CROCUSSEN EN D>i OLIFANTS MANNEN ReAie jxync^eni en tneiijeA! f Oplossing raadsel vorige week Hoe maak ik foto's voor een stereoskoop? KRUISWOORDRAADSEL mÈHé Geheimzinnige getallen 5 EDGAR RICE BURROUGHS Het is nu Donderdagmiddag en vanaf het ogenblik dat de schoolbel voor de vacantie luidde en -ullit juichend naar buiten storm den, schijnt te zon. Zo'n Paasvacantie zal je niet in je gedachten terug kunnen roepen. Zo'n feest van zon en schoon lenteweer, 's Avonds zitten bij mij aan tafel vier rode snoetjes, verbrand door de lentezon en zo zal het wel aan alle tafels zijn in de huizen waar kinderen zijn. Jullie zijn misschien ai koffiebruin en zo rood als een kreeft, of je hebt een chocoladekleur, maar de school- kleur is weg. Je hebt voor drie maanden gezondheid geslikt en als je volgende week weer naar school gaat, dan heb je alleen maar prettige herinneringen aan deze vacantie. Deze week hadden jullie vacantie van mij en dus liggen er geen briefjes. Enkele vriendjes schreven nog, die zal ik volgende week beantwoorden. Nu moet ik dus" alleen nog vertellen, wie het boek ge wonnen heeft. Dat is iedere week het meest aangename werkje dat me wacht. De ge lukkige is: COR v. BXJNEN, Hoogstraat 22. K uwe baard Kwartel noten pen 1 Goede oplossingen ontvangen vans Antje Rossier; Henk Molenaar; George Veer; Gretha Garama; Henri v. Peperzeel; Lena Looyen; Jan Bek; Tini v. Brederode; Annie, Bali en Cor v. Bijnen; Marietje Kra mer; Riek en Tiny Hendrikse; Rika en Jacob Ras; Sientje, Hennie en Beppie Kor- bée; Loeki en Leon v. d. Wal; Martha Ver stegen; Thijs Kater; Jan en Piet Strous; Marietje Weeda. WAT DOET HANS? Velen van jullie zuilen wel weten, wat een stereoskoop is en zullen er zelfs wel eens door gekeken hebben. Een stereoskoop is een kijker, waardoor je een bepaald beeld niet vlak ziet, zoals op een foto. maar werkelijk in de echte vorm, die het heeft, dus met een bepaalde dikte. Je kijkt door een stereoskoop niet naar één beeld, maar twee beelden, die een beetje van elkaar verschillen. Als je de foto's, die in een ste reoskoop geschoven worden, eens goed be kijkt, zal je zien. dat ze niet precies aan elkaar gelijk zijn. En dat komt zo. Wie van jullie kan zien, wat Hans hier doet en wat er voor hem staat? Verbind de cijfers maar eens met elkaar, dan zie je het meteen! Fig. 1. Het hulpstatief van voren gezien. Als je naar één voorwerp kijkt met je linkeroog, terwijl je je rechteroog dicht houdt en daarna met je rechteroog, terwijl je het linker dicht houdt, krijg je niet pre cies hetzelfde beeld te zien. Dat komt na tuurlijk omdat je met je linkeroog delen ziet, die je met je rechter niet kon zien en omgekeerd. .Deze twee verschillende in drukken worden door onze hersenen tot één bepaald beeld verenigd, zodat we een juiste voorstelling van het voorwerp heb ben. Hierop is de stereoskoop nu gericht. De pupillen van volwassen mensen lig gen ongeveer zeven tot acht. c.M. uit el- is-aar. Dat is dus ook de afstand, die de bei de foto's, die we voor de stereoskoop ma ken, hebben moeten. Met andere woorden, we moeten van een voorwerp twee foto's maken en wel van de zelfde afstand af, maar de ene 7 tot c.M. meer naar rechts of naar links genomen, dan de andere. Door de lenzen, die in de stereoskoon zitten. zien we deze twee foto's later tot één verenigd en krijgen we een indruk van het beeld, zoals het in werkelijkheid ook is. Het is te begrijpen, dat het niet eenvou dig is om dergelijke foto's te maken en als je zou proberen het statief, waarop je foto toestel staat, een eindje opzij te schuiven, zou je merken, dat er niet veel van de fo to's terecht kwam. Daarom zullen we nu een statief maken, waardoor het heel ge makkelijk is om twee foto's voor een ste reoskoop te maken. Om te beginnen maken we een stevige balk van ongeveer 35 c.M. lengte, die, in doorsnede, van boven breder is dan van onderen. De doorsede zie je, bij fig. 2. Aan de onderkant maken we hier een gat in, z-dat we de balk goed aan het statief kun nen vastschroeven. Nu maken we va* een stevig stuk hout een verschuifbaar blok (zie doorsnede). Links en rechts staan op dit blok twee slingertjes, zoals jullie allemaal wel een gezien hebt bij een statief en waarop je gemakkelijk een hulptoestel kunt vastdraaien. Nu schuiven we dit blok precies naar.net midden van de onderste balk en slaan op 8 c.M. afstand ervan aan beide kanten twee pennen in de balk. Deze pennen dienen om het blok tegen te houden, als we het ver schuiven. Hiermee is ons hulptoestel al klaar, want als je nu een foto hebt ge- maakt van een bepaald beeld en je wilt er nog een foto van maken, zodat het geschikt is voor een stereoskoop, dan hoef je het blok, waar het toestel op vast zit, alleen maar naar links of naar rechts te verschui ven, tot het tegen de pin in de balk stoot. De tweede foto is dan van precies dezelfde afstand, dezelfde hoogte en dezelfde instel- ling genomen. Fig. 2. Doorsnede van het hulpstatief. Je moet eraan denken, dat ook de belich tingstijd gelijk moet zijn, zodat je niet de ene foto in de zon moet nemen en de an dere iets later; als de zon juist achter een paar wolken is gekropen. Bovendien moet je er natuurlijk voor zorgen, dat er niets ..bewegelijks" op de foto komt, bijvoor beeld iemand, die wegloopt, een vogel, die juist langs vliegt of wat ook. Als de foto's klaar zijn en opgeplakt moeten worden, moet je er nog aan denken, dat ze omge wisseld moeten worden, dus dat het beeld, dat aan de rechterkant werd genomen links komt te liggen en omgekeerd. Als je goed op al deze dingen Iet, zal je zien, dat je een heel duidelijk beeld in je stereoskoop krijgt! Horizontaal: 1. zit in een wiel een vereniging een uitroep van verrassing of blijd schap iemand, die etsen maakt twee medeklinkers een muzieknoot een plaats waar paarden verkocht worden twee maal dezelfde klinker een afkorting voor: van onderen vinden we in het kippenhok wordt door een dameskapper gebruikt een ander woord voor: zeer 5. 6. 8. 10. 11. 12. 17. 18. 19. 20. 21. Verticaal: 1. wordt gebruikt om om iets heen te zet ten 2. ben je, als je helemaal geen geld meer hebt 3. een uitroep van pijn 4. waar het alfabet mee begint 7. begerig, graag 9. een uitbouw aan e n kamer 12. een kledingstuk voor mannen 13. een korenaar 14. hobbelig, ongelijk 15. de vrouw van Adam 16. iemand, die in een klooster is t'f% V I ét- i 1 "wy* i UK 1 Uit de steppen van Zuid-Rusland bij ons gekomen. De tijd is alweer bijna voorbij, dat we overal in de tuinen, tussen het gras en tus sen de aarde, de fijne, kleurige crocussen zagen staan. Deze voorjaarsboden komen bij de eerste warme zonnestralen al voor zichtig uit de grond en elke dag zien we dan de groene, spitse blaadjes verder bo ven de aarde uitsteken, tot er plotseling een paar mooie bloemblaadjes te zien zijn. Onze tuincrocussen stammen hoofdzake lijk af van de crocus vernus, die in de Al pen in het wild groeit en wit en violet en ook wel- gestreept van kleur is. Nog maar nauwelijks is de sneeuw weg of deze cro cussen steken hun kopjes al boven de grond uit, zodat het kan gebeuren, dat een alpen weitje bezaaid is- met crocussen, terwijl een paar meter verder nog sneeuw ligt. Heel vroegei zijn de crocussen uit Azië hier gekomen, en uit de droge steppenge- bieden van Zuid Rusland. Daar zijn de weersomstandigheden en het klimaat heel moeilijk voor planten. Er is maar een kort voorjaar met vrij veel regen, maar daarna komt een lange, droge zomer, waarin alle planten gevaar lopen te verdrogen. De planten moeten dus heel gauw van de zon en de regen profiteren, snel tot hun volle bloei komen en voorraden opnemen om het volgend jaar weer genoeg te hebben, zodat ze dan weer bij de. eerste warme stralen te voorschijn kunnen komen. Onder deze omstandigheden zijn de cro cussen gegroeid. Zo heeft de crocus ook veel moeten leren. Ook heeft hij geleerd zijn prachtige bloemkelk te sluiten, als er wolken aan de hemel komen, zodat regen of sneeuw in het hartje kunnen vallen. De bloemblaadjes en ook de groene bladeren zijn heel spits, zodat het niet moeilijk is om zelfs door een sneeuwdek door te drin gen. Dikwijls worden de bladeren met de grasmachine afgemaaid, maar het is veel peter en het staat bovendien veel mooier om ze te laten staan. Het is een heel mooi gezicht, zo'n groot, glad geschoren gras veld bezaaid met crocussen, maar het is bijna onmogelijk om het grasveld glad te maaien, zonder de bloemen te beschadigen. In Engeland gebruikt men dikwijls schapen als grasmachine. Men laat ze op de gras velden grazen en zij denken er niet over om de groene crocusbladeren op te eten, want in sommige bladeren zit vergif en dat weten de dieren maar al te goed. Wie geen schapen heeft en toch zijn gras veld wil maaien, doet het beste de crocus sen in groepjes van 20 tot 30 bollen bij el kaar te zetten en dan om die plekken heen te gaan met de grasmachine. Er zijn veel mensen, die getallen „droog" vinden. Ze vinden rekenen het saaiste vak, dat er op school gegeven wordt en ze begrijpen helemaal niet, hoe iemand er toe kan komen om voor- zijn plezier som men te maken of kunstjes met getallen te verzinnen, zoals immers zoveel mensen al gedaan hebben. Die mensen merkten dan, dat er bij verschillende getallen een ze kere regelmaat bestaat en maakten op die manier de „ezelsbruggetjes", die we alle maal wel eens gebruikt hebben. Hier zijn nu een paar getallen, die in verschillende bewerkingen ook een zekere regelmaat vertonen. Een ervan is 37. Als we dit getal met 3 of met een veelvoud van 3 vermenigvuldigen, zien we, dat we tel kens een getal van 3 gelijke cijfers als uit komst krijgen. Kijk maar eens: 3 X 37 111 6 x 37 222 9 X 37 333 12 x 37 444 Dat is toch wel merkwaardig, nietwaar? Zo krijgen we ook wonderlijke resulta ten als we het getal 91 achtereenvolgens met de getallen van 1 tot 9 vermenigvuldi gen. Dan zien we, dat in de achtereenvol gende uitkomsten het cijfer van de hon derdtallen en dat van de eenheden steeds 1 groter wordt, maar dat het cijfer van de tientallen steeds 1 kleiner wordt: 1 X 91 091 2 X 91 182 3 X 91 273 4 x 91 364 enz. Nog geheimzinniger is het getal 3367. Als we dat 33 maal nemen, krijgen we een uit komst, die alleen uit éénen bestaat, name lijk: 111.111. En iedere keer als we een veelvoud van 33 nemen, krijgen we weer een getal, dat uit dezelfde cijfers bestaat. Het ziet er dan zo uit: 3367 X 66 222.222 3367 x 99 333.333 3367 X 132 444.444 3367 x 165 555.555 Dat had je toch nooit gedacht van zo'n „droog" getal als 3367. Maar hier is ten slotte nog iets vreemds. Let maar eens op: 1 X 8 1 9 12 X 8 2 98 123 X 8 3 - 987 1234 X 8 4 9876 enz. 1 X 9 2 11 12 X 9 3 111 123 X 9 4 1111 1234 X 9 11111 enz. Maken jullie de rij nu zelf maar een eind verder af, je zult zien, dat het telkens uit komt. DOOR 10. Toen de leeuw Gonfala bijna bereikt had, 1 sprong Kuiro, ontdaan doo het feit, dat zijn geweer geweigerd had, op en vluchtte weg. 'Onbewust redde hij daardoor het leven van het meisje. Bij het zien van den man, die wegvluchtte, volgde het grote beest een natuurlijk instinct en vervolgde den ongeluk- kigen geweerdrager, Gonfala vuurde opnieuw, weer raakte zij het dier, maar het wildé beest was niet tot stilstand te brengen, sprong en sloeg zijn poten naar Kuiro uit! Verstijfd van schrik bleef het meisje aan de grond genageld staan, terwijl het wilde dier zijn slachtoffer doodde. Toen begaven de krachten van den gewonden leeuw zich; ziel togend viel het dier dwars over den man heen. Trol, die het drama had gadegeslagen fluisterde tegen zijn kameraad: „Dat noem ik nog eens geluk hebben. Wij hebben niet alleen het meisje, maar ook nog twee gewe- g6e-? ê'etui&en". wegde Spike er toe, terwijl hij de overigen wenkte hem te volgen de heuvel af naar Gonfala toe. Het meisje zag hen komen. Zij herkende de twee i.'Jhh grote diamant en de emerald gestolen hadden, maar ze had geen reden om aan te nemen, dat ze zich in gevaar bevond. En het was haar eigen nvoorzichtigheid, die haar d die de bandieten voor haar hadden gespannen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 15