ROOK TRIUMPH DE BESTE 1 CENT DE WERELD iSjI lp' Postvlucbten op Indië in weinig woorden Ministers ontkennen dictatoriale bedoeling Tweede interum-divideod „Koninklijke" Koningin Wilhclmina feliciteert Hitier „Democratie, waarborg tegen Marxisme" „Frankrijk heeft er genoeg van!" Engeland bouwt reusachtige vliegbooten Kennedy ziet een lichtpunt Wijken voor geweid brengt nimmer vrede Albanië onder Italiaansche douanebestuur Brand in een gevangenis PUBLICATIE Opnieuw grensmoeilijkheden in Midden-Europa Frankrijk cn Engeland verzetten hun pionnen Gemeenschappelijke idealen hon den Engeland bijeen. Rede van Baldwin. De Britsche oud-premier Lord Baldwin heeft in de universiteit van Toronto een le zing gehouden over Groot-Brittannië en het Britsche rijk. Baldwin betoogde o.m., dat tegengestelde ideologieën in Groot Brittannië geen bin- nenlandsch gevaar zijn. Als ik mij goed herinner, zeide hij, zegt Hitier ergens in ,.Mein Kampf", dat de democratie de voor- looper is van het Marxisme, ik oordeel niet over andere landen, doch in Engeland is het bestaan van onze democratie de beste waarborg ertegen, die wij kunnen hebben. - Het Engelsche karakter. Na de geschiedenis van Groot-Brittannië te hebben nagegaan, beschreef Baldwin het Engelsche karakter. De Engelsche bijbel was volgens hem een der voornaamste sleu tels tot liet Engelsche karakter. Wellicht, aldus Baldwin, is dit ook de verklaring voor de beschuldigingen van schijnheiligheid en trouweloosheid, die zoo dikwijls tegen ons zijn ingebracht. Zelfs heden ten dage vraagt de Engelscliman zich voortdurend af, of hij, individueel of in nationaal opzicht, goed doet, en wanneer hij, zooals zoo vaak ge beurt, iets verkeerd doet, wordt hij, niet on natuurlijk, gebrandmerkt als een schijnhei lige. In de praktijk zijn de Engelsclien een goedhartig volk. Zij willen met de geheele wereld in vrede leven en kunnen niet lang haten. Sprekende over het Britsche rijk, zeide Baldwin. dat de werkelijke band, die het bijeen houdt, is het hebben van gemeen schappelijke idealen, de liefde voor de vrij heid in haar hoogste betcekenis en het na streven van den vrede, Baldwin zeide, per soonlijk ervan overtuigd te zijn, dat fascis me of communisme in Engeland nooit een kans maken. HET LAND WIL NIET LANGER LEVEN TE MIDDEN VAN ROOF EN LEUGEN. Reactie op Mussolini's rede. Naar aanleiding van de rede, welke Mussolini Donderdag heeft gehou den, schrijft Dormesson in de „Figa ro", dat niet behoeft te worden her innerd aan het feit, dat de Fran- sclien oorlog zoeken noch wenschen. Zij hebben er evenwel genoeg van te leven te midden van roof, leugen, schijnheiligheid en bedreiging. Zij hebben reeds lang ingestemd met het woord van Mussolini, dat de internationale betrekkingen en de vraagstukken, welke hieruit ontstaan, alleen worden geregeld op het standpunt der machtsverhouding. Men heeft deze ruwe verplichting pogen te ont wijken, doch thans zijn de noodige maat regelen genomen. Bourgues schrijft in de „Pelit Parisien", dat het uitstellen van de overwinningspa rade te Madrid tot 30 Mei en de beweging van het Duitsche escader dat op weg is naai de Spaansche kust naast de rede van Mus solini de grootste waakzaamheid eischen. Brossolette schrijft in de .Populaire", dat men blijkbaar in do rede, welke de Duce heeft gehouden, geen eerste lezing moet zien, van hetgeen Hitier de volgende week Vrij dag zal zeggen. Wanneer de man van Berchtesgaden zelf zal optreden, zal het zeker met een andere, veel grooter heftigheid zijn. Mussolini laat het aan Hitier over. De „New York Times" schrijft, dat Musso lini's rede een teeken is, voor de overheer- schende positie van Hitier in de „as". Het is duidelijk, dat Mussolini het aan zijn as-ge noot overlaat officieel te antwoorden op de boodschap van Boosevelt". Met minstens vier motoren van 2500 P.K. De „Dailv Telegraph" weet te melden, dat Britsche verkeersvliegbooten en mi litaire vliegtuigen op stapel staan, wel ke veel grooter zijn dan de Amcri'kaan- sche 37 ton wegende Boeing Yankee Clipper, die onlangs naar Engeland is gevlogen. Zij zullen worden uitgerust met zwaardere motoren dan alle welke op het oogenblik in gebruik zijn. Men heeft een motor ontworpen van 2300 P.K., waarvan de bijzonderheden, evenr als van het vliegtuig, waarvoor hij be stemd is, geheim worden gehouden. Ook is men reeds bezig met de ver vaardiging van een bij dezen motor passenden schroef met drie verstel bare bladen en een diameter van ruim vijf meter. Deze schroeven kunnen in vaanstand worden geplaatst, zoodat zij vrijwel geen weerstand opleveren, een groot voordeel voor een meermotorige machine, ingeval een of meer motoren stopgezet moeten worden. De enorme vlieghoot, welke met vier en mogelijk nog meer motoren van 2300 P.K. zal worden uitgerust, wordt 'oo gebouwd, dat iedere motor tijdens le vlucht bereikbaar is. We zijn tot nog toe aan een oorlog ontsnapt wie weet De Amerikaansche ambassadeur Kentiedy heeft gisteren ter geleg-cnheid van zijn be noeming tot eereburger der stad Ediuburgh en doctor honoris causa in de rechten een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Wellicht nooit in de geschiedenis zijn de naties zoo langen tijd verbitterd geweest, zonder tot een openlijk conflict te komen. Dat is, naar liet mij voorkomt, de meest hoopgevende zijde van den gclieclcn toe stand. Oorlog is het werk van mënschen, en juist omdat hij het werk van mienscthen is, is hij niet onvermijdelijk. Ook zijn er bewijzen te over, dat zij, bij wie tenslotte de beslissing berust, zich ten volle bewust zijn van de gevolgen, die er uit zouden voortvloeien, niet alleen voor de strijdenden zelf, docli ook voor de burgers en uitein- eindelijk ook voor de grondslagen der be schaving zelf. Daarom, aldus Kiennedy, herhaal ik, dat het feit, dat wij tot dusver aan een oorlog hebben kunnen ontsnappen, ons moet doen hopen, dat wij op de een of andere wijze tot een rechtvaardigen en duurzamen vrede zullen komien. Scherpe woorden van oud mi nister Eden. Oudminister Eden heeft te Bridlington in een politieke vergadering voor omstreeks 7000 menschen een rede gehouden. Hij zei de daarin, „dat er geen moment te verlie zen is, gezien het gevaar, dat Engeland be dreigt en dat grooter is dan ooit te voren sinds 1914. Het is voor sommige menschen" zoo z"Cide Eden, „onmogelijk, eenig vertrou wen te hebben in de DuitschItaliaansche verklaringen. De vrede kan nooit worden gekocht door voortdurend te wijken voor de bedreiging met geweld. De wereld heeft heloten te over ontvan gen uit Berlijn en Rome. Deze munt is thans zóó gedevalueerd, dat zij geheel waardeloos is geworden. Zelfs een volbloed optimist zou haar thans niet meer accepteeren. Wij hebben thans een periode bereikt, waarin slechts een positieve actie, die het verstoorde vertrouwen der naties jegens el kander herstelt, nog eenig effect kan heb ben. Het is de plicht der vredelievende na ties, zich bereid te verklagen tot zulk een actie en zich snel en doeltreffend in het vredesfront te organiseeren. Degenen, wier oprechte wensch de vrede is, zijn grooten dank aan president Roosevelt verschuldigd" Aangaande de methoden van Hitier en Mussolini zeide Eden, volgens de Tel., dat steeds het systeem geweest is: provocatie, intimidatie, annexatie. Machtspolitiek en niet de bezorgdheid over minderheden, is de domineerende factor. Kleine naties, met een traditie van onafhankelijkheid, worden op geslokt en men vraagt ons nog, te geloo- ven, dat zij het prettig viden. Een economische overeenkomst. Tusschen de ambassadeur Jacomini voor Italië en den minister van financiën Ali- zoti voor Albanië, is een economische- dou ane- en monetaire overeenkomst geleekcnd Wat de douane betreft, bepaalt de over eenkomst, dat het grondgebied der beide landen beschouwd wordt als één enkel ge bied, dat staat onder het Italiaansche dou anebestuur. Wat de valuta betreft, bevestigt de overeenkomst, dat de koers van den Al- baneeschcn franc gelijk gesteld wordt aan 6.23 Italiaansche lires. Albanië richt een monopolie op voor den valuta- en wisselhandel, dat zal worden toevertrouwd aan de nationale bank van Albanië. Op economisch gebied voorziet de overeenkomst in rechtstreeksche afspraken, teneinde de verwezenlijking te vergemak kelijken van elk initiatief, dat dient om de handelsmogelijkheden tusschen beide landen te vergemakkelijken. De invoer van goederen in Albanië zal, met ingang van heden, ondergeschikt worden gemaakt aan het afstaan van deviezen, door de 'bank van Albanië. Volgens de richtsnoeren van Mussolini verwezenlijkt deze overeenkomst, zoo besluit Stefani, het plan voor Italië's economischcn bijstand aan Albanië. Drie dooden. Donderdagavond is brand uitgebroken in de gevangenis van Worcester Countv in Massachussetts (V.S.), waar op het oogen blik 230 gevangenen waren opgesloten. On der de gevangenen brak een paniek uit. Drie zijn in de vlammen omgekomen, vijf tien anderen werden ernstig gekwetst. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN VELDBOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatureerd van 17 t.m. 22 April 1939, zal bedragen f 1.80 per 100 kg. voor groene erwten, door han delaren gedenatureerd en voldoende aan het standaardmonster van kwaliteitsklasse C en f 1.30 per 100 kg. voor voedererwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld. De steunvergoeding voor vcldboonen van den oogst 1938. in genoemd tijdvak door te lers of handelaren gedenatureerd en vol doende aan de kwaliteitseischen, zal f 1.75 per 100 kg. bedragen. 's-Gravenhagc, 21 April 1939. (Adv.) Het beroep op ons bedrijfsleven in oorlogstijd. Eenige Tweede Kamerleden heb ben bij de behandeling van het wets ontwerp tot medewerking aan de verdediging.svoorbereiding 1939 de vrees uitgesproken, dat de regeering eventueel van haar bevoegdheid op dit punt gebruik zou kunnen maken om het bedrijfsleven tot hulp te dwingen, bijvoorbeeld bij het uitbre ken van een economische crisis. Immers de wet zou van toepassing zijn, bij oorlog, oorlogsgevaar of „andere buiten gewone omstandigheden", en men vroeg zich af, wat de term „andere buitengewone om standigheden" wel behelsde, sprak zelfs van dictatuur Thans hebben de ministers van Economi sche Zaken, van Defensio en van Financiën, in een nota de Tweede Kanier gerustgesteld. Nadrukkelijk verkondigen llunne Excellen ties, dat men alleen een beroep zal doen op liet bedrijfsleven ten behoeve van de vei ligheid, des lands. Teneinde allen twijfel aan de strekking der wet weg te neinen, zijn de ministers echter gaarne bereid, den term „oorlog, oorlogsgevaar of andere bui tengewone omstandigheden" te vervangen door „oorlog, oorlogsgevaar, daaraan ver wante of daarmede verband houdende bui tengewone omstandigheden". De opvatting als zouden de in het ontwerp neergelegde regelingen aan de regeering een macht over ons economisch apparaat geven, die niet anders dan dictatoriaal kan worden genoemd, meenen de ministers met beslistheid van de liand te moeten wijzen. De uitvoering. Het is de bedoeling ten aanzien van pro vinciën en gemeenten de gewone procedure van de provinciale en gemeentewet van toepassing te doen zijn, ingeval aan een „verzoek" tot medewerking geen gevolg wordt gegeven. Blijkens een nota van wijzigingen is de datum van inwerkingtreding gewijzigd in 1 Juli 1939. Algemeene Vorderingswet. Over de Algemeene Vorderingswet deelt de regeering o.m. het volgende mede: Ten aanzien van de door verscheidene le den gemaakte opmerking, dat in 't systeem van deze reeks van wetsontwerpen met de bekrachtiging door de Staten-Generaal van een besluit tot inwerkingtreding aan de re geering een machtiging voor onbepaalden tijd wordt gegeven, wil liet den ministers voorkomen, dat het tijdstip van buitenwer- kingtreding der wetten het best door de regeering kan worden beoordeeld. Schadeloosstelling Wat de regeling, voor de schadeloosstel ling betreft, is het gewenscht deze door een andere te vervangen, welke meer ruimte openlaat voor differentiatie. SPERWER BEDREIGT APEN. Een oppasser van den Ilaagschen Dieren tuin hoorde Donderdag tijdens den schaft tijd een ongewoon kabaal op den Apen- berg. Toen hij ging kijken bleek de ge heele apenkolonie in rep en roer. Hij kon echter, aldus de N. R. Crt., de oorzaak daarvan aanvankelijk niet ontdekken. Een oogenblik later werd het geval echter opge helderd. Een sperwer zweefde boven den berg en trachtte herhaaldelijk in duik vlucht een van de kleine apen te grijpen. Toen de oppasser zich ten tweeden male vertoonde, verdween hij. De rust op den berg keerde weder. DIEREN VRAGEN UW AANDACHT, Ouwehand's Dierenpark te Rhenen zendt ons het eerste nummer van een door deze onderneming uitgegeven tijdschrift „Dieren vragen Uw aandacht". De heer Ouwehand wil door middel van dit periodiek zijn lezers zoo nu en dan iets vertellen over zijn Dieren park, dat tot de mooiste en meest moderne inrichtingen van Europa behoort. In het éorste nummer is hij er al bijzonder in ge slaagd een juisten indruk van zijn enorme en rijk gevarieerde dierencollectie te geven. Slowaaksche regecring protes teert tegen Hongaarsche grens- schending. Hef Slowaaksche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een protest ingediend bij den Ilongaarschen consul-generaal te gen de incidenten, die zich sinds gister avond aan de grens voordoen. De Slowa- ken melden, dat gisteravond Hongaarsche soldaten op drie punten bij Mihalovice de grens gepasseerd zijn en zonder waar schuwing geschoten hebben op de Slowaak schc grenswachten. Dezen antwoordden niet en de Hongaren trokken terug. Voorts wordt van Slowaaksche zijde gemeld, dat dezelfde feiten zich later weer hebben voorgedaan: de I-Iongaren vuurden gedu rende een kwartier op de Slowaaksche grenswachten. Het Slowaaksche protest ver klaart, dat dergelijke daden een schen ding vormen van het Hongaarsch-Slowaak- sche verdrag, dat voorziet in een neutrale zone van drie kilometer langs de gemeen schappelijke grens. Nog niet de minste zekerheid omtrent een eventueel slot-divi- dend. Om zooveel mogelijk te voldoen aan den van vele zijden geuiten wensch, de betaling van een even tueel slotdividend niet langer dan strikt noodzakelijk uit te stellen, heelt het bestuur van de Koninklij ke Nederlandsche Maatschappij tot exploitatie van petroleumbronnen in Nederlandssh-Indië besloten een tweede interim dividend van 8 pet. uit te keeren, betaalbaar op 25 April a.s. Na het afsluiten der boeken zal worden beslist of nog een slotdivi dend zal worden gedeclareerd. Naar wij nader vernemen is de „Ko ninklijke" tot dezen maatregel het uit- keeren van een tweede interim-dividend overgegaan, naar aanleiding van den meer malen uitgeoefenden aandrang om met het uitkeeren van een dividend niet langer te wachten dan strikt noodzakelijk is. Dit is bij een lichaam als de „Koninklijke" echter mede afhankelijk van de resultaten van di verse dochtermaatschappijen. Thans is de situatie echter zoodanig dat het bestuur heeft gemeend in het belang van aandeel houders deze geste te doen. al zijn dan de uiteindelijke resultaten nog niet volledig hekend. De zekerheid bestaat thans dat veer tien procent in totaal kan worden uitge keerd. doch omtrent een eventueel slot-di- vidend beslat op dit moment niet de minste zekerheid. Hieromtrent kan eerst worden beslist ais alle resultaten volledig te over zien zijn en de boeken zijn afgesloten. Telegrammen van vele Staats hoofden. Bij de gelukwenschen die Hitier Donder dag ter gelegenheid van zijn vijftigsten ver jaardag ontving, bevonden zich vele tele grammen van buitenlandsche staats- en re- geeringshoofden. Ook de Koningin der Nederlanden zond den Führer een geluk wensch. Voorts waren er felicitaties van den ko ning-keizer Victor Emmanuel, v. d. keizer v. Japan, de koningen van Bulgarije, Roemenie, Zweden, Noorwegen, België, Denemarken, Griekenland, Egypte en Afghanistan, den kei zer van Mandsjoekwo, de Groot-hertogin van Luxemburg, den prins-regent van Joego-Sla- vië, den regent van Irak, den regentschaps- raad van Siam, den rijksbestuurder van Hon garije, liet staatshoofd van Spanje, de presi denten van Polen, Finland, Litauen, Turkije, China en Bolivia, benevens van den vorst •van Liechtenstein. BRITSCHE EN FRANSCHE VLOOT HEBBEN VRIJEN DOORTOCHT DOOR DE DARDANELLEN. Overeenstemming met Turkije. Russische tegenvoorstellen in be handeling. De EngelschFranschRussische bespre kingen worden voortgezet. Op het oogenblik worden nieuwe voorstellen der Russische regeering bestudeerd. Londen en Parijs hadden Moskou voorstellen gedaan omtrent de organisatie van bijstand aan Polen en Roemenië, waarop Rusland heeft geantwoord met verderstrekkende tegenvoorstellen. De besprekingen met Turkije, die weder- keerige garanties tusschen Frankrijk, Enge land en Turkije ten doel hebben, kunnen elk oogenblik met succes bekroond worden. Men wijdt bijzondere aandacht aan het vraagstuk van het Sandjak Alexandrette en den algc- meenen toestand in Syrië. Een Turksch blad heeft zelfs al ge meld, dat de besprekingen tusschen de Britsche en Turksche regeering tot een bevredigend eind waren ge komen. En Ue Engelsche Daily Mail weet te melden, dat volledige over eenstemming bestaat tusschen Enge land, Frankrijk en Turkije over een vrijen doorlocht van de Britsche en Iransche vloot door de Dardanellen bij een eventueel conflict. Wat Rusland wenscht Volgens U. P. is men in verantwoordiliike klingen te Hongkong van meening. dat cle voltooiing van de Engelsch-Russische on derhandelingen nog wel eenigen tijd uitge steld zal worden, mogelijk tengevolge van de Russischo vraag, of de Engelsch—Fran sche garantie tegen een eventueele agressie m het Verre Oosten gelijk zal zijn aan de Russische in Europa. Men gelooft, dat Rus land wenscht, dat, in geval van een Japan- sche aanval op de sovjet-unie in het Verre Oosten de democratieën onmiddellijk de hondgenooten van Rusland zullen worden. Eerst wanneer men hierin toestemt, zou Rusland zijn militairen steun beloven bij een aan al in Europa tegen het agressiefront. Oehoe (heenreis) Pelikaan (heenreis) Valk (heenreis) Nandoc (terugreis) Vertrek van Aankomst te Singap. 21 Api Band. 21 Apr. Jodh. 21 Apr. Basra 21 Apr. Jodh. 21 Apr. Rang. 21 Apr. Athene 21 Apr Basra 21 Apr. Medan 21 Apr. Rang. 21 Apr. Van Cauwelaert voorzitter Belgische Kamer, De katholieke minister van staat van Cauwelaert is bij de derde verkiezings ronde tot voorzitter van de Kamer geko zen. Zuid-Slavisch bezoek aan Berlijn. Naar: verluidt heeft de minister van buitenland sche zaken, Markowitsj het voornemen 25 April een bezoek te brengen aan Berlijn. Roosevelt als stakingsbreker. De Minister van Ai-beid Francis Parkins heeft gisteren een onderhoud gehad met President Roo sevelt, teneinde te spreken over de geuite dreigingen om in liet geheele land een staking in de steenkoolindustrie teweeg te brengen. Het schijnt, dat president Roose velt voornemens is persoonlijk in te grij pen, indien men niet spoedig over het doode punt heen komt, waarop de onder handelingen thans geraakt zijn. Mussolini wijst op hechtheid van de as. Mussolini zond Hitier 'n telegram, waarin hij zegt, dat de tuschen de beide landen toe staande vriendschap, welke vele proeven heeft doorstaan, „niet door voorkomende belachelijke pogingen van onze tegenstan ders kan worden verstoord. Dezen zullen zich er eens van moeten overtuigen, dat zij een verkeerden weg hebben ingeslagen, terwijl het fascisme en het nationaal-socia- lisme den weg van gerechtigheid en vrede is." Ex-president Benesj gaat actie voeren. Ex-president Benesj heeft thans omlijnde plannen weer „een vrij Tsjecho Slowakije in een vrij Europa" te krijgen. Er is een nationale raad gevormd met als hoofdze tel Chicago. Vooraanstaande Tsjechen in Amerika zijn er lid van. Wedloop van Duitsche schepen. De extra rechten op Duitsche goederen van 23 pro cent, welke met ingang van 22 April ge heven zullen worden, hebben een wedloop van Duitsche schepen op de Amerikaan sche havens tengevolge. De Hamburg Amerikalijn heeft medegedeeld, dat van- de elf schepen, welke op het oogenblik in Amerikaansche havens liggen of op weg zijn naar New York, drie speciaal zijn ge charterd, terwijl drie anderen sneller zijn vertrokken. Handelsverdrag ItaliëMexico. Tusschen het fascistische Italië en liet communisti sche Mexico is een verdrag gesloten, waar bij Mexico 3000 ton Italiaansche kunstzijde af zal nemen, welke Mexico zal betalen niet een hoeveelheid petroleum, ter waar de van 3.500.000 dollar. Verder wordt vernomen, dat Mexico zich gereed zou maken met Duitschland te on derhandelen over het afnemen van papier en machines tot het maken van papier tegen betaling van petroleum ter waarde van acht millioen dollar. Voor de Duitsche oorlogsslachtoffers. Ter gelegenheid van den vijftigsten verjaardag van Hitier heeft de rijksregeering een aan tal maatregelen genomen ten gunste van rentetrekkers en oorlogsslachtoffers. Acht Fransche oorlogsbodems verlaten Gi braltar.Acht Fransche oorlogsschepen, die begin van de week te Gibraltar waren aangekomen, zijn gisterochtend uitgevaren in Oostelijke richting. Acht andere bodems blijven. Lord Perth voorgoed naar Engeland. De Engelsche ambassadeur, Lord Perth, die begin van de volgende week voor goed naar Engeland terugkeert., is gisteren door Paus Piis XII ontvangen. Ook heeft hij een afscheidsbezoek aan Mussolini gebracht. Het onderhoud was van zeer hartelijken aard. Roosevelt zwijgt over Mussolini's rede. Roosevelt weigerde commentaar te leve ren op de rede, die Mussolini gisteren te Rome heeft gehoudeir. Wel zeide hij, dat hij nog geen antwoord van Mussolini of Hitier had ontvangen op zijn boodschap van j.1. Zaterdag. Gruwelijk familiedrama in Frankrijk. In een boerderij onder de gemeente Bruch in liet departement Lot-et-Garonne heeft zich een gruwelijk drama afgespeeld. Een Italiaan, Attilio Balarigni, heeft niet ge weerschoten zijn heide zwagers en zijn neef gedood, zijn zuster en de moeder van een zijner zwagers ernstig gewond en ver volgens zelfmoord gepleegd. Men weet nog niet wat de aanleiding tot het drama is. De Russisch-Britsche samenwerking. Gis termiddag is de Russische ambassadeur te Londen, Maisky, te Moskou aangekomen en z'in regeering verslag uitgebracht over het standpunt der Britsche regeering f t besprekingen over het anti-aanvals- tront. De Britsche ambassadeur heeft gis teren opnieuw een bezoek gebracht aan Litwinof. Men verneemt, dat de bespre kingen een bevredigend verloop hebben, noewel geen mededeelingen worden ge daan.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2