MARLENI k, prebihbeurten ABDM< prebihbeurten. schoenen De heer Bottema verlaat onze stad Uitslag verloting W.s.v. „De Zilvermeeuw' co Inrichtingen tijdens de feestweek 1939 %t%eJUch nieuiu-ó Burgerlijke Stand van Texel Mond- en Klauwzeer Ingekomen personen Vertrokken personen Een oud middel in nieuwe Verbouw Hotel „De Zwaan' Thans versterkt door Codeïne Aanbesteding Oprichting reddingsbrigade Geen vergunning voor KLM voor dienst op Sidney? ux&zlc Ltt JieUw, en ^cmlcLbieën Den Helder ïlieuuiA uit Udk Visscherij Oost Indië De vliegramp bij Tjililitan Indië kan luchtdicnst op Australië onmogelijk bekostigen Een Jutter volgt hem op. 1 Mei a s. is het 18 jaar geleden, dat de heer J. Bottema, thans technisch hoofd ambtenaar van de Rijkswaterstaat, in onze stad kwam en de witte woning aan het einde van de Buitenhaven, bij de Koopvaarders schutsluis betrok Er wachtte den heer Bot tema in Den Helder een mooie en veelzijdige werkkring. Immers, de nieuwe ambtenaar kreeg niet alleen vaterwerken onder zijn be heer, maar ook den weg met de daarbij be- hoorende kunstwerken als bruggen etc. Hij kreeg de haven van Nieuwediep onder zijn toezicht en het is dus te begrijpen, dat zoo'n veelzijdig en afwisselend werk een jong ambtenaar trekt. Achttien jaar heeft de heer Bottema de belangen van Waterstaat in Den Hel der gediend en precies op den dag, dat hij hier kwam, vertrekt hij naar een nieuwe standplaats, een nieuwe werk kring. 1 Mei gaat de heer Bottema naar Groningen. Onder den heer Bottema zijn verschillende belangrijke werken tot stand gekomen. Voor onze stad was wel het meest van beteekenis, de moderniseering van de rijkswegen, Bin nenhaven, Zuidstraat, Weststraat, Hoofd gracht. Er is heel wat critiek geweest over deze moderniseering. Zij kostte de weinige lanen, die we hier hadden en waar we door de jaren heen zoo mee vertrouwd waren geraakt, het leven. Weg het laantje op de Zuidstraat, op de Weststraat, op de Hoofdgracht. Het leek in het begin of die wegen hun beste pakje hadden uitgetrokken en daar nu arm en naakt zich aan de gemeente vertoonden. Toch heeft Waterstaat aan deze verandering goed gedaan. Hoewel men aanvankelijk één rij van de boomen wilde laten staan, om deze wegen niet van alle luister te ontrooven, heeft men, na de boomen stuk voor stuk te hebben bezien, het besluit toch anders laten vallen. Het was een onooglijke vertooning geworden, omdat de kruinen in elkaar waren gegroeid en dus vrij armetierig waren. Een nieuwe jonge beplanting kwam er voor in de plaats en nu moeten we erkennen, dat de moderniseering een verbetering en ver fraaiing beteekent, terwijl het niet lang meer zal duren, wat zijn vijf of tien jaar, of deze wegen zullen weer behoorlek groen dragen, vooral nu ook een heesterbeplanting langs den kanaalkant is aangebracht. Het rayon van den heer Bottema strekte zich uit tot benoorden Schoorl- dam. Ook het onderhoud van den grooten rijksweg was hem opgedragen en de be planting langs dezen weg, die een rit langs het N.-H. Kanaal reeds nu al zoo veel vriendelijker gemaakt heeft, kwam onder het beheer van den heer Bottema tot stand. Alle bruggen werden in dien tijd vernieuwd en wat wel het grootste was in deze periode waren de veranderingen, die plaats hadden tengevolge van de afsluiting van de Zuider zee. Daardoor was een ophooging noodig van de haven van Wierhoofd tot aan de Water staatsluizen en tevens een verhooging van den Koegraszeedijk. Het was dit werk, dat den heer Bottema nog eenige jaren aan Den Helder bond, anders was hjj reeds eerder overgeplaatst. De -ieer Bottema was een ambtenaar, die z(jn taak serieus opvatte, die beschei den en rustig zijn gang ging, die de noodige soepelheid bezat, maar ook een taaie doorzetter was. Met de marine autoriteiten, waarmee h(j veel contact had, werkte hjj op uitstekenden voet samen. Tot zijn opvolger werd benoemd de heeiv C. Wijker, een oud-Nieuwedieper, die zien dus wel thuis zal voelen in de ambtswoning op de Buitenhaven. Reeds Maandag a.s. zal de heer Wyker in onze stad komen. Zaterdag 29 April ver trekt de heer Bottema naar zijn nieuwe standplaats. TASCH GESTOLEN. Een bewoonster van de Dijkstraat kwam tot de minder prettige ontdekking, dat van haar een tasch, inhoudende zeep en soda, ont vreemd was. De politie stelt een onderzoek in. '00 Neêrlands' mooiste modeschoen Alleen in: - i *ir -- Op de 13 April 1.1. gehouden op onderstaande lotno.'s prijzen 72 604 820 1222 1417 99 600 863 1236 1431 162 613 908 1239 1536 256 638 918 1283 1539 216 639 963 1290 1570 324 641 989 1302 1628 334 647 1023 1332 1632 395 687 1029 1335 1666 472 712 1122 1338 1701 473 720 1137 1364 1711 485 730 1163 1380 1727 580 772 1188 1406 1768 1769 1821 1828 1875 1894 1974 1985 2031 2046 2087 2125 2203 2216 2234 2294 2314 2341 2360 2362 2382 2397 2430 2445 2460 2495 De hoofdprijs (K.L.M.-vlucht) is gevallen op lotno. 1380. De prijzen kunnen afgehaald worden vanaf Maandag a.s. tot 30. April '39 iederen avond, Crocusstraat 58. Niet afgehaalde prijzen ver vallen aan de Vereeniging. Tijdens de feestweek, zullen de volgende in richtingen een standplaats krijgen: Helden der Zeeplein: Gebakkraam, Vogelpiektent, Bumpers en Skeebal, Rolosporten, Oefèningstent, U-boot- rakettenbaan, Demon-Whirl, Babycaroussel, Miniatuur-Racebaan, Turksche Schop, Hoofd- van Jut, Schietsalon, Nougatkraam, Gebak kraam, Koekhaktent, 21weefcaroussel. Singel: Autoskooter Palace, Monster van Lochness. Kerkgracht voor het Raadhuis: Oud-Hollandsche Beignetkraam. Koningsplein. Kijktent (Daphne Diana), Nougatkraam, Gebakkraam, Rijwielbaantje. Prins Hendriklaan. Suikerspinkiosk, Korfbalspel en kleuren spel, Flesschensport, Sjoelbalsport en London- expresse, Speelgoedkraam, Astrologische Re kenmachine, Miniatuur Steenkolenmijn, Ver koop van klein speelgoed, Verkoop van speel goed en luchtballons, Nougatkraam, Gebak kraam, Hoedensport, Kunstglasblazerii, Groot Nederlandsch Panopticum, Variété-Goochel- theater, Kinderdraaimolen. ARBEIDS- EN VEILIGHEIDSWET. Tegen niet minder dan drie personen werd proces-verbaal opgemaakt terzake overtre ding van de Arbeidswet. Eveneens ging op de bon een stadgenoot, die de Veiligheidswet niet in acht genomen had. VERLOREN VOORWERPEN. Zes belastingplaatjes; een bruin hondje; een donkerbruine portemonnaie met inhoud; een dames-portemonnaie; een bruin lederen porte monnaie met ritssluiting; een hond (boxer). GEVONDEN VOORWERPEN. Een beige ceintuur; een gebruikt kinder- taschje; een portemonnaie waarin eenige sleu teltjes; een vermoedelijk gouden dashouder; een zwart dameshoedje; een sigarettenpijpje in grijs étui; een paardendeken; een portemon naie; een belastingplaatje in étui. Van 7 t.m 14 April. ONDERTROUWD: A. Wuis en T. Roeper; M. Vlaming en J. van Groeningen; W. Jim- mink en G. Koning. GETROUWD G. van der Vis en S. P. van Goudswaard. GEBOREN: Antonius, z. v. J. Smit en J. B. van Beek; Fulps, z. v. P. A. Zegers en M. Duinker. OVERLEDEN: A. Schaatsenherg, oud 57 j., geh. met G. Zoetelief. Gevonden: 1 foto-toestel, 1 doek. Deze veeziekte is zoo goed als geweken op Texel. Alleen was nog niet als hersteld opge geven het vee van de boerderij van mej. Wed. C. Hin, te Zuid-Haffel. 0. Terstra, van Wymbritseradeel Tirn 50 naar Eierland 121. H. Wichertje, van Poortugaal naar Peper straat 73, Oosterend. K. Slooten, van P. J. Troelstra-kade 10, Alkmaar naar Hoogerstraat 10, Den Burg. P. Beemsterboer, van Wieringerwerf, Terp straat 7, naar Julianastraat 6, Den Burg. C. J. Hölzel, De Koog 175, van Doetinchem, Grutstraat 2. W. Peelen, van Witte Kruislaan 5 naar An- gerloo Giesbeek 57. G. J. Buisman, van Gravenstraat 20, Den Burg, naar Amersfoort, Utrechtsche weg 247. J. Beuker, van Oosterend 148 naar Enkhui zen, Oosterdijk 34. G. J. H. Rauweler en echtgen., van Koog 175, naar Goor, Oude Haaksbergsche weg. Thekla E. Hellema, van Julianastraat 9 n. Huizen, Crailoosche weg 116. 1. Boon, van Den Hoorn 127, naar Zaan dam, P. L. Takstraat 19. J. C. Boon, van Kogerweg 16b naar Amster dam, Jac. v. Lennepstraat 59 H. ZONDAG 16 APRIL. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. 10 u. Ds. Visser. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok. Den Hoorn n.m. 7.30 Ds. F. Visser var Den Burg. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. De Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Dr. Vis. Geref. Kerk. Den Burg (Geb. Fanfare) v.m. 10 u. Lees- dienst, n.m. 3 u. Cand. v. Eerden. Oosterend v.m. 10 uur Cand. v. Eerden, n.m. 3 u. Leesdienst. Geref. Kerk H.V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees dienst. Leger des Heils. Zondagmorgen 7 u. Bidstond. Zondagmorgen 10 u. Heiligingsdienst. Zondagmiddag 3.30 u. Openluchtsamenkomst Hollebol. Zondagavond 8 u. Openbare Verlossingssamen komst. Alle onder leiding van Adjudant Fleg. samenstelling Thans staat definitief vast, dat hotel „De Zwaan" eqn verbouwing zal ondergaan, zooals we reeds eenigen tijd geleden vermeldden, dat hiertoe plannen bestonden. De zaal zal een oppervlakte krijgen van 28 x 10 m, en ongeveer 500 personen kunnen bevatten. oDuede«nlSnCest^|eg „codeïne",maken tezamen AKKbK s Abdijsiroop tot ..'s-Werelds béste Hoestsiroop De beproefde Abdijsi roop zal ook Uw borstbenauwdheden kunnen verlichten, ook voor U de vastzittende en prikkelende slum losmaken. Uw afmattende hoest' buien, evengoed als 't kriebelhoestje in den nacht stoppen. Vollgde raaa ..Neem bij 't minste kuchje AKKü-k s Abdijsiroop die U snel za.1 helpen. AKKER S velsiMz Eenige der 20 geneeskr. kruiden tegen hoest, griep.XaÉlfybronchitls, asthnta Flacon 90 ct„ f 1.50. f 2.40. f 4.20. Alom verkrijgbaar De Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat heeft gisteren te Haarlem aanbe steed: Het uitvoeren van baggerwerken in en voor de rijkshavens op Texel, Vlieland en Terschel ling volgens bestek nr. 152 Verkeersfondsbe- grooting, dienst 1939. Hoogste inschrijver J. Pranger te Alkmaar voor 12.987.laagste C. J. Kooyman te Harlingen voor 8.490. De vergadering, die gisteravond in hotel „de Oranjeboom" zou worden gehouden, om te komen tot oprichting van een Reddingsbrigade op Texel, kon onder invloed van de gedeelte lijke mobilisatie en de spanning die thans heerscht, niet doorgaan omdat te weinig per sonen aanwezig waren. Het bleek evenwel, dat voor deze zaak belangstelling genoeg bestaat, het voorloopig bestuur besloot dan ook geen algemeene vergadering meer voor dit doel uit te schrijven. Men zal echter verschillende per sonen aanzoeken om deel te nemen aan de Reddingsbrigade en de cursussen voor het red den van drenkelingen en Eerste Hulp bij On gelukken (waartoe dr. Hellema en dr. Boswijk medewerking toezegden) te volgen. Het doel is twee groepen te vormen één voor De Koog en één voor het Westerslag. Burge meester Kamp stelde voor om gebruik te maken van de tenten van de Werkverschaf fing, die goed genoeg zijn ingericht om voor de personen, die tot de brigade behooren een be hoorlijk verblijf te verschaffen op de dagen die ze aan het strand zullen vertoeven. Ook zal men op zoo voordeelig mogelijke wijze trachten eenig materieel te verkrijgen. Een leider voor den cursus voor het redden van drenkelingen zal worden gezocht. Met medewerking van den Burgemeester zal men vergunning trachten te verkrijgen om oefeningen in de haven te Oude schild te mogen houden voor hét opduiken van drenkelingen. VERGADERING ZIEKENFONDS EN BEGRAFENISFONDS. Hedenavond te 8 uur zal in „Het Wapen van Amsterdam" een gecombineerde huishoudelijke ledenvergadering worden gehouden van het P. J. Boumanfonds en het Ziekenfonds te Oos terend. Kans op Engelsch-gezinden premier. Ten gevolge van de Australische kabinets crisis, zoo meldt de Telegr., ontstaan door het overlijden van den premier Lyons, wordt de kans op een spoedige en gunstige beslissing op het verzoek, der K-L.M. om deelname aan de vluchten op Australië zeer verminderd, geacht. Bovendien bestaat er kans, dat de overleden premier wordt opgevolgd door Sir Earle Page, die zeer pro-Engelsch en dus pro-Imperial Air ways gezind is. De Australische commentaar op de plannen van den heer Plesman, om gebruik te maken van D.C. 4 toestellen luidt, dat geen enkel Australisch vliegveld, met uitzondering van dat te Brisbane en te Adelaide, voldoende accom modatie heeft voor deze reusachtige machines. Voorts vraagt men zich te Australië af wat Nederland kan aanbieden in ruil voor eventu- eele toestemming aan de K.L.M. om op Austra lië te vliegen. üei u.z\tvJieri frCijbfxel Et zijn menschen die beweren, dat we ingeslapen zijn. Die beweren, dat we in wezen alle maal Jan Salie's geworden zijn, slappe lingen en ruggegraatloozen. Dat we niet eens meer de schaduwen zijn van de Jan de Witten en de van Speyken. Het is mogelijk, dat hierin een kern van waarheid schuilt, doch zeker is het van toepassing in de politiek, zooals die thans bedreven wordt, onder meer in onze eigen bakermat, Nieuwediep. Waar zijn de Staalmannen en de Michelsen gebleven? De Domela Nieu- wenhuizen en de dokter de Hartogen? Waar zijn ze, deze Musketiers der landelijke politiek, die elkander met de geslepen bajonetten der welsprekend heid te lijf gingen, elkaar met de puntigheid der bravour levend vilden? Ze zijn er niet meer. Ze zijn, zooals zooveel, verdwenen. Nu worden er volgende week ver kiezingen voor de Provinciale Staten gehouden en er is één, zegge en schrijve één verkiezinnsvergadering gehouden. Die van E.D.D. en dat w a s er feitelijk nog niet eens een. Maar ook die vergadering was niet je-ware. Wel spraken er drie meneeren, die allen behoorlijk van den tongriem gesneden waren, en die dingen van hun vrienden, de N.S.B.-ers, gezegd hebben die een mensch de stuipen op het lijf zouden jagen, maar waar was het debat? Het was er niet. We mochten luiste ren. Ja-(eventueel nee-)-knikken, een boekje koopen van meneer Borkert en weer naar huis gaan. Hoe gaarne hadden wij daar op die vergadering niet enkele jongeluyden gehad, die zich als discipelen van Antoon Mussert aandienden. Wat zou het niet kostelijk geweest zijn als dokter van Leusen uit Veisen hen te lijf was gegaan met alle wapenen van zijn grootscheepsche welsprekendheid. Maar ze kwamen niet, hoewel ze er wel waren. Ze hielden als zoete jongens hun mond, lachten maar wat zuur-zoet, keften waarschijnlijk inwendig heel hard, maar bleven op hun stoel zitten en deden het zwijgen er toe. Nee, we hadden protesten willen hooren. We hadden ontzenuwingen willen beluisteren, jadesnoods willen zien, dat dokter van Leusen in een hoek was gedreven (hoewel daar weinig kans voor was alleen maar om de gezonde sensatie te kunnen genieten van het Politiek Debat, dat zijn eigen dood gestorven blijkt te zijn. Nee, er is veel veranderd. De methoden hebben zich wel radicaal ge wijzigd en in dezelfde zaal waar nóg de echo's naklinken van onze politieke voorvaderen, heerscht nu rust en vrede en knikt men ja of schudt men nee, maar springt men niet meer op en vliegt men niet meer naar het tooneel op om in klewangwettende argumenten een tegenstander neer te sabelen. In dit opzicht hebben wij een publieke vermakelijkheid verloren, waarvan het verlies ons zeer aan 't hart gaat. Het was een onschuldig vermaak, waarmee men niemand kwaad deed, zelfs de debaters niet, omdat die elkaar meestal achter het tooneel weer de hand gaven en in de kleine zaal een kleintje pUs op den goeden afloop namen Neen. tegenwoordig doet men het anders. Tegenwoordig stopt men tus- schen 10 en 12 uur 's avonds pamflet ten, briefjes en brochures in de bus, omdat men dan door niemand gezien wordt. Men moest eens te weten kom, dat men aan politiek deed Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WesUtr 1.1 on r\. r-. •s Morgens 10.30 uur: Ds. H. a. Enk,( W'esterkerk (Helden der Zeeplein) Geen dienst. Geref. Kerk (Julianapark) V.m. 9 u.: Cand. M. Pos, van Zaandam V.m. 10.45 u.: Cand. M. Pos. 's Avonds 5.30 uur. Ds. Veenhuizen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) 's Morgens 10 uur Ds. Veenhuizen N.m. 5.30 u.: Cand. M. Pos. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5 30 Leesdienst. u>» Chr. Geref. Kerk (Steengracht) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur de heer J. Rebel. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds. W. J. F. Meine^ Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) 's Morgens 10 uur Ds. P. J. Smldts, Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) Pastoor H. J. Verhey. 's Morgens 10 uur, H. Dienst. 's Avonds 7 u.: Vesper. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 nm Ds. J. H. Janaeti Gebouw Middenstraat 117 's Avonds u„ Evangelisatie-samenkomst Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatpred Tuindorp. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger des Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 u. v.m.: Heiligingssamenkomst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia, napark. 5 u. n.m.: Jeugdsamenkomst. Al deze samenkomsten staan onder leiding van kapitein Lahuis. Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdykstraat hoek Schagenstraat, Geen dienst. Kerk van Jezus Chr.stus, Janzendw.str. 8 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUIN® Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. Ned. Herv. Gemeente Avonddienst, 7.30 u.: Eerw. heer E. L. ds Witt (van Noordwijk aan Zee). Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7 uur: de heer H. Doorn, van Alkmaar. JULIAN.UWtf Urk, 13 April. Door "'2 vaartiugen werd heden aan de Gemeentelijke Vischafslag alhier aangevoerd: 120 pond Kuilpaling, van 8—19 pond per vaartuig, prijs 26—27 ct„ 130 pond Lijn- of beugaal, prijs 26—27 ct. en 220 pond Poonen, 67 ct., alles per pond. Een buitengewone bevordering Het „Bataviaasch Nieuwsblad" meldt: Brigadier-mecanicien Broker, een van de drie overlevenden bij de vliegramp nabij Tjililitu toen een Glenn Martin bommenwerper nef- stortte, als gevolg waarvan de luitenant-vlier" Van Mourik het leven verloor, is door Z E. legercommandant bevorderd tot sergeant-#' canicien Sergeant Broker heeft deze bevordering 'e danken aan zijn kordaat optreden bij het vree- selijk ongeluk: hoewel zelf gewond, heeft hij het mogelijke gedaan om zijn zwaar gewond® luitenant en de twee andere gewonde inzitten den in veiligheid te brengen. Helaas heeft zulks niet mogen baten voor luitenant Van Mourik. De kosten van den tweemaal wekelijksch® dienst der K.N.I.L.M. op Australië zijn voo Indië niet te dragen, zoo meldt de Telegr. Sinds Juli 1938 bedragen de verliezen bijna zeve ton. Indië is hierover in bespreking getre'o® met het ministerie van Koloniën, ten einde t« verkrijgen, dat Nederland bijspringt ter de*' king van de K.N.I.L.M.-verliezen. OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WAÏ®" Wintertijd Zon -April op: ond.: Hoogwater Laagwate_r z 16 5 03 6.59 5.10 17.00 10.40 23. M 17 5.00 7.00 5.55 17.50 1135 D 18 4.58 7.02 6.35 18.30 0.25 12.2 w 19 4.56 7.04 7.10 19.10 105 l3' D 20 4.54 705 45 ig50 1.40 l3'5 v 21 4.52 7 07 8 20 20.25 2.15 l4'3 z 22 4.50 7.09 55 21.10 2.55 1®'

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6