ROOK DE BESTE 1 CENT ONVERBIDDELIJK NOODIG SIGARET Het jonge meisje behoort niet in de fabriek! TRiUMPH Een duurzame paraplu SNELLE SLAGSCHEPEN Post vluchten op Indjs DE WERELD 9 woorden j Minister Romme als beschermheer Dienstplichtigen nog niet met groot verlof Brieven aan militairen frankeeren! Geen pottekijkers bij onze soldaten „Schadelijke" muziek Tot behoud van onze zelfstandigheid w eini NAAR EEN BLIJVENDE WIJZIGING DER ARBEIDSWET. De Minister van Sociale Zaken heeft hij den Hoogen Raad van Arbeid in gediend een drietal voorontwerpen, resp. betrekking hebbende op den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes, den arbeid van 14-jarige meisjes en den arbeid van li-jarige jongens. Vooral met betrekking tot de beide laatstgenoemde voorontwerpen wordt groote spoed betracht. Het arbeidsverbod voor 14- en 15- jarige meisjes is bedoeld als een blijvende wijziging der Arbeidswet. De 14-jarige meisjes. In de toelichting op het voorontwerp be treffende de 14-jarige meisjes zegt de mi nister o.m. dat dit ontwerp een voorloopige regeling behelst, in afwachting van de in voering van het ontwerp betreffende de 14- en 15-jarige meisjes. De voorloopige rege ling beoogt een spoedige bevordering eener betere arbeidsverdeeling. Zij geldt niet voor de 14-jarigen, die •iór 1 April 1939 reeds in het bedrijfsleven werkzaam waren. De 14-jarige jongens. Het arbeidsverbod voor 14-jarige jongens geldt niet voor landbouw, zee- en binnenvaart en visscherij. Stuit het Arbeidsverbod op bijzonder groo te bezwaren bij de bedrijven, dan kan bij Algemeenen Maatregel van Bestuur worden mogelijk gemaakt, dat de ondernemer door het zoogenaamde twee-op-een-stelsel (twee jongens werken ieder een hal ven dag, in plaats één een hcelcn dag) de beschikking over 14-jarige jongens behoudt. Een en an der onder voorwaarde, dat de jongen op dat gedeelte van den dag, waarop zij niet ar beiden, deelnemen aan ontwikkelingswerk, teneinde meer geschikt te worden voor hun toekomstige bedrij fstaak. Ook kunnen andere afwijkingen van het verbod worden toegestaan, bijv. wanneer een 14-jarige jongen een bepaalde bekwaam heid bezit. Voorts moeten ook die 14jarigen, die in opleiding zijn voor éön '&ësehoohb beroep, in het belang van die opleiding zoowel des morgens als des middags den arbeid kun nen verrichten, die daarvoor noodig is. Verwachte voordeelen. Als voordeelen van de nieuwe regelingen verwacht de minister een betere verdeeling der werkgelegenheid en een verhoogde ontwikkeling voor -de jeugdige arbeiders, benevens eenige werkverruiming voor on derwijzers, vakschool- en sportleeraren. De 14- en 15-jarige meisjes. De minister zegt ter toelichting van het voorontwerp betreffende den arbeid van 14- en 15-jarige meisjes o.m. het volgende: Eenerzijds is voor een gezonde lichame lijke ontwikkeling van het jonge meisje het gejaagde tempo, dat in vele ondernemingen wordt gevolgd, niet zonder bezwaar, terwijl anderzijds dit meisje in de onderneming licht in aanraking komt met personen, die, bewust of onbewust, door hun woorden de kinderlijke fantasie overprikkelen en daar door de moreele belangen van het meisje schaden. Hierbij behoeft nog niet te worden gedacht aan de mogelijkheid van opzettelijke verlei ding, een gevaar, dat overigens zeer zeker ook ten aanzien van het jonge meisje in verband met haar betrekking tot het onder nemingsmilieu aanwezig is, en dat uit zeker oogpunt ten aanzien van haar zelfs ernsti ger is, dan met betrekking tot oudere meis jes, aangezien, zooals deskundigen verkla ren, bij het jonge meisje nog geen innerlijke remmen aanwezig zijn, de levenshouding passief is en zij een grootcn drang heeft naar het geheime en verbodene. De ontvankelijke kinderziel. Deze overwegingen moeten tot de overtuiging brengen, dat het jeug dige meisje in het algemeen in het ondernemingsmilieu minder op haar plaats is. Doch niet alleen in fabrieken of werk plaatsen, ook in andere soorten van onder nemingen, als koffiehuizen en hotels, win kels en kantore, staat haar ontvankelijke kinderziel bloot aan indrukken, die zij nog niet kon ontvangen. Zijn echter de eerste jaren der bovenbedoelde ontwikkeling onder voor lichaam en geest gunstiger Omstandig heden voorbij gegaan, dan zal het weer standsvermogen van liet meisje tegen voor haar nadeelige invloeden in den regel be duidend grooter zijn dan bij den aanvang van die ontwikkeling. Het is daarom de meening van den minister dat arbeid in ondernemin gen ten aanzien van 14- en 15-jari- ge meisjes in het algemeen dient te worden verboden. Naar de huishouding! Deze maatregel zal, behalve dat hij haar beschermt tegen nadeelige invloeden van buiten, bovendien dit gunstige gevolg heb ben, dat hij haar richt op arbeid in en voor het gezin, hetzij dit in het gezin is, waar in zij worden opgevoed, of een ander gezin. Mant niet alleen zullen zich verscheidene meisjes van 14 of 15 jaar wegens het voor haar geldende verbod van ondernemingsar- Drie voorontwerpen-arbeidsveiv bod voor dc jeugd ingediend beid in de huishouding begeven, verwacht mag worden, dat velen van haar na het bereiken van den 16-jarigen leeftijd daarin werkzaam zullen blijven. Dit nu acht de minister van niet geringe beteekenis. In het gezin immers ligt overeenkomstig haar na tuurlijken aanleg in de eerste plaats haar bestemming en in den regel ook haar toe komstige taak. Daarenboven is cr in het tekort aan Nederlandsche dienstboden te meer aanleiding te bevorderen, dat meer Nederlandsche meisjes in de huishouding een werkkring zoeken. Wie vervangen haar? Ten slotte beoogt de minister met het voorgestelde arbeidsverbod voor 14 en 15- jarige meisjes mede een vermindering der werkloosheid onder de jongens en mannen door middel van een verschuiving in de werkgelegenheid ten gunste van deze beide groepen van arbeiders. Dit doel echter zou illusoir worden, indien de 14- en 15-jarige meisjes zouden worden vervangen door ge huwde vrouwen. Daar nu vooral niet betrekking tot de 15-jarige meisjes deze mogelijkheid in het geheel niet denkbeeldig is, overweegt de minister te bevorderen, dat de in voering der onderhavige regeling ge paard ?al gaan met een arbeidsver bod voor de gehuwde vrouw, dat ter zelf der tijd in werking zou moeten treden. Uitzonderingen. Het arbeidsverbod voor 14- en 15-jarige meisjes geldt niet voor land-, tuin- en boschbouw of werkzaamheden in de vee houderij. Teneinde aan bezwaren van technischon en economischen aard tegemoet te komen, kunnen voor de 15-jarigen bij Alg. Maat regel van Bestuur afwijkingen van het ver bod worden toegestaan. Bij K. B. van 14 April is, op grond van de overweging „dat de politieke spanning tus- schen sommige staten in Europa liet nood zakelijk maakt om maatregelen te treffen, ter beveiliging van de landsgrenzen en ooi bovendien te beschikken over een grooter aantal geoefende troepen", wordt bepaald, dat de voor eerste oefening in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen, die heden in aanmerking zouden komen voor groot ver lof, tot nader order in werkelijken dienst biijven. Dit geldt niet voor de groepen van dienst plichtigen, ten aanzien waarvan de minister van defensie bepaalt, dat de genoemde maat regel niet op haar zal worden toegepast. ALLEEN BRIEFKAARTEN EN COURANTEN ZIJN VRIJ. Uitdrukkelijk wordt cr nog eens de aandacht op gevestigd, dat de verleende vrijstelling van port aan militairen in wer kelijken dienst beneden den rang van offi cier allen geldt voor briefkaarten en cou ranten. Er worden echter door den postdienst"ook massa's voor de militairen bestemde brie ven ontvangen, welke niet van een post zegel zijn voorzien. Aangezien brieven niet onder de vrijstel ling van port vallen kunnen brieven zonder postzegel voor de militairen alleen tegen betaling* van het dubbele port Vorden uit gereikt. PUBLICATIE STEUNVERGOEDING ERWTEN EN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 10 t.m.. 15 April 1939, zal bedragen f 1.90 per 100 kg. voor groene erwten, door handelaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en fl.40 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in genoemd tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en vol doende ^an de kwaliteitseischen, zal f2.— per 100 Kg. bedragen. 's Gravenhage, 14 April 1939. (Adv.) Chamberlain, de man van vrede, Stak weer 't wapen in de scheede... West-Euroop' is opgelucht! Britten hebben naam van „hetzen Chamberlain denkt: „Laat-maar- kletsen, Verre zij ons oorlogszucht! Baad u in wat vredeszoelte, Zoek, Europa, nu de koelte Van Chamb's ouwe paraplu, Nee, die is nog niet versleten, Sloeg de storm ook gaten, reten, Striemt de bui ook nog zoo ruw... LIE. Nieuwsgierigheid belemmert de militaire werkzaamheden. Van regeeringswege wordt ons verzocht het publiek er opmerkzaam op te maken, dat de uitvoering van militaire verdedi gingsmaatregelen in vele gevallen wordt belemmerd door de aanwezigheid van nieuwsgierigen, die van te dichtbij de mili taire werkzaamheden willen gadeslaan. Mitsdien wordt het publiek ver zocht zich van een dergelijke, voor den arbeid der militaire hinderlijke belangstelling te onthouden, waar door het tevens mogelijk wordt te voorkomen, dat ongewenschte ele menten zich op de hoogte stellen van onze verdedigingsmaatregelen. Mócht het publiek aan bovenstaand ver zoek onverhoopt geen gevolg geven, dan zal het noodig zijn, extra-wachten en schild wachten uit te doen zetten, waardoor dus de dienst der troepen aanmerkelijk zal worden verzwaard. Vertrouwd wordt derhalve, dat ieder ten deze zijn medeweking zal verleenen. Op last van den president van de Duitsche Rijksmuziekkamer zullen alle muziekwer ken, die in strijd zijn met het nationaal-so- cialistische cultureele streven, voortaan door de Rijksmuziekkamer op een lijst van ongewenschte en schadelijke muziek wor den geplaatst. WARM PLEIDOOI VAN GEP. VICE- ADMIRAAL QUANT. In verband met de komende vlootda gen te Rotterdam, had het hoofdbe stuur der Kon. Nederl. Vereeniging „Onze Vloot" dezer dagen in de „Doe len" aldaar een druk bezochte ver gadering belegd, welke werd opge luisterd door de medewerking van tamboers en pijpers der mariniers. In deze vergadering heeft de gep. vice-ad- miraal L. J. Quant een rede gehouden over de maritieme verdediging van het Neder landsche imperium. De vice-admiraal refereerde allereerst aan de radiorede van dr. Colijn en onderstreepte diens verklaring dat Nederland vastbesloten is zijn zelfstandigheid te behouden. De taak der Marine. Spr. komt dan tot zijn eigenlijke onder werp, n.1. de taak der Marine overal ter wereld, wanneer de regeering hetgeen God verhoede een beroep op haar zal moe ten doen. Men moet de taak der Marine verdeelen in die hier te lande en die in Indië, speciaal Oost-Indie. Waaraan spr. echter moet laten voorafgaan dat de marine een machtsinstru ment is in handen van de regeering om te gebruiken waar ter wereld dat zal noodig zijn, zoodat er dus geen sprake is van een afzonderlijke Nederlandsche en Neder- landsch—Indische vloot. Onze marine is altijd geweest en zal al tijd moeten blijven een staats-marine, die slechts te scheiden is voor zoover betreft het materieel in schepen voor regionale dien sten hier zoowel als in de koloniën, en de z.g. zeegaande vloot. Wat Nederland te doen heeft. Voor Nederland verdeelt spr. de taak in: le. de z.g. passieve verdediging, die in het kort samengevat bestaat in het afsluiten dei- toegangen van zee uit door mijnen, waar voor noodig en aanwezig zijn: niijnenleggers, mijnenvegers, waibatterijen met krachtige zoeklichten ter verdediging dier versperrin gen voor zoover zij dicht onder den wal lig gen, en van kleine artillerie-schepen voor hetzelfde doel voor die versperringen, die verder uit den wal liggen. Hij wijst op de belangrijke taak hierbij voor de onderzeebooten om de Noordzee on veilig te maken voor alle vaartuigen die de ze versperringen eventueel zouden willen op ruimen. 2e. Dc actieve verdediging als gevolg van dc noodzakelijk gebleken zelfstandigheids- politiek, waardoor alle toevoer van over zee van voedingsmiddelen en oorlogsmateriaal als anderszins door eigen koopvaardijschepen vereenigd in convooien en dus beschermd door eigen oorlogsschepen, noodzakelijk is geworden. Hiervoor zijn noodig en reeds aan gevraagd z.g. convoyeurs, terwijl de in Ne derland aanwezige kruisers, torpedobootja- gers of flotticljevaartuigen alsmede de reeds genoemde onderzeebooten hierbij nuttig werk kunnen verrichten. Voor verkenning in beide gevallen zullen vliegtuigen worden gebruikt, Eventueele actie in O.-Indië. Voor Oost-Indië heeft men behalve boven genoemde regionale schepen de z.g. zeegaan de harmonische vloot. Spreker gaf een overzicht van de diverse daarvoor benoodigde schepen en besprak de taak van elk dier onderdeelen. Als een voncreet voorbeeld van de gevallen, waar bij deze zeegaande vloot nuttige diensten zou moeten en kunnen bewijzen, ging hij na der in op de moeilijkheden die voor een eventueelen aanvaller, zouden voorkomen bij het in het bezit nemen en in exploitatie brengen van een onzer olichavens. Een dergelijke actie verdeelde hij in vieren 1. Het voorbereiden en overbrengen over zee van een groote expeditie met veel ma teriaal en veel troepen van het moederland naar bedoelde havens. 2. liet nemen van deze aan de zee en aan landzijde beschermde oliehavens. 3. Het herstellen der eventueel vernielde pijpleidingen, boorstations. voorraadtanks, enz., enz., en in exploitatie brengen van het geheel. 4. Het alsdan overbrengen van de ge wonnen olie naar het moederland. De taak der harmonische vloot is natuur lijk om bij elk van die gelegenheden den aanvaller zoo veel mogelijk scha'de te be rokkenen. Waar dit alles voor den aanval ler slechts nut heeft wanneer hij meerdere convooien heen en weer kan laten varen, komen de daaruit voortvloeiende moeilijk beden en risico's wel duidelijk aan het licht Hoe sterker onze zeegaande vloot zal zijn hoe grooter de preventieve kracht die tenslotte een dergelijken aanval zal moeten voorko men of eventueel doen mislukken. Aanvaller moet zijn groote sche pen niet thuis kunnen houden. Spreker vestigt er de aandacht op, dat zoo lang er gerekend kon worden op hulp van derden, of zelfs door belangengemeen schap op het vasthouden der groote vijan delijke slagschepen bij hun basis, kon wor den volstaan met een harmonische vloot, zooals vastgelegd was in hot plan van mi nister Deckers in 1930, zij het met uitbrei ding van de aantallen der onderdeelen. Door de absolute zelfstandigheids- politiek van den tegenwoordigen tijd zullen krachtige schepen als kern aan de bestaande harmonische vloot moeten worden toegevoegd, in den vorm van snelle slagschepen om te voorkomen dat de aanvaller zijn groote schepen thuis kan hou den, en zijn convooien met sterke re kruisers dan de onze kan uit zenden. ■Waren tot nog toe zulke slagschepen gewenscht, nu zijn zij onverbidde lijk noodig om dezelfde veiligheid te waarborgen die voor dien de be staande harmonische vloot- verze kerde. Uit een militair oogpunt beschouwd zijn deze slaivchepen al lang gewenscht, als gevolg van de snelle ontwikkeling van het vliegwapen i.c. de zware bommenwerpers. Zij zijn de eenige schepen die als het ware immuun zijn tegen dit nieuwe gevaar. Deze schepen behoeven dus niet een sterk te zijn als de thans op stapel staande of reeds afgebouwde slagschepen met geschut van 38 c.m. en daarboven, doch de aanval ler zal dit nieuwe materiaal in vrij groo- ten getale moeten inzetten om zijn con vooien veilig te loodsen door of naar ons gebied en van daar uit naar eigen basis. Doen wat wij kunnen! Hebben wat dat bereikt dan hebben wij gedaan wat wij konden zoowel moreel als 'en opzichte van de plaats die wij inne men in de rij der zeemogendheden met groote koloniale bezittingen. Doen wij het niet dan onttrekken wij ons in werkelijk heid aan de dan in schijn of slechts in woorden verkondigde zelfstandigheidspoli- tiek. Dit alles zal geld kosten doch zonder groote offers te kunnen brengen kan in deze ijden geen enkel land maar aanspraak ma ken op zelfstandigheid. Thans geldt alleen macht en helaas het recht heeft grooten- deels afgedaan. Spr. weerlegt vervolgens krachtig het be zwaar dat gemaakt wordt ten aanzien van het personeel. Waar blijven de stemmen uit het Nederlandsche volk en niet te vergeten uit de meest belanghebbende kringen dei- groothandel en industrie, die in het jaar 1914 onder leiding van den heer Van Aalst en vele anderen, toen zoo krachtig hebben geholpen den doorslag te geven om de re geering tot het besluit te brengen het vloot- plan 1912 met de groote schepen in behan deling te nemen? Door het uitbreken van den wereldoorlog is het daarbij gebleven, doch het geld was als het ware aangeboden. Nog niet te Iaat! Het kan nooit te laat zijn om aan die noodzakelijke vlontuitbreiding te beginnen en vooral in liet Oosten is voor ons de kans om nog bijtijds gereed te zijn groot, omdat de meest waarschijnlijke aanvaller voor- ioopig nog zijn handen vol heeft met ande re conflicten en doordat de Philippijnen nog in handen van Amerika zijn, dat daarin wel den tijd zal blijven, die voor den bouw onzer schepen noodig is. Men wachte er dan ook geen moment mee om daartoe over te gaan. Spr eindigde met de woorden: „Leve het 4 aderland, leve ons geliefd Oranje-huis!" Vertrek van Aankomst Vertrek van Aankomst tj* Medan 14 Apr. Band, 14 Apr Basra 14 Apr. Jodhp. 14 Apr. Napels 14 Apr. Nandoe (heenreis) Buizerd (heenreis) Uil (terugreis) Torenvalk (heenreis) (terugreis) Medan 14 Apr" Ran*' 14 Apr. J°dhp. 14 Apf BaKd- U APr, Alex- H Apr. Versterking der Noorsclie landsverdedinj,,. De Noorsche regeering heeft besloten een buitengewoon crediet van 20 milii0 kronen toe te staan voor de landsverd». diging. Totaal is dan over 1939igin 96.800.000 kronen extra verleend. Chamberlain voorziet een rustig weekeind, Minister-president Chamberlain en Zn^ eclitgeuoote zullen het weekend doorbrei, gen op Chequers. Zondagavond zal Cham- berlain naar Windsor Castle gaan oni zij,, sociale verplichtingen te vervullen. Rali- fax gaat naar Yorkshire. Gisterochtend hebben Chamberlain en Lord Halifax op Downingstreet 10 een onderhoud van een uur gehad. Zwitsersche gezantschap te Praag opgehe. ven. De Zwitsersche bondsraad heelt' besloten, het Zwitsersche gezantschap te Praag op te heffen en daar een consulaat op te richten. Miaja te Marseille. De vroegere bevel- hebber van het republikeinsche Spaansche leger, generaal Miaja, is aan boord van het schip „Ville d'Alger" te Marseille aan gekomen. Hij weigerde een verklaring af te leggen. Men verwacht, dat hij vanavond naar Parijs zal vertrekken, aangezien hij toestemming heeft gekregen zich naar de hoofdstad te begeven. Een Tsjecho Slowaaksch paviljoen op de wereldtentoonstelling. De leiding van de tentoonstelling .te New York heeft aan gekondigd, dat het paviljoen van Tsje cho Slowakije op 30 April geopend zal worden .niettegenstaande de pogingen van Duitsche zijde om den Tsjechischen commissaris te dwingen zijn voornemen op te geven. Amerikaansche finantieele maatregelen. Er is nu een onderzoek gaande naar de positie van het Britsche en Fransche ef fectenbezit in de Ver. Staten, ingeval van oorlog. Het bezit wordt geraamd op 4 mil- liard dollar. Op deze effecten zal een syn- dicaat dan waarschijnlijk een milliard dollar ter beschikking van Engeland en Frankrijk stellen als oorlogscrcdict, Groote plannen. De president van de Pan American Airways heeft voor het bureau der burgerluchtvaart verklaard, dat hij tijdens liet eerste jaar van de exploitatie van den transatlantischen dienst 2450 pas sagiers wil vervoeren. Hij verklaarde een wekelijkschen dienst te verwachten. Britsche locomotieven voor Turkije, Te Londen is een contract geteekend voor de levering van ruim 50 locomotieven aan de Turksche staatsspoorwegen. Het contract vertegenwoordigt een bedrag van 1 milli- Oen pond sterling. De betaling zal ge schieden krachtens de tusschcn Turkije en Engeland bestaande credietovereen- komst. Heden spreekt Ciano. De vergadering vaii de Kamer van Fasces en Corporaties, die hedenmiddag om 4 uur aanvangt, zal bij gewoond worden door de Albaneesche de legatie, die naar Italië komt 0111 den ko ning de kroon van Albanië aan te bieden, Minister Ciano zal in deze bijeenkomst een rede houden over de gebeurtenissen der laatste dagen. Spanje zegt acte op. Men verneemt, dat de Spaansche regeering het secretariaat van den Volkenbond verzocht heeft er de andere onderteekenaars van de algemee- ne acte van arbitrage voor de vreedzame regeling van internationale geschillen van in kennis te stellen, dat Spanje deze acte heeft opgezegd. Duitschland zoekt samenwerking met Lit- tauen. Naar aanleiding van berichten, volgens welke van een vrije zóne voor Littaucn in de haven van Memel niets zou komen, wordt uit officieele bron gemeld, dat op 24 April te Berlijn een aanvang zal worden gemaakt met onderhandelingen over deze aangelegenheid. Verder verklaart men, dat ook besprekingen over nauwer® economische samenwerking zullen worden gevoerd. Eén democratische partij in Polen. gen zal te Warschau een congres worel®n gehouden door verschillende democratisch® groepeeringen in Polen, met het doel komen tot de vorming van één enkele »e' mocratische partij. De reis der Duitsche ministers. Minist®r Goebbels is van zijn Balkanreis terugge keerd. Minister Goering is te Rome g®ar' riveerd. Voordien had hij Napels gczie"- Mussolini heeft hem hartelijk verwelkomd. Zes Hongaren in Slowakije gearresteerd- He Slowaaksche autoriteiten hebben Mi tra zes Hongaren gearresteerd, die zic schuldig hadden gemaakt aan de vprs17] ding van geruchten volgens welke geJ1|P_ Slowakije hij Hongarije zou moeten gevoegd. Deze arrestaties zijn geschied antwoord op de d or de Honga&rsche au loriteiten ten uitvoer gelegde arresta" .van Slowaken. L

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2