f „Ziet dien schelm op de verdachtenbank!" Moedermoordenaar berecht Geen resultaat met de Arabieren het monsterproces tegen den oplichter wreszynski. een naïeve bankdirecteur, of- berekening? Vier jaar gevangenisstraf geeischt groote belangstelling. geheugenzwakte. Drama aan de grenzen Nederland naar buiten Opnieuw aanranding in 't Mastbosch Een veeg teeken Dc maatregelen onzer Zuiderburen Een Britsch voorraden-ministerie «Hebt gij uw grootvader gekend V' Japan is ccn dnur land! Panama-kanaal voor bepaalde staten gesloten! „Kijkt U dien schelm in de ver- dachtenbank eens aan," sprak gis- termorgen de officier van Justitie bij de Amsterdamsche rechtbank tot den directeur van de Amster damsche bank, den heer H. A. van Nierop. „U is een pientere zaken man", vervolgde de openbare aan klager, U weet hoe de verdachte leef de, U is zelfs op zijn bruiloft ge weest. Is het nimmer tot U doorge drongen dat deze man een aartsbe drieger is? Was eerder op het par ket gekomen, toen deze schavuit zijn geroofde geld nog bezatDit was een der spannende momenten in het groote proces tegen den Pool Wreszynski, de millioenenoplichter die als compagnon van den Engelsch- nian Norris de grootste financieele specialisten bij den neus nam. En die tenslotte door eenige ordi naire beroovinkjes van een tweetal Nederlanders in handen der Justitie viel. De tenlastelegging namen wij gisteren reeds op. Er was voor deze zaak een overweldi gende belangstelling. De getuigen verhooren verliepen moeizaam, en gedurende de gehee- le behandeling deden tolken dienst. Een voorname getuige was de zangeres Eva Busch, wie verdachte volgens haar" zeggen trouwbeloften had gedaan en haar naaj; Amerika had meegenomen, de vrouw die volgens verdachte zelf zijn ongeluk was geworden. Verdachte beweerde dat een secretaris hem eveneens in moeilijkheden had ge bracht. Als tweede getuige verscheen mej. Toni M., wie verdachte fl 4000.— lichter had •gemaakt, onder voorwendsel dat hij anders geen visa kon krijgen. Het geld was door mej. M. die blijkbaar zeer onder den in vloed van de charmes van verdachte was gekomen, met moeite bijeengebracht... Een Nederlandsche zakenman was fl 0000.ar mer geworden. Hem had verdachte wijs gemaakt over veel tips op financieel gebied te beschikken. Met de fl 6000.— zou fl 9000.- verdiend kunnen worden. Verdachte scherm de met namen van hooggeplaatste personen en gaf op van zijn enorme relaties met de Russische regeering Op alle vragen ant woordt verdachte stereotyp: Het was wel in orde gekomen als ik maar tijd had gehad. Het verhoor van den directeur van de Amsterdamsche bank doet de zaal duize len. Het gaat dan over het déblokkeeren van bevroren Duitsche credieten tot een bedrag van 16 millioen. Verdachte zou een millioen provi sie krijgen. Voor meer dan duizend gulden is de Amsterdamsche bank er niet ingevlogen, wat niet wegneemt dat zij den verdachte jarenlang heeft vertrouwd. Onbegrijpelijk, zegt de officier, zoo'n schelm en zoo'n Mefisto kop... De officier kreeg den indruk dat de Amsterdamsche bank verdachte wèl wantrouwde, imaar hoopte dat hij nog eens een groote slag zou slaan. Dan zou mis schien een bedrag van 13 millioen terug kunnen komen, bij welk ver lies, veroorzaakt door het consor tium Norris de bank vier jaar ge leden betrokken was. De bankdirecteur komt tegen deze lezing op. Hij had geen wantrouwen en de accoun tantsrapporten waren goed. De Officier meent dat de heer van Nierop zijn mededirecteuren beter had moeten in lichten. Ze zijn erin geloopen. Ook de rechter mr. van Tuyl geeft den bankdirec teur een sneer. Het was geld van aandeel houders, waarmee u zou werken, u zult het waarschijnlijk wel niet meer op deze ma nier doen, zegt hij. Dan komen er winkeljuffrouwen, die ont hullingen doen over aankoopen van dure bontmantels platinaarmbanden enz. En... STEEDS WERD MET EEN BRIEFJE VAN DUIZEND BETAALD. zoodat deze verklaringen een fel licht wer pen op verdachtcs meer dan royale levens wijze. De vriendin mevr. Busch kon duizenden aan, vertellen eenige diamanthandelaren. Enkele hoteldirecteuren komen verklaren, dat zij ondanks alles den verd. niet safe vonden. Er waren te veel ups en downs, soms zwom hij in zijn geld, dan weer vroeg hij fl 500.te leen... De Amsterdamsche bank was voor „den consul van Argentinië voor hotelverteringen garant tot f 800. Na het getuigenverhoor wordt de verdach te aan den tand gevoeld. Op vele punten geeft hij een andere le zing van de gebeurtenissen, die zich in de deftige hoofdstedelijke hotels hebben afge speeld. Ssteeds weer betoogt hij zijn goede trouw en met klem verwerpt hij de be schuldigingen, in de dagvaarding vervat. Zoo nu en dan, op voor verd. gevaarlijke punten, laat zijn geheugen hem in de steek. Een kostbare brief bezorgde ver dachte schier onbeperkt vertrouwen, een brief van de Amsterdamsche bank, waarin hem werd bevestigd dat hij voor zijn millioenen transac ties met de bank het millioen pro visie zou ontvangen. Herhaaldelijk zegt verdachte dan ook: Ik ben geen oplichter ik ben zakenman.,. REQUISITOIR. Zeer fel is het requisitoir van den Officier van Justitie, Mr. de Blecourt Deze man is een internationale misdadiger, roept hij uit die voor Stavisky niet onder doet. Hij werkt met een buitengewone fantasie en brutaliteit. Steeds weer wordt de grond hem te warm onder voeten en steeds weer wijkt hij uit of wordt hij uitgewezen, zoo dat hij zelden met de justitie in aanraking komt. Maar hier in ons kleine landje loopt hij eindelijk tegen de lamp. De Officier schetst de laaghartige wijze waarop verdachte Toni M., een Duitsch Jodinnetje, dat uit het Derde rijk gevlucht was, haar laatste fl 4000.afhandig had gemaakt en releveert de wijze waarop de goedgeloovige koopman H. fl 6000.lichter is geworden. GEEN CENT. had verdachte toen hij weer uit Amerika in Nederland terugkwam. Maar even later smijt deze man wiens kinderen in Zwitserland van honger schreeu wen in Nederland met geld. Hij geeft dure cadeaux en koopt zich piekfijne klee- ren. Bovendien laat hij door een detectieve Eva Busch volgen. DE AMSTERDAMSCHE BANKZAAK. Vervolgens behandelt spr. de Amsterdam sche Bankzaak. De zaak begon voor ons, aldus spr., toen wij na verd.'s arrestaties, een groot, gewichtig papier, dat z.g.n. op gemaakt was te Washington en geteekend was door drie vooraanstaande Duitschers, inhanden kregen. Het bleek, dat dit docu ment was geschreven op... papier van Ne- derlandsch fabrikaat. En wat nog merk waardier was aldus de officier dat ik het handschrift van deze schelm van een verdachte herkende. De inhoud van het stuk was aanleiding voor het parket om in lichtingen te vragen aan de directie van de Amsterdamsche bank. De directeur, mr. van Nierop, ver telde, dat hij met Norris en Wres zynski in zee was gegaan om Stillhalfevorderingcn ten b edrage van 20.500.000 te doen deblokkeeren. De Amsterdamsche bank verkocht de geblokkeerde vorderingen voor YlVt millioen aan Norris-Wreszynski Dit bedrag zou binnen vier maan den betaald worden. In die Pool, die die geblokkeerde vorderingen ver kocht aan Norris-Wr., zat ook de unilever en zelfs het vaticaan. Van betaling is niets gekomen, in de zaak speelt ook Lavton-Bennett een rol, een zeer dubieuse figuur. De scha de voor de Amsterdamsche bank wordt geschat op 13 a 16 millioen. Dat geld is verdweneiwn dé zakken van Norris en consorten. Zij hebben de vorde ringen, die zij voor 85 pr-ocent gekocht had den van de Amsterdamsche bank, direct ver kocht voor 50 procent van de waarde. En dat terwijl de koopsom ad. 85 procent van de waai'de nog betaald moest worden door de heeren. De zwendel ligt er dik boven op. Hie brutaal verdachte is, blijkt uit een uitlating tegen den inspecteur van politie, de Ruyter: „U bent een pientere kerel, jam mer, dat ik u niet eerder heb gekend, we zouden prachtzaken hebben kunnen doen. Maar 't is maar goed, dat u geen directeur van de Amsterdamsche bank was, want dan zou ik geen cent hebben losgekregen." De Officier gisr' het optreden van den directeur er Amsterdam sche bank. Kleine zwendelbanken worden uitgeroeid maar deze mil- lioenenaffaire verdwijnt in de doof pot. Is de politie alleen maar goed een gestolen fiets van de Amster damsche bank op te sporen, vraagt de Officier sarcastisch. De Officier zou dezen verdachte, dezen aartsschurk gaarne veel langer afzonderen, maar kan helaas niet meer eischen dan het wettelijk maximum: VIER JAARGEVANGENISSTRAF. HET PLEIDOOI In zijn pleidooi tracht de verdediger,e mr. A. de Leeuw aan te toonen, dat ver dachte inderdaad te goeder trouw was. PI. schetst in zijn pleidooi de relaties van verd. met Duitsche regeeringspersonen. In 1935 heeft verd. zelfs op een diploma- tieken pas gereisd. Ook wijst pl. op de zeer nauwe relatie tusschen verdachte en de directie van de Amsterdamsche bank en gezien de moge lijkheid van deze tips is een winst als verd. beloofde in het geheel niet uitgesloten. Pl. acht opzettelijke oplichting niet bewe zen en concludeert tot vrijspraak. Verdachte heeft het laatste woord en houdt een lange rede, waarin ook hij zijn onschuld betoogt. De rechtbank zal op 27 April vonnis wij zen. Onbekende man doodgeschoten. Omstreeks een uur probeerde een onbe kende persoon langs de bij Hoogcruts aan wezige grensversperring pe fiets Nederland binnen te dringen. Aan het herhaald verzoek van de militai re grenswacht om af te stappen, gaf de man geen gehoor, zoodat de wacht een schot op hem loste. De man was vrijwel onmid dellijk dood. Naar verluidt was de getroffene niet in het bezit van een Nationaliteitsbewijs. Twaalf Jaar gevangenisstraf ge eischt met ter beschikking sto» ling der regeering. Op 4 Januari van dit jaar heeft zich onder de gemeente Schijndel een vreeselijk drama afgespeeld. De aldaar wonende 52-jarige hoepelma ker P. van der D. heeft zijn 83-jari- ge moeder Petronella Bolwerk dus danig met een hakmes geslagen, dat de vrouw spoedig daarna aan de gevolgen der bekomen verwon dingen is overleden. De dader van dezen moeder moord stond gisteren terecht voor de Arrondissementsrechtbank te 's Hertogenbosch. Verdachte werd verdedigd door mevr. mr. Emma Lion. Het verhoor. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat de man dikwijls misbruik maakte van ster ken drank. Zoo had hij zich op 1 Januari bedronken en was tot 3 Januari aan den zwier geweest. Zijn moeder had verschil lende malen aanmerking gemaakt op zijn gedrag. Zulks had zij ook gedaan toen verdachte in den namiddag van 3 Januari dronken thuis kwam. Van der D. was toen naar bed gegaan en stond pas in den na middag van Woensdag 4 Januari op. Hij had toen zijn beste kleeren aangetrokken en toen hij beneden in de huiskamer kwam trof hij zijn moeder aan, die hem er een verwijt van maakte, dat hij niet aan het werk was gegaan. Verdachte heeft zich toen kwaad gemaakt en is een hakmes gaan halen waarmede hij zijn moeder eenige slagen toebracht. De president zeide tegen verdachte: „De dokter heeft vijf diepe hak wonden op het lichaam van uw moeder aangetroffen. De slagen zijn met groote kracht, toegebracht en één daarvan heeft den schedel van het hoofd uwer moeder gekliefd." Uit het verdere verhoor van verdachte bleek, dat hij, na zijn moeder op deze gru welijke wijze van het leven te hebben be roofd, de kast in de huiskamer heeft open gebroken en daaruit een klein bedrag aan geld heeft weggenomen. Na het hakmes op tafel te hebben gewor pen. is verdachte op stap gegaan en heeft in diverse café's heel wat geld verteerd, totdat hij in Roermond werd aangehouden. Het geld, dat hij toen nog bij zich had. heeft de politie in beslag genomen. De rechter mr. K. Sassen vroeg verdachte: „Hebt u spijt van heigeen u hebt misdre ven". Verdachte mompelde iets, waaruit moest blijken,, hij indprdpad vjjel spijt had van zijn misdaad De officier van justitie, mr. B. van den Burg, hierna requisitoir nemend, vond hetgeen verdachte heeft misdreven zeer ernstig. Öp beestachtige wijze heeft hij zijn moeder afgeslacht. Het geld is door hem gestolen om aan zijn drankzucht te kunnen voldoen. Aldus concludeerende, meende de officier, dat aan verdachte wegens doodslag op zijn moeder, en wegens diefstal een zware straf moet worden opgelegd. Spr. eischte tegen hem twaalf jaar gevangenisstraf en ter beschik kingstelling van de regeering. De verdedigster pleitte clementie. Onze stand belooft een goed fi guur te slaan op de a.s. wereld tentoonstelling. Nederland zal zich tijdens de wereldten toonstelling te New York, op twee plaatsen demonstreeren, voornamelijk in zijn eigen gebouw, dat tot de grootste vijf van de ten toonstelling behoort, maar ook in de z.g. „Hall of Nations," waar de grote post-sor teermachine van de P.T.T., uitvinding van den heer Marchand, vertoond zal worden. Het Nederlandsche paviljoen is op zich zelf geheel gereed, en biedt een indrukwekkend beeld. Het interieur is echter nog niet klaar. Onder leiding van prof. Slothouwer, prof. Rosse en architect van Erp wordt er hard gewerkt om op den openingsdatum van het paviljoen gereed te zijn. Het schil derachtige gebouw eener groote Nederland sche bierbrouwerij, voorstellend een oud- HolandSch stadstafereel, dat een van de meest typische restaurants der tentoonstel ling belooft te worden, is nagenoeg gereed. NIEUWE ZEGE VAN LAND AU. Sir George Thomas leider in de hoofdgroep te Margate. In de tweede ronde van het Paaschtournooi te Margate won Sir George Thomas weder om ditmaal van zijn landgenoot Wheatcroft. In de reservegroepen won Landau opnieuw met zwart, ditmaal was Koenig het. slachtof fer. Vermelding verdient de zege van Van Scheltinga op A. R. B. Thomas. Prins ver loor voor de tweede maal, thans van Wood. De stand van de hoofdgroep luidt: 1. Sir George Thomas, 2 punten; 2, 3 en 4. Najdorf, Capablanca en Sergeant, ieder 1% punt; 5. en 6. Flohr en Keres ieder 1 pnt.; 7. 8. en 9 Vera Menchik, Milner Barrv en Golombek, ieder y2 pnt., 10. Wheatcroft 9 punten. Uitslagen in de reserve-tournooien: premier reserve groep a: Van ScheltingaThomas 4—0; KoenigLandau 0—1; WoodPrins 1-0. Premier reserve groep b: Hoehnlinger van Doesburgh V2IA; SchulzDr. Mulder 0-1. Premier reserve groep c: Dr. Schenk Schelfhout y2—l/2. DE INTOCHT IN ALBANIë. - De Italiaansche troepen hebben nu bijkans ge. heel Albanië bezet. Volgens de Italiaansche pers ontvangt de bevolking de bevrijders enthousiast. Onze foto geeft de Italiaansche soldaten te zien, vlak na hun landing per vliegmachine bij een gewichtig verkeerskooppunt, 't dorp Alas sio. Thans de dader gevat Nog is de verontwaardiging over de aan? randing van een vijfjarig meisje in het Mastbosch bij Ginneken niet geluwd of we derom is, naar eerst thans bekend wordt, Dinsdag een zesjarig meisje in het Mast bosch aangerand. De gemeente-polifie van Ginneken heeft den aanrander kunnen ar resteeren op het moment, dat hij met het kind niet nader te noemen handelingen wil de plegen. De man is afkomstig uit Nij megen en verbleef tijdelijk te Breda. Hij is in verzekerde bewaring gesteld. Reeds is echter vast komen te staan, dat hij niets met de eerste, zooveel beroering wekkende aanranding uitstaande heeft gehad. Amerikaausche verzekeringsmaat schappijen verhoogen hun premies In verband met den ernstigen toestand in Europa hebben de verzekeringsmaatschap pijen bekend gemaakt, dat geen verzekering tegen oorlogs-risico meer wordt gesloten op schepen, welke van en naar Duitschland en Italië gaan. Voor bestemming naar an dere havens worden de premies verhoogd. Hoofdzakelijk specialisten op geroepen. Onder de manschappen, die onder de wa penen zijn geroepen bevinden zich specia listen van de genie, vernielingsdetache menten, leden van de luchtafweerdiensten op den beganen grond, ingedeelden bij de forten van Namen en Luik en sommige re serve-officieren, die het kader der genoemde eenheden moeten aanvullen. In het geheel zijn vier- tot vijfduizend man opgeroepen. Churchill zou er zich mee lasten. be- De politieke redacteur van de Daily He rald bericht, dat men thans als vaststaand beschouwt, dat de regeering binnenkort het besluit bekend zal maken een ministe rie voor de voorraden in te stellen. Dit mi nisterie zou kunnen worden aangebodeii aan Churchill. Verder stelt men voor, dat een cortröle op de voorraden kan worden uitgeoefend door een commissie, bestaande uit de drie oud-ministers van de munitie- voorraden, Churchill, Lloyd George en Lord Addison. Het ras bij de komende Duit sche volkstelling. De Frankfurter Zeitung van 12 April j.1. bevat een aantal bijzonderheden over de volkstelling, welke dit jaar in het Derde Rijk zal worden gehouden. Voor de eerste keer zal een onderzoek worden ingesteld naar dc afstamming van alle in Duitschland woonachtige personen. De hiertoe noodige gegevens zullen op een speciale kaart moe ten worden ingevuld, die in een omslag aan de overige formulieren zal worden toege voegd. Op deze kaart zullen mededeelingen moe ten worden gedaan over de vraag of een der 4 grootouders van de betreffende per soon wat het ras betreft „volledig-Jood" was. Dc opgave van deze feiten moet al dus de Frankfurter Zeitung naar beste weten geschieden. In dc opmerkingen, wel ke ter verklaring van de beteekenis der bij gevoegde afstammingskaart worden ge maakt, wordt in het bijzonder de aandacht 2f,op 'lo strafbepalingen, welke bij opzettelijk verkeerde opgave van toepassing zijn. Wegens de vertrouwelijkheid dezer ge gevens moeten de ingevulde kaarten in ge- sloten couvert worden ingeleverd. Europeanen wordt t zeer moei, lijk gemaakt. Het wordt voor Europeanen steeds moei, lijker in Japan te wonen wegens de stij gende belastingen en toenemende kosten van levensonderhoud, vertelde een Britsch» reiziger bij aankomst te Londen uit Japan waar hij jarenlang vertoefd heeft. De Ja.' panneezen zeide hij, worden erg begeeri» naar buitenlandsche deviezen en willen on officieel 25 yen voor 1 pond sterling geven inplaats van den huidigen koers van op. geveer 17 yen. Lederen schoenen zijn er zoo duur, dat de Japanneezen naar het houten schoeisel terugkeeren. Tenzij de ChineeschJapansche oorlog op dc een of andere wijze beslissend ber eindigd wordt, zullen beide landen meer dan ooit aangewezen zijn op "hulp uit Eu. ropa. Een eenheidsfront dictatuurstaten? tegen dt De Pana-Arabische conferentie, welke gisten avond is gehouden en waarop men hoopt» de voornaamste moeilijkheden op te lossen, schijnt niet het gewenschte resultaat te hebben opgeleverd. Tijdens de vergadering heeft Emir Faical een telefoongesprek ge voerd met Aminr el Hussein, den grootmoef ti van Palestina, die te Beyrouth vertowt, Omtrent de besprekingen wordt het diep ste stilzwijgen bewaard. Men veronderstelt, dat nog andere bijeenkomsten noodzakelijk zullen zijn. De speciale correspondent van de „News Chronicle" meent te weten, dat men een coalitie van de Arabi sche staten in het nabije oosten wil vormen, teneinde een eenheidsfront op te richten tegen iedere poging van Duitschland of Italië om de verovering van Albanië te gebrui ken als uitgangspunt van nieuwe aanvallen in het Middellandsche zee gebied. De stapipen van den lei der der Zionisten, dr. Charn Weiz- mann bij den minister-president van Egypte, Mohamed Malimoed wordt beschouwd als een voorbereiding, aangezien de toestand in Palestina wordt beschouwd als de zwakste schakel. De actie van de terroristen In Palstina, waardoor de Italiaansche en Duitsche pro paganda wordt bevoordeeld, moet een eind» nemen, alvorens Palestina zijn plaats in het verdedigingsplan zal kunnen innemen. Meeningsverschülen over de nsf traliteitspolitiek. In het Amerikaansche congres hebben de voorstanders eener stricte neutraliteit President Roosevelt er van beschuldigd, dat hij met zijn huidige politiek de Vereenigda Staten tot deelneming aan een Europeeschen oorlog verleidt zelfs voordat deze is uit ge broken. Deze kringen drongen er bij het congres op aan, dat het Panama- kanaal zoowel in oorlogs- als in vredestijd gesloten zal blijven voor de vloten van die landen, welke aangegane verdragen schenden. Dr. Charles Fenwick, hoogleeraar in het internationale recht aan het Bryn Mawr College, heeft in de commissie voor buitenlandsche aangelegenhe den uit het huis van afgevaardig den verklaard, dat sluiting van het kanaal een afschrikwekkend middel voor agressieve staten zou zijn. Deze commissie leidt het onderzoek naaf het verzoek van president Roosevelt een minder beperkende neutraliteitswetfw ving. Te zelfder tijd hebben dc senatoren Benn» Champ Clark en Gerald P. Nye P«side° Roosevelt er van beschuldigd, dat zijn J<w ste waarschuwingen tot de totalitaire ia' rlnn A V 7TTiii'nnec waarscnuwingen tot de totainane den de Vereenigde Staten in een EuroP schen oorlog zouden storten. Nye zeide de houding van den pi-esident een u'™8",... heteekent tot het congres, de teugels buitenlandsche politiek strak te houden. vorens een richting wordt ingeslagen we tot oorlog moet leiden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8