SCHUDT UW LEVER WAKKER De heer Schoeffelenberger op z'n ouwerwetsch Kentering RaacU'ie^lexm Wethouder Smits stelt zich, met de hand op z'n hart, tegenover zijn partijgen Vxticfwti Ucw-ï P. B. SIEGERS AU GASTBONOME Vandaag voor 50 jaar Donderdag 6 April 1939 Tweede Blad Eerlijkheid boven alles! Natuurkundeles na 12 uur Het Paaschfeest van de familie Kramer was niet compleet Moeder was namelijk vergeten een bezoek bij KAPÉ te brengen! Na het Doolhof Koekoekstraat de KONINGSTRAAT 112 Tweemaal onder de auto Nieuws van Hellevoetsluis Belasting verhooging 1 Slagers sluiten met de Paasch Burgerlijke Stand van Den Helder Openbare Leeszaal en Bibliotheek KAPÉ is niet alleen een goede zaak, maar het is er ook gezellig Verschijnt U ook nog even voor Zaterdag? KAPÉ heeft tallooze origineele PAASCH - ATTRACTIES Bent U er al even wezen kijken Neen Doet dit dan direct Bonte Paasch-trein Afgeluisterd gesprek Heerlijke Ragoutbroodjes \ll/2 ct., bij VoncUten uit kei VlLeqejnd Ï8£aadj& Dc eerste steen voor een Kerk Leger des Heils sfït■ffsssa jeus- Ongezellig was de raadsvergadering van Dinsdag niet. Integendeel, de opposant Schoeffelenberger, heeft weer eens gezellig ouderwetsch tegen het college zitten „kan keren", om het op z'n Nieuwediepsch te zeg gen en er was tijdens de vergadering vaak zooveel humor en geest, dat alle raadsleden werden aangestoken. Nee, ongezellig was het niet, maar wel duurde het „vreeselijk lang", onfatsoenlijk lang, zóó lang, dat meneer Schoeffelenberger er ongemerkt tusschen uitkneep en meneer v. d. Veer de slaap bijna te machtig werd, dat wethouder v. d. Vaart het niet langer op z'n stoel uithield en de opperbode De Ruyter het druk had met het aansleepen van karaffen water. Of de vergadering dan zoo belangrijk was? Ach nee. Een agendatje, dat de verwachting gaf, dat we allemaal om negen uur op straat zouden staan. Maar... 't loopt tegen de ver kiezingen en de gelegenheid om zich te laten hooren zal de heeren raadsleden waarschijn lijk niet veel meer geschonken worden en dan waren er een paar agendapunten, waarover men heerlijk lang principieele, moreele en ideëele bespiegelingen kon houden. Daar was dan allereerst de inrichting van een kweekerij voor den dienst der plantsoe nen, die ongeveer 20.000 gulden belasting geld zal opslokken. De heer Schoeffelenber ger raakte daar al direct bij in vuur en vlam en gaf het college van dik hout zaagt men planken, 't Is jammer, dat er altijd zooveel krachtsverspilling noodig is om het college werkelijk in lichte laaie te zetten, anders was de avond veel amusanter geworden. Wethouder v. d. Vaart bleef echter cynisch kalm, ook toen de heer S. sprak over „truc jes", die het college toepaste bij het samen stellen van de bijlagen voor den raad, die naar buiten altijd den indruk wekten, dat het in de commissievergaderingen immer koek en el was. Maar hij, Schoeffelenberger, vertikte het om aan den leiband van het college te loopen. Foei, foei!.'! De heer S. wilde den bouw van de broei kassen door werkloozen laten opknappen, inplaats van door deskundigen van buiten. Hij vond daarin steun bij verschillende andere raadsleden, o.a. bij Dr. Feenstra Kuiper en bij den heer Ran (r.k.). Van dat laatste wilde de wethouder heele- inaal niets weten. Dit werk behoorde tot de „normale huishoudelijke artikelen" van de ge meente en moest dus normaal worden uitge voerd. Gelijktijdig gaf wethouder Van der Vaart den heer Feenstra Kuiper een lik uit de pan, die als voorvechter van het particulier initiatief bekeerd scheen tot overheidsinitiatief Hij juichte deze zwenking hartelijk toe, maar werd gepareerd door het lid van gem.belang, die er op wees, dat in een tijd als de onze de bakens wel eens voor een oogenblik verzet moeten worden, maar dat hij een even vurig voorstander is gebleven van het particulier initiatief. Over de onvriendelijkheid van den heer Schoeffelenberger inzake zijn aantijging, dat het college met „trucjes" werkte, was de wet houder niet best te spreken, maar hij nam aan, dat de heer S. de dingen minder vrien delijk zei dan hij ze bedoelde. Er werd voorts nog gevochten over ijzer of houtconstructie bij den opbouw van de kassen, maar tenslotte werd het voorstel van E. en W. met 18 tegen 2 stemmen aangeno men. Tegen de heeren Feenstra Kuiper (gem. bel.) en Uithol (Nat. Herstel). de verordening en voor een gevaar, dat daar uit voor de gemeente kon voortvloeien. Men zou immers onderwijzeressen van buiten, die tegen hun pensioen liepen, naar Den Helder kunnen sturen, om ze daar op een goedkoope manier voor de schoolbesturen kwijt te zijn. Het college besloot dus de verordening te veranderen en daarin de bepaling op te nemen, dat om voor de gemeentelijke bijdrage in het pensioen in aanmerking te komen, tenminste 7 voor pensioen geldige dienstjaren in een der in onze gemeente gevestigde voorbereidende scholen doorgebracht moeten zijn. De geheele raad ging daarmee accoord in de vergadering van 4 October 1938. Deze verandering van de verordening was echter gemaakt op grond van de onbillijke gevolgen, die de afkeuring van mejuffrouw Vermeulen voor de gemeente zou hebben. Het was dus logisch, dat geen overgangsbepaling werd gemaakt, waardoor mej. V. nog voor pensioen in aanmerking kwam. Toen dus het college met het voorstel kwam mej. V. niet langer dan tot 1 October 1938 (de datum waarop de nieuwe regeling in werking trad) pensioen toe te kennen was Leiden in last en met den heer Terra voorop, op den voet gevolgd door Dr. Feenstra Kuiper, door de heeren Ran en Uithol en Mr. Mulder, werd het college aan gevallen. De heer Terra noemde de handel wijze van het college misleidend, dr. Feenstra Kuiper behandelde de juridische en moreele kant van deze zaak, de heer Ran vond het een „belabberde geschiedenis" en de heer Mulder wilde de juffrouw eveneens haar rech ten geven, hij meende op „gevoelsoverwegin gen", dat een regeling moest worden getrof fen, waarbij deze zaak ongedaan zou worden gemaakt. De heer Uithol sleepte er, tot groote ergernis en verontwaardiging van wethouder v. d. Vaart, de wethouderspensioenen bij, die ook een nadeelte voor de gemeente hadden beteekend. Wethouder v. d. Vaart toonde op juridische en moreele gronden aan, dat hier geen enkel onrecht geschiedde, maar dat, wanneer anders gehandeld zou worden, tegenover de gemeen schap een onrecht gepleegd zou worden en dat de raad zich dan schamen moest, zoo met de gemeenschapsgelden om te springen. Het was een glashelder en klaar betoog van den wethouder, scherp en juist, tactisch en overtuigend, zoodat zelfs de heer Mulder (a.r.) ruiterlijk moest erkennen, dat de wethouder hem overtuigd had en dat hij voor de bijlage zou stem- len. Het voorstel van het college ging er dan ook met vlag en wimpel door. Slechts de hee ren Uithol, Loesberg, Feenstra Kuiper, Ran en Terra stemden tegen. Wij mogen niet verzuimen, dat wethouder Smits (r.k.) met de hand op het hart verklaar de, dat hij het voorstel van het college vol komen steunde. Dat het recht en billijk was! Dat was wel een bittere pil voor de heeren Terra en Ran, maar het was eerlijk van den katholieken wethouder. Jeugdig vandalisme richt zich op auto-boxen. Ongetwijfeld zal men zich nog herinneren, op welke wijze de jeugd van het Doolhof zich eenige maanden geleden kwijtte van haar „sloopzin" ten aanzien van een complex onbewoonbaar verklaarde woningen. Vanda lisme, dat een niet denkbeeldig gevaar inhield voor voorbijgangers en kleine kinderen. Dat het echter niet uitsluitend de Doolhof- jeugd is, die zich aan vandalisme overgeeft, getuigt het feit, dat thans reeds gedurende geruimen tijd de vernielzucht botgevierd wordt op een aantal" autoboxen, welke zich in de Koekoekstraat, hoek Burgemeester Houwingsingel, bevinden. Het is een ergerlijk gezicht als men ziet, op welke wijze hier moedwillig andermans eigendommen zijn vernield. Stukgeslagen en -gegooide ruiten, vervelooze deuren... het is alles even beschamend voor de jeugd, die dit braVour-stukje op haar kerfstok heeft. Of er dan niets tegen deze verregaande baldadigheid gedaan kan worden...? Naar wij weten, heeft de eigenaar reeds diverse pogingen ondernomen om bescherming van zijn eigendom te ver krijgen, maar tot nu toe is men daar niet in geslaagd. Wij begrijpen dat het de politie niet mogelijk is hier permanent te surveilleeren, maar zouden toch op dit geval gaarne speciaal de aandacht willen vestigen. Onnoodig hier aan toe te voegen, dat de belangrijkste taak in dezen ligt bij de ouders. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal ln Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen, U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U ellendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER'S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheel fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, on overtroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Leverpilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. Dieper greep het voorstel in betreffende de pensioenregeling van een onderwijzeres aan de Katholieke Fröbelschool Polderweg, die, nadat ze vijf maanden aan deze school werk zaam was geweest, negen maanden ziek werd en toen afgekeurd werd en met pensioen ging. De gemeente Den Helder draagt in de pen sioenen voor het voorbereidend onderwijs negentiende bij en zou dus ook voor deze zuster, die vijf maanden de Heldersche ge meenschap gediend had, levenslang negen tiende van haar pensioen moeten betalen. Deze pensioenregeling is eenig in ons land en het was door dit geval dat de oogen van het college opengingen voor een misstand in gaat U toch ook naar Wij hebben massief gouden ringen reeds vanaf fl. 7.— Gravccren gratis Wij zijn bekend graveerwerk voor mooi Klaar terwijl U wacht Vrij uitvoerig werd nog gediscussieerd over de aanschaffing van leermiddelen voor de chr. u. 1. o. school, bestemd voor de natuurkunde- en natuurhistorische lessen. Mr. Mulder was de pleitbezorger, die op de noodzakelijkheid van deze „kernleermiddelen" wees, terwijl de adviseurs van den wethouder van onderwijs, o.a. dr. Feenstra Kuiper afwijzend tegenover de aanvraag hadden gestaan, omdat zij bij de natuurkunde-proeven geen verwarring wil den wekken door de veelheid van de proeven en bij de lessen in de nat. historie wezen op het Nat. Historisch Museum, waar een schat van materiaal is, waarover de school kan be schikken. Na een interessant debat tusschen Mr. Mul der en dr. Feenstra Kuiper, waarbij de laat ste een half uur theorie in natuurkunde gaf, werd het voorstel van het college, om geen medewerking aan deze aanvraag van het schoolbestuur te verleenen, met 14 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Bot (chr. dem.), Mulder, v. Zwijn- drecht en v. d. Veer. Vermelden we nog, dat aan het begin van de vergadering een leening werd gesloten voor het converteeren van een oude leening, waardoor de gemeente een voordeeltje boekte van 5000 per jaar en dat de heer Bot aan het einde van de vergadering nog een lans brak voor verbetering van den Bonselaarsweg, die geen succes boekte, omdat het college (weth. v. d. Vaart) er niets voor voelde de vuile boel van Waterstaat op te knappen. Gistermiddag vond een vrij ernstig onge val plaats op den Koning-weg. Een 8-jarig knaapje sprong spelenderwijs achter op een auto, die behoorde aan een reiziger van bui ten. Op een gegeven moment is het jog ko men te vallen, met als gevolg dat een der wielen hem raakte. De inzittende bestuur der bemerkte dat er iets niet in orde was en reed terug. Daarbij raakte hij nogmaals het kereltje. Na opgenomen te zijn bleek dat het slacht offertje van de onvoorzichtigheid aan het hoofd en een der armen bloedde. Vermoede lijk is de toestand niet ernstig. Alléén dan, indien de omstandig heden daartoe noopen. Eenigen tijd geleden namen wij een bericht op betreffende een dreigende belastingver- hooging op Hellevoetsluis. Ons blijkt thans, dat" er echter van een binnenkort te verwachten dergelijke verhoo ging nog geen sprake is. Wél is door den burgemeester van Hellevoetsluis er op ge wezen, dat, mocht het noodig zijn bijvoor beeld gebouwen, die jarenlang leeg en niet- onderhouden geweest zijn, weer op te knap pen, dat in dat geval een belastingverhooging niet tot de onmogelijkheden zou behooren. Dat dit direct het geval zou zijn is niet aan nemelijk. 'n Heeleboel zon en véél blije gezichten, De dagbladen bérstens met lente gedichten, De boomen getooid met hun bottende knoppen, De narcissen, tulpen vertoonen hun koppen. De struiken bezitten 'n schuchter groen kleurtje, Vermengd hier en daar met 'n, zij het zwak, geurtje. De weide gevuld met véél dartel jong leven, Als trachten zij ons 'n goed voorbeeld te geven. Wees blij, optimistisch, schei uit met razen, Verbeter de wereld, juist n u, met de Pa s c h e n. W.i.j.o. De Heldersche Slagerspatroonsvereeniging verzocht ons mede te deelen, dat de slagers winkels beide Paaschdagen gesloten zullen zijn. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie, die in dit nummer voor komt. van 5 April 1939. ONDERTROUWD: H. J. Holl en F. A. M. M. van de Rijdt; J. J. Groot en M. A. Cas- pers; H. Bontes en M. C. Grollé; C. Post en F. K. I. A. Krampe; C. Beerst en D. Postmus. BEVALLEN: J. C. de Wit—ten Boekei, d.; A. PostBambach, z.; M. von Aesch Grimme. z.; L. M. Th. van StaalLarsen, d. OVERLEDEN: D. PetersBeen, 85 jaar. In de maand Maart werd de Leeszaal be zocht door 1418 mannen en 67 vrouwen, to taal 1485 personen. Er werden uitgeleend 1358 studiewerken, 2244 romans en 1450 jeugdboeken, totaal 5052 banden. L\jst van nieuwe aanwinsten April 1939. Romans: Chateaubriand, F. R. de, Atala; Coolen, A. Herberg in 't misverstand; Crone, C. C. S. Het feestelijk leven; Mens, J. Mensen zonder geld; Panzini, A., De baas... ben ik; Schi Nai An, Soeng doolt naar roovers; Ser- vaes, Anke., Moeke Liesbeth; Slooten, Au- gusta van, Waar het bamboe ruischt; Vries, A. de., Hilde. Studiewerken: Corver, J., Radio-ont- vangtechniek; Feith, J., Noord-Holland; Feith, J., c. G. Behrens, Utrecht; Greeve, H. de, Zaterdagavond kwart over acht; Kamphuis, G., e. a., Verzeild bestek; Mann, Erika, Tien millioen kinderen; de opvoeding van de jeugd in het Derde Rijk; Statistiek van den loop der bevolking over het jaar 1937. Geschenken: Bestevaer, De regeering op den verkeerden weg; het wetsontwerp 510 tot coördinatie van het goederenvervoer; Coolen, A., e.a., Drie novellen; Feenstra, A., De gron den van de staatsinrichting van Nederland; Fletcher, J.S., Murder of the only witness Jaarverslag over 1938 van de Nationale LuchtvaartschoolKoning, M. de., Boschbrand, Leene, Z. W., Het rituaal der Rozekruisers Marryat, Capt., The Children of the new forest;; Oppenheim, P., De monnik van Cruta; P.T T.-bedrijfsbeelden; het rijkszendstation Kootwijk; Ranke, L. von, Meisterwerke, 10 dln.; Suchtelen, N. van. Uit zijn werk; Ver- keerspolitiek en defensiebelang; Verslag over het jaar 1938 v. d. Kamer voor Koophandel te Alkmaar; Vorstman, F., Hoofdlijnen der economie; Zuid-Afrika als bestemmingsland v. d. Nederlandsche emigrant. HAVEN VAN NIEUWEDJEP: Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. motorschip „Drake". Aangekomen van Wormerveer, bestemd voor Hamburg, Duitsche motorschoener „Fanto 18". Men schrijft ons: Zondag en Maandag (len en 2en Paasch- dag) rijdt een bonte-Paaschtrein, met „Musis crum" reizigers naar „Amusements-land". Het reisplan bevat een groote verscheiden heid van attracties, zang, dans, muziek, wed strijden wisselen elkaar in sneltreinvaart af. Aan het ..Musis" loket zijn vanaf heden „retour-biljetten" (2 dagen geldig) verkrijg baar; voor gezelschappen zijn tegen geredu- ceerden. prijs kaarten verkrijgbaar. Men leze de desbetreffende advertentie in het „Advertentieblad" en het reisplan op de strooibiljetten, Gistermorgen stond in de Koningstraat een tweetal families met elkaar te praten. Men kon toen het volgende hooren: Mevr, A.: Weet U dat al mevr. B.Dat ze bij Kapé van die prachtige ragfijne kousen hebben en ook de modernste handschoenen en een enorme keuze in damesondergoed? MevrB.: Ja, dat weet ik. Maar ook, dat je er een zeldzame sorteering moderne shawls, ceintuurs en dames- en kinderhoedjes hebt. Zooiets vind je toch maar alleen bij Kapé. Mevr. A.: En dan de lederwaren! Je kunt er damestasschen krijgen van 98 cent af. Ook echte ledertasschen en... niet duur. Ik kocht er gister een koffer. Een juweel, die zijn er in alle maten en prijzen. Meneer A.: Ik moet er straks nog even heen. Ze hebben me verteld, dat je er zelf- binders en drukknoopdassen van 29 cent af kunt koopen en witte overhemden van l.io 3f. Die kans laat ik me niet ontgaan. Meneer B.: Dan gaan we samen Jan, ik moet m'n fiets met de Paaschdagen op kalefateren en van m'n burman hoorde ik dat ze er alle onderdeelen voor een krats aan bieden. Jantje B: Mag ik dan mee Pa, voor dat stuk speelgoed, wat U me beloofd heeft? Ik kan daar zoo fijn uitzoeken? Moeder B: Vooruit dan maar, het is daar tenminste sterk en goedkoop. Ik kan dan meteen nog even neuzen in die schit terende collectie parfumerieën en byouterieën. Zoo ging het nog een tijdje door: er werd gesproken over de fournituren, stoffen, wit goederen, galanterieën, schrijfbehoeften, huis houdelijke artikelen enzoovoorts. En natuur lijk over de chocolaterie-afdeeling, die met name met deze dagen voor de Paasch de trots van Kapé vormt. rio^V3,1111110'8 A' en B' (we laten °P verzoek ,f "?en maar weg) wisten wat ze deden- p u?n wat leder HeIdersch gezin voor dé gaan moet doen: even bij Kapé aan- Dat scheelt U kapitalen! (Adv.) i Er is weer door twee staatslieden ge sproken: Zaterdag door Adolf Hilter, Zon dag door „good old" Chamberlain, den Brit- scheh premier, dien door de wereld, sinds zijn échec in München feitelijk reeds als politiek „afgeschreven" beschouwd werd. Hulde de Führer zich in een zekere nevelachtigheid inzake zijn werkelijke be doelingen, met Chamberlain was dat het tegendeel het geval. Hij heeft inderdaad zeer klaren wijn geschonken, een wijntje, waarvan het bouquet Hitier kennelijk niet smaakte. Hetgeen te begrijpen is. Het is uiterst interessant de persuittreksels te lezen die sedert de laatste twee dagen uit alle hoofdsteden van Europa komen. Het blijkt dat een oud motto in Duitschland weer opgeld gaat doen; het vermaarde „Gott strafe Eng- land" van 1914 en daarna. Er is een uiterst felle perscampagne door het Derde Rijk ont ketend, zoo fel, dat men inderdaad het vermoe den krijgt, dat er weer iets in de keuken van het nationaal socialisme gebrouwen wordt. Openlijk heeft men reeds gezegd, dat geen omsingelingspolitiek geduld zal worden, open lijk zijn de kleine randstaten gewaarschuwd om zich niet de vingers te branden aan het „per fide Albion". Daarbij is Duitschland altijd be reid de handschoen op te nemen. Ziehier, het resultaat van het laatste week-end. Wat staat Europa te wachten? Met eenige zekerheid valt er niets te voorspellen. Zeker is, dat Duitschland in werkelijkheid enkele passen geretireerd heeft. Engelands prestige heeft daarentegen zeer veel gewonnen, en dat is buitengewoon prettig, omreden er geen twijfel aan is, dat dit rijk zijn „omsingelingspolitiek" begonnen is louter uit defensief oogpunt. Engeland kan nooit eenig voordeel uit een nieuwen wereldbrand verkrij gen, iets wat van Duitschland, met zijn tekort aan „levensruimte" moeilijk gezegd kan wor den. Maar dat samengaan van de groote Wes- tersche democratieën, te zamen met de kleine landen rondom Duitschland levert een ander aspect op, een aspect, dat zoowel uiterst in teressant als hoopgevend is. Dit alles doet namelijk denken aan iets wat wij haast ver geten waren: een solidair samengaan van vol ken, iets waaruit vroeger een Volkenbond voortgekomen is. Wij geven toe: het is belachelijk te spreken over een Volkenbond in het chaotische Europa van deze dagen. Meer dan ooit lijkt iets der gelijks een fictie, een utopie. Maar het valt niet te ontkennen, dat er weer een mogelijkheid geschapen is tot onderling contact, een kans op het samengaan van volken in Europa, die elkaar zoo zeer noodig hebben. Of deze kans uitgebuit Zal wordenof er inderdaad iets goeds kan komen uit deze eerste pogingen van Londenwij wagen het niet te voorspellen. Daarvoor is alles te labiel, te wan kel. Maar het stemt tot verheugenis, dat er ten minste een mogelijkheid gekomen is tot ge meenschappelijk overleg, een kleine hoop op een regeling, die nu eens niet geschiedt met op den achtergrond de gepantserde vuist. Er is weer eenige hoop in Europa ont staan. Het pessimisme van de laatste gaat weer wijken voor een zekere inter nationale opklaring. Misschien dat hier de schijn bedriegt, het is mogelijk. Maar zou men iedere mogelijkheid tot herstel niet met de duizend bazuinen van het optimisme be groeten SPOORSTRAAT 94. TELEF. 660. Woensdagmiddag werd de eerste steen ge legd van 't kerkgebouw, dat weldra aan het einde van de Verlengde Spoorstraat zal ver rijzen, De plechtigheid werd geopend voor leden der Gemeente en andere belangstellenden, Ka.s d6n h06r PlU<jge' voorzittcr der Kerkelijke De eerwaarde heer Den Hengst, leeraar der Gemeente, nam daarna verder de leiding op zich en las voor 1 Koningen 8, welk hoofdstuk betrekking heeft op de inwijding van den tem pel te Jeruzalem. Na gebed en gehouden toespraak werd ver volgens door bovengenoemden leeraar de eerste jrnn 9cleadj,a^ bedehuis> dat den naam zal di agen van ZuiderkerJc. op Men verzoekt ons de aandacht te vestiaen de bijzondere bijeenkomsten die -- i» «'bSrni"rlMen be advertentie

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5