Slowakije XoS tw-cüt! OUDERS stelt zich voor 't HOEKJE £ukCKp,a'ó j,ong,bte ktaai Orde is de grondslag van kalmte Waak de, etu'jj-ttio-ucLe, fao-kkcAen, kiiibchesi VOOR DE i y Kremnitz, een belangrijke stad uit Slowakije. Natuurlijk zit men in Slowakije niet met de handen in de schoot en laat zijn ge dachten gaan over de economische toe komst van het land. Als gevolg van de ge ringe industrie heerscht een zekere mate van gebrek aan compensatieproducten voor de noodzakelijke invoer. Ook nu nog wor den groote massa's hout als grondstof naar Hongarije getransporteerd, doordat men de stammen eenvoudig in de rivier werpt en deze zoo naar het dal laat drijven, waar ze dan opgevangen worden. Een idee, die le vensvatbaarheid bezit gaat er van uit de Slowaaksche industrie te bevorderen door een meer omvattende chemische industrie in het leven te roepen, die als voornaam ste grondstoffenbasis hout zal hebben. Verder hoopt men de uitgestrekte bauxietgebieden in het Waagdal te kunnen exploreeren voor de fabricage van allumi- nium. Maar eerste vereischte is dan dat men het stuwwerk van Illava uitbreidt,, aangezien voor dit proces electriciteit noo- dig is. 'n Driehoekig bord (punt naar boven) met rooden rand is de waarschu- wing voor mogelijk gevaar. Rond zijn verkeers- borden, die een verbod of een gebod inhouden. O Q Er zijn menschen, die door hun aanwezig, heid alleen al onrust teweeg brengen. Zon- der dat ze een beweging maken of een woofd spreken, gaat er spanning van hen uit. Dat zijn de typen waarvan de Ameri- kanen zeggen, dat een „sprinkhanengeest" hebben. Ze maken geen enkele gedachte af, hun denken vliegt van het een naar het ander, als wij onder woorden moesten brengen, hoé het er in hun geest uitziet, zouden wij alle- maal onvoltooide volzinnen moeten gebrui. ken, zooals: „Waar heb ik die vulpen lamme chef op kantoor, honger, haar moet geknipt, geen tijd". Hun geest lijkt op een kast of een lade, waar alles maar kriskras door elkaar in is gesmeten. Hoogstwaar schijnlijk zullen inderdaad ook hun kasten en laden er zoo uitzien. Hu i omgeving is een chaos, hun gedachten zijn een chaos en dientengevolge is hun leven ook een chaos. Kalmte is een kostbaar bezit, en zelfs de rustelooze „sprinkhanen" kunnen zich die kalmte veroveren, indien ze dit werkelijk wenschen. Een allereerste vereischte is: ordening, en ze kunnen het beste beginnen met orde stellen op hun bezittingen. Eerst eens die kasten en laden uitgehaald, vooral alles weggeven of verkoopen wat toch niet meer gebruikt wordt en dan alles een eigen, logische plaats. Dan: orde op hun geldzaken. Ordelooze en rustelooze menschen hebben bijna altijd schulden, en in dat geval dienen ze een weldoorwrocht schema op te maken omtrent de dingen, waarop bezuinigd kan worden, de wijze waarop eventueel bijverdiend kan worden en de indeeling, volgens welke die schulden langzamerhand afbetaald kunnen worden. Vervolgens: orde op hun tjjd. Zooveel tijd beschikbaar, dit en dat doen, in die en die volgorde. Het zal niet meevallen in het begin, maar een goede controlemaatregel is: alles afma ken. Een brief schrijven? Niet halfvoltooid laten liggen. Afschrijven, adresseeren en meteen posten. Moet U voor een boodschap naar een verafgelegen stadsgedeelte Bedenkt dan vooraf, of U daar in de buurt misschien nog iets te doen heeft. Systeem, orde, regelmaat, dat is de eenige basis waarop men zich kalmte kan ver werven. Tijd over, bergruimte over en geld over. Het zal niet opeens gaan om van een ordeloos, rusteloos, onmethodisch mensch een ordelijk, kalm, beheerscht wezen te ma ken, maar het is te doen en het loont meer dan de moeite! Dr. JOS DE COCK. De gebeurtenissen der laatste weken hebben den toestand in Midden-Europa opnieuw grondig gewijzigd. De staat Tsjecko Slowakije heeft als zoodanig opgehouden te bestaan. De Slowaken hebben zich afgescheiden en een eigen, autonomen staat in het leven geroepen, die onmiddellijk onder bescherming van Berlijn staat. Hoewel zij, evenals de Tsjechen, van Slavische oorsprong zijn, was er te veel onderlinge wrijving dan dat men zou kunnen spreken van een hecht staatsverband. Tsjecho Slowakije is niet meer. De toekomst zal ons leeren of een zelfstandig Slowakije voldoende levensvatbaarheid bezit om te blijven bestaan. De wensch der Hlinkagardis- ten, die onmiddellijk na het verdrag van Pittsburg, waarbij de staat Tsjecho Slo wakije tot stand kwam, hun activiteit tegen de idee van Masaryk begonnen is in vervulling gegaan. Hieronder ge ven wij tal van wetenswaardigheden over Slowakije, den jongsten staat van Europa. DOOR de recente gebeurtenissen is de aandacht der wereld plotseling ge richt op dit betrekkelijk kleine land en zijn inwoners. Wat weten wij eigenlijk van Slowakije, van zijn geschiedenis, van zijn wording, zijn zeden en gewoonten, zijn cultuur. Hoewel enkele badplaatsen :n Noord-Slowakije steeds meer toeristen be ginnen te trekken, zijn de met dichte wou den bezette gebieden voor de meesten hun ner „terra ineognita" gebleven. Slowakije is een der houtrijkste deelen van Europa en daarvan is nog altijd niet voldoende par tij getrokken. De natuur :s hier van een indrukwekkende schoonheid, deels woest en onherbergzaam, deels lieflijk. Hier vindt men eeuwenoude reuzeneiken en beuken, hier klinkt het gekweel uit duizend vogel kelen. In de verte weerklinkt een bruisende waterstroom. Het verval der rivieren in dit bergachtige gebied der Tatra is zeer groot, daardoor zijn de Slowaaksche rivieren als Waag, Graa, Hemad en Poprad nagenoeg onbevaarbaar door de vele stroomversnel lingen en draaikolken. Slowakije is slechts dun bevolkt ;de voor naamste oorzaak daarvan is de natuurlijke gesteldheid. In de breede lagen is dit volk bovendien arm en onontwikkeld. Het per centage intellectueelen, die men bijna uit sluitend in de groote steden aantreft, is uiterst gering. Een en ander is het gevolg van de vroegere Magyaarsche overheer- sching. In dien tijd werd op de lagere scho len in het Hongaarsch onderwezen. De openbare instellingen mochten zich niet be dienen van het Slowaaksch, dat bleef .'lechts voorbehouden aan kerkelijke onder wijsinstellingen, van middelbare scholen was geen sprake. Wel is merkwaardig dat tegen deze verdrukking in het Slowaaksche volkskarakter bewaard bleef. Als reactie ontstond een eigen Slowaaksche taal, die wel verwant ^s met het Tsjechisch, maar toch in vele opzichten diepgaande verschil len toont. Men kent een land aan zijn zeden en ge woonten, aan zijn gebruiken. Zoo ook Slo wakije; het heeft zijn merkwaardige klee derdrachten, die, hoewel altijd uiterst bont, getuigen van een zuivere en kunstzinnige smaak; hiervan kan men een en ander zien op onze illustraties. Meestal zijn de klee- Op de Dunajec tusschen de bergen van de Tatra. ren van deze bergboeren rijk geborduurd en verschillen naar gelang van de plaats waar men vertoeft. De levenswijze van de ze menschen is uiterst bescheiden, om niet te zeggen sober. Zij wonen voor het mee- rendeel in houten huizen. Daar verreweg het grootste deel van Slowakije onvrucht baar is, hebben zij een moeilijk bestaan. Slechts aan den Donau vindt men uitge strekte gebieden, die vruchtbaar zijn en daarom geëxploiteerd worden voor land bouw en veeteelt. De industrie staat in Slo wakije nog in de kinderschoenen. Men kan evenwel veilig aannemen dat deze industrie zich in de eerstkomende jaren met reuzen schreden zal ontwikkelen, Want dit woeste land biedt waarschijnlijk nog groote moge lijkheden voor de industrie. Onlangs is een wetenschappelijk onderzoek ingesteld naar de grondstoffen. In agrarisch opzicht is Slowakije aller minst arm. Het kan in zijn eigen behoeften voorzien, alleen wat mais betreft is het ge dwongen tot eenige import; daar staat ech ter tegenover dat men groote hoeveelheden gerst uitvoert. Hoe belangrijk de landbouw in Slowakije is, blijkt wel hieruit dat meer kapitaal van 40 millioen tot voor kort de sterkste particuliere onderneming was in Slowakije. Opgemerkt dient te worden dat men in Rosenberg ook nog een textielon derneming aantreft, die geheel met Hon gaarsch kapitaal werkt en voor het katoen- weven niet minder dan 135.000 weefstoelen in gebruik heeft. Maar de rijkdom van Slowakije is toch gelegen in zijn houtovervloed. Deze wordt ten naaste bij geschat op PiO.OOO tot 900.000 hectaren. Hoewel de exploitatie van deze onmete lijke rijkdommen zooals gezegd nog in de kinderschoenen staat, voert Slowakije veel hout uit, zelfs naar de Vereenigde Staten. Het hout is van een bijzonder goede kwaliteit. Natuurlijk zijn op deze houtrijk dom verschillende industrieën gebaseerd. MAATSCHAPPELIJKE OPVOEDING VAN DEN NIET-MEER-LEERPLICH- TIGEN JONGEN. In de vorige „hoekjes" hebben we gezien, dat er met den meerderheidsjongen wel wat aan te vangen is, mits men hem begrijpt en zijn eigenaardigheden begrijpt. Het lijkt mij gewenscht thans een en ander op te merken over de wijze, waarop men dit soort jongens kan brengen tot verantwoordelijkheidsbesef, zelfstandigheid in den goeden zin des woords en sociaal voelen. Van Wijk heeft opgemerkt, dat de meer derheidsjongen alle inspanning schuwt en zoo hij tot arbeid bereid is, klaar staat om een belooning te ontvangen. Nu lijkt het mij, dat van W. hier in hoofdzaak de rijpere stads- jongens op het oog heeft en dan wil ik zijn opmerkingen wel onderstrepen. Mijn eigen persoonlijke ervaringen met de dorpsjongens zijn echter, zooals reeds eerder gezegd, gun stiger. Werkschuwheid heb ik bij deze jon gens weinig of nimmer ontmoet en herhaal delijk heb ik de ervaring opgedaan, dat de rijpere dorpsjongen voor vereenigingsleven zelfs veel voelt. Ik heb het genoegen gehad met een aantal jongens van 15 jaar tot en met 25 jaar samen te werken in voetbalver- eenigingen en ontwikkelingsclubs. Wanneer het voetbalterrein in orde gemaakt moest worden, behoefde ik slechts te spreken en het geschiedde. Moest er een gezellige avond gegeven worden en tooneelschermen gemaakt, de jongens waren avond aan avond bereid hieraan mede te werken. Ik geef gaarne toe, dat men in deze gevalen met de jongens om moet gaan op een wijze, welke in overeenstemming is met hun leeftijd en aard, doch dit moet men ten slotte met alle leden onzer samenleving. Men gaat nu eenmaal met kinderen anders om dan met volwassenen, met ongeletterden anders dan met intellectueelen, enz. Men moet tegen deze jongens nooit uit de hoogte doen, ze nooit beschaamd maken, nimmer zich gekrenkt voelen, wanneer ze in hun onnoozelheid iets zeggen, dat minder gepast is of u onaangenaam in de ooren klinkt Ik weet uit ervaring, dat de opgeschoten jon gens onbeleefd doen en lomp schijnen, maar in wezen trachten achter deze onbeleefdheid en lompheid hun verlegenheid, hun moeiliik- kunnen-bewegen verbergen. Wanneer men de jongens door een snedige opmerking een grappig gezegde, enz. wat op hun gemak gebracht heeft, kan men met ze doen wat men wil Buitengewoon veel tact moet men hiertoe hebben. Onderling gekrakeel dik wijl beter betiteld met: kankerziekte moet men herhaalde malen uit den weg ruimen. Bij dit alles vond ik steeds baat in de volgende methode: Bij de jongende dan 60 pet. van de inwoners daarin een be staan vinden, terwijl slechts 25 pet. in zijn levensonderhoud voorziet door de industrie. De beetwortelteelt en dus de suikerindus trie, zou veel hooger opgevoerd kunnen worden, tenminste tweemaal zoo intensief kunnen zijn zoodat men ook suiker zou kunnen exporteeren, want onder de huidi ge omstandigheden kan Slowakije zichzelf geheel van suiker voorzien. Trouwens überhaupt is het Zuidelijke deel van Slo wakije, met zijn warme naar het Zuiden gekeerde dalen, die uitstekend bevloeid zijn, een gebied, dat nog een heele ontwik keling voor zich heeft. Het vellen der wouden geschiedt nog al tijd op een primitieve wijze. Trouwens ook hier dient met overleg te werk gegaan te worden. Want nu is er wel een overdaad aan hout, maar in het wilde weg hakken zou gelijk staan, met het slachten van de kip, die de gouden eieren legt. Het is be grijpelijk. dat de regeering hier strenge voorschriften heeft uitgevaardigd. In het Zuiden des lands treft men onder meer uit gestrekte fruitcultures aan, die door den staat aangemoedigd worden. De laatste ja ren zijn om een enkel voorbeeld te noe men, meer dan vijfduizend hectaren aange plant om in de behoeften, speciaal de goed- koopere soorten, te kunnen voorzien. Slowakije behoort met zijn 64 inwoners per vierkante kilometer tot de dunst be volkte deelen van Europa. Eén blik op de kaart, die de verspreiding van de industrie centra aangeeft, is voldoende om een in druk te krijgen hoe weinig Slowakije in dit opzicht nog slechts is ontwikkeld. Dat verklaart ook de buitengewoon geringe werkloosheid. Het belangrijkste zijn de ijzerfabrieken van Podbrczova bij Neusohl, die met hun dertig tot veertigduizend ar beiders blijven doorwerken om het spook der werkloosheid op een afstand te hou den. Van belang is ook de textielindustrie. Het centrum vindt men in de Thiberghien- Trencin-fabrieken, een Fransche firma, die katoenen en wollen stoffen weeft. Van veel belang is ook de Meutnermaatschappij, die deel uitmaakt van het groote concern Ziv- no-Bank, die met een kapitaal van 240 mil lioen Tsjechische kronien en een bedrijfs Het raadhuis in Presburg (Bratislava). Presburg is een oude stad, die reeds in de Middeleeuwen van veel belang was als toe gangspoort tot de midden-Donau. Zoo de cellulosefabrieken, de papierfabrie ken, terwijl de fabricage van kunstwol en kunstzijde een steeds hoogere vlucht be gint te nemen. Daar vindt men ook het veelomvattende Bataconcern. Tot dusverre heeft men op zeer onvol doende wijze gezocht naar de aanwezige delfstoffen. In het Zuidwestelijk deel be vindt zich een petroleumader, die begint bij Zistersdorf in Oostenrijk en voortgaat onder de March en verder de Karpathen volgt. In Gbely heeft men een bron aange boord, die zeer rendabel is, dergelijke proe ven werden eveneens genomen bij Bohus- lavice en Turcovka, maar om ook hier on dernemingen te stichten, ontbrak tot dus verre het noodige kapitaal. Terwijl de rijk ste olieaders zich bevinden op tenminste duizend meter diepte, heeft men niet die per geboord dan 200 meter. Veel energie heeft men trouwens nog niet aan den dag gelegd bij de geologische onderzoekingen, aangezien van staatswege hiervoor geen geld werd uitgetrokken en men derhalve aangewezen was op particulier kapitaal en initiatief. Slowakije heeft nu drie raffina derijen, een in Presburg, een in Nameslo- va en een in Dubova. Verder heeft men goud en zliver gevonden; de omstreken van Vaphova zijn rijk aan antimonium, waar schijnlijk het rijkste van geheel Europa en in de buurt van Lubjetova wordt koper erts gewonnen. Ten Zuiden van Roznava zou men zeer goed en winstgevend ijzer, koper en mangaan kunnnen delven, maar ook hier is het benoodigde kapitaal, dat in deze ondernemingen geinvesteerd zou moe ten worden, de onoverkomelijke hinder paal. Werkelijk veel profijt trekt men van de geneeskrachtige warmwaterbronnen, waarvan Bad Pistyan en Trenczin-Teplitz in de eerste plaats genoemd moeten wor den. Hier vinden menschen, die aan rheu- matiek lijden veelal genezing. Bovendien is de natuur zoo schitterend dat ook hier om vele toeristen deze badplaatsen bezoe ken. opwekken voor een bepaald iets. Bvjv. de eer van de club, de trots van het eigen clubgebouw, de school, het tooneel enz. Op allerlei wijzen kan men dit gevoel van trots aankweeken en onderhouden. De leider vindt dit, wanneer hij tenminste leider is, tel kens vanzelf. Ik praat met mijn jongens. Ik discusseer, ik laat ze hun oordeel ronduit zeggen, ik wijs ze er op, dat we binnen de muren van ons clublokaal vrij zijn hun oordeel onomwonden te zeggen en dat ik op een dergelijke oordeelvelling prijs stel, wanneer ze gezegd wordt in een vorm, welk voor niemand kwetsend is. Mijn jon gens weten, dat ik nimmer kwaad wordt, dat ik me nooit laat verleiden tot opmer kingen over afwezige clubgenooten, dat ik altijd weer in iedere zaak het goede tracht te zien, zelfs in kwesties, welke oogen- schijnlijk geen enkel moment den indruk wekken, dat er iets Ooeds in schuilt. Hoofdvoorwaarde is, dat de leider in wezen leider is, dat hij weet, wat hij wil, dat hij bereid is, terzijde te gaan staan, als de jongens het zelf af kunnen, dat hij niet alles alleen wil weten en doen, dat hij met de jongens jongen wil zijn, doch zoo, dat ze in hem toch altijd den ideaal jongen kunnen zien. Men beginne nooit met iets te eischen. Moet er iets voor de club gedaan worden, dan wordt dit met de jon gens besproken, de voor- en nadeelen wor den afgewogen, de mogelijkheden bekeken, e moeilijkheden onder oogen gezien en wanneer een zaak dusdanig behandeld is, komt de vraag: „Zouden we dat voor onze club klaar kunnen krijgen? U ziet het: er wordt een beroep gedaan op de club-eer, de trots voor de club. In bijna alle gevallen in mijn eigen ervaring heb ik er althans nooit moeite mee gehad zijn de jongens erstond bereid hun krachten in te spannen voor het gemeenschappelijk doel. Ik bezig hier het woord d o el. En wel opzettelijk. Want het staat voor mij vast, cat voor alles de jeugdleider de jongens een doel voor oogen moet stellen en wel zulk een doel, dat binnen het bereik ligt. e beteekenis van de doelstelling voor de opvoeding is van het allergrootste belang. n oit geldt niet alleen voor de rijpere jeugtmaar ook voor de schooljeugd en... vo wassenen! Voor deze laatste geef ik efter ,feen richtlijnen. In het volgend dopi 6ih°°p ik met u te spreke11 over

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16