taliaansch- Albaneesche Wolken aan den Dnilschen Paaschbemnl DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER f 30 millioen aangevraagd voor werkverruiming iSSSSiiSS: spanning stijgt Duitsche en Italiaansche legers onder één opperbevel? Ook Katholieken vluchten uit Duitschland Herziening Ned,-Belgisch verdrag 1839? Voor Paschen Albaoeesch- Italiaansch accoord? KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER." TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Geheime militaire besprekingen tusschen beide landen? Finaocieele steun aan Nijverheid en Verkeer Geen korting op salarissen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBERICHT HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml(. HoHand» Noorderkwartier N.V. te Den Helder V R IJ D A G 7 APRIL 1939 67e JAARG. No. 8587 ONRUSTBARENDE BERICHTEN UIT TIRANA - HET VOLK VASTBESLOTEN ELK GEWELD TE KEEREN. Chamberlain heeft gistermiddag in het Britsche La gerhuis verklaard, inlichtingen te hebben ontvangen dat een Italiaansche kruiser en twee kleinere oorlogsschepen voor Durazzo, de Albaneesche havenstad, zijn aangeko men. Medegedeeld werd verder, dat de Albaneesche regee ring ontkent voorwaarden te hebben ontvangen, die onver- eenigbaar zijn met de onschendbaarheid van Albanië; de Albaneesche regeering verklaart, dat zoo noodig het volk zich met de wapenen in de hand zal verzetten tegen elke landingspoging van Italië. Chamberlain wees er nadrukkelijk op, dat een Ita liaansche bezetting van Albanië een' schending beteekent van het Britsch-Italiaansche vlootverdrag, doch weigerde een pertinent antwoord te geven op de vraag wat Enge land in dat geval van plan is te doen. Rome zwijgt. Ten aanzien van de Italiaansch-Albanee- sche betrekkingen en den toestand in het Kanaal van Otrante blijft men in bevoegde Italiaansche kringen volkomen zwijgen. Te Rome doen echter geruchten de ronde om trent toeneming van de Italiaansche toebe reidselen te Bari en Brindisi. Geruchten inzake een mededeeling, welke Italië aan Zuid-Slavië zou hebben gedaan over zijn voornemen in Albanië een protec toraat te vestigen, hebben te Belgrado ze kere verrassing gewekt. In bevoegde Joego-Slavische kringen ver klaart men niets hieromtrent te weten. Bel grado werd door Italië op de hoogte gehou den van de jongste besprekingen met Al banië. Men is er op de hoogte van tegen stand van de Albaneezen tegen zekere Ita liaansche eischen, doch men houdt zich aan de overeenkomsten van Maart 1937, waarbij Zuid- Slavië en Italië zich verbon den den bestaanden toestand in de Adriati- sche Zee te handhaven. Men blijft er van overtuigd, dat Italië getrouw zal blijven aan zijn verplichtingen. Men zegt, dat dit ook blijkt uit de recente verklaring van Mussolini, die gezegd heeft vastbesloten te zijn de rechten van Zuid-Slavië in de Adria- tische Zee te eerbiedigen. Verwarde berichten uit Tirana. Uit de Albaneesche hoofdstad Tirana ko men verwarde berichten. liet schijnt, dat de Ilaliaansche regeering kort geleden bespre kingen heeft aangeknoopt met het doel, tot versterking der bepalingen van het bondge nootschap te komen, hetzij door het leggen van Italiaansche garnizoenen in Albanië, hetzij door het tijdelijk zenden van troepen, hetzij door een grootere emigratie naar Al banië. De regeering te Tirana zou deze voor stellen hebben verworpen op grond van de overweging, dat aanvaarding gelijk zou staan met de vestiging van een protectoraat over het lan^j. Vernomen wordt, dat Ciano een on derhoud heeft gehad met den giste ren uit Tirana teruggekeerden Alba- neeschen gezant, generaal Sereggi. Het lijdt geen twijfel, dat dit on derhoud verband houdt met de be trekkingen tusschen Italië en Alba nië. Anti-Italiaansche betoogingen. De Europeesche editie van de „New York Herald" bericht van welingelichte zijde te hebben vernomen, dat te Tirana anti-Itali- aansche betoogingen zijn gehouden. Volgens U. P. zijn de geregelde verbindingen van Albanië met Italië zoo goed als geheel ver broken. De bewoners van de Albaneesche stad Krea hebben den voorzitter van het Balkan comité te Londen getelegrafeerd, zeer onge rust te zijn en verzocht te protesteeren tegen de gewelddaad waarmede men hen dreigt. HET ONDERHOUD MET GENERAAL SEREGGI. De laatste berichten geven nog en kele bijzonderheden over de hier boven reeds aangehaalde geheime besprekingen tusschen Ciano en den Albaneeschen generaal Sereggi. Volgens betrouwbare berichten heeft Se reggi, die de adjudant en een persoonlijk vriend van koning Zogoe is, een boodschap van den Albaneeschen vorst overgebracht, aldus U. P. Sereggi zou Ciano te kennen hebben ge geven, dat een versterking van de militaire overeenkomst van 1927 de onafhankelijkheid van Albanië niet in gevaar mag brengen. De gezant zette uiteen, dat het Albaneesche volk reeds teekenen van onrust vertoont door de berichten omtrent de Italiaansch-Albanee- sche onderhandelingen, en hij voegde hier aan toe, dat hij onmogelijk kon garandee ren, dat het volk kalm zou blijven, indien er zulke ingrijpende veranderingen zouden kó men, dat de Albaneesche onafhankelijkheid zou worden bedreigd. Albaneesche emigranten voelen nationaal. De Bond van Albaneesche emigranten in Frankrijk, zou ondanks zijn vroegeren strijd tegen het regime van koning Zogoe vastbe sloten zijn zich aan zijn zijde te stellen om weerstand te bieden aan een inval van Italië in het gemeenschappelijke vaderland. Namens deze emigranten doet Chekrezy een beroep op de regeeringen van Frankrijk en Engeland krachtig te intervenieeren, ten einde het eensgezinde volk te helpen het hoofd te bieden aan een Italiaansche agres sie en dus zijn nationale onafhankelijkheid te waarborgen. Overeenkomstige telegrammen werden ge zonden aan de vier Balkanlanden Grieken land, Roemenië, Turkije en Zuid-Slavië, op wie een speciaal beroep wordt gedaan op grond van het beginsel: De Balkan voor de Balkanlanden. Bezorgdheid over het Poolseh- Britsche verdrag. De Paschen wordt den Duitsehers vergald door bittere ontstemming over het Poolsch-Britsche accoord. Men ziet in dat de annexatie van Tsjecho-Slowakije door de overige wereld anders wordt opgevat dan de vroegere veroveringen en ont veinst zich niet dat de krachtige maatregelen der democratische mo gendheden een duidelijk halt betee- kenen. De Duitsche pers licht het volk slechts zeer eenzijdig in. maar de Duitscher heeft geleerd tusschen de regels door te lezen. Hij voelt dat achter de coulisen véél ge beurt en vraagt zich af, of Engeland nu werkelijk op een gewapend conflict met Duitscldand aanstuurt. Over Polen schrijven de bladen: Men sloot zich blindelings aan bij de agressieve Brit sche oorlogspolitiek tegen Duitseliland en maakte zich daardoor tot instrument van machten, die een Üuilsch-Poolsche overeen stemming niet alleen niet wenschen, maar met alle middelen trachten te verijdelen. Het heeft thans den schijn, dat Polen bezig is op dit Engelsch'e spel geheel in te gaan. In ieder geval is door deze nieuwe Engel- sclie poging het duidelijke bewijs voor een bewuste naar oorlog drijvende politiek der Britsche regeering tegen het Duitsche rijk geleverd. Engeland is reeds vaak een gevaarlijke raadgever geweest en heeft met voorliefde kleinere landen voor zijn imperialistische doeleinden gespannen. Heeft Beek mis schien daaraan gedacht toen hij althans aarzelde, met een onderteekende overeen komst naar Warschau terug te keeren? Hoe het zij, met het sluiten van een bond genootschap tegen Duitseliland wordt Po len zonder meer mede schuldig aan de agressieve oorlogspolitiek van Engeland. Wat Duitschland wilde. In kringen, die in nauw contact staan met de regeering, is gisteren bekend ge worden, dat Duitschland kort vóór de reis van Beek naar Londen aan Polen een re geling heeft aangeboden, die, volgens U. P. aan de Msb., uit de volgende drie punten bestond: 1. Dantzig zou bij het Duitsche rijk ge voegd worden; 2. Door den Poolschen corridor zou een Duitsche autoweg worden aangelegd; 3. De onderhandelingen over de weder- zijdsche minderheden-vraagstukken zouden STAATSBEDRIJF TER BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID. Ingediend is een wetsontwerp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming met 30 millioen gld. De memorie van toelichting meldt als motief voor deze credietaanvrage het feit, dat de werkloosheid in de steden hardnekkiger is dan die op het platteland. De overige Werk- fondsgelden zijn geheel geblokkeerd. De Regeering wil voor de verwezenlijking van de Amsterdamsche IJ-tunnelplannen een credietverleening van ten hoogste f 17.6 millioen bevorderen en te dien einde te zij ner tijd een afzonderlijke credietaanvrage indienen. De nieuwe wijze van werkloos heidsbestrijding. De minister deelt mede, dat de bemoeiingen der Rijksoverheid met de werkverschaffing en het Werk fonds in één organisatie zullen wor den samengetrokken, een Staatsbe drijf, dat, zoolang het nog niet wet telijk is ingesteld, als Rijksdienst zal functionneeren. Met kracht en voortvarendheid wordt inmiddels aan een desbetreffend wetsontwerp gewerkt. In het nieuwe Staatsbedrijf zal ge streefd worden naar een werkwijze, welke, met behoud van de noodige bewegingsvrijheid, aan de agrari sche en nijverheidsbelangen, voor zooverre deze door de gestie van het bedrijf kunnen worden beinvloed, volledig recht doet wedervaren. Dezer dagen verschijnt een Koninklijk Besluit, houdende nieuwe regelen inzake de organisatie der werkloosheidsbestrijding voor zoover deze plaats vindt door middel van de uitvoering van werken. Zooals daar uit zal blijken, zal deze aangelegenheid res- sorteeren onder den minister van Sociale Zaken, terwijl voor de uitstippeling der groo te lijnen de verschillende betrokken departe menten worden ingeschakeld in een over leg, waarvan de leiding berust bij den mi nister-president. Een vast werkplan. Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe organisatie, in meerdere mate dan tot nog toe op dit terrein het geval kon zijn, voor zooveel mogelijk naar een vast werkplan haar arbeid zal verrichten. Cultuur-technische werken. Mede aan de hand van het plan-Westhoff geeft de memorie dan een overzicht van de werkverschaffingsobjecten, meest cultuur technische werken, welke naar alle ver wachting in den loop van 1939 en 1910 zul len word enuitgeveord. Volgens dit overzicht bedragen de subsidies voor de loonen van deze ob jecten totaal f 79.013.825. Bevordering nijverheid en ver keer. Wanneer de thans aangevraagde crediet- verhooging zal zijn gevoteerd, zal alleen voor het werkfonds, met inbegrip van de bovenvermelde bedragen voor de Amster- damsche-IJ-tunnel plannen en het nieuwe raadhuis in Amsterdam, een bedrag van bijna f 212 millioen zijn uitgetrokken. Voor de blijvende werkverruiming hebben deze gelden slechts zeer geringe beteekenis. De Regeering wil daarom mot alle kracht naar blijvende werkverrui ming streven, namelijk door het bevorderen van productieve Wer ken op het gebied van nijverheid en verkeer. Als middel om hiertoe te geraken geldt finantieele steun voor vestiging en verbe tering van het ind-ustrieele en verkeersap- terstond hervat worden. Duitschland zou Polen om een verstandige, vredelievende regeling in dezen geest hebben verzocht. Over de houding van Beek hieromtrent is niets bekend. Ondanks het sluiten van het garantiever drag met Engeland wijst men er te Berlijn op dat 't Duitsch-Poolsche verdrag van 1934 nog steeds van kracht is en dat het niet waarschijnlijk is, dat Duitschland dit zal opzeggen. De Führer heeft in zijn rede te Wilhelms- liaven echter gezegd, dat zoo één der par tijen een verdrag naar den geest schendt, dit verdrag volkomen nietig is geworden. De hervatting van de Duitsch-Poolsche onderhandelingen over de minderheden is voor het oogenblik niet te verwachten. Resumeerend zegt men hier: „ln feite schijnt Polen nog geen militair verbond met Engeland te hebben gesloten, maar in dit opzicht staat de klok op een minuut voor twaalf." Dat een en ander echter tot een breuk der diplomatieke betrekkingen tusschen Duitschland en Engeland zal komen, ge looft men in welingelichte kringen niet, en evenmin gelooft men, dat het in de bedoe ling van het derde rijk ligt, op dit oogen blik met geweld tegen Polen op te treden. DE STAFBESPREKINGEN TE INNSBRÜCK. De Duitsch-Italiaansche stafbesprekingen te Innsbrück duren voort. Volgens een bericht in de CKservatore Ro- mano neemt ook maarschalk Badoglio, de chef van den generalen staf van het Ita liaansche leger, bekend door zijn optreden in Abessinië, aan deze besprekingen deel. Naar verluidt wordt in hoofdzaak ge sproken over de militaire samenwerking en het instellen van een gemeenschappelijk opperbevel voor de Duitsche en Italiaansche legers in tijd van oorlog. Oo-k gaat het gerucht, dat de besprekingen moeten wor den beschouwd als een antwoord op het Fransch-Britscbe militaire contact, dat zoo als bekend zoowel te Berlijn als te Rome wordt beschouwd als een poging van Enge land de beide as-mogendheden te omsinge len. Een eigen kamp te Sluis. Door de Nederlandsche regeering is op verzoek van het Katholiek Comité voor vluchtelingen te Utrecht toestemming ver leend, om de katholieke uitgewekenen uit Duitschland en Oostenrijk in een eigen kamp onder te brengen. Hiertoe zullen de gebouwen van de voormalige school van de Broeders der Christelijke scholen, gele gen aan de St. Annastraat in de gemeente Sluis (Zeeland) nabij de Belgische grens worden ingericht. Het ligt in de bedoeling dit kamp zoo spoedig mogelijk in gebruik te nemen. In het „kamp" zullen de vluchtelingen, aldus de Msb., les ontvangen in Portugeesch en Engelsch, hetgeen hun straks bij de emi gratie te pas zal komen en bovendien krij gen zij er gedegen landbouw-onderwijs. ONZE OOST Naar de Tel. verneemt, is de minister van Koloniën niet bereid zijn goedkeuring te hechten aan korting op de Indische pensioe nen en salarissen. paraat, binnen de grenzen van het te be sparen bedrag aan werkloozenzorg. De re geering heelt hierbij in het bijzonder op het oog objecten, welke van groote beteekenis zijn voor de industrieele en verkeersontwik- keling van ons land. Voorts heeft zij op het oog objecten van industrievestiging en -verbetering in sterk door werkloosheid getroffen gebieden, in de derde plaats denkt zij aan de oprichting van centrale werkplaatsgebouwen voor industri eele kleinbedrijven in de groote steden. Voor wat betreft de verbetering van het verkeersapparaat, heeft de regeering" in het bijzonder op het oog den scheepsbouw. De vraag, welke bedrijven voor stimulee- nng in aanmerking komen, zal worden be antwoord door het Werkverruimingsbedrijf in overleg met het Centraal Instituut voor Industrialisatie (ressorterende onder Econo mische Zaken). DE BILT SEINT* Verwachting: Afwisselend be wolkt, guur weer, geen re gen van beteekenis, meest matige Noordoostelijke tot Noordelijken wind. Alg. vooruitzichten: Afwisselend bewolkt, guur weer, in de volgende nachten kans op nachtvorst. Krotopruiming en objecten. particuliere Verder heeft de minister zich als werk- verschaffingsobjecten gedacht: krotoprui- mmg, het bouwen van nieuwe woningen (hierover volgen spoedig nadere mededee- ïmgen) en bouw-projecten van organisaties van algemeen maatschappelijk nut (door subsidieering met een bedrag a fonds per- du van een deel der kosten). Gelijk bij de subsidieering van produc tieve werken voor nijverheid en verkeer is net de bedoeling te bevorderen, dat ook de ze subsidieering niet wordt gefinancierd uit den kapitaaldienst, doch uit het Werkloos- heidssubsidiefonds. De weg hiertoe geopend door het Havenstand. luister van Buitenlandsche Zaken i. V. N. Patijn, heeft in een persconfe rentie, uiededeelingen gedaan over de Rijn vaartovereenkomst met' België en Frankrijk Naar de minister mededeelde, heeft Frankrijk het overleg geopend, geleid door het verlangen te komen tot een nieuw inter nationaal statuut voor den Rijn. Een der hoofdpunten van de getroffen overeenkomst is, dat de Nederlandsche ha vens geleidelijk het voorrecht zullen gaan genieten ontheven te zijn van de surtaxes d'origine et d'entrepot. Tien jaar lang geen Rijnvaart- premies. In de eerste tien jaar na het inwerking treden der overeenkomst zullen beide par tij geen maatregelen verscherpen, welke de strekking hebben de Belgische havens ten nadeele der Nederlandsche te begunsti gen of omgekeerd. In die tien jaar zal Nederland geen rijnvaartpremies toekennen. Daar staat tegenover, dat België het to taal bedrag der premiën niet zal verhoogen, bovendien het tarief van de premiën per ton niet zal verhoogen en dat geen premiën zul len worden toegekend aan goede ren, welke die thans niet genieten. Een ander belangrijk onderdeel der over eenkomst is, dat een gemengde commissie met den meest mogelijken spoed de moge lijkheid zal onderzoeken om in gemeen overleg de heffingen en vergoedingen vast te stellen in de havens van Antwerpen, Gent, Amsterdam en Rotterdam. Het voornaamste resultaat der overeenkomst. Het groote belang de rovereenkomst ziet de minister in de gevolgen van de getroffen regeling voor de ande- ie tusschen België en Nederland hangende kwesties. Tot nu toe zijn alle onderhandelingen met België beinvloed door de tegenstelling der belangen van Rotterdam en Ant werpen. Nu het aandeel van België in de Rijnvaart is vastgelegd ver trouwt de minister, dat de moeilijk heden, die nog met België bestaan, met veel minder moeite uit den weg kunnen worden geruimd. ^lni.ster zaI mi met spoed de algehee- hanrt nom"1* Vnn het verdra* van 1839 ter hand nemen. De weg daartoe is door deze overeenkomst, welke voor beide partijen even gunstig is geëffend. P 1 Jen worj.n 3?» Paschen°een ^accoord^te f mmt verein zou blijven Albame s°m eijjfhen van Italië in fe willigen miuTio afhankelijkheid geëerbiedigd bljjft. °n"

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1