Gewelddadige bezetting van Al b a n i „Alle volkeren in staat van oorlog" VOOR DEN' HELDER Koning Zog gevlucht Wij zullen strijdend sterven Mobammedaansche wereld tegen Mussolini EERBERICHT Geen reden tot ongerustheid Dit nummer bevat 16 pagina's DE BILT SEINT: Zedenmisdrijf op vijfjarig meisje nederlandsche beweging voor eenheid door democratie e.u.d OROOTE OPENBARE VERGADERING Elln op Woensdag 12 April 1939, 'savonds te S.1S uur ln Casino sprekers, Dr. A. de VLETTER, bloemendaal onderwerp, het goede van de n.s.b. in nederland Dr. A. J. van LEUSEN, velsen onderwerp: aan ons is de toekomst. Ds. IV. f*ADT, ZUTFEN. onderwerp: belagers der democratie MS 7, Boekhandel DAAN 1 O» i/LlN XiLLi/Li\i 1 LLLT WwlN Jv L1J i N LiN j Vier havensteden door de Italianen genomen. Durazzo 4 maal gebombar deerd en verwoest HEFTIGE TEGENSTAND DER ALBA- NEEZEN - KONING ZOG AAN HET HOOFD ZIJNER TROEPEN. Albaneesche regeering verlaat Tirana. Geen buitenlandsche hulp. Sinds gistermorgen, toen wij nog juist het bericht kon den opnemen, dat de Italiaansche troepen Albanië dreig den te bezetten, hebben de gebeurtenissen elkaar bliksem snel opgevolgd. Mussolini is een militaire actie tegen Al banië begonnen onder het gezochte motief een minderheid van het Albaneesche volk en de Italianen in Albanië te be schermen tegen wanbeheer van Koning Zog. Mussolini heeft hiermede de internationale spanning weer tot schier ondragelijke hoogte opgevoerd. Veertien duizend Albaneesche soldaten staan tegenover een veertig- voudige overmacht. Niettegenstaande dat, verklaart Ko ning Zog, strijdend te zullen sterven. Het Albaneesche parlement heeft met algemeene stem men een Italiaansch ultimatum verworpen. Eén enkele oproep van Koning Zog was voldoende het geheele Alba neesche volk in het geweer te roepen. De stemming wordt het best weergegeven door de uitlating van een ambte naar der Albaneesche legatie te Belgrado, de hoofdstad van Joego-Slavië, die verklaarde: Wij weten dat Albanië niet lang weerstand kan bieden tegen een mogendheid als Italië, doch de Albaneezen achten het beter te strijden dan zich aan het fascisme over te geven, zooals anderen heb ben gedaan Inmiddels zijn de vijandelijkheden reeds in vollen gang. De Italianen hebben vier Albaneesche havensteden bezet en wel Santi Quarante, Valona, Durazzo en San Giovanno dr Medua. In het Noorden hebben zij Alessio bezet, in het Zuiden Delvine. Zij zijn hun opmarsch naar het binnen land begonnen. De haven van Durazzo is vier maal gebom bardeerd, het radiostation St. Jean de Medua is in puin geschoten. Volgens te Durazzo ontvangen berichten, al dus het Italiaansche persagentschap Stefani, heerscht in de Albaneesche hoofdstad Tirana een chaotische toestand. De regeering zou gevlucht zijn naar Elbassani. Te Valona, zijn volgens hetzelfde persagentschap de Italiaansche troepen met geestdrift ontvangen. Van den toren der ka thedraal wappert de Italiaansche driekleur EEN MANIFEST. Voordat de troepen ontscheept werden, hebben Italiaansche vliegtuigen over het ge heele land biljetten uitgeworpen van den volgenden inhoud: „Albaneezen, de Italiaansche troepen, wel ke vandaag op uw gebied ontscheept zijn, zijn de troepen van een volk, dat eeuwen lang uw vriend geweest is, en u zulks bewe zen heeft. Pleegt geen ijdel verzet, want dat zou ter stond onderdrukt worden. Luistert niet naar uw overheid, die u verarmt en u thans er toe zou willen brengen nutteloos bloed te vergieten. De troepen van zijne majesteit den koning en keizer van Italië komen en zul len blijven zoolang het noodig is om de orde, gerechtigheid en vrede te herstellen". Daarna zijn van Durazzo uit de troepen het binnenland ingetrokken. Vierhonderd Italiaansche vliegtuigen kruisen boven Alba nië. Zij hebben opdracht geen dichtbevolkt centra aan te vallen en de bevolking te spa ren. Tegenvoorstellen? Na het Italiaansche ultimatum, dat zoo als gezegd, door de Albaneesche Kamer werd verworpen, zou een Albaneesche delegatie naar Durazzo zijn vertrokken, teneinde door het indienen van tegenvoorstellen te trachten de vijandelijkheden voorloopig op te schor ten. Hieromtrent is echter niets naders be kend geworden. Koning Zog, gekleed in de nationale hoerendracht, stelde zich aan het hoofd zijner troepen, welke de Italia nen duim voor duim den grond be streden. Zeven landingspogingen wer den afgeslagen. Eindelijk braken de Italianen door hun overmacht het taaie verzet. Durazzo was toen vrij wel verwoest. De Albaneesche ra dio-omroep, toen nog intact, deelde mede, dat tegen half vijf ongeveer 170 Italiaansche schepen voor de verschillende Albaneesche havens verschenen. Voor Santi Quaranta vertoonden zich 75 schepen, voor Valona ongeveer 40, voor Durazzo 38, voor St. Jean de Medua 28, en voor Bistipals een tien tal. Men schatte het landingsleger op 100.000 man. Oude geweren. Reeds zou de Italiaansche actie in Alba nië aan honderd veertig Albaneezen en vijf en twintig Italianen het leven hebben ge kost, aldus verklaarde men in welingelichte militaire kringen. Aan Italiaansche zijde zouden verder zestig man gewond zijn te gen verscheidene honderden aan Albanee sche zijde. Do strijdwijze van de Albaneezen schijnt al heel merkwaardig te zijn De mannen, die uitgerust zijn met oude geweren en in kleine gewapen de benden opereeren, schieten uit de boomen en van de daken op de Italiiaansche soldaten. In het bij zonder in de omgeving van Durazzo passen de Albaneezen deze methode toe. Het kaartje spreekt voor zich zelf, liet geeft een beeld hoe de Italiaansche Marine, gesteund door haar luchtmacht, Albanië heeft aangevallen; de zwarte lijnen geven de richting aan naai' de Albaneesche ha vens, die door de Italianen werden bescho ten en later werden bezet. In een actiestraal van 200 k.m. vlogen de Italiaansche eskaders over het land. In de bergstreken heeft het verschijnen der Italiaansche soldaten het optreden van de boerenbevolking uitgelokt, die de aan vallers op een hagel van steenen onthaal de, doch toch niet bestand waren tegen de aanvallen met handgranaten. De Italiaansche ambassade te Londen heeft medegedeeld, dat de Italiaansche troepen, die te Durazzo aan land waren gegaan, naar het binenland oprukken en „een geringen tegenstand van ongeregelde benden ontmoeten." Nog geen buitenlandsche hulp. Tot dusverre is van buitenlandschen steun aan Albanië in welken vorm ook nog niets gebleken. Welk antwoord gegeven zal worden ligt nog in het duister. Men kan in- tusschen denken over deze zaak zoo men wil, Mussolini heeft weer getoond een psy choloog en strateeg van klasse te zijn. Hij heeft precies zijn tijd afgewacht en door deze strategische zet meteen Joego-Slavië practisch tot een vazalstaat van de as ge maakt. Belgrado is als bondgenoot voor En geland en Frankrijk van nul en geener waarde geworden! De opmerking van Chamberlain, dat En geland weinig belang heeft bij Albanië, gaat dan ook niet op. Integendeel is de inlijving van Albanië een groot verlies voor het door Londen beraamde anti-agressiefront, daar immers Joego Slavië thans aan handen en voeten is gebonden en waardoor ook Roe menië, dat met zijn zuidelijke Duitsche ge zinde buurman Bulgarije toch al op niet al te beste voet staat, sterk wordt verzwakt. De meening dc- Italiaansche pers. BESCHERMING NOODZAKELIJK DOOR WANBEHEER VAN KO NING ZOG. In haar eerste commentaren op de Italiaan sche actie in Albanië schrijft de Romeinsche pers, dat de door Mussolini besloten mili taire maatregelen dienen om de geweldige economische belangen te beschermen en de noodzakelijkheid te waarborgen der beveili ging van Italië's onbetwistbare voorrangs positie in de Adriatische Zee. De „Popoio di Roma" zegt, dat bij de bestaande internati onale spanning, waarbij het er naar uitziet, alsof alle volkeren reeds in staat van oor log verkeeren, het optreden van Italië een noodzakelijke maatregel van zelfverdediging is. Voor Italië is ingeval van oorlog het veilige bezit van het nauwelijks 75 k.m. van de Ita liaansche kust gelegen Albaneesche gebied een levenskwestie. De jongste anti-Italiaan- sche betoogingen van gewapende benden, al dus het blad, rechtvaardigen ten volle het Italiaansche optreden. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat Albanië zich thans op den weg zijner wedergeboorte bevindt, en met de hulp en onder aansporing van Italië een nieuw tijdperk van zijn geschiedenis zal ingaan. Bescherming is noodzakelijk door wanbeheer van Koning Zog. De „Giornale d'Italia" schrijft, dat de ver houding tusschen koning Zog eenerzijds en de Italiaansche regeering en burgers ander zijds reeds sedert geruimen tijd steeds moei lijker werden, doordat de koning zijn land bestuurde als een feodaal heerscher en de vijand was van alle Albaneezen, die niet tot zijn gunstelingen behoorden. Hij stookte binnenlandsche twee dracht en beraamde internationale intriges en had den edelmoedig ver leenden financieelen bijstand van Ita lië bijna uitsluitend tot een bron van inkomsten voor eigen kas gemaakt. De ontevredenheid der Albaneesche patri otten en van de arme bevolking groeide. Ecnige dagen geleden vroeg Zog de Italiaan sche regeering hulp en bescherming en troe pen voor de bezetting van zekere punten in Albanië. Op het laatste oogenblik echter kon de Italiaansche regeering vaststellen, dat die troepen slechts moesten dienen voor een dwa zen aanslag van den koning in de richting van de Zuid-Slavische grenzen, die blijk baar de hartelijke betrekkingen tusschen Italië en Zuid-Slavië moest verstoren. De Italiaansche weigering ontketende de vijan digheid van den koning, die zich uitte in daden van geweld tegen Italiaansche burgers in Albanië en Albaansche leiders, die op rechte vrienden van Italië zijn. De Italiaan sche regeering heeft alles gedaan om den toestand op te helderen, doch de koning ver ijdelde dat streven door nieuwe intriges. Door zijn tusscherikomst herstelt Italië in Albanië vrede en orde. Nieuwe rcqeerinq verwacht on der Italiaansch toezicht. Uit Tirana wordt gemeld, dat ko ning Zog en zijn regeering de onmo gelijkheid inziende, nog langer in de hoofdstad te blijven, Tirana verla ten hebben en met onbekende be stemming wellicht naar Elbassan, vertrokken zijn. Na hun vertrek ont stond een schietpartij in het cen trum der stad. Gistermorgen trok een stoet auto's met personen uit de omgeving van den Koning en met zijn bezittingen uit do hoofdstad. Terstond vernam men van de ontscheping van Italiaansche troepen in Durazzo. De laatste dagen heeft koning Zog getracht tijd te winnen, en gistermorgen zond hij zijn gevolmachtigden om den Italiaanschen com mandant voorstellen te doen, teneinde den opmarsch te vertragen. Hoewel een brug op den weg Tirana Durazzo werd opgeblazen, heeft dit de op marsch der Italianen naar de hoofdstad niet belemmerd. Naar verluidt zal een nieuwe re geering gevormd worden, bestaande uit verantwoordelijke personen, die Albanië een bewind zullen geven dat de heilige beginselen van gerechtig heid onder Italiaansch toezicht eer biedigt. De ongeregelde benden, die de laatste dagen onlusten verwekt en de Italianen bedreigd hebben, hetgeen de regeering te Rome tot haar optreden deed besluiten, zijn in de hoofdstad aan het plunderen ge slagen. De Italiaansche gezant en andere Itali aansche burgers bevinden zich in de lega tie, gereed om zich te verdedigen. Pan-Arabische bond neemt resolu tie aan. Het uitvoerend Comité van den Pan-Ara- bischen bond te Londen heeft gistermiddag den aanval van Italië op Albanië besproken en de gevolgen hiervan voor de Mohamme- daansche wereld. Het comité heeft een resolutie aangeno men, waarin wordt verklaard, dat wanneer Albanië zich zal verzetten, de Mohamedaan- sche wereld te hulp zal komen Verontwaardiging in het nabije Oosten. De bevolking van het nabije Oosten, voor al het Mohamedaansche deel der bevolking, heeft met verontwaardiging kennis geno men van den aanval op Albanië. In een interview met den vertegenwoordi ger van Havas heeft de voorzitter van de Syrische Kamer, Fares Khocry gezegd, dat de aanspraken van Italië tot bescherming van de Mohammedaansche Arabieren gelijkt op de geschiedenis van den leeuw, die zijn prooi verslindt, opdat hij ze niet met een ander zal behoeven te deelen. Overal in Syrië, Palestina en Irak wordt het optreden van Italië veroordeeld en men beschouwt het als een waarschuwing, dat men zich moet houden aan de as Parijs— Londen. Men merkt op, dat Italië de laat ste maanden zijn bases aan de Middelland- sche Zee aanzienlijk heeft versterkt. Infan terie werd gelegerd op Rhodos, reservisten werden geconcentreerd op de eilanden der Dodccanesos, de vloot werd versterkt, als ook de luchtvloot, de toegang tot verschei dene steden, o.a. Leros, werd verboden. Verwachting: Matige tot zwak ke N.O. tot N., later veran derlijke wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, la ter wellicht toenemende bewolking, aanvankelijk droog weer, later wellicht eenige kans op regen, kou de ochtend, zelfde tempera tuur overdag. Alg. vooruitz.: Toenemende be wolking en zachter. Aanvan kelijk geen regen van bc- teekenis. Alle voorzorgsmaatregelen genomen. De gebeurtenissen in Albanië ge ven, naar het oordeel der Neder- landsche regeering op het oogen- blik geen reden tot ongerustheid. De regeering heeft aanstonds maat regelen genomen tot verhooging van de paraatheid der grenzen, o.a. hierin bestaande, dat het verkeer over de wegen aan de grenzen ge deeltelijk is afgesloten. Minister Colijn en van Dijk in den Haag terug. Naar wij vernemen, zijn de mi nisters Colijn en van Dijk, die ge zamenlijk een Paasch-uitstapje per auto in de Ardennen hoopten te maken en zich reeds onderweg be vonden, op het vernemen van de berichten uit Albanië, naar den Haag teruggekeerd, waar zij gister avond zijn aangekomen. Onverlaat lokt het kindje het bosch in. Gistermiddag ging het vijtjarig dochtertje van een tandarts, wonende aan de Baro nielaan te Breda, na den koffiemaaltijd met haar zevenjarig broertje in het nabijgele gen Mastbosch spelen. Hier is zij meegelokt door een kerel. De jongen liep naar huis en vertelde zijn moeder wat er gebeurd was. Deze ging er per fiets onmiddellijk op uit en onttnoette drie grootere meisjes, die het kind in een kreupelboschje meer dood dan levend hadden gevonden. Er was een ern stig zedenmisdrijf op het kind gepleegd, waarna een poging tot wurging was gedaan De toestand van het kind is hoogst zorg wekkend. De dader is nog niet gevonden. In verband met dit misdrijf verzoekt de buigcmeester van Ginneken de drie onbe kend gebleven jongedames, die het slacht offertje hebben gevonden en op wier nade ring de pleger van het misdrijf vermoedelijk de vlucht heeft genomen, zich onverwijld met hem in verbinding te stellen tot het ge ven van inlichtingen. De drie. jongedames zijn vermoedelijk kampeersters, die uit Dordrecht afkomstig zijn en zich gedurende de Paaschdagen in de omgeving van Breda ophouden. Hoewel op de plaats van het misdrijf geen spoor van den dader is gevonden, dat eenige aanwijzing zou kunnen geven, was het broertje van het slachtoffertje in staat een vrij nauwkeurig signalement op te geven. i j1{; ..doktoren staan het zwaar gewonde kind bij maar men vreest voor haar leven. Daar de aanranding in deze drukke om- pl.aats kon vinden, is er grootc ont steltenis teweeg gebracht. Algemeen is de deelneming met de familie en het meisie wier toestand vrij ernstig is

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1