Is Naar een grootere vredessterkte van onze weermacht! wil vrede dooi vooruitbet Groote brand aan boord van de Oceaanstoomer „Paris" Hul Belgisch elftal DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER „aprils Pierlot slaagt maar hoel Meer herhalingsoefeningen Göring brengt voorstel van Italië aan Hitier over J SJ J EERBERICHT Chineesche successen bij Kanton WOENSDAG KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER, TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 67e JAARG. No. 8596 Wetsontwerp tot wijziging der Dienstplichtwet ingediend! Verlenging eersten oefentijd tot hoogstens twee jaar. Uitbreiding aantal reserve-officieren bij de Zeemacht Onafhankelijke kleine naties: Britsch belang Dit nummer bevat 8 pagina's DE BILT SEINT: HE LDEKSCHE COURANT Uitgave der Uitg. Mfl. Hollands Noorderkwartier N.V. te Deo Helder i Eerst de koloniën aan Duitsch- land terug en Italiaansche eischen aan Frankrijk inwilligen, oordeelt Mussolini. Mussolini heeft zich de laatste da gen bezig gehouden met het ont werpen van tegenvoorstellen in ver band met de boodschap van Presi dent Roosevelt. Minister Göring, die met zijn echtgenoote gisteren per speciale trein te Berlijn is gearri veerd, heeft deze voorstellen mee gebracht om aan Hitier ter beoor deeling voor te leggen. Volgens de Daily Express is de bedoeling van Mussolini's voorstel in het kort al dus: De asgenooten zijn niet afkee- rig van een tien. of zelfs vijf-en- twintigjarige vredesgarantie, mits de overige landen vooruit betalen. Met andere woorden, dat Duitschland zijn koloniën terug krijgt en Italië zijn aanspraken op Tunis en Djiboeti ziet erkend. Het Britsche blad deelt nog het volgende mede: „Wij willen, aldus Mussolini, deelnemen aan een internationale vredesconferentie. Maar eerst moeten wij, Italianen, eenige con crete bewijzen hebben van den goeden wil van Frankrijk. Met andere woorden de er kenning van Italië's verkeer op het Suez- kanaal, Tunis en Dziboeti. Verder verklaart Mussolini, aldus de Daily Express, achter Hitier te staan, voor zoover het de Duitsche eischen voor kolo niën betreft Roberto Farinacci, lid van den Grooten Fascistischen Raad en een van Mussolini's beste vrienden, deelde gisternacht mede, dat de voorbereidingen tot bovengenoemde voor stellen in vergevorderd stadium verkeerden In zijn blad de Fascis Regime zegt Fari nacci o.a.: Wij willen wel eens zien in welke moeilijke positie Roosevelt zich zal terug vinden als Duitschland en Italië straks zeg gen: „Zeer goed. Mijnheer Roosevelt. Wij willen graag beloven om de door U genoem de landen met rust te laten. Maar dan moet Frankrijk beginnen met zijn schulden aan Italië te betalen en Engeland moet de geroofde koloniën aan Duitschland terug geven." Gayda zegt in zijn orgaan: De Britten en hun vrienden willen de dingen in Europa laten zoo ze zijn. Wij, de jonge energieke naties van het as-front, willen ze in ons voordeel veranderen. Wij zeggen doodge woon: Goed, geen oorlog, maar eerst on ze eischen ingewilligd! DE KABINETSCRISIS IN BELGIë. Nieuwe tweepartijenregeering geelt men geen lang leven. Pierlot de Belgische kabinets-formateur is er in geslaagd 'n kabinet samen te stellen thans bestaande uit zes katholieken, vier liberalen en drie vakministers. De nieuwe ministers hebben reeds den eed in handen van den Koning afgelegd. De regeering beschikt in het parlement slechts over een smalle basis. Men heeft aldus het Hsbl., een regeering gekregen, die zich permanent in een toe stand van labiel evenwicht zal bevinden en die er bij al haar beslissingen en maatrege len op bedacht moet zijn, de achter haar staande partijen en stroomingen niet te ont stemmen, omdat zij daarmede haar eigen doodvonnis zou vellen. Onder de dertien ministers zijn slechts 3 Vlamingen, zoodat de Vlamingen het kabi net met het groote Fransche overwicht zeer argwanend beschouwen. De wijze waarop de regeering dool* de Brusselsche pers wordt ontvangen, wijst er reeds op, dat men haar algemeen als een noodoplossing^ beschouwt en men behoeft dan ook niet bijgeloovig te zijn, de heer Pierlot is het klaarblijkelijk zelf ook niet, anders zou hij geen kabinet van 13 ministers hebben gevormd, om niettemin te verwachten, dat de nieuwe re geering het niet lang zal maken. Pessimis ten zijn zelfs van oordeel, dat zij nauwelijks het begin van de volgende week zal halen. Verschenen is een ontwerp van wet houdende wijziging van de Dienstplichtwet. Blijkens de memorie van toelich ting is het doel van het wetsvoorstel: 1. Voorzieningen te treffen omtrent de sterkte van in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen. 2. Den duur der eerste oefening van de dienstplich tigen, bestemd voor den dienst bij de marine-kustwacht, te verlengen. 3. Den duur der herhalingsoefeningen te verlengen. 4. Een aanvullende bepaling vast te stellen met be trekking tot dienstplichtigen, die in opleiding zijn geno men tot reserve-officier bij de zeemacht. EERSTE OEFENING ZEEMILI- CIEN-KUSTWACHTER WORDT VERLENGD. Ofschoon de verhooging van de lichtings sterkte en de verlenging van den duur der eerste oefening een niet onbelangrijke ver grooting hebben gebracht van de geregeld aanwezige sterkte, is de regeering tot de overtuiging gekomen, dat d" maatregelen, welke onder bepaalde omstandigheden voor een doeltreffende gters- en kustbevciliging noodig zijn, een hokgere vredessterkte kun nen vereischen dan thans mogelijk is. Oefentijd tot twee jaar. Een wettelijke bepaling, als in hel voor gestelde tweede lid van art. 30 der Dienst plichtwet is belichaamd, zaï de gelegenheid openen om de daarvoor noodige voorzie ningen te treffen Dit tweede lid luidt: Voor elk der in het eerste lid be doelde groepen van dienstplichtigen kan de duur der eersh- oefening tot ten hoogste twee jaar worden verlengd, De dienstplichtigen, voor wie de duur der eerste oefening niet is verlengd, kunnen onvermin derd de uit andere bepalingen voort vloeiende verplichtingen, worden verplicht alsnog werkelijken dienst te vervullen uiterlijk tot het tijdstip, tot hetwelk de eerste oefening had kunnen worden verlengd. Wordt de bevoegdheid geschapen om de eerste oefening tot twee jaar te verlengen, dan zal dit niet steeds tot het volle maxi mum behoeven te geschieden en zal het ook tot bepaalde onderdeelen der weermacht beperkt kunnen worden. De mogelijkheid zal zelfs bestaan om naar gelang van omstan digheden de verlenging geheel achterwege te laten. De voorgestelde maatregel zal het moge lijk maken de vredessterkte zoodanig op te voeren, dat met grootere gerustheid in tij den van spanning de ontwikkeling van de gebeurtenissen kan worden afgewacht, zon der telkens voor de vraag te staan, of tot een buitengewone oproeping van niet in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen krachtens art. 32 der Dienstplichtwet moet worden overgegaan. De verhouding van het voorgestelde twee de lid van art. 30 tot art. 32 zien de minis ters van defensie en van binnenlandsche zaken aldus, dat art. 32 wordt toegepast, als buitengewone omstandigheden zijn ingetre den, en dat eerstbedoelde bepaling zal die nen om voortdurend op het plotseling en onverwacht intreden van dergelijke omstan digheden voorbereid te zijn. Eerste oefening kustwachters. Bij gehouden oeiening is gebleken, dat de dienstplichtigen, bestemd voor de Marinekustwacht, de noo dige ervaring niet bezitten. Een in gesteld onderzoek heeit de overtui ging gevestigd, dat het niet moge lijk Is, bedoelden dienstplichtigen volgens het tot dusver gevolgde op leidingssysteem die ervaring bij *8 brengen. Het gevolg hiervan is ,dat de zeemiliciens kustwachter bij den bestaanden toestand niet voldoen en niet kunnen voldoen aan de hooge, doch noodzakelijke eischen, die hun oorlogstaak hun stelt. Om hierin verbetering te brengen, dienst aan de opleiding tot kustwachter, welke tot dusver nagenoeg geheel theoretisch is, een practische leergang te worden gekoppeld. Deze zal bestaan Jiit plaatsing aan boord van een varend schip en detacheering hij een vredesseinpost. Deze voortgezette oplei dingen zullen slechts vruchtdragend kun nen zijn, indien ze eenige maanden duren. In aanmerking valt te nemen, dat de be manning van een kustwachtpost. die vaak in het open duin. onbeschut en eenzaam is opgesteld, in staat zal moeten zijn zich met eenige kans op succes tegen een aan vallend vliegtuig te verdedigen en dat een deel van de opleiding hieraan gewijd zal moeten worden. Alles te zamen genomen, zal de eerste-oefeningstijd van den zeemi licien-kustwachter. wil hij voor zijn taak berekend zijn, belangrijk moe ten worden verlengd. Er is daarom ï'eden den bestaanden toestand, vol gens welken hij een veel kortere eerste oefening heeft dan de ove rige dienstplichtigen van de zee macht, niet langer te bestendigen. Of voor de opleiding de volle 21 maanden hoogste duur van de eerste oefening voor de overige dienstplichtigen der zeemacht noodig zullen zijn, is een vraag, die door de ervaring zal moeten worden beantwoord. Herhalingsoefeningen. Hoe langer hoe meer vestigt zich de over tuiging, dat voor het op peil blijven der ge oefendheid van de dienstplichtigen, die de eerste oefening hebben volbracht, meer en voor een deel langere herhalingsoefeningen noodig zijn dan het bestaande maximum van 40 dagen voor de dienstplichtigen, die den rang van onderoficier niet beklee- den toelaat. Is dit in het algemeen het geval, hoeveel te meer moet dit dan niet gelden voor de dienstplichtigen van de lichtingen van 1937 en vroegere jai'en, die een eerste oefening van slechts 5% maand of als voorge- oefende van nog korteren duur hebben doorloopen. Het ligt voor de hand, dat de verdeeling van den totalen duur der herhalingsoefe ningen over de onderscheidene dienstjaren zeer verschillend zai kunnen en moeten zijn, ook wat betreft den aard der oefenin gen. In verband met een en ander kan slechts een zeer globaal overzicht worden gegeven van de regeling, welke de minister van De fensie zioh na bestudeering van de daarom trent ontvangen adviezen heeft gedacht ten aanzien van de verdeeling van den voor gestelden duur van ten hoogste 85 dagen. Deze duur zou in het algemeen verdeeld be- hooren te worden over verschillende perio den van 17 tot 20 dagen. Voor degenen, die bestemd zijn om reeds bij de eerste der buitengewone oproepingen op te komen, welke bestemming samen hangt met hun taak bij den grens- en kust dienst, zouden de laatste twee perioden ver vangen moeten worden door 4 perioden van een korteren duur. Officiersopleiding Zeemacht. De behoefte is aan den dag getreden om het getal reserve-officieren bij de Zeemacht belangrijk uit te breiden. Tot dusver kwam deze categorie van reserve-officieren uit sluitend voort uit personen, die zich vrij willig verbonden bij de Koninklijke Mari nereserve. Daar het niet zeker is, dat ook het bij uitbreiding noodig geoordeelde ge tal reserve-officieren langs dezen weg zal- worden bereikt, ligt het in het voornemen zoo noodig ook dienstplichtigen, die daartoe de geschiktheid bezitten, voor opleiding tot reserve-offcier bij de Zeemacht aan te wij zen, al hebben zij zich daarvoor niet opgege ven. liet ligt voor de hand, dat op deze dienst plichtigen na hun opleiding gelijke ver- plichtingen dienen te rusten als op hen, die voor denzelfden dienst een vrijwillige ver bintenis hebben aangegaan. Daarom is het noodig, dat voor deze personen een over eenkomstige bepaling in het leven wordt geroepen als thans in art. 43, derde lid, der wet voor de officiers-adspiranten van de Landmacht is neergelegd. Dit derde lid luidt: Behoudens de door ons vast te stellen uit zonderingen behooi'en zij, die als dienstplicn tige in opleiding zijn genomen tot officier, met ingang van den dag, voigende op den laatst en dag der eerste oefening en voor den tijd, dien zij als dienstplichtige nog hebben te dienen, tot het reserve-personeel der landmacht, indien het dienstplichtigen der landmacht, en tot de Koninklijke Marine-re serve, indien het dienstplichtigen van de Zeemacht betreft Vlammenzee in de Fransche ha venstad Le Havre. Ongelukken bij de blusschings- werkzaamheden. Hedennacht is te Le Havre aan boord van de Fransche Oceaanstoo mer „Paris" een uiterst ernstige brand uitgebroken, die spoedig zoo'n geweldigen omvang aannam, dat men vreest, dat het geheele schip ver nield zal worden. De „Paris", een schip van 34.569 ton, is gebouwd op de scheepswerven van St. Na- zaire in 1921. Het schip hoort thuis in Le Havre en is het eigendom van de Com pagnie Générale Trans-Atlantique. Kunstvoorwerpen tot een waar de van 25 millioen francs aan boord. De brand is gisteravond om 22 u. uitgebroken. De Paris lag gereed om heden naar New York te vertrekken met talrijke persoonlijkheden, die een bezoek aan de New Yorksche tentoonstelling willen gaan brengen Bovendien waren talrijke kunstvoor werpen, tot een waarde van 25 mil lioen fr. aan boord gebracht, waar voor een tweevoudige veiligheids dienst was ingesteld. Ondanks de assistentie, die spoedig gebo den werd door den brandweer der gemeen te Le Havre en door drijvende brandweer spuiten, breidde het vuur zich zeer snel uit en loopt het geheele schip gevaar. Om drie uur in den nacht zag het er naar uit, alsof de brand zich samentrok tusschen den tweeden en derden schoorsteen Bij het blusschingswerk heeft zich ook nog een tweetal ongelukken voorgedaan: de chef van den veiligheidsdienst en een brand weerman zijn in ruim 1 gevallen. De eerste kwam om het leven, de tweede kreeg veel vuldige breuken. VERKLARING VAN CHAMBER LAIN IN HET LAGERHUIS. NOG GEEN MEDEDEELINGEN OVER TURKIJE. NAUW CONTACT MET RUSLAND. In het Lagerhuis is Chamberlain de vraag gesteld, of voor Engeland de verplichting bestaat, Nederland, Zwitserland of Denemarken te' hulp te komen, ingeval deze landen moch ten worden aangevallen. De premier antwoordde dat de regeering geen nader omschreven verplichtingen te genover deze landen had aange gaan. Hij voegde hieraan toe: ik behoef niet te wijzen op het belang, dat de Britsche regeering heeft bij de handhaving van hun onafhanke lijkheid. Chamberlain antwoordde op d.e vraag, of stafbesprekingen worden overwogen met de landen, waarmede militaire verbintenissen zijn aangegaan, dat „de regeering met de betrokken landen elk noodzakelijk contact, zoowel in militair als in alle andere op zichten, zal onderhouden." Mander zcide, het van het grootste belang te achten, dat besprekingen zullen worden gevoerd met Polen. Roemenië en Grieken- v? ,waar°P Chamberlain antwoordde: „Mander moet tevreden zijn met de door mn geeeven verzekering." Op de vraag, of hij kon mededeelen, of nieuwe maatregelen' zijn genomen „tot ver grooting van ons vermogen, ons van onze nieuwe militaire verplichtingen te kwij ten antwoordde Chamberlain, dat „naast een aantal gedetailleerde maatregelen, die uer niet opgesomd kunnen worden, stap pen worden ondernomen om de productie te versnellen en de basis ervan te verbroe den, met het doel te zorgen voor een ver hoogd oorlogspotenfieod, rekening houdend met de grootere eischen, die in verband met de jongste ontwikkelingen aan onze hulpbronnon worden gesteld". Sprekende over den internationalen toe stand hooft Chamberlain verklaard, dat de regeering hot nauwe overleg mot de ande re betrokken regeeringen, o.a. die dor Sov jet-Unie, heeft voortgezet. Ik kan, zeide hij, mets toevoegen aan de verklaring die ik op Verwachting: Overwegend droog, gedeeltelijk bewolkt, koude ochtend, later op den dag iets zachter dan gisteren, meest matige wind uit Noor delijke richtingen. Alg. vooruitzichten: Geleidelijk iets zachter overdag. 13 dezer namens de regeering heb afgelegd. Ik zou het huis in kennis willen stellen van de groote voldoening, waarmede de re geering het jongste initiatief van Roosevelt heeft ontvangen. Het gejuich, waarmede deze woorden van Roosevelt werden ontvangen, weerspiegelt de algemeene voldoening van parlementai re kringen over de actie van den president. Over de garantie aan Turkije is tot he den nog geen medeeeling gedaan. Offensief verloopt gunstig. HELPEN DE RUSSEN DE CHINEEZEN? Volgens uit Kanton ontvangen berichten ontwikkelt zich bij deze stad het tegenof fensief der Chineezen op gunstige wijze. De Chineesche voorhoede zou op 20 K.M. ten noorden van de stad zijn aangekomen, ondanks het intensieve vuur der Japansche artillerie. Een colonne, welke ten noordoosten van Kanton opereert, bevindt zich op 30 K.M. van de stad. Doen de Russen mee? In officieele Japansche kringen wordt beweerd, dat Russische kanonniers deelne men aan het Chineesche offensief in Zuid- Sjansi. Volgens den Japanschen zegsman worden de Russische tactiek en methoden van vu ren toegepast door de Chineesche artille rie. Op de vraag of door Russen opgeleide Chineezen verantwoordelijk zouden kunnen zijn, werd ontkennend geantwoord. Men gelooft, dat Russen het geschut be dienen. Aan vele fronten in Noord-China wordt gevochten. Er worden in Zuid Sjansi vijf verschil lende gevechten geleverd, verder twee bij Pautingfoe in de provincie Hopei, een ten zuiden van Kaifeng en een ten oosten van de stad. Bij Heilioetoe in de buurt van Yokow in de provincie Hoepei zijn bij een hevig ge vecht dat twee dagen heeft geduurd, meer dan 1000 Japanneezen gedood. De Chinee zen hebben in het geheel 500 dooden en ge wonden. De gevechten waren op 15 dezer be gonnen. De gemeente-secretaris van Groot-Sjanghai is om het leven gebracht. Men heeft zijn door stoken lichaam in de Fransche concessie ge vonden. Verklaring van Tsjang Kai Sjek. Tsjiang-Kai-Sjek heeft in een onderhoud met een journalist verklaard, 'dat onder de bestaande omstandigheden geen vrede kan worden gesloten. Op de vraag, of de vredes voorwaarden van Konoje nog dienst zouden kunnen doen als basis voor vredesonderhan delingen, antwoordde Tsjiang door te'her inneren aan zijn vroegere verklaring, volgens welke „de nieuwe Orde in Oost-Azië" niets anders is dan een nieuwe poging om Japan de hegemonie in Oost-Azië te verzekeren. De Chineezen zullen zich blijven verzetten voor het behoud van hun nationale leven, hun vrijheid en hun onafhankelijkheid. De oorlog zal voortduren, tot dit doel bereikt zal zijn Wijziging op één punt; Buyle vervangt Isemborghs op de links buitenplaats. liet Belgisch elftal, dat Zondag 23 April a.s. te Amsterdam in het Olympisch Stadi on tegen Nederland uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel; Bad jou (Daring). Achter: Paverick (Antwerp F.C.) en van Calentoerg (Anderlecht). Midden: van Alphen (Beerschot), Stijnen (Olympm Charleroi) en Paul Henry (Da- Voor; Fiévez (White Star), Voorhoof iLiersche Sportkring), Capelle (Standard) (DaHng) Braine (Beerschot) en Buyle Als reserves zijn aangewezen (Deraedt (Gantoisc), Jonckers (F.C. Mechelen), Gonv TnSJ^erm Pn Isemborgtis (Beerschot) In het elftal, dat enkele weken geleden te Antwerpen tegen Nederland uitkwam is hP7Ptr wiiziïrinff frekomon n.l'. de no» V Jf ™in cifi linksb'-iitenplaats. Buvle neemt de plaats van Isemborghs in die naar de reserves is verwezen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1