. Vis is vanaf November 1925 predikant op Texel en heeft zich in dien tijd, vooral bij zijn gemeente, zeer bemind gemaakt. Gedu rende het verblijf van Dr. Vis op Texel, heeft Z.Eerw. gepromoveerd tot doctor in de God geleerdheid aan de Gemeente Universiteit te Amsterdam, bij welke promotie vele leden zijner gemeente tegenwoordig waren. Dr. Vis is verscheidene jaren bestuurslid ge weest van de afd. Texel van het Nut v. h. Al gemeen en heeft zich hierin zeer verdienstelijk gemaakt. De echtgenoote van Dr. Vis, mevr. Vis Visser, was gedurende eenige jaren, tot aan de opheffing dier school, leerares in de Engelsche taal aan de Zeevaartschool alhier, en heeft gedurende meerdere jaren onderricht gegeven in de Eng. taal aan de wintercursussen van „Volksonderwijs". 7 koeien 180—260; 58 kalveren 6—35- 4 rammen 16—22; 34 schapen f 12—19; 6 schrammen 28—30; 4 biggen 8—12. Aangevoerd: 88.000 eieren 58,62 kg 3.35—3.55; 62/64 kg f 3.50—3.65' 66/70 kg 3.70—3.95; 50/56 kg 3.20—3.35 alles per 100 stuks. Gewoonlijk wordt in de eerste weken van April aan de Texelsche markt al heel weinig wolvee aangevoerd. Gisteren was de aanvoer viij groot, hetgeen wel wijst op een vreemden toestand in den schapenhandel. Enterlingnn brachten 12.tot 13.op; gelde scha pen^ iets meer. Rammen golden 16.tot f 22. De aanvoer van rundvee werd ditmaal be ïnvloed door het demonstreeren van slacht vee door de slager in verband met de a.s. Paaschdagen. Er werden daardoor ongewoon mooie vette koeien aangevoerd. De dieren werden getaxeerd op prijzen van 200.tot 280. De kalverenhandel was iets beter dan we dit in den laatsten tijd gewoon zijn. Nuch tere kalveren golden 6.— io, zwaar dere dieren meer, hoogste prijs 35.—. Op de boerderij is nogal eenige vraag naar versch afgekalfde koeien van T.B.C.-vrije stallen, voor de consumptiemelkers. Biggen deden op de markt ongeveer f 10 per stuk. Ook werden enkele beste schram men aangeboden, prijs 28.— tot 30.—. .Ve"f, varkens gelden op de boerderij 23% tot 24% cent per pond. De kipeieren op de veiling lieven in ver band met de a.s. Paaschdagen bii vorige week 10 tot 15 cent per 10C) stuks op. Nieuwe zaken: T e x e 1 J. van der Bij, Den Hoorn 43, schil dersbedrijf enz. Wijzigingen: Texel; „Unitas", Den Hoorn 81, bestuurs wijziging. Urk, 3 April. Door 9 vaartuigen werden j.1. Zaterdag aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aange voerd; 200 pond Noordzeeschol, prijs 10 tot 15 cent; 90 pond schar, 7 tot 9 ct.105 pond poonen, 6 tot 7 ct. en 110 pond schelvisch, prijs 9 tot 10 ct., alles per pond. Zaterdag j.1. is de visscherij op aal en paling in de voormalige Zuiderzee weer aangevangen. Het vorige jaar was de palingvisscherij ge ëindigd op 1 November; de aalvisscherij van de beug- of lijnvisscherij eindigde op 1 Decem ber. Gedurende dezen tijd lagen vele van de motorlooze zeilvaartuigen en kleine motor vaartuigen gemeerd aan den havenkant. Thans is de geheele groote Urkervloot, welke op het IJselmeer aan het visschen is, weer ter vis scherij u'lgevaren. Omdat het de laatste dagen voor deze visscherij zeer koud geweest is, zoo is het te voorzien, dat er den eersten tijd geen hooge vangsten geboekt zullen worden. Bij koud en guur weder blijft de aal en paling onder den grond. Deze is dan onmogelijk te vangen. Nu het weder iets zoeler gaat worden, zal hierin echter wel spoedig verandering ten goede komen. De weekresultaten van onze Noordzeevis- schers waren verleden week iets gunstiger. De vangsten waren beter; de prijs der Noord- zeevisch duurder. De vangst op latvisch be gint toe te nemen. Dé groote motorvaartuigen, welke visschen voor de kust van Texel en Ter schelling, boekten weekbesommingen van 215 tot 320 gulden per groot motorvaartuig. De snurrevaadvaartuigen, welke zeer ver uit de kust vischten, hadden weekbesommingen, va- rieerende van 400 tot 680 gulden per snurre- vaadvaartuig. Onze kleine kustvisschers, welke veelal vischten voor IJmuiden en Scheve- ningen, maakten besommingen van 100 tot 150 gulden per kustvisscher. De garnalenvis- scherij begint ook weer in omvang toe te ne men. De levende garnalen zijn zeer duur in prijs. Per garnalenvisscher varieerden de be sommingen van 170 tot 235 gulden. De voorjaarsharingvisscherij was de vorige week nog van zeer weinig beteekenis. Wat door zeer velen altijd voorspeld is n.1. dat de haring en ansjovisvisscherij benoorden den af sluitdijk in 1939 of 1940 sou eindigen, blijkt al waarheid te bevatten. De haring en ansjovis zijn vischsoorten, welke benoorden den afsluit dijk niet kunnen voortteelen, vandaar dat de visscherij hier ieder jaar gaat minderen. De vorige week (27 Maart tot en met 1 April) werd door 3 tot 9 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 300 pond Noordzeeschol, prijs 10 tot 16 ct.; 640 pondpoonen, 6 tot 7 ct.; 200 pond schel visch, 9 tot 10 ct.: 100 pond schar, 9 tot 11 ct. en 90 pond rog, 9 tot 10 ct., alles per pond. Laat de brochure No. 10 U uitvoe rig voorlichten omtrent dit meest economische aller motorrijwielen. Ziet de afbeeldingen, leest hoe extra-laag het verbruik is, consta teert dat 'n DKW van belastingvrij gewicht is, laat de technische ge gevens U overtuigen van DKW's spreekwoordelijke betrouwbaar heid. Brochure No. 10 voor eiken be langstellende gratis op aanvraag. STANDAARD MODEL I 245- LUXE MODEL t 260- ïïlaAine^elicfiien- Bij beschikking van den minister van de fensie is officier van gezondheid der 2e kl. L. Jambroes den 3en April 1939 geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van de fensie is de officier van den M.S.D. der le kl. D. van Leeuwen, dienende bij het departement van defensie, den 3en April 1939 ter beschik king gesteld. Bij beschikking van den minister van de fensie zijn de volgende plaatsingen gelast: Met 3 April: luitenant ter zee der le kl. P. Wentholt aan boord van Hr. Ms. Sumatra; luitenant ter zee der 2e kl. B. A. W. Beijer, in het commandement der marine te Willems oord; luitenant ter zee der 2e kl. E. Dank- meyer, gedetacheerd te Rotterdam; luitenant er zee der 2e kl. J. L. van Meeuwen, gedeta cheerd te Rotterdam; 2e luitenant der mari niers G. Groenewegen bij de Marinekazerne te Willemsoord. Met 11 April: luitenant ter zee der le kl. L. Stroband bij de Marinekazerne te Amster dam. Met 14 April: luitenant ter zee der le kl. A. N. Schrakamp, tijd. geplaatst a. b. Hr. Ms. Tromp. Met 17 April: officier van den M.S.D. der le kl. H. de Roode bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om den lOen Mei 1939 per m.s. „Baloeran" naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Sergeant-torpmkr. J. H. v. Bastelaar. Sergt.-vlgtmkr. (H) G. Kraaijenbrink. Kwartiermeesters J. W. Beumer, C. de Wolf, A. van Sluijs, en M. Breel. Matr. le kl. S. L. Peeters. Matr. 2e kl. C. van Roseel en G. R. Pruis. Matrozen 3e kl. W. L. van Deurzen, F. A. Meesters, W. Brink, D. J. Leether, J. J. A. Vriends, A. van Gelder, G. Keetelaar, E. J. Kuijper, M. G. L. van Zeeland, A. v. d. Berg, J. F. C. Geneuglijk J. Mennega, C. Otterspeer, H. Gelderblom, J. Ottjes, B. J. Frank, H. C. A. Kapitein, E. Lap, J. Rumkorf, K. de Waard, W. C. Komman, G. L. Post, H. C. Reiff, L. C. Maasbach, J. Peereboom, P. Westerbeke, J. M. Weijts, F. Plaisier, W. Willeboordse en W. de Jong. Korpl. d. marns. J. A. Tamians. Marns. le kl. E. den Boer, M. J. Herdink, W. M. Huissoon, J. den Besten, T. A. van Eijk, K. Artz, L. Hendrikse, J. van Loenen, J. A. Roose, en A. H. Glaassen. ROOMSCH-KATHOLIEKE KERK. Te Chicago overleed de Nederlandschc oud- missionaris op het Zuid-A^„aT flNeder- dingsveld pater W. van D^k,0EErj:'mndschcn land indertijd de ziel van den .Ne.f*%^van Eucharistischen Bond en eerst° Xlaiïnhof 7e het Eucharistisch Bureau op het Begijnhof te Amsterdam. HET GETAL EVANGELISCHEN. Het getal evangelischen in Duitschland is thans als volgt: het oude rijk 40.196.500, Oos tenrijk 327.500, het Sudetenland 130^0r0,EolCrt men en Moravië T6.000, Slowakye 45-000, het Mcmelgebied 129.000, samen 41.444-000. POOLSCH NIEUW-HEIDENDOM. In Polen is een nieuw-heidensche beweging gesticht, die zich de Zadrugagemeenschap noemt. Deze heeft zich thans bijzonder voor oud-Slavische cultuur geïnteresseerd verklaard. Alle leden moeten hun Christelijke voornamen afleggen en ze door oud-Slavische namen ver vangen. Ook heeft de Zadrugagemeenschap zich onder meer scherp tegen de moderne dan sen gekeerd en geëischt, dat de oud-Slavische dansen weer zullen worden ingevoerd. De alge- meene tendens van de Zadruga is anti-Christe lijk; zij verklaart dit ook zelve en noemt zich met nadruk „nieuw-heidensch". KIKVORSCHENHERDENKING. Uit Tokio in Japan ontvangen we een be schrijving van een onlangs in een Bocddhatem- pel aldaar gehouden kikvorschenherdcnking voor de kikvorschen die in 1938 voor biologi sche en anatomische doeleinden waren ver bruikt. Hun getal werd op 10.000 geschat. Van de Laio-universiteit namen 60 hoogleeraren aan deze herdenkingdie voor hen een boetedoening was tot delging van hun schuld aan het ver bruikte gedierte, deel. Een monument werd bij de viering onthuld. De geheele viering werd in den vorm eener godsdienstoefening gehouden. VERHOÜDINGSCIJFERS. In Korea is één Christen op de 135 inwoners, in Mandschoekwo 1 op de 871, Japan op 3394, China op 681/, Sumatra op 17, Borneo op 145, Java op 530, Molukken op 4, Celebes op 9, Timor op 10, Bali en Lombok op 3360, Phïlip- pijnen op 39, Formosa op 268, Tonking op 2602, Malakka op 166, Siam op 1063, Burma op 60, Arabië op 23, Egypte op 558, Iran op 4447, Irak op 8186, Turkije op 8694, Syrië op 307. Vernieuwing van opvoeding en onderwijs, No. 4. Uitg. J. Muusses, Pur- merend. Abonn. niet-leden 2.50 p. j. De inhoud van dit nummer, waarvan we in 't bijzoncjer noemen: Prof. J. H. Gunning Wzn., Onderwijsvernieuwing; Dr. A. D. Nathans, Practische opleiding van leeraren; Dr. E. J. Dijksterhuis, Vernieuwing van het wiskunde onderwijs en C. den Daas, Fröbel en de mo derne inzichten in de jeugdontwikkeling, is be doeld ter voorbereiding en als inleiding van de Paedagogische Conferentie: „Vernieuwing van M. O. en V. H. O.", welke gehouden zal worden op 11, 12 en 13 April a.s., in de Ernst Sillem-Hoeve, Lage Vuursche. Detective. Een boek in courantvorm. Uitgave Schuyt N.V., Baarn. Prijs 20 cent. De uitgeverij Schuyt N.V. te Baarn zond ons no. 23 van de „Detective" een boek in courant- vorm. Het is ditmaal een spannend verhaal, ge titeld „Mr. Pendlebury speelt het klaar", van de hand van Anthony Webb. Wie een goede „thril ler" weet te apprecieeren kunnen wij dit nim mer aanbevelen. MAKASSAR-ZENDING. De Makassar-zending der Gereformeerde ker ken in Nederlandsch-Indië ds. H. C. van den Brink) heeft hoewel uitbreiding zeer zeker mogelijk is thans het stadium bereikt, dat zij zelfs bij voortzetting op den huidigen voet, niet langer bekostigd kan worden door de drie samenwerkende kerken van Soerabaja, Sema- rang en Malang. Dientengevolge dreigt, indien geen steun van anderen wordt verkregen, in 1940 afbraak van het reeds opgebouwde. Daar om is de eenige hoop gevestigd op steun uit Nederland, waartoe de kerkeraad van Soera baja zich tot de a.s. synode der Gereformeerde kerken te Sneek zal wenden. GEESTELIJKE EN MORIIELE HERBEWAPENING. De Federatie van Jong-Hervormden te Den Haag, voorzitter ds. G. Bos, Nedcrlandsch Her vormd predikant te dier stede, nam de vol gende resolutie aan: ,Jong Hervormden in een vergadering der Haagsche Federatie bijeen, besproken hebbende de vragen die met geestelijke en moreele her bewapening bedoeld zijn; spreken met verootmoediging uit, dat zij in trouw-zijn aan hun geloofsbelijdenis tegenover God en in liefdebetoon tegenover hun medemen- schen schuldig staan; belijden met de kerk der eeuwen, dat, naar het getuigenis der Heilige Schrift, alleen in Jezus Christus, die in Zijn kruisdood de rechte verhouding tot God en menschen gebracht heeft, vergeving der zonden en een nieuw leven door den Heiligen Geest gevonden wordt; nemen zich ernstig voor, door Gods genade daartoe bekrachtigdin hernieuwde trouw aan hun geloofsbelijdenis, God te dienen en in liefde tot den naaste te leven; verwachtende de komst van Jezus Christus en Zijn koninkrijk; besluiten dat alleen hierin voor hen gelegen is hetgeen zij in de leuze geestelijke en moreele herbewapening hebben gehoord en geloovevt, dat voor het geheele volk, ja voor de geheele wereld het antwoord van God op alle vragen in dien Christus geschonken is". De Waal NIEUWBOUW. De heer Kuiper zal op de hofstede „Waal- dam" dezen zomer een nieuw huis bouwen. VEEL LAMMEREN. Ondanks den zeer geringen grasgroei van gepasseerden zomer en den droevigen toestand van het grasland thans, worden zeer veel lam meren geboren. En zijn veehouders, die reeds meer dan dubbel zooveel lammeren hebben als het aantal schapen, dat lammeren wierp. Wa ren de vooruitzichten in het wolveebedrijf nu maar wat beter! Er zyn van die menschen, die bij de eerste schaafdsten, zeer ontwikkelden indruk maken, kennismaking een allerprettigsten, allerbe- Je staat zelf dikwijls versteld van het feit, dat zoo iets überhaupt mogelijk is. Te meer omdat er vele menschen zijn, die in uitingen en gedragingen zoo scherp afsteken bij die aangename hoedanigheden van anderen. Het is niet zoo moeilijk voor betrekkelijk vreemden een uurtje tooeel te spelen. Velen toonen zich dan op hun best, vertoonen een groote belang stelling een vriéndelijk gelaat, beschaafde maniereh, gedistingeerde spraak, kortom het „Ik" dient zich aan en dat „Ik" moet een plaats veroveren in het milieu, waarin dat „Ik" gaarne verkeeren wil. Meestal duurt deze hegemonie van het versch vergulde „Ik" niet zoo heel lang. Nadere en verdere kennis makingen doen langzamerhand het beschavings waas min of meer wegvagen. Het aureool van grootschheid en geest krijgt langzamerhand een deukje of deuk, later ook wel een slag, die de ingebeeld verheven mensch degradeert tot een doodgewone sterveling, die niet alleen \oortreffelijke, maar ook vele, dik wijls zeer vele onvoortreffelijke en zelfs aan vankelijk weinig vermoede onhebbelijkheden bezit. Onder het dunne laagje verguldsel zit ver molmd hout. 't Goud kan er niet eens op blij ven, 't heeft geen ondergrond. Na enkele ont moetingen gaat er al gauw 10% van de waar digheid af. Na verloop van tijd komen er nog wel eens 20% bij de tegenvallende eigenschap pen, terwijl voor onze naaste familieleden en hen die in ons huis verkeeren, wij ons af en toe in onze „ware gedaante" vertoonen. 't Ver guldsel bladdert er in groote schillen af en zoo ziet men bij zeer velen de juiste kern en be grijpt je ook hoe 't komt, dat 't goud niet houdt Eerzucht „Ik" zucht hoogmoed heerschzucht jalouzie drift ruw heid geldzucht haat pronkzucht wraakgevoelens en veel meer. Hoe kunnen zij ook de ondergrond zijn voor een edel hoog staand en goed menschenleven Onwillekeurig zult U misschien denken aan meneer „die" of mevrouw „zoo en zoo" en bom of haar een of meerdere van deze verwenschte eigenschap pen toeschrijven. Waarschijnlijk hebt U daarin volkomen gelijk en is mijnheer X of mevrouw Y inderdaad een dergelijk type Maar stelt U zich eens voor, dat mijnheer X of mevrouw Y nu eens zoo iets van U denken Ik durf het haast niet te schrijven, maar ik doe 't toch: Hebben zij het dan mis, heelemaal mis? Is dat oordeel er dan op alle punten falikant naast? Doen we allemaal wel eens niet ons best om toch maar zoo vriendelijk mogelijk voor den dag te komen en een zoo beschaafd mogelijken indruk te maken, echter... zonder „in waar heid" vriendelijk te zijn of zonder „werkelijk zielenadel" te bezitten? Willen wij niet wel eens een vent gelijken met groote gaven van hoofd en hart of een dame, die in gezelschap schittert door groote innemendheid en persoon lijkheid zonder echter in werkelijkheid een groot verstand en een gevoelig hart te bezit ten? Zonder ook warmte en medegevoel te geven, maar alleen om... onszelf... om onze eigen persoon een pluim te geven en een eere plaats in het milieu waarin wij verkeeren of zouden willen verkeeren. „Aap wat heb je een mooie jongen" spelen, vleien, onoprecht zijn, alleen om de getapte man of vrouw uit te hangen en dat op den grond van onwaarheid! Is het niet laag... zeer laag bij de gronds, een dergelijke poging tot' „verheffing". Is het geen grove hoogmoed, die eigenlijk een manifestatie is van bittere gees tesarmoede Fijn dat er tegenwooridg overal menschen zijn, beu van dat eeuwig acteeren. Ze hebben er genoeg, méér dan genoeg van, iets of iemand te willen schijnen, die ze werkelijk niet zijn. Ze willen en kunnen weer „zichzelf" zijn. Goed slecht of middelmatig, zooals 't werkelijk „is"; En dan, ja dan „stijgen" ze, terwijl ze misschien zelf vermoeden, door hun eerlijkheid ook in betrekking tot hun fouten en gebreken, dat zij „zakken". Maar 't maakt hen niets meer uit. Vanaf deze basis kan het heele leven weer degelijk en goed worden opgebouwd. Weg geraakt de geforceerd „keurige" houding, die iemand zich bedrie- gelijk aanmatigde, terwijl de omgeving door deze schijnheiligheid heen, de ruwe werkelijk heid na verloop van korten tijd toch zag. Wanneer het Licht der Oprechtheid begint te stralen. Wanneer bij ieder van ons dat Licht mogelijkheid gegeven wordt genezend in te werken op veler onwaarachtigheid of onop rechtheid. Niet bij heur of bij haar, maar bij „mij", dan wordt er een basis gevonden, waarop eerlijke verstandhoudingen kunnen worden gebouwd. Van mensch tot mensch Van volk tot volk. En, of we dan Christelijk heeten, of ons Katholiek noemen, of we schermen met Oxford ideeën, of ons lid weten van den „Bond zonder Naam", óf ons niet in- deelen bij deze groepen. Allen zijn we het toch hier over eens, dat aan de goede ver standhouding van menschen en volkeren zeer veel mankeert en... dat op ieder van ons een dure verantwoording rust, die ten goede leidt. De uitkomsten van onoprechtheid ken nen we, ze zijn: Teleurstelling, schuld, wan trouwen straf gevolg: lijden en smart bij afzonderlijke menschen. Bij groepen en volkeren: Verontwaardiging ophitsing haat oorlog!!... Daarna: Armoede werkloosheid, vertwijfeling. Wie begint op de basis van oprechtheid en eerlijkheid? Voor-opgesteld, dat ge dit uit gangspunt tot nu toe nog niet hadt. Ik be gin? Bij wie? Bij mijzelf! Wanneer? Nu! Eerlijk te zijn tegenover mijzelf, mijn huis- genooten, tegenover menschen waarmee ik werk tegenover God. Ieder in zijn of haar omgeving: Admiraals en voddenkooper, za kenlui en putjessoheppers arbeiders en werkloozen ambtenaren, huismoeders en dienstboden, krantenmenschen diplomaten huismoeders en dienstboden, rijkaards en menschen met schulden. Wees oprecht. Een kort recept maar 't helptvoor die 't inneemt! Bitter! zoo'n drankje Maar de schijn teleurstellings- en verbeeldingsziek te geneest ervan en ik vind erdoor een ge- Z°nu8 7 Vaste reëeIe grond' waarop goede verhoudingen tot onzen medemensch beter begrijpen en waardeeren van volk tot volk kan worden tot stand gebracht En... willen wij dat niet allemaal? i<Vox Humana." STOOMVAART 11UJ. NE DER LAND. Poelau F.ras, 2 April te Amsterdam. Soemba, 3 April v. Beirouth. Tawali, t„ 1 April v. Belawan. KON. NED. STOOMBOOT MAATSCHAppjj Aiax 2 April pass. Brunsbuttel. Ariadne, pass. 2 April Gibraltar. Bennekom, 1 April v. Amsterdam. Bennekom, 2 April v. Amsterdam. Berenice, pass. 2 April Gibraltar. Colombia, 2 April v. Cristobal Costa Rica, u„ 2 April Z.W. v. Land s Eikj, Douro, 1 April te Cristobal. Euterpe, 2 April v. Danzig. Fauna, 1 April v. Cavalla. Flora, 31 Maart v. New York. Hebe, 2 April te Hamburg. Helder, 30 Maart v. Callao. Hercules, 2 April te Amsterdam. Iris, pass. 3 April Lydd. Juno, 1 April v. Rotterdam. Mars, 1 April te Messina. Nereus, pass. 2 April Dungcness. Odysseus, pass. 2 April Holtenau. Orpheus, 3 April te Amsterdam. Orestes, pass. 3 April Lydd. Pericles, 30 Maart v. Barbados. Perseus, 1 April v. Amsterdam. Perseus, pass. 3 April Holtenau. Pluto, 3 April te Amsterdam. Pygmalion, 2 April te Izmir. Rhea, pass. 2 April Dungcness. Saturnus, 3 April te Catacolo. Simon Bolivar, 2 April te Hamburg. Stuyvesant, 3 April v. Madeira. Titus, 1 April te Dubrovnik. Ulysses, 2 April te Istanboul. Vesta, 2 April v. Messina. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Banjoewangi, 4 April te Soerabaja. Nieuw Holland, 1 April te Brisbane. Stagen, 31 Maart te Batavia. Tegelberg, 1 April te Mombassa. KON. HOLL. LLOYD. Salland, 1 April v. Montevideo. Waterland, 3 April te Amsterdam. HOLLANDAMERIKA LIJN. Breedijk, 2 April te Norfolk. Burgerdijk, 31 April v. Tampa. Delftdijk, 31 Maart te Vancouver. Edam, 2 April te Haverna. Lochmonar, 2 April te Londen. Maasdam, 2 April te Londen. Nieuw Amsterdam, 5 April te Plymouth verw, Noordam, 1 April v. New York. Statendam, 2 April te New York. Veendam, 3 April te Halifax verwacht. Volendam, 1 April v. New York Zaandam, 2 April v. Plymouth. HOLLAND—VVEST-AFRIKA LIJN. Amstelkerk, 3 April te Bordeaux. Jaarstroom, 1 April te Tabou. Maaskerk, 1 April v. Lagos. SILVER-JAVA PACIFIC-LIJN. Hoegh Marchant, 31 Maart v. Soerabaja. Hoegh Silverstar, 31 Maart te Batavia. Marken, 31 Maart v. Vancouver. Modjokerto, 1 April te Cebu. Silverguava, 1 April te Manilla. Simaloer, 1 April te Kaapstad. JAVA—CHINA- JAPAN LIJN. Tjisaroea, 1 April te Shanghai. JAVANEW-YORK LIJN. Phemius, 1 April te Baltimore. Mapia, 1 April v. Sabang. Simaloer, 1 April te Kaapstad. Soekaboemi, 3 April te Singapore. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran, 2 April v. Sabang. Indrapoera, 4 April te Rotterdam verw. Kertosono, 2 April v. Suez. Kota Pinang, 2 April te Rotterdam. Kota Radja, 1 April v. Padang. Palembang, pass. 3 April Gibraltar. Siantar, t„ 3 April v. Port Said. Sibajak, 3 April te Belawan. Sitoebondo, 3 April te Singapore. Tosari, 2 April Gibraltar gepass. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 1 April v. Rotterdam. Alhena, 1 April v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN. Antenor, 4 April v. Shanghai. Myrmidon, 1 April v. Batavia. Patroclea 1 April te Suez. Rhesus, pass. 1 April Gibraltar. Phrontis, 2 April de Mumbles gep. Theseus, 31 Maart v. Yokohama. EMZETCO LIJN. Jonge Elisabeth, 1 April v. Liverpool. Jonge Johanna, 2 April te Alexandrië. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (Holland—Afrika Lijn). Bloemfontein, 3 April te Southampton verw. Boschfontein, 2 April te Beira. Jagersfontein, 1 April v. Dover. Meliskerk, 2 April v. Mombassa. Nijkerk, 1 April v. Amsterdam. Nijkerk, 2 April te Antwerpen. Springfontein, 1 April v. Marseille. (Holland—Br.-Incië Lfln), Hoogkerk, u„ 3 April te Genua. Streefkerk, 2 April te Antwerpen. (HollandAustralië Lijn). Almkerk, u., 3 April te Livorno. (Holland—Oost-Azië Lijn). Abbekerk, u., 2 April v. Singapore. Arendskerk, 2 April v. Kobe Zuiderkerk, 2 April te Hamburg. In Weer en Wind. Maart-nummèr. Uitgave van W. L. J, Brusse N.V. te Rot terdam. Dit nummer van „In Weer en Wind", maandblad voor natuurliefhebbers, opent met een bijdrage van R. A. Maas Geesteranus over de Grutto's. Het is een zeer interessante en leerzame bijdrage, die in volgende num mers vervolgd zal worden. Het derde vervolg van drs. j. j Smith over ,,'s Zomers in het zonige Zuiden" leest men eveneens met be- *te!1'n»° terwijl wij voorts de bijzondere v7 a vestigen op het artikel van W. A. n Bezooyen „Met de camera de natuur in". 1 'Uustratie* zÜn zonder uitzondering van zeldzame visie,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6