Onze excursie naar Noorwegen f Y Programma van de reis Tweede Blad Zaterdag 15 April 1939 Voor jongelui t. m* 25 jaar* Acht dagen naar Noorwegen voor 35 gulden Stafmuziekrevue voor 't M*S«F* Het eskader te Tandjong Priok Strafschoppen-sensatie bij school 10-school 14 mm.. ÉlllI H* Ms* „Tromp" heeft het dok verlaten Chr Hist. Candidaten Gemeenteraadsverkiezing Henk Hoogervorst getrouwd Onvriendelijk commentaar "asrs#.uur: S:oT""g: w z w "™l" art»*' Madlnieuw-i Onze uitstapjes in eigen land zijn in voorbereiding We zouden vandaag iets naders vertellen over onzen tocht met de „Tarakan" naar Noorwegen. Het is ons inderdaad gelukt den leeftijdsgrens hooger gesteld te krijgen dan 19 jaar. Van zoovele kanten was het verzoek gekomen om zoo'n zeldzame reis eens mee te kunnen maken. Een reis naar het land van de Vikingen, het land van de duizend watervallen, van de bergen, bedekt met het eeuwige sneeuwkleed. Het land van lieflijke dalen en geweldige en ontzagwek kende rotspartijen, van gletschers en berg meren. Een reis naar Noorwegen vergeet men nooit en het is ons daarom een genoe gen te kunnen meedeelen, dat voor heeren tot en met 25 jaar de reis openstaat. Hieronder geven we een kort reisprogram ma. Aan ons kantoor zijn voor serieuse re flectanten prospectussen, tot een beperkt aantal verkrijgbaar. Bizonderheden staan daar uitvoerig in, terwijl wij gaarne geneigd zijn eventueel toelichting te geven. Het zal, naar we hopen mogelijk zijn, voor jongelui, die nog op school zijn, een week vrij te krijgen. De leeftijdsgrens is dus van 15 tot en met 25 jaar. Nu de dagen lengen en de spanning gelukkig afgenomen is, is het een ver kwikking aan een reis te denken en die voor te bereiden. Men wachte niet te lang met zich op te geven. De deelname aan de reizen met de „Taraknn" is be perkt .Reeds werden verschillende reizen volgeboekt, zoodat we op het oogenblik alleen nog maar kunnen beschikken over den tocht van 8 tot 15 Juli. Zaterdag. Vertrek van IJmuiden 5 u. n.m. precies. Zoodra het schip de hoofden van IJmuiden's pieren is gepasseerd, wendt het den steven en vaart in Noordelijke richting langs de Nederlandsche kust. Bij helder weer zijn de eilanden Texel en Vlieland te zien. Gepasseerd wordt het lichtschip „Haaks" en een paar uur later nog het lichtschip „Ter- schellingerbank", waarna gedurende ongeveer een etmaal geen land gezien wordt. Zondag. In den avond doemt de Noorsche kust op t.w. het eiland Karmöy, één der buiten ste westnoorsche voorposten. Bij Haugesund, een vrij belangrijke plaats op het Noordsche vasteland, wordt vaart gemin derd voor het opnemen van den loods, die den Kapitein op den verderen tocht met zijn kennis yan de fjorden terzijde zal staan. Maandag. Kort na middernacht is het schip in de Hardangerfjord, een der mooiste Noor sche fjorden, die meer dan 100 K.M. in N.O. richting het land indringt, dat een groote ver scheidenheid aan natuurschoon biedt. Reeds in den vroegen ochtend gaat het schip ten anker bij het bekende plaatsje Ulvik. Hier worden de deelnemers, na aan boord het ontbijt te hebben gebruikt, ontscheept om de circa 24 K.M. lange wandeling aan te vangen naar Eide. Zij, die niet zeker zijn dezen tocht, hoewel men daarvoor ca, 8 uren tijd heeft, te kunnen volbrengen, zullen goed doen aan boord van het m.s. „Tarakan" te blijven en mee om te varen naar Eide, waar men dan nog gelegenheid heeft zich aan den wal te begeven alvorens de groote groep wandelaars daar arriveert. Dinsdag. In den vroegen morgen wordt de ingang van Noorwegens grootste en diepste fjord, de Sognefjord, bereikt. Het schip vaart voorbij het schiereiland Vangsness (op den rechteroever), waar men het standbeeld ziet van den Noorschen mythologischen held Frit- hof, bekend uit de sage van dien naam. Aan Zaterdag 22 April a.s. in Casino Ongetwijfeld herinnert men zich nog het zeer enthousiaste verslag over den feestavond in Casino, ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van het staf muziekcorps. Het was met name de revue, gemaakt door en gespeeld met de stafmuzikanten die een enorme bij val verwierf en die het auditorium van dien avond nog lang zal heugen, Het is prettig thans te kunnen mel den, dat deze revue volgende week Zaterdag op den M.S.F.-feestavond in Casino ten tweede male zal worden opgevoerd. Het is aan geen twijfel onderhevig, of ieder marineman (en -vrouw) zal deze gelegenheid met beide handen aangrijpen. Wij garandeeren een koste- lijken avond! den anderen oever van de fjord vertoont zich het dorp Balholmen, aan de monding van de Fjaerlandfjord, een zijarm van de Sognefjord. Een wandeltocht wordt gemaakt door het schilderachtige Mundal naar de imposante Boja Brae Gletscher, een afstand van 10 km. De weg loopt vrijwel tot den gletscher langs een beek; de steiging is dan ook miniem. Woensdag. In den vroegen morgen wordt de Storfjord ingevaren aan het einde waarvan het kleine en zeer bekende toeristenplaatsje Merok is gelegen. Hier kunnen verschillende wandelingen worden gemaakt, zonder dat men gebonden is bepaalde afstanden af te leggen. Na een rustige dag te Merok wordt, nadat allen aan boord zijn teruggekeerd, te 4 u. n.m. het anker gelicht en door de mooie Noordelijke fjorden Zuidwaarts gestoomd om den volgen den morgen te Bergen te arriveeren. Een half uur na vertrek van Merok wordt de zeer be kende waterval „De Zeven Zusters" gepasseerd. Donderdag. Bij het ontwaken is de „Tara kan" reeds Zuidwaarts gestoomd om tegen 8 uur voormiddag te Bergen te arriveeren. Hier begeven allen zich naar den wal om een indruk te krijgen van deze bekende Noorsche stad. Vrijdag. Op zee. Zaterdag. Aankomst IJmuiden circa 6 uur v.m. Na het ontbijt wordt schoon schip ge maakt, gepakt en allen verlaten vóór 7.15 uur v.m. hun kampeerschip, na een kort en scherp onderzoek van de douane-ambtenaren. Onze excursies in het binnenland. Tengevolge van de spanningen van den laatsten tijd is onze voorbereiding voor onze binnenlandsche excursies ook eenigszins ver traagd. We zouden deze week de voorberei dingen daartoe getroffen hebben, doch wa ren door de omstandigheden daartoe niet in staat. Volgende week zijn de verkiezingen weer een belemmering, doch de daarop vol gende week hopen we de zaak te regelen en aan onze reeds meer dan honderd excursisten de bizonderheden mee te deelen. De animo voor de „Vierdaagsche" is zoo groot, dat we twee tochten zullen moeten organiseeren en wel van Maandag 5 tot en met Donderdag 8 Juni en van Maandag 26 tot en met Donderdag 29 Juni. Voor onze- tweedaagsche excursies waren ook reeds teveel deelnemers 'voor één tocht, zoodat we ook daarvoor een tweetal reizen moesten organiseeren, waarvan voorloopig, de datums werden vastgesteld op Maandag en Dinsdag 15 en 16 Mei en op Maandag en Dinsdag 12 en 13 Juni. Voor eendaagsche reizen bestemden we voorloopig Maandag 22 Mei, Maandag 3 Juli, Maandag 31 Juli en Donderdag 3 Augustus. Vandaag over twee weken hopen we in de gelegenheid te zijn het volledige programma van onze excursies te kunnen publiceeren. De schoolvoetbalwedstrijden Batavia. Gistermorgen is het eskader in de haven van Tandjong-Priok binnengeloopen, behalve Hr. Ms. Piet Hein, die heden wordt verwacht. De voorlaatste dag der school- wedstrijden. Het was maar een klein, zeer klein program ma, dat dezen vijfden dag van het Paaschtour- nooi moest vullen. Immers alleen 's morgens werd er gevoetbald, 's middags was het feest in Tivoli. Maar in die morgenuren is er dan ook ge speeld, alsof het leven ervan afhing. School U en A.B.S. 2 werden kampioen. Werd Donderdag de R.H.B.S. reeds kampioen in afdeeling D, gisteren deden A.B.S. 2en school 14 haar dit na, waarvan vooral de laat ste op een wijze, waarover nog lang door ieder een, die den titanenkamp tusschen de volgelin gen van meester v. d. Kuil en de Vischmarkt- school gezien heeft, gesproken zal worden, niet in het minst door de jongens zelf. Wat was toch het geval. School 10 had de kampioen van 1938: school 8 met 2—0 geklopt en school 14 had slechts met de grootst mogelijke moeite het niet zoo heel sterke school 7 er onder gehou den. Was het te verwonderen, dat school 10 verre favoriet was Dadelijk vielen ze dan ook als ware „Watergeuzen" het „den BrieF' van school 14 aan, maar deze gaven zoo'n krachtig antwoord op het „In naam van school 10", dat deze van schrik zeker, zelfs een strafschop (hetgeen toch een „geheide" kans is om te doelpunten) miste. En meester v. d. Kuil langs Twee man en één bal! Ziehier, nog een paar „standen", die van de week aan de orde van den dag zijn op het schoolvoetbaltournooi. (Foto Modern.) het lijntje werkte zoo inspireerend® dat de „school veertienlingen" met een fraai doelpunt de leiding namen. Doch het geluk was voor loopig nog niet met school 14, want voor een nietig „free-kick geval" kreeg de Vischmarkt voor de twegde maal een penalty toegewezen, die nu onhoudbaar ingezet werd. Zoo was het 11 en zoo bleef het, zélfs na 2 x 71^ minuut verlengen. Penalty's. Toen kwam de strafschoppen-sensatie. Eén van de eerste soort. Want zoowel de eerste als de tweede maal kogelden beide scholen er evenveel in, maartoen de derde maal. Eerst was school 10 aan bod en tot hevige teleurstelling werd er geen één benut!! Arme jongens, nu was het „beurd"; school 14 aan vaardde dankbaar dit cadeautje en scoorde het benoodigde puntje snel en afdoende. Juichend en zingend trok school 14 af, school 10 de „ge dropen" aftocht latend. A.B.S. 2 had een „makkie" om kampioen te worden, want daarvoor was alleen maar noodig een overwinning op haar derde. 30 werd het! School 8 I hield toch nog eenigszins haar stand van kampioen 1938 op, door school 7 in de verliezersfinale met oneven goal te kloppen, waardoor ze op de derde plaats beslag legde. Dat er ..eze week aan de Sportlaan maar niet zoo'n beetje" gevoetbald is, bewijst deze illustere stand van een keeper, die door onzen fotograaf vereeuwigd kon worden. Doet het U niet denken aan Van der Meulen en Van Male? (Foto Modern.) De uitslagen luiden: Afdeeling A: Finale: School 10School 14 12 Afdeeling A: Verliezersfinale:' School 8 I—School 7 32 Afdeeling C: Halve competitie 2e ronde: A.B.S. 2—A.B.S. 3 -.v.s 3—0 Hr. Ms. „Tromp", die eenigen tijd geleden in Amsterdam in het dok gebracht werd in ver band met de averij, opgeloopen bij Lissabon, heeft gisteren het dok verlaten. De ledenvergadering der Chr. Hist. Kies- vereeniging heeft besloten bij de a.s. Ge meenteraadsverkiezing op één lijstuit te komen met de A.R. en Chr. Dem. Kiesver- eenigingen. De Chr. Hist. candidatenlijst voor den Ge meenteraad is als volgt samengesteld: 1. J. van Zwijndrecht; 2. J. Hollestelle; 3. A. van Hoepen; 4. K. Abbenes. MET EEN MES BEDREIGD. Een bewoonster van den Dijkweg deed aan gifte, dat zij door iemand met een mes be dreigd was. Dat mag niet. WELKE DAME MIST HAAR FIETS? Aan het adres van den heer Van der Steen in de Schagenstraat is een damesfiets terug te bekomen. In de O.L.V.-kerk toegezongen door „De Zingende Jantjes". Kent U Henk Hoogervorst? Natuurlijk kent U hem, den jongen en kwieken dirigent van „De Zingende Jantjes", het Katholieke jeugdkoor, dat door Hooger vorst in record-tijd op een opvallend hoog ar tistiek peil gebracht werd. Henk Hoogervorst, die zich tijd, noch geld, noch moeiten spaart om z'n jongens met iets goeds, met iets bij zonders voor den dag te laten treden, is gis teren met het huwelijksschip in zee gestoken en was het wonder, dat z'n matrozen, z'n Jan nen, daarbij een niet onbelangrijke rol ge speeld hebben? Het was een vroolijke Henk en een wat schuchter-lachende Margaretha Minneboo, die gisterenmorgen voor het stadhuis uit hun auto stapten. Henk in z'n welversneden stafmuzi kanten-uniform, en Margaretha met haar hagelwitte sluier, en blanke anjers in het donkere haar geweven. Het paar werd ge volgd door twee „valreepsgasten", oftewel twee Zingende Jantjes, die ditmaal hun mond op elkaar hielden en alleen oog hadden voor den sluier, opdat de wind er niet mee zou gaan spelen. Twee frissche bruidsjonkers, met hagelwitte kielen en hun lange blauwe panta lons. Het publiek keek z'n oogen er op uit! In de trouwzaal vertelde wethouder Smits van het huwelijk. Van het goede huwelijk dat op hoooge peilers moet rusten. Hij ver telde van de wet en dat liefde en vertrouwen voor een waarachtig huwelijk onmisbaar zijn. Henk en Margaretha luisterden aandachtig en de familieleden luisterden mee. Een half uur later waren wij in de Onze Lieve Vrouwe Kerk in de Nieuwstraat. Waar het prille lentelicht door het glas-in-lood puurde, waar de geuren van roode en witte voorjaarsbloemen om de glimlachende Madon na golfden en waar zich zeer velen, ouderen en jongeren, hadden verzameld, terwijl door de Jantjes, een eere-wacht gevormd was. Pas toor Van Veen zegende het huwelijk in en ce lebreerde de Heilige Mis. Het orgel bege leidde de zang van het koor en daarna, aan Henk Hoogervorst, de leider van het Katholieke Jongenskoor gisteren in het huwelijk trad met Margaretha Minneboo. „De Zingende Jantjes", die (foto „Modern"). het einde, zongen de jonge matrozen, die zich bij het koor opgesteld hadden, „De Zingende Jantjes". Ze deden extra hun best omdat het voor hun leider was, voor hun dirigent. Ze zongen het bekende „Wees gegroet", en het prachtige „Du Hirte Israël", waar na nog een nummertje. Rein en zuiver klonken de jongensstemmen door de kerk waar velen stil te luisteren zaten. Het zal Henk Hoogervorst en zjjn jonge bruid goed gedaan hebben, dit te mogen beluisteren in de serene atmosfeer van het kerkelijk huwelijk. En tevens z'n jonge vrienden, het koor, dat hij tot stand bracht en die hem voor z«n vele werk dank zegden op hun ma nier. Het was te verwachten, dat Duitsch- land een minder vriendelijk commentaar zou geven op de woorden en daden van Chamberlain. Men beschouwt bij onze Oos terburen iedere versterking van de demo: cratische landen gericht tegen Duitsch- land en Italië en een uitbreiding van de landen, die den vrede willen, ziet men als een omsingelingspolitiek. De commentaren in de Duitsche pers waren dan ook gisteren zeer bitter en ironisch. Tal van hatelijkheden zijn aan het adres van En geland in het algemeen en Chamberlain in het bijzonder gericht. Het is gelukkig, dat men in Engeland nuchter genoeg is, om al deze uitin gen met een korreltje zout te nemen. De pres tige kwesties gelden niet zoo zwaar als in 1914, toen een zoo onvriendelijk commentaar misschien tot oorlog had kunnen leiden. Men weet nu wel zoo langzamerhand in hoeverre men al deze onvriendelijke uitlatingen voor ernst heeft te nemen. Toch is het te betreuren, dat Duitsch- land op deze wijze de positie van toena dering nog moeiljjker maakt. Dien weet in Berlijn evenzeer als in Londen, dat de keten van vredelievende staten, die op het oogenblik om de agressieve landen ge smeed wordt, niet de bedoeling heeft, de dictatoriale staten er straks in vast te snoeren. Dien wil niet anders dan in vrede leven. Engelands wil om geen agressies meer te dulden wordt hoe langer hoe sterker. De toe zegging, dat er van Engelsche zijde geen enkel bezwaar is om ook Rusland in het verbond te betrekken om zelfs eventueel een militair ver bond met Rusland aan te gaan, wijst daar wel zeer sterk op. Er mag geen middel onbeproefd blijven, geen macht terzijde gesteld worden, om het groote doel, handhaving van den vrede en van het recht, te bereiken. Een gelukkige omstandigheid is, dat de Ver. Staten zich gisteren ook zoo positief hebben uitgesproken, bjj monde van Roo- sevelt, dat zjj belang hebben bij de wereld gebeurtenissen en dat de vredeswil der Ver. Staten mede den loop der wereldge beurtenissen zal bepalen. Dit woord kan niet worden misverstaan. Het beteekent, dat Amerika in een oorlog aan de zijde van de democratische landen zal staan. Het is een waarschuwing aan Duitschland en Italië. Moge zij verstaan worden en daartoe leiden, dat Duitschland inbindt en Italië zijn troepen uit Spanje terugtrekt, troepen, die een bedreiging vormen voor Engeland en Frank rijk. Als Duitschland den vrede wil zal het dat moeten toonen door een gematigde houding van zjjn pers, die onder regee- ringscontröle staat en Mussolini zal een daad moeten stellen. Meermalen wezen we re reeds op, zoo schreef de „Maasbode" gisterenavond aan het slot van een overzicht, dat uit den huidigen toestand geen uitkomst is, tenzij door een los barsting of door besprekingen. Hoe scherp de posities op het oogenblik gesteld zijn of nog worden, toch bespeurt men gelukkig nog bjj alle partjjen, hoe verwoed zij ook tegenover elkaar mogen staan, een verlangen om ten slotte tot een geweldlooze oplossing van deze crisis te komen. Het zal moeilijk zijn, moeilij ker dan in September j.1., en toch, en daarom misschien juist is men blij, dat één weg open gehouden is. Daartegen verheft zich geen enkele rede lijke Engelsche of Duitsche stem. Eerst zal de tijd een zekere kalmeerende werking moeten uitoefenen, daarna zal men deze reddingsboei grijpen. Het is te hopen, dat men dan niet mis grijpt. BIOSCOPEN: Tivoli-theater, Spoorstraat, half 8: „In den greep der Wildernis". Rialto, Spoorstraat half 8: „3 Man in de Sneeuw" en „Haar Grootst® Offer". Witte-Bioscoop, Koningstraat, half 8: Hc«ig"DUbbeIe Huwelijk" en ..Niets ia ft Heden. MstjtuutapoUlak.8'30 UUr: Cursusbal ^-In- Zondag 16 April. Casino 3.30-6.00 uur en 8.00 uur: Nick White and his Swingers" Maandag 17 April. Casino, 8.30 uur: „ik heb den Graaf ver moord (laatste abonnementsvoorstelling) Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder 757 0 Temperatuur lucht: a 7.27

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5